Dead by Daylight Sistem Gereksinimleri – 2021

Dead by Daylight hayatımıza 2016 yılında girmiş olmasına rağmen son zamanlarda tekrar oyunseverlerin ilgisini çekmeye başladı. Bunun nedeni zombi ve korku temalı oyunlara artan ilgi. Ayrıca geçtiğimiz hafta Epic Games’in Dead by Daylight’ı ücretsiz olarak kullanıcılarına dağıtması oldu. Hal böyle olunca da oyuna dair merak edilenler bir bir internette aratılmaya başlandı. Biz de en çok merak edilen soruya sizler için cevap vermeye çalıştık. “Dead by Daylight Sistem Gereksinimleri Nedir?” isimli içeriğimizde hem oyuna dair teknik detayları bulacaksınız hem de kısa bir tanıtımını okumuş olacaksınız. Daha sonrasında bu oyuna ait bir inceleme içeriği de yine MagniGame‘de sizler için yayınlanacak.

Şimdi dilerseniz önce oyunun nasıl bir oyun olduğuna değinelim, ardından da sistem gereksinimlerini inceleyelim.

Dead by Daylight Ne Zaman Çıktı?

Bu oyun ilk olarak hayatımıza 14 Haziran 2016’da çıktı. Behaviour Interactive hem geliştiriciliğini hem de yayıncılığını üstlendi. Dead by Daylight aslında bu firmanın ikinci oyunu. Onları da ilk olarak Disney Pixar Brave: The Video Game isimli oyunla tanıdık. 2012 yılında geliştirdikleri bu oyunu Disney yayınladı ve oldukça olumlu yorumlar da kazandı. Daha sonrasında Disney’in sevimli dünyasından çıkıp daha farklı bir oyun tasarımına girmek istediler. Ve Dead by Daylight taslak olarak oluşmaya başladı.

Zaman ilerledikçe oyun da şekil almaya başladı. Artık korku kategorisinde sayılan bu oyunun daha en başlarında güzel bir oyun olacağı kulislerde konuşuluyordu. Tarihler 2016 yılını gösterdiğinde ise ortaya çıkan tanıtım videoları beklentiyi de üst noktalara taşıdı. Sonunda Haziran ayı geldi ve oyun beklenen çıkışı yaptı.

Dead by Daylight 2016 yılında çıktıktan sonra bir çok kişinin beklediği de oldu. Oyun zaten güzeldi fakat ek paketler ile daha da güzel olacaktı. Dediğimiz gibi, beklenen de oldu. Çıkışından sadece iki ay sonra ilk ek paketi The Last Breath Chapter oldu. Hemen ardından ise Shattered Bloodline Chapter yayınlandı. Oyun bu zamana kadar toplamda 16 ek pakete sahip oldu. Bu ek paketlerin yaklaşık %90’ı çok beğenildi. Beğenilmesini zaten satışlarından da anlayabiliyoruz. Bu zamana kadar oyunseverlerin beğenmediği, hakkında kötü yorumlar yaptığı bir tane ek paket oldu. O da 2021 yılının Eylül ayında yayınlanan Hellraiser Chapter.

Bu kadar kötü yorumlar almasının çok basit ama bir o kadar sıkıntılı sebebi ise oyundaki katilin yapay zekasının yeteri kadar iyi olmamasıydı. Ve maalesef ki Eylül ayından bu zamana kadar Behaviour Interactive bunun için elini taşın altına sokmadı.

Dead by Daylight ücretsiz
Dead by Daylight Sistem Gereksinimleri

Nasıl Bir Oyun?

Dead by Daylight korku kategorisinde yer alan bir oyun. Fakat bir anlamda hayatta kalma oyunu da diyebiliriz. Oyunda kayda değer bir hikaye yok. Yani bu konuda beklentisi olan okurlarımız biraz üzülebilirler. Fakat hemen suratlar asılmasın. Çünkü oyunun oynanışı bu kısımdaki eksikliğini biraz olsun gideriyor.

Yapısal olarak baktığımızda oyun çok oyunculu sisteme dayanıyor. 5 kişiye kadar arkadaşlarınızla birlikte oynayabiliyorsunuz. Fakat oyunda yer alan 4 kişi av konumundayken diğer bir kişi ise avcı konumunda oluyor. Katilin avlamaya çalıştığı oyuncular oyunda TPS (Third Person Shooter) kamera açısı ile ilerlerken avcı konumunda olan katil ise FPS (First Person Shooter) kamera açısından oyuna dahil oluyor. Burada bununla ilgili küçük bir eleştiri yapmak gerek. Bize göre bu çok da mantıklı bir sistem değil. Herkesin TPS ya da FPS kamera açısında olması çok daha mantıklı olurdu. Biraz farklı bir oyunda örnek verelim. Yıllarca PUBG’de FPS kamera açısı ile oynayanlar TPS kamera açısı ile oynayanlara hiç de iyi bakmadılar. Çünkü TPS kamera açısı oyunculara ekstra bir avantaj sağlıyor. Fakat hikayeli oyunlarda TPS kamera açısı karakterinizi dışarıdan görebilmeniz açısından çok daha keyif verici oluyor. Yani tatlıya bağlayacak olursak nasıl ki Counter Strike Global Offensive TPS ile zevkli olmazsa Assassin’s Creed Origins de FPS olarak oynayınca zevkli olmaz. Ama Dead by Daylight oyununda herkesin aynı kamera açısı ile oynaması daha adil olurdu.

Her neyse, oyunda katilin amacı zaten belli. Geri kalan kişileri öldürmek. Av konumunda olan oyuncuların amacı da kaçmak. Fakat ateşli silahlarınız varsa o zaman durum başka. Tabi oyun sadece kaç ya da kovala mantığına dayanmıyor. Oyuncular katilden kaçarken bazı görevleri de tamamlamak zorunda kalıyor. Ki bunun olması çok güzel olmuş. Çünkü sadece kaç-kovala mantığında olsaydı sıkıcı olabilirdi. Bu durum oyuna farklı bir soluk getirmiş. Bu arada görevler de aslında kaçışınızla ilgili görevler. Örneğin kaçış yolunu temizleme ya da jenaratörleri aktif hale getirme gibi konu ile alakası olan görevler.

Kaçmaktan Yoruldunuz mu?

Gerçek hayatta böyle bir şey başınıza gelse kaçmaktan yorulabilirsiniz. İnanın oyunda da sürekli kaçar durumda olmak yorucu olabiliyor. Böyle bir durumda dinlenmek sizin de hakkınız. Oyun içerisinde belirli noktalarda yer alan dolap gibi yerlere saklanarak iki dakika rahat nefes alabilirsiniz. Sadece bunu yaparken dikkat etmeniz gereken ince bir detay var. Katilin etrafta olmaması. Yoksa kimse katile dolap köşesinde yakalanmak istemez. Öyle değil mi?

Katil ise oyunun başında haritada bazı belli başlı yerlere kancalar takıyor. Oyun başladıktan sonra avlamak istediği kişileri buldukça yakalıyor ve bu kancalara asıyor. Katiller çok hızlı hareket edebiliyor. Zamanında sinemada yayınlanan Scream filmini hatırlarsınız. Orada avcı yürürken avları koşuyordu ve katil bir şekilde avlarına yetişiyordu. Burada da benzer bir durum var diyebiliriz. Sanki bir atlet edasıyla hızlı hareket edebiliyor katil. Fakat hızlı hareket etmesi yetmez. Avını yakalamak istiyorsa o zaman iki kez kritik atış yapması gerekiyor. İki kritik atışı yapan katil avını yakaladıktan sonra kancaya götürüyor ve yakaladığı avını asıyor.

Dead by Daylight ücretsiz epic
Dead by Daylight oldukça sürükleyici bir oyun.

Arkadaşlarınızı Kurtarın

Katil etrafta yoksa ve yakalanan kişiler kancaya asılmış durumda ise o zaman yakalanmayan oyuncular arkadaşlarını kancadan kurtarabilir. Yani yakalanırsanız oyun bitmiyor. Her zaman yardım edecek birileri vardır elbet. Sadece karanlıkta biraz bulmak zor olabilir. Bunun da üstesinden gelmek için oyunun en kritik eşyalarından birisi olan fenere sahip olmanız gerekiyor. Bu fener sayesinde karanlıkta yolunuzu bulabilirsiniz. Tabi sadece bu işe yaramıyor. Olur da katili yolda görürseniz feneri yüzüne tutun. Güçlü ışığı ile katile kısa süreli bir körlük yaşatabilirsiniz. Hatta eğer ki katil arkadaşlarınızdan birisini sırtında taşıyorsa böyle bir anda arkadaşınızı da kurtarabilirsiniz. Yani buradan anlamanız gereken şu; fener hayat kurtarır!

Bu arada oyunda sadece fener işinizi görmeyecek. Bunun yanında yolunuzu bulabileceğiniz harita ya da jenaratörü tamir etmek için kullanabileceğiniz bir alet çantası da çok lazım olacak. Hatta kilitli kapıları açmak için kullanacağınız bir anahtar da gayet kritik bir öneme sahip.

Bu arada oyunda Bloodweb adı verilen bir yetenek ağacı bulunuyor. Aslında yetenek ağı demek daha mantıklı olur. Bu yetenek ağında bulunan özellikleri oyun içerisinde kazanacağınız puanlarla birlikte alabiliyorsunuz. Bu sayede yeni yetenekler ile birlikte daha farklı bir oyun tecrübesine sahip olabilirsiniz.

Dead by Daylight Sistem Gereksinimleri

Geldik oyunun en çok merak edilen kısımlarından birisine. Dead by Daylight sistem gereksinimleri nelerdir? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Dead by Daylight Sistem Gereksinimleri (Minimum)Dead by Daylight Sistem Gereksinimleri (Önerilen)
İşletim Sistemi: Windows 10 64-bitİşletim Sistemi: Windows 10 64-bit
İşlemci: Intel Core i3-4170 veya AMD FX-8120İşlemci: Intel Core i3-4170 veya AMD FX-8300 ya da daha iyisi
Bellek: 8 GB RAMBellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: GeForce GTX 460 1GB veya AMD HD 6850 1GBEkran Kartı: GeForce 760 veya AMD HD 8800 ya da daha iyisi
DirectX: Sürüm 11DirectX: Sürüm 11
Ağ: Genişbant İnternet bağlantısıAğ: Genişbant İnternet bağlantısı
Depolama: 50 GB kullanılabilir alanDepolama: 50 GB kullanılabilir alan
Ses Kartı: DX11 uyumlu Ses Kartı: DX11 uyumlu
Dead by Daylight Sistem Gereksinimleri

Yukarıda yer alan tabloya baktığımız zaman minimum Dead by Daylight sistem gereksinimleri çok düşük donanım özelliklerine sahip olan bilgisayarlar hariç bir çok bilgisayarda uyumlu olabilir. Önerilen Dead by Daylight sistem gereksinimleri ise tabi ki bır tık daha yüksek diyebiliriz. Fakat çok da fazla bir fark söz konusu değil.

Oyunun sistem gereksinimleri bu şekilde. Fakat yüksek ayarlarda oynamak istiyorsanız ve sisteminiz buna izin vermiyorsa üzülmeyin. GeForce Now teknolojisi ile birlikte bu oyunu yüksek ayarlarda arkadaşlarınızla beraber rahatlıkla oynayabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan sadece 4 şey var. Bunlardan ilki nefes alan bir bilgisayar. Hatta telefon ya da tablet bile olur. İkincisi GeForce Now hesabı. Üçüncüsü orijinal Dead by Daylight oyunu. Ve sonuncusu ise iyi bir internet bağlantısı. Eğer ki bu dört bileşene sahip olursanız oyunun tadını çok rahat bir şekilde çıkarabilirsiniz.

Dead by Daylight epic games
Karanlık bir atmosferde geçen oyun sizi adeta içine çekiyor.

Aslında Dead by Daylight sistem gereksinimleri çok yüksek donanımlara ihtiyacı olmayan bir oyun. Hikayesinin olmaması çok da önemli değil aslında. Biraz daha Left 4 Dead tadında geçtiğini söyleyebiliriz. Yani arkadaşlarınızla girip eğlenebileceğiniz bir oyun. Peki bu oyuna para verilir mi? Bize göre çok da pahalı olmayan bu oyuna para verilebilir. Fakat burada bize göre en önemli şey sizin bu oyunu oynayabileceğiniz bir arkadaş çevresine sahip olmanız. Başkaları ile girmektense kendi arkadaşlarınızla girmek çok daha zevkli oluyor. Siz de az çok Discord kanalınızda yapılacak muhabbetleri tahmin edebilirsiniz.

Oyun 9 Aralık 2021 tarihine kadar Epic Games üzerinde ücretsiz olarak dağıtılıyor. Bu fırsattan yararlanmanızı tavsiye ederiz. Fakat kaçırırsanız fiyatı şu an için 60 TL. Yani çok da üzecek bir miktar değil açıkçası. Fakat bu kadar para vermek istemiyorsanız ya elinizi çabuk tutup Epic Games üzerinden ücretsiz olarak kütüphanenize ekleyeceksiniz ya da Xbox Game Pass avantajlarından yararlanacaksınız. Bildiğiniz üzere Xbox Game Pass’e aylık olarak ücret ödüyorsunuz ve kütüphanede yer alan oyunlara ücretsiz olarak sahip olabiliyorsunuz. Bir nevi Netflix mantığı diyebiliriz. Fakat kütüphaneden oyun kaldırılırsa o zaman siz de oyunu oynayamıyorsunuz. Ama bunu bir anda yapmıyorlar. Öncesinde kütüphaneden kaldırılacak olan oyunlar kendi web siteleri üzerinde listeleniyor.

Dead by Daylight oyunu ve sistem gereksinimleri hakkında sizinle paylaşacaklarımız şimdilik bu kadar. İlerleyen günlerde oyuna dair detaylı bir inceleme sizleri bekliyor olacak. Bunun için MagniGame’i takip etmeyi sakın unutmayın. Fakat o zamana kadar aklınıza gelen her türlü sorularınızı ve düşüncelerinizi yorumlar kısmında ya da iletişim sayfamızdaki formu doldurarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim MagniGame isimli siteyi oluşturdum. Artık burada beraberiz ve özgürüz!