Bilgisayarda SSD Nedir? Ne İşe Yarar?

MagniGame olarak hiç bilmeyenler için PC parçalarını anlatmaya devam ediyoruz. Hatırlarsanız daha önce sizlere anakart, işlemci, RAM bellek ve ekran kartı hakkında detaylı bilgiler vermiştik. Sıra SSD’ye geldi. Peki bilgisayarda SSD nedir ve ne işe yarar? Bugün bunları detaylı olarak işleyeceğiz.

Her zaman olduğu gibi yine hiçbir şey bilmediğinizi düşünerek mümkün olan en basit anlatımla aktarmaya çalışacağız. Ve yine her zaman olduğu gibi bu içerikten sonra SSD alırken nelere dikkat edilmeli de ayrı bir içerik olarak sizlerle paylaşacağız. Şimdi dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan SSD nedir ve ne işe yarar öğrenmeye başlayalım.

SSD Nedir? Ne Değildir?

Bilgisayarların aslında insanlara çok benzediğini daha önce söylemiştik. Malum bilgisayarlar da insanlar tarafından üretildiği için aslında ortak nokta çok diyebiliriz. Yine insanlarla bilgisayarların benzeştiği bir durum ile karşı karşıyayız.

Günlük hayatta birçok durumla karşılaşıyoruz. İnsanlarla konuşuyor, yeni şeyler yapıyoruz. Tabi bu yaptıklarımızı unutmamamız gerekiyor. Bunun içinde beynimiz bize yardımcı oluyor ve yaşadığımız, öğrendiğimiz, tecrübe ettiğimiz her şeyi hafızasında tutuyor. Aslında basit bir mantıkla SSD’nin de görevi aynı diyebiliriz. Çünkü SSD aslında bi çeşit depolama donanımıdır.

Asıl adı Solid-state Drive olan bu parça bilgisayarımızın depolama alanını oluşturuyor. Önceden HDD (hard disc drive) bu görev için oldukça sık kullanılıyordu. Fakat SSD daha yeni bir teknoloji olduğu için artık günümüzde bilgisayar toplarken HDD yerine daha sık tercih ediliyor. Bunun çok basit bir sebebi var. Çünkü SSD’ler HDD’ye göre daha hızlı çalışıyor. SSD nedir sorusuna kısa yanıtı verdikten sonra şimdi SSD ile HDD arasında tam olarak ne gibi farklar var bunlara değinelim.

iyi ssd nasıl olmalı
Bilgisayarda SSD Nedir? Ne İşe Yarar?

SSD ve HDD Arasında Ne Fark Var?

Eski tip depolama alanı olan HDD’ler aslında içerisinde bir disk bulunduruyor. Yapılan tüm işlemler bu diske kaydediliyor. Biz de bir işlem yapmak istediğimiz zaman bilgisayarımız HDD’ye danışıyor ve bize bu bilgiyi vermesini istiyor. HDD bunu yerine getirmek için içerisinde bulunan diski döndürmeye başlıyor. Bunu oldukça hızlı yapıyor aslında. Fakat SSD’ye kıyasla daha yavaş yaptığı bariz ortada.

Peki SSD’de bu işlem nasıl gerçekleşiyor? Fark ettiyseniz SSD’nin açılımında “disc” ibaresi geçmiyor. Çünkü içerisinde herhangi bir disk yok. SSD’lerde bu disk yerine flaş hafıza çipleri var. Dolayısıyla bilgiyi bize okuması için bütün bir diski çevirmesine gerek kalmıyor. Bunun yerine bilginin olduğu çipe direkt olarak erişiyor ve istediğimiz veriyi bize aktarıyor.

Boyut olarak da bir farklılık mevcut. SSD’ler normal depolama alanı olan HDD’lere göre daha az yer kaplıyorlar. Tabi burada yine disk faktörü ön plana çıkıyor. Ayrıca bir artı parantez açmakta fayda var, artık SSD’ler de kendi içerisinde farklı türlere sahip. Birazdan onlara da değineceğiz.

SSD Çeşitleri Nelerdir?

SSD nedir ve ne işe yarar içeriğimizde önce SSD’nin ne olduğuna cevap verdik. Şimdi ise SSD çeşitlerine değineceğiz.

SSD’ler piyasaya ilk çıktığında çok fazla bir alternatif söz konusu değildi. Okuma yazma hızı bile şu an piyasada olan SSD’lere göre çok daha düşüktü diyebiliriz. Fakat zaman içerisinde gelişen teknoloji ile birlikte SSD’ler de gelişmeye başladı. Önce standart SSD’lerin hızında ciddi oranda artışlar yaşandı. Ardından farklı çeşitlerde SSD’leri raflarda görmeye başladık.

Şu anda piyasaya bakdığınız zaman standart SSD’lerin (SATA III SSD) yanı sıra PCIe SSD, M.2 SSD ve NVMe M.2 SSD’leri görebilirsiniz. Peki hangisi ne amaçla kullanılıyor? Hangisi daha iyi? Şimdi bunu öğrenelim.

SATA III SSD Nedir?

Piyasaya çıkan ilk SSD türü depolama aygıtı kendisi. Standart SSD olarak adlandırılıyor. HDD’lerden SSD’lere ilk geçişin yapıldığı dönemde çok sık kullanıldığını gördük. Aslında bugün bile hala daha oldukça sık tercih edildiğini söyleyebiliriz. Tabi bunun ana nedei HDD’ye göre daha hızlı olması. Fakat normal HDD’ye göre hem daha hızlı hem de daha ufak boyutlara sahip olan bu depolama alanı aynı zamanda daha pahalı. Genel olarak aynı boyutlardaki bir HDD ile karşılaştırdığımız zaman yaklaşık iki katı fazla fiyata satıldığını söyleyebiliriz.

Eski sistemlerde HDD’yi destekleyici olarak kullanılıyordu. Fakat günümüz sistemlerinde genel olarak içerisine sadece işletim sistemini kurmak için kullanılıyor. O nedenle çok büyük boyutlu SATA III SSD’ler tercih edilmiyor. Okuma yazma hızları ise genel olarak 550/500 MB olarak geçiyor. Tabi bundan daha düşük okuma ve yazma hızına sahip olanlar da mevcut. Fakat onları çok tercih etmemelisiniz.

ssd türleri
Bilgisayarda SSD Nedir? Ne İşe Yarar?

PCIe SSD Nedir?

Ekran kartını taktığımız yuvayı hatırlarsınız, PCI Express yuvası. PCIe SSD de aslınad bu yuvaya takılıyor. Yani SATA bağlantısı gerektirmiyor. Hatta SATA III SSD gibi herhangi bir kablo ihtiyacı da duymuyor. Direkt olarak tak çalıştır modunda diyebiliriz.

Okuma yazma hızları SATA III SSD’ye göre çok daha iyi bir konumda. Ortalama 3.000/3.500 MB gibi değerleri görebiliyoruz. Ekstra kablo gerektirmeden kullanılması da büyük bir avantaj. Kullanıcılar eğer ki sistemlerinde PCIe SSD kullanacaksa genelde yüksek kapasiteli SSD’lere yöneliyor. SATA III SSD işletim sistemi için kullanılırken PCIe SSD ise daha çok oyun ve diğer depolama işlemleri için kullanılıyor.

M.2 SSD Nedir?

M.2 SSD’ler anakart üzerinde bulunan özel yuvasına takılıyor. Anakart Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? içeriğimizde aslında bundan biraz bahsetmiştik sizlere. Bu yuva kimi anakartlarda bir tane, kimi anakartlarda birden fazla olabilirken bazı anakart modellerinde de hiç olmuyor.

Okuma yazma hızı konusunda hem SATA III SSD kadar destek sağlarken hem de PCIe SSD kadar destek sağlıyor. Yani bazı M.2 SSD’ler 550/500 MB okuma yazma hızına sahip bazıları ise 3.500/3.000 MB okuma yazma hızına sahip. Tabi bunlar ortalama değerler.

Kablo olmadan bir SSD kullanmak isterseniz ve amacınız sadece işletim sistemini kurmaksa o zaman düşük okuma yazma hızına sahip olan M.2 SSD’leri tercih edebilirsiniz. Fakat özellikle oyuncuysanız ve oyunlarda daha az süreli yükleme ekranlarını görmek istiyorsanız o zaman yüksek okuma yazma hızına sahip olan M.2 SSD’leri tercih etmelisiniz.

NVMe M.2 SSD Nedir?

NVMe M.2 SSD neredeyse tüm PCIe ve M.2 SSD’lerin hem ana sisteme hem de ana sistemden veri aktarmasına imkan tanıyan bir depolama alanı türüdür. Yani PCIe SSD ya da M.2 SSD ile birlikte kullanılırsa o zaman hızı çok yüksek değerlere çıkabiliyor.

Okuma yazma hızı konusunda 2.000-3.000 bandında değerleri görebilirsiniz. Fakat 6.000-7.000 değerlerinde okuma yazma hızı olan NVMe M.2 SSD’leri de görmek mümkün. Tabi böyle bir hız söz konusu olunca performansın az çok ne kadar iyi olacağını da anlayabilirsiniz.

SSD nedir ve ne işe yarar içeriğinde okuma yazma hızlarından bu kadar bahsettik fakat bir şeyden bahsetmezsek eksik kalacak gibi. O da HDD’lerin okuma yazma hızı. SSD’lerde 500’den 7.000’e kadar olan değerleri rahatlıkla görüyoruz. Peki ya HDD’lerde durum ne? Standart bir hard disk kullanıyorsanız okuma yazma hızları genelde 250 MB oluyor. Yani SATA III SSD bile okuma yazma değeriyle iki katı daha hızlı bir performans sağlıyor. İşte tam da bu nedenle artık HDD’lerin yerini SSD’ler alıyor.

Bilgisayarda SSD Boyutu Ne Kadar Olmalı?

Bu soru aslında çok yanıltıcı bir soru. Çünkü SSD’yi tam olarak hangi amaçla kullanacağınız çok önemli. Ama basit bir şekilde anlatmak istiyoruz.

Örneğin sisteminizde 1 TB kapasiteli bir HDD var. Bunu SSD ile desteklemek istiyorsunuz fakat oyun oynamak ya da program kullanmak gibi bir durumunuz söz konusu değil. Yani tamamen günlük kullanım amaçlı olacak bu sistem. O zaman 120 GB kapasitesine sahip bir SSD bile işinizi görebilir. İşletim sistemini SSD içerisine kurmanız bilgisayarınızın daha hızlı açılıp kapanmasını sağlayacaktır. Aynı şekilde video oynatıcınızı ya da web tarayıcılarınızı da SSD içerisine kurmanız mantıklı olacaktır. HDD ise fotoğraf, belge, video gibi arşivleriniz için iyi bir depolama alanı olarak kullanılacak.

İkinci senaryoda ise düşük kapasiteli bir SSD’ye işletim sistemi kurduğunuzu fakat oyunlara da ilginiz olduğunu düşünelim. Böyle bir durumda kullanacağınız PCIe SSD, M.2 SSD ya da NVMe M.2 SSD yüksek kapasiteli olmalı. Çünkü günümüzde oyunlar artık eskisi kadar düşük boyutlara sahip değil. Genel olarak oyunlar sistem gereksinimlerinde bizden 50-60 GB boş alan istiyor. Eğer ki bilgisayarınızda birden fazla oyun bulundurmayı seviyorsanız o zaman minimum 512 GB kapasiteye sahip bir depolama alanı tercih etmeniz yerinde olacaktır.

Yani kısaca özetleyecek olursak kullanacağınız SSD’yi hangi amaçla kullandığınız çok önemli. Ona göre hem depolama türünü hem de kapasitesini kendiniz belirleyebilirsiniz.

gaming ssd
Bilgisayarda SSD Nedir? Ne İşe Yarar?

Sonuç Olarak

SSD bilgisayarınızda depolama türü olarak bulundurmak isteyeceğiniz güzel bir alternatif. Üstelik kendi içerisinde farklı çeşitlerinin olması da daha avantajlı kılıyor. İster kablolu ister kablosuz olarak bilgisayarınıza bağlayabileceğiniz ve maksimum performans alabileceğiniz güzel bir seçenek.

Tabi HDD’ler hayatımızdan tamamen çıkmıyor. SSD’lerin piyasaya çıkması ile birlikte HDD’lerin fiyatları bir tık daha ucuz kaldı. Fotoğraf, video ve diğer türde dosyaları arşivliyorsanız o zaman mutlaka bilgisayarınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz. HDD de ne kadar yüksek kapasiteli olursa o kadar iyi olur.

SSD nedir ve ne işe yarar bu içeriğimizde sizlere aktarmaya çalıştık. Tabi yine bunu mümkün olduğunca en basit dille aktarmaya özen gösterdik. Çünkü PC parçalarını yeni yeni tanımaya başladıysanız başlarda biraz kafanız karışabilir. SSD nedir ve nasıl çalışır sorularına yanıt verdikten sonra bir sonraki aşamada SSD alırken nelere dikkat etmeliyiz onları öğreneceğiz. Ve tabi ki en iyi SSD tavsilerini de yine MagniGame’de bulabileceksiniz. Peki siz bilgisayarınızda nasıl bir depolama alanı kullanıyorsunuz? Yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim MagniGame isimli siteyi oluşturdum. Artık burada beraberiz ve özgürüz!