Acer Nitro 5 İnceleme: Oyun Tutkunlarına Özel

Acer Nitro 5, uygun fiyatlı ve yüksek performanslı bir oyun bilgisayarı olarak özellikle oyun tutkunlarının ilgisini çekiyor. Ben de sizler için Acer Nitro 5 inceleme içeriğinde bu bilgisayarın özelliklerini ve performansını detaylı bir şekilde ele alacağım. İşlemci gücü, grafik performansı, tepki süresi, arayüz tasarımı gibi birçok özelliği beraber inceleyeceğiz. Ayrıca, Acer Nitro 5’in sunduğu oyun deneyimi hakkında da bilgi sahibi olacaksınız. Hazırsanız, detaylı bir şekilde hazırladığım Acer Nitro 5’in incelemesine başlayalım.

Acer Nitro 5 İnceleme: Oyun Tutkunlarına Özel

Tasarım ve Yapı Kalitesi

Bildiğiniz üzere her ay sizlere düzenli olarak en iyi dizüstü bilgisayar tavsiyelerinde bulunuyoruz. Bu liste içerisinde olabildiğince işinize yarabilecek olan dizüstü bilgisayarlara yer vermeye çalışıyoruz. Bugün Acer Nitro 5 inceleme içeriğinde bahsedeceğimiz bilgisayar da aslında bu listede bulunabilecek kalitede bir bilgisayar. Fakat Acer Nitro 5 incelemesinde bilgisayarın hemen hemen her kısmına detaylıca bakmak gerekiyor.

İlk olarak Acer Nitro 5’in tasarım ve yapı kalitesini ele alalım. Acer Nitro 5, 12. nesil Intel işlemci ile güçlendirilmiş bir oyun bilgisayarı. Zaten birazdan işlemcisini de detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. Yapı kalitesi ve tasarımı, fiyat segmentindeki rakiplerine kıyasla oldukça iyi. Şık ve modern bir tasarıma sahip olan Acer Nitro 5, sağlam bir materyalden yapılmış ve yüksek kaliteli bir görünüm sunuyor. Acer Nitro 5 aslında bir seri ismi olduğu için kendinden önceki sürümlerle karıştırılabilir. Bizim inceleyeceğimiz model AN515-58-75RN modeli. Bu model tasarım olarak abilerine nazaran biraz daha farklı.

Cihazın çerçevesi ince olduğundan ekranı neredeyse tamamen kaplıyor. Böylece daha fazla görüş alanı sunuyor. Fakat ekranın alt kısmındaki çerçeve kalınlığı biraz fazla. Bence çirkin durmuş, biraz daha ince olabilirdi. Cihazın klavyesi ise oldukça geniş ve rahat. Touchpad de hassas ve aynı zamanda kullanışlı. Ama bunun bir oyun bilgisayarı olduğunu düşünürsek mutlaka bir oyuncu mouse eklentisi yapmak zorundayız. Ayrıca, RGB ışıklandırmalı klavyesi, oyun keyfi için ek bir artı sağlıyor. Tüm bunlar göz önüne alındığında, Acer Nitro 5’in yapısı ve tasarımıyla oldukça tatmin edici bir seviyede olduğunu söyleyebilirim.

Acer Nitro 5 performansı nasıl
Acer Nitro 5 İnceleme: Oyun Tutkunlarına Özel

Donanım Özellikleri

Acer Nitro 5 incelemesinde sıra geldi donanım özelliklerine. İlk olarak hangi donanım özelliklerine sahip olduğunu bir listeleyelim, ardından bunları tek tek ele alalım.

 • İşlemci: Intel Core i7-11800H (2.3 GHz – 4.6 GHz, 8 çekirdek, 16 iş parçacığı)
 • Ekran: 15.6 inç Full HD (1920×1080 piksel) IPS, 144Hz tazeleme hızı, 3ms tepki süresi
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce RTX 3060 (6 GB GDDR6 VRAM)
 • Bellek: 16 GB DDR4 RAM (3200 MHz)
 • Depolama: 512 GB PCIe NVMe SSD

Şimdi bu özellikleri tek tek ele alalım. Öncelikle işlemciden başlayalım. Sonunda dizüstü bilgisayarlarda 10. ve 11. nesil işlemcilerden kurtulmaya başladık. Acer Nitro 5 serisinin yeni bilgisayarında 12. nesil Intel işlemci bizi karşılıyor. 2.3 GHz hızında olan bu 8 çekirdekli işlemci gerçekten iyi.

Ekran kısmında 15.6 inç boyutunda Full HD, IPS panel bir yer alıyor. Bu ekranın tazeleme hızı 144Hz. Artık bunun da güncellenmesi gerektiğine inanıyorum. Çünkü rakiplerinde 165Hz değerine sahip ekranlar görebilmek mümkün. Bu ekranın tepki süresi ise 3ms. Burada da biraz geri kalmış bir model görüyoruz. 1ms olan versiyonu muhtemelen kendisinden sonraki sürüm olacak.

Ekran kartı oldukça iyi. 3050 yerine 3060 kullanılması isabet olmuş. Biliyorsunuz ki 3050 modellerde 4GB VRAM kapasitesi bulunurken 3060 modellerde ise 6GB VRAM bulunuyor. Birazdan benchmark testlerinin sonuçlarını da paylaşacağım. O zaman ne demek istediğimi daha net anlayabilirsiniz.

RAM bellek miktarı oldukça iyi. Artık günümüz oyunlarında 16 GB RAM bellek resmen bir zorunluluk oldu. Bunun haricinde 512 GB’lık SSD bana sorarsanız az olmuş. Ama Acer burada kullanıcılarına kapıyı açık bırakıyor. Çünkü hem ekstradan boş bir M2 SSD slotu hem de 2.5 inç’lik bir HDD slotu depolama alanını genişletmek için hazırda bekliyor.

Acer Nitro 5 fiyat performans ürünü
Acer Nitro 5 İnceleme: Oyun Tutkunlarına Özel

Ek Özellikler

Yukarıda saydıklarımız daha çok donanım özellikleriydi. Acer Nitro 5 incelemesinde şimdi geçelim diğer özelliklerine. Ekranın IPS panel olduğunu söylemiştim. Bu IPS panelin mat bir yapıda olması bence çok iyi olmuş çünkü parlama konusunda canınızı sıkmıyor. En azından dışarıda da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Bunun haricinde bilgisayarın üzerinde 720p kalitesinde bir webcam bulunuyor. Bence artık yavaştan 1080p’ye geçiş yapmalı firmalar. Günümüz şartlarında online derslerdi, online toplantılardı derken kameralar vazgeçilmez oldu. Açıkçası ben bir bilgisayara para ödüyorsam webcam’inin de iyi olmasını isterim. Sonuçta bu bilgisayarlar az para değil.

Acer Nitro 5’in ağırlığı 2.5 kg. Böyle söyleyince az gibi olsa da bence çok da az değil. Çünkü her gün bilgisayarınızı çantanıza koyup bir yerlere gitmek gerçekten yorucu olabiliyor. Daha premium diye adlandırabileceğimiz bilgisayar modellerinde ağırlığın maksimum 2 kg. civarında olduğunu düşünürsek 2.5 kg. gerçekten de ağır kalıyor. Tabi sırtınızda çanta ile taşımak yerine arabanıza atıp gidiyorsanız o ayrı.

Acer Nitro 5 incelemesinde bir de bilgisayarın giriş çıkış portlarına bakalım. Daha sonrasında da merak ettiğiniz oyun performanslarını inceleyelim. Bilgisayarın üzerinde 1 adet RJ45 ethernet, 2 adet USB 3.2 Gen 1 Type A, 2 adet USB 3.2 Gen 2 Type A, 1 adet ses girişi, 1 adet DC-In, 1 adet HDMI 2.0, 1 adet de Thunderbolt 4 girişi bulunuyor.

Son olarak şarj kısmına da değinelim. Büyük bir şarj adaptörüne (şarj kapasitesine değil, şarj adaptörüne) sahip olan Acer Nitro 5’i ağır şartlarda çalıştırdığınız zaman 2,5 saatlik bir kullanım ömrü sunarken bilgisayara normal bir şekilde davranırsanız bu süre 2 katına kadar rahatlıkla çıkabiliyor. Yani pil kapasitesi kullanım türüne göre değişiklik gösterebilir.

Acer Nitro 5 alınır mı
Acer Nitro 5 İnceleme: Oyun Tutkunlarına Özel

Oyun Deneyimi

Acer Nitro 5 inceleme içeriğinde en çok merak edilen konulardan birisi de bilgisayarın oyun performansı. Özellikle oyuncu bilgisayarlarının ciddi derecede pahalı olduğunu düşünecek olursak bence merak edilmesi de çok normal. Çünkü 20-30 bin TL bandında bir ücret ödedikten sonra aldığınız bilgisayarın bırakın kötü çıkması, vasat olması bile kabul edilemez bir durum.

Böyle durumlarla karşılaşmamak için yapacağınız en iyi şeylerden birisi bilgisayarı almadan önce bu bilgisayarla yapılmış olan testleri incelemek ve oyunlarda nasıl bir performans sağladığını görmek. Acer Nitro 5 incelemesinde aşağıdaki tabloda GEEKBENCH 6 ve CINEBENCH 23 testlerinin sonuçlarını görebilirsiniz. Hemen altında da PCMARK 10 ve 3D MARK testlerinin sonuçları yer alıyor.

TEST ADITekli ÇekirdekÇoklu Çekirdek
GEEKBENCH 621948575
CINEBENCH R23123015330

PC MARK 10 test sonuçlarında aldığı skorlar şu şekilde:

 • PC MARK 10 7050, Essentials 9971, Productivity 8813 ve Digital Content Creator 10829

3D MARK test sonuçlarında aldığı skorlar ise şu şekilde:

 • Speedway 1895, Port Royal 5145, Time Spy Extreme 4223, Time Spy 8120, Fire Strike Ultra 4937, Fire Strike Extreme 9347, Fire Strike 18254, Wild Life Extreme 15380, Wild Life 46942, Night Raid 48970 ve CPU Profile 7525.

Peki tüm bunlar ne demek oluyor? Böyle yazdığımız zaman biraz karışık gelebilir. Oyuncular daha çok hangi oyunda ne kadar FPS aldıklarını merak ederler. Yukarıda göremediniz diye üzülmeyin, onları da aşağıda bulabilirsiniz.

 • Mount & Blade Bannerlord: Çözünürlük FHD, grafik ayarları yüksek ve DLSS açık bir şekilde 170 FPS.
 • Cyberpunk 2077: Çözünürlük FHD, grafik ayarları orta, RTX orta ve DLSS açık bir şekilde 40 FPS.
 • Red Dead Redemption 2: Çözünürlük FHD, grafik ayarları yüksek, DLSS dengeli bir şekilde 70 FPS.
 • Assassin’s Creed Valhalla: Çözünürlük FHD, grafik ayarları yüksek bir şekilde 68 FPS.
 • Marvel’s Spider-Man Remastered: Çözünürlük FHD, grafik ayarları yüksek, RTX açık ve DLSS dengeli bir şekilde 35 FPS.
Acer Nitro 5 oyun performansı nasıl
Acer Nitro 5 İnceleme: Oyun Tutkunlarına Özel

Fiyat ve Değerlendirme

Acer Nitro 5 inceleme içeriğinde son olarak fiyat ve değerlendirme kısmına geçelim. Bu içeriği yayınladığım tarihte fiyat kısmında ciddi dalgalanma vardı. Tabi mağazaların ya da web sitelerin yapmış olduğu dönemsel kampanyalardan kaynaklı olabilir. En ucuzu 19.200 TL olarak karşıma çıktı. Aynı bilgisayarı bir başka internet sitesi 31.000 TL’den satıyordu. Yani satın almayı düşünürseniz önce mutlaka bilindik indirim sitelerinden fiyat araştırmasını yapın. Ekonomik krizden kaynaklı ciddi fiyat farklarını görebiliyoruz. Yine ekonomik krizden kaynaklı “Bu bilgisayar tam bir fiyat/performans ürünü” falan da diyemiyorum çünkü öyle bir durumdayız ki yaklaşık 20.000 TL’lik bir bilgisayar kimisi için hayal olurken kimisi için sıradan bir fiyat olabiliyor. O nedenle bu yorumu size bırakıyorum. Bununla beraber Acer Nitro 5 incelemesindeki son aşamaya geldik sayılır. Şimdi bu bilgisayarın artılarına ve eksilerine bakalım ve ardından Acer Nitro 5 inceleme puanlarını verelim.

Artıları

Ürünün bir önceki sürüme göre güncellenmiş olması gayet güzel. Tasarım konusunda yapılan değişiklik ile kırmızı çizgiler kalkmış durumda. Ben çok beğendim, öbür türlü çok çocuksu bir hava katarken şimdi daha şık ve ciddi duruyor.

Acer Care Center uygulaması ile tüm güncellemeleri tek bir kanaldan görebiliyor ve bunları otomatik olarak yükleyebiliyorsunuz. Güzel bir özellik. Şöyle haftada bir kez açıp bakmakta fayda var güncel olmak adına. Tek tek uğraştırmaması kullanıcı tarafında zamandan kazandıran bir özellik.

Bilgisayarın fanları yük altında değilken ihtiyaç duymadığı için çalışmıyor. Böylece gereksiz bir gürültü de ortaya çıkmıyor. Yukarıdaki testleri yaparken de fanların çok ses çıkardığına şahit olmadım. Kontrolcü üzerinden fanları maksimum kapasiteye aldığınızda elektrik süpürgesi gibi bir ses çıkarsa da oyun oynarken bu sesle karşılaşmıyorsunuz. Ayrıca ısınma probleminin olmadığını da ekleyeyim. Test aşamasında yaptığım ölçümlerde öyle çok yüksek sıcaklık değerlerini görmedim. Elleri terletmeyecek kadar ısınıyor. Yani rahatsız edici değil.

Son olarak SSD performansına değinmek istiyorum. İçerisinde bulunan M2 SSD Gen 4 hızında. Yani bu sürümün önemli noktalarından birisi bu. Çünkü oldukça hızlı çalışıyor. Okuma hızı 6100MB/s seviyesindeyken yazma hızı ise 3800MB/s hızında. Bir de M2 yuvalarının bulunduğu yerde soğutma bloklarının olması da çok şık olmuş.

Eksileri

Acer Nitro 5 incelemesinin başında da söylemiştim, bu bilgisayar biraz ağır. Benim gibi yürümeyi seven birisi için bir süreden sonra işkence olabiliyor. Bunun haricinde eksi olarak söyleyebileceğim bir şey de ekranla ilgili. Tasarım kısmında alt ekran çerçevesinin çok kalın olması karizmasını biraz zedelemiş ama asıl sorun bu değil. 144Hz artık hemen hemen her bilgisayarda gördüğümüz bir şey. Fakat Acer Nitro 5’in fark yaratmak isteyen rakipleri çoktan 165Hz’e geçiş yaptı. Bence bu sürüm ile 165Hz ekran olmalıydı. Belki bir sonraki sürümde karşımıza çıkar.

Depolama kısmında biraz kısır kaldığını söyleyebilirim. 512 GB artık dişimizin kovuğuna yetmiyor çünkü artık bir oyun neredeyse 100 GB kapasiteye sahip. Firma boş bir M2 slotu ve HDD yuvası ile bizlere “Çok isterseniz boşlukları doldurun, daha fazlasına sahip olun” demiş gibi. Bu arada SSD’yi değiştirmek isterseniz bence var olan 512 GB’lık olanı ellemeyin, önce boş yuvaları doldurun.

Son olarak yine günümüz bilgisayarlarında görmeye alışık olduğumuz ama Acer Nitro 5’te göremediğimiz parmak izi okuyucu eksi notlarda karşımıza çıkıyor. Bunu da dedikten sonra şimdi Acer Nitro 5 inceleme puanlarına geçelim ve içeriğimizi sonlandıralım.

ArtılarıEksileri
+ Daha ciddi tasarım– Ağır
+ Acer Care Center– Kalın alt çerçeve
+ Gürültüsüz çalışma– 165Hz değil
+ Isınma problemi yok– 512 GB depolama yetersiz
+ SSD okuma / yazma hızı– Parmak izi okuyucu yok

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim MagniGame isimli siteyi oluşturdum. Artık burada beraberiz ve özgürüz!