Black One Blood Brothers – İnceleme

Son zamanlarda bildiğiniz üzere piyasaya yeni çıkan, henüz geliştirme aşamasında olan oyunları sizler için mercek altına alıyoruz. Bunlardan birisi de Black One Blood Brothers oyunu. Oyun aslında 2022 yılının başında piyasaya çıktı. Fakat çiçeği burnunda olmasına rağmen oldukça güzel diyebiliriz.

Askeri simülasyon tadındaki Black One Blood Brothers oyunu birçok oyuncunun dikkatini çekebilecek kapasitede. Biz de sizler için oyunun detaylarına, olumlu ve olumsuz yanlarına göz atacağız. Son olarak bir oyun incelemesinin klasiği olarak Black One Blood Brothers alınır mı alınmaz mı sorusuna cevap vereceğiz. Şimdi hazırsanız oyunumuzun incelemesine başlayalım.

Black One Blood Brothers – İnceleme

Eğitim Şart!

Normal şartlarda oyunlara başlamadan önce hepimizin hızlıca geçtiği bir kısım var değil mi? Evet, eğitim kısmı. Sıradan oyunlarda bu kısımda genelde bizlere “Bak kardeşim W, A, S, D tuşları ile ilerleyeceksin, sonra da böyle dıkşın dıkşın ateş edeceksin.” der. En fazla bir iki özel kontrol vardır onları gösterir. Ama biz oyuncular ne yapıyoruz? Bu kısmı es geçip “Ben bunları oyun içinde hallederim.” diyoruz.

Fakat bu yaptığımız davranışlara Black One Blood Brothers oyunu ile bir son veriyoruz. Çünkü oyunun mekaniklerini öğrenmeden oyuna başlarsanız üzülürsünüz. Sandığınızdan daha zor bir durum var yani karşınızda. Oyuna başlamadan önce yaklaşık 1 saat kadar burada vakit geçirirseniz oyunun mekanikleri sizin için daha oynanabilir düzeyde olacaktır.

Özelleştirmelere Doyamadık

Oyun standart savaş oyunlarından biraz daha farklı bir yapıda. Sanki oyunun geliştiricisi Football Manager oynarken editör kısmında kendi zevkine göre düzenlemeler yapıyormuş da durup dururken “Aslında bu düzenleme olayı bir savaş oyununda olsa daha güzel olurdu.” diye düşünmüş. Neden mi? Çünkü oyunda aklınıza gelebilecek her şey özelleştirilebiliyor. Hemen bunu detaylandıralım.

Oyuna Kaç Kişi Girmek İstersiniz?

Mesela az önce oyunda eğitim kısmının önemli olduğundan bahsettik. Eğitim kısmına girerken oyun size kaç kişilik ekiple eğitim alanına girmek istediğinizi soruyor. Günlük hayatta hiç arkadaşınız yoksa bile bu kısma girerken 10 kişiye kadar botla girebiliyorsunuz. Bot dediysek öyle Counter Strike Global Offensive oyunundaki Bot Eugene gibi değil ama. Gayet iyi bunlar.

Sadece eğitim kısmında geçerli değil bu bahsettiklerimiz. Örneğin normal oyuna başlarken de görevde kaç kişinin olacağına yine siz karar veriyorsunuz. İster 10 kişilik tim ile girin, ister 5 kişi, ister 2 kişi, isterseniz tek başınıza. Tamamen size kalmış.

Düşman Sayınız Ne Kadar Olsun Efendim?

Tabi ki kendi ekibimizin sayısını belirleyebildiğimiz gibi düşmanlarımızın sayısını da belirleyebiliyoruz. Bu çok güzel bir özellik olmuş aslında. En azından biraz daha adil bir dağılım yapabilirsiniz ya da kendinizi Rambo gibi hissetmek, koca bir orduya tek başınıza kafa tutmak isterseniz o zaman ipin ucunu biraz daha kaçırabilirsiniz.

Peki Harita da Değişiyor Dersek?

Counter Strike Global Offensive’de Dust 2 oynarken hiç “Şurada aslında şu da olmalıydı.” gibi bir cümle kurdunuz mu? Kursanız bile bu konuda hayal etmekten başka bir şey yapamıyorsunuz. Fakat Black One Blood Brothers resmen size sınırsızlığın kapılarını açıyor.

Oyunda haritada değiştirmek istediğiniz her yeri değiştirip kişisel zevklerinize göre bir harita oluşturabiliyorsunuz. Bize göre oyunun en büyük artılarından birisi de bu. Çünkü bunu yaparken hem kendinizi çok özgür hem de bir oyun geliştiricisi gibi hissedebiliyorsunuz.

Black One Blood Brothers – İnceleme

“Bu Çatışmada Orada mı Durulur?” Demeyin

Bazen oyunlarda çatışma içerisindeyken takım arkadaşlarınızın ya da oyun içerisindeki botların saçma sapan yerlerde durduklarını görürüz. Böyle durumlarda “Lan orada durulur mu be!” diye isyan ederiz. Hatta “Ben olsam ortada durmaz, siper alırdım.” gibi Sinan Engin gibi yorumlar da yapabiliriz. Fakat Black One Blood Brothers oyunu size bu konuda biraz daha yardımcı olabiliyor.

Şöyle ki oyunda takımınızla beraber bir rehine kurtarma görevinde olduğunuzu düşünün. Herkes farklı yerlere konuşlanmış durumda. Siz ön kapıdan içeri girebilecek durumdasınız. Fakat uzaklarda duran keskin nişancı size göre daha geniş bir açıya sahip. Bir de onun gözünden görmek istediğiniz zaman direkt olarak o karaktere geçiş yapabiliyorsunuz. Tabi görevlerde bu işinizi bir hayli kolaylaştırıyor. Son derece güzel bir özellik olmuş.

Öyle Her Şeyi Taşıyamazsınız

Bu tarz oyunların birçoğu gerçeklikten uzak aslında. Çünkü üzerinize aldığınız ekipmanlarınız sanki kuş tüyünden yapılıyormuşçasına yüklenebiliyorsunuz. Hatta öyle oyuncular var ki imkanları olsa bir saldırı tüfeği, bir keskin nişancı tüfeği, sınırsız mermi ve roketatar sırtlanacaklar. Fakat bunlar gerçeklikten uzak hareketler.

Black One Blood Brothers oyununda istediğiniz kadar envanteri sırtınıza alamıyorsunuz. Envanter ekranının altında yer alan ağırlık barı sayesinde ne kadar eşya taşıyabileceğinizi görebiliyorsunuz. Tabi siz de ona uygun ekipmanlar seçerek oyuna başlıyorsunuz.

Black One Blood Brothers – İnceleme

Artıları

Oyunun grafikleri Unreal Engine ile oluşturulmuş. O nedenle gayet güzel grafikler bizleri karşılıyor diyebiliriz. Hatta gece görüşünü mutlaka denemenizi tavsiye ederiz. Son derece gerçekçi ve kaliteli. Yine ses konusunda da güzel adımlar atılmış. Bunun yanı sıra az önce bahsetmiş olduğumuz özelleştirmeler de oyuna ayrı bir hava katıyor. Black One Blood Brothers oyunu resmen sizin için limitleri kaldırıyor ve oyunu daha zevkli bir hale getiriyor.

Envanter kısmındaki ağırlık limiti gerçekçilik arayanlar için son derece güzel düşünülmüş bir hamle. Bununla beraber karakterler arasında geçiş yapabilmek de çok iyi olmuş. En azından G.O.R.A’daki Aravel Usta gibi hop bir orada hop bir burada olabiliyoruz. Eğlenceli yani.

Eksileri

Şimdi oyunun biraz da eksi yanlarına bakalım. Fakat erken erişimden yeni çıkmasına rağmen gelen güncelleme paketleri ile bu hatalar zamanla ortadan kalkabilir. Her neyse biz eksilere odaklanalım şimdi.

İlk olarak grafikler son derece güzel olmasına rağmen karakterlerin yürüyüşleri bir garip. Yani koşarken tabi ki Ubisoft’un ellerinden çıkan Wildlands’teki Nomad gibi koşmasını beklemiyoruz. En azından şimdilik. Fakat bu oyundaki karakterler sanki baston yutmuş gibi yürüyor ya da koşuyor. Bu kısmın biraz daha elden geçmesi gerekiyor gibi.

Haritanın özelleştirilebilir olması mükemmel. Fakat oyunda harita görünümü çok kötü. Açıkçası bunun bir sebebi var mı yok mu bilmiyoruz. Ama görsel açıdan baktığımızda uydudan çekilmiş gibi görüntülerin olması daha güzel olmasını sağlayabilirdi.

Black One Blood Brothers – İnceleme

Black One Blood Brothers Alınır mı?

Askeri simülasyon oyunlarını seviyorsanız evet alabilirsiniz. Zaten çok düşük ücretli. Detaylandırması çok güzel. Gerçekçilik konusunda ellerinden geleni yapmışlar. Açıkçası kötü demek de olmaz, sonuçta ortada bir emek var ama bu oyun gerçekten güzel bir geliştirme sürecinden geçmiş gibi gözüküyor. Belki de maddi kaynakların daha fazla olması eksiler kısmında yazdığımız şeylerin ortadan kalkmasını da sağlayabilirdi.

Oyunun Türkçe olmaması çok kötü değil. Yoğun bir hikaye yok oyunda. Hani Assassin’s Creed Valhalla olsa anlarız, o zaman kesinlikle Türkçe olmalıydı derdik. Fakat bu oyunun Türkçe olmaması büyük eksiklik değil.

Artıların daha ağır bastığı Black One Blood Brothers oyununa gönül rahatlığı ile ara verebilirsiniz. Yeni bir soluk olarak size iyi gelecektir.

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim MagniGame isimli siteyi oluşturdum. Artık burada beraberiz ve özgürüz!