1. Anasayfa
  2. Oyun

Contraband Police İncelemesi Polis Oluyoruz 2023

Contraband Police İncelemesi Polis Oluyoruz 2023

Kaçakçılık, uyuşturucu trafiği ve yasa dışı ticaretin yoğun olduğu bir dünyada polis olarak görev almak istemez miydiniz? Bu içeriğimde Contraband Police incelemesi ile size bu heyecanı sanal ortamda sunan bir polis simülasyonunu mercek altına alacağım. Bu oyun, oyunculara gerçekçi bir polis deneyimi yaşatıyor. Hızlı operasyonlar, delil toplama, suçluları yakalama ve kaçakçılıkla mücadele gibi zorlu görevlerle dolu olan Contraband Police, sizi suç dünyasının içine çekerek adrenalin dolu bir macera sunuyor. Oyunun detaylı grafikleri, zorlu senaryoları ve oynanabilirlik özellikleri ile Contraband Police için, polislik yeteneklerini test etmek isteyen oyuncular için kaçırılmayacak bir deneyim fırsatı diyebilirim.

Papers, Please isimli oyunu anımsatan fakat bize bunu 3 boyutlu olarak sunan Contraband Police hakkındaki tüm detaylara değineceğim. Tabi ki her iki oyunun da karşılaştırmasını yapacağım. Contraband Police incelemesi bununla da sınırlı kalmayacak. Bunun yanı sıra oyunun grafiklerini, oynanışını, artı ve eksi yönlerini de mutlaka ele alacağım. Yani Contraband Police incelemesi detaylı bir inceleme olacak. O nedenle hazırsanız başlıyorum.

Çakma Papers, Please mi?

Neden direkt olarak Contraband Police incelemesine Papers, Please oyunu ile karşılaştırma yaparak başladığımı anlatayım önce. Son zamanlarda Contraband Police oyunu adını çok duyurdu ve bir kesim oyuncu bu oyunu Papers, Please oyununun çakması olarak nitelendirdi. Peki gerçekten öyle mi? Bence hayır. Benzerlikler var ama çakması ya da kopyası değil. Bunu da iyi kolay karşılaştırma yaparak anlatabilirim size.

İlk olarak sınır kontrolünü ele alalım. Her iki oyun da sınır kontrolü ve güvenlik denetimi temel alınmış. Papers, Please oyununda, oyuncular bir sınır görevlisi olarak çalışarak pasaportları ve diğer belgeleri kontrol ederken, Contraband Police oyununda ise oyuncular, sınırda gümrük görevlisi olarak çalışarak araçları, insanları ve yükleri denetliyor ve yasa dışı mal ve faaliyetlere karşı mücadele ediyorlar. Yani aslında pozisyonumuz ve kontrol ettiğimiz belgeler tamamen farklı.

Karar verme kısmında da farklılıkların olduğunu görüyoruz. Her iki oyunda da oyuncular önemli kararlar vermek zorunda. Fakat Papers, Please oyununda, oyuncular belgelerin doğruluğunu değerlendirerek giriş izinlerini onaylama veya reddetme gibi kararlar alırken, Contraband Police oyununda ise oyuncular, şüpheli durumlarda araştırma yaparak, araçları veya insanları arama veya serbest bırakma gibi kararlar vermelidir.

Bunların haricinde görsel ve oynanış mekaniklerinde de farklılıklar var tabi ama bunlar daha belirgin farklar olduğu için onları da tek tek açıklamak istemedim. Bu kısmı özetlemek gerekirse, Contraband Police ve Papers, Please oyunları arasında benzer temalar ve oynanış mekanikleri bulunsa da, farklılıklar da mevcut. Her iki oyun da sınır kontrolü, güvenlik denetimi ve belge kontrolü gibi görevlere odaklanmış olsa da, hikaye anlatımı, oynanış mekanikleri ve tema bakımından farklı yaklaşımlara sahipler.

Contraband Police İncelemesi

Kaçakçılıkla Mücadelede Sınır Tanımayan Bir Oyun

Contraband Police incelemesine biraz da oyunun oynanışı ile devam edelim. Az önce bahsettiğim gibi Contraband Police oyununda gümrük görevlisi olarak çalışıyoruz. Sene 1981 ve Acaristan adındaki hayali bir ülkenin sınırında görev yapıyoruz. Biraz Balkanlar, biraz Rus esintisi var. O soğukluğu hissediyorsunuz yani.

Görevin ilk günleri basit işlerle geçiyor. İlk aşamada yaptığımız şey çok dikkat gerektirmiyor. Pasaportta fotoğrafa bak, numaraları kontrol et gibi kolay görevler oluyor. Sonra artık Acaristan’da bir girişimcilik faaliyeti mi var bilinmez gelen sayısı artmaya başlıyor. Bu sefer giriş belgeleri, çalışma izinleri gibi evrakları da kontrol ediyoruz. Tabi bir bakmışız hoooop yeni bir Kanun Hükmünde Kararname çıkmış. Bu sayede yeni sorumluluklar üzerimize ekleniyor.

Oyunun en keyifli yanlarından birisi ise sınır kapısının zaman zaman saldırılara uğraması. Bir çeşit FPS oyunu olduğu için bu baskınlarda çatışmaya giriyoruz. Bununla da sınırlı kalmıyor tabi, bazen başka yerlerden bizi desteğe çağırıyorlar. O çağrı yapılan yerlere gidip bir de orada çatışıyoruz.

Peki bu ülkeye hiç mi kaçak mal sokmak isteyen yok? Tabi ki var. Gözümüzü dört açmamız gerekiyor ki bu gibi olaylar yaşanmasın. İşte bu noktada da işin içine ultraviyole ışıklardan tutun da bıçaklara, levyelere kadar her şey giriyor. O döşemelerin altına bakmadan olur mu hiç? Olmaz tabi, kim bilir neler sokmaya çalışacaklar içeriye?

Bir de her gece yakaladığımız kaçak malları ve tutukladığımız kaçakçıları bulunduğumuz karakola götürmemiz gerekiyor. Bu kısımda da bazen sürprizler olmuyor değil. Mesela siz karakola gittiğinizde daha önce nezarete teptiğiniz kaçakçıları ya da ürünleri kurtarmaya gelenler olabiliyor. Bir de orada çatışmanız gerekiyor.

Contraband police türkçe (1)
Contraband Police İncelemesi

Grafikleri ve Oynanış Kalitesi Ne Durumda?

Contraband Police incelemesinde gelelim oyunun grafiklerine. Papers, Please oyunundan her ne kadar farklı olsa da sonuçta konsept olarak aynı diyebilirim. O nedenle Papers, Please oyunundan sonra Contraband Police oyunu üç boyutlu grafikleriyle ilaç gibi geliyor. Ama bu demek değil ki Contraband Police oyununun grafikleri aşırı gerçekçi.

Oyunun grafikleri sanki 2010’lu yıllardan kalma gibi. Aslında bir bakıyorsunuz çok iyi, bir bakıyorsunuz vasat. Mesela şöyle örnek vereyim, elinizde tuttuğunuz cop, üstündeki çizik detayları ile gayet gerçekçi gözüküyor. Fakat aynı şekilde karakterlerin saçlarına baktığınız zaman 90’lı yılların efsane dizisi Yılan Hikayesi’nde yer alan Memoli karakterinin jöle kutusuna düşmüş saçlarını anımsatıyor. Kalıp gibi duruyor. Binaların falan tasarımları da House Flipper’dan çıkma gibi.

Bunları söyledim diye beğenmediğimi düşünmeyin. Dedim ya Papers, Please‘den sonra ilaç gibi geliyor. Geliştirici firma olan Crazy Rocks’ın bu işin ayırdığı bütçeyi de bilemediğimden dolayı açıkçası oynama kısmında yeterli buldum diyebilirim. Ama başkalarının övdüğü gibi övemem, o kadar da gerçekçi değil.

Bana kalırsa oyunu oynamak son derece zevkli. Ama öyle aylarca oynayabileceğim bir oyun da değil. Zaten oynanış süresi açısından da çok uzun sürmüyor. Howlongtobeat verilerine göre ana hikayeyi bitirmek 11 saatinizi alıyor. Ana hikaye ile birlikte yan görevleri de yaparsanız 13 saat, %100 tamamlamak istiyorsanız o zaman da 15 saatinizi alıyor. Tam olarak oyunsuz kaldığınız ya da oynayacak bir şey bulamadığınız zamanlarda hayat kurtaracak türden diyebilirim.

Contraband police indir
Contraband Police İncelemesi

Contraband Police’in Artı ve Eksi Yönleri Neler?

Contraband Police incelemesinde geldik oyunun artı ve eksi yönlerine. Önce artı yönlerine göz atalım. İlk olarak oyunda kaçak malları araştırmak, bulmak çok keyifli. Gerçekten çok dikkatli olmanız gerekiyor ki gözünüzden bir şey kaçmasın. Elinizde bulunan malzemeleri araştırma esnasında mutlaka kullanmalısınız. Buradan bir şey çıkmaz demeyin, her an, her yerden, her şey çıkabilir.

İkinci güzel kısım ise sadece gümrükte sap gibi durmamız gerekmiyor. Araç kullanmak, baskınlara direnmek, birilerini kovalamak falan oldukça keyifli bence. Oyunculara güzel bir deneyim sağlıyor. Buna ek olarak göreve ilk başladığımız zamanlarda kaldığımız yerler virane, araçlar külüstür, ekip arkadaşlarımız ise çöpten hallice. Zamanla bunları geliştirebilmek de güzel olmuş. Daha büyük binalar, daha iyi araçlar ve daha iyi zırhlar alabiliyorsunuz. Tabi bunları yapmak ücretsiz değil. Para gerekiyor. İşinizi iyi yapıp iç güveysinden hallice olabilirsiniz. Ya da rüşvet yiyebilir, gelen kaçak malları kendi adınıza satabilirsiniz. Tabi tüm bunlar oyunun gidişatını da etkiliyor şüphesiz.

Contraband Police incelemesi içeriğinde bir de oyunun eksi yanlarına bakalım. Az önce yazdıklarımdan biraz anlamışsınızdır, ben grafiklerine çok bayılmadım. Bence bu oyun daha iyi grafikleri kesinlikle hak ediyor. Aynı şeyi fizik motoru için de rahatlıkla söyleyebilirim.

Bir eksi yanı da az önce değindiğim baskınlar kısmına gelsin. Tamam iyi, hoş ama bir süre sonra gerçekten ucu kaçıyor. Bu da yeni olarak gördüğümüz bir şeyin artık zamanla monotonlaşmasına neden oluyor. Yani bir süre sonra sıkılabilirsiniz.

Sonuç Olarak Contraband Police Bekleneni Veriyor mu?

Contraband Police incelemesinde geldik son kısımlara. Contraband Police, gümrük ve sınır kontrolü temalı güzel bir simülasyon oyunu. Oyunda, oyuncuların kaçakçılıkla mücadelede sınır tanımayan bir yaklaşımla, sınır kontrolü ve güvenlik denetimi görevlerini yerine getirmeleri gerekiyor. Oyunun grafikleri çok iyi olmasa da karmaşık kararları, etik ikilemleri ve zorlu hikayesi, oyunculara kendilerini gümrük görevlisi olarak hissettiren bir deneyim sunuyor. Ancak, tekrarlayıcı oyun mekanikleri ve öğrenme eğrisi bazı oyuncular için dezavantajlı olabilir. Tüm bunların yanında, Contraband Police, kaçakçılıkla mücadele konusunda sınır tanımayan bir oyun deneyimi sunan ve gümrük görevlisi rolünü yaşamak isteyen oyuncular için ilgi çekici bir seçenek olabilir. Yani Contraband Police bekleneni tam olarak vermese de yine de iyi bir iş çıkarıyor. Bunları da söyledikten sonra son olarak geçelim Contraband Police incelemesinin puanlarına.

8.0
Contraband Police İnceleme Puanları

  • Grafikler 7.5
  • Hikaye 8
  • Oynanış 8.5

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim M4gniGame isimli siteyi oluşturdum.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (1)

  1. Çok güzel