Apple MacBook Pro M1 Pro İnceleme

Apple gün geçmiyor ki bir MacBook daha çıkarmasın. Çıkardığı kaliteli ürünler ile dikkatleri üzerine toplayan Apple, MacBook Pro M1 Pro modeli ile bunu yine yapmayı başardı. Genelde oyun odaklı olan dizüstü bilgisayarları inceliyoruz. Apple’ın ürettiği MacBook modelleri de aslında oyunlar açısından çok verimli değil gibi gözükebilir. Malum Apple ürünleri daha çok “business” tarzı bir etikete sahip. Fakat hem iş amaçlı hem de oyun amaçlı kullanabilirsiniz. Çünkü GeForce Now ile bunu yapabilmek artık çok basit. Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız sizi GeForce Now Nedir? Nasıl Kullanılır? isimli içeriğimizi okumaya davet ediyoruz. Okumak için burayı tıklamanız yeterli.

Şimdi konumuza dönelim. Apple MacBook Pro M1 Pro aslında tasarım olarak çok farklı bir yapıya sahip değil. Fakat özellikleri mutlaka incelemeye değer. Şimdi hazırsanız Apple MacBook Pro M1 Pro modelini incelemeye başlayalım.

Yeni Bir Çip Karşımıza Çıkıyor

Apple’ın çıkarmış olduğu bu model kendisinden önce piyasaya çıkan ürünlere göre biraz daha farklı. Fakat ilk göze çarpan özellik M1 çip oluyor. Apple bu çip serisini iPhone ve iPad’lerde zaten kullanıyordu. Şimdi ise bu çip serisini MacBook modellerine taşıyor. iPhone, iPad ve MacBook ürünlerinin aynı çip yapısına sahip olan işlemcileri kullanması tabi ki Apple’ın ekosistemine de büyük bir katkı sağlıyor.

Bu çip türünün kullanılması bir anlamda daha kullanıcılara kolaylık sağlıyor. Çünkü M1 çip sayesinde iPhone ve iPad modellerinde kullanılan uygulamalar artık MacBook’larda da kullanılabiliyor. Dedik ya, ekosisteme çok ciddi bir katkısı var. Bu da bunlardan birisi.

Kendinden önceki işlemci yapılarına bakacak olursak performans konusunda da ciddi bir artış söz konusu. Yani M1 çipten önceki modellerin hızlı olduğunu iddia eden Apple kullanıcıları yeni çip ile aradaki farkı gözle görülür bir şekilde hissedecektir.

Apple Macbook Pro M1 Pro tasarım
Apple MacBook Pro M1 Pro İnceleme

Sessini Çıkarmayan Harika Bir Model

Bildiğiniz üzere MacBook Air modelleri fansız bir yapıya sahip. Buna karşın MacBook Pro modelleri ise fanlı bir yapıda. Fanlı ve fansız olan modellerin arasında performans farkının olması da gözden kaçmıyor. Çünkü fansız yapıda olan MacBook Air modelleri daha çok ısınıyor ve bu da performansa olumsuz bir şekilde yansıyor.

Bu modelde yer alan fanlar aslında oldukça iyi. Bilgisayarı ne kadar zorlarsanız zorlayın fanlar dışarıya çok fazla ses vermiyor. Neredeyse sessiz bir şekilde çalıştığını da söyleyebiliriz. Hatta video kurguları gibi ağır işlemler dahil neredeyse kullanıcılarını rahatsız etmiyor.

Video kurguları kısmından bahsetmişken performans kısmına yine ufaktan bir değinelim. Bildiğiniz üzere bu tarz işlemlerde bilgisayarlar oldukça yüksek performans sergiliyor ve ısınmadan kaynaklı çabuk yorulabiliyor. Fakat bu modelde yer alan fanlar içerideki ısıyı daha makul bir düzeyde tuttuğu için kurgu işlemlerinde daha uzun süreli ve yüksek performanslı bir etki yaratıyor.

Tasarım Konusunda Minimum Beklenti

Tasarım kısmı belki de Apple’ın en kötü olduğu kısım diyebiliriz. Malum, hangi ürünü yaparsalar yapsınlar tasarım köklerine sıkı sıkıya bağlı davranıyorlar. Ciddi anlamda tasarım farklılıklarını göremiyoruz. Bu sadece MacBook modelleri için geçerli değil. Aynı zamanda iPhone ve iPad modellerinde de aynı durum söz konusu.

Apple MacBook Pro M1 Pro modeli de yine önceki modeller ile neredeyse aynı tasarım çizgilerine sahip. Örneğin klavye tasarımı 2020 modellerde kullanılan klavyeler ile tamamen aynı. Fakat 2019 modelini ele alırsak arada bariz bir farklılığın olduğunu görebilirsiniz.

Cihaz üzerinde 2 adet Thunderbolt girişinin yer aldığını görüyoruz. Air modellerde de 2 adet bulunan Thunderbolt girişi için aslında bir artış olacağı düşünülüyordu. Fakat Apple bu konuda köklerine bağlı kalmayı sürdürdü ve kullanıcılarına 2 adet Thunderbolt girişi sundu.

Cihazın üzerinde entegre bir şekilde yer alan kamera da yine aynı. 720p kalitesindeki bu kamera için Apple “M1 çip ile daha iyi bir görüntüye kavuştu” diye iddia etse de aslında çok bariz bir fark da yok. Fakat mikrofon kalitesindeki fark göze çarpıyor. Özellikle pandemi döneminde bol bol yaptığımız online görüşmelerde, toplantılarda bilgisayarlarımızın kamera ve mikrofonlarını sıklıkla kullandık. O dönemde alt model bir MacBook kullandıysanız bu model ile mikrofon farkını çok bariz bir şekilde hissedebilirsiniz.

Apple Macbook Pro M1 Pro M1 klavye
Apple MacBook Pro M1 Pro İnceleme

Artık Daha Hızlı

Daha önce M1 çipin iPhone ve iPad modellerinde kullanıldığından bahsetmiştik. Şimdi MacBook üzerinde kullanılması da hızını olumlu yönde etkilemiş. Örneğin cep telefonlarımızı kullanmadığımız zamanlarda kendisini geçici olarak uyku moduna alıyor. Biz bir tuşa bastığımızda ya da bulunduğu yerden kaldırdığımızda uyku modundan çıkıyor. Aynı şey tabi ki bilgisayarlarda da oluyor. Fakat Apple MacBook Pro M1 Pro M1 modeli bu noktada şaşırtıcı bir performans gösteriyor. Adeta iPhone ya da iPad’inizi uyku modundan çıkardığınız gibi MacBook da o kadar hızlı bir tepki gösteriyor. Siz daha ekranı açarken bilgisayar çoktan uyanmış oluyor. Açıkçası Intel işlemcisi kullandığı zamanlarda bu performansı görememek üzücü.

Bu arada Intel işlemcisi kullandığı dönemlerde de MacBook’lar diğer bilgisayarlara göre daha hızlı bir açılış süresine sahipti. Fakat M1 işlemci bu süreyi daha da kısa bir hale getirmiş. Yani bu noktada Intel’in de hakkını verelim.

M1 işlemci bu kadar hızlı açılıp kapanması ile ön plana çıkmıyor. Aynı zamanda bilgisayarda bulunan programlar da hızlı bir şekilde açılıyor. Fakat bu konuda iş sadece MacBook’a düşmüyor. Yazılım geliştiricileri de M1 işlemci ile birlikte ona uyumlu sürümlerini kullanıcılarına sundu. Yani yazılım geliştiricilerinin desteği de bu noktada çok önemli. Zira bu tarz yapılan güncellemeler sayesinde programların işleme hızı da 3 kat daha artabiliyor.

Teknik Detayları Nasıl?

Apple MacBook Pro M1 Pro M1 için tasarımdan ve performanstan bahsettik. Şimdi biraz da teknik konulara değinelim. Öncelikle Apple bu modelde üç farklı ekran boyutu ile karşımıza çıkıyor. Bunlar 13 inç, 14 inç ve 16 inç. Tabi ki ekran boyutuna göre fiyatları da değişiyor. Standart dizüstü bilgisayarların 15.6 inç ekran boyutuna sahip olduğunu baz alırsak aslında standatlara en yakın olanın 16 inçlik model olduğunu görüyoruz. Fakat sadece çalışmak için bir cihaz arıyorsanız ve kolay taşınabilir olmasını da istiyorsanız o zaman 13 inçlik model daha uygun olacaktır.

Donanım özellikleri modeller arasında farklılıklar gösterebiliyor. O nedenle bunları tablo şeklinde sunmak hepsini görmek açısından daha kolay olacaktır. Tabloları da aşağıda görebilirsiniz.

13 İnç’lik Model Özellikleri
8 çekirdekli CPU
8 çekirdekli GPU
Apple M1 çip
256 GB ya da 512 GB depolama alanı
Apple MacBook Pro M1 Pro İnceleme

14 İnç’lik Model Özellikleri
8 veya 10 çekirdekli CPU
14 veya 16 çekirdekli GPU
16 GB RAM
512 GB ya da 1 TB depolama alanı
67 W USB-C Güç Adaptörü ya da 96 W USB-C Güç Adaptörü
Apple MacBook Pro M1 Pro İnceleme

16 İnç’lik Model Özellikleri
10 çekirdekli CPU
16 ya da 32 çekirdekli GPU
16 veya 32 GB RAM
512 GB ya da 1 TB depolama alanı
140 W USB-C Güç Adaptörü
Apple MacBook Pro M1 Pro İnceleme
Apple Macbook Pro M1
Apple MacBook Pro M1 Pro İnceleme

Pil Ömrü Çok İyi

Apple MacBook Pro M1 Pro batarya kısmında da önceki modellere göre ciddi farklar oluşturuyor. Günlük kullanım kısmında yaklaşık 16-17 saatlik bir pil ömrü söz konusu. Tabi günlük kullanım deyince sadece dizi & film izlemek ya da internette gezmek gibi şeyleri düşünmeyin. Video işleme, oyun oynama, diğer programları kullanma gibi durumlardan bahsediyoruz.

Fakat iş amaçlı kullanımdan çok sadece dizi & film izlemek ya da internette gezinmek istiyorsanız o zaman 16-17 saatlik kullanım ömrü daha da artıyor. Böyle bir senaryoda bilgisayarınızı 20 saate kadar kullanabilmeniz mümkün. Kendinden önceki sürümlere göre yaklaşık iki kat fark ediyor. Apple çatısı altında olmayan rakiplerine bakarsak o zaman yaklaşık 3 kat farkın olduğunu da görüyoruz.

Bunu biraz daha açmak isteriz. 4K kalitesindeki videoların işleme süresi esnasında kullanılan Apple MacBook Pro M1 Pro bu işlemi yaklaşık 10 dakikada tamamlarken sadece %1’lik bir batarya kullanımı sunuyor. Aynı video kurgulama işlemini 2019 model bir MacBook pro ile yaptığımızda bu işlem yaklaşık 30 dakika sürüyor ve toplamda %45 oranında batarya kullanıyor.

Yani sadece bu işlemden bile cihazın ne kadar hızlı ve ne kadar güç tüketimine sahip olduğunu açık bir şekilde görebiliyoruz.

Apple MacBook Pro M1 Pro Alınır mı?

Bu aslında çopk tehlikeli bir soru. Çünkü Apple ürünleri her daim rakiplerine göre ciddi anlamda fiyat farkı ile karşımıza çıkıyor. O nedenle bu soruya yanıt verirken fiyat kısmını bir kenara bırakarak cevap vermek istiyoruz.

Daha önceden bir MacBook kullandıysanız ya da Apple ekosisteminde yer alan ürünlere sahipseniz o zaman Apple MacBook Pro M1 Pro sizin için biçilmiş bir kaftan diyebiliriz. Çünkü performansı ile oldukça etkili. Fakat bu zamana kadar MacBook kullanmadıysanız kullanım açısından başlarda zorlanabilirsiniz. Eğer oyun odaklı bir bilgisayara sahip olmak istiyorsanız o zaman daha farklı marka bilgisayarlara bakmalısınız. Çünkü her ne kadar MacBook’lara uygun bazı oyunlar Steam’de yer alsa da tüm oyunları görmek mümkün değil. Ama illa ki MacBook almak ve oyun oynamak istiyorsanız o zaman da GeForce Now imdadınıza yetişiyor.

Tasarım konusunda maalesef ki çok iyi eleştiride bulunamıyoruz. Çünkü yenilik isteyen kullanıcılarına karşı Apple büyük bir duvar gibi karşılarında dikiliyor. Tasarımdam çok performans sizin için önemliyse bu durumu çok dert etmenize gerek yok. Apple MacBook Pro M1 Pro gayet kullanışlı, güzel bir bilgisayar. Birçok anlamda sizi mutlu edecektir. Bütçeniz el veriyorsa ve ihtiyaçlarınızı karşılıyorsa o zaman satın alabilirsiniz. Apple’ın bu ürünü hakkında yaptığımız inceleme bu kadardı. Burada yazanların haricinde merak ettikleriniz varsa bizimle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim MagniGame isimli siteyi oluşturdum. Artık burada beraberiz ve özgürüz!