Casper Excalibur G911 ile Oyunların Kralı Olun!

Oyun oynarken kimse bilgisayarının takılmasını istemez. Hatta herkes en yüksek grafik ayalarında, maksimum performans ile oynamak ister. Tabi bunu yapabilmek için gayet üst düzey bilgisayarlara ihtiyaç duyuyoruz. Oyuncular da bu şekilde yüksek performanslar alabilmek için genelde masaüstü bilgisayarları tercih ediyor. Fakat artık dizüstü bilgisayarlar da masaüstü bilgisayarlar kadar yüksek performanslar sağlayabiliyor. Casper Excalibur G911 de bunlardan sadece birisi.

Casper markası bildiğiniz üzere yerli bir firma. 1991 yılından beri bilgisayarlar konusunda hizmet veriyor. Hatta artık tablet ve telefonları da üretiyorlar. Fakat son yıllarda bir oyuncu furyasıdır gidiyor. Doğal olarak Casper firması da bu furyaya kapıldı. Bir süredir Excalibur adı ile oyunculara özel ürünler üretiyorlar. Excalibur adı efsanevi Büyük Britanya kralı olan Kral Arthur’un kılıcının adından geliyor. Yani Casper markası da oyun bilgisayarları konusunda efsanevi ürünler üreteceğinin mesajını veriyor aslında.

Son zamanlarda neredeyse birçok yerde adını duyduğumuz Casper’ın Excalibur G911 modeli de tam olarak bu tarz üretilen bilgisayarlardan birisi. Bugün sizlerle Casper Excalibur G911’in incelemesini yapacağız.

İncelemenin başında Casper Excalibur G911 için oyunculara yönelik bir ürün olduğunu söyledik. Fakat bir de buna iş kategorisini de ekleyebiliriz. Autocad, video tasarım, grafik tasarım gibi işlerle uğraşanlar için birebir. Yani bu bilgisayarı her iki amaç için de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Zaten iş amaçlı bilgisayar arayanlar genellikle oyuncu bilgisayarlarına yöneliyor ki bu çok normal. Çünkü oyuncu bilgisayarlarında çok ciddi donanımlarla karşılaşabiliyoruz.

Bu arada aşağıda incelemesini yaptığımız ürün aslında bu serinin en yüksek donanım özelliklerine sahip hali. Fakat siz “Bu kadarı bana fazla.” ya da “Ben daha ekonomik bir şey bakıyorum.” derseniz o zaman Casper’ın sitesinden parçaları değiştirebilirsiniz.

Casper Excalibur G911

Casper Excalibur G911 Teknik Özellikleri

Bu ürün için son model donanımların kullanıldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Neredeyse en iyi işlemci, en iyi ekran kartı gibi bir çok kritik parça bu bilgisayarda yer alıyor. Şimdi gelin bu teknik özelliklere tek tek bakalım.

İlk olarak işlemci ile başlayalım. Bu aşamada 11. nesil Intel işlemci bizi karşılıyor. 10. nesle göre %25 performans artışı sağlıyor bu işlemciler. İçerisinde i9 11980HK işlemci barındırıyor. Yani bu işlemci sizi gerek render alırken gerek oyun oynarken asla yarıl yolda bırakmaz. Tam bir teknoloji harikası diyebiliriz. Ayrıca 24MB önbelleğe sahip.

Gelelim RAM kısmına. Günümüzdeki üst düzey oyunların sistem gereksinimlerine baktığımız zaman genelde önerilen sistem gereksinimleri kısmında 16 GB RAM kapasitesini görürüz. Casper bu konuda işi sağlamak almak istemiş olacak ki RAM kapasitesini 64 GB olarak belirlemiş. Yani bu bilgisayarı aldığınız zaman özellikle RAM kısmında uzun süreli bir yatırım yaptığınızı anlayacaksınız. Ayrıca bu RAM’lerin 3200MHz değerinde olduğunu da belirtelim. Bu da bize okuma kısmında 2666MHz’lik RAM’lere göre %10, yazma kısmında ise %35’lik bir artış sağlıyor.

Ekran Kartı Asla Üzmez

Herkesin merak ettiği kısma geldik. Çünkü bir oyuncu doğal olarak bir bilgisayarın en çok ekran kartı kısmını merak eder. Çünkü yazının en başında da dediğimiz gibi her oyuncu mutlaka oynadığı oyunu yüksek grafiklerle oynamak ister. Bir de RTX olursa tadından yenmez. İşte Casper bunların hepsini biliyor olmalı ki bu dizüstü bilgisayarın içerisine NVIDIA GeForce RTX 3080 ekran kartı yerleştirmiş. Üstelik tam 16 GB kart hafızasına sahip. Ama sadece bu kısma bakmamanız gerektiğini sizlere daha önceden hazırlamış olduğumuz “Ekran Kartı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?” isimli içeriğimizde açıkladık. Eğer okumadıysanız burayı tıklayarak okuyabilirsiniz. Tabi bu arada şunu da belirtelim, eğer böyle bir ekran kartına sahipseniz yakın zamanda GeForce Now hizmetini satın almak gibi bir derdiniz de olmaz.

Ve geldik depolama kısmına. Artık standart hard diskleri unutun. Standart SSD’leri unutun. Yeni nesil M.2 SSD’ler sizi daha çok tatmin edecek. Günümüzde karşımıza çıkan bilgisayarlarda artık daha çok görür olduk kendilerini. Ama görülmeyecek gibi de değil. Muhteşem okuma yazma hızları sayesinde birçok kullanıcı tarafından tercih ediliyor. Bu dizüstü bilgisayar içerisinde de 2 adet 2TB kapasitesinde M.2 SSD mevcut. Bu M.2 SSD’ler 2300MB/s okuma, 2000MB/s yazma hızına sahip.

ssd tavsiye banner

Excalibur G911 Oldukça İnce ve Hafif

G911 modeli full metal bir tasarıma sahip. Bu da dayanıklılığını arttırıyor. Çok ağır olur diye düşünmeyin. Çünkü çok ince bir tasarıma sahip olması nedeniyle de ağırlığı sadece 3-4 kg. civarında. İncelik kısmını da geçiştirmeyelim. 27mm incelik ölçüsü aslında bir yandan ne kadar zarif bir tasarıma sahip olduğunu da göstermiş oluyor.

16 inç boyutunda bir ekrana sahip. Bu ekran IPS panel ve aynı zamanda 165Hz değerinde. Yani standart dizüstü bilgisayarların ekran yenileme hızından çok daha ileri bir seviyede. Genelde 16:9 olarak bildiğimiz ekran boyutu bu bilgisayarda 16:10 olarak karşımıza çıkıyor. Bu da bize 2.5K QUAD HD kalitesinde bir görüntü sağlıyor. Aynı zamanda ekran parlaklığı da 500 NIT değerinde.

İş kısmı için kullanılmasına çok fazla değinmeyeceğiz. Fakat ekranın IPS panel olması oyun kısmında olduğu gibi iş kısmında da oldukça önemli. Özellikle video ve grafik tasarımcıları bir rengi gerçek hayatta nasıl görüyorsa ekranda da öyle görmek ister. Bu konuda Casper Excalibur G911 iş için kullananların çok işine yarayacak.

Excalibur G911
Casper Excalibur G911

RGB Olmadan Olmaz

Böyle kaliteli bir bilgisayarın tasarımında hiç RGB aydınlatma olmadan olur mu? Tabi ki olmaz. Casper Excalibur G911 dizüstü bilgisayarın üzerinde bulunan RGB klavye aydınlatması adeta RGB seven oyuncuları mutlu edecek türden. 65.026 renk ve 6 farklı mod seçeneği ile dilediğiniz gibi aydınlatabilirsiniz.

Bilgisayarınızın soğumasını sağlayacak olan fanlar da akıllıca ve gayet şık bir şekilde bilgisayar üzerine yerleştirilmiş. Akıllı Turbo Soğutma Sistemi adını verdikleri bu yapı bilgisayarın arka kısmında yer alıyor. İçerisindeki termal borular hem işlemcinin hem de ekran kartının ayrı ayrı soğutulmasını sağlıyor. Eğer ki işlemciyi ve ekran kartını çok yoran oyunlar oynuyorsanız ya da render işlemleri yapıyorsanız o zaman fanlar otomatik olarak hızını kendisi belirliyor. Bu fanların olduğu yer ayrıca bir RGB aydınlatma ile çevrelenmiş durumda. Bu sayede bilgisayarınızın arka kısmını da dilediğiniz gibi aydınlatabiliyorsunuz. Bu arada bu arka kısımda bilgisayarın güç, ethernet, HDMI gibi girişleri de yer alıyor. Yan kısımlarda ise USB ve kulaklık girişleri bulunuyor.

Oyun Performansları

Casper Excalibur G911 modeli için oyunların kralı olun diye boşuna demedik. Oyun performanslarına baktığınız zaman FPS değerlerinin hiç de düşük olmadığını göreceksiniz. Tabi bu değerleri bilgisayarın hakkını vererek görmek lazım. Yani test yapılan oyunlarda her ayar olabildiği en yüksek değerde ve RTX açık bir şekilde olmalı.

İlk olarak son günlerin gözde oyunu Forza Horizon 5’i ele alalım. Bu oyunda yukarıda bahsettiğimiz gibi tüm ayarları mümkün olan en yüksek seviyeye getirdiğiniz zaman yaklaşık 80 FPS alıyorsunuz. Bunun haricinde Red Dead Redemption 2 ortalama 100 FPS, PUBG ortalama 100 FPS, Valorant ise ortalama 200 FPS civarında çalışıyor.

Biraz daha eski oyunlara bakacak olursak bir dönemin gözde oyunu, bilgisayar kalite kriteri olan Grand Theft Auto V’i ele alalım. GTA V’te bu bilgisayar ortalama 150 FPS alıyor. Bunun haricinde The Witcher III ortalama 300 FPS alırken Call of Duty War Zone ise ortalama 140 FPS alıyor.

Gördüğünüz üzere maksimum ayarlarda alınan FPS değerleri bile sizi oyun içerisinde asla yalnız bırakmaz.

Excalibur G911 oyuncu bilgisayarı
Casper Excalibur G911

Son Değerlendirme

Casper Excalibur G911 teknik özellikleri ile kendisini oldukça öne çıkaran bir bilgisayar. MagniGame olarak özellikle oyun kısımlarındaki performansını oldukça beğendik. Çok yüksek kaliteye sahip grafiklerle bir oyunu baştan sona hiç takılmadan oynamak son derece muazzam bir his. İşlemcinin performansına zaten söyleyecek bir söz yok. Sadece bir önceki neslin işlemcilerine bile %25 performans farkı atıyor. Bu bile başlı başına ne kadar kaliteli olduğunu gözler önüne seriyor. RAM kısmı ise resmen evladiyelik türden. Bu bilgisayarı satın almanız durumunda RAM kısmında sorun yaşamayacağınız kesin. 64 GB kapasitesi sizi uzun yıllar sorunsuz bir şekilde götürecektir.

ram bellek tavsiyeleri listesi

Tasarım anlamında da oldukça şık. Uzay grisi rengi full metal kasası çok çekici. Ama tasarımda asıl iki şey kendisini ön plana çıkarıyor. Bunlardan ilki full metal kasaya sahip olup oldukça hafif olması. Biliyorsunuz özellikle dizüstü bilgisayarların taşınabilir olması çok önemli. Bu noktada 4 kilodan az bir ağırlığa sahip olması çok iyi. Diğer kısım ise bir oyuncu bilgisayarına göre bu kadar sade ama çekici olması. Diğer oyuncu bilgisayarlarına baktığımız zaman oldukça agresif tasarımları görüyoruz. Fakat Casper Excalibur G911 bu çizginin biraz dışında. Arka kısımdaki akıllı turbo soğutma sisteminin giriş kısmı, yani ızgara kısmı biraz o agresif tasarımı yansıtmış. Fakat ürünün geneline baktığımız zaman oldukça sade ve ince.

Casper Excalibur G911 değiştirilebilir özelliklere sahip olduğu için fiyat aralığı da değişiyor. İşletim sistemi, işlemci, RAM, ekran kartı ve depolama alanlarında değişiklikler yapabiliyorsunuz. Bu da fiyatın aşağı ve yukarı yönde hareket etmesine neden oluyor. Freedos (işletim sistemi olmadan) en düşük özellikler ile bu tasarım harikası bilgisayarı almak isterseniz ödemeniz gereken tutar yaklaşık 25 bin Türk Lirası civarında oluyor. Fakat tüm özelliklerini en üste çektiğiniz zaman işletim sistemi hariç 50 bin Türk Lirasının üzerinde oluyor. Eğer ki bu fiyatları ödeyebilecek durumunuz varsa bu bilgisayara göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim MagniGame isimli siteyi oluşturdum. Artık burada beraberiz ve özgürüz!