1. Anasayfa
  2. Donanım

En İyi Anakart Önerileri – Haziran 2023

En İyi Anakart Önerileri – Haziran 2023

Bir bilgisayarın parçalarının çalışabilmesi için önce anakarta ihtiyaçları oluyor. Çünkü ekran kartı, işlemci, RAM gibi parçalar anakart üzerinde konumlanıyor. İşte bu kadar önemli bir parçayı da önce tanımak ardından ince noktalarına dikkat etmek gerekiyor. Bu nedenle biz de sizlere ilk olarak “Anakart Nedir? Bilgisayarda Ne İşe Yarar?” isimli içeriğimizde bunlardan bahsettik. Ardından bir anakartı satın almadan önce hangi ince detaylara özen göstermeniz gerektiğini de yine paylaştık. Bu içeriğimizi de okumadıysanız okumak için burayı tıklayabilirsiniz. Ve şimdi anakart almak için hazırsınız. Fakat size biraz daha yardımcı olmak istiyoruz. En iyi anakart önerileri listesi içersinde bütçenize ve kullanım amacınıza uygun anakartları bulabilirsiniz.

Bu liste içerisinde yer alan anakartların fiyatları o dönemki güncel fiyatları. Hatta mümkün olduğunca ortalama fiyatları ele aldık. Yani biraz araştırma yaparak farklı sitelerden, mağazalardan ve farklı kampanyalardan yararlanarak daha uygun fiyatlı bir şekilde bulabilirsiniz. Bu listemizi de mümkün olduğunca aylık olarak yenileyeceğiz. Bu sayede ne zaman isterseniz güncel ürünleri bulabilirsiniz. Ayrıca listemizde çok bilinmeyen markaları eklemedik. Anakart çok önemli bir parça olduğu için daha çok bilinen, güvenilir markaları listemize eklemeyi uygun bulduk. Son olarak listemizi AMD ve Intel tabanlı anakartlar olarak ikiye böldük. Siz hangi işlemci tabanına uygun sistem toplamak isterseniz direkt olarak o kısma geçebilirsiniz. Bu bilgileri de verdikten sonra şimdi geçelim en iyi anakart önerileri listemizi incelemeye.

AMD Uyumlu En İyi Anakart Önerileri

Listenin bu kısmında sadece AMD uyumlu anakart önerilerini göreceksiniz. Mümkün olduğunca her fiyat skalasından bir ürün eklemeye çalıştık. Eğer ki Intel uyumlu bir anakart arıyorsanız listeyi aşağıya kaydırarak Intel Uyumlu en iyi anakart önerileri kısmına geçebilirsiniz.

Asus TUF Gaming B650-Plus Wi-Fi

Asus TUF Gaming B650-Plus Wi-Fi
En İyi Anakart Önerileri

Asus TUF Gaming B650-Plus Wi-Fi anakart genel olarak baktığımızda tam bir fiyat performans ürünü denebilecek kalitede bir ürün olmuş. Tasarım kısmında biraz agresif çizgilere hakim ve neredeyse tamamen siyah. Oldukça şık olduğunu söyleyebiliriz. Gelelim teknik detaylara.

AM5 soketli bu anakart AMD Ryzen 7000 serisi işlemcileri destekliyor. RAM bellek kısmında DDR5 6400-4800 MHz aralığına izin veriyor. Toplamda da 128 GB kapasiteli RAM bellek takabiliyorsunuz. 4 adet SATA 3.0, 2 adet M.2 PCIe 4.0 SSD ve 1 adet M.2 PCIe 5.0 SSD yuvasına sahip.

Bu anakartın en güzel özelliklerinden birisi ise aktif gürültü engelleyici teknolojisine sahip olması. Yapay zeka tarafından destekli olan bu özellik sayesinde hem hoparlör hem de mikrofon kanadında bu özelliği aktif bir şekilde kullanabiliyorsunuz.

Asus Prime A320M-F

Asus Prime A320M-F
En İyi Anakart Önerileri

Asus Prime A320M-F model anakart AMD uyumlu en iyi anakart önerileri listesi içerisindeki en uygun fiyata sahip olan anakart. Giriş seviyesine uygun bir model. MicroATX boyutunda. Adından da anlaşılacağı üzere AMD A320 chipset’e uygun. Soket türü ise AM4.

Üzerinde 2 adet RAM slotu mevcut. Giriş seviyesi anakartlarda genel olarak 2 adet RAM slotunun bulunduğunu belirtelim. Daha üst modellerde 4 adet RAM slotu bulunuyor. RAM demişken söylemeden geçmek olmaz. Aynı segmentte bulunan rakiplerine göre bu kısımda bir adım öne geçiyor diyebiliriz. Çünkü RAM frekansları 2133MHz’e kadar değil 3200MHz’e kadar destekleniyor. Overclock ile bu kadar yükseltilebildiğinin de altını çizelim.

Anakart alırken dikkat etmeniz gereken özelliklerden birisi olan M.2 SSD desteği ise maalesef mevcut değil. Depolama kısmı konusunda 4 adet SATA girişi ile destek veriyor. Aşırı voltaj koruması, DRAM aşırı akım koruması, elektrostatik deşarj koruması gibi özellikleri de dikkat çekiyor. Asus’un giriş seviyesindeki bu anakartı için güvenliğe oldukça mnem verdiğini söyleyebiliriz.

En iyi anakart önerileri listesinde yer alan bu anakart için son olarak üzerinde 2 adet USB 2.0, 4 adet de USB 3.1 girişi olduğunu da ekleyelim. Eğer ki AMD tabanlı bir sistem kurmak istiyorsanız ve bunu mümkün olduğunca en ekonomik şekilde yapmak istiyorsanız Asus Prime A320M-F size göre. https://filmizle.movie/milyon-dolarlik-ordek-izle


Gigabyte B450M GAMING

Gigabyte B450M GAMING
En İyi Anakart Önerileri

Gigabyte markası da anakart konusunda güvenilir markalardan birisi. Senelerdir üretmiş olduğu anakart modelleri ile kullanıcıların beğenisini kazanıyor. B450M Gaming modeli de bu anakartlardan birisi. Anakartın üzerinde kırmızı renkli desenler görüyoruz. Aslında oldukça şık bir görünüme sahip diyebiliriz. Hatta bu anakart bir de kırmızı renkli diğer bileşenler ile desteklenirse çok daha iyi bir görünüm kazanır.

Geçelim teknik özelliklerine. AM4 uyumlu soket yapısı bir çok AMD işlemciyi destekliyor. Üzerinde bulunan 2 adet kırmızı renkli RAM slotu 32 GB’a kadar ve 2933MHz’e kadar destek veriyor. 4 adet SATA girişinin yanı sıra 1 adet de M.2 SSD soketi mevcut.


Asus TUF GAMING A520M-PLUS II

Asus TUF GAMING A520M-PLUS II
En İyi Anakart Önerileri

ASUS’un özellikle oyuncular için çıkarmış olduğu ikinci seri olan TUF serisi oldukça güzel ürünlere sahip. A520M-Plus II de bunlardan sadece birisi. Micro ATX boyutundaki bu anakart daha çok gri ve siyah tonlarında. Tasarımı oldukça şık. AMD 520 chipsete sahip ve AM4 soketine sahip işlemcileri destekliyor.

Bu sefer karşımızda 4 adet RAM slotuna sahip bir anakart var. Bu slotlar toplamda 128 GB ve 4800MHz’e kadar destek sağlıyor. 4 adet SATA girişine sahip olmasının yanında 1 adet M.2 SSD slotu da yer alıyor. Bunların yanı sıra 2 adet USB 2.0 ve 4 adet USB 3.2 Gen 1 girişi bulunuyor. Bu anakart aynı zamanda hem RGB hem de ARGB aydınlatmalarınıza da destek sağlıyor.

Normal kapasitörlere göre 5 kat daha uzun ömürlü olan TUF kapasitörler aynı zamanda sıcaklıklara da %20 daha fazla dayanıklı. Yine üzerindeki büyük VRM soğutma bloğu VRM’i ve bobinleri koruyor. Kısaca özetleyecek olursak bu anakart hem çok güvenlikli, hem çok şık hem de çok iyi. En iyi anakart önerileri listesinde olmayı da sonuna kadar hak ediyor.


cod warfare 2 sistem gereksinimleri

MSI Tomahawk Max II B450

MSI Tomahawk Max II B450
En İyi Anakart Önerileri

En iyi anakart modelleri listesinde yer alan sıradaki anakartımız MSI Tomahawk Max II B450. Kendisi büyük bir forma sahip. Çünkü ATX boyutlarında. Siyah tonların hakim olduğu bu anakart oldukça güzel ve kullanışlı.

İlk olarak AM4 soket işlemcilere uygun olduğunu söyleyelim. Üzerinde yer alan 4 adet RAM slotu toplamda 128 GB’a kadar destek veriyor. RAM frekansı ise 4133MHz’e kadar destekliyor. Yani oldukça ileriye yönelik bir yatırım diyebiliriz. Bu özellikleri 1 adet M.2 SSD slotu süslüyor. Tabi bu tarz bir anakartta aslında 2 adet olması daha iyi olurdu. Fakat hiç olmamasından iyidir diyoruz ve geçiyoruz USB girişlerine. Anakart üzerinde 2 adet USB 2.0, 3 adet USB 3.1 ve 1 adet de USB Type-C girişi yer alıyor. Artık Type-C girişleri gördükçe mutlu oluyoruz. Aslında tasarım olarak çok ilgi çekici olmasa da kullanım açısında biraz daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.


Gigabyte B450 Aorus Elite

Gigabyte B450 Aorus Elite B450 en iyi amd anakart modelleri
En İyi Anakart Önerileri

En iyi anakart önerileri listesi ilerledikçe artık daha şık ve daha iyi anakartlar karşımıza çıkmaya başlıyor. Şimdi sırada Gigabyte B450 Aorus Elite var. Kendisi çok güzel tasarım çizgilerine sahip. Sanki bir anakart değil uzay üssü maketi gibi gözüküyor.

AMD 450 yonga setine sahip olan bu anakart AM4 soketli işlemcileri destekliyor. Üzerinde 4 adet RAM slotu bulunuyor. İnternette bazı sitelerde 2 slotun yer aldığı görselleri görebilirsiniz. Fakat Gigabyte’ın sitesinde de 4 slota sahip olduğu açıkça belirtiliyor. Bu RAM slotları şaşırtıcı bir şekilde 64 GB’a kadar destekliyor. Açıkçası 128 GB olmasını beklerdik. Ayrıca overclock ile 3200MHz’e kadar da destek veriyor. Anakart üzerinde 6 adet SATA girişi ve 2 adet M.2 SSD girişi yer alıyor. Hatta bu M.2 SSD slotlarından birisinde soğutucu blok da bulunuyor. En iyi anakart önerileri listesindeki şık anakartlardan birisi.


Asrock Steel Legend AMD B450

Asrock Steel Legend AMD B450
En İyi Anakart Önerileri

En iyi anakart önerileri listemize farklı bir marka ile devam ediyoruz. Asrock firması senelerdir anakart üretimi yapan firmalardan birisi. Bu modeli de RGB tutkunlarına özel bir anakart diyebiliriz. Çünkü üzerindeki RGB aydınlatmalar kasanıza renk katacak türden.

Bu anakart özellikle küçük kasaya sahip olanlara uygun. Mini ATX formunda olan bu anakart küçük olmasına karşın oldukça güzel özelliklere sahip. AM4 soketli işlemcileri destekliyor ve B450 yonga seti kullanılıyor. 1 adet de olsa M.2 SSD slotunun olduğunu görmek güzel. RAM kısmında ise bizi 4 adet slot karşılıyor. Bu slotlara toplamda 128 GB kapasitesine ve 3533MHz frekansındaki RAM’ler takılabiliyor. Üzerinde 4 adet de SATA girişi bulunuyor. 6 adet USB 3.1 girişinin yanında 1 adet de USB Type-C girişine sahip.


fm 2023 inceleme gif

MSI MPG B550 Gaming Plus

MSI MPG B550 Gaming Plus
En İyi Anakart Önerileri

Eğer ki kasanız ATX formunu destekliyorsa ve kasanızın içerisinde büyük bir anakart görmek istiyorsanız MSI MPG B550 Gaming Plus size bu konuda yardımcı olabilir. Büyük boyutlara sahip olan bu anakart daha çok siyah tonlara sahip. Fakat üzerinde bulunan RGB aydınlatması da biraz ortalığı renklendiriyor.

4 adet RAM slotu tahmin ettiğiniz gibi 128 GB’a kadar RAM’i destekliyor. Frekans kısmında ise 4400MHz’e kadar verim alabiliyorsunuz. Bu aslında uzun ömürlü bir şekilde kullanabileceğiniz bir anakart olduğunun göstergesi. 2 adet M.2 SSD slotu ve 6 adet SATA girişi de gayet iyi. USB girişleri konusunda ise MSI oldukça eli açık davranmış. Çünkü tam 8 adet USB 2.0, 2 adet USB 3.0 ve 1 adet USB Type-C girişine sahip. En iyi anakart önerileri listesindeki bu anakart için gönül isterdi ki hiç USB 2.0 olmasın. Onun yerine USB 3.1 veya USB 3.2 Gen 1 olsun. Fakat buna da şükür. En azından USB bağlantısına sahip cihazlarınızı sorunsuz bir şekilde çalıştırabilirsiniz.


Asus ROG Strix B450-F Gaming

Asus ROG Strix B450-F Gaming
En İyi Anakart Önerileri

AMD uyumlu en iyi anakart listesinde bir başka Asus ROG Strix anakart ile karşı karşıyayız. Bu anakartımız ise B450-F Gaming modeli. Anakartın çok şık olduğunu söylemeye bile gerek yok. Asus bu iş için ekstra mesai harcıyor resmen. Tasarım oldukça güzel ki hemen hemen tüm ROG Strix serisi ürünlerde bunu görüyoruz.

AM4 soket uyumlu ve B450 yonga setine sahip. 4 adet RAM slotu 4400MHz’e kadar kullanım vaad ediyor. Frekans konusunda bu kadar iyiyken maksimum RAM kapasitesi konusunda biraz daha sınıfta kalmışa benziyor. Çünkü RAM slotları sadece 64 GB’a kadar destek veriyor. Şimdi bu kadar RAm kullanmıyor olabilirsiniz fakat ilerleyen günlerde sistem yükseltmesi yapmak istediğinizde önünüze engel olarak çıkabilir bu durum.

6 adet SATA girişinin yanı sıra 2 adet M.2 SSD slotuna sahip. İşte görmek istediğimiz hareketler bunlar diyoruz ve geçiyoruz USB’lere. USB kısmında adeta sesizimi duymuş gibi Asus. Çünkü sadece 2 adet USB 2.0 girişine sahip. Fakat bunu 5 adet USB 3.1 ve 1 adet USB Type-C ile desteklemiş. Aslında olması gereken de bu. Hatta USB 2.0’lar çok bile. Soğutucu bloğun üzerinde yer alan Strix ve ROG logoları RGB özellikli. Yani dilediğiniz renkte kullanabilirsiniz. Tercih sizin.


gow ragnarok gif

Asus ROG Zenith II Extreme Alpha

Asus ROG Zenith II Extreme Alpha
En İyi Anakart Önerileri

AMD uyumulu en iyi anakart tavsiyeleri kısmında yer alan son anakarta geldi sıra. Asus ROG Zenith II Extreme Alpha kendisi. Muhteşem bir tasarıma ve saymakla bitmeyecek özelliklere sahip. Herkes bu anakartı kendi sistemi içerisinde görmek isteyecektir diye düşünüyoruz.

AMD TRX40 yonga setine sahip olan bu anakart sTRX4 sokete sahip işlemcileri destekliyor. Ebat olarak oldukça büyük çünkü EATX formunda. 8 adet RAM slotu 256 GB’a kadar destek veriyor. RAM frekansı ise 4733 MHz. Yani bu anakartı satın alırsanız çok uzun yıllar kullanabilirsiniz. M.2 SSD slotları ise 5 adet. Bunlardan iki tanesi soğutucu bloğun altında, iki tanesi RAM slotlarının yanında ve diğeri ise anakartın arkasında yer alıyor.

Üzerindeki logolar RGB aydınlatma ile aydınlatılabiliyor. Bu özelliklere ek olarak bir de soğutucu bloğunun üzerinde OLED ekrana sahip. Bu ekranda isterseniz donanım özelliklerinin takibini yapabilirsiniz. Örneğin fan hızları, işlemci sıcaklığı gibi. Ya da Zenith II’ye özel animasyonları görebilirsiniz. Fakat en güzeli ise BIOS güncelleme uyarısı kısmı. Yeni güncellemeleri bu OLED ekran üzerinden takip etmek mümkün.

En iyi anakart önerileri listemizdeki bu anakartın son olarak USB’lerine değinelim. USB 2.0 ve 3.0’lara yer verilmemiş. 10 adet USB 3.1 var. Ayrıca 2 adet de USB Type-C bulunuyor. Fiyatı ise hiç bütçe sıkıntısı olmayanlara uygun. Çünkü biraz pahalı.


Intel Uyumlu En İyi Anakart Önerileri

Sıra geldi Intel uyumlu en iyi anakart listesini incelemeye. Listenin bu kısmında da yine mümkün olduğunca bütün bütçelere hitap edebilecek ürünleri seçtik. Kimisi çok uygun fiyatlı, kimisi ise oldukça pahalı. Bu liste içerisinden kendinize uygun en iyi anakart modelini seçebilirsiniz.

MSI MAG B660M Bazooka

MSI MAG B660M Bazooka
En İyi Anakart Önerileri

En iyi anakart modellerinde Intel uyumlu anakartlar performansları ile dikkat çekiyor. MSI da aslında bu liste içerisinde gerçekten bazı ürünleri ile kendisini ön plana çıkarıyor. B660M Bazooka modeli de bunlardan sadece birisi.

Bu anakart mATX formatında. Üzerinde 4 adet RAM slotu bulunuyor ve 4800 MHz’e kadar destek veriyor. Yonga seti türü adından da anlayacağınız üzere B660. 12. nesil Intel Core, Pentium Gold ve Celeron türündeki işlemcilere destek veriyor. 1700 soket yapısında.

Tasarım konusunda ise biraz dikkat çekici. Çünkü sanki askerlere özel yapılmış gibi bir havası var. Agresif tasarım çizgileri haki renk ile birleştiğinde oldukça güzel sonuçlar ortaya çıkmış. Eğer ki bu tarz farklı modelleri seviyorsanız MSI MAG B660M Bazooka sizin için en iyi anakart olabilir.

MSI PRO Z790-A

MSI PRO Z790-A
En İyi Anakart Önerileri

Intel uyumlu en iyi anakart önerileri içerisinde size önereceğimiz bu anakart MSI’ın PRO Z790-A modeli. ATX formunda bir anakart. Intel Z790 yonga setine sahip ve 1700 sokete sahip işlemcileri destekliyor. Üzerinde 4 adet DDR 5 RAM slotu mevcut. Bu RAM slotları maksimum 128 GB’a kadar RAM konusunda destek sağlıyor. Ayrıca 7200MHz frekansında da çalışabiliyor.

Üzerinde tam 4 adet M.2 SSD slotu bulunuyor. 6 adet SATA girişi sayesinde depolama kısmında hiç de eksik kalmıyor. USB konusunda da çok seçenekli diyebiliriz. Çünkü 1 adet USB 3.2 Gen2x2 Type-C, 4 adet USB 3.2 Gen 2 10Gbps (3 Type-A + 1 Type-C) ve 4 adet USB 3.2 Gen 1 5Gbps (4 Type-A) girişi mevcut. İyi bir anakart alarak kafam rahat etsin dite düşünüyorsanız MSI PRO Z790 size göre.


oyuncu kulaklığı gif

MSI MAG B365M MORTAR

MSI MAG B365M MORTAR
En İyi Anakart Önerileri

MSI’ın ürettiği anakartların birazcık zırhlı araçları andırdığını düşünüyoruz. Giriş seviyesindeki bu anakart da bize aynı hissiyatı verdi. Ama bu güzel bir şey. Tasarım olarak baktığınız zaman hemen hemen aynı özelliklerde olan rakiplerine göre çok daha kaliteli bir hava katıyor. Bu nedenle en iyi anakart tavsiyeleri listesine de rahatça giriş yapıyor.

Intel B365 chipset’li bu anakart 1151 pinli işlemcileri çalıştırabiliyor. 4 adet RAM slotu var. Buraya takılan RAM’ler maksimum 32 GB kapasitesinde ve 2666MHz frekans değerinde olabiliyor. 6 adet SATA girişi var. Fakat biraz daha yeni nesil kabul edilebilecek bir anakart olduğu için aynı zamanda 1 adet M.2 SSD slotuna da sahip. M.2 SSD slotu herhangi bir soğutma bloğuna sahip olmasa da anakarta baktığınız zaman büyük bir soğutucu bloğu karşınızda görüyorsunuz ki bu son derece şık gözüküyor. USB kısmında da baya bir bonkör diyebiliriz. 2 adet US 2.0, 2 adet USB 3.1 ve 1 adet USB Type-C girişine sahip.


Gigabyte Z590 Gaming X

Gigabyte Z590 Gaming X
En İyi Anakart Önerileri

En iyi anakart önerileri listesinde sırada oyunculara özel bir anakart var. Gigabyte Z590 Gaming X modeli. Z590 chipset’e sahip olan bu anakart 1200 soket işlemcileri destekliyor. 4 adet RAM slotu mevcut. Maksimum 128 GB’a kadar RAM takabiliyorsunuz. Ayrıca RAM’leriniz 4800MHz’e kadar destekleniyor.

3 adete kadar M.2 SSD takabiliyorsunuz. 6 adet de SATA girişi bulunuyor. 2 adet USB 2.0, 6 adet USB 3.2 ve 1 adet USB Type-C desteği mevcut. 2 adet de RGB aydınlatmalarınızı takabileceğiniz şerit başlığı mevcut. Anakartın üzerinde yer alan soğutma blokları da oldukça dikkat çekiyor. Bu blokların sağlamış olduğu ısı dağılımı ile çok daha iyi performanslar alabilirsiniz.


Asus ROG STRIX B560-A Gaming

Asus ROG STRIX B560-A Gaming
En İyi Anakart Önerileri

Tabi ki açık renkli sistem toplamak isteyenleri de unutmadık. Asus ROG STRIX B560-A Gaming modeli daha çok beyaz tonlarda kasa toplamak isteyen okurlarımız için oldukça uygun. En iyi anakart önerileri listesi içerisindeki nadir farklı renge sahip olan anakartlardan kendisi.

Son derece güzel bir tasarıma sahip olan Asus ROG STRIX B560-A Gaming model anakart oyunculara özel olarak üretilmiş. B560 yonga setinde olan bu anakart Intel’in 1200 pinli işlemcilerini rahatlıkla çalıştırabiliyor. Üzerinde 4 adet RAM slotu yer alıyor. Bu slotlarda maksimum 128 GB’a kadar RAM takılmasına izin veriyor. Ayrıca RAM’ler 5000MHz’e kadar da destekleniyor. 6 adet SATA girişi 2 adet M.2 SSD yuvası ile desteklenmiş. Asus Aura Sync destekli olması da RGB aydınlatmalarınızı bağlamanıza olanak sağlıyor. Bunların yanı sıra üstünde yer alan soğutma blokları da hem daha iyi bir performans ile çalışmasını sağlıyor hem de bu anakarta çok şık bir görünüm kazandırıyor. Böyle güzel tasarıma ve özelliklere sahip olan bi anakartın bedeli de tabi ki çok düşük değil.


epic games haftalık oyun

Gigabyte Z490 Aorus Pro AX

Gigabyte Z490 Aorus Pro AX
En İyi Anakart Önerileri

Intel uyumlu en iyi anakart önerileri listesi ilerlemeye devam ettikçe fiyatlar ve kalite de giderek yükseliyor. Sıradaki anakartımız Gigabyte Z490 Aorus Pro AX. Z490 yonga setine sahip. Intel 1200 pin işlemcileri destekliyor. Tasarım olarak bakıldığı zaman agresif hatlara sahip olduğunu görüyoruz. Fakat bu agresif hatlar oldukça çekici gözüküyor.

Gigabyte Z490 Aorus Pro AX’in üzerinde 4 adet RAM slotu yer alıyor. Maksimum 128 GB’a kadar ve 5000MHz’e kadar destek sunuyor. 2 adet M.2 SSD slotu mevcut. Burada yer alan M.2 SSD’ler soğutucu bloklar ile destekleniyor. Zaten tasarımın genelinde bu bloklardan görebiliyorsunuz. M.2 SSD’nin yanı sıra 6 adet SATA girişi yer alıyor.


MSI MPG Z490 Carbon EK X

MSI MPG Z490 Carbon EK X
En İyi Anakart Önerileri

Benim anakartım ışıl ışıl olsun, gözlerimi bayram ettirsin diyorsanız o zaman doğru yerdesiniz. Intel uyumlu en iyi anakart listesi içerisinde yer alan en göz alıcı anakart MSI MPG Z490 Carbon EK X. Bu anakart ATX formunda, Z490 chipset’li ve 1200 soket uyumlu.

Üstünde 4 adet RAM slotu var. 128 GB’a ve 4800 MHz’e kadar destek veriyor. 2 adet M.2 SSD slotu ve 6 adet SATA girişi var. Ama bu anakartın en güzel özelliği tasarımı diyebiliriz. Siyah rengin hakim olduğu anakartın bazı bölgelerinde karbon desenler yer alıyor. İşlemci soğutucunun takılacağı yerde de kocaman renkli bir blok bulunuyor. Bu da tasarımına son derece hoş bir hava katıyor. RGB aydınlatmalar da Mystic Light uyumlu.


Asus ROG Strix Maximus Z690 Extreme

Asus ROG Strix Maximus Z690 Extreme
En İyi Anakart Önerileri

Intel uyumlu en iyi anakart modellleri listemize devam ediyoruz. Sıradaki modelimiz Asus ROG Strix Maximus Z690 Extreme ve kendisi gerek tasarımı gerekse performansı ile birçok kişiyi can evinden vuruyor.

Öncelikle teknik özelliklerine bakalım. Asus ROG Strix Maximus Z690 Extreme, Z690 yonga setine sahip ve Intel’in LGA 1700 soketine sahip işlemcilerini çalıştırabiliyor. Üzerinde yer alan 4 adet RAM slotu 128 GB’a kadar destek verirken frekans kısmında ise göz dolduruyor. Çünkü 6400MHz’e kadar destek sağlıyor. Bu arada RAM’ler DDR5. EATX formundaki bu anakartın üzerinde tam 5 adet M.2 SSD slotu yer alıyor. 6 adet de SATA girişi mevcut.

En iyi anakart önerileri listemizdeki bu anakartın tasarım konusuna gelecek olursak bizi en çok etkileyen kısım OLED ekranlar oldu. Bu OLED ekranlar üzerinden donanım durumlarını takip edebilir, BIOS güncellemeleri takip edebilir ya da çeşitli GIF’ler atayarak farklı görünümler elde edebilirsiniz. Asus Aura Sync özelliği sayesined üzerinde bulunan RGB aydınlatmaları da kontrol edebilirsiniz.


Asus TUF Gaming B660M-PLUS

Asus TUF Gaming B660M-PLUS
En İyi Anakart Önerileri

Listemizde yer alan bir diğer anakart ise yine Asus markasına ait TUF Gaming B660M-Plus modeli. Adından da anlaşılacağı üzere B660 yonga setine sahip. Soket yapısı ise 1700. Intel i3, i5, i7 ve i9 modellerine destek sağlıyor. Bu anakart bellek konusunda sizi üzmeyecek çünkü 128GB’a kadar destek sağlıyor. Üzerinde 2 adet M.2 SSD slotu bulunuyor. Ayrıca 4 adet de SATA girişi mevcut. Anakart üzerinden direkt olarak HDMI çıkışından yararlanabiliyorsunuz. Böyle bir anakarta sahipseniz zaten ekran kartınız da iyidir diye düşünüyoruz fakat anakart üzerinde yer alan HDMI girişi sayesinde ikinci ya da üçüncü monitörünüzü de bağlayabilirsiniz.

Anakartın boyutsal formatı mATX olarak geçiyor. Yani hemen hemen bütün kasalara uyum sağlayabiliyor. Kendisi oldukça güzel ve kullanışlı bir anakart. Kendisi en iyi anakart önerileri listesinde olmayı sonuna kadar hak ediyor.


En iyi anakart önerileri listemizin sonuna geldik. Sizlere hem AMD uyumlu hem de Intel uyumlu farklı özelliklerde ve fiyatlarda anakartları göstermek istedik. Bu anakartlar arasından bütçenize ve ihtiyaçlarınıza uyan anakart modelini seçebilir ve satın alabilirsiniz.

Satın almadan önce mutlaka internetten fiyat araştırmasını yapın. Burada yazan fiyatlardan çok daha uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Ayrıca unutmayın, bu listemiz her ay güncelleniyor. Yani her ay yeni modelleri en iyi anakart önerileri listesine ekleyeceğiz.

Oyun oynamak sadece erkeklerin işi değil. Bunu göstermek için MagniGame'e geldim ve artık Genel Yayın Yönetmeni olarak karşınızdayım! Bunun yanı sıra sitede bulunan Donanım Tavsiyeleri de benim tarafımdan hazırlanacak. Okuyun, HF & GG!

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir