Dizüstü Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? 2023

Teknolojik ürünlerdeki fiyatların artması ile beraber birçok kişi artık iki kere düşünüp alışveriş yapıyor. Hatta paranızın çöpe gitmesini istemiyorsanız 3-4 kere düşünmeniz gerekiyor. Biz de bunun farkında olduğumuz için sizlere satın alma rehberleri hazırlıyoruz. Bugünkü içeriğimizde de dizüstü bilgisayar alırken nelere dikkat edilmeli onları açıklıyoruz.

Bu içerikte sizlere ürün tavsiyesinde bulunmayacağız. Daha çok satın alırken dikkat etmeniz gereken noktalara tek tek değineceğiz. Fakat dizüstü bilgisayar satın alacak olan ve tavsiye isteyen okurlarımızı da es geçmeyeceğiz. İlerleyen günlerde En İyi Dizüstü Bilgisayar Tavsiyeleri içeriğimizi de sizlerle paylaşacağız.

Dizüstü bilgisayar satın alanlar eğer ki teknik detaylara dair çok bilgi sahibi değilse genelde aldıkları bilgisayarlara pişman oluyorlar. Genelde tasarıma ya da 1-2 özelliğe bağlı kalarak alışveriş yapılıyor. Fakat bugün bunu değiştireceğiz. Çünkü sizin için hazırlamış olduğumuz bu içeriğimizde her özelliğe tek tek değineceğiz. Şimdi dilerseniz dizüstü bilgisayar alırken nelere dikkat edilmeli hep birlikte inceleyelim.

Kullanım Amacınızı Belirleyin

Bir dizüstü bilgisayar alırken nelere dikkat edilmeli sorusuna önce kullanım amacınızı belirlemek olmalı diye cevap verebiliriz. Çünkü dizüstü bilgisayarları farklı kategorilerde ele alabiliyoruz. Bunlara oyun, iş, eğitim gibi alanları örnek gösterebiliriz. Örneğin oyun amaçlı bir bilgisayar alacaksanız bilgisayarın özelliklerinin iyi kalitede olması gerekiyor. Fakat sadece eğitim amaçlı kullanılacak olan bir dizüstü bilgisayarın özelliklerinin daha basit özelliklere sahip olması yeterli.

Bu kısmı çok geçiştirmenizi tavsiye etmeyiz. Çünkü burada yapacağınız tercih ileride cüzdanınızı etkileyecek. Fakat bütçe konusunda bir sıkıntınız yok ise daha önceden sizler için incelemiş olduğumuz Casper Excalibur G911 modeli gibi bir bilgisayar alarak hem oyun hem iş hem de eğitim amaçlı olarak kullanabilirsiniz.

dizüstü bilgisayar satın alma
Dizüstü Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yeni Nesil İşlemcilere Yönelin

Bildiğiniz üzere şu anda işlemciler AMD ve Intel olarak ikiye ayrılıyor. Eskiden “AMD işlemcili bilgisayar almayın, çok ısınıyor” gibi bir söylenti ortalıkta dolanıyordu. Fakat günümüzde bu durum ortadan kalktı diyebiliriz. Artık hem AMD cephesindeki hem de Intel cephesindeki işlemciler oldukça iyi. Yine de dikkat etmeniz gereken bir nokta var. O da işlemcinin hangi nesilden olduğu.

Intel üzerinden bir örnek verelim. Örneğin karşınızda iki tane işlemci var. Bunlardan birisi i7 3. nesil, diğeri ise i5 9. nesil. Böyle bir durumda “i” serisinden çok hangi nesle ait olduğu daha önemli. Çünkü yeni nesil bir işlemci size her zaman daha iyi bir performans sağlayacaktır ve daha sık güncelleme alacaktır. Tabi bu durumların aynısı AMD tabanlı işlemciler için de geçerli.

Düşük Kapasiteli RAM’lerden Uzak Durun

Dizüstü bilgisayar alırken nelere dikkat edilmeli sorusuna verilecek en önemli cevaplardan birisi de RAM kapasitesi. Masaüstü bilgisayarlarda bildiğiniz üzere RAM kapasitesini arttırmak çok daha kolay oluyor. Hatta kendiniz bile takıp çıkarabiliyorsunuz. Fakat dizüstü bilgisayarlarda bu durum bu kadar kolay değil. Üstelik garanti süresi bitmeden önce bilgisayarınızın içini hiç de açmak istemezsiniz.

Böyle zor bir durum ile karşılaşmamak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden birisi düşük kapasiteli RAM’lerden uzak durmak olacaktır. Özellikle iş ve oyun amaçlı kullanmayı düşünüyorsanız o zaman minimum 8 GB RAM kapasitesine sahip dizüstü bilgisayarlara yönelmeniz daha doğru olacaktır. Günümüzde birçok oyunun minimum sistem gereksinimleri arasında 8 GB RAM, önerilen sistem gereksinimlerinde ise 16 GB RAM kapasitesi istediğini görebilirsiniz. Eğer ki oyunlardan daha iyi performans almak istiyorsanız o zaman bütçeniz de el veriyorsa 16 GB RAM kapasitesine sahip bir dizüstü bilgisayarı satın almak daha mantıklı olacaktır.

Bu durum aynı zamanda iş amaçlı kullanımlarda da geçerli. Özellikle video düzenleme ile ilgili bir iş için kullanıyorsanız o zaman RAM kapasitenizin yine yüksek miktarda olması gerekiyor. Bu sayede işlerinizi takılmadan rahatlıkla halledebilirsiniz.

zombi oyunları

Kaliteli Grafikler İçin İyi Bir Ekran Kartı Şart

Özellikle oyuncular için oyunlarda en önemli şeylerden birisi de grafikleri iyi olarak alabilmek. Sadece bu mu? Tabi ki değil. Aynı zamanda bunu yaparken yüksek FPS almak da çok önemli. İşte her ikisini bir arada elde etmek istiyorsanız o zaman dizsüstü bilgisayar alırken mutlaka iyi bir ekran kartı olan bilgisayarı tercih etmeniz gerekiyor.

Günümüzde son model bilgisayarlarda mutlaka RTX teknolojisini içeren ekran kartları kullanılıyor. Bu teknoloji sayesinde ekran kartınız size oyun esnasındaki yansımaları neredeyse gerçeğe yakın bir şekilde sunuyor. Tabi bu teknolojiye sahip olup oyunları oynamak da büyük keyif veriyor.

Ekran kartları konusunda sizlere daha önceden bir içerik hazırlamıştık. Adı “Ekran Kartı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?” Bu içeriğimizde olabildiğince detaya girdik. Ama oradaki en önemli kısımlardan birisine burada kısaca değinmek istiyoruz. Bildiğiniz üzere ekran kartları 4 GB, 6 GB, 8 GB gibi VRAM değerlerine sahip. Bu konuda bir bilgisi olmayan kullanıcılar genelde yüksek VRAM kapasitesine sahip ekran kartlarına yöneliyor. Fakat buradaki en önemli nokta o ekran kartının kaç bit değerinde olduğu. Bu durum dizüstü bilgisayarlarda da aynen geçerli. Eğer ki bit değeri konusunda daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız burayı tıklayarak Ekran Kartı Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli? isimli içeriğimize ulaşabilirsiniz.

dizüstü bilgisayar rtx ekran kartı
Dizüstü Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ekran Boyutu ve Yineleme Hızı Ne Durumda?

Bazı dizüstü bilgisayarların normalden daha ucuza satıldığını görebilirsiniz. Bu durumda bazı şeylerden şüphelenmeniz çok normal. Ama ilk olarak göz atmanız gereken noktalardan birisi monitör boyutu. Şaka gibi ama gerçek. Aslında genel olarak 15.6 inç boyutuna sahiptir dizüstü bilgisayarlar. Fakat gözden kaçan bir durum olabiliyor bu. Çünkü bazı üreticiler daha ufak ekran boyutlarında bilgisayarlar üretebiliyor. Örneğin 14 inç, 13.3 inç, 11.6 inç gibi. Tabi bu durum maalesef ki oyun oynarken oyun zevkinizi azaltacak, iş yaparken de işinizi zorlaştıracak. O nedenle monitör boyutunu kontrol etmeyi unutmayın.

Bunun haricinde bir diğer durum ise ekran yenileme hızı ile alakalı. Daha önceden sadece masaüstü bilgisayarlarda görebildiğimiz ekran yenileme hızları artık dizüstü bilgisayarlarda da sıklıkla karşılaştığımız bir durum oldu. Ekran yenileme hızı bilgisayarınızın ekranına gönderilen verilerin hızlı bir şekilde ekrana yansıtılması ile alakalı bir durum. Bu durumun aradaki farklarını görmek isterseniz aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Videoda 60Hz, 120Hz, 144Hz ve 240Hz arasındaki farkı net bir şekilde görebilirsiniz.

Dizüstü Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bu tarz farklılıklar oyun kalitenizi çok ciddi anlamda etkileyecektir. Hatta bir kez 144Hz’lik bir monitöre alıştıktan sonra 60Hz yenileme hızına sahip olan bir bilgisayarda oyun oynadığınız zaman aradaki farkı bariz bir şekilde hissedebilirsiniz. Eğer bütçeniz el veriyorsa yüksek yenileme hızına sahip olan dizüstü bilgisayarları tercih etmenizde fayda var. Özellikle FPS oyunu oynayanlar bu önerimizi dikkate alsınlar. Dizüstü bilgisayar alırken nelere dikkat edilmeli sorusuna verilebilecek önemli cevaplardan birisi de buydu.

Ağırlıklardan Kurtulun!

Eskiden dizüstü bilgisayarların neredeyse tamamı oldukça ağır oluyordu. Tabi taşıma konusunda ciddi bir sıkıntı yaratıyor bu durum. Fakat günümüzde dizüstü bilgisayarların ağırlıkları artık eskisi kadar fazla değil. Ama burada kullanılan malzemelere de dikkat etmek gerekiyor.

Bazı bilgisayarların tamamen plastik maddeden yapıldığını görüyoruz. Eğer ki boyutları standart düzeydeyse o zaman çok ağır olduklarını söyleyemeyiz. Fakat bazı markalar bilgisayarlarının daha dayanıklı olmalarını istedikleri için daha çok metal malzemelere yöneliyorlar. Tabi bu da ağırlığı arttıran bir durum. Ama bu noktada bilgisayarın kalınlığı işin dengesini değiştiriyor. Standart kalınlığa sahip olan bilgisayarlar daha ağır olurken ince bilgisayarlar metal malzemeye sahip olmasına rağmen beklenenden daha hafif olabiliyorlar.

Hangi malzemeden üretilirse üretilsin bir dizüstü bilgisayar mümkün olduğunca hafif olmalı. Çünkü bu bilgisayarların en büyük özelliği taşınabilir olmaları. Eğer seçtiğiniz bilgisayar ağır ise ilerleyen zamanlarda bundan fazlasıyla şikayet edebilirsiniz. Omuz ve sırt ağrılarından uzak durmak istiyorsanız ağırlıklardan kurtulun!

kötü bilgisayar için oyunlar (1)

Ucuz Mal Alacak Kadar Zengin Değilsiniz!

Piyasada birçok bilgisayar üreticisi var. Çoğunu yıllardır tanıyoruz zaten. ASUS, Apple, Casper, Monster, HP, Lenovo gibi birçok bilindik marka çeşit çeşit, her amaca uygun bilgisayar üretiyor. Fakat bir de adı sanı duyulmamış bazı markalar var. Büyük markaların ürettiği aynı özelliklerdeki bilgisayarları bazen yarı fiyatına yakın bir fiyata satıyorlar. İşte siz bu gibi markalardan uzak durun. Neden mi? Çünkü bir ürünü ucuza alacak kadar zengin değilsiniz de ondan!

Peki bu ne demek oluyor? Şöyle örnek verelim, örneğin bilmediğiniz bir markanın bir dizüstü bilgisayarını uygun bir fiyata aldınız. Fakat bir süre sonra sorunlar yaşamaya başladınız. Tam bu noktada karşınızda sorunu çözebilecek birileri olsun istersiniz. Bir müşteri temsilcisi ya da yetkili servis gibi. İşte bu gibi adı sanı bilinmeyen markalarda aramış olduğunuz bu desteği bulamazsınız ve aldığınız ürün çöpe gider. Dolayısıyla yine benzer özelliklerde bir ürüne bu sefer hak ettiği değeri ödemek zorunda kalırsınız. Fakat önceden ucuza aldığınız için sevinmiş olduğunuz o bilgisayar artık yoktur ve siz ödemiş olduğunuz para ile ortada kalırsınız. İşte bu nedenle bilinen markaları tercih etmek her zaman ileriye yönelik bir hamle olacaktır.

dizüstü bilgisayar ne kadar
Dizüstü Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Freedos Diye Bir Şey Varmış

Dizüstü bilgisayar alırken nelere dikkat edilmeli sorusuna verilebilecek bir diğer yanıt ise işletim sistemi. Mutlaka görmüşsünüzdür bazı bilgisayarların açıklama kısımlarında “Freedos” yazar. Bu içerisinde bir işletim sistemi olmadığı anlamına gelir. Yani bilgisayar size bomboş bir şekilde gelecek.

Eğer ki elinizde lisanslı bir işletim sistemi var ise o zaman Freedos ibareli bir bilgisayar almanız daha mantıklı olacaktır. Çünkü bu sizi işletim sistemine ek ücret ödemekten kurtaracak. Fakat elinizde bir işletim sistemine ait lisans kodu yok ise mutlaka işinize yarayacak olan işletim sistemi ile birlikte satın alın. Ayrıca işletim sistemlerini internetten yasal olmayan yollarla indirmenizi de hiç tavsiye etmiyoruz. Bu tarz yazılımlar bilgisayarınıza ciddi zararlar verebilir.

Para, Para, Para

Ve geliyoruz gidiyoruz maalesef ki para konusuna mutlaka uğruyoruz. Evet, eğer ki dizüstü bilgisayar satın almak istiyorsanız bütçenizi de iyi belirlemek zorundasınız. Tabi bunu ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra yaparsanız daha az yorulursunuz. Çünkü “ben bunu istiyorum, bunu istiyorum” dedikten sonra cüzdanınıza ya da kredi kartınıza baktığınız zaman çok muhatap bulamıyorsanız o zaman isteklerinizin bir anlamı kalmıyor.

Böyle bir durumla karşılaşmamak için siz önce dizüstü bilgisayarı ne için kullanacağınıza karar verin, ardından bütçenizi belirleyin. Daha sonra teknik özellikler arasında geçiş yapabilirsiniz. Örneğin 16 GB RAM kapasitesine sahip bir bilgisayar almak yerine 8 GB RAM kapasitesine sahip bir bilgisayarı tercih edebilirsiniz.

epic games haftalık oyun

Sonuç Olarak

Dizüstü bilgisayar alırken nelere dikkat edilmeli isimli içeriğimizde size tüm başlıkları detaylı bir şekilde açıkladık. Bahsetmiş olduğumuz maddelere dikkat etmenizde fayda var. Çünkü her biri sizi uzun vadede olumlu ya da olumsuz olarak etkileyecek durumları bünyesinde bulunduruyor.

Ayrıca internetten alışveriş yapacaksanız güvenilir sitelerden alışveriş yapmaya dikkat edin. Bilinmeyen sitelerden uzak durun. Genelde bilinmedik sitelerde fiyatlar hep ucuz olur ve bu aslında sizi avlamak için ortaya konulmuş bir yemdir. Bu yeme kapılmamak için dikkat edin.

İstemiş olduğunuz bilgisayarın özelliklerini belirledikten sonra karşınıza çıkan sonuçlara dikkatli bir şekilde göz gezdirin. Ürün hakkında yapılan yorumları mutlaka okuyun. Sizden önce bu ürünleri almış olan kullanıcıların yorumları size biraz daha fikir sağlayabilir. Tabi siz de internetten alışveriş yaparsanız mutlaka aldığınız yerdeki yorumlar kısmına tecrübelerinizi yazmayı unutmayın. Başkaları da sizin tecrübelerinizden yararlanmak isteyebilir.

Dizüstü bilgisayar alırken nelere dikkat edilmeli isimli içeriğimiz bu kadardı. Umarız sizler için faydalı bir içerik olmuştur. Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın.

Kim demiş babalar oyun oynamaz diye? 42 yaşında 2 çocuk babasıyım. Hayattaki en büyük zevkim kızlarımla beraber oyun oynamak. Belki bir gün onları da burada görebilirsiniz. Ama o zamana kadar ben sizlere Satın Alma Rehberleri hazırlayacağım.