Disinfection Oyunu Geliştiricileri ile Röportaj

MagniGame olarak oyun geliştiricilerine destek olmaya devam ediyoruz. Yerli ve yabancı oyun geliştiricilerinin yapmış oldukları oyunları inceleyip sonrasında da geliştiriciler ile röportajlar yapıyoruz. Bunlardan ilkini Pawn of the Dead oyunu için yaptık. Önce incelemesini yaptık, ardından da geliştiricisi Ahmet Kamil Keleş ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Bugün de Disinfection oyunu geliştiricisi ile yaptığımız röportaj ile karşınızdayız.

Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde sizlere Disinfection oyununu tanıttık. Oyun bir uzay gemisinde ortalığa yayılan enfeksiyon ile ilgiliydi. Amacımız bu enfeksiyonu ortadan kaldırmaktı. Fakat işler bu kadar kolay olmuyordu. Çünkü biz enfeksiyonla savaşırken aynı anda bulunduğumuz ortamda av konumuna düşüyorduk. Oyuna dair detaylı incelemeyi sitemizden okuyabilirsiniz. Şimdi lafı fazla uzatmadan Disinfection oyunu geliştiricisi ile yaptığımız röportaj içeriğimize geçelim.

disinfention oyun
Disinfection Oyunu Geliştiricileri ile Röportaj

“Ölüm bir son değildir ve bilincinizin devam ettiğini göreceksiniz.”

MagniGame: Merhaba Jeroen. Sen bir oyun geliştiricisisin. Okurlarımıza kendini biraz tanıtır mısın?

Jeroen: Merhaba, yaklaşık 10 yıl önce programlama ve elektroniğe başladım. Hobi olarak yazılım olarak hem donanımla hem de müzikle ilgili şeyler yapıyorum. Ve şimdi kız arkadaşım Rachel ile birlikte oyunlar yapıyoruz. Hollanda’da bulunuyoruz ve oyun geliştirmeyi kariyerimiz haline getirmeyi planlıyoruz.

MagniGame: Oyununuzun adı Disinfection. Bir tür bilim kurgu, korku oyunu. Oyunu 1 Haziran 2022’de erken erişim olarak yayınladınız. Ama eminiz ki bu oyun çok güzel olacak. Çünkü biraz oynadık ve baya beğendik. Peki sen oyununuz hakkında neler demek istersin?

Jeroen: Teşekkürler. Bu oyun için oldukça planlarımız olduğu ve daha yapılacak çok iş olduğu için her gün özenle çalışıyoruz. Disinfection eğitimli bir astronot olarak, ölümcül bir nanomakine enfeksiyonunu tespit etmek ve yok etmekle görevlendirildiğiniz bir uzay-korku oyunu. Disinfection’ı oyuncunun uzay gemisi ortamının onları almak için çıktığını gerçekten hissettiği sürükleyici bir deneyim haline getirmeyi amaçlıyoruz.

Şu anda oyunun temelinin hazır olduğu aşamaya geldik. Ancak sizi avlayan ve savaşmanız gereken bir canavardan daha fazla şeyi oyuna getirmek istiyoruz. Bu ‘enfeksiyon kaynağı’ dediğimiz gibi, kesinlikle ana kötü etmendir. Ancak bu kötü etmen, her iki ırkı da makine olarak yeniden kullanmakta uzmanlaşıyor ve içinde bulunduğunuz uzay gemisini yavaş yavaş size karşı çevirecek. Bu nedenle, şu anda yeni tür düşmanlar ve meydana gelen her türlü şeyi tanıtarak oyuna çok fazla dinamik katacak olan ‘Rastgele Olaylar ve Tehditler’ güncellemesi üzerinde çalışıyoruz. Yani uzay gemisi içinde makineler arızalanabilir, yangın çıkabilir. Tabii ki oyunculara daha yeni ve daha büyük tehditlerle başa çıkma yeteneği vermek istiyoruz. Bu nedenle kostüm ve silah yükseltmeleri gibi şeylerin yanı sıra yeni kostümler, aletler ve silahlar da yakında tanıtılacak. Bunların kilitleri de rank alarak ve oyuniçi satın alma yöntemi ile açılacak.

Ayrıca, oyunun ikinci aşaması olacak ‘Afterlife’ güncellemesiyle ölen oyuncularla özel bir şey yapmak istiyoruz. Ölüm bir son değildir ve bilincinizin devam ettiğini göreceksiniz. Ayrıca yeni ve benzersiz oyun öğeleri ve zorluklar sağlarken ekstra XP ve para elde etmek için benzersiz fırsatlar sağlayacak ‘Özel Görevler’ ve ‘Özel Zorluklar’ da olacak.

disinfection sistem gereksinimleri
Disinfection Oyunu Geliştiricileri ile Röportaj

“Kız arkadaşımla çalışmak harika!”

MagniGame: Bu oyunda bazı enfeksiyonları hem tespit etmeye hem de yok etmeye çalışıyoruz. Bu fikri nasıl buldunuz? Covid-19 dönemi sizin için etkili gibi görünüyor, doğru mu?

Jeroen: Aslında birkaç yıldır bu nanomakine enfeksiyonu fikrine sahiptim ve buna dayalı birkaç oyun konsepti yazmıştım. Ama onları gerçekten yapamamıştım. (Gerçi gelecekte bununla ilgili bir konsept oluşturabiliriz). 2021’de Phasmophobia benzeri bir oyun yapmak istedik. Çünkü bu oyunun büyük hayranlarıydık. Ama konseptin gerçekten genişletilebileceğini hissettik. 2021’in sonunda nanomakine enfeksiyonu konseptimi hatırladım ve bu fikri hurdaya çıkarılan projemize uyguladım. Ve bu da Disinfection oyunu haline dönüştü.

MagniGame: Kız arkadaşınla beraber oyunu geliştiriyorsun. Ne kadar da romantik. (Şaka yapmıyoruz.) Bu nasıl hissettiriyor?

Jeroen: Yalan söylemeyeceğim: oldukça harika, haha. Birbirimizi iyi tamamlıyoruz. Ben çoğunlukla teknik kısımlara meyilliyim. O ise çoğunlukla yaratıcı olarak kısımlara meyillidir. İkimiz de diğerinin sahip olduğundan biraz sahibiz. Bu şekilde, oyun geliştirmeyle gelen birçok görevi gerçekten iyi bir şekilde bölebiliriz. Ayrıca ikimiz de bir Industrial Death Metal grubunda (Prickrott) çalıyoruz, o gitar çalıyor ve ben bas ve geri vokal yapıyorum.

Aşağıda Prickrott grubunun bir videosunu izleyebilirsiniz. 😉

Disinfection Oyunu Geliştiricileri ile Röportaj

“Farklı türlerde birçok projemiz olacak.”

MagniGame: Disinfection oyunu içinde bazı bug’lar yer alıyor fakat bunlar çok normal. Çünkü oyun hala erken erişimde. Bunları ufak güncellemeler ile yok edebilirsiniz. Asıl öğrenmek istediğimiz şey oyun geliştirmek için bilgisayar başında ne kadar vakit geçiriyorsunuz?

Jeroen: Ooo, normalden daha fazla. Son 7 aya baktığımda, özellikle buglar gibi şeyler eğer acil müdahale gerektiriyorsa, çoğu zaman haftanın 7 günü 10-12 saat çalıştım diyebilirim. Oyun için çok fazla içerik hazırlamamız gerektiğinde Rachel için de aynı şey geçerliydi. Kendi patronumuz olduğumuz için istediğimiz ya da gerektiği zaman mola verebiliriz. Bu yüzden biraz acımasız çalışma saatlerine rağmen işleri iyi bir şekilde dengelemeyi başarabiliyoruz. İstediğimiz son şey yanmak olur 🙂

MagniGame: Disinfection oyunu gelecek için güzel bir potansiyele sahip. Ama farklı kategoriler için başka oyunlar yapmak ister misiniz?

Jeroen: Rachel ve ben uzun zamandır oyun yapma hayalimiz vardı ve bu süre içinde şimdiden birçok konsept bulduk. Hem de çok farklı türler. Şu anda planladığımız şeylerden bazıları: Öncelikle Disinfection’ı geliştirmeyi bitirdikten sonra, Sanayi Devrimi sırasında bir fabrika işlettiğiniz ‘Steam Factory’ adlı eski bir tycoon/simülasyon oyunu projesini bitirmeyi planlıyoruz. Bir buhar tesisinin çeşitli işleyişini ve ona bağlı çeşitli makineleri simüle ederken, hem makineleri hem de fabrika finansmanı, ürünler ve personel olarak yönetmeye odaklanmanız gerekiyor. Bundan sonraki proje muhtemelen şu anda ‘Night of Legacy’ olarak adlandırılan psikolojik bir korku eğilimine sahip bir FPS olacak. Yine de bu konuda fazla spoiler vermeyeceğim.

Şu anda benim de GameJolt ve Itch.io‘da bu yıl yayınlanacak olan ‘Sweeper’ ve ‘Marble Assault’ adlı iki küçük yan projem var. Bunlardan birisi, Disinfection oyunu ile aynı evrende geçen bir araç savaş oyunu. Diğeri ise üçüncü şahıs nişancı/araç savaş unsurlarıyla birleştirilmiş bir yarış oyunu. İlginç görsellerle hızlı tempolu bir aksiyon bekleyin 🙂 Bu iki oyun için kendi özel oyun motorumu, matematiksel olarak tanımlanmış şekilleri ‘klasik’ ağ şekilleriyle birlikte oluşturmak için tasarlanmış özel bir oluşturma sistemiyle yazdım. Buna ihtiyacımız olduğu için Disinfection oyunu için ‘Afterlife’ güncellemesinde de uygulayabilirim.

disinfection ücretsiz
Disinfection Oyunu Geliştiricileri ile Röportaj

“Korku oyunlarından çok korkuyorum!”

MagniGame: Peki ne tür oyunları oynamayı seversin? Ve son olarak takipçilerimize ne söylemek istersin?

Jeroen: Bir şeyi itiraf etmem gereken yer burası: Korku oyunlarından çok korkuyorum, haha. Bu yüzden genellikle hayatta kalma / işçilik / inşa etme, RTS veya yarış oyunları oynarım. Subnautica, Euro Truck Simulator 2, Space Engineers ve Sins of a Solar Empire aklıma geliyor. Şu anda oynadığım korku oyunları Alien: Isolation (Disinfection oyunu için büyük bir ilham kaynağı, atmosfer açısından) ve Phasmophobia (tabii ki aynı şey söylenebilir). Henüz yapmadıysanız oyunumuza göz atın, ilerlemesinden haberdar olmak istiyorsanız bizi Twitter’da (@EvilTurtleGames) veya Steam’de takip edin. Ve astronotlarımıza: İyi avlar 🙂

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim MagniGame isimli siteyi oluşturdum. Artık burada beraberiz ve özgürüz!