1. Anasayfa
  2. Oyun

En İyi Grafikli Oyunlar Hangileri? – 2023

En İyi Grafikli Oyunlar Hangileri? – 2023

Teknoloji geliştikçe oynadığımız oyunların görüntü kalitesi de artmaya başladı. Artık daha gerçekçi modellemelere sahip olan oyunlara eskisi kadar şaşırmıyoruz bile. Çünkü bu tarz grafik kalitesi yüksek olan oyunları görmek bir nevi farz gibi bir şey oldu diyebiliriz. Bu nedenle bugün sizlere en iyi grafikli oyunlar hangileri onu konuşacağız.

Liste içerisinde farklı türlerde, farklı firmalara ait oyunlar yer alıyor. Ama baştan söyleyelim, malum Ubisoft oyunlarında hikaye ve oynanış kalitesinden çok görüntü kalitesine önem veriyor. İşte bu nedenle liste içerisinde birden fazla Ubisoft oyunu görebilirsiniz. Sonra bize “Vay siz Ubisoft övmek için mi bunları yazdınız?” demeyin. Valla adamlar kaliteli iş yapıyor, yapacak bir şey yok.

Her neyse, şimdi gelelim en iyi grafikli oyunlar listesini incelemeye. Bakalım hangi oyunlar ön plana çıkıyor, hep birlikte öğrenelim.

Atomic Heart

En İyi Grafikli Oyunlar – Atomic Heart

Atomic Heart 2023 yılında çıkan en değişik oyunlardan birisi. Neden değişik dediğimi şöyle anlatayım; oyun grafikler konusunda gerçekten en iyi grafikli oyunlar listesine girmeyi hak edecek kadar iyi. Ama hikaye konusunda oldukça eksik kalmış gibi.

Atomic Heart inceleme içeriğinde de okuyabilirsiniz, orada uzun uzun değerlendirmiştim bu oyunu. Ama kısaca özet geçecek olursak sanki Putin’in rüyalarından çıkmışçasına Sovyetler Birliği zamanına gidiyoruz ama gerçek tarihte değil, alternatif bir tarihte. Sovyetlere ait gizli bir tesisi ortaya çıkarmaya çalışan bir ajanın hikayesini konu alan oyun grafikleri ve müzikleri ile kendisine çekerken hikaye anlatımı ile sınıfta kalıyor diyebilirim. Yine de Atomic Heart oyununu denemek isterseniz satın almak zorunda değilsiniz, Xbox Game Pass içerisinde yer alıyor.

Resident Evil 4 Remake

En İyi Grafikli Oyunlar – Resident Evil 4 Remake

Resident Evil 4 Remake 2023 yılı içerisinde piyasaya çıkan ve bizi iyi grafiklerle geçmiş anılarımıza götüren bir oyun oldu. İlk sürümü bile bugün hala iş yaparken firmanın Resident Evil 4 Remake oyununu çıkarması beni son derece mutlu etti. Özellikle benim jenerasyonumda bulunanlar için özel bir oyun olan Resident Evil 4’ün grafikleri gerçekten en iyi grafikli oyunlar listesine girmeyi hak ediyor.

Böyle deyince şimdi Detroit: Become Human gibi gerçekçi grafiklere sahip olduğu sanılmasın. Resident Evil 4 Remake kendi formatında oldukça iyi grafiklere sahip. Japon sanatının esintilerini gördüğümüz oyunun uzun incelemesini okumak isterseniz burayı tıklayabilirsiniz.

Returnal

En İyi Grafikli Oyunlar – Returnal

2023 yılının ilk çeyreğinde piyasaya çıkan Returnal bizi buralardan alıp uzayın derinliklerine götüren bir oyun. Atropos adında bir gezegenden değişik sinyalli bir yardım çağrısı alıyoruz. Ana karakterimiz olan Selene bu mesajı anlayan tek kişi olduğu için basıyor gaza, gidiyor yardıma!

Önce PlayStation’a çıkan bu oyun daha sonrasında PC sürümü ile karşımıza çıktı. PlayStation versiyonundan çok da bir farkı yok görsel anlamda. Her ikisi de oldukça kaliteli. Zaten biliyorsunuz genelde konsollar için üretilen oyunların görsel kalitesi oldukça iyi oluyor. En iyi grafikli oyunlar listesinde yer alan Returnal oyunun geniş incelemesini okumak isterseniz sizi böyle alalım: Returnal İnceleme.

God of War Ragnarok

En İyi Grafikli Oyunlar – God of War Ragnarok

Hadi biraz Santa Monica Studio’yu övelim. Bakın çok açık söylüyorum, God of War Ragnarok uzun zamandır oynadığım hem en iyi grafikli oyunlardan hem de en iyi hikayeli oyunlardan birisi. Hatta oynadığım en iyi 3 oyun arasında yer alıyor desem yeridir.

Birazdan listede 2018 yılında çıkan oyunu da göreceksiniz zaten. Ama bu oyun onun bile bir tık üstü olmuş. Kratos ve Atreus arasındaki ilişki gelişmiş, bağlar güçlenmiş, Atreus büyümüş, Kratos her ne kadar yıllara meydan okusa da yaşlanmış. Santa Monica Studio öyle bir işe el atmış ki inanılmaz! Bir arkadaşım bana “God of War Ragnarok mu yoksa Red Dead Redemption 2 mi?” diye sormuştu. KPSS sorusu gibi ikilemde bırakan sorunun cevabı her ne kadar Red Dead Redemption 2 olsa da God of War Ragnarok oynama şansınız varsa -çünkü sadece PlayStation özelinde oynanabiliyor- mutlaka oynayın.

Dead Space Remake

En İyi Grafikli Oyunlar – Dead Space Remake

Dead Space efsanesi benim jenerasyonumun yine gözlerini dolduran, kalp atış hızını biraz daha hızlandıran, tüylerini diken diken eden bir oyun serisidir. Dead Space Remake ise önce içimde tereddütler oluşturan oynadıktan sonra “Oha ya, adamlar gerçekten yapmış” dedirten bir oyun oldu.

Dead Space Remake oyunu ile yine uzayın derinliklerindeki yerimizi alıyoruz. USG Kelligon olarak gelen bir yardım sinyalini değerlendirmek için bir başka gemiye doğru yola çıkıyoruz. Fakat daha oraya vardığımız gibi bir şeylerin ters gittiğini anlıyoruz. Bundan sonrası ise harika grafikler eşliğinde korku dolu bir atmosfer oluyor. Dead Space Remake mutlaka denemeniz gereken bir oyun. Eğer ki Dead Space Remake’in ne kadar değiştiğini merak ediyorsanız karşılaştırma videolarını izleyebilirsiniz. Olumsuz bir kısım yok denecek kadar az. Ayrıca web sitemizden Dead Space Remake İnceleme içeriğini de okumalısınız.

Call of Duty Modern Warfare II

En İyi Grafikli Oyunlar – Call of Duty Modern Warfare II

Call of Duty serisi zaten oyuncuları kendisine hayran eden bir seri. Fakat serinin son oyunu olan Call of Duty Modern Warfare II gerçekten harika grafiklere sahip olan bir oyun. Hem gerçekçi hem sürükleyici yapısıyla başına oturduğunuz zaman vaktin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz.

Geçtiğimiz yılın son periyodunda piyasaya çıktığında özellikle Amsterdam sahneleri çok konuşuldu. Bu sahnelerde gerçekle oyunu ayrıt etmek neredeyse imkansız. Muhteşem modellemeleri sayesinde ilgileri üzerinden bırakmadı. Hikayesi de oldukça güzel. En iyi grafikli oyunlar listesinde yer alan çok değerli bir oyun olduğunu düşünüyorum. Tabi fiyatı hariç. Ayrıca Call of Duty Modern Warfare II incelemesini de sitemizden okuyabilirsiniz.

Star Wars Jedi: Survivor

En İyi Grafikli Oyunlar – Star Wars Jedi: Survivor

Star Wars Jedi: Survivor inceleme içeriğinde yeterince yerdiğimi gören okuyucular şimdi ne alaka diye düşünüyor olabilir. Haklılar tabi. Hemen açıklama yapayım, malum oynanış sıkıntılı, hikaye fena değil, optimizasyon sorunları ise monitör kıracak türden. Ama bu optimizasyon sorunları ortadan kaldırıldığı takdirde oyunun görsel kalitesi gayet iyi. Yani aslında geleceğe yatırım gibi düşünebilirsiniz ama takdir edersiniz ki bu bir yatırım tavsiyesi de değildir.

Star Wars evreninin çekiciliğine düşüp bu oyunu uzun süre beklemiş olmam ve sonrasında hayal kırıklığına uğramış olmam bazı sorunları düzeltilmesiyle birlikte oynanamayacak bir oyun olacağı anlamına gelmiyor. Star Wars Jedi: Survivor ile Cal’ın Padawanlıktan Jedi olma sürecini deneyimlemek güzel olur diye düşünüyorum.

Ghost of Tsushima

En İyi Grafikli Oyunlar – Ghost of Tsushima

Ghost of Tsushima, Sucker Punch Productions tarafından geliştirilen bir aksiyon-macera oyunu. 13. yüzyılda Japonya’da geçen bir samuray hikayesini konu alıyor. Oyunda Jin Sakai adlı bir samurayı kontrol ediyoruz ve Mongol İmparatorluğu’nun Japonya’yı istilasıyla mücadele ediyoruz.

Ghost of Tsushima, etkileyici grafikleri ve görsel açıdan büyüleyici bir dünyaya sahip. Çevre tasarımları, çarpıcı manzaraları ve detaylı karakter modelleri ile dikkat çekiyor. Geniş açık dünyada serbestçe dolaşabilir, keşif yapabilir ve çeşitli görevleri yerine getirebilirsiniz. Oyunun görsel unsurları, Japonya’nın tarihi ve doğal güzellikleriyle bezenmiş. Tabi bu da atmosferi zenginleştiriyor. En iyi grafikli oyunlar listesinde olmayı hak eden bir eser.

Red Dead Redemption 2

En İyi Grafikli Oyunlar – Red Dead Redemption 2

Bizi günümüzden alıp 1800’lü yıllara götüren harika bir oyun Red Dead Redemption 2. En iyi grafikli oyunlar listesinde olmasının tek sebebi harika grafikleri değil. Bu grafiklerin yanına kusursuz denebilecek detayları da eklenince oyun resmen tadından yenmiyor.

İçerisinde bulunduğunuz haritada bir oradan bir oraya at koştururken doğanın eşsiz manzarası sizi kendisine çekiyor. Hatta karlı ve çamurlu bölgelerdeki grafiklerin gerçekçiliği ise inanılmaz. Atınızla ilerlerken “Atın ayak izleri çamurda gözüküyor ya!” diye şaşırıyorsunuz. Bir yandan da “Çok gerçekçi abiiiiğğ” diye övmelere doyamıyorsunuz.

Hani Rockstar GTA VI’yı çıkarmıyor ya bir türlü, eğer grafik kalitesi ve detayları RDR 2 gibi olacaksa çıkarmasın, valla bekleriz. Sorun değil. Yeter ki yeni çıkacak oyun da en iyi grafikli oyunlar listesinde yer almayı hak edecek kadar iyi olsun. GTA serisi de RDR 2 gibi kaliteli olsun. Kim istemez ki?

Assassin’s Creed Valhalla

En İyi Grafikli Oyunlar – Assassin’s Creed Valhalla

Ubisoft oyunlarının görüntü kalitesinin iyi olduğundan bahsetmiştik. Özellikle yeni dönem Assassin’s Creed oyunları grafik anlamında “eyegasm” diye tabir edebileceğimiz duygular yaşatıyor bizlere. Valhalla da bunlardan sadece birisi. Altını çizerek “sadece birisi” diyoruz çünkü Origins ve Odyssey de son derece grafik anlamında kaliteli oyunlar. Ama biz aralarında son çıkan Valhalla’yı ele alacağız.

Kuzey’in soğuk topraklarından İngiltere’ye, DLC paketi ile de Paris’e kadar uzandığımız macerada öyle güzel manzaralar var ki grafik kalitesi konusunda okullarda ders olarak okutulabilecek türden. Eivor’un atına binip karlı tepelerden İngiltere’nin yeşillikler içerisindeki bölgelerine kadar ilerlemesi esnasında hava şartlarından tutun da etrafta bulunan evlerin, dağların, taşların kalitesi gözlerimizi yaşartıyor.

Assassin’s Creed Valhalla’yı oynarken bazen hikayeden uzaklaşıp “Hadi biraz at süreyim” derken bulabiliyorsunuz kendinizi. Son derece iyi hissettiriyor. Hatta gaza gelip “Lan o dönemde yaşayacaktık aslında” diye kafada da kurabilirsiniz. Aman dikkat, evin içinde balta çekip dolaşmayın.

Detroit: Become Human

En İyi Grafikli Oyunlar – Detroit: Become Human

En iyi grafikli oyunlar listesinde de yer alır en iyi hikayeli oyunlar listesinde de yer alır kendisi. Çok yeni olmamasına rağmen tekrar tekrar oynanabilir. Öyle bir şaheser Detroit: Become Human. Oyuna ilk girdiğiniz zaman zaten hemen grafiklerin mükemmelliği sizi ister istemez etkiliyor. Sonra mı?

Sonrasında harika bir oynanış ve hikaye sizleri bekliyor. Androidlerin insanoğlu dünyasında gün geçtikçe daha fazla yer alması sonucu iç çatışmalar patlak veriyor ve birkaç farklı androidi yönettiğimiz oyunda her şey bizim tercihlerimize göre ilerliyor. İnanılmaz bir hikaye.

Oyunu bitirdiğiniz zaman aklınızda tek bir düşünce kalıyor. “Acaba diğer seçeneği seçseydim ne olacaktı?” işte bu düşünce de size oyuna yeniden başlama hislerini ortaya çıkarıyor. Gerçekten çok iyi bir baş yapıt. Mutlaka denemelisiniz.

Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands

En İyi Grafikli Oyunlar – Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands

Evet, geldi yine Ubisoft övücünüz. Şaka bir yana bizim çok beğendiğimiz bir oyun. Zaten sizler için daha önce Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands incelemesini de yapmıştık. Bu oyunda da karlı dağlardan gür ormanlara, çorak arazilerden çarpık kentleşmeden nasibini almış şehirlere kadar her detay ilmek ilmek işlenmiş. Özellikle hava şartlarının bıraktığı etki muhteşem.

En iyi grafikli oyunlar listesine giren Wildlands oyununda bazen manzaranın tadını çıkarmak için bir helikoptere ya da araca atlayıp haritayı baştan başa dolaşabiliyorsunuz. Ve inanır mısınız bunu yaparken hiç de sıkılmıyorsunuz. Zaten sağ olsun arada bir NPC’ler gelip size sataşıyor. O sırada stres atabiliyorsunuz. Ama genel olarak bakacak olursak Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands en iyi grafikli oyunlar listesinde olmayı hak eden, güzel hikayeli ve eğlenceli bir oyun.

Resident Evil Village

En İyi Grafikli Oyunlar – Resident Evil Village

2022 yazında Steam’in yapmış olduğu Yaz İndirimleri kapsamında size tavsiye ettiğimiz oyunlardan birisi Resident Evil Village. Senelerdir bizi hikayesi ve oynanışı ile etkileyen bu güzel oyun serisi Village oyunu ile devam ediyor. Fakat Village diğer Resident Evil serisi oyunlarına göre çok daha iyi grafiklere sahip.

Korku oyunlarında modellemeler çok önemli. Genelde karanlık ortamlarda bulunsak da grafiklerin çok iyi kalitede ve gerçekçi olması gerekiyor. Ancak bu şekilde oyunun içerisinde gibi hissedebiliriz. Bu oyunda da bahsettiğimiz tüm koşullar yerine getirilmiş durumda. Ama bir etmen daha var ki hayallerimizi süsleyecek türden. Lady Dimitrescu’dan bahsediyoruz. Son yıllarda gördüğümüz en iyi karakter modellemelerinden birisi. Ufak bir araştırma ile birçok Lady Dimitrescu cosplay’ini de görebilirsiniz. Hatta size özek bu tarz cosplay çalışmalarını da Instagram hesabımızdan paylaşıyoruz.

Forza Horizon 5

En İyi Grafikli Oyunlar – Forza Horizon 5

İyi araçlara binip harika modellemelere sahip olan açık bir dünyada sürüş keyfi yaşamak ister misiniz? Eğer cevabınız evetse sizi Forza Horizon 5 oynamaya davet ediyoruz. Hiç bilmeyenler şaşırabilirler çünkü Forza Horizon bir araba yarışı oyunu ve en iyi grafikli oyunlar genelde hikayeli oyunlardan çıkıyor. Ama Forza Horizon serisinde ilk kez böyle bir durumla karşılaşmıyoruz. Serinin önceki oyunlarında da durum aynı.

Forza Horizon 5 ile Meksika’ya doğru geçiş yapıyoruz. Normalde çöllerde, plajlarda falan yarışıyorsunuz. Ama bu oyunun en iyi grafikli oyunlar listesinde olduğunu unutmayın. O nedenle yarıştan çok açık dünyada sürüş yapabilirsiniz. Çünkü grafikler gerçekten şahane. Boşuna en iyi grafikli oyunlar listesi içerisine almadık tabi. Ayrıca unutmadan, Forza Horizon 5 oyununu yine sizin için hazırlamış olduğumuz en iyi yarış oyunları listesi içerisinde de bulabilirsiniz.

Cyberpunk 2077

En İyi Grafikli Oyunlar – Cyberpunk 2077

Yine bir linç öncesi hemen açıklama yapalım, oyunun oynanışı iyi demiyoruz, grafikleri iyi. Zaten o nedenle en iyi grafikli oyunlar listesi içerisinde yer alıyor ya. Ama neyse konumuza geri dönelim. Yoksa burada daha çok muhabbet döner.

Cyberpunk 2077 uzun süre beklenilen bir oyundu. Aslında oyuncular firma çalışanlarını ölüm tehditleri ile korkutmasaydı sonuçları daha güzel olabilirdi. Çünkü adamlar oyunu aceleye getirmek zorunda kaldı ve piyasaya çıktığında büyük hayal kırıklığı yaşattı. Fakat buglara ve söz verilenin özelliklerin aksine gerçekten iyi grafikleri var. Tabi gelen büyük güncelleme paketleri ile birlikte bu sorunlarda yavaş yavaş azalıyor.

Bu arada Cyberpunk 2077 kısmında yazıyoruz ama diğer oyunların çoğunu kapsayan bir durum daha var. Eğer ki iyi bir ekran kartınız yoksa o zaman GeForce Now servisinden yararlanabilirsiniz. Bu sayede en iyi grafikli oyunlar listesinde bulunan oyunları yüksek kalitede oynayabilirsiniz. “GeForce Now nedir?” diye soracak olursanız da sizi buraya alalım.

Halo Infinite

En İyi Grafikli Oyunlar – Halo Infinite

En iyi grafikli oyunlar listesine yine daha önceden incelemesini yazdığımız bir oyun ile devam ediyoruz. Halo Infinite. Halo serisinin çıkan son oyununda yine çok güzel grafikler ile karşılaşıyoruz. Serinin daha önceki bölümlerinden tanıdığımız Master Chef bu oyunda da harika bir şekilde yer almış.

Daha önceden Halo Infinite oyununun incelemesini yaptığımız için çok fazla detaya girmeyeceğiz. Ama şunu söyleyebiliriz ki maymunların bize kafa tuttuğu bu gezegende açık dünyada ilerlemek çok güzel olmuş. Farklı araç tasarımları, karakter tasarımları bir yana zaten var önceden bildiğimiz karakterlerin de daha detaylandırılmış olan tasarımları muazzam olmuş. mutlaka denemelisiniz.

Horizon Zero Dawn

En İyi Grafikli Oyunlar – Horizon Zero Dawn

Makinelerin yönettiği bir dünya ne kadar güzel olabilir diye düşünebilirsiniz. Fakat Horizon Zero Dawn oyununda gerçekten çok güzel. Yanlış anlaşılmasın, elbette dünyayı makineler yönetsin demiyoruz ama bu oyunda grafikler o kadar güzel gözüküyor ki insan etkilenmiyor değil.

Kendi kabilesi tarafından dışlanan Aloy makinelerin hüküm sürdüğü dünyaya kafa tutuyor ve macera başlıyor. İnanılmaz güzel bir atmosfer yaratılmış. Oyunun her anında “adamlar yapmış be” diye düşünüyorsunuz. Bu tarz oyunların kalitesi her zaman çok yüksek oluyor.

God of War (2018)

En İyi Grafikli Oyunlar – God of War (2018)

Ah Kratos, kederli Kratos. Seni yıllarca PlayStation’da gördük ama PC’ye de çok yakışmadın mı? Kesinlikle çok yakıştın. Oyunun başında Kratos’un oğlu ile eşinin cenaze törenini düzenlediğini görüyoruz. O anda yüreklerimiz burkulsa da grafiklerin yüksek kalitede olması bizi etkilemiyor da değil. God of War oyununda sevinç ve hüznü aynı anda yaşıyoruz resmen.

Daha çok grafiklerine bakalım şimdi. Açıkçası övmekle bitmez. Gerçekten üzerinde emek sarf edilmiş. Eski God of War oyunlarına bakınca anılarımız canlanıyor. O zamanlar ne kadar gerçekçi diye baktığımız modellemeler son oyunla beraber eriyip gidiyor. Çünkü gelişen teknolojiden nasibini alan God of War kendisini çok iyi yerlere taşımış durumda. Bu arada bir hatırlatmada bulunalım, GeForce Now maalesef ki God of War desteğini çektiği için artık bu sistem üzerinde kullanamıyoruz.

Ride 4

En İyi Grafikli Oyunlar – Ride 4

Hız yapmayı sever misiniz? Forza Horizon 5 haricinde bir oyunumuz daha yarışlarla alakalı. İsmi Ride 4. Bu sefer motorsiklet dünyasına giriş yapıyoruz. Ama öyle Forza Horizon’daki gibi etrafın modellemesine çok bakamıyoruz. Çünkü iki teker üstündeyiz.

Oyunun grafikleri o kadar iyi ki gerçekçilik konusunda oldukça iddialı. Hele ki bir de RTX ekran kartınız varsa tadından yenmez. YouTube’da gerçek sanabileceğiniz yüzlerce Ride 4 videosu bulabilirsiniz. İşte o kadar iddialılar. Ve sırf bu sebepten dolayı bile en iyi grafikli oyunlar listesinde olmayı sonuna kadar hak ediyorlar.

Grafik teknolojilerinin hızla ilerlemesiyle birlikte oyun dünyası da görsel açıdan muhteşem bir döneme girdi. En iyi grafikli oyunlar, detaylı karakter modelleri, gerçekçi çevreler ve göz alıcı efektlerle oyunculara olağanüstü bir görsel deneyim sunuyor. Bu yazıda, Red Dead Redemption 2, Cyberpunk 2077, God of War Ragnarok ve Assassin’s Creed Valhalla gibi birçok oyunu tanıttım sizlere.

Her biri kendi kategorisinde ön plana çıkan bu oyunlar, oynayanları etkileyici bir dünyaya taşıyor. Görsel şölenin yanı sıra, zengin hikayeleri ve oynanabilirlikleriyle de tatmin edici bir deneyim sunuyorlar. Bu oyunlar, grafik açısından mükemmeliyet arayan oyun severler için kaçırılmaması gereken baş yapıtlar diyebilirim. Grafiklerin gelişimiyle birlikte gelecekte de daha birçok oyunun bizi görsel olarak şaşırtacağına şüphe yok. Gözlerimizi geleceğe çevirirken, en iyi grafikli oyunlar listesinde yer alan bu oyunları deneyimleyerek eşsiz görsel dünyalara adım atabilirsiniz.

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim M4gniGame isimli siteyi oluşturdum.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir