Deliver Us Mars İnceleme – 2023

Merhaba sevgili oyun severler! Bugün Deliver Us Mars İnceleme içeriği ile karşınızdayım. Deliver Us Mars, Dünya’nın sonunu getiren Outward grubunun peşine düşen astronot Kathy Johanson’ın hikayesini anlatan bir bilim kurgu macera oyunu. Oyunda Mars’ı keşfederken bulmacaları çözüp, gizemleri aydınlatmaya çalışıyoruz. Bu içeriğimde oyunun grafikleri, sesleri, oynanışı ve hikayesi hakkında detaylı bir inceleme sizleri bekliyor olacak. Hazırsanız Deliver Us Mars incelemesine başlayalım!

Deliver Us Mars İnceleme

Deliver Us Mars’ı Kimler Yaptı?

Bildiğiniz üzere Deliver Us Mars oyunundan önce Deliver Us Moon oyunu çıkmıştı. Bu oyunda onun devamı niteliğinde. Deliver Us Mars oyunu 2 Şubat 2023 tarihinde PC için çıkışını yaptı. İlk oyunu soluksuz bir şekilde oynayan oyuncu kesim ikinci oyun için de oldukça heyecanlıydı. Çünkü ikinci oyun olarak piyasaya çıkan Deliver Us Mars’ın hikayesi adından da anlaşılacağı üzere Mars gezegeninde geçiyordu.

Deliver Us Mars inceleme içeriğinde hikayeye değinmeden önce oyunu kimler yapmış ona değinmek istiyorum. Hollanda’nın kuzey bölgesinde yer alan Hoofdorp merkezli oyun firması KeokeN Interactive tarafından geliştirilen oyunun yayıncısı ise Warhammer 40.000: Chaos Gate – Daemonhunters oyununun da yayıncısı olan Frontier Founders. KeokeN Interactive firması sadece Deliver Us serisi ile karşımıza çıkıyor. Yani piyasaya bu zamana kadar iki oyun sürdüler. İlk oyun büyük ses getirdi. Deliver Us Mars incelemesi ile birlikte ikinci oyunu da en ince ayrıntısına kadar ele alacağız.

Ay’dan Mars’a Uzanan Yolculuk

Deliver Us Moon oyunu oynayanlar bilirler, oyun yakın bir gelecekte fakat kıyamet sonrası bir dönemde geçiyordu. Kıyamet yaşanmış olsa bile hala hayatta kalanlar vardı ve tehlike devam ediyordu. Çünkü oyundaki son insan ırkı da enerji kaynaklarının yetersizliğinden dolayı yok olmak üzereydi. Bunu çözmek için de bir astronot Ay’a gönderiliyordu. Bu astronotlardan birisi de Isaac Johanson ki kendisini yönetiyorduk.

Isaac Johanson MPT Ağı’nı geliştirerek Dünya’nın Ay’dan güç almasını sağlamıştır. İcadını gerçekleştirmek için yeni oluşturulan Ay Konseyi’ne katılır ve inşaatın denetimini yapmak için Ay’a taşınır. Karısı öldükten sonra küçük kızı Kathy’nin yasal vasisi olur ve onu Ay’a getirir. İşte Deliver Us Mars oyununda da eski oyundaki ana karakterimizin kızı olan Kathy’i yönlendiriyoruz. Aradan geçen yıllar sonrasında Kathy büyüdü ve alanında uzman, deneyimli bir astronot oldu.

Deliver Us Mars oyununda, Mars’tan gizemli bir imdat çağrısı alan Dünya’nın en genç astronotu Kathy Johanson Zephyr adlı bir gemiyle Mars’a gidiyor. İnsanlığın hayatta kalmasını sağlamak için Outward adlı bir örgüt tarafından çalınan ARK koloni gemilerini bulmaya çalışıyor kendisi.

deliver us mars sistem gereksinimleri nedir
Deliver Us Mars İnceleme

Savaşmıyoruz, Çözüyoruz

Deliver Us Mars inceleme içeriğinde hikayenin detaylarına çok fazla girmek istemiyorum. Çünkü oyunun hikayesi oldukça güzel ve spoiler vermek sadece oyun zevkinizi sonlandıracaktır. Bunun yerine Deliver Us Mars incelemesine oyunun oynanışı ile devam etmek istiyorum.

Deliver Us Mars oyunu her ne kadar farklı gezegenlerde geçiyor olsa da Returnal, Dead Space ya da Disinfection oyunlarında olduğu gibi yaratıklarla savaşmıyoruz. Çünkü Deliver Us Mars hikaye tabanlı bir bulmaca oyunu tarzında. Oyundaki gizemleri çözebilmemiz için bol bol bulmaca çözmemiz gerekiyor. Yani kısacası oyun içerisinde Kathy bir savaşçı olarak karşımıza çıkmıyor.

Oyunun ana karakteri Kathy savaşçı bir karakter olmadığı için envanterde de silahlar bulunmuyor. Bunun yerine metal nesneleri kesebilmek için iki adet bilek lazerimiz ve bol bol tırmanış yapmak için iki adet buz baltası taşıyoruz. Bu envanterler az önce bahsetmiş olduğum bulmacaları çözerken de yardımcı oluyor. Bu arada bol bol bulmaca çözüyoruz dedim ama oyun sadece bunun üzerinden dönmüyor. Oyun içerisinde yer alan flashback’ler, sinematikler oyuna ayrı bir hava katıyor diyebilirim. Yani The Room serisi gibi sürekli olarak bulmaca çözmekle vakit geçirmiyoruz.

Grafikler ve Sesler

Delivers Us Mars inceleme içeriğinde geldik grafikler ve sesleri mercek altına almaya. Öncelikle şunu söyleyebilirim ki oyunun karakter modellemeleri benim açımdan sınıfta kaldı. Yani resmen “Gerçekçi grafikler yapalım” diyen bir ekiple “Abi uğraşmaya değmez, Subnautica gibi bir şey yapalım” diyenler aynı çatı altında buluşmuş. Karakterimiz Kathy’nin fazla ince olması, kafasının da vücuduna göre biraz büyük kalması bir yana asıl olay duygularda. Oyun aslında bir yandan duygusal bir hikayeye sahip ve karakterlerin bu duyguları bizlere mimikleri ile aktarması gerekiyor. Fakat modellemelerde ben buna çok rastlamadım diyebilirim.

Peki çevre modellemeleri nasıl? Bence daha iyi olamazdı. İçerisinde bulunduğumuz gezegen, atmosfer gerçekten çok güzel. Bu kısımlarda uğraş verilmiş. Ben böyle diyorum ama bakmayın böyle konuştuğuma. Daha önceden sizlerle paylaştığım MEARTH, Disinfection, Haunt Chaser, Exorcist, Moons of Ardan, Paranecro ve Hoold Your Own röportajlarından bilirsiniz, oyun geliştirme süreci oldukça zor. Yani davulun sesi uzaktan hoş gelir hesabı çok fazla yorum yapma hakkını kendimde görmüyorum açıkçası.

Deliver Us Mars incelemesinde gelelim oyunun seslerine ve müziklerine. Deliver Us Mars oyununda ortam sesleri çok güzel fakat asıl güzel olan şey ise müzikleri. Harika müzikleri ile kendisine hayran bırakan bir yapısı var. Besteci Sander Van Zanten müzik konusunda oyuna inanılmaz güzel katılar sağlamış.

deliver us mars indir
Deliver Us Mars İnceleme

Deliver Us Mars’ın Oynanış Süresi ve Diğer Detaylar

Deliver Us Mars incelemesinin sonuna yaklaşırken gelelim oyunun oynanış süresine. Son zamanlarda piyasaya çıkan oyunların oyuncular tarafından ciddi sürelere sahip olması bekleniyor. Mesela Sons of the Forest (erken erişimde çıksa bile), Hogwarts Legacy, Marvel’s Midnight Suns gibi son dönemde piyasaya çıkan oyunlar oynanış süreleri ile birazcık da olsa tepkileri üzerine çekmişti. Bana kalırsa hikaye tabanlı olduktan sonra 10-12 saatlik bir oynanış süresine sahip olması yeterli. Çünkü Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint gibi bir oyunun 24 saatlik hikayeye sahip olmasına rağmen ne kadar çöp olduğunu unutmayın.

Her neyse, diğer oyunlara daha fazla giydirmeden hemen söyleyeyim, Deliver Us Mars oyunu toplamda 9-10 saatlik bir oynanış sunuyor oyunculara. Bu tarz bir oyun için yeterli diyebilirim. Sırf uzatmak için oyuncuyu sağa sola göndermedikleri iyi olmuş.

Deliver Us Mars oyununu satın almak isterseniz iki büyük platform olan Steam ve Epic Games’den yararlanabilirsiniz. Oyun ben bu içeriği yazdığım tarihte hem Steam hem de Epic Games üzerinde 140,00 TL’den satılıyordu. Ayrıca Deliver Us Mars oyunun sistem gereksinimlerini merak edenler de daha önceden hazırlamış olduğumuz Deliver Us Mars Sistem Gereksinimleri içeriğini inceleyebilirler. Ve şimdi Deliver Us Mars inceleme içeriğinin son kısmına geçebiliriz. Oyuna vereceğimiz inceleme puanlarına.

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim MagniGame isimli siteyi oluşturdum. Artık burada beraberiz ve özgürüz!