Crysis Serisi – İnceleme

Oyun dünyasında bazı oyunlar oyuncular için büyük önem arz ediyor. Özellikle seri haline dönüşen oyunlar başlı başına ilgi çekiyor. Oyun içerisindeki hikayenin devam etmesiyle beraber uzun yıllar boyunca bu oyunları anabiliyoruz. Crysis serisi de bunlardan birisi. Global anlamda önemli bir yere sahipken özellikle ülkemiz için bambaşka bir yere sahip.

2007 yılında başlayan Crysis serisi aradan geçen uzun yıllara rağmen hala adından söz ettiriyor. Seri şu an için üç ana oyuna sahip. Tabi arada çıkan ek paket ve remastered üçlemesini saymazsak. Fakat üç ana oyun olmasına rağmen hala daha oyun dünyası Crysis 4 için umut besliyor. Crysis 4 çıkacak mı? Ne zaman çıkacak? Nasıl olacak? Aklımızı kurcalayan bir sürü soru var. Ama bugün bunlardan çok Crysis serisi geçmişten günümüze nasıl bir gelişim göstermiş onları inceleyeceğiz.

Bu arada MagniGame olarak oyun serilerini incelemeye hatırlarsanız GTA serisi ile başladık. Hemen ardından Mafia serisi ve akabinde de Far Cry serisini inceledik. Eğer bu oyun serilerinin gelişimini ve oyun içi detaylarını öğrenmek istiyorsanız okumanızı tavsiye ederiz. Şimdi lafı fazla uzatmadan Crysis serisi nereden nereye gelmiş hep birlikte inceleyelim.

Crysis – Oyun Dünyasına Türkler Damgasını Vuruyor!

Crysis Serisi – İnceleme

Tarihler 2007 yılını gösterdiğinde oyun dünyasına yeni bir oyun girdi ve bu oyun deyim yerindeyse bomba etkisi yarattı. Crysis gerek grafikleri, gerek konusu, gerek oynanışı ile adından oldukça söz ettirdi. Fakat bizim için yeri bir ayrı diyebiliriz. Çünkü Crysis Türklerin elinden çıkma bir oyundu ve bir oyundan isteyebileceğimiz her şeye sahiptik.

İlk olarak oyunun yapımcısına değinelim. 2007 yılında piyasaya çıkan bu oyunun yapımcılığını Crytek adında bir firma üstlendir. Cevat, Avni ve Faruk Yerli 1999 yılında Almanya’da Crytek firmasını kurdular. 2000 yılında ECTS’de Nvidia standında bir demo yayınladılar. Daha sonrasında Ubisoft bu demoyu beğenerek Crytek ile Far Cry için anlaştı. Far Cry’ı çıkardıktan sonra da Crysis için kollar sıvandı.

Türkçe Dublaj Keyfi Bir Başka

Oyunda Filipinler’de bulunan ve kurgusal olan Lingshan Adaları Kuzey Koreliler tarafından işgal ediliyor. Adada bulunan Amerikalı arkeoloji ekibi acil durum sinyalini çalıştırarak yardım talep ediyor. Tabi biz de pılımızı pırtımızı toplayarak hemen adaya doğru hareket ediyoruz. Bu arada karakterimizin kod adı Nomad, asıl adı ise Jake Dunn. Üzerimizde bulunan özel teknolojiye sahip nanosuit ile beraber adada yargı dağıtmaya başlıyoruz. Tabi ki spoiler olmaması için oyunun hikayesine çok girmeyeceğiz. Ama bilmeniz gereken bir şey var. Oyun hikayesi ile çok güzel ters köşe yapıyor, buna hazırlıklı olun.

Oyunun özellikle grafikleri çok ön plandaydı. 2007 yılına göre çok ileri düzeyde grafiklere sahipti. Hatta o dönemde yabancı forumlarda bile “Can it run Crysis?” başlıklı konular sıkça konuşuluyordu. Yeni nesil bunu “Abi GTA çalıştırır mı?” diye biliyor. Fakat GTA’dan önce Crysis vardı sevgili genç okurlarımız.

Oyunun bir diğer dikkat çeken özelliği ise easter eggler. İlk oyunda özellikle oyun içerisinde yer alan gazete ve dergilerde Kuzey Kore’ye göndermeler yer alıyordu. Hatta radyoda oyunun ana kötü karakteri Ri-Chan Kyong’un öldüğünü açıklayan haberler bile vardı. Bir de nedendir bilinmez ama golf ile ilgili çok gönderme vardı. Golf haberleri, kupaları, gizli silah olarak golf sopası gibi birçok golf unsuru oyunda yer alıyordu.

Ve son olarak Türkçe dublaj. O dönem için bir Türk oyuncuya göre hayal olan bu olay Crysis gibi büyük bir oyunla gerçekleşti. Oyun içerisindeki dublaj o kadar kaliteliydi ki adeta film tadındaydı. Ali Ekber Diribaş, Bora Sivri, Bahtiyar Engin gibi yüzlerini çok bilmesek de seslerini yakından tanıdığımız kişiler bu oyunun dublaj ekibinde yer aldı.

Crysis Warhead – Psycho Killer Olduk!

Crysis Serisi – İnceleme

İlk oyunun çıkmasının üzerinden bir sene sonra yani 2008 yılında Crysis Warhead piyasaya çıktı. İlk oyunla aynı dönemde geçiyordu. Hatta az önce de söylediğimiz gibi ilk oyunda Nomad isimli karakteri canlandırıyorduk. Fakat ikinci oyunda olayları Psycho’nun gözünden görmeye başlıyoruz. Bu arada ek bir not geçelim, Psycho karakterini Yüzüklerin Efendisi serisinde Gollum karakterini seslendiren Bahtiyar Engin seslendiriyordu. Kıymetlimisss Psycho oldu!

“Aynı oyunu bir de başka karakter gözünden mi oynayacağız ya?” diye düşünebilirsiniz. Fakat cevap verelim, hayır! Lingshan Adalarının diğer tarafında yer alıyoruz bu sefer. Oyunun ilk sahnesinde uçakta olan Psycho muhtemelen ilk oyundan tanıdığımız Nomad’in batırdığı Kuzey Kore gemilerinden birisini görüyor. Sonrasında da adanın diğer tarafında Psycho ile maceralar başlıyor.

Oyun yine Türkçe olduğu için oldukça keyif veriyor. Oyunda işlenen konuyu bir başka taraftan görmek de son derece güzel. Bu güzel oyunu aslında Electronic Arts piyasaya yeni bir Crysis oyunu olarak piyasaya çıakrmadı. Crysis Warhead oyunu aslında oyun serisi içersinde ek bir paket gibi düşünülebilir. Çünkü ilk oyun ile aynı dönemde geçiyor. Zaten bu sebeple oyuna Crysis 2 adı verilmedi. Son olarak bu oyunda da golf ile alakalı easter eggler olduğu gibi her bölüme özel bir kurbağa easter eggi de mevcut.

Crysis 2 – New York’un Gözü Yaşlı

Crysis Serisi – İnceleme

2011 yılına geldiğimizde Crysis ikinci ana oyunu ile beraber serisi için önemli bir adım attı. İlk oyun ve Warhead oyunlarında bildiğiniz üzere Filipinler üzerindeydik. Ama artık savaş şehirlere taşınmış durumda. Ve New York 2023 yılında resmen bir yaşam mücadelesi veriyor bu oyunda. Şimdi 2023 falan deyince tabi komik oldu biraz ama 2011 yılında biz de dünyanın bu kadar yerinde sayacağını bilemezdik, Yerli kardeşler nereden bilsin?

Crysis 2 oyununda uzaylılar tabi ki dünya üzerinde ilk nereye virüs bulaştırsak diye düşünüp New York’u seçmişler. Bu virüsten kaynaklı ortaya çıkan hastalık da o kadar büyümüş ki Amerikan Başkanı derhal New York’u tahliye edin demiş. 2023 yılında tahliyesine başlanan New York’ta bizim görevimiz ise tabi ki yargı dağıtmak.

Bu oyunda ise karakterimizin adı James Rodriquez fakat biz onu Alcatraz kod adı ile tanıyoruz. Yani buradan da anlayacağınız üzere her oyunda farklı bir karakter ile ilerliyoruz. Bu arada bu oyunun yazar koltuğunda Altred Carbon’dan tanıdığımız Richard K. Morgan oturuyor. Sıkı durun, oyunun müziklerini ise her yerden tanıdığımız Hans Zimmer yapıyor. Yani firma bu oyunda kesenin ağzını baya bir açmış.

Genel olarak baktığımız zaman Warhead dahil aslında en çok yatırım yapılan oyun Crysis 2 olsa da serisi içerisinde bize göre ilk oyuna bakışla daha iyi değildi. Zaten Metacritic puanları da aslında bizi bu noktada destekliyor. İlk oyun Metacrtitic’ten 91, Warhead 84, Crysis 2 ise 86 puan aldı. Crysis 3 mü? Onu birazdan öğreneceğiz.

Son olarak Crysis 2’de bulunan 4 easter egg’e değinelim. Birisi bir asansörün içerisindeki dans partisi, diğeri fiziksel sürpriz yumurtalar, diğeri credits ekranındaki mini oyun. Fakat en güzeli ise Crytek çalışanlarının gerçek fotoğraflarının oyun içerisindeki kayıp kişiler listesinde kullanılması. Gerçketen çok hoş bir detay.

Crysis 3 – Ok mu O?

Crysis Serisi – İnceleme

Crysis serisi içerisinde yer alan son oyun 2013 yılında piyasaya çıktı. Aslında hikaye olarak Crysis 2‘nin devamı niteliğinde diyebiliriz. Hikaye yine New York’ta bu sefer 2047 yılında geçiyor. Uzaylılar dünyayı öyle bir istila etmiş ki New York artık yaşanmaz bir yer olmuş. Resmen ormanlık alana dönmüş. Bunun olmasındaki en büyük sebep Crysis 2’nin son sahnesinde saklı ama bilin bakalım size spoiler verecek miyiz? Asla! Oynayıp kendiniz öğrenin!

Fakat bilmeniz gerekenler var tabi. Bu oyunda New York Liberty Dome denen uzaylılardan arınmış bir bölgede hatta bir fanusun içerisindeyiz. Nomad, Psycho, Alcatraz’dan sonra bu sefer oyundaki karakterimiz Prophet oluyor. Yani onunla yargı dağıtıyoruz.

“Bas bas paraları oyuna, bi daha mı geleceğiz dünyaya?” felsefesi ile Crysis 2’de harikalar yaratan Crytek firması sonrasında girdiği yükü aslında iliklerine kadar hissetti. Bütçe yetersizlikleri, az sayıda çalışan ve zaman kısıtlamasından kaynaklı diğer oyunları kadar etkili olamadı. Metacritic puanı 76. Yani bir Crysis serisi oyununa göre oldukça düşük.

Crysis serisi içerisinde yer alan oyunların hepsinde easter eggler bulunuyor. Bu oyunda da fazlasıyla mevcut. Ama içlerinden en dikkat çekeni Thor’un çekici. Oyunun en yüksek hasar gücüne sahip silahı aynı zamanda. Düşmanlarınıza tek atabilmeniz çok zevkli olacak.

Crysis Remastered – Bi Güncelleme Fena Olmadı Hani

Crysis Serisi – İnceleme

Son yıllarda oyun firmaları eski oyunlarını elden geçirip tekrar piyasaya sürüyorlar. Kimisi GTA gibi eline yüzüne bulaştırıyor kimisi ise Mafia gibi harika işler ortaya koyuyor. Crysis Remastered oyunu ise olumlu yönde ilerleyenlerden birisi.

Oyuna dair çok bir şey açıklamaya gerek yok aslında. Oyunun grafiklerinin yeniden elden geçirilmiş hali. Tabi günümüz şartlarına göre baktığımız zaman son derece güzel bir hamle olduğunu görüyoruz. Açıkçası bugün Crysis serisi konusunda bir girişimde bulunacaksanız bu oyun ile başlayabilirsiniz. Daha çok keyif verecektir.

Crysis 4 – Sonunda Geliyor!

Crysis Serisi – İnceleme

Bundan birkaç ay önce ortaya çıkan bir fragman oyuncuları heyecanlandırdı. Aslında baktığınız zaman fragmanda sadece 4 yazıyordu. Ama bu oyunculara Crysis serisi devam edecek mesajıydı. Peki ne oldu da seneler sonra Crytek firması oyuna devam etme kararı aldı?

Çok kısa bir özet geçelim bu konu ile ilgili. Cevat Yerli Crytek firmasından ayrıldı. Tabi o firmadan ayrılmadan önce firma son Crysis oyunundan beklenen verimi alamadı. Farklı alanlara yöneldiler ama bir türlü dikiş tutturamadılar. Cevat Yerli oyun dünyasından çıkış yaptı, şirketin bu konudaki ön plana çıkan ismi Faruk Yerli oldu. Kendisi oyun konularına daha hakim. Onun liderliğinde Hunt: Showdown çıktı ve beğenildi. Bu da Crysis 4 için bütçe ayrılmasına neden oldu.

Yeni oyun ne zaman çıkar ya da nasıl olur bilemiyoruz. Bununla ilgili netlik yok. Fakat Crysis serisi bu zamana kadar hep adından çok söz ettirdi ve bize göre yeni oyunla da bu devam edecek. Ve umarız Türkçe dublaj alışkanlıkları devam eder.

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim MagniGame isimli siteyi oluşturdum. Artık burada beraberiz ve özgürüz!