En İyi Ekran Kartı Tavsiyeleri – Haziran 2023

M4gniGame olarak sizlere hem PC parçalarını tanıtmaya hem de her ay bu parçalara ait en iyi listeleri paylaşmaya devam ediyoruz. Anakart, işlemci, RAM gibi donanımların yanı sıra kulaklık, mouse, mekanik klavye gibi aksesuarları da her ay listeliyoruz. Bugün ise sizlere en iyi ekran kartı tavsiyelerimizi sunacağız.

Listede yer alan ürünlerin fiyat aralıkları hemen hemen her bütçeye hitap edecek türden. Yani içinde bulunduğumuz ekonomik şartları göz önünde bulundurduğumuzda alabileceğiniz en ucuz fakat kaliteli ekran kartını da bulabilirsiniz, en pahalısını da bulabilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken alacağınız parçanın size uygun olup olmayacağı. Bu konuda bir fikriniz yoksa üzülmeyin. Çünkü sizlere daha önceden hazırlamış olduğumuz “Ekran Kartı Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?” isimli içeriğimizde bunlardan bahsettik. Eğer okumadıysanız burayı tıklayarak bu içeriğimize ulaşabilirsiniz. Şimdi lafı daha fazla uzatmadan gelelim bu ayın en iyi ekran kartı tavisyelerine.

NVIDIA Chip Sete Sahip En İyi Ekran Kartı Tavsiyeleri

Bildiğiniz üzere ekran kartları iki farklı çip üzerinde üretiliyor. Bunlardan birisi Nvidia diğeri ise AMD. Listemizin bu kısmında NVIDIA chip sete sahip en iyi ekran kartı tavsiyelerimizi sizlerle paylaşacağız. Hazır yeri gelmişken belirtmekte fayda var. Bu listede adı sanı bilinmeyen markalara yer vermedik. Bunun yerine güvenebileceğiniz, garanti konusunda sıkıntı çıkarmayan markalara yer verdik.

Asus TUF Gaming GeForce RTX 4070 Ti

MSI Rtx 4060 Tı Ventus 2x Black Oc

Sitemizde incelemesini de bulabileceğiniz Nvidia GeForce RTX 4060ti aslında biraz tartışmalı bir ekran kartı. Çünkü oyun performansları oldukça şaşırtıcı. İnceleme içeriğinde oyunlardan almış olduğu skorları sizinle paylaştık. Orada da göreceğiniz üzere 3060ti ekran kartı aslında buna göre daha iyi bir performans sağlıyor. Peki bu listeye neden ekledik?

Aslında MSI Rtx 4060 Ti Ventus 2x Black Oc ekran kartını listeye eklememizin sebebi birçok ekran kartından da iyi bir performans sağlaması oldu. 8GB VRAM kapastitesi 128bit değeri ile destekleniyor. Bu ekran kartının soğutmasını üzerinde bulunan iki adet fan sağlıyor. RTX özelliği sayesinde oyunlarda görsellik adına daha çok detaya sahip olabiliyorsunuz. Piyasaya göre biraz fazla fiyata sahip olsa da tercih edilebilir.


MSI GeForce RTX 3070 Ventus 3X Plus

MSI GeForce RTX 3070 Ventus 3X Plus

RTX teknolojisinden yararlanmak isteyen bir oyuncuysanız o zaman tercihinizi doğru bir şekilde kullanmalısınız. Günümüz şartlarında fiyatı ekran kartı fiyatlarına göre ortalama olan MSI GeForce RTX 3070 Ventus 3X Plus öncelikli olarak kontrol edilmesi gereken tercihlerden birisi.

Bu ekran kartı 8 GB VRAM kapasiteli ve 256 bit değerinde. Biliyorsunuz bu bit değeri oldukça önemli. Ne kadar yüksek olursa o kadar iyi performans alırsınız. Bunun yanı sıra MSI GeForce RTX 3070 Ventus 3X Plus’ın 1755 MHz çekirdek hızına sahip olduğunu görüyoruz. Ayrıca üzerinde 3 adet fan bulunuyor ki bu da soğutma açısından oldukça önemli. Yeteri kadar soğutmayı kullanıcılarına sağlamış oluyor.


PNY GeForce RTX 3080 12GB XLR8 Gaming

PNY GeForce RTX 3080 12GB XLR8 Gaming

En iyi ekran kartı markaları arasında aslında ülkemizde yavaş yavaş adını duyuran bir marka daha var. PNY. Yanlış anlaşılmasın, çok yeni bir marka değil fakat ülkemizde yeni yeni satış rakamlarını arttırmaya başladı diyebiliriz. PNY GeForce RTX 3080 12GB XLR8 Gaming ekran kartı ile de listemizde kendisine yer veriyoruz.

Bu ekran kartı 12 GB VRAM kapasitesine sahip. 384bit değerinde bir performans sergiliyor. RTX serisinden olduğu için yansımaları nasıl alacağınızı zaten biliyorsunuz, bu detaylara çok girmeye gerek yok. Ama tasarımına biraz değinmek istiyoruz. Çünkü oldukça değişik bir tasarıma sahip. Açıkçası beğenip beğenmemek arasında gidip geliyoruz. Hem güzel hem değil. Kararı siz verirsiniz.

Ekran kartı üzerinde 3 adet fan bulunuyor. Bu fanların üzerinden ızgara geçişleri var. Fanlar arasında da RGB aydınlatma görüyoruz. İşte belki de bu aydınlatma detayı bir kesimin beğenisini alırken bir kesimi de tasarım konusunda kendisinden uzaklaştırıyor. Tasarım konusunda arafta kalsa da performansı oldukça iyi.


Gigabyte GeForce RTX 3070 Ti Eagle OC

Gigabyte GeForce RTX 3070 Ti Eagle OC

RTX ibaresini gördüğümüz zaman yüzümüzde bir tebessüm oluşmuyor değil. Kim istemez ki daha iyi grafiklerle daha kaliteli oyunlar oynamayı? İşte bu nedenle en iyi ekran kartı modelleri arasında kesinlikle Gigabyte GeForce RTX 3070 Ti Eagle OC olmalı.

Gigabyte GeForce RTX 3070 Ti Eagle OC sizi mutlu edecek güzel bir ekran kartı. 8 GB VRAM kapasitesi ve 256bit değerinde olması uzun süre bizi idare edeceğini gösteriyor. DirectX 12 destekli. İçerisinde 2. nesil RT ve 3. nesil Tensor çekirdekleri bulunuyor. RGB aydınlatmaya sahip fakat pavyon gibi cıvıl cıvıl değil. Sade duruyor aydınlatma şeritleri.


Asus Dual Nvidia RTX 2060

Asus Dual Nvidia RTX 2060

Geçiyoruz biraz daha günümüz teknolojisine. Bildiğiniz üzere ekran kartları RTX adı verilen bir teknolojiye sahip artık. Bu teknoloji sayesinde oyunlarda karşınıza çıkan grafikler çok daha kaliteli bir görüntü sağlıyor size.

Asus Dual Nvidia RTX 2060, RTX teknolojisine sahip olan en uygun modellerden birisi. Fakat fiyatına değinmeden önce özelliklerine bakmak daha faydalı olacaktır. Öncelikle Asus Dual Nvidia RTX 2060 6 GB VRAM kapasitesine sahip. Bu VRAM kapasitesi 192bitlik bir çalışma ile destekleniyor. Bellek tipi ise GDDR6.

Tasarım konusunda Asus’un kendine has olan agresif tarasımını görüyoruz. Arka tarafında alüminyum malzemeden üretilmiş bir koruyucu plaka var. Çok büyük olmasa da küçük bir RGB aydınlatma şeridi de mevcut. Üzerinde bulunan iki fan ekran kartının soğutulması konusunda büyük rol oynuyor.

Bu ekran kartının üzerinde 2 adet HDMI, 1 adet display, 1 adet DVI ve 1 adet DVI -D portu yer alıyor. Sisteminizi şenlendirmek isterseniz kesenin ağzını birazcık açmanız gerekiyor. RTX 30xx serileri ile karşılaştırdığımız zaman en iyi ekran kartı olarak karşımıza çıkmıyor elbette. Fakat gayet güzel ve kullanışlı.


EVGA GeForce RTX 2060 KO ULTRA

EVGA GeForce RTX 2060 KO ULTRA

EVGA markası da yine ekran kartı üreticileri arasında en çok tercih edilen markalardan birisi. Tabi en iyi ekran kartı EVGA tarafından üretildi demek zor. Fakat oldukça kaliteli ekran kartları ürettiklerini söyleyebiliriz.

EVGA’nın bu modeli 2000 serisi RTX özelliğine sahip bir ekran kartı. EVGA GeForce RTX 2060 KO ULTRA 6 GB VRAM kapasitesine sahip. 192bitlik performansı tabi ki 128bitlik kartlara göre daha iyi performans sağlıyor. 1755MHz çekirdek hızında çalışıyor.

Sert bir görünüme sahip. Agresif tasarım çizgilerini seven oyuncular bu tarz ekran kartı tasarımlarını oldukça beğeniyor. Üzerinde iki adet fan mevcut. 1 adet HDMI, 1 adet Display ve 1 adet DVI-D portuna sahip. Güç tüketimi konusunda ise biraz enerjinizi sömürdüğünü söyleyebiliriz. Çünkü 160W’lık bir güç tüketimine sahip. Bu da demek oluyor ki ortalama 550W kapasiteli bir güç kaynağına ihtiyacınız var.


Zotac RTX3060 White Edition

Zotac RTX3060 White Edition

Bazı oyuncular vardır ki onlar sistemlerinde kullandığı parçaların özellikleri kadar tasarımlarına da ilgi duyar. Custom made dediğimiz kişiselleştirilmiş PC’ler onlar için ayrı bir mutluluk kaynağıdır. Onlar için de en iyi ekran kartı sisteme konsept olarak uyan ekran kartıdır. İşte bunu bilen Zotac firması da buna uygun bir hamle yapmış. Özellikle byeaz tonların hakim olduğu kasalarda siyah ekran kartının hoş durmayacağını düşünmüş olacak ki Zotac RTX3060 White Edition’ı üretmiş.

Bu sefer önce tasarımından bahsedelim. Aslında oldukça sade bir tasarımı var. Fakat bembeyaz görüntüsü oldukça ilgi çekiyor. Eğer ki kasanızda beyaz tonları kullanıyorsanız Zotac RTX3060 White Edition tam size göre. Alın bu ekran kartını gelin gibi gösterin kasanızı. Çünkü o derece güzel bir tasarıma sahip.

Gelelim performansına. Bu ekran kartı aslında şık olduğu kadar da başarılı. Çünkü 12 GB VRAM kapasitesine sahip. Ayrıca 192bit değerinde çalışıyor. Yetti mi? Tabi ki yetmedi. Çünkü aynı zamanda RTX özelliklerine sahip 3000 serisi bir ekran kartı. Yani performans noktasında sizi asla üzmeyecek düzeyde. 3 adet Display ve 1 adet HDMI girişi mevcut. Ayrıca 170W enerji tüketimine sahip. Bu da minimum 600W değerinde bir güç kaynağına ihtiyaç duyduğunu gösteriyor.


Gigabyte RTX 3060 Ti Vision OC

Gigabyte RTX 3060 Ti Vision OC

Daha çok anakart modellerinden tanıdığımız Gigabyte markası da yine en iyi ekran kartı üreticileri arasında yer alıyor. Hatta oldukça iyi işler ortaya koyduğunu da söyleyebiliriz.

Gigabyte RTX 3060 Ti Vision OC modeli 8 GB VRAM kapasitesine sahip ve 256bitlik bir performans sunuyor. GDDR6 türünde belleğe sahip. Ayrıca 1755MHz değerinde çalışıyor. Tasarım kısmına değinecek olursak bizi metal bir tasarım paleti karşılıyor. Fırçalanmış metal yüzeyi oldukça şık. Üzerinde de 3 adet fan bulunuyor.


Asus Turbo GeForce RTX3090

Asus Turbo GeForce RTX3090

Baştan söyleyelim, bu ekran kartı liste içerisinde bulunan NVIDIA için en iyi ekran kartı. Fakat çok ütopik olduğunu da bilmeniz gerekiyor. Her oyuncunun rüyasını süsler ama sadece parası olan hayallerini gerçeğe çevirebilir. Yine de listeye eklemek istedik.

Asus Turbo GeForce RTX3090 ekran kartı 24 GB VRAM kapasitesinde ve tam 384bit değerinde. Yani sadece buradan bile çalıştıramayacağı oyun olmadığını anlayabilirsiniz. Şaka bir yana tam bir performans canavarı kendisi. Tabi ki RTX teknolojisine de sahip. Aynı zamanda OpenGL teknolojisini de bünyesinde barındırıyor.

Tasarımı diğer ekran kartlarına göre biraz daha farklı. Resmen kara kutu gibi kendisi. Fakat oldukça şık. 1725MHz hızında çalışıyor. Üzerinde 3 adet Display ve 1 adet HDMI yuvası yer alıyor. Böylesine performansı yüksek olan bir ekran kartının az enerji tüketmesini beklemek hayal olur. Çünkü kendisi tam 350W enerjiye ihtiyaç duyuyor. Bu da kasanızda en az 850W’lık bir güç kaynağının olmasını gerektiriyor.


AMD Chip Sete Sahip En İyi Ekran Kartı Tavsiyeleri

NVIDIA chip sete sahip en iyi ekran kartı tavsiyelerimizi bitirdiğimize göre şimdi geçiyoruz AMD chip sete sahip en iyi ekran kartı tavsiyelerine. Yine bu kısımda da bilinen, güvenilir markalara yer vereceğiz. Yine her bütçeye uygun ekran kartlarını sizler için listeleyeceğiz. Şimdi hazırsanız başlayalım.

MSI VGA RADEON RX 6500 XT

MSI VGA RADEON RX 6500 XT

AMD chip sete sahip en iyi ekran kartı modelleri arasında yine en çok tercih edilen modellerden birisi de MSI VGA RADEON RX 6500 XT ekran kartı.

4GB VRAM kapasiteli. Fakat bit değeri çok iyi değil. Çünkü 64bit değerinde. 2600MHz hızında çalışan bu ekran kartında yine klasik MSI ekran kartı tasarımını görüyoruz. Tabi ufak tefek farklar mevcut. Fakat genel hatları ile baktığımızda yine aynı tasarım tabanında olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Üzerinde 2 adet fan yer alıyor ve iyi bir soğutma sunuyor. Bunun yanı sıra 107W’lık bir güç tüketimine sahip. Yani minimum 400W değerinde bir güç kaynağı kullanmanız gerekiyor ki günümüzde 450W’lık güç kaynaklarının bile az geldiğini söyleyebiliriz. Üzerinde 1 adet Display ve 1 adet HDMI çıkışı var.


Gigabyte Radeon RX 6500 XT

Gigabyte Radeon Rx 6500 XT

Gigabyte farklı ekran kartları ile karşımıza çıkmaya devam ediyor. Sıradaki ekran kartımız ise Gigabyte Radeon Rx 6500 XT. Bu ekran kartı da MSI VGA RADEON RX 6500 XT gibi diyebiliriz aslında. Zaten aynı model olduğunu isminden anlıyorsunuz. Yani yine 4 GB VRAM ve 64bit değerleri karşımıza çıkıyor. Fakat tasarım konusunda Gigabyte biraz daha farklı. Üzerinde 2 yerine 3 fan kullanan Gigabyte boyut olarak da daha büyük. MSI VGA RADEON RX 6500 XT 2000MHz hızında çalışıyor. 1 adet Display ve 1 adet HDMI yuvasına sahip. En iyi ekran kartı modelleri arasında olması gereken bir ürün.


Asus RX 6600 XT ROG Strix

Asus RX 6600 XT ROG Strix

Asus ROG Strix serisi ürünlerini sadece Nvidia tabanlı ekran kartlarında kullanmıyor. Aynı zamanda AMD chip setine sahip ekran kartlarında da kullanıyor.

Sıradaki ürünümüz Asus RX 6600 XT ROG Strix. Kendisi oldukça şık ve başarılı. 8 GB VRAM kapasitesinde ve 128bit değerinde. 2448MHz hızında çalışan bu ekran kartının üzerinde 2 adet fan bulunuyor. 150W enerji tüketimine sahip olan bu ekran kartı tabi ki ROG Strix serisinde olduğu için RGB aydınlatmaya da sahip. Malum Asus özellikle ROG Strix serisinde RGB aydınlatma kullanmayı çok seviyor.


Asus Radeon DUAL-RX6700XT-O

Asus Radeon DUAL-RX6700XT-O

Asus marka ekran kartlarından devam ediyoruz. Zaten en iyi ekran kartı tavsiyeleri listesi içerisinde sadece bir tane Asus ekran kartına yer verseydik muhtemelen ya linç yerdik ya da çarpılırdık. Şaka bir yana Asus bu işi iyi yapıyor.

Sıradaki ekran kartı Asus Radeon DUAL-RX6700XT-O. Kendisi 12 GB VRAM kapasitesinde ve 192bit değerinde. 2622MHz hızında çalışıyor. Crossfire teknolojisini destekliyor. Enerji tüketimi konusunda biraz aç bir arkadaş olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü 230W enerjiye ihtiyaç duyuyor.

Tasarım konusunda ise oldukça yakışıklı olduğunu söyleyebiliriz. MSI gibi sabit tasarım çizgisinden çok farklılıklara yer veriyor Asus. 2 adet fan ve fırçalanmış metal görünümü ayrı bir hava katıyor kendisine. Unutmadan üzerinde 3 adet Display ve 1 adet HDMI girişi yer aldığını da ekleyelim.


Gigabyte Radeon RX 6700 XT Elite OC

Gigabyte Radeon RX 6700 XT Elite OC

RGB aydınlatma deyince aklınıza sadece Asus ROG Strix serisi gelmesin lütfen. Gigabyte da tıpkı Asus gibi RGB seven oyuncuları düşünen bir firma. En iyi ekran kartı modelleri arasında da her zaman olması gereken bir marka.

Aslında teknik özelliklere baktığınız zaman Asus Radeon DUAL RX6700X-O ekran kartından çok da farklı değil. Ama yine de özelliklerine değinelim. 12 GB VRAM kapasitesinde ve 192bit değerinde. 2548MHz hızında çalışıyor. Giriş portları biraz farklı. Üzerinde 2 adet Display ve 2 adet HDMI girişi yer alıyor. 220W enerji tüketimine ihtiyaç duyuyor.

Tasarım konusunda ise bir farklılık göze çarpıyor. Genelde ekran kartlarında RGB aydınlatma sadece logo kısmında kullanılırken Gigabyte RGB aydınlatmayı fanlara taşımış. Oldukça güzel bir görünüme sahip. Tabi ekran kartınızı diket olarak kullanıyorsanız. Yoksa yatay olarak kullanıyorsanız çok da bir anlamı kalmaz.


MSI VGA Radeon RX 6800 XT Gaming X Trio OC

MSI VGA Radeon RX 6800 XT Gaming X Trio OC

Sırada MSI VGA Radeon RX 6800 XT Gaming X Trio OC var. Kendisi yüksek kapasiteli bir ekran kartı. Şu anki piyasaya bakacak olursak çalıştırmayacağı oyun yok. Yani gayet kaliteli.

MSI VGA Radeon RX 6800 XT Gaming X Trio OC 16 GB VRAM kapasitesinde ve 256bit değerinde. 2185MHz hızında çalışıyor. Üzerinde 3 adet Display ve 1 adet HDMI girişi yer alıyor. Tasarım kısmına baktığımız zaman ise 3 fan kullanıldığını görüyoruz. Yani oldukça iyi bir soğutma sistemine sahip. Fakat üç fanlı ekran kartlarının da büyük boyutlara sahip olduklarını unutmayın. Yani satın almadan önce kasanızın ölçüsünü almanızda fayda var. 300W enerji tüketimi olan bu canavar minimum 750W’lık bir güç kaynağına ihtiyaç duyuyor.


Gigabyte RX6900XT AORUS MASTER

Gigabyte RX6900XT AORUS MASTER

Gigabyte öyle bir ekran kartı ile karşımıza çıkıyor ki etkilenmemek elde değil. Bir ekran kartı ne kadar şık olabilirse o kadar şık tasarlanmış kendisi. Karizmanın öz evladı sanki. Gigabyte RX6900XT AORUS MASTER modeli 16 GB VRAM kapasitesinde ve 256bit değerinde. 2250MHz hızında çalışıyor. Üzerinde 2 adet HDMI 2 adet de Display girişi yer alıyor. Gelelim bu ekran kartının en güzel özelliğine, yani tasarımına.

Aslında bu tasarım konuları kişiden kişiye değişir. Biz de kendi düşüncelerimizi paylaşacağız sizlerle. Öncelikle tasarım hatları çok karizmatik. Agresif çizgiler çok fazla sırıtmamış. Üç fanlı yapısı ekran kartını doğal olarak büyük gösteriyor. Ekran kartının üzerindeki RGB aydınlatmalar da karta ayrı bir hava katmış.

Ekran Kartı Fiyatları Ne Durumda?

Aslında şu an için ekran kartı fiyatlarının çok düşük olduğunu söyleyemeyiz. Malum döviz kurları, vergiler vs. derken fiyatlar giderek artıyor. Hatta buna bir örnek verelim. 2016 yılında ASUS Phoenix PH-GTX1050TI model ekran kartı 700 TL’den satılıyordu. Normal şartlarda bu ekran kartının fiyatının şu anda daha düşük bir fiyat etiketine sahip olması gerekirdi. Çünkü artık yeni bir ekran kartı değil ve yeni nesil sistemlerde kullanılacak bir ekran kartı değil. Ama durum hiç de öyle değil.

Ülkemizdeki ekonomik durum göz önünde bulundurulduğu zaman maalesef beklentilerimizden çok farklı fiyat etiketleri görüyoruz. Özellikle teknolojik ürünlerden alınan vergiler zaten fiyatların artmasına neden olurken bir de döviz kurundaki değişkenlik daha da olumsuz yönde etkiliyor.

Bu fiyatların yavaş yavaş da olsa aşağı inmesi tabi ki güzel. Fakat hala daha çok pahalı. Bu durumu etkileyen iki faktör (vergi ve döviz kuru) değişmediği sürece büyük indirimleri göremeyiz. Fakat ufak ufak düşüşlerin olması da kötü değil. En azından bir ay içerisinde 600 TL’ye yakın bir düşüşün olması firmalar için küçük, alıcılar için büyük bir oran olarak görülebilir.

Bu düşüş nereye kadar sürer ya da ne zaman bir artış olur bilemeyiz. Malum bir günümüz bir diğerini tutmuyor. Fakat elinizde imkan varsa almanız gerekenleri hemen almanızda fayda var. Artık eskisi gibi değil. Bugün aldığınız bir şeyin fiyatı iki gün sonra iki katına da çıkabilir. Fakat ne alırsanız alın öncesinde ciddi bir araştırma yapın. Çünkü bir şeye iki kere para vermek ya da iadelerle uğraşmak istemezsiniz. Bunun için de sitemizde yer alan satın alma rehberlerinden yararlanabilirsiniz.

Oyun oynamak sadece erkeklerin işi değil. Bunu göstermek için MagniGame'e geldim ve artık Genel Yayın Yönetmeni olarak karşınızdayım! Bunun yanı sıra sitede bulunan Donanım Tavsiyeleri de benim tarafımdan hazırlanacak. Okuyun, HF & GG!