1. Ana Sayfa
  2. Oyun Tavsiyeleri

En İyi Grafikli Oyunlar Hangileri?

En İyi Grafikli Oyunlar Hangileri?
+ -

Teknoloji geliştikçe oynadığımız oyunların görüntü kalitesi de artmaya başladı. Artık daha gerçekçi modellemelere sahip olan oyunlara eskisi kadar şaşırmıyoruz bile. Çünkü bu tarz grafik kalitesi yüksek olan oyunları görmek bir nevi farz gibi bir şey oldu diyebiliriz. Bu nedenle bugün sizlere en iyi grafikli oyunlar hangileri onu konuşacağız.

Liste içerisinde farklı türlerde, farklı firmalara ait oyunlar yer alıyor. Ama baştan söyleyelim, malum Ubisoft oyunlarında hikaye ve oynanış kalitesinden çok görüntü kalitesine önem veriyor. İşte bu nedenle liste içerisinde birden fazla Ubisoft oyunu görebilirsiniz. Sonra bize “Vay siz Ubisoft övmek için mi bunları yazdınız?” demeyin. Valla adamlar kaliteli iş yapıyor, yapacak bir şey yok.

Her neyse, şimdi gelelim en iyi grafikli oyunlar listesini incelemeye. Bakalım hangi oyunlar ön plana çıkıyor, hep birlikte öğrenelim.

Red Dead Redemption 2

Bizi günümüzden alıp 1800’lü yıllara götüren harika bir oyun Red Dead Redemption 2. En iyi grafikli oyunlar listesinde olmasının tek sebebi harika grafikleri değil. Bu grafiklerin yanına kusursuz denebilecek detayları da eklenince oyun resmen tadından yenmiyor.

İçerisinde bulunduğunuz haritada bir oradan bir oraya at koştururken doğanın eşsiz manzarası sizi kendisine çekiyor. Hatta karlı ve çamurlu bölgelerdeki grafiklerin gerçekçiliği ise inanılmaz. Atınızla ilerlerken “Atın ayak izleri çamurda gözüküyor ya!” diye şaşırıyorsunuz. Bir yandan da “Çok gerçekçi abiiiiğğ” diye övmelere doyamıyorsunuz.

Hani Rockstar GTA VI’yı çıkarmıyor ya bir türlü, eğer grafik kalitesi ve detayları Red Dead Redemption 2 gibi olacaksa çıkarmasın, valla bekleriz. Sorun değil. Yeter ki yeni çıkacak oyun da en iyi grafikli oyunlar listesinde yer almayı hak edecek kadar iyi olsun. GTA serisi de RDR 2 gibi kaliteli olsun. Kim istemez ki?

Assassin’s Creed Valhalla

Ubisoft oyunlarının görüntü kalitesinin iyi olduğundan bahsetmiştik. Özellikle yeni dönem Assassin’s Creed oyunları grafik anlamında “eyegasm” diye tabir edebileceğimiz duygular yaşatıyor bizlere. Valhalla da bunlardan sadece birisi. Altını çizerek “sadece birisi” diyoruz çünkü Origins ve Odyssey de son derece grafik anlamında kaliteli oyunlar. Ama biz aralarında son çıkan Valhalla’yı ele alacağız.

Kuzey’in soğuk topraklarından İngiltere’ye, DLC paketi ile de Paris’e kadar uzandığımız macerada öyle güzel manzaralar var ki grafik kalitesi konusunda okullarda ders olarak okutulabilecek türden. Eivor’un atına binip karlı tepelerden İngiltere’nin yeşillikler içerisindeki bölgelerine kadar ilerlemesi esnasında hava şartlarından tutun da etrafta bulunan evlerin, dağların, taşların kalitesi gözlerimizi yaşartıyor.

Oyunu oynarken bazen hikayeden uzaklaşıp “Hadi biraz at süreyim” derken bulabiliyorsunuz kendinizi. Son derece iyi hissettiriyor. Hatta gaza gelip “Lan o dönemde yaşayacaktık aslında” diye kafada da kurabilirsiniz. Aman dikkat, evin içinde balta çekip dolaşmayın.

Detroit: Become Human

En iyi grafikli oyunlar listesinde de yer alır en iyi hikayeli oyunlar listesinde de yer alır kendisi. Çok yeni olmamasına rağmen tekrar tekrar oynanabilir. Öyle bir şaheser Detroit: Become Human. Oyuna ilk girdiğiniz zaman zaten hemen grafiklerin mükemmelliği sizi ister istemez etkiliyor. Sonra mı?

Sonrasında harika bir oynanış ve hikaye sizleri bekliyor. Androidlerin insanoğlu dünyasında gün geçtikçe daha fazla yer alması sonucu iç çatışmalar patlak veriyor ve birkaç farklı androidi yönettiğimiz oyunda her şey bizim tercihlerimize göre ilerliyor. İnanılmaz bir hikaye.

Oyunu bitirdiğiniz zaman aklınızda tek bir düşünce kalıyor. “Acaba diğer seçeneği seçseydim ne olacaktı?” işte bu düşünce de size oyuna yeniden başlama hislerini ortaya çıkarıyor. Gerçekten çok iyi bir baş yapıt. Mutlaka denemelisiniz.

Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands

Evet, geldi yine Ubisoft övücünüz. Şaka bir yana bizim çok beğendiğimiz bir oyun. Zaten sizler için daha önce incelemesini de yapmıştık. Bu oyunda da karlı dağlardan gür ormanlara, çorak arazilerden çarpık kentleşmeden nasibini almış şehirlere kadar her detay ilmek ilmek işlenmiş. Özellikle hava şartlarının bıraktığı etki muhteşem.

En iyi grafikli oyunlar listesine giren Wildlands oyununda bazen manzaranın tadını çıkarmak için bir helikoptere ya da araca atlayıp haritayı baştan başa dolaşabiliyorsunuz. Ve inanır mısınız bunu yaparken hiç de sıkılmıyorsunuz. Zaten sağ olsun arada bir NPC’ler gelip size sataşıyor. O sırada stres atabiliyorsunuz. Ama genel olarak bakacak olursak Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands en iyi grafikli oyunlar listesinde olmayı hak eden, güzel hikayeli ve eğlenceli bir oyun.

Resident Evil Village

2022 yazında Steam’in yapmış olduğu Yaz İndirimleri kapsamında size tavsiye ettiğimiz oyunlardan birisi Resident Evil Village. Senelerdir bizi hikayesi ve oyunanışı ile etkileyen bu güzel oyun serisi Village oyunu ile edvam ediyor. Fakat Village diğer Resident Evil serisi oyunlarına göre çok daha iyi grafiklere sahip.

Korku oyunlarında modellemeler çok önemli. Genelde karanlık ortamlarda bulunsak da grafiklerin çok iyi kalitede ve gerçekçi olması gerekiyor. Ancak bu şekilde oyunun içerisinde gibi hissedebiliriz. Bu oyunda da bahsettiğimiz tüm koşullar yerine getirilmiş durumda. Ama bir etmen daha var ki hayallerimizi süsleyecek türden. Lady Dimitrescu’dan bahsediyoruz. Son yıllarda gördüğümüz en iyi karakter modellemelerinden birisi. Hatta ufak bir araştırma ile birçok Lady Dimitrescu cosplay’ini de görebilirsiniz.

Forza Horizon 5

İyi araçlara binip harika modellemelere sahip olan açık bir dünyada sürüş keyfi yaşamak ister misiniz? Eğer cevabınız evetse sizi Forza Horizon 5 oynamaya davet ediyoruz. Hiç bilmeyenler şaşırabilirler çünkü Forza Horizon bir araba yarışı oyunu ve en iyi grafikli oyunlar genelde hikayeli oyunlardan çıkıyor. Ama Forza Horizon serisinde ilk kez böyle bir durumla karşılaşmıyoruz. Serinin önceki oyunlarında da durum aynı.

Forza Horizon 5 ile Meksika’ya doğru geçiş yapıyoruz. Normalde çöllerde, plajlarda falan yarışıyorsunuz. Ama bu oyunun en iyi grafikli oyunlar listesinde olduğunu unutmayın. O nedenle yarıştan çok açık dünyada sürüş yapabilirsiniz. Çünkü grafikler gerçekten şahane. Boşuna en iyi grafikli oyunlar listesi içerisine almadık tabi.

Cyberpunk 2077

Yine bir linç öncesi hemen açıklama yapalım, oyunun oynanışı iyi demiyoruz, grafikleri iyi. Zaten o nedenle en iyi grafikli oyunlar listesi içerisinde yer alıyor ya. Ama neyse konumuza geri dönelim. Yoksa burada daha çok muhabbet döner.

Cyberpunk 2077 uzun süre beklenilen bir oyundu. Aslında oyuncular firma çalışanlarını ölüm tehditleri ile korkutmasaydı sonuçları daha güzel olabilirdi. Çünkü adamlar oyunu aceleye getirmek zorunda kaldı ve piyasaya çıktığında büyük hayal kırıklığı yaşattı. Fakat buglara ve söz verilenin özelliklerin aksine gerçekten iyi grafikleri var. Tabi gelen büyük güncelleme paketleri ile birlikte bu sorunlarda yavaş yavaş azalıyor.

Bu arada Cyberpunk 2077 kısmında yazıyoruz ama diğer oyunların çoğunu kapsayan bir durum daha var. Eğer ki iyi bir ekran kartınız yoksa o zaman GeForce Now servisinden yararlanabilirsiniz. Bu sayede en iyi grafikli oyunlar listesinde bulunan oyunları yüksek kalitede oynayabilirsiniz. “GeForce Now nedir?” diye soracak olursanız da sizi buraya alalım.

Halo Infinite

En iyi grafikli oyunlar listesine yine daha önceden incelemesini yazdığımız bir oyun ile devam ediyoruz. Halo Infinite. Halo serisinin çıkan son oyununda yine çok güzel grafikler ile karşılaşıyoruz. Serinin daha önceki bölümlerinden tanıdığımız Master Chef bu oyunda da harika bir şekilde yer almış.

Daha önceden incelemesini yaptığımız için çok fazla detaya girmeyeceğiz. Ama şunu söyleyebiliriz ki maymunların bize kafa tuttuğu bu gezegende açık dünyada ilerlemek çok güzel olmuş. Farklı araç tasarımları, karakter tasarımları bir yana zaten var önceden bildiğimiz karakterlerin de daha detaylandırılmış olan tasarımları muazzam olmuş. mutlaka denemelisiniz.

Horizon Zero Dawn

Makinelerin yönettiği bir dünya ne kadar güzel olabilir diye düşünebilirsiniz. Fakat bu oyunda gerçekten çok güzel. Yanlış anlaşılmasın, elbette dünyayı makineler yönetsin demiyoruz ama bu oyunda grafikler o kadar güzel gözüküyor ki insan etkilenmiyor değil.

Kendi kabilesi tarafından dışlanan Aloy makinelerin hüküm sürdüğü dünyaya kafa tutuyor ve macera başlıyor. İnanılmaz güzel bir atmosfer yaratılmış. Oyun her anında “adamlar yapmış be” diye düşünüyorsunuz. Bu tarz oyunların kalitesi her zaman çok yüksek oluyor.

God of War

Ah Kratos, kederli Kratos. Seni yıllarca PlayStation’da gördük ama PC’ye de çok yakışmadın mı? Kesinlikle çok yakıştın. Oyunun başında Kratos’un oğlu ile eşinin cenaze törenini düzenlediğini görüyoruz. O anda yüreklerimiz burkulsa da grafiklerin yüksek kalitede olması bizi etkilemiyor da değil. Sevinç ve hüznü aynı anda yaşıyoruz resmen.

God of War inceleme içeriğimizde detaylara girdiğimizden kaynaklı şimdi sizi tekrar detaylarla yormak istemiyoruz. Ama hala okumadıysanız burayı tıklayarak okuyabilirsiniz. Biz daha çok grafiklerine bakalım şimdi. Açıkçası övmekle bitmez. Gerçekten üzerinde emek sarf edilmiş. Eski God of War oyunlarına bakınca anılarımız canlanıyor. O zamanlar ne kadar gerçekçi diye baktığımız modellemeler son oyunla beraber eriyip gidiyor. Çünkü gelişen teknolojiden nasibini alan God of War kendisini çok iyi yerlere taşımış durumda.

Ride 4

Hız yapmayı sever misiniz? Forza Horizon 5 haricinde bir oyunumuz daha yarışlarla alakalı. İsmi Ride 4. Bu sefer motorsiklet dünyasına giriş yapıyoruz. Ama öyle Forza Horizon’daki gibi etrafın modellemesine çok bakamıyoruz. Çünkü iki teker üstündeyiz.

Oyunun grafikleri o kadar iyi ki gerçekçilik konusunda oldukça iddialı. Hele ki bir de RTX ekran kartınız varsa tadından yenmez. YouTube’da gerçek sanabileceğiniz yüzlerce Ride 4 videosu bulabilirsiniz. İşte o kadar iddialılar. Ve sırf bu sebepten dolayı bile en iyi grafikli oyunlar listesinde olmayı sonuna kadar hak ediyorlar.

Yazar Hakkında

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim M4gniGame isimli siteyi oluşturdum.

Yorum Yap