1. Anasayfa
  2. Oyun

En İyi Futbol Oyunları Listesi – 2023

En İyi Futbol Oyunları Listesi – 2023

Futbol ülkemizde hatta dünya üzerinde en çok takip edilen sporlardan birisi. Tabi bu kadar çok takip edildiği için oyun dünyasında da sağlam bir yere sahip. Her sene aslında oynanan belli başlı birkaç tane futbol oyunu var. Peki liste sadece birkaç oyundan mı ibaret? Tabi ki hayır! Aslında en iyi futbol oyunları tavsiye listesini de bu yüzden hazırladık. Çünkü diğer futbol oyunlarına da bir şans vermeniz gerektiğini düşünüyoruz.

Liste içerisinde daha önceden hiç adını duymadığınız oyunları da göreceksiniz, bu zamana kadar popülerliğinden ödün vermemiş oyunları da göreceksiniz. Sadece 2022 yılında çıkan ya da çıkması planlanan oyunlar olmayacak. Biraz eskilere de gideceğiz. Ama bu sizi korkutmasın, bu eski oyunlar bugün bile hala aktif olarak oynanabilir.

Listede yer alan oyunlara dair kısa incelemenin altında oyunun fragmanını, artı ve eksi yanlarını ayrıca sistem gereksinimlerini de bulabilirsiniz. Bir de oyunların ücretlerini yazacağız fakat bu ücretler içeriğin hazırlandığı zamana ait olan ücretler. Yani oyunu satın almadan önce mutlaka başka platformlardan da araştırmasını yapın. Belki daha ucuza bulabilirsiniz.

Eğer şimdi hazırsanız tuttuğunuz takımın formasını üstünüze geçirin ve listemizi okumaya başlayın. En iyi futbol oyunları tavsiye listesini okuduktan sonra bir oyuna başlamak isteyebilirsiniz.

Football Drama

En İyi Futbol Oyunları Listesi

En iyi futbol oyunları listesine çok bilinmeyen bir oyunla başlamak istedik. Adı Football Drama. Öyle topu alıp koşturduğunuz bir oyun değil. Daha çok hocalık yapacağınız bir oyun. Ama tam olarak Football Manager gibi de değil. Biliyoruz biraz karışık oldu fakat oyunun yapısı diğer oyunlara göre oldukça farklı.

Bu oyunda Rocco Galliano adındaki bir menajeri yönetiyoruz. Calchester United adındaki bir takım zor günlerden geçiyor. Bizi bulunduğumuz ülkenin Yılmaz Vural’ı olarak gören takım yöneticileri kulübe davet ediyor ve “Rocco Hocam, kurtar bizi bu durumdan.” diyorlar. “Biz kurtarırız, siz paradan bahsedin.” diyoruz ve anlaşmayı imzalıyoruz. Farkındaysanız istediğimiz bir menajer modelini oluşturamadık ya da dilediğimiz takımı çalıştıramıyoruz. Yani oyunda bir hikaye var. Oyun aslında sadece takımı maça hazırla, kazan ya da kaybet mottosu ilerlemiyor. Oyunda birçok kişi ile diyalog halindeyiz. Standart oyunlardan alıştığımız şekilde tabi ki gazeteciler ve takım patronu ile görüşmeler yapıyoruz. Fakat Football Drama oyunu işi biraz daha ileriye taşıyor. Oyun süresince suç örgütleriyile hatta evinizin kedisiyle bile konuşacaksınız. Kiminle ne konuşma yaparsanız yapın oyunun kaderini etkiliyor. Yani size “Hocam bize yardım et, ocağına düştük.” diyen adam bile iki gün sonra yaşamış olduğunuz bir diyalogtan kaynaklı kovabilir.

Tamam bunları anladık ama kediyle niye konuşuyoruz derseniz ona da cevap verelim. Oyun içerisinde yönettiğimiz Rocco Galliano varoluş problemleri yaşıyor. Yani psikolojisi çok iyi değil. E çok sosyal ilişkileri gelişmemiş bir birey olduğu için de kedisiyle dertleşiyor.

Artıları ve Eksileri

Sıradan futbol oyunlarının aksine çok farklı bir oyun tecrübesi yaşayabilirsiniz. Mizah yönü çok gelişmiş. Çizimleri biraz The Long Dark’ın animasyonlarını anımsatıyor. Ayrıca neredeyse tost makinesinin bile çalıştırabileceği bir oyun. Aşağıdaki sistem gereksinimleri listesinden bakabilirsiniz. Bunlar artı yanlarıydı. Tabi bir de eksi yanları var. Eski yanına bakacak olursak bir süreden sonra aynı şeyi yapıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Fakat oyunun 7 farklı sonu var. Yani her karar sizi farklı bir sona yönlendirecek. Bir de “Ben topu alayım, koşayım, gol atayım.” düşüncesine sahipseniz o zaman bu oyun hiç de size göre değil. Oyunu Steam üzerinden 20,50 TL’ye satın alabilirsiniz.

Football Drama – Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows 7/8/8.1/10 32-bit ve 64-bit
İşlemci: Intel Core2 Duo T5600 ya da daha iyi bir işlemci
Bellek: 2 GB RAM ya da daha iyisi
Ekran Kartı: GeForce Go 7600 (128 MB) ya da daha iyi bir ekran kartı
Depolama: 500 MB kullanılabilir alan
En İyi Futbol Oyunları Listesi

FIFA 23

En İyi Futbol Oyunları Listesi

Çok fazla bilinmeyen bir oyundan gelelim yıllardır popülerliğini asla kaybetmemiş bir seriye. EA Sports her sene olduğu gibi bu sene de en iyi futbol oyunları listesine giriş yapıyor. FIFA 23 birçok kişinin hayranı olduğu, sürekli oynadığı bir oyun.

En iyi futbol oyunları genelde PlayStation ya da Xbox gibi oyun konsollarında daha keyifli oynanıyor. Fakat bir adet gamepad ile bu sorunu çözebiliyorsunuz. Ama klavye ile oynamayı seviyorsanız ona da bir şey diyemeyiz tabi. Bu seriye ait oyunları zaten bilmeyen yoktur. Bazen inişler yaşadı bazen de efsanevi çıkışlar yaşadı FIFA serisi. Fakat ne olursa olsun hep çok sattı, çok oynandı.

Oyun içerisinde isterseniz arkadaşlarınızla birkaç maç yapıp kapatabileceğiniz gibi isterseniz kariyer modu ile uzun süreli bir oyuna da başlayabilirsiniz. Hatta kendi kulübünüzü kurmak çok zevkli oluyor. Ama ben oyuncu kariyeri yapmak istiyorum derseniz onun da tadı bir başka. HyperMotion 2 teknolojisi sayesinde FIFA 23 oldukça zevkli bir hale geliyor. En iyi futbol oyunları listesine giren bu oyunun detaylı incelemesini de daha önce sizler için yazmıştık. Burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Artıları ve Eksileri

Önce eksilerinden başlayalım. En iyi futbol oyunları listesinde yer alan FIFA 23 özellikle oyun modları konusunda biraz sıkıntılı. Geçen senenin aynısını oyuna eklemişler diyebiliriz. Diğer bir eksi not ise kalecilere gidiyor. En iyi futbol oyunları listesi içerisinde bulunan belki de en kötü kaleciler bu oyunda toplanmış diyebiliriz. Resmen yapay zeka yok.

Gelelim artı kısımlarına. HyperMotion 2 teknolojisi tabi ki bir önceki yıla göre çok daha iyi bir durumda. Bu teknoloji sayesinde grafikler çok gerçekçi. İnceleme de belirttiğimiz üzere bu gerçekçiliğin arttırılması için oyunun arcade hızı gibi olan temposu biraz daha düşürülmüş ve daha gerçekçi bir yapı sağlanmış. Yine oyun içi detaylar da biraz daha arttırılmış. Bu da oyuncuları daha çok oyunda tutabilmek adına güzel bir hamle olmuş.

FIFA 23 – Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 10 – 64-Bitİşletim Sistemi: Windows 10 – 64-Bit
İşlemci: Intel Core i5 6600k veya AMD Ryzen 5 1600İşlemci: Intel Core i7 6700 veya AMD Ryzen 7 2700X
Bellek: 8 GB RAMBellek: 12 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti veya AMD Radeon RX 570Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1660 veya AMD Radeon RX 5600 XT
DirectX: Sürüm 12DirectX: Sürüm 12
Depolama: 100 GB kullanılabilir alanDepolama: 100 GB kullanılabilir alan
En İyi Futbol Oyunları Listesi

Pixel Cup Soccer 17

En İyi Futbol Oyunları Listesi

Evet oyun adından da anlayacağınız üzere Atari oyunları gibi görsellere sahip. Fakat bu en iyi futbol oyunları tavsiyeleri listesine giremeyeceği anlamına gelmiyor. Çünkü oyun çok güzel!

Görünüş itibariyle oyun sanki 80’li yılların sonunda ya da 90’lı yılların başında yaşıyormuş gibi hissetmenizi sağlayacak. Gerçi geçtiğimiz 1-2 yıl içerisinde piyasaya çıkan birçok oyunun bu tarzda çıkmış olması bu hisleri elinizden alabilir. Teşekkürler Stardew Valley. Her neyse, Pixel Cup Soccer 17 oyununa geri dönelim. Bu oyunda üç farklı oyun modu bulunuyor. Bunlardan ilki tahmin edebileceğiniz üzere tek maçlık sistem. İkinci oyun modunun adı Competitions. Bu oyun modu ile beraber aslında bir çeşit lig deneyimine sahip oluyorsunuz. Son oyun modu ise Penalty Kicks. Bu modda ise sadece penaltı çekiyorsunuz. Futboldan çok anlamayan arkadaşlarınızla bile bu oyunu oynayabilirsiniz.

Oyunda çok fazla tuşa basmanıza gerek yok. Yön tuşları ve “K,L” tuşları ile oynuyorsunuz. Çok basit değil mi? Bir de şunu söylemek gerekiyor, ofsaytla falan uğraşmıyorsunuz. Neden mi? Çünkü yok! Yani aslında biraz Fatih Terim gibi “Taktik, maktik yok. Bam, bam, bam!” modundayız.

Artıları ve Eskileri

Oyunun aslında bu en iyi futbol oyunları listesine girmesini sağlayan birçok artısı var. Birincisi Atari dönemlerinde oyun oynayanların nostalji duygularını pozitif yönde etkiliyor. İkincisi oyunun oynanışı çok basit. Kuralların olmaması da cabası. Yani hiç anlamayanlar bile rahatlıkla oynayabilir. Ayrıca sistem gereksinimleri gibi fiyatı da oldukça düşük. Şu an için Steam’de 18 TL’den satılıyor.

Eksi kısımlarına bakacak olursak aslında bizi rahatsız eden tek bir şey oldu. Multiplayer modunun olmaması. Aslında o da olsa oyunda yok yok diyebilirdik. Umarız ilerleyen zamanlarda bir güncelleme ile bu durum da ortadan kalkar.

Pixel Cup Soccer 17 – Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows XP ya da daha iyisi
İşlemci: 1.2 GHz hızında bir işlemci ya da daha iyisi
Bellek: 512 MB RAM
Ekran Kartı: 128MB VRAM kapasitesine sahip herhangi bir ekran kartı
DirectX: Sürüm 9.0c
Depolama: 100 MB kullanılabilir alan
En İyi Futbol Oyunları Listesi

eFootball 2023

En İyi Futbol Oyunları Listesi

Nam-ı diğer Pro Evolution Soccer yani PES serisi bildiğiniz üzere isim değişikliğine gitti. Hatta üzerine ücretsiz hale getirdi. Ama en iyi futbol oyunları tavsiye listesine girmesine neden olan ne isim değiştirmesi ne de ücretsiz olması. Geçmişe olan saygımızdan dolayı ekledik aslında. Çünkü tam olarak bu listede olmayı hak ediyor mu emin değiliz. Tamam tamam, dürüst olalım. Sadece saygıdan dolayı ekledik çünkü çok kötü bir oyun olmuş. Muhtemelen oyunun geliştiricileri bile en iyi futbol oyunları listemizde bulunan başka oyunları oynuyordur.

Yıllarca FIFA serisine rakip olarak gösterilen bu oyun aslında son oyunu ile çok ağır eleştirilere maruz kaldı. Oyuna pozitif bir yorum yapan bile yok neredeyse. Dedik ya, geçmişe olan saygımızdan dolayı bu listeye ekledik. Tabi bir de oyunun fanları var, onlara da ayıp olmasın.

Peki ne oldu da Konami Digital bu kadar dibi gördü? Kötü grafikler, FIFA’ya göre birkaç kat daha fazla olan bug’lar ve yanlış yönetim süreci. Aslında keşke Konami “Kardeşim biz bu yıl yeni oyun çıkarmayacağız ama seneye daha bomba gibi bir oyunla geleceğiz.” deseydi. Ama demediler ve inat ettiler yayınlamak için. Bu bize biraz da GTA Definitive Edition’ı hatırlattı. Ama neyse konumuz o değil. Ona başka bir zaman değiniriz.

Artıları ve Eksileri

Oyunun bir tek artısı var. Gerçekten. O da ücretsiz olması. Hani böyle canınız sıkıldığında belki bir maç yapıp çıkmak isterseniz diye o da. Zaten en başında en iyi futbol oyunları listesine saygıdan dolayı eklediğimizi söylemiştik. Eksi yanları ise daha çok. Hatta tek tek yazsak klavyemizin tuşları dayanmaz, videoya çeksek dinlerken kulaklıklarınızı çıkarıp atarsınız. Yetmedi sinirlenip binlerce lira verdiğiniz bilgisayarınızı bile kırabilirsiniz. O derece. Zaten yukarıda birkaç madde yazdık, daha fazla rencide etmemek için uzatmayalım.

eFootball 2023 – Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 10 – 64bitİşletim Sistemi: Windows 10 – 64bit
İşlemci: Intel Core i5-2300 ya da AMD FX-4350İşlemci: Intel Core i5-7600 ya da AMD Ryzen 5 1600
Bellek: 8 GB RAMBellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: GeForce GTX 660 Ti veya Radeon HD 7790Ekran Kartı: GeForce GTX 1060 veya AMD Radeon RX 590
Depolama: 50 GB kullanılabilir alanDepolama: 50 GB kullanılabilir alan
En İyi Futbol Oyunları Listesi

Totoball

En İyi Futbol Oyunları Listesi

En iyi futbol oyunları listesi içerisinde farklı bir oyun daha yer alıyor. Adı Totoball. Aslında hepimizin kafelerden, barlardan, dershanelerden ya da ortak kullanım alanına sahip olan mekanlardan bildiği langırt bu oyun. Oyunun geliştiricisi Arthur Rezende insanların bu oyuna çok fazla ilgi gösterdiğini görmüş ve oyunun geliştirmiş.

Aslında 2017 yılında piyasaya çıkan bir oyun Totoball. Fakat neredeyse 4 yıl geçmesine rağmen hala oynanabilir düzeyde. En azından saçma sapan bug’lar yok oyunda. Oyunu dilerseniz bilgisayara karşı tek başınıza oynayabilirsiniz, dilerseniz aynı bilgisayardan 2 kişi oynayabilirsiniz. Fakat online olarak arkadaşlarınızla oynamanız mümkün değil.

Bir langırt oyunundan ne beklerseniz bu oyunda var. Rövaşata da çekebilirsiniz “fırfır” da yapabilirsiniz. Her şey mevcut. Fakat öyle girip de saatlerce oynayabileceğiniz bir oyun değil. Hani arada bir canınız sıkıldığında belki bir yarım saat oynayıp bırakabileceğiniz türden bir oyun.

Artıları ve Eksileri

En iyi futbol oyunları listesindeki bu oyun çok basit bir oynanışa sahip. Tabi ki günlük hayatta oynadığımız gerçek langırtın yerini doldurmuyor. Fakat bilgisayarda da oynaması son derece güzel ve zevkli. Üstelik fiyatı da çok uygun. Steam üzerinde sadece 2.10 TL’den satılıyor. Bu devirde bu paraya bir paket cips bile alınmıyor.

Eksi yanı olarak bir şey söyleyeceğiz o da bu oyunun da tıpkı Pixel Cup Soccer 17 gibi multiplayer desteğinin olmaması. Aynı bilgisayardan iki kişinin oynayabilmesi bir yere kadar ama online olarak oynayabilmek çok daha zevkli olurdu.

Totoball Sistem – Gereksinimleri

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 7 64 bitİşletim Sistemi: Windows 7 64 bit veya üstü
İşlemci: Çift çekirdekli herhangi bir işlemciİşlemci: Intel i5 herhangi bir işlemci
Bellek: 2 GB RAMBellek: 4 GB RAM
Ekran Kartı: 512 MB VRAM kapasiteli herhangi bir ekran kartıEkran Kartı: Nvidia GTX serisinden herhangi bir ekran kartı
DirectX: Sürüm 9.0cDirectX: Sürüm 11
Depolama: 150 MB kullanılabilir alanDepolama: 150 MB kullanılabilir alan
En İyi Futbol Oyunları Listesi

Kopanito All-Stars Soccer

En İyi Futbol Oyunları Listesi

En iyi futbol oyunları listesinde yine farklı bir oyun ile karşı karşıyayız. Bu oyunumuzun adı ise Kopanito All-Stars Soccer. Bu da aslında çok yeni bir oyun değil. Fakat oynaması çok eğlenceli. İki boyutlu görsellere sahip olan oyun tabi ki yine bizi yine geçmiş dönemlere götürüyor.

Oyun bizlere gerçekçi bir futbol deneyimi yaşatmıyor. Aksine daha farklı bir yapıya sahip. Ofsayt yok, faul yok! Gol atmaya giderken yaptığınız her şey mübah. Kopanito All-Stars Soccer oyunu farklı oyun modlarıa sahip. Dilerseniz dostluk maçı yapabilirsiniz. Tabi faul teriminin olmadığı bir yerde dostluk maçından bahsetmek biraz saçma oluyor. Ama isterseniz farklı turnuvalara katılabilirsiniz. Kuzey ya da Güney Amerika Kupası, Asya Kupası, Afrika Kupası hatta Avrupa Kupası ve Dünya Kupası. Burada yer alan ülkelerin tamamı gerçek. Tabi futbolcular değil.

Oyunu oynarken farklı özellikleri de kullanabilirsiniz. Kim bilir belki bir anda bir rüzgar eser ve gol olur. Ya da top mıknatısı ile topu kendinize çekersiniz. Bazen de kalenize girmek üzere olan bir topu dev bir fan ile uzaklaştırabilirsiniz. Dedik ya bu oyunda her şey mübah.

Artıları ve Eksileri

Oyun sandığınızdan çok daha eğlenceli ve komik. Ayrıca Steam üzerinde de 11.50 TL’den satılıyor. Bu kadar uygun fiyata olması çok güzel. Ama en güzel kısımlarından birisi oyunda Türkçe arayüz desteğinin olması. Keyifli vakit geçirmek, bunu da bir futbol oyunu ile süslemek istiyorsanız mutlaka oynayın.

En iyi futbol oyunları tavsiyeleri listesine giren Kopanito All-Stars Soccer oyunun tek bir kötü yanı var o da yapay zekanın bazen saçmalaması. Oyunda sizden düşük seviyede olan takımlar bir anda karşınıza Barcelona, Real Madrid gibi çıkabiliyor. Bunu dengelemeleri durumunda oyunda eksi yan kalmaz.

Kopanito All-Stars Soccer – Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows Vista ya da daha iyi bir işletim sistemi
İşlemci: 2 GHz hızında herhangi bir çift çekirdekli işlemci
Bellek: 1 GB RAM
Ekran Kartı: 256MB VRAM kapasitesine sahip herhangi bir dahili ya da harici ekran kartı
DirectX: Sürüm 9.0
Depolama: 500 MB kullanılabilir alan
En İyi Futbol Oyunları Listesi

Captain Tsubasa: Rise of New Champions

En İyi Futbol Oyunları Listesi

Bir dönemin çocuklarını sabahları televizyon karşısına diken, hayaller kurmasını sağlayan Tsubasa bu sefer karşımıza oyun olarak çıkıyor. Ama ne oyun. Anılarımız depreşti desek yeridir. Tsubasa’lar, Wakabayashi’ler daha neler neler.

Captain Tsubasa: Rise of New Champions oyunu kullanıcılarına iki farklı oyun modu sunuyor. Bunlardan birisi Tsubasa olarak ilerlediğimiz hikaye tabanlı kısmı. Yani Tsubasa oyununda Tsubasa’yı yönlendirmek çok keyilfi oluyor. Fakat ikinci oyun modu da kendisini Tsubasa evreninde görmek isteyenler için. Kendi yarattığınız karakter ile ilerliyorsunuz. Her iki oyun modu da çok zevkli ama bizim tavsiyemiz önce Tsubasa ile başlayıp onun meşhur olduğu Nankatsu Ortaokulu futbol takımı ile başlamanız. Özellikle hikayeyi biliyorsanız oyunu oynarken geçmişten hatırladığınız her sahnede ayrı bir mutlu oluyorsunuz. New Hero modunda yani kendi karakterinizi yarattığınız oyun modunda ise karşınıza üç farklı okul çıkıyor ve siz onlardan birisini tercih ediyorsunuz. Sonrası ise aynı fakat bu sefer Tsubasa yok, siz varsınız.

Artıları ve Eksileri

Oyun sizi geçmişe alıp götürüyor. Harika bir his. Tabi bu yaşı büyük olan oyuncular için geçerli. Daha gençseniz ve henüz Tsubasa’yı tanımıyorsanız oyundan çok bir şey anlamazsınız. En azından geçmişe yönelik flashback’ler yaşamazsınız. Oyunun içerisinde kullanılan animasyonlar da sizi alıp çizgi film zamanlarına götürebilir. Müzikleri de çok iyi. Hikaye kısmındaki yaklaşık 10 saatlik oynanış oldukça zevkli geçiyor.

Eksi yanına bakacak olursak tabi ki yine karşımıza fiyatı çıkıyor. Steam’de 249 TL’den satılıyor bu oyun. 249 TL’ye 10 saatlik bir oynanış süresi mi yoksa Supraland’i 32 TL’ye alıp 40 saat oynamak mı daha mantıklı orasını biz bilemeyiz. Tamamen sizin oyun zevkinize kalmış bir durum. Bir kötü yanı da Türkçe dil desteğinin olmaması. Maalesef ki bu birçok oyunda aynı fakat Türkçe dil desteğine sahip olan oyunları gördükçe diğer oyunlarda da aynı durumu görmek istiyoruz.

Captain Tsubasa: Rise of New Champions – Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 7 64 bitİşletim Sistemi: Windows 10 64 bit ya da daha iyi bir işletim sistemi
İşlemci: Intel Core i5-650 veya AMD Phenom II X4 965İşlemci: Intel Core i3-6100 veya AMD Ryzen 3 1300X
Bellek: 4 GB RAMBellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTS 450 ya da AMD Radeon HD 6970Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 750 Ti ya da AMD Radeon HD 7870
DirectX: Sürüm 11DirectX: Sürüm 11
Depolama: 37 GB kullanılabilir alanDepolama: 37 GB kullanılabilir alan
En İyi Futbol Oyunları Listesi

Football Manager 2023

En İyi Futbol Oyunları Listesi

En iyi futbol oyunları listesi içerisinde yer alan en iyi menajerlik oyunu kesinlikle Football Manager 2023. Yine yaşı biraz daha büyük olan oyuncuların kulaklarını çınlatacağız ama bu oyun serisi henüz Football Manager adını almadan önce Championship Manager adını kullanırken bile bu tür oyunların en iyisiydi.

Dışarından bakıldığında sizin oynamadığınızı düşünen birçok kişi olabilir. Fakat Football Manager serisi gün geçtikçe daha da detaylı bir yapıya sahip olmaya başladı. Oyun içerisinde sadece maçlara çıkmıyorsunuz. Medyayı yönetmek, antrenmanları düzenlemek, en iyi taktikleri bulmak derken baya bir detaya giriyor oyun. Hatta oyunu oynarken saatlerin nasıl geçtiğini de anlamıyorsunuz. Aslında en iyi futbol oyunları listesinin yanı sıra en iyi strateji oyunları listesi içerisine de girebilir. O kadar detay söz konusu.

Son olarak oyunun fiyatına değinelim. Oyunu Steam üzerinden satın almak isterseniz 599,00 TL ödemeniz gerekiyor. Fakat siz burada yazan fiyata güvenmeyin. Malum Steam son zamanlarda sürekli zam yapmaya başladı. Oyunu almadan önce güncel fiyatını kontrol etmenizde fayda var.

Artıları ve Eksileri

Oyunun en büyük artılarından birisi yapay zekaya IQ üstüne IQ eklenmiş olması. Çok iyi ve yerinde olmuş. Senelerdir kadro planlayıcı yoktu FM serisinde ama bu oyunla beraber oyuna eklenmiş. Bu da bizi defter tutma zahmetinden kurtarıyor. Tam olarak ne olduğunu anlamadıysanız o zaman sizi Football Manager 2023 inceleme içeriğimize alalım. Orada detaylı bir şekilde bundan bahsettik.

Eksi yanı olarak söyleyebileceğimiz çok bir şey yok. Bunu söyleyebilmek için bir önceki oyunla karşılaştırmak gerek. İkisini yan yana koyduğunuz zaman çok devrimsel niteliklerde yenilikler olmuyor. Ama zaten daha ne eklenebilir ki? Belki arayüz daha farklı olur, belki bir iki ince detay eklenir. Orasını bilemeyiz ama oyuncuların artık daha bariz farklılıklar istedikleri kesin. Geçelim Football Manager 2023 sistem gereksinimlerine.

Football Manager 2023 – Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows 7 64-bit, 8 veya 8.1 ya da 10
İşlemci: Intel Core 2 veya AMD Athlon 64 X2 ya da daha iyi bir işlemci
Bellek: 4 GB RAM
Ekran Kartı: Intel GMA X4500, NVIDIA GeForce 9600M GT, AMD/ATI Mobility Radeon HD 3650
DirectX: Sürüm 11
Depolama: 7 GB kullanılabilir alan
En İyi Futbol Oyunları Listesi

Soccer Manager 2023

En İyi Futbol Oyunları Listesi

En iyi futbol oyunları listesi içerisinde yer alan Football Manager 2023’ün fiyatını gören oyunseverler “Ooooo!” diyerek şoka girmiş olabilirler. İşte bu nedenle en iyi futbol oyunları listesine bir menajerlik oyunu daha dahil etmek istedik. Amacımız az önce yaşamış olduğunuz ufak çaplı şokun etkisini azaltmak.

Şaka bir yana Football Manager en iyi futbol oyunları listesi içerisinde hangi sırada bilinmez ama en iyi menajerlik oyunu olduğu kesin. Soccer Manager da ondan sonra geliyor. Ama bize kalırsa birbirlerine çok da yakın bir konumda da değiller.

Oyun Football Manager kadar detaylı değil. Daha basite indirgenmiş hali aslında. Bir çeşit yan sanayi gibi diyebiliriz. Aynı performansı vermese de sizi yarı yolda da bırakmaz. Oyun içerisinde isterseniz var olan bir takımı yönetebilir ya da kendiniz sıfırdan bir takım oluşturabilirsiniz. Ayrıca maçları üç boyutlu olarak izleme şansınız da mevcut.

Artıları ve Eksileri

Bu oyunu Football Manager serisinin karşısında tek bir kuvvetli olduğu alan var o da fiyatı. Çünkü oyun ücretsiz. Ayrıca Türkçe arayüzünde olması, Android ve Apple cephesinde de yer bulmuş olması da güzel. Buradan da anlayacağınız üzere Soccer Manager 2023 eskisi gibi PC desteği sağlamıyor, mobil oyun olarak karşımıza çıkıyor.

Gelelim eksi yanlarına. Evet oyun ücretsiz. Fakat bazı yerlerde sizi resmen oyun içi satın almaya yönlendiriyor. Bu gerçekten rahatsız edici bir durum. Tamam FM gibi 599,00 TL para ödemiyoruz ama oyun içi satın almaya zorlanmayı da istemiyoruz.

Soccer Manager 2023 – Sistem Gereksinimleri

Soccer Manager 2023 oyunu artık mobil platformda kendisini gösteriyor. PC desteğini çekti. O nedenle bir sistem gereksinimi yazamıyoruz buraya. Fakat bazı emülatörleri kullanarak bilgisayarınızda da rahatlıkla oynayabilirsiniz. Bunun da bilgisini vermiş olalım.


Super Arcade Football

En İyi Futbol Oyunları Listesi

Atari’de oyun oynadığı günleri özleyenler buraya bakabilir mi lütfen? Geçmişi önünüze seriyoruz! Karşınızda geçtiğimiz yıl piyasaya çıkmış olan fakat bizi 80’lerin sonuna 90’ların başına götüren bir oyun var. Super Arcade Football. Kesinlikle en iyi futbol oyunları listesinde olmayı hak eden bir nostaljik görünümlü oyun.

Oyun iki boyutlu bir Atari oyununu andırıyor. Sadece çim sahada topun peşinden koşmuyorsunuz. Aynı zamanda çamurlu sahalarda, buz pistinin üzerinde ya da salonda oynayabiliyorsunuz. Farklı zemin türlerinde maçlar düzenleyebiliyorsunuz. OutOfTheBit’in geliştirdiği ve yayınladığı bu oyunda inanmayacaksınız ama hikaye modu bile mevcut. Hikaye modunda oynamak isterseniz oyunun baş karakteri olan Balarm F.C. takımını iflastan kurtarmaya çalışıyoruz. Fakat hikaye modu bana göre değil derseniz o zaman dilerseniz tek başınıza dilerseniz arkadaşlarınızla da oynayabilirsiniz. Bu arada oyunu oynarken göktaşlarına dikkat edin. Her an kafanızın üstüne düşebilir.

Artı ve Eksileri

Oyunun bize göre en büyük artısı iki boyutlu bir futbol oyunu olmasına rağmen kendi içerisinde hikaye modunun bulunması. Bu tarz bir oyunda böyle bir özellik beklemiyorduk açıkçası. Ayrıca birazdan göreceğiniz üzere sistem gereksinimleri de oldukça düşük. Hemen hemen her bilgisayarda çalışır.

Eksi yanlarına bakacak olursak yeni nesil oyuncuları çok tatmin etmeyecek görüntü kalitesine sahip. Ama en büyük eksiyi fiyat kısmından alıyor. Çünkü böyle bir oyun için biz en fazla 20-25 TL olacağını beklerdik. Fakat oyunun fiyatı 80 TL. Buna alternatif olarak 18 TL’lik fiyat etiketi ile Pixel Cup Soccer 17 oyununu düşünebilirsiniz.

Super Arcade Football – Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows Vista, 7, 8, 10İşletim Sistemi: Windows Vista, 7, 8, 10
İşlemci: Intel Core i3 işlemcilerİşlemci: Intel Core i5 işlemciler
Bellek: 2 GB RAMBellek: 4 GB RAM
Ekran Kartı: Intel HD Graphics ya da daha iyisiEkran Kartı: Nvidia Geforce GTX 560 veya denk bir ekran kartı
Depolama: 1 GB kullanılabilir alanDepolama: 2 GB kullanılabilir alan
En İyi Futbol Oyunları Listesi

En iyi futbol oyunları tavsiye listesi içerisinde birbirinden farklı oyunları ele aldık. Kimisi direkt olarak topun peşinden koşacağınız oyunlar, kimisi “oynamam, yönetirim” diyenlere özel oyunlar, kimisi ise kural tanımayan yapısı ile sınırları zorlatan oyunlar. Hatta oyunların fiyatları da bir uçtan bir uca gidiyor resmen. Bedava olanı da var 600,00 TL olanı da var. Bu oyunlar arasında mutlaka size uygun bir oyun vardır.

Bu tarz oyun listelerinin gelmesi için yorumlar kısmında görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Hangi tür oyunları ele almamızı isterseniz yazmanız yeterli.

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim M4gniGame isimli siteyi oluşturdum.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir