İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber

Clubhouse Türkçe Dil Desteği Alıyor

Clubhouse Türkçe Dil Desteği Alıyor
+ -

Pandemi dönemi içerisinde bir çok mobil uygulama hayatımıza girdi. Hatta bu dönem içerisinde mobil bir hayat sürdürdüğümüzü de söyleyebiliriz. Clubhouse da bunlardan birisi. Fakat uygulamanın Türkçe olmaması özellikle ülkemizdeki kullanıcılar açısından negatif yorumlara neden oluyordu. Ve sonunda beklenen oldu. Clubhouse uygulaması için Türkçe dil desteği geliyor.

Hayatımıza pandeminin girmesi ile beraber online toplantılar ve konferanslar büyük bir yer kapladı. Hatta bu dönem içerisinde eğitimlerin de kapanması ile birlikte online eğitimlerde de büyük bir artış yaşandı. İşte tam da bu dönem içerisinde Alpha Exploration tarafından Clubhouse uygulaması yayınlandı. Uygulama aslında bir çeşit sosyal ağ platformu. Fakat Instagram, Facebook, Twitter gibi lider sosyal ağ platformlarına karşılık birkaç farkı var. Bunlardan ilki Clubhouse tamamen görüntülü ve sesli konuşma üzerine kurulmuş olması. İkincisi ise davetiye yöntemi ile üye alımı yapılıyor. Yani öyle isteyen herkes elini kolunu sallayarak uygulamaya dahil olamıyor. Sadece bu bile insanları kendisine çekti. Çünkü kısa bir süre için de olsa Clubhouse aslında bir çeşit statü göstergesi oldu.

Geç Olsun Güç Olmasın

Davetiye yöntemi ile üye alıyor olsa bile bir çok kullanıcı uygulamaya dahil oldu. Hatta ülkemizde de çok ciddi bir oranda katılım sağlandı. Fakat Türk kullanıcıları rahatsız eden bir durum söz konusuydu. Uygulamada Türkçe dil desteği yoktu. Neyse ki bu sorun ortadan kalkıyor ve Clubhouse Türkçe dil desteğine kavuşuyor. Hatta sadece Türkçe dil desteğine değil Türkçe ile beraber 13 farklı dilin de uygulamaya ekleneceği açıklandı. Bu dillerden bazıları Çince (geleneksel), Çince (basitleştirilmiş), Farsça, Arapça. Clubhouse attığı bu adımla beraber daha fazla kullanıcıyı bünyesine dahil etmeyi planlıyor.

Yapılan tek yenilik bu değil. Birkaç hafta önce yapılan açıklamada sohbetlerin kaydetme özelliğinin de yakın zamanda ekleneceği açıklandı. Bununla beraber sohbet odalarının biraz daha düzen içerisine alınması da gündemde. Çünkü yapılan son açıklama ile aramış olduğunuz uzmanlığa sahip olan sohbet odalarının, kulüplerin ve kişilerin daha hızlı bulabileceğiniz belirtlimiş.

Bakalım ilerleyen günlerde Clubhouse cephesinde ne gibi gelişmeler olacak? Sizce Clubhouse Türkçe dil desteği alması ile beraber ülkemizdeki kullanıcı sayısını arttıracak mi? Haberler geldijkçe sizinle paylaşmaya devam edeceğiz. Yorumlarda buluşalım.

Yazar Hakkında

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim M4gniGame isimli siteyi oluşturdum.

Yorum Yap