1. Anasayfa
  2. Oyun

En İyi Hikayeli Oyunlar Hangileri? – 2023

En İyi Hikayeli Oyunlar Hangileri? – 2023

Sevgili okurlar, eğer ki hikaye tabanlı oyunları seviyorsanız her daim en iyi hikayeli oyunlar hangileri diye araştırma yapıyorsundur. Biz de MagniGame olarak sizi bu dertten kurtarmak istedik. Biliyorsunuz daha önce sizin için hazırladığımız birçok oyun tavsiyesi zaten mevcut. En iyi FPS oyunları, futbol oyunları, hayatta kalma oyunları gibi farklı kategorilerde oyunları bu listeler içerisinde bulabilirsiniz. İşte bugün de en iyi hikayeli oyunlar için bunu yapacağız.

Listemiz biraz uzun olacak. Burada yer alan oyunların birçoğunu biliyor ya da oynamış olabilirsiniz. Fakat daha önce duymayanlar ya da oynamayanlar için faydalı bir liste olacak. Her zaman dediğimiz gibi, eğer ki çayınız, kahveniz hazırsa artık başlayabiliriz.

Hellblade: Senua’s Sacrifice

En İyi Hikayeli Oyunlar Hangileri?

Hellblade: Senua’s Sacrifice, oldukça etkileyici bir hikayeye ve atmosfere sahip, aksiyon-rol yapma oyunu. Oyunun kahramanı Senua, karanlık bir Orta Çağ İskandinav dünyasında, cehennemin kapılarına doğru yolculuk ederken, zihinsel bir hastalık olan psikozla mücadele ediyor. Gerçekten en iyi hikayeli oyunlar listesi içerisindeki en değişik hikayeye sahip olan oyunlardan birisi.

Senua’nın zihnindeki yaratıklarla savaşırken ve onlarla iletişim kurarken, biz de gerçek ve hayali arasındaki sınırın giderek bulanıklaştığı bir yolculuğa çıkıyoruz. Oyun, Senua’nın kaybı ve acısı gibi derin duyguları işleyerek, insan zihninin karanlık yönlerine ışık tutuyor. Hellblade: Senua’s Sacrifice, benzersiz bir oyun deneyimi sunuyor ve şaşırtıcı bir şekilde sürükleyici hikayesiyle oyuncuları derin düşüncelere sevk ediyor. Mutlaka denemeniz gereken bir başyapıt.


The Witcher 3: Wild Hunt

En İyi Hikayeli Oyunlar Hangileri?

The Witcher 3: Wild Hunt, her yönüyle başarılı bir RPG oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Oyunun kahramanı Geralt, canavarlarla mücadele eden bir cadı. Biz de Geralt’ı yönlendirerek ana hikayeyi takip ederken, yan görevler, keşifler ve NPC ilişkileri gibi birçok yan aktiviteyi de deneyimleyebiliyoruz.

Oyun, büyüleyici bir dünyada geçiyor ve ortam tasarımı, karakter tasarımı, müzik ve ses tasarımı gibi unsurlarıyla oyuncuları bu dünyaya bağlıyor. Oyunun öyküsü de oldukça güçlü ve zengin karakterlerle dolu. Geralt’ın hayatındaki kişiler ve kararları, oyunculara seçimler yapma özgürlüğü veriyor ve bu da oyunun tekrar oynanabilirliğini artırıyor. Yani en iyi hikayeli oyunlar listesinde tekrar tekrar oynayabileceğiniz bir oyun.

Oyun, aksiyon dolu savaş mekaniği ile de dikkat çekiyor. Geralt’ın farklı silahları, büyüleri ve çevik hareketleri sayesinde oyuncular canavarlarla gerçekten mücadele ediyor gibi hissediyorlar. Oyunun görsel tasarımı ve teknik yönleri de oldukça iyi, grafikler, ışıklandırma ve çevre detayları gibi unsurlar oldukça etkileyici.


Resident Evil 4 Remake

En İyi Hikayeli Oyunlar Hangileri?

Resident Evil serisi bence gayet oynaması keyifli, hikayesi güzel olan serilerden birisi. Yakın dönemde de bir “Remake” furyası yaşandığı için Resident Evil ekibi de “Biz neden bu remake rüzgarına kapılmayalım ki?” dedi ve onlar da piyasada yerini aldı.

En iyi hikayeli oyunlar listesinde size Resident Evil 4 Remake oyununu tavsiye edeceğim. Kaçırılan Amerikan Başkanının kızını aramak için çıktığımız yolda sapık bir köyde buluyoruz kendimizi. Bu köyde herhalde yaşamamızı isteyen bir kişi bile yok diyebiliriz. Başkanın kızı hariç tabi. Son derece sürükleyici ve güzel. Remake olması sadece grafiklere katkı sağlamıyor. Aynı zamanda oyunda bazı bölümlerde iyileştirmeler de yapılmış. Bunları merak ediyorsanız Resident Evil 4 Remake İnceleme isimli içeriğimizi okuyabilirsiniz. Kesinlikle en iyi hikayeli oyunlar listesinde yer alan bu oyunu tecrübe etmelisiniz.


NieR: Automata

En İyi Hikayeli Oyunlar Hangileri?

NieR: Automata, Square Enix tarafından geliştirilmiş, aksiyon-rol yapma türündeki bir oyunu. Oyun, bir dünya savaşı sonrası dünyasında geçiyor ve insansı androidlerin hikayesini anlatıyor. Hayır Detroit: Become Human oyununda olduğu gibi değil, daha farklı.

Oyunun hikayesi oldukça güçlü ve duygusal bir yön taşıyor. Zaten bu nedenle en iyi hikayeli oyunlar listesinde kendisine yer buldu. Şöyle ki, Androidlerin kendileriyle ilgili sorgulamaları ve insan olmanın ne olduğunu sorgulamaları, oyunun atmosferine derinlik kazandırıyor, hikayeyi zenginleştiriyor. Oyunun karakterleri de oldukça iyi tasarlanmış ve bu da oyuncuların bağ kurmasına yardımcı oluyor.

NieR: Automata, türünün en iyi oyunlarından biri ve oyun severlere unutulmaz bir deneyim sunuyor. Oyunun hikayesi, oynanışı, görsel tasarımı ve müzikleri bir araya gelerek, bizleri resmen sürükleyici bir dünyaya davet ediyor. Son olarak izlemek isteyenler de Netflix’e bakabilir.


Ori and the Will of the Wisps

En İyi Hikayeli Oyunlar Hangileri?

Ori and the Will of the Wisps, Metroidvania türündeki bir platform oyunu ve bu türdeki en iyi hikayeli oyunlardan birisidir. Oyunun hikayesi Ori adlı küçük bir yaratığın, arkadaşı Ku’nun yardımıyla olan maceralarını anlatıyor. Oyun boyunca Ori, dünyayı keşfediyor ve pek çok zorluğun üstesinden gelirken, arkadaşı Ku’nun da yardımıyla hikayenin ilerleyişinde birçok gizemi çözebiliyor.

Oyunun görsel tasarımı da oldukça başarılıdır. Oyunun dünyası, ormanların, mağaraların ve nehirlerin muhteşem bir karışımını sunar. Grafikler, renkler ve animasyonlar oldukça etkileyici ve birlikte oyunun hikayesiyle uyumlu bir bütünlük oluşturur.

Ori and the Will of the Wisps, en iyi hikayeli oyunlar arasında yerini alıyor. Oyunun hikayesi, görsel tasarımı ve müzikleri bir araya gelerek, bizleri sürükleyici bir dünyaya davet ediyor ve hikayenin sonuna kadar kendimizi kaybetmemize neden oluyor.


Mass Effect 2

En İyi Hikayeli Oyunlar Hangileri?

Bazı oyunlar vardır, anlatılmaz yaşanır sevgili okurlar. Mass Effect de öyle bir oyun aslında. 10 yılı geçmiş ikinci oyun çıkalı ama bugün bile açsanız oynayabilirsiniz. O kadar güzel bir oyun. İşte bu yüzden en iyi hikayeli oyunlar listesi içerisinde yer alıyor. Peki neden buraya ilk oyunu yazmadık da ikinci oyunu yazdık diye sorabilirsiniz. Açıklamasını birazdan yapacağız. Fakat baştan uyarayım, birazcık spoiler içeriyor. Eğer spoiler almak istemezseniz sadece bir paragraf atlamanız yeterli.

Öncelikle ilk oyundan tanıdığımız Shepard’ı yine bu oyunda da görüyoruz. Daha gördüğümüz anda “Noluyor lan?” moduna geçiyoruz. Çünkü Shepard bir saldırıya uğruyor ve hem kendisi hem de Normandy yok oluyor. Oyun daha başlamadan bitti derken Cerebrus adında bir organizasyonun lideri Illusive Man adındaki gizemli kişilik Shepard’ı hayata döndürüyor hatta üzerine bir de Normandy’nin kopyası Normandy SR-2’yi Shepard’a veriyor.

Galaksiler arası savaşların olduğu bu oyunda Shepard abimiz görevlerine kaldığı yerden devam ediyor. Oyunda aksiyon hiç bitmiyor. Oyunun geliştiricisi Bioware çok cesur kararlar alarak yapmış bu oyunu. Zaten bir üst paragrafı okuduysanız ne demek istediğimi çok iyi anlamışsınızdır. Ha bu arada Bioware muhteşem bir işe daha imza atmış. Ki en baştan neden ilk oyunu yazmadığımı da size açıklamış olacak. Malum ilk oyunda bazı kararlar alarak ilerliyorduk. Oyunun sonu da ona göre şekilleniyordu. Bioware aldığımız bu kararların etkisini ikinci oyunda da devam ettirmek istemiş. İlk oyunu oynadıysanız ve dosyalarını sakladıysanız bu dosyaları ikinci oyuna atarak resmen kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz. Ha yoksa o zaman standart oyun ile devam edebilirsiniz. Tercih sizin. Ama Mass Effect 2 kesinlikle en iyi hikayeli oyunlar listesinde yer almayı hak eden bir oyun ve bunu mutlaka denemelisiniz.


God of War

En İyi Hikayeli Oyunlar Hangileri?

Oynayanlar bu oyuna neden en iyi hikayeli oyunlar listesinde diye itiraz etmez herhalde. Hatta oyun PlayStation için özel bir durumdayken biz PC kullanıcıları az ahlanmadık değil mi? Neyse ki sesimizi duyan Sony “Gençler hadi yine iyisiniz, artık PC kullanıcılarına da veriyoruz” dedi ve bizi de oyuna dahil etti.

Tabi bu bir seri oyun, yani direkt PC versiyonu ile başlarsanız hikaye biraz eksik kalabilir. Ama serinin önceki oyunlarında oyunun ana karakteri Kratos Ares’i öldürüp savaş tanrısı oldu. İkinci oyunda “Ares beni kesmedi” diyen Kratos gözünü Zeus’a dikiyor ama o hengamede Athena’yı öldürüyor ve Zeus topukluyor. Sonra Athena’nın dediğine göre Zeus babası. Al başına belayı Kratos! Bunları uzun bir şekilde okumak isterseniz God of War Serisi isimli içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

PC versiyonunda ise oğlu Atreus ile beraber takılıyor. Biraz oğluna karşı soğuk davranıyor. Ama adamın zaten yapısı bu. Baba sevgisi almamış ki, nereden bilecek o sıcak ilişkiyi. E tabi yıllar geçtikçe Kratos’un da tüm kılları ağarmış artık, olgunlaşmış yani. Eski delikanlı tavırları yok. Ama sizi endişeye sokmasın bu durum, oyun son derece sürükleyici. Hikaye konusunda da God of War 10 numara 5 yıldız. Fırsatınız olunca mutlaka deneyin diyorum.


Horizon Zero Dawn

En İyi Hikayeli Oyunlar Hangileri?

En iyi hikayeli oyunlar listesine giriş yapan Horizon Zero Dawn oyununa güzel desek hakaret etmiş oluruz. Oyun harika be! Aslında bu da seri oyunlardan birisi. Hani eski yeni fark etmez yeter ki güzel hikayeli oyun olsun derseniz en baştan başlar akıcı bir şekilde de oynarsınız.

Gelelim oyundaki olayımıza. Oyunda artık dünya insanların egemenliğinde değil. Makineler yönetiyor. Klişe gibi geldi değil mi? Ama öyle değil işte. İnsanların kabileler halinde yaşadığı yerde kendi kabilesi tarafından dışlanan Aloy “Neler dönüyor burada aslanım?” başlar araştırmaya. Amacı bu kötü düzene son vermek olan Aloy ilkel şartlarda resmen makinelere kafa tutuyor. Sonrasında da zaten hikaye akıp gidiyor. En iyi hikayeli oyunlar listesi içerisindeki kaliteli yapımlardan birisi.


Life is Strange: True Colors

En İyi Hikayeli Oyunlar Hangileri?

“Ya yeter be adam, en iyi hikayeli oyunlar dedin ama seri oyunlara bağladın sende” dediğini duyar gibiyim sevgili okurlar. Ama valla bu oyunların hikayeleri güzel olduğu için listeye ekliyorum, başka bir amacım yok. Life is Strange de hikayesi ile oyuncuları alıp götürüyor.

Şimdi seriyi daha iyi anlamak adına söylüyorum, önceki oyunları da mutlaka oynayın tabi. Seri 2015 yılında piyasaya çıktı. Hatta ilk oyun ve ikinci oyun orijinal hallerinde şu anda ücretsiz. Ama grafiklerin daha iyi olduğu Remastered versiyonunu denemek isterseniz o ayrı. Son çıkan oyunla da cila çekebilirsiniz Life is Strange serisine.

Life is Strange: True Colors oyunu aslında ilk iki oyuna göre biraz daha geri planda diyebiliriz. Oyunda ilerledikçe seçimler yapmanız gerekiyor. Tabi bu seçimler de oyunun sonunu bir şekilde etkiliyor. Aslında oyun hakkında yazabileceklerimiz bu kadar desek yeridir. Çünkü ne yazarsak yazalım spoiler olacak. O nedenle direkt kendiniz tecrübe edin.


The Last of Us

En İyi Hikayeli Oyunlar Hangileri?

Oynayanların göz yaşları daha kurumadı bile. Sevgili okurlar, oynamadıysanız baştan söyleyelim, harika bir hikaye ile karşı karşıyasınız. İkinci oyunu en iyi hikayeli oyunlar listesine eklemedim ama o da başlı başına bir yapıt. Her neyse hemen geçelim hikayesine.

2033 yılında dünyayı bir anda saran bir virüs var. Bu virüs nedeniyle bir anda zombiye dönüşebiliyoruz. Yani dün amca, hala dediklerin sizi yemeye çalışabilirler. Fakat ana karakterlerden Ellie’nin bir şekilde bu virüse karşı bağışıklığı var. Joel de onu korumaya çalışıyor tabi. Düşünsenize, Covid-19 ortaya çıktı ama sizin bağışıklığınız var ve bunu birileri bir şekilde öğreniyor. Dünya peşinize düşer valla. İşte az çok onun gibi durumlar da bu oyunun serisinde karşımıza çıkıyor.

The Last of Us 2 ile hikaye kaldığı yerden devam ediyor. Tabi bazı eksiklikler göze çarpıyor, hatta göz yaşlarımızın tekrar düşmesine neden oluyor. Fakat oyunun kalitesinde gram düşüş olmuyor. Kendinizi tamamen bu oyuna verebileceğiniz zaman mutlaka her iki oyunu da deneyin. Asla pişman olmayacaksınız.


Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands

En İyi Hikayeli Oyunlar Hangileri?

Ubisoft’un oyunlarda hikayeden çok görselliğe önem verdiği su götürmez bir gerçek. Ama bazı oyunları var ki oldukça güzel hikayeye sahip. Hatta en iyi hikayeli oyunlar listesi içerisinde birazdan alt alta birkaç Ubisoft oyununu göreceksiniz. Bunlardan ilki Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands.

Hikaye Bolivya’da geçiyor. El Sueno adındaki bir adam Santa Blanca adında bir uyuşturucu karteli kurmuş. Üstüne tabi ki gitmiş polisi falan da satın almış. Halkın bir kısmı artık durumu kabullenmiş. Ama bir kısmının hiç eyvallahı yok. “Sen kimin topraklarında kime hava yapıyorsun lan!” diyerek El Sueno’ya kafa tutuyorlar. Ama Santa Blanca öyle bir yapılanmaya sahip ki asla zarar veremiyorlar.

Denize düşen yılana sarılır mantığı ile Amerika’dan yardım istiyorlar. Koskoca Amerika, durur mu hiç? Destek atıyor. Fakat sadece 4 adamla ve bunu gizli olarak yapıyor. Biz de o 4 askerden birisiyiz. Sonra başlıyoruz harekete geçmeye. Özellikle sonlarda oyunun hikayesi daha da güzelleşiyor. Mutlaka deneyin, memnun kalacaksınız.

Bu arada oyun daha sonra Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint ile devam etti. Wildlands’i beğenirseniz onunla da devam etmek isteyebilirsiniz. Fakat açık konuşayım, bi Wildlands olmamış, hatta hiç olmamış ama yine de siz bilirsiniz. Son olarak Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands oyununun detaylı incelemesini okumak istersen burayı tıklayabilirsin.


Assassin’s Creed Origins

En İyi Hikayeli Oyunlar Hangileri?

Ubisoft’un yeni dönem Assassin’s Creed oyunlarından ilki Origins. Antik Mısır döneminde geçiyor. Bayek adındaki bir karakteri yönlendiriyoruz. Oğlu ölmüş, mutlu yuvası oğlunun ölümü ile resmen dağılmış. Amacı katilleri bulmak ve cezalarını kesmek.

Bunu yaparken tabi ki kimi zaman destek alması gerekiyor. Başkalarının işlerini görüp kendisine kaynaklar edinmesi gerekiyor. Zaten paralı asker olduğundan dolayı da bunları yaparken çok zorlanmıyor. Hatta kimi görevlerde karısını da görüyoruz. Yönettiğimiz bile oluyor. Tabi Assassin’s Creed oyunu olur da tarihi karakterler olmaz mı? Kleopatra ve Sezar’ı fragmanda zaten göreceksiniz.

DLC paketleri ile beraber oyun daha da güzel bir hale geliyor. Fakat ana oyun da yeterli. Hatta ana oyunun sonunda Assassin’s Creed oyununun simgesinin nereden geldiğini de öğreniyorsunuz. Ama onu burada açıklayacak değilim. Spoiler yok! Fakat serinin son üçlemesini oynamak isterseniz küçük bir tavsiye vereyim. Kronolojik olarak gitme gibi bir düşünceye sahipseniz önce Odyssey, ardından Origins, en sonda da Valhalla’yı oynayın ki her şey tam yerine otursun.


Assassin’s Creed Odyssey

En İyi Hikayeli Oyunlar Hangileri?

En iyi hikayeli oyunlar listesinde yer alan Assassin’s Creed oyunlarında geldik ikinci oyuna. Bu oyunla beraber Antik Yunan zamanına geçiyoruz. Ama az önce de söylediğim gibi, eğer ki son üç oyunu kronolojik sırasıyla oynamak isterseniz mutlaka bu oyunu önce oynayın. Bu spoiler olmadığı için gönül rahatlığıyla söyleyebiliyorum tabi.

Origins ile Antik Mısır döneminde çöllerde at tepesinde ilerlerken Odyssey ile Antik Yunan döneminde Ege kıyılarında olduğumuz için tabi ki de engebeli arazilerde kaya tırmanışlarına çıkacağız. Yani oyunun yapımcıları o kadar çok uğraşmış ki iliklerinize kadar Ege bölgesinde olduğunu anlayabiliyorsunuz. Oyunda hikaye Spartalılar ve Atinalılar arasında gidip geliyor. Ailemiz tarafından dolaylı olarak ihanete uğruyoruz, sonra intikam almaya başlıyoruz. Fakat o da ne? Canımız bildiklerimiz düşman olmuş. Adeta yerli dizi/film havasında geçen bir hikayeye sahip. Siz oynarken yanınızda anneniz, kız kardeşiniz falan izlerse kesin göz yaşlarına boğulur. O derece.

Bu arada bu oyuna sahip olanlar daha sonra Valhalla’da tanıyacakları bir karakterle de maceralara atılacak. Üstelik Ubisoft bunu bedava yaptı. Biz de şaşırdık, “Abi yanlış olmasın, sen kolay kolay bedava vermezsin” dedik ama valla bedava çıktı. Onu da bi deneyin ama Valhalla’yı bitirdikten sonra deneyin. Aynı yükseltme paketi Valhalla için de bedava olduğu için sıkıntı yaşamazsınız.


Assassin’s Creed Valhalla

En İyi Hikayeli Oyunlar Hangileri?

En iyi hikayeli oyunlar listesi içerisinde 3 farklı Assassin’s Creed oyununu alt alta koydum farkındayım. Ama ne yapayım? Adamlar mis gibi oyun yapmış, yazmayayım mı? Tabi ki de yazmadan önce birkaç kişiye sordum, yazma dediler ama dinlemedim ve yazdım. Pişman değilim.

Valhalla Viking döneminde geçen üçlemenin son oyunu. Kendisi bu zamana kadar çıkmış olan bütün Assassin’s Creed oyunları içerisinde bana göre hem en farklısı hem de en güzeli. (Daha Mirage çıkmadı tabi bi de onu görelim). Tamam Assassin’s Creed demek gizlilik demek ama kardeşim Viking olmuşuz, bir elimizde kalkan var bir elimizde balta var. Ne yapabiliriz? Oyunun ana karakteri Eivor zaten kendi öz hikayesi ile harika bir noktada. Adamın hayatta yaşamadığı kalmamış ama yılmamış. Ubisoft bunu hikayeye o kadar güzel işlemiş ki oyun değil film sanki. Üstelik DLC paketlerine de sahipseniz tadından yenmez. DLC paketleri ile beraber 200 saatlik bir oyun sizi bekliyor olacak, tabi eğer hakkını verirseniz.


GTA Vice City

En İyi Hikayeli Oyunlar Hangileri?

Şimdi en iyi hikayeli oyunlar listesine hangi GTA oyununu yazsam “Aaaa şu da vardı” diyebilirsiniz. Aslında bu bana göre biraz yaşla alakalı. Eskiler Vice City derken biraz daha yeni jenerasyon San Andreas diyor, en yeni jenerasyon ise “Yok abi en iyisi GTA V” diyor. Aslına bakarsanız hepsi güzel, ayırmak zor. Ama ben burada GTA Vice City’i ele aldım.

GTA Vice City aslında daha önceden de GTA serisini incelediğim içerikte aktardığım gibi bir çeşit Al Paçinoculuk simülasyonu gibi. Malum aktör Scarface filmi ile bir nesli son derece etkilemişti. GTA Vice City’de aslında bu filmin oyun versiyonu gibi. Dolayısyla oldukça ilgi çekti. Tommy Vercetti karakteri ile bahsi geçen aleme giriş yapıyoruz ve yargı dağıtıyoruz. Oyun içerisinde yapmadığımız şey yok. Yeri geliyor şoförlük yapıyoruz yeri geliyor yarışlara katılıyoruz, yeri geliyor adam öldürüyoruz.

Oyunun ilk çıkış tarihinin üzerinden çok uzun yıllar geçti. Tabi grafikler çok da oynanabilir durumda değil. Fakat GTA Trilogy paketi içerisinde bu oyunda da elden geçirildi. Ama çok da büyük beklentileriniz olmasın. Zira bu “yenileme” işi Rockstar’ın elinde patladı. Onun yerine orijinal oyunu yükleyip üzerine oyuncuların yarattıkları GTA modlarını yüklerseniz daha da keyif alabilirsiniz.


GTA V

En İyi Hikayeli Oyunlar Hangileri?

GTA VI çıkana kadar bunu da buraya koyayım da arkamdan laf yemeyeyim. Şaka bir yana GTA V de aslında en iyi hikayeli oyunlar listesi içerisinde olmayı son derece hak ediyor. Yine GTA serilerinde olduğu gibi aksiyon hiç bitmiyor. Üstelik 3 farklı karakteri yönlendirmek de son derece eğlenceli.

Michael, Trevor ve Franklin adındaki taban tabana üç zıt karakteri sürekli olarak yönlendirerek ilerliyoruz. Zenginliği, ihtişamı sevenler Michael’a, serseri tavırları sergilemek isteyenler Trevor’a, merdivenleri tek tek çıkarak yükselen bir değer görmek isteyenler de Franklin’e kendisini yakın hissediyor. Ama oyun üç karakteri de bize bir şekilde oynatıyor. Yani seçme şansınız yok.

Grafikleri güzel, hikayesi güzel, oynanışı güzel. Uzun süre keyifli vakit geçirebilirsiniz. Hatta az önce Vice City’de söylediğim gibi bu oyunda da oyuncuların kendi yaptıkları modları oyuna yükleyerek oyunun çok daha keyifli olmasını da sağlayabilirsin. Son olarak oyuna indireceğiniz GTA 5 modları sayesinde oyunun çok daha zengin bir hikayeye sahip olmasını sağlayabilirsiniz.


Mafia

En İyi Hikayeli Oyunlar Hangileri?

Mafya gibi ortalıkta dolanmak istiyorsanız aslında GTA serisinden çok Mafia serisine yönelmeniz gerekiyor. Çünkü bu işi daha iyi yapıyorlar. Fakat Mafia serisi içerisinde de en iyisi ilk oyundur. En iyi hikayeli oyunlar arasında yer almasa linç yiyebileceğim kalitede kendisi.

Mafia oyununda sıradan bir taksi şoförünün başına gelen bir olay sonrasında mafyaya girişini ve giderek yükselişini görüyoruz. Tabi yer yer flashback’ler karşımıza çıkıyor. Bu sahneleri izlerken sakın es geçmeyin. Hikayeyi çok güzel tamamlıyor. Malum bazı oyuncular çok sabırsız. Hemen bitsin ara sahneler de oynamaya devam edeyim diyor. Siz yapmayın, olur mu?

Bu oyun hakkında şanslı olduğunuz bir nokta var. Normalde oyun çok eski. Fakat firma Mafia Definitive Edition adı altında oyunu yenileyip tekrar piyasaya sürdü. Ama öyle GTA gibi laf olsun diye yapmadılar. Hakkını vererek yaptılar. Ana hikayeye hiç dokunmadan, sadece grafikleri geliştirerek yaptılar bu düzenlemeyi. Sonucunda da harika bir oyun ortaya çıktı. Keşke herkes “Definitive Edition” konusunda Mafia’yı örnek alsa.


Red Dead Redemption 2

En İyi Hikayeli Oyunlar Hangileri?

En iyi hikayeli oyunlar listesi içerisinde gerçek bir baş yapıt var karşınızda sevgili okurlar. Ayağa kalkın ve önünüzü ilikleyin! Çünkü bu oyun hem hikayesi, hem grafikleri hem de detayları ile saygıyı sonuna kadar hak ediyor. Ve üzerinden yıllar bile geçse hep bu şekilde hatırlanacak. Buna eminim.

RDR 2’de 1899 yılında Van Der Linde adındaki çete içerisinde esip gürlerken başımıza gelen olaylar sonucunda içinde bulunduğumuz durumu sorgulamaya başlıyoruz. Arthur Morgan adındaki karakterimiz çete içerisindeki yerini düşünürken içerisine girmediğimiz ortam kalmıyor. Fakat bu oyunun en güzel kısmı -tabi ki hikayesinin yanında- detayları. O kadar detaylı ki bununla ilgili belgesel bile çekilebilir. Aslında bilgisayar oyunları için bir çeşit devrim niteliğinde.

Eğer ki kovboy olmak isterseniz, iyi bir hikaye görmek isterseniz, detaylara kendinizi kaptırıp sürekli şok olmak isterseniz Red Dead Redemption 2 tam size göre. Fırsatınız olduğunda mutlaka satın alın ve oynayın. Asla pişman olmazsınız. Hatta saatlerce başından da kalkamayacaksınız, buna hazır olun.


Max Payne

En İyi Hikayeli Oyunlar Hangileri?

Max Payne piyasaya ilk çıktığı yıllarda oyuncuları haddinden fazla etkiledi. O dönemlerde sokakta hırsız polis kovalamacası gibi oyunlar oynayan çocuklar bile Max Payne gibi slow motion atlayışlar yapıp düşmanlarına ateş etmenin derdindeydi. Tabi gerçek hayatta o ağır çekimler olmadığı için sonu genelde yaralı dizler olarak karşımıza çıkıyordu. Her neyse, hikayeye dönelim.

Oyunda Max Payne mesaisini bitirmiş evine dönüyor. Şöyle hanımla keyifli bir akşam geçirelim kafasında eve giderken eve geldiğimizde bir şeylerin ters gittiğini görüyoruz. Evde silahlı adamlar var. New York Polis Departmanı’nın en iyi polislerinden birisiyiz, armut mu toplayacağız? Çekiyoruz silahları ve yargı dağıtmaya başlıyoruz. Ama o esnada karımız ölüyor. Buna sinirlenen Max Payne de intikam yeminleri ediyor.

John Wick’ten yıllar yıllar önce piyasaya çıkan Max Payne hikayesi ile bizi oldukça etkiliyor. Sonrasında Max Payne 2 ve Max Payne 3 de piyasaya çıktı fakat hiçbiri Max Payne kadar etkili olamadı. Yani o nedenle en iyi hikayeli oyunlar listesi içerisinde sadece Max Payne yer alıyor. Grafiklere çok takılmam derseniz tekrar tekrar oynayabilirsiniz. Bu arada ufak bir bilgi de geçeyim, Max Payne Remake haberleri dönmeye başladı, umarım doğrudur.


Detroit Become Human

En İyi Hikayeli Oyunlar Hangileri?

En iyi hikayeli oyunlar listesinin son sırasında da farklı oynanış türüne sahip, fakat hikayesi ile oyuncuları derinden etkileyen bir oyun var. Detroit Become Human. Standart oyunlara göre çok daha farklı bir oynanış sunuyor oynayanlara. Oyunun tercihlerine bağlı olarak ilerliyor. Yani bir karar tüm sonuçları etkileyebilir.

Oyunda birden fazla Android’i yönetiyoruz. İstediğimizi seçmek gibi bir lüksümüz yok. Sırasıyla ilerliyoruz hikaye ilerledikçe. Ve bu Androidlerin yolu bir noktada birbirleri ile kesişiyor. Fakat kesişme noktasına gelene kadar aslında tek tek empati yaptırıyor bize. Yani bir nevi “Asıl sen olsan burada ne yapardın?” diye düşündürüyor. Başlarda çok fazla empatiye sahip olmasanız bile oyun ilerledikçe “Bak şimdi ya, oldu mu hiç?” falan demeye başlıyoruz.

Bu tarz oyunlar aslında piyasada mevcut. Heavy Rain, Beyond: Two Souls gibi oyunlarda da aynı oynanış mevcut. Eğer Detroit Become Human oyununu beğenirseniz onları da deneyebilirsiniz. Fakat burada ufak bir tavsiyem olsun size. Eğer ki Detroit Become Human oynunu oynayacaksanız bitirdiğinizde tekrar başlayın ve farklı tercihler yaparak ilerleyin. Sonra oyunu bitirdiğinizde de bir gün üçüncü kez açacağınızı fark edeceksiniz.


En iyi hikayeli oyunlar listesi bu kadardı. Tabi ki listeye dahil edilmesi gereken birçok oyun mevcut. Ama hepsine yer vermemiz imkansız. Dolayısyla göze çarpan oyunları buraya ekleyebildik. Yoksa burada olması gereken Batman serisinden, Far Cry serisinden tutun da birçok oyun olması gerekiyor. Peki sizi etkileyen en iyi hikayeli oyunlar hangisi? Yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim M4gniGame isimli siteyi oluşturdum.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir