Disinfection – HEDİYELİ Oyun İncelemesi

MagniGame olarak oyun geliştiricilerine destek olmaya devam ediyoruz. Sıradaki oyunumuzun adı Disinfection. Yerli oyun değil fakat incelemeye değer bir oyun. Yani tıpkı World Titans War oyunu gibi. Şu anda erken erişimde bu oyun fakat gelecek vaad ediyor diyebiliriz.

Başlıkta da göreceğiniz üzere bu inceleme de tıpkı Pawn of the Dead, World Titans War, MEARTH ve Haunt Chaser oyun incelemeleri gibi hediyeli. Disinfection oyun incelemesini okuduktan sonra eğer ki bu oyuna ücretsiz bir şekilde sahip olmak isterseniz yapmanız gereken çok basit. İnceleme içeriğinin en altında bulunan yere Instagram kullanıcı adınızı yazarak bir yorum bırakmak. 27 Haziran 2022 Pazartesi günü Disinfection oyununu kazananları Instagram hesabımız üzerinden açıklayacağız. Bu arada sadece 2 kişi bu hediyeden yararlanabilecek. Ayrıca farklı hesaplardan birden fazla katılım da sağlayabilirsiniz. Bu bilgileri de verdikten sonra şimdi geçelim Disinfection oyununun incelemesine.

Disinfection – HEDİYELİ Oyun İncelemesi

Uzayın Derinliklerindeyiz

Oyunda uzaydayız fakat günümüz tarihinde değil, biraz geçmişte. 1960’lı yıllardaki bir uzay istasyonunda geçiyor. Malum o yıllarda ülkeler arasında ciddi bir rekabet var. Herkes uzayın hakimi biziz diye tüm dünyaya mesaj vermek istiyor. Tabi bu o kadar kolay bir şey değil. Teknolojik anlamda yeterli olmalısınız. Tabi bir de uzaya çıksanız bile orada yaşanacak her şeye karşı hazırlıklı olmalısınız. Buna uzayda yaşanabilecek virüs tehlikeleri de dahil.

Oyunun adından da anlayacağınız üzere bir enfeksiyon uzay istasyonunu sarıyor. Tabi bu durumda bir şekilde hayatta kalmalıyız. Bu aşamada da yapmamız gereken ilk şey ortalıkta dolanan enfeksiyonu yok etmek. Ancak bu şekilde hayatta kalabiliriz. Ne kadar da pandemi döneminin ilk zamanlarını hatırlattı değil mi? Fakat uzaydayız ya, öyle maske, mesafe ve dezenfektan ile olmuyor işler. Çünkü bizi bekleyen sadece bir enfeksiyon riski yok.

disinfention oyun
Disinfection – HEDİYELİ Oyun İncelemesi

Malzemeler Önemli

Oyun içerisinde yer alan bir envanter odası aslında size ihtiyacınız olan şeyleri sunuyor. Bu kısım biraz Phasmafobia oyunundaki yere benziyor. Bilenler bilir, o oyunda da görevlere ilk başladığımız anda bir kamyonetin içerisinden kullanmamız gereken icatları seçip alıyorduk. Bu oyunda da aslında aynı durum söz konusu.

Bu envanter odasının içerisinde ne var diye sorabilirsiniz. Hemen anlatalım. Örneğin alev silahı, patlayıcı, dondurucu, radyasyon ölçer ve çeşitli tarayıcılar. Peki neden patlayıcılar, alev silahları var? Az önce de dedik ya, burada sadece enfeksiyon ile savaşmıyoruz. Yani yalnız değiliz!

Yalnız değiliz demişken bir artı parantez açalım. Disinfection oyununu 4 kişiye kadar arkadaşlarınızla beraber oynayabiliyorsunuz. Eğer arkadaşlarınızla oynamak isterseniz o zaman bu envanter orasında herkesin doğru malzemeyi alması hayati önem taşıyacaktır. Çünkü rastgele alınmış icatlarla ne enfeksiyona ne de karşımıza çıkacaklarla yüzleşebiliriz. Zaten oyunun geliştiricileri Jeroen ve Rachel bu envanterleri çok güzel detaylandırmış. Onları da buradan tebrik edelim.

Gezelim Görelim

Envanteri yüklendik, uzay gemisi içerisinde bulunan enfeksiyon ile savaşmaya hazırız. Şimdi yapmamız gereken şey ise etrafı turlamak. Bu bir bilim kurgu korku oyunu olduğu için içinde bulunduğumuz ortam da buna göre tasarlanmış durumda. Yani sokakta dolanır gibi dolanamıyoruz uzay istasyonunun içerisinde.

Karanlık yerlerde biraz tırsmıyor değiliz. Ama görev kutsaldır mottosu ile çıktığımız yolda birazcık gerilimin bizi durdurmasına izin veremeyiz. İlerlerken grafiklerde bir blurlaşma olduğunu göreceksiniz. İlk aşamada grafik hatası gibi gözükse de aslında çok güzel bir detay olduğunu fark ediyoruz. Malum hani uzayda dolaşırken yaşamsal faaliyetlerimizi sürdürebilmek için bazı başlıklar takmak zorundayız. İşte o başlıktan etrafı gördüğümüz yerde duran malzemenin ardındaki görüntü resmen oyuna da aktarılmış. Çok ince düşünmüşler fakat çok güzel bir detay.

disinfection ücretsiz
Disinfection – HEDİYELİ Oyun İncelemesi

Yaratıklara Dikkat

İstasyon içerisinde kapıları açıp kapatarak ilerlerken kaybolmanız çok muhtemel. Zaten kaybolmadan oynarsanız çok da bir zevki kalmaz. İlerledikçe etrafta bazı alanların daha farklı yapıya sahip olduğunu görüyoruz. Ne gibi farklılık derseniz sanki böyle siyah bir boya saçılmış gibi. İşte bu enfeksiyonun o bölgede olduğunu gösteriyor. Temizlemeniz gereken alanlar bunlar. Siz sakin sakin “iyi ya burasıymış” diye düşünürken bir anda elektrikler kesilebiliyor. Hatta çevreden çığlık sesleri duyuyorsunuz. O sesler sağ olsun ki biraz daha tırsıyoruz. Ama durmak yok!

Çığlık seslerini duyduktan sonra biraz daha dikkatli olmanız gerekiyor. Çünkü bizi avlamak isteyen bir avcı var. İşte bu anlarda doğru ekipmanlara sahip olmanız çok önemli. Hatta içeriğin başında da söylemiştik, 4 kişiye kadar beraber oynayabiliyorsunuz. 4 kişi birlikte hareket ederseniz o zaman başarılı olma oranınız artar. Fakat “Ben tek girerim, içinden geçerim” diyorsanız da baya dikkatli olmanız gerekiyor.

Artıları

Oyun erken erişimde olmasına rağmen oldukça iyi durumda. Özellikle grafikler ve ses efektleri açıkçası beklediğimizden iyi çıktı. Bu arada merak edenler için söyleyelim Disinfection oyunu LeadWerks ile geliştiriliyor.

Grafiklerden sonra biraz oyuniçi atmosfere değinmek istiyoruz. Disinfection inceleme içeriğinin en başında da bahsettiğimiz üzere oyun aslında 1960’lı yıllardaki bir uzay istasyonunun içerisinde geçiyor. Hal böyle olunca içerisinde bulunduğumuz uzay istasyonunun çok teknolojik olmasını bekleyemeyiz. Bunu da oyunun içerisine çok güzel bir şekilde entegre etmişler. Açıkçası biz çok beğendik. Yani her şey oldukça gerçekçi.

disinfection sistem gereksinimleri
Disinfection – HEDİYELİ Oyun İncelemesi

Eksileri

Disinfection erken erişim oyunu olduğu için bazı eksiklikler ya da hatalar olması çok normal. Fakat oyun aldığı güncellemeler ile zamanı geldiğinde bu eksikliklerden ve hatalardan da arınacaktır. Zaten aldığı küçük güncellemeler ile de birçok sıkıntıyı ortadan kaldırmış durumda.

Eksik bir şey olarak oyuna tek başınıza girdiğiniz zaman biraz sıkıcı olduğunu ekleyebiliriz. Daha çok arkadaşlarınızla oynayabileceğiniz bir oyun. En azından şimdilik. Ama hep böyle gidecekse tek başına oynayanlara özel biraz daha ek özellikler sunulabilir gibi.

Bir de kapıları açıp kapama sorunsalı var. İlk aşamada kapıları nasıl açıp kapayacağınızı çözmek biraz zaman alıyor. Oynarken “Ben bu kapıdan buhar olup mu geçeyim kardeşim, açılsana!” diye atarlanabiliyorsunuz. Fakat çözdükten sonra kolay oluyor.

Disinfection Alınır mı?

Veeee en sevdiğiniz soruya geldik. Disinfection oyunu satın alınır mı, alınmaz mı? En başında da söyledik, bu bir erken erişim oyunu. Tabi ki ufak tefek hatalar olacaktır ki bunlar zamanla düzelebilir. O kısımları çıkardıktan sonra bu soruya yanıt vermek biraz daha kolay oluyor.

Bize göre burada önemli olan kaç kişi oynayacağınız. Arkadaşlarınızla bir uzay istasyonunda bulunan enfeksiyonu ortadan kaldırmak isterseniz hiç düşünmeyin, alın. Ama tek başınıza oynamak isterseniz o zaman biraz daha düşünebilirsiniz. Ha, belki de bu tarz oyunları tek başınıza oynamayı seviyorsunuzdur, orasını bilemeyiz.

Genel olarak grafikler, oynanış, ses efektleri hatta fiyatı bile uygun. Biz bu içeriği yazdığımız zaman Steam üzerinde 19,50 TL’den satılıyordu. Eğer ki yeni bir oyuna ayıracak bu kadarcık paranız varsa alın ve deneyin deriz.

Son olarak Disinfection çekilişimizi tekrar hatırlatalım. Bu gönderinin altına yorum olarak Instagram kullanıcı adını yazan 2 şanslı okurumuza oyunu hediye edeceğiz. Şansınızı mutlaka deneyin, size de çıkabilir.

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim MagniGame isimli siteyi oluşturdum. Artık burada beraberiz ve özgürüz!

“Disinfection – HEDİYELİ Oyun İncelemesi” üzerine 3 yorum

  1. Erken erişim olmasına rağmen çok tatlı duruyor umarım hedefledikleri başarıya ulaşırlar.
    İnstagram: sercan.sen

  2. oyun için aklımda çok fazla soru işareti vardı, hepsi bu yazı sayesinde giderildi

Yorumlar kapalı.