1. Ana Sayfa
  2. Oyun İncelemesi

Among Trees İnceleme

Among Trees İnceleme

Hayatta kalma oyunlarını sevenler için farklı bir alternatif bir süredir var. Adı Among Trees. Gerek oyun tasarımı gerekse oynanışı olsun diğerlerinden biraz daha farklı diyebiliriz. Peki tam olarak ne gibi farklar var? Daha çok kimlere hitap ediyor? Oyunun artıları ve eksileri ne? Gelin şimdi hep birlikte Among Trees inceleme içeriğimiz ile öğrenelim.

Diğerlerine Göre Çok Farklı

Malum, hayatta kalma oyunları dediğiniz zaman sizi zorlayacak birçok faktör bulunuyor. Bunları örneklerle verirsek daha iyi anlayabilirsin sevgili okur. Mesela The Forest. Hayatta kalma türündeki oyunların arasında garanti ilk üçe girer. Oyun içerisinde yer alan mutasyona uğramış yerliler işinizi oldukça zorlaştırıyor. Bir diğer oyun The Long Dark. Soğuk hava şartları içerisinde çeşitli mücadeleler verdiğimiz ve zor denebilecek bir hayatta kalma oyunu. Subnautica’da ise farklı bir gezegende sular altında yaratıklara ve uzaylılara karşı hayatta kalmaya çalışıyoruz. Son bir örnek olarak da Days Gone’ı verelim. Zombilerin etrafımızı sardığı bu dünyada hayatta kalmak oldukça güç.

Among Trees İnceleme

Tüm bu örneklerden sonra Among Trees oyunu içerisinde ne var diye düşünebilirsiniz. E tabi o kadar mutasyona uğramış yerliler, yaratıklar, zombiler falan dedik. Among Trees de kendi içerisinde çok farklı zorluklar içermeli değil mi? Değil! Bu oyunda sizi zorlayabilecek olan tek bir faktör var. O da devasa bir ayı. kaldı ki bu ayıya kendinizi göstermezseniz herhangi bir sorun yaşamıyorsunuz. Yani diğer hayatta kalma oyunlarına göre Among Trees incelemesinin detaylarında da göreceksiniz, oynaması oldukça kolay bir oyun.

among trees
Among Trees İnceleme

Yeni Başlayanlar İçin İdeal

Bazen belli bir türdeki oyuna kendimizi çok kaptırabiliyoruz. Örneğin şehir kurma oyunları ya da FPS oyunları. Bu tarz oyunlara bir kez takıldığınız zaman uzun bir süre başka türde bir oyun oynayamıyorsunuz. Ve belirli bir süre geçtikten sonra artık kendinize farklı tatlar arıyorsunuz. İşte böyle dönemlere girmiş oyunculardan biriyseniz hayatta kalma türündeki oyunları ilk kez deniyor olabilirsiniz.

İşte böyle bir durumda piyasada yer alan hayatta kalma oyunları içerisinden doğru olanı seçmezseniz o türe karşı bir antipati besleyebilirsiniz. Tam da bu noktada hayatta kalma oyunları için Among Trees yardımınıza koşuyor. Among Trees inceleme içeriği sayesinde bunları tek tek öğreneceksiniz.

Oyun içerisinde hayatta kalma oyunlarının temelini oluşturan hemen hemen tüm unsurları görmek mümkün. Base oluşturma, loot ve craft etme, açlığı doyurma vs. Among Trees oyunu hayatta kalma oyunlarını bir listeye koyacak olursak başlamanız gereken ilk oyun olduğundan dolayı bu aşamalar sizi çok fazla zorlamayacaktır. Özellikle işin mantığını kavradıktan sonra yapmanız gereken tek şey oyunun keyfini çıkarmak.

İşte bu nedenle eğer ki bu türde oyunlara yönelmek istiyorsanız Among Trees oyunu ile başlayabilirsiniz. Diğer oyunlarda karşınıza çıkabilecek birçok senaryo bu oyunda da mevcut. Oyun içerisinde bu aşamaları tecrübe ettikten sonra daha farklı oyunlara geçiş yapabilirsiniz.

among trees grafikler
Among Trees İnceleme

Oyunda Neler Var?

Among Trees inceleme içeriğimize oyunun yapısı ile devam edelim. Oyuna ilk başladığınızda karşınıza muhteşem bir atmosfer çıkıyor. Bir süre bu atmosfere bakıp “Harika!” diye iç geçiriyorsunuz. Çünkü modellemeler, renk tonları falan çok güzel. Fakat bunlara birazdan değineceğiz.

Etkilenme sürecini bir süre sonra atlatacaksınız. Sonra oyunun sizi bazı şeyler için yönlendirdiğini göreceksiniz. Örneğin base oluşturma. Orman içerisinde bir ev inşa edecekseniz yapmanız gereken birkaç şey var. Önce odun toplamalısınız. Fakat bunun için ağaçları kesmeniz gerekiyor. Karşınıza çıkan ağaçları keserek elde ettiğiniz odunlar ile kendinize küçük bir kulübe oluşturuyorsunuz. Bu kulübe sizin yaşam alanınız olacak. Dilediğiniz gibi dekore edemiyorsunuz. Oyun size belirli bir şablon dahilinde ev inşa etmenize izin veriyor.

Sonra biraz keşif fena olmaz diyerek kendimizi ormanın içerisine atıyoruz. Yerde gördüğünüz malzemeleri loot ederek ilerlemek çok önemli. Fakat dikkat edin, üzerinize belirli bir miktarda malzeme alabiliyorsunuz. Yani önce yakın çevrenize ulaşın ve bulduğunuz malzemeleri loot edin. Ardından eve dönün ve inşa ettiğiniz depolama alanlarına bu malzemeleri bırakın ve tekrar yollara düşün.

Yollarda ilerlerken açlık ve susuzluk gibi kavramların varlığını hissedeceksiniz. Bu sorunu çözmeniz gerekiyor. Çünkü aç ayı oynamaz. Bir şekilde hayatta kalmak için karnınızı doyurmanız gerekiyor. Ama çok şanslısınız çünkü içerisinde bulunduğunuz orman size bunları sunuyor. Mantar olsun, çeşitli bitkiler olsun imdadınıza yetişiyor. Onları tüketerek açlık ve susuzluk barlarınızı fulleyebilirsiniz. Ha bu arada doysanız bile yanınıza almanızda fayda var. Çünkü ilerleyen zamanlarda bu malzemeler ile yemek yapacaksınız.

among trees ayı
Among Trees İnceleme

Kaçmanız Gereken Bir Ayı Var

Şimdi oyunun nasıl başlayacağı ve nasıl ilerleyeceğiniz konusunda bilgileri verdik. Peki Among Trees oyununda hiç mi karşımıza kötü şeyler çıkmayacak? Tabi ki çıkacak. Bu bir hayatta kalma oyunu. Yoksa ne anlamı kalırdı ki? Şimdi Among Trees inceleme içeriğimize karşınıza çıkabilecek tehlikeler ile devam edelim.

Az önce de bahsettiğimiz gibi Among Trees oyunu içerisinde karşınıza bir dev ayı çıkacak. Ama baya büyük bir ayı. Kendisi ormanın sahibi gibi sağda solda gezip duruyor. Sizin yapmanız gereken tek şey çok yaklaşmamak. Zaten ayının üzerinde bir bar bulunuyor ve bu bara baktığınız zaman ayının bir şeylerden şüphelenip şüphelenmediğini anlayabiliyorsunuz. Bu bar soru işaretinden ünleme geçtiyse artık çok geç. Ayı size saldıracak demektir. Peki ayıya karşı hiç mi şansınız yok? Maalesef yok. Elinizdeki balta ile ayıya vuramıyorsunuz. Yani oyun size tek bir şey söylüyor, “Ayıdan uzak dur!”.

Tabi işimizi zorlaştıran tek şey sadece ayı değil. Az önce değinmiş olduğumuz açlık ve susuzluk gibi kavramlar da Among Trees oynarken biraz engel olabiliyor. Fakat her şeyin çözümü var. Dışarıya çıkmadan önce daha önce toplamış olduğunuz malzemeler ile yapacağınız yemekler sayesinde hem açlığınızı giderebilir, hem susuzluğunuzu giderebilir hem de vücut ısınızı arttırabilirsiniz.

among trees crafting
Among Trees İnceleme

Grafikler Şahane

Among Trees incelemesinde geldik en güzel kısma. Oyunun en etkileyici yanlarından birisi grafikleri diyebiliriz. Çünkü oyunda kullanılan grafikler her ne kadar gerçekçi olmasa da sizi kendisine çekiyor. Özellikle kullanılan renk paleti muazzam. Mavi, pembe, mor, sarı ve turuncu tonlarını hemen hemen her yerde görüyoruz.

Aslında bu renk paleti bir oyunda daha karşımıza çıkıyor. Fakat kendisi Among Trees kadar kolay bir oyun değil. Hatta hayatta kalma oyunları içerisinde oyuncuları en çok zorlayan oyunlardan birisi. The Long Dark. Among Trees oyunu ile görsellik anlamında oldukça benzer. Burada Among Trees oyununun geliştiricisi ve yayıncısı olan FJRD Interactive firmasının The Long Dark oyunundan ne kadar etkilendiğini açıkça görüyoruz. Fakat bu kötü bir şey değil, aynı görüntü kalitesini farklı tema içerisinde başka bir oyunda görmek gayet güzel. Sadece grafikler mi iyi? Hayır. Aynı zamanda oyunun ses efektleri de gayet güzel. Orman içerisinde ne kadar yalnız olduğunuzu iliklerinize kadar hissettiriyor diyebiliriz.

among trees tilki
Among Trees İnceleme

Artıları ve Eksileri

Among Trees inceleme içeriğimize oyunun artıları ve eksileri ile devam edelim. Önce artı noktalarına değinelim. Öncelikle oyun hayatta kalma oyunlarına yeni başlayacak oyuncular için oldukça ideal. Çok zor değil. Fakat hayatta kalma oyunlarının temelini oluşturan birçok unsura da sahip. Lootlamayı, elinizdeki malzemeleri craft ederken nelere öncelik vereceğinizi falan bu oyundan öğrenebilirsiniz.

İkinci iyi yanı ise görsel kalitesi. Az önce de bahsettiğimiz gibi grafikler, renk paleti ve ses efektleri çok güzel. Oyunadıkça sizi içine çekiyor. Bu arada hemen belirtelim, gerçeğe yakın görseller arıyorsanız çok beğenmeyebilirsiniz. Ama çizgi filmleri hatta animasyon filmlerini andıran görsellerini kendi alanında değerlendirecek olursak muazzam.

Üçüncü güzel yanı ise fiyatı. Erken erişimde iken 32 TL’den satılan oyun erken erişim bitmiş olmasına rağmen 25 TL’den satılıyor. Hatta indirim dönemlerinde oyunu 15-16 TL’den de kütüphanenize ekleyebilirsiniz.

Gelelim kötü yanlarına. Öncelikle eğer ki hayatta kalma oyunları konusunda daha önceden bir tecrübeniz var ise oyun size basit ve sıkıcı gelebilir. Çünkü çok fazla zorlayıcı yanı yok. İkinci kötü yanı ise base oluşturma tek bir şablon üzerinden dönüyor. Adam akıllı gönlümüzce bir base oluşturamıyoruz. Subnautica’dan hatırlayanlar bilir, suyun altına bile devasa base’ler inşa edebiliyorduk. Burada basit, derme çatma bir kulübe karşımıza çıkıyor. Adeta yaratıcılığımızı öldürüyor.

Bir diğer konu ise dil desteği kısmında. Among Trees oyununda maalesef ki Türkçe dil desteği bulunmuyor. İngilizce bilmeyen oyuncular için bir sorun teşkil edebilir. Fakat az düzeyde bir İngilizce alt yapısına sahipseniz yeterli olacaktır. Çünkü çok zor bir dil kullanılmamış.

among trees ev
Among Trees İnceleme

Among Trees Alınır mı?

Among Trees inceleme içeriğinin geldik son kısmına. Son kısımda da en önemli soruyu cevaplayacağız. Among Trees oyunu alınır mı?

Az önce bahsettiğimiz gibi eğer ki hayatta kalma oyunları konusunda bir tecrübeniz yoksa ve çok da zor olmayan bir yerden başlamak istiyorsanız oyun sizin için biçilmiş kaftan. Bundan daha kolay oynanan bir oyun bulamazsınız desek yeridir. Hani ilk aşamada loot, craft kısımlarını öğrendikten sonra yapmanız gereken tek şey ayıdan uzak durmak. Hepsi bu.

Fakat daha önceden bu tarz oyunlara dair tecrübeniz varsa ya da “Ben zor oyunlarla başlamak istiyorum” diyorsanız çok da almanızın bir esprisi olmaz. Ancak ucuzluk döneminde 15-16 TL’den denk getirirseniz alabilirsiniz. Oyunsuz kaldığınız bir dönemde sizi bir süre oyalayacaktır.

Genelde Metacritic puanlarından da bahsederiz. Şu an için Metacritic üzerinde bir puanlama yok. Fakat diğer oyun otoritelerine baktığımız zaman 100 üzerinden 70 puan verildiğini görüyoruz. Peki siz Among Trees inceleme içeriğimizi okuduktan sonra bu oyun hakkında ne gibi düşüncelere sahip oldunuz? Sizce bu oyuna para verilir mi? Yorumlar kısmında bizimle görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

8.2
Among Trees İnceleme Puanları

Among Trees oyunu henüz erken erişimde olduğu için bir hikayeye sahip değil. Bu nedenle değerlendirme kriterlerinden "Hikaye" kısmını çıkarttık, onun yerine "Genel Gidişat" başlığı ekledik. Bu da oyunun erken erişimdeyken bile kendine bağlamasını, hikaye olmamasına rağmen genel ilerleyişi simgeliyor.

  • Grafikler 9
  • Genel Gidişat 7.5
  • Oynanış 8
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim M4gniGame isimli siteyi oluşturdum.

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.