İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Donanım Tavsiyeleri

Bilgisayarınız İçin En İyi RAM Bellek Tavsiyeleri – Eylül 2022

Bilgisayarınız İçin En İyi RAM Bellek Tavsiyeleri – Eylül 2022
+ -

Bilgisayarınız için en iyi donanımları listelemeye devam ediyoruz. Bu listeler sayesinde bilgisayarınız için en iyi parçaları tek bir liste halinde bulabilirsiniz. Ayrıca bu listeleri sürekli olarak güncellediğimizi de unutmayın. Bu sayede sadece en iyi parçalara değil hem de en güncel parçalara ulaşabiliyorsunuz. Bu listemiz ise en iyi RAM tavsiyeleri üzerine olacak.

Daha önceden anakart, işlemci gibi donanımları listelediğimiz gibi aynı zamanda oyuncu kulaklığı, mouse, mekanik klavye gibi birçok ekipmanı da listeledik. Eğer bu konularda ihtiyaçlarınız varsa o listeleri de tek tek inceleyebilirsiniz. Bu arada hiç bilmeyenler için bilgisayar parçalarını anlattığımız içeriklere ve satın alma rehberlerine de M4gniGame’den ulaşabilirsiniz.

Şimdi hazırsanız bilgisayarınız için en iyi RAM modellerini birlikte inceleyelim.

4 GB Kapasiteli En İyi RAM Modelleri

İlk olarak düşük kapasiteye sahip olan RAM’ler ile başlıyoruz. En iyi RAM bellek tavsiyeleri listesinde 4 GB’lık kapasiteye sahip olan RAM’ler aslında çok fazla bir seçenek oluşturmuyor. Çünkü günümüzde tek kanallı ya da çift kanallı olarak bu RAM’ler çok da kullanılmıyor. Fakat düşük kapasiteli bir sisteme sahipseniz ve geliştirme yapmak istiyorsanız bu aşamadaki RAM bellekler size yardımcı olabilir.

Hi-Level 4 GB 2133MHz DDR4 RAM

Hi-Level 4GB 2133MHz DDR4 RAM

Az önce söylediğimiz gibi listenin bu kısmında çok fazla ürün karşımıza çıkmıyor. Az sayıdaki ürünlere Hi-Level markasının 4 GB’lık RAM belleği ile başlayalım. Bu RAM bellek 2133 MHz frekansında çalışıyor. Aslına bakarsanız düşük kapasiteli bir RAM bellek için hiç de kötü olmayan bir frekans değeri diyebiliriz. Çünkü bu kapasiteye sahip olan RAM bellekler genelde 1600 MHz değerinde. Yani 2133 MHz için kötünün iyisi diyebiliriz.

Hi-Level 4 GB 2133 DDR4 RAM belleğin üzerinde soğutucu bir blok görmüyoruz. Bu aslında bir dezavantaj olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü RAM belleklerin serin kalması diğer parçalarda olduğu gibi oldukça önemli bir durum. Fakat alışıla gelmiş olan yeşil kart görünümü yerine siyah bir tasarıma sahip olması biraz daha güzel gözükmesini sağlıyor. Düşük kapasiteye sahip olan bilgisayarınızı geliştirmek istiyorsanız o zaman bu RAM belleği inceleyebilirsiniz.


Kingston Furybeast C16 4GB 2666MHZ DDR4

Kingston Furybeast C16 4GB 2666MHZ DDR4

En iyi RAM bellek tavsiyeleri listesinde olmazsa olmaz olan bir marka var sırada. Kingston senelerdir ürettiği RAM bellekler ile kullanıcılarının güvenini kazanmış olan markalardan birisi. Bu modeli 4 GB kapasitesine sahip ve 2666 MHz frekansında çalışıyor. Ayrıca 16ns CAS hızına sahip.

Üzerinde alüminyum soğutma bloğu olan bu RAM en çok tercih edilen modellerden birisi olma özelliğini taşıyor. Siyah tasarımı kendisine karizmatik bir görünüm kazandırıyor. Tüm bunlara ek olarak 1.35V voltaj değerine sahip.


GSKILL Aegis DDR4-2133Mhz CL15 4GB

GSKILL Aegis DDR4-2133Mhz CL15 4GB

GKSKILL de yine son birkaç yıldır kendisinden söz ettiren markalardan birisi. En iyi RAM bellek tavsiyeleri içerisinde de birkaç kez adını duyacaksınız. GSKILL bu modeli 4 GB kapasiteli. 2133 MHz frekans değeri başlangıç seviyesi için iyi bir frekans değeri olarak karşımıza çıkıyor.

CL 15 sertifikasına sahip olan bu RAM bellek kırmızı ve siyah renklerin hakim olduğu soğutucu bir bloğa sahip. Tabi ki imkanınız varsa iki adet almanız (2×4 GB şeklinde kullanmanız) daha mantıklı olacaktır.


Corsair Vengeance LPX 4GB 2400MHz DDR4

Corsair Vengeance LPX 4GB 2400MHz DDR4

4 GB kapasiteye sahip olan bellekler arasındaki son RAM bellek ise Corsair’in Vengeance LPX modeli. Kendisi 2400 MHz frekans değerined çalışıyor. CAS gecikme süresi CL 14 olarak gözüküyor. Düşük kapasiteli sistemler için oldukça iyi değerlerde diyebiliriz. Tasarım konusuna bakacak olursak siyah bir soğutucu blok ile kaplandığını görüyoruz. Düz bir yapıdan çok dikey şeritler kullanılmış. Zaten Corsair bu tasarımı birçok modelinde de uyguluyor.


8 GB Kapasiteli En İyi RAM Bellek Tavsiyeleri

Düşük kapasiteli RAM’lerde gördüğünüz üzere az model bulunuyordu. Fakat 8 GB kapasiteye sahip olan RAM belleklerde daha fazla seçenek karşımıza çıkıyor. 8 GB RAM bellek kapasitesi günümüz oyunlarında minimum sistem gereksinimlerine sahip bilgisayar özelliklerinde geçiyor. Eğer imkanınız var ise 2 adet 8 GB kapasiteli RAM bellek kullanarak daha iyi bir performans sağlayabilirsiniz.

CORSAIR CMK8GX4M1E3200C16 VENGEANCE LPX 8GB

CORSAIR CMK8GX4M1E3200C16 VENGEANCE LPX 8GB

Az önce de belirttiğimiz üzere Corsair bu tasarımı birçok RAM modelinde kullanıyor. Zaten RAM konusunda tasarım her zaman ikinci planda kalmıştır. Tabi hiç önemseyen yok demek değil bu. İlla ki RAM alırken sistemine uyup uymayacağına dikkat edenler de vardır.

8 GB kapasitesinteki bu RAM bellek 3200MHz frekans değerine sahip. CAS hızı 16 ns olarak gözüküyor. 1.35V voltaj değerindeki bu RAM bellek tek başına tabi ki özellikle oyunları çalıştırmada yeterli olacaktır. Fakat aynı RAM’den bir tane daha sisteminize ekleyerek çok daha iyi bir performans almanız mümkün.


XPG Gammix D30 8GB 3200 MHz DDR4

XPG Gammix D30 8GB 3200 MHz DDR4

Tabi RAM belleklerin kapasiteleri arttıkça çeşitleri de artıyor. Bu da karşımıza farklı markaları ve tasarımları çıkarıyor. Sıradaki modelimiz XPG’ye ait olan Gammix D30 modeli. Kendisi 8 GB kapasitesinde ve 3200 MHz değerinde. Yine CAS hızı 16ns olarak karşımıza çıkıyor. Üzerinde bulunan soğutucu blok alüminyum yapıda. Üst tarafı kırmızı şekilde tasarlanmış. Fakat bu kısım sanılanın aksine aydınlatmaya sahip değil.


Kingston HyperX Fury 8GB 3200MHz DDR4

Kingston HyperX Fury 8GB 3200MHz DDR4

Kingston’da Corsair gibi tasarım çizgisine sadık kalanlardan diyebiliriz. Tabi Kingston marka bellekler biraz daha renk seçeneğine sahip olabiliyor. Bu modelimiz Kingston HyperX Fury 8GB 3200MHz DDR4 ve yine siyah bir tasarıma sahip.

3200 MHz frekans değerindeki bu RAM bellek birçok kişi tarafından RAM’lerden sadece birisi. CL 17 gecikme süresine sahip. 70 dereceye kadar ısınabiliyor. Üzerinde alüminyum soğutucu blok çalışması konusunda büyük destek sağlıyor.

Kingston bellekten şaşmam diyenler için güzel bir seçenek. Bu arada bu tasarıma sahip olan yine aynı marka RAM bellekler de mevcut. Fakat o modellerin frekans değerleri daha düşük olduğu için bu modeli en iyi RAM bellek tavsiyeleri listesine eklemeye karar verdik.


G.Skill RipjawsV 8GB 3600MHz DDR4

G.Skill RipjawsV 8GB 3600MHz DDR4

G.Skill markasına ait olan RipjawsV modeli 8GB kapasitesinde. 3600MHz frekans değerined çalışan bu DDR4 RAM bellek yine en çok tercih edilen RAM bellekler arasında yer alıyor.

Üzerinde bulunan soğutucu blok alüminyum bir yapıya sahip. Elinizde tuttuğunuz zaman kalitesini hissedebiliyorsunuz. Bu arada burada siyah görselini kullandık fakat farklı renk seçenekleri de mevcut. Bunlara ek olarak CL18 gecikme süresine sahip olduğunu da ekleyelim.


HP V6 8GB 3200MHz DDR4

HP genel olarak bilgisayar üreticisi olarak biliniyor olsa da PC donanımları da üretiyor. Piyasaya çıkarmış oldukları RAM bellek 8 GB kapasitesinde ve 3200MHz frekasında.

Üzerinde bulunan soğutucu blok siyah bir tasarıma sahip. Tam orta kısımda HP’nin logosunu beyaz bir şekilde görebilirsiniz. CAS hızı 16ns olarak geçen bu RAM’in üst tarafında da dalgalı bir şekil mevcut. HP markasına güveniyorsanız sisteminize ekleyebilirsiniz.


Corsair Vengeance RGB Pro 8GB DDR4 3200MHz

Corsair Vengeance RGB Pro 8GB DDR4 3200MHz

Corsair Vengeance model RAM belleklerini biraz daha geliştiriyor ve tasarımı değiştiriyor. Bu modelde RGB seven kullanıcılar hedef alınmış olacak ki RAM’in soğutucu bloğunun üzerinde RGB aydınlatmayı görüyoruz. İtiraf edelim kasa içerisinde oldukça şık gözüküyor.

Corsair Vengeance RGB Pro modeli 8 GB’lık bir kapasiteye sahip. 3200MHz frekansında çalışan bu RAM bellek CL 16 gecikme süresi ile çalışıyor. Gerek tasarımı gerek teknik özellikleri ile kendisini ön plana çıkaran bir RAM.


Acer Predator 8GB 3200MHz DDR4

Acer Predator 8GB 3200MHz DDR4

Adını daha çok dizüstü bilgisayarlardan tanıdığımız Acer markası da RAM üreticileri arasında yerini almış durumda. Predator adını verdikleri bu RAM bellek 8 GB kapasiteli ve 3200MHz frekans değerinde.

CL16 gecikme değerine sahip olan Acer Predator oldukça sade fakat şık bir tasarıma sahip. Beyaz rengin hakim olduğu tasarım oldukça dikkat çekiyor. Eğer ki beyaz rengin hakim olduğu bir kasaya sahipseniz ve o bütünlüğü korumak istiyorsanız Acer Predator güzel bir seçenek olabilir.


Apacer Panther 8GB 3200MHZ DDR4

Apacer Panther 8GB 3200MHZ DDR4

Son dönemlerde oyun piyasasına hakim olan kullanıcılar RAM seçimi noktasında bir markanın daha farkına varmaya başladı. Apacer Panther özellikle indirim dönemlerinde birçok kullanıcı tarafından tercih edilen bir marka oldu. Apacer Panther 8 GB kapasiteli. Kendisi 3200 MHz frekans değerinde çalışıyor. CL 16 gecikme süresine sahip. Üzerined bulunan soğutucu blok sarı ve siyah renklere sahip.


XPG 8GB 4133MHz DDR4

XPG 8GB 4133MHz DDR4

En iyi RAM bellek tavsiyeleri listesi içerisinde kasanızı ışıl ışıl yapacak bir RAM var karşınızda. XPG bu modeli ile kullanıcılarına RGB aydınlatmaya sahip bir RAM bellek sunuyor.

Bu RAM bellek 8 GB kapasiteli ve 4133 MHz değerinde frekansa sahip. Tabi Bilgisayarda RAM Nedir? Ne İşe Yarar? isimli içeriğimizde bahsettiğimiz üzere frekans değeri ne kadar yüksek olursa o kadar iyi olur. Yani bu RAM gayet iyi bir frekans değerine sahip.

Soğutucu bloğunun neredeyse tamamı RGB aydınlatmadan oluşuyor. Bu da kasa içerisinde oldukça şık bir görünüm oluşmasını sağlıyor. Eğer kasanızı bu RAM bellek ile süslemek isterseniz kesenin ağzını açmanız gerekiyor.


16 GB Kapasiteli En İyi RAM Bellek Tavsiyeleri

Öncelikle şunu söylemekte fayda var, eğer ki bilgisayarınızda 16 GB kapasitesine sahip bir RAM bellek bulunmasını istiyorsanız bunu mutlaka 2 kanallı olarak yapın. Yani 2 adet 8 GB kapasiteli RAM kullanarak daha fazla performans elde edebilirsiniz. Daha önce bundan bahsetmiştik. Burada yer alacak ürünler ise 32 GB ve 64 GB kapasiteli bir RAM bellek kapasitesi olmasını isteyenler için tavsiye ediliyor.

Kingston Fury Beast 16GB 3200MHZ

Kingston Fury Beast 16GB 3200MHZ

Tabi ki yine bir Kingston en iyi 16 GB kapasiteli RAM bellek tavsiyeleri arasında yer alıyor. Üstelik tahmin ettiğiniz üzere aynı tasarım ile birlikte. Fakat konu Kingston bellekler olunca tasarıma çok odaklanmamak gerekiyor. Çünkü onlar performansa daha çok ağırlık veriyorlar.

Bu model 3200 MHz frekansında çalışan bir 16 GB kapasiteli RAM bellek. CL16 gecikme değerine sahip. Üzerinde yine daha önceden görmüş olduğumuz soğutucu blok kullanılmış. Bir değişiklik yok. Fakat sisteminizi 32 ya da 64 GB kapasitesine arttırmak istiyorsanız kendisi güel bir alternatif.


XPG Gammix D30 16GB 3200MHz DDR4

XPG Gammix D30 16GB 3200MHz DDR4

XPG markası da Kingston gibi tasarım değişikliğine gitmeden karşımıza çıkıyor. 16 GB’lık bu canavar 3200 MHz frekans değeri ile çalışıyor. CL16 gecikme süresine sahip. Aslında gayet standart düzeyde olduğunu söylemek mümkün. Yine alüminyum soğutucu bloğun üstünde kırmızı plastik desenleri görüyoruz.


Kingston 16GB HyperX Predator Black 3000MHz DDR4

Kingston 16GB HyperX Predator Black 3000MHz DDR4

En iyi RAM bellek tavsiyeleri listesi içerisinde farklı tasarıma sahip bir Kingston bellek var! Şaşırdınız değil mi? Şaka bir yana Kingston bu modelinde biraz daha tasarım değişikliğine gitmeye karar vermiş.

Öncelikle bu RAM bellek 16 GB kapasiteli. 3000 MHz frekans değerinde çalışıyor. CL17 gecikme süresine sahip. Tasarım olarak da daha agresif bir tasarım çizgisinin kullanıldığını söyleyebiliriz. Fakat üzerinde herhangi bir RGB aydınlatma bulunmuyor.


Team TeamGroup Elite Plus 16GB DDR4

Team TeamGroup Elite Plus 16GB DDR4

Listemizde yer alan bir diğer marka ise Team markası. TeamGroup RAM konusunda bir süredir üretim yapıyor ve oldukça iyi ürünler ürettiğini de söyleyebiliriz.

Team TeamGroup Elite Plus 16GB DDR4 modeli adından da anlaşılacağı üzere 16 GB kapasiteli. 3200 MHz frekans değerinde çalışan bu RAM belleğin gecikme süresi ise CL22 olarak geçiyor. Üzerinde de kırmızı rengin hakim olduğu alüminyum bir soğutucu blok bulunuyor.


Kingston Fury Beast RGB KF552C40BBA/16

Kingston Fury Beast RGB KF552C40BBA/16

Sıradaki RAM bellek modelimiz ise Kingston Fury Beast RGB KF552C40BBA/16. Kendisi görselden de anlayacağınız üzere birazcık farklı. Çünkü Kingston Fury Beast RGB KF552C40BBA/16 DDR4 değil DDR5. Yani satın alırken buna dikkat etmeniz gerekiyor.

16 GB kapasitesindeki bu belleğin hızı 5200MHz. Bu sizi uzun vadede götürebilecek bir hız değeri. CL40 gecikme süresine sahip. Tasarım kısmına baktığımızda ise Kingston markasının oyunculara özel bir model çıkardığını söyleyebiliriz. Agresif tasarım çizgileri kendisini belli ediyor. Buna ek olarak soğutucu blok üzerindeki RGB aydınlatmalar da son derece şık duruyor.


32 GB Kapasiteli En İyi RAM Bellek Tavsiyeleri

Ve sıra geldi 64 GB ve üstü RAM kapasitesini sisteminde bulundurmak isteyenler için RAM bellek tavsiyelerine. Buradayine kafaların karışmasını engellemek için bir açıklama yapalım. En iyi RAM listesi içerisinde yer alan tüm bellekleri tek kanal yerine çift kanal olarak kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bu nedenle 32 GB’lık bir sistem kurmak istiyorsanız 16 GB’lık 2 adet RAM, 64 GB’lık bir sistem kurmak istiyorsanız da 2 adet 32 GB’lık RAM kullanmanız daha doğru olacaktır.

Apacer Panther-Gold 32GB DDR4 3200MHz

Apacer Panther-Gold 32GB DDR4 3200MHz

Apacher Panther yine aynı tasarımı ile karşımıza bu sefer 32 GB’lık versiyonu ile çıkıyor. Bu RAM belleğin frekansı 3200 MHz. CL16 gecikme süresine sahip.

Üzerinde sarı renkli bir panter şekli bulunan alüminyum soğutucu blok siyah tonlara sahip. Üst taraftaki inişli çıkışlı yapı da diğer RAM belleklere göre biraz daha farklı duruyor diyebiliriz. Tabi tek modülü 32 GB olan bir belleğin ucuz olmasını bekleyemeyiz.


Kingston Fury Beast 32GB 3600MHz DDR4

Kingston Fury Beast 32GB 3600MHZ

Kingston her seviyede RAM bellek üretimini üstlenen bir marka. En iyi RAM bellek tavsiyeleri listesi içerisinde zaten kendisini birkaç kez gözdük. 32 GB kapasiteli bellek önerilerinde de yine karşımıza çıkıyor.

Kingston tasarım çizgisini bozmamış. 32 GB kapasitesindeki bu bellek yine siyah tonlarında bir tasarıma sahip. Belleğin frekans değeri 3600 MHz. CL18 gecikme değeri sunuyor.


Corsair 32GB 3000MHz DDR4 RAM

en iyi ram corsair

En iyi RAM bellek konusunda Corsair en çok güvenebileceğiniz markalardan birisi. Özellikle Vengeance LPX serisi sade tasarımı ve performansı ile çok konuşuluyor. 32 GB’lık versiyonunda da aynı durum söz konusu.

Corsair’in 32 GB olarak ürettiği Vengeance LPX model RAM belleği 3000MHz frekansında çalışıyor. CL16 gecikme süresi gayet iyi. Tasarımın sade olduğunu söylemiştik, zaten önceki modellerle aynı tasarıma sahip.


En iyi RAM bellek tavsiyeleri listesi içerisinde birbirinde farklı ve modellerde RAM bellekleri sizler için mercek altına aldık. Bu RAM belleklerin haricinde piyasada birçok RAM bulabilmek mümkün. Fakat adı sanı duyulmamış, garantisi olmayan markalara listemizde yer vermedik. Her hazırlamış olduğumuz listedeki gibi burada da güvenilir marka ve modeller yer alıyor.

Bir RAM bellek almadan önce kaç GB’lık bir kapasite olmasını istiyorsanız önce ona karar verin. Daha sonrasında listemizde yer alan modellere göz atın. Altını çizerek son kez söylüyoruz, tek kanallı RAM bellek yerine her zaman çift kanallı RAM bellek seçmeye özen gösterin.

Peki siz bilgisayarınızda hangi RAM bellekleri kullanıyorsunuz? Yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim M4gniGame isimli siteyi oluşturdum.

Yorum Yap