İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Oyun Tavsiyeleri

En İyi Hikayeli Oyunlar Hangileri?

En İyi Hikayeli Oyunlar Hangileri?
+ -

Sevgili okur, eğer ki hikaye tabanlı oyunları seviyorsan her daim en iyi hikayeli oyunlar hangileri diye araştırma yapıyorsundur. Biz de MagniGame olarak seni bu dertten kurtarmak istedik. Biliyorsun daha önce senin için hazırladığımız birçok oyun tavsiyesi zaten mevcut. En iyi FPS oyunları, en iyi futbol oyunları, en iyi hayatta kalma oyunları gibi farklı kategorilerde oyunları bu listeler içerisinde bulabilirsin. İşte bugün de en iyi hikayeli oyunlar için bunu yapacağız.

Listemiz biraz uzun olacak. Burada yer alan oyunların birçoğunu biliyor ya da oynamış olabilirsin. Fakat daha önce duymayanlar ya da oynamayanlar için faydalı bir liste olacak. Her zaman dediğimiz gibi, eğer ki çayın, kahven hazırsa artık başlayabiliriz.

Mass Effect 2

Bazı oyunlar vardır, anlatılmaz yaşanır sevgili okur. Mass Effect de öyle bir oyun aslında. 10 yılı geçmiş ikinci oyun çıkalı ama bugün bile açsan oynayabilirsin. O kadar güzel bir oyun. Peki neden buraya ilk oyunu yazmadık da ikinci oyunu yazdık diye sorabilirsin. Açıklamasını birazdan yapacağız. Fakat baştan uyaralım, birazcık spoiler içeriyor. Eğer spoiler almak istemezsen sadece bir paragraf atlaman yeterli.

Öncelikle ilk oyundan tanıdığımız Shepard’ı yine bu oyunda da görüyoruz. Daha gördüğümüz anda “Noluyor lan?” moduna geçiyoruz. Çünkü Shepard bir saldırıya uğruyor ve hem kendisi hem de Normandy yok oluyor. Oyun daha başlamadan bitti derken Cerebrus adında bir organizasyonun lideri Illusive Man adındaki gizemli kişilik Shepard’ı hayata döndürüyor hatta üzerine bir de Normandy’nin kopyası Normandy SR-2’yi Shepard’a veriyor.

Galaksiler arası savaşların olduğu bu oyunda Shepard abimiz görevlerine kaldığı yerden devam ediyor. Oyunda aksiyon hiç bitmiyor. Oyunun geliştiricisi Bioware çok cesur kararlar alarak yapmış bu oyunu. Zaten bir üst paragrafı okuduysan sevgili okur ne demek istediğimizi çok iyi anlamışsındır. Ha bu arada Bioware muhteşem bir işe daha imza atmış. Ki en baştan neden ilk oyunu yazmadığımızı da sana açıklamış olacak. Malum ilk oyunda bazı kararlar alarak ilerliyorduk. Oyunun sonu da ona göre şekilleniyordu. Bioware aldığımız bu kararların etkisini ikinci oyunda da devam ettirmek istemiş. İlk oyunu oynadıysan ve dosyalarını sakladıysan bu dosyaları ikinci oyuna atarak resmen kaldığın yerden devam edebiliyorsun. Ha yoksa o zaman standart oyun ile devam edebilirsin. Tercih senin. Ama Mass Effect 2 kesinlikle en iyi hikayeleri oyunlar listesinde yer almayı hak eden bir oyun ve bunu mutlaka denemelisin.


God of War

Oynayanlar arasında bu oyuna itiraz edecek yoktur herhalde. Hatta oyun PlayStation için özel bir durumdayken biz PC kullanıcıları az ahlanmadık değil mi? Neyse ki sesimizi duyan Sony “Gençler hadi yine iyisiniz, artık PC kullanıcılarına da veriyoruz” dedi ve bizi de oyuna dahil etti.

Burada God of War için uzun uzun bir inceleme yazmayacağız. Çünkü bunu daha önceden yaptık sevgili okur. Detaylı inceleme içeriğini okumak istersen burayı tıklayabilirsin. Ama yine de ufak bir açıklama yazalım oyun hakkında. Tabi bu bir seri oyun, yani direkt PC versiyonu ile başlarsan hikaye biraz eksik kalabilir. Ama serinin önceki oyunlarında oyunun ana karakteri Kratos Ares’i öldürüp savaş tanrısı oldu. İkinci oyunda “Ares beni kesmedi” diyen Kratos gözünü Zeus’a dikiyor ama o hengamede Athena’yı öldürüyor ve Zeus topukluyor. Sonra Athena’nın dediğine göre Zeus babası. Al başına belayı Kratos!

PC versiyonunda ise oğlu Atreus ile beraber takılıyor. Biraz oğluna karşı soğuk davranıyor. Ama adamın zaten yapısı bu. Baba sevgisi almamış ki, nereden bilecek o sıcak ilişkiyi. E tabi yıllar geçtikçe Kratos’un da tüm kılları ağarmış artık, olgunlaşmış yani. Eski delikanlı tavırları yok. Ama seni endişeye sokmasın bu durum, oyun son derece sürükleyici. Hikaye konusunda da 10 numara 5 yıldız. Fırsatın olunca mutlaka dene diyoruz.


Horizon Zero Dawn

En iyi hikayeli oyunlar listesine giriş yapan Horizon Zero Dawn oyununa güzel desek hakaret etmiş oluruz. Oyun harika be sevgili okur. Valla bak. Aslında bu da seri oyunlardan birisi. Hani eski yeni fark etmez yeter ki güzel hikayeli oyun olsun dersen en baştan başlar akıcı bir şekilde de oynarsın.

Gelelim oyundaki olayımıza. Oyunda artık dünya insanların egemenliğinde değil. Makineler yönetiyor. Klişe gibi geldi değil mi? Ama öyle değil işte. İnsanların kabileler halinde yaşadığı yerde kendi kabilesi tarafından dışlanan Aloy “Neler dönüyor burada aslanım?” başlar araştırmaya. Amacı bu kötü düzene son vermek olan Aloy ilkel şartlarda resmen makinelere kafa tutuyor. Sonrasında da zaten hikaye akıp gibiyor.


Life is Strange: True Colors

“Ya yeter be adam, seri oyunları paylaşıp durma artık” dediğini duyar gibiyiz sevgili okur. Ama valla bu oyunların hikayeleri güzel olduğu için listeye ekliyoruz, başka bir amacımız yok. Life is Strange de hikayesi ile oyuncuları alıp götürüyor.

Şimdi seriyi daha iyi anlamak adına söylüyoruz, önceki oyunları da mutlaka oynayın tabi. Seri 2015 yılında piyasaya çıktı. Hatta ilk oyun ve ikinci oyun orijinal hallerinde şu anda ücretsiz. Ama grafiklerin daha iyi olduğu Remastered versiyonunu denemek istersen o ayrı. Son çıkan oyunla da cila çekebilirsin Life is Strange serisine.

Life is Strange: True Colors oyunu aslında ilk iki oyuna göre biraz daha geri planda diyebiliriz. Oyunda ilerledikçe seçimler yapmanız gerekiyor. Tabi bu seçimler de oyunun sonunu bir şekilde etkiliyor. Aslında oyun hakkında yazabileceklerimiz bu kadar desek yeridir. Çünkü ne yazarsak yazalım spoiler olacak. O nedenle direkt sen kendin tecrübe et sevgili okur.


The Last of Us

Oynayanların göz yaşları daha kurumadı bile. Sevgili okur, oynamadıysan baştan söyleyelim, harika bir hikaye ile karşı karşıyasın. İkinci oyunu başlığa eklemedik ama o da başlı başına bir yapıt. Her neyse hemen geçelim hikayesine.

2033 yılında dünyayı bir anda saran bir virüs var. Bu virüs nedeniyle bir anda zombiye dönüşebiliyorsun. Yani dün amca, hala dediklerin seni yemeye çalışabilir. Fakat ana karakterlerden Ellie’nin bir şekilde bu virüse karşı bağışıklığı var. Joel de onu korumaya çalışıyor tabi. Düşünsene, covid-19 ortaya çıktı ama senin bağışıklığın var ve bunu birileri bir şekilde öğreniyor. Dünya peşine düşer valla. İşte az çok onun gibi durumlar da bu oyunun serisinde karşımıza çıkıyor.

The Last of Us 2 ile hikaye kaldığı yerden devam ediyor. Tabi bazı eksiklikler göze çarpıyor, hatta göz yaşlarımızın tekrar düşmesine neden oluyor. Fakat oyunun kalitesinde gram düşüş olmuyor. Kendini tamamen bu oyuna verebileceğin zaman mutlaka her iki oyunu da dene. Asla pişman olmayacaksın.


Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands

Ubisoft’un oyunlarda hikayeden çok görselliğe önem verdiği su götürmez bir gerçek. Ama bazı oyunları var ki oldukça güzel hikayeye sahip. Hatta en iyi hikayeli oyunlar listesi içerisinde birazdan alt alta birkaç Ubisoft oyununu göreceksiniz. Bunlardan ilki Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands.

Hikaye Bolivya’da geçiyor. El Sueno adındaki bir adam Santa Blanca adında bir uyuşturucu karteli kurmuş. Üstüne tabi ki gitmiş polisi falan da satın almış. Halkın bir kısmı artık durumu kabullenmiş. Ama bir kısmının hiç eyvallahı yok. “Sen kimin topraklarında kime hava yapıyorsun lan!” diyerek El Sueno’ya kafa tutuyorlar. Ama Santa Blanca öyle bir yapılanmaya sahip ki asla zarar veremiyorlar.

Denize düşen yılana sarılır mantığı ile Amerika’dan yardım istiyorlar. Koskoca Amerika, durur mu hiç? Destek atıyor. Fakat sadece 4 adamla ve bunu gizli olarak yapıyor. Biz de o 4 askerden birisiyiz. Sonra başlıyoruz harekete geçmeye. Özellikle sonlarda oyunun hikayesi daha da güzelleşiyor. Mutlaka dene, memnun kalacaksın.

Bu arada oyun daha sonra Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint ile devam etti. Wildlands’i beğenirsen onunla da devam edebilirsin. Fakat açık konuşalım, bi Wildlands olmamış Yine de sen bilirsin. Son olarak Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands oyununun detaylı incelemesini okumak istersen burayı tıklayabilirsin.


Assassin’s Creed Origins

Ubisoft’un yeni dönem Assassin’s Creed oyunlarından ilki Origins. Antik Mısır döneminde geçiyor. Bayek adındaki bir karakteri yönlendiriyoruz. Oğlu ölmüş, mutlu yuvası oğlunun ölümü ile resmen dağılmış. Amacı katilleri bulmak ve cezalarını kesmek.

Bunu yaparken tabi ki kimi zaman destek alması gerekiyor. Başkalarının işlerini görüp kendisine kaynaklar edinmesi gerekiyor. Zaten paralı asker olduğundan dolayı da bunları yaparken çok zorlanmıyor. Hatta kimi görevlerde karısını da görüyoruz. Yönettiğimiz bile oluyor. Tabi Assassin’s Creed oyunu olur da tarihi karakterler olmaz mı? Kleopatra ve Sezar’ı fragmanda zaten göreceksin.

DLC paketleri ile beraber oyun daha da güzel bir hale geliyor. Fakat ana oyun da yeterli. Hatta ana oyunun sonunda Assassin’s Creed oyununun simgesinin nereden geldiğini de öğreniyorsun. Ama onu burada açıklayacak değiliz. Spoiler yok. Fakat serinin son üçlemesini oynamak istersen küçük bir tavsiye verelim. Kronolojik olarak gitme gibi bir düşünceye sahipsen önce Odyssey, ardından Origins, en sonda da Valhalla’yı oyna ki her şey tam yerine otursun.


Assassin’s Creed Odyssey

İkinci oyunda Antik Yunan zamanına geçiyoruz. Ama az önce de söylediğimiz gibi, eğer ki son üç oyunu kronolojik sırasıyla oynamak istersen mutlaka bu oyunu önce oyna. Bu spoiler olmadığı için gönül rahatlığıyla söyleyebiliyoruz tabi.

Origins ile Antik Mısır döneminde çöllerde at tepesinde ilerlerken Odyssey ile Antik Yunan döneminde Ege kıyılarında olduğumuz için tabi ki de engebeli arazilerde kaya tırmanışlarına çıkacağız. Yani oyunun yapımcıları o kadar çok uğraşmış ki iliklerinize kadar Ege bölgesinde olduğunu anlayabiliyorsun. Oyunda hikaye Spartalılar ve Atinalılar arasında gidip geliyor. Ailemiz tarafından dolayılı olarak ihanete uğruyoruz, sonra intikam almaya başlıyoruz. Fakat o da ne? Canımız bildiklerimiz düşman olmuş. Adeta yerli dizi/film havasında geçen bir hikayeye sahip. Sen oynarken yanında annnen, kız kardeşin falan izlerse kesin göz yaşlarına boğulur. O derece.

Bu arada bu oyuna sahip olanlar daha sonra Valhalla’da tanıyacakları bir karakterle de maceralara atılacak. Üstelik Ubisoft bunu bedava yaptı. Biz de şaşırdık, “Abi yanlış olmasın, sen kolay kolay bedava vermezsin” dedik ama valla bedava çıktı. Onu da bi dene ama Valhalla’yı bitirdikten sonra dene. Aynı yükseltme paketi Valhalla için de bedava olduğu için sıkıntı yaşamazsın.


Assassin’s Creed Valhalla

En iyi hikayeli oyunlar listesi içerisinde 3 farklı Assassin’s Creed oyununu alt alta koyduk farkındayız. Ama ne yapalım? Adamlar mis gibi oyun yapmış, yazmayalım mı? Tabi ki de yazmadan önce birkaç kişiye sorduk, yazmayın dediler ama dinlemedik yazdık. Pişman değiliz.

Valhalla Viking döneminde geçen üçlemenin son oyunu. Kendisi bu zamana kadar çıkmış olan bütün Assassin’s Creed oyunları içerisinde bize göre hem en farklısı hem de en güzeli. Tamam Assassin’s Creed demek gizlilik demek ama kardeşim Viking olmuşuz, bir elimizde kalkan var bir elimizde balta var. Ne yapabiliriz? Oyunun ana karakteri Eivor zaten kendi öz hikayesi ile harika bir noktada. Adamın hayatta yaşamadığı kalmamış ama yılmamış. Ubisoft bunu hikayeye o kadar güzel işlemiş ki oyun değil film sanki. Üstelik DLC paketlerine de sahipsen tadından yenmez. DLC paketleri ile beraber 200 saatlik bir oyun seni bekliyor olacak, tabi eğer hakkını verirsen.


GTA Vice City

Şimdi buraya hangi GTA oyununu yazsak “Aaaa şu da vardı” diyebilirsin sevgili okur. Aslında bu bize göre biraz yaşla alakalı. Eskiler Vice City derken biraz daha yeni jenerasyon San Andreas diyor, en yeni jenerasyon ise “Yok abi en iyisi GTA V” diyor. Aslına bakarsan hepsi güzel, ayırmak zor. Ama biz burada GTA Vice City’i ele aldık.

GTA Vice City aslında daha önceden de GTA serisini ele aldığımız içeriğimizde aktardığımız gibi bir çeşit Al Paçinoculuk simülasyonu gibi. Malum aktör Scarface filmi ile bir nesli son derece etkilemişti. GTA Vice City’de aslında bu filmin oyun versiyonu gibi. Dolayısyla oldukça ilgi çekti. Tommy Vercetti karakteri ile bahsi geçen aleme giriş yapıyoruz ve yargı dağıtıyoruz. Oyun içerisinde yapmadığımız şey yok. Yeri geliyor şoförlük yapıyoruz yeri geliyor yarışlara katılıyoruz, yeri geliyor adam öldürüyoruz.

Oyunun ilk çıkış tarihinin üzerinden çok uzun yıllar geçti. Tabi grafikler çok da oynanabilir durumda değil. Fakat GTA Trilogy paketi içerisinde bu oyunda da elden geçirildi. Ama çok da büyük beklentilerin olmasın. Zira bu “yenileme” işi Rockstar’ın elinde patladı. Onun yerine orijinal oyunu yükleyip üzerine oyuncuların yarattıkları modları yüklersen daha da keyif alabilirsiniz.


GTA V

GTA VI çıkana kadar bunu da buraya koyalım da arkamızdan laf yemeyelim. Şaka bir yana GTA V de aslında en iyi hikayeli oyunlar listesi içerisinde olmayı son derece hak ediyor. Yine GTA serilerinde olduğu gibi aksiyon hiç bitmiyor. Üstelik 3 farklı karakteri yönlendirmek de son derece eğlenceli.

Michael, Trevor ve Franklin adındaki taban tabana üç zıt karakteri sürekli olarak yönlendirerek ilerliyoruz. Zenginliği, ihtişamı sevenler Michael’a, serseri tavırları sergilemek isteyenler Trevor’a, merdivenleri tek tek çıkarak yükselen bir değer görmek isteyenler de Franklin’e kendisini yakın hissediyor. Ama oyun üç karakteri de bize bir şekilde oynatıyor. Yani seçme şansın yok.

Grafikleri güzel, hikayesi güzel, oynanışı güzel. Uzun süre keyifli vakit geçirebilirsin. Hatta az önce Vice City’de söylediğimiz gibi bu oyunda da oyuncuların kendi yaptıkları modları oyuna yükleyerek oyunun çok daha keyifli olmasını da sağlayabilirsin.


Mafia

Mafya gibi ortalıkta dolanmak istiyorsan aslında GTA serisinden çok Mafia serisine yönelmen gerekiyor sevgili okur. Çünkü bu işi daha iyi yapıyorlar. Fakat Mafia serisi içerisinde de en iyisi ilk oyundur. En iyi hikayeli oyunlar arasında yer almasa linç yiyebileceğimiz kalitede kendisi.

Mafia oyununda sıradan bir taksi şoförünün başıan gelen bir olay sonrasında mafyaya girişini ve giderek yükselişini görüyoruz. Tabi yer yer flashback’ler karşımıza çıkıyor. Bu sahneleri izlerken sakın es geçmeyin. Hikayeyi çok güzel tamamlıyor. Malum bazı oyuncular çok sabırsız. Hemen bitsin ara sahneler de oynamaya devam edeyim diyor. Sen yapma, olur mu?

Bu oyun hakkında şanslı olduğun bir nokta var. Normalde oyun çok eski. Fakat firma Definitive Edition adı altında oyunu yenileyip tekrar piyasaya sürdü. Ama öyle GTA gibi laf olsun diye yapmadılar. Hakkını vererek yaptılar. Ana hikayeye hiç dokunmadan, sadece grafikleri geliştirerek yaptılar bu düzenlemeyi. Sonucunda da harika bir oyun ortaya çıktı. Keşke herkes “Definitive Edition” konusunda Mafia’yı örnek alsa.


Red Dead Redemption 2

En iyi hikayeli oyunlar listesi içerisinde gerçek bir baş yapıt var karşında sevgili okur. Ayağa kalk ve önünü ilikle! Çünkü bu oyun hem hikayesi, hem grafikleri hem de detayları ile saygıyı sonuna kadar hak ediyor. Ve üzerinden yıllar bile geçse hep bu şekilde hatırlanacak. Buna eminiz.

1899 yılında Van Der Linde adındaki çete içerisinde esip gürlerken başımıza gelen olaylar sonucunda içinde bulunduğumuz durumu sorgulamaya başlıyoruz. Arthur Morgan adındaki karakterimiz çete içerisindeki yerini düşünürken içerisine girmediğimiz ortam kalmıyor. Fakat bu oyunun en güzel kısmı -tabi ki hikayesinin yanında- detayları. O kadar detaylı ki bununla ilgili belgesel bile çekileibilir. Aslında bilgisayar oyunları için bir çeşit devrim niteliğinde.

Eğer ki kovboy olmak istersen, iyi bir hikaye görmek istersen, detaylara kendini kaptırıp sürekli şok olmak istersen Red Dead Redemption 2 tam sana göre. Fırsatın olduğunda mutlaka satın al ve oyna. Asla pişman olmazsın. Hatta saatlerce başından da kalkamayacaksın, buna hazır ol.


Max Payne

Max Payne piyasaya ilk çıktığı yıllarda oyuncuları haddinden fazla etkiledi. O dönemlerde sokakta hırsız polis kovalamacası gibi oyunlar oynayan çocuklar bile Max Payne gibi slow motion atlayışlar yapıp düşmanlarına ateş etmenin derdindeydi. Tabi gerçek hayatta o ağır çekimler olmadığı için sonu genelde yaralı dizler olarak karşımıza çıkıyordu. Her neyse, hikayeye dönelim.

Oyunda Max Payne mesaisini bitirmiş evine dönüyor. Şöyle hanımla keyifli bir akşam geçirelim kafasında eve giderken eve geldiğimizde bir şeylerin ters gittiğini görüyoruz. Evde silahlı adamlar var. New York Polis Departmanı’nın en iyi polislerinden birisiyiz, armut mu toplayacağız? Çekiyoruz silahları ve yargı dağıtmaya başlıyoruz. Ama o esnada karımız ölüyor. Buna sinirlenen Max Payne de intikam yeminleri ediyor.

John Wick’ten yıllar yıllar önce piyasaya çıkan Max Payne hikayesi ile bizi oldukça etkiliyor. Sonrasında Max Payne 2 ve Max Payne 3 de piyasaya çıktı fakat hiçbiri Max Payne kadar etkili olamadı. Yani o nedenle en iyi hikayeli oyunlar listesi içerisinde sadece Max Payne yer alıyor. Grafiklere çok takılmam dersen tekrar tekrar oynayabilirsin.


Detroit Become Human

En iyi hikayeli oyunlar listesinin son sırasında da farklı oynanış türüne sahip, fakat hikayesi ile oyuncuları derinden etkileyen bir oyun var. Detroit Become Human. Standart oyunlara göre çok daha farklı bir oynanış sunuyor oynayanlara. Oyunun tercihlerine bağlı olarak ilerliyor. Yani bir karar tüm sonuçları etkileyebilir.

Oyunda birden fazla Android’i yönetiyoruz. İstediğimizi seçmek gibi bir lüksümüz yok. Sırasıyla ilerliyoruz hikaye ilerledikçe. Ve bu Androidlerin yolu bir noktada birbirleri ile kesişiyor. Fakat kesişme noktasına gelene kadar aslında tek tek empati yaptırıyor bize. Yani bir nevi “Asıl sen olsan burada ne yapardın?” diye düşündürüyor. Başlarda çok fazla empatiye sahip olmasanız bile oyun ilerledikçe “Bak şimdi ya, oldu mu hiç?” falan demeye başlıyoruz.

Bu tarz oyunlar aslında piyasada mevcut. Heavy Rain, Beyond: Two Souls gibi oyunlarda da aynı oynanış mevcut. Eğer Detroit Become Human oyununu beğenirsen onları da deneyebilirsin. Fakat burada ufak bir tavsiyemiz olsun sana. Eğer ki Detroit Become Human oynunu oynayacaksan bitirdiğinde tekrar başla ve farklı tercihler yaparak ilerle. Sonra oyunu bitirdiğinde bir gün üçüncü kez açacağını fark edeceksin.


En iyi hikayeli oyunlar listesi bu kadardı. Tabi ki listeye dahil edilmesi gereken birçok oyun mevcut. Ama hepsine yer vermemiz imkansız. Dolayısyla göze çarpan oyunları buraya ekleyebildik. Yoksa burada olması gereken Batman serisinden, Far Cry serisinden tutun da birçok oyun olması gerekiyor. Peki sizi etkileyen en iyi hikayeli oyunlar hangisi? Yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim M4gniGame isimli siteyi oluşturdum.

Yorum Yap