Dead Space Remake FPS Arttırma Nasıl Yapılır?

Dead Space Remake oyuncular tarafından beklenen bir yapımdı ve birçok oyuncu da bu oyunla hayallerine kavuştu. Fakat bazı oyuncuların FPS problemleri yaşaması da kaçınılmazdı. Biz de bu nedenle Dead Space Remake FPS arttırma rehberini sizler için hazırladık. Bu rehber sayesinde oyun içerisindeki grafik ayarlarını biraz değiştirerek daha fazla FPS alabilirsiniz.

Dead Space Remake FPS arttırma işlemlerine geçmeden önce birkaç şeyi açıklamamız gerekiyor. Öncelikle Dead Space Remake FPS arttırma işlemlerinin temeli oyundaki grafik ayarlarını düşürmekten geçiyor. Yani hem FPS arttırmak için grafik ayarlarını düşürüp hem de grafik kalitesinin aynı kalmasını bekleyemeyiz. Tabi ki sadece grafik ayarlarını değiştirmekle sorun çözülmeyecek, oyun dışarısında ya yapmamız gereken birkaç işlem olacak. Bunların da bilgisini verdiğimize göre artık Dead Space Remake FPS arttırma işlemine geçebiliriz.

Dead Space Remake FPS Arttırma Nasıl Yapılır?

Dead Space Remake FPS Arttırma – Oyun Dışı Ayarlar

Bu noktada yapacağımız işlemler iki bölümden oluşuyor. Bunlardan ilki oyun dışarısında yapabileceğimiz şeyler. Tabi ki kalkıp size “ekran kartınız düşüktür, yenileyin” demeyeceğim. Ama ekran kartınızla yapabileceğiniz bir durum var tabi.

Eğer ki RTX teknolojisine sahip bir ekran kartınız varsa o zaman DLSS teknolojisinin nimetlerinden yararlanabilirsiniz. DLSS’i kullanma aşamasında dört farklı ayar çıkıyor karşınıza. Bunlar kalite, performans, dengeli ve ultra. Bu ayarlardan özellikle kaliteli ve dengeli olanları seçerseniz ciddi FPS artışlarına sahip olabilirsiniz. Hatta başka oyunlarda da daha fazla FPS almak isterseniz bu ayarı uygulayabilirsiniz.

Bunun haricinde oyun dışında bir başka dikkat etmemiz gereken nokta ise arka planda çalışan uygulamalar. Oyuna girmeden önce arka planda bulunan uygulamaları kapatırsanız daha az işlemci ve RAM tüketimi olacağı için yine oyun içerisinde performans da o derece artacaktır. Bunları da söyledikten sonra şimdi gelelim oyun içerisinden yapabileceğiniz Dead Space Remake FPS arttırma ayarlarına.

dead space remake grafik ayarları
Dead Space Remake FPS Arttırma Nasıl Yapılır?

Dead Space Remake FPS Arttırma – Oyun İçi Ayarlar

Ve geldik asıl odak noktamız olan oyun içi ayarlara. Burada yapacağınız ayarlar sayesinde biraz daha iyi FPS alabilirsiniz. Fakat yukarıdaki görselden de görebileceğiniz üzere grafik ayarlarında biraz olsun değişiklik olacaktır. Ama oynanmayacak durumda kötü görüntü kalitesine de sahip olmazsınız. (Bunların tamamı ekran kartınızın kalitesiyle de alakalı.)

 • V-Sync: Off (V-Sync aslında oyunları yüksek kalitede oynatmaya yönelik bir şey olsa da bazı FPS konusunda bir kısıtlama yapabilir. V-Sync kapalı olduğu zaman FPS değeriniz artacaktır fakat ekranda bazı yırtılma problemleri görmeniz de mümkün. Bununla ilgili açıklamayı “Monitör Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?” isimli içeriğimizde yapmıştık, oradan okuyabilirsiniz.)
 • Frame Rate Limit: Unlimited. (FPS konusunda bir limit olmasını istemiyorsanız bu seçeneği aktif etmelisiniz.)
 • Display Mode: Fullscreen (Zaten herkes tam ekranda oynuyordur ama biz yine de yazalım.)
 • Anti-aliasing: Nvidia DLSS / AMD FSR (Köşe yumuşatmaları ile alakalı bir ayar.)
 • DLSS mode: Balanced – Quality (Az önce de zaten bu ayardan bahsetmiştik.)
 • Lighting Quality: Low (Işıklandırma ile alakalı bir ayar ve mutlaka düşük seviyede olmalı. Çok ışıklı alanlarda FPS kaybı yaşanabiliyor çünkü.)
 • Reflection quality: Low (Yansımalarla alakalı bir grafik ayarı. Düşük olmasında fayda var. Ekran kartınıza ek bir yük bindirmemiş olursunuz.)
 • Shadow quality: Low (Gölge kalitesi de yine ekran kartınıza çok yük bindiren bir etmen. Düşük değerde olmalı.)
 • Depth of Field: On (Açıklaması aşağıda)
 • Depth of Field Quality: Low (Bu ayarı özellikle NFS Unbound FPS Arttırma Nasıl Yapılır? içeriğimizde de vurgulamıştık. Oyunda ara sahnelerde karşımıza çıkan ve odaklanmamız gereken şeye bizi yönlendiren, arka planı bulanıklaştıran bir ayar.)
 • Volumetric Resolution: Ultra (Hacimsel kararlılık ayarı.)
 • Motion Blur: Off (Hareket bulanıklığı ayarı. Oyunda hızlı olan şeylerde daha fazla hissiyat vermek için kullanılır fakat FPS düşmesine neden olur. O nedenle kapatıyoruz.)
 • Film Grain: Off (Film gibi gözükmesini sağlayan bir efekt.)
dead space remake ayarlar
Dead Space Remake FPS Arttırma Nasıl Yapılır?

Yukarıdaki ayarların tamamını yaptığınızda Dead Space Remake FPS arttırma işlemlerini tamamlamış olacaksınız ve biraz da olsa eskiye nazaran daha iyi sonuçlarınız olacak. Ama en başta dediğimiz gibi görüntü kalitesinde biraz da olsa düşüş de yaşanacaktır.

Tüm bunların haricinde detaylı Dead Space Remake incelemesini burayı tıklayarak okuyabilirsiniz. Ayrıca Dead Space Sistem Gereksinimleri içeriğimize de göz atmanızı tavsiye ederim.

Merhaba, ben Emre. konsol oyunlarına hatta özellikle Xbox'a karşı özel bir ilgim var. Senelerdir Xbox üzerinden oyun oynuyorum. Öğrenciyim. Xbox'ımı kız arkadaşımdan daha çok seviyorum. Çünkü kız arkadaşım yok. Ha unutmadan, sizlere Nasıl Yapılır? içerikleri ile birçok şey öğretmeyi planlıyorum.