İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Oyun Tavsiyeleri

En İyi İkinci Dünya Savaşı Oyunları – 2022

En İyi İkinci Dünya Savaşı Oyunları – 2022
+ -

Savaş her ne kadar iyi bir şey olmasa da maalesef ki hayatımızın içerisinde yer alıyor. Tarihin gidişatını etkileyen bu savaşlar da günümüzde dizilere, filmlere hatta oyunlara bile konu oluyor. Dizi ve filmlerde sıkça gördüğümüz savaş sahneleri bizi her ne kadar etkilese de oyunlardaki kadar olmuyor. Çünkü oyunlarda yer alan senaryo film ve dizilere göre daha iyi oluyor. En iyi İkinci Dünya Savaşı oyunları listesinde yer alan oyunlar da bu tarz kaliteli oyunlar.

Geçmişe dönüp baktığımızda bizi oynarken gerek hikayesi ile gerekse oynanışı ve grafikleri ile etkileyen bir çok savaş oyunu mevcut. Fakat bugün burada biraz daha spesifik alana değineceğiz. İkinci Dünya Savaşı döneminde geçen oyunları mercek altına alacağız.

Liste içerisinde eski oyunlar da olacak, yeni oyunlar da. Fakat listede yer alan oyunlar eski bile olsa son derece sürükleyici olan oyunlar. Oynamadığınız oyunlar varsa mutlaka şans verin ve deneyin. Şimdi çaylar, kahveler hazırsa listeyi incelemeye başlayalım.

Call of Duty: WWII

Bu kısmı okumadan önce Türkçe dublajlı fragmanını izlemeni tavsiye ediyoruz sevgili okur. Çünkü film tadında harika bir fragman olmuş. Fakat Türkçe dublaj olması seni kandırmasın, maalesef ki oyun Türkçe değil. Ama internetten yapacağın ufak bir araştırma ile Türkçe dil yamasını rahatlıkla bulabilirsin. Şimdi gelelim oyunun hikayesine.

Oyunda Normandiya Çıkarmasından tutun da Avrupa’da ikonikleşmiş birçok bölgede savaşa dahil oluyoruz. Tabi ki oyuna aksiyon açısından bakarsak oldukça güzel. Ama aynı zamanda savaşın kirli yüzünü de çok güzel bir şekilde oyunculara gösteriyor. 2017 yılında piyasaya çıktığı dönemde Call of Duty: WWII aslında firma için bir çeşit dönüş bileti niteliğindeydi. Çünkü ara dönemlerde çıkarmış oldukları oyunlar çok tutmadı.

2017 yılında Steam ödüllerinden de kazandı. En iyi İkinci Dünya Savaşı oyunları listesi içerisinde yer alması gereken bir oyun. Tabi Zombi modunu hariç tutarsak. Çünkü Activision inatla bu modu oyuna dahil etmiş. Bu gerçeklikten uzak kısmı görmezden gelirsek üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala kendisini oynatan güzel bir oyun diyebiliriz. Bu içeriği hazırladığımız tarihte 209 TL’den satılıyordu. Oyunu almak için indirim dönemlerini beklemen daha faydalı olacaktır. Çünkü Steam her indirim döneminde Call of Duty serisinde yer alan birçok oyuna indirim uyguluyor.


Company of Heroes 2

Özellikle 2000’li yılların ortasında savaş oyunlarına karşı ciddi bir ilgi vardı oyuncular tarafında. Birinci Dünya Savaşı biraz daha uzak geçmişte kaldığı için çok fazla tercih edilmiyordu. Oyun firmaları da çeşitli İkinci Dünya Savaşı oyunları ile oyuncuların karşısına çıktı. Company of Heroes 2 oyunu da bu oyunlardan birisi.

2013 yılında piyasaya çıktığında çok ses getirmişti. Çünkü ilk oyunun üzerinden tam 7 yıl geçti ve oyuncular da artık “Kardeşim nerede bu oyunun yenisi?” diye söylenmeye başladı. Uzun süren beklemelerin ardından firma oldukça güzel bir oyun ile oyuncuların karşısına çıktı.

Oyunda Almanlara karşı savaşıyoruz. Malum “Heil Hitler!” diyenlere kök söktürmemiz gerekiyor. Yani rakibimiz Hitler oluyor. Fakat bununla da sınırlı değil. Oyunun en güzel yanlarından birisi olan gizli düşmanınız hava şartları. Çünkü oyunda hava soğuk ve bunu iliklerinize kadar hissedebiliyorsunuz. Hatta bunu o kadar güzel işlemişler ki askerlerinizin soğuk hava şartlarına dayanamayarak birer birer öldüğünü de görüyorsunuz.

Strateji tabanlı bir oyun olmasına karşın en az FPS oyunları kadar zevk veriyor. Metacritic bu oyuna 80 puan verdi zamanında. Hala daha da oynanıyor Company of Heroes 2. Çok pahalı da değil, bu içeriği hazırladığımız tarihte Steam üzerinden 31 TL’ye satılıyordu. İkinci Dünya Savaşı oyunları içeriside yer alan en iyi strateji oyunu olabilir kendisi. Mutlaka deneyin.


Hearts of Iron IV

M4gniGame olarak yine İkinci Dünya Savaşı döneminde geçen bir başka strateji oyunu ile karşınızdayız. Bu oyunumuzun adı ise Hearts of Iron IV. 2016 yılında piyasaya çıkan oyun en az Company of Heroes 2 kadar sevilen bir oyun.

Oyunda bolca taktik yapmanız gerekiyor. Çünkü tek düşünmeniz gereken askeri durumlar değil. Aynı zamanda ülke zenginliklerini de hesaba katıp ilerlemeniz gerekiyor. Yani biraz daha detay söz konusu. Fakat sevgili okur bu detaylar da bize savaşın aslında ne kadar detaylı bir süreç olduğunu çok güzel bir şekilde gösteriyor.

Oyunda sadece İkinci Dünya Savaşı dönemi değil öncesi de ele alınmış durumda. 1936 yılından başlayıp İkinci Dünya Savaşına kadar olan süreci net bir şekilde görüyoruz. 59 TL’den satılan bu oyunun bir avantajı daha var, eğer ki tüm geliştirmelere ulaşmak isterseniz aylık ekstra olarak 19 TL ödeyebilirsiniz.


Sniper Elite 4

Sevgili okur, en iyi İkinci Dünya Savaşı oyunları listemizdeki sıradaki durağımız İtalya. Hazırlayın valizleri, ufak bir işimiz var!

Sniper Elite 4 hem en iyi İkinci Dünya Savaşı oyunları hem de en iyi keskin nişancı oyunları listesinde yer alabilecek bir oyun. Çünkü adından da anlaşıldığı üzere bir keskin nişancıyı canlandırıyoruz. Amacımız İtalya’da bulunan faşist Benito Mussolini’yi devirmek. Bu oyuna dair herhangi bir fikriniz yoksa bu durum sizi biraz şaşırtabilir. Neden mi? İkinci Dünya Savaşı oyunları genel olarak hep Almanya’ya karşı yürütülüyor da ondan. E tabi, Hitler gibi birisinin düşmanı olmak, dünyayı kötülüklerden korumak gibi düşünceler çekmiyor değil. Fakat Sniper Elite 4 her ne kadar İtalya’da geçse de harika bir hikayeye sahip.

Yer İtalya olunca eşsiz manzaralar da bizleri bekliyor tabi. Aman dikkat, çatışma esnasında bu güzel manzaralara çok dalmayın, üzülürsünüz. Oyunun güncel fiyatı 89 TL olarak çıkıyor karşımıza. Fakat bu kadar para vermeye gerek yok. Çünkü Steam yine indirim dönemlerinde Sniper Elite serisine de indirim uyguluyor, o dönemlerde satın almak daha mantıklı olacaktır.


Call of Duty 2

Hadi ama, listede sadece bir tane Call of Duty oyunu olacağını düşünmediniz değil mi? İkinci Dünya Savaşı oyunları listesi içerisinde bir tane CoD oyununun olması haksızlık olurdu. Her neyse, şimdi sizleri biraz geçmişe götüreceğiz. Tarihler 2005 yılını gösteriyor ve karşımıza Call of Duty 2 çıkıyor!

Oyunda tek bir millet yerine farklı milletlerin askerlerini canlandırıyoruz. Bunlar İngiltere, Rusya ve Amerika. Fakat düşmanımız bir tane? Bil bakalım kim sevgili okur? Tabi ki Almanya! Çok da zor olmadı değil mi? Şu anda çok klişe gibi olsa da 2000’li yılların hemen başında muazzam bir fikirdi bu. O nedenle kendisine birçok oyuncuyu da bağladı. Bu arada oyuncuyu bağlayan bir şey daha vardı. O da görev sayısı. Şu an için az gelse de o dönemde 27 bölümlük bu oyun çok sükse yapmıştı. Tabi şu anda bir oyunun yan görevlerine bile baktığınızda bunun en az iki katını görebiliyorsunuz.

Oyun yeni dönem CoD serisi oyunlarına biraz ders verecek nitelikte. Çünkü yeni dönem oyunlarından alışık olduğumuz “Helikopterden helikoptere atlarken şarjör değiştirdim” gibi bir durum söz konusu değil. Daha gerçekçi. En azından çatışma sırasında oyun mekanikleri sizden ciddi bir şekilde siper almanızı istiyor. Öyle mermilere kafa atarcasına ortalıkta koşmak yok.

Bu keyifli ama eski oyun şu anda 49 TL’den satılıyor. Ama tabi ki iyi bir oyuncu her zaman indirim dönemini bekler öyle değil mi? Acele etmeyin, indirimden alın.


Battlefield V

Bir oyunda birden fazla karakterin hikayesini görmek son derece keyifli oluyor. Örneğin GTA 5 bize bunu sonuna kadar sunmuştu. Franklin, Trevor ve Michael üçlüsünün her birini yönetmek, onların hikayesini görmek çok keyifliydi. Bu durumun iyi ekmek getirdiğini fark eden Electronic Arts firması da “Kardeşim biz bu konsepti İkinci Dünya Savaşı oyunları içerisinde çok görmedik, hadi bi el atalım.” diyor ve kolları sıvıyor. Ortaya da Battlefield V çıkıyor.

Oyunda 3 farklı karakterin hikayesi üzerine ilerliyoruz. Bunlardan birisi bir hırsız. Bu hırsızın İngiliz ordusuna katılma sürecini görüyoruz. İkincisi Fransızlar için savaşan iki Afrikalı kardeşin hikayesi. Sonuncusu ise Norveç’te direniş gösteren bir kadının hikayesi. Her birinin hikayesi birbirinden farklı ve güzel. Fakat dikkat ettiyseniz sosyal mesaj vermeye çok açık konulara sahip. zaten öyle de oluyor sevgili okur.

Oyunu şu anda Steam standart sürüm olarak satmıyor. Definitive Edition olarak 419,99 TL’den satıyor. Standart sürümüne ise EA Play aracılığı ile ulaşabilirsiniz. O zaman bu kadar çok para vermek zorunda kalmıyorsunuz. EA Play’e aylık 29 TL vererek bu dertten kurtulabiliyorsunuz. Xbox Game Pass gibi yani.


Martha is Dead

“Dıkşın dıkşın, bom bom” ateş edip bombalar yağdırmak bir yere kadar. Sıradaki oyun size bambaşka bir tecrübe ve bakış açısı kazandıracak. Adı Martha is Dead. FPS ve strateji tabanlı İkinci Dünya Savaşı oyunları aksine daha çok psikoloji ve korku tabanlı bir oyun diyebiliriz.

Yıl 1944, yer İtalya. Savaş sırasında Almanlarla müttefikler arasında çıkan çatışmalarda bulunan boğulmuş bir kadına ait cesedin kimliği belirleniyor. Adı Martha. İkiz kız kardeşi bir Alman askerinin kızıdır. İkizi Gulia da Martha’ya olanları çözmek ister. Psikolojik korku türünde iyi bir oyun. Özellikle İkinci Dünya Savaşı döneminde geçiyor olması o dönemdeki psikolojik konulara da değinmesini sağlıyor.

İkinci Dünya Savaşı oyunları listesi içerisinde yer alan en farklı türdeki oyun diyebiliriz. 2022 yılında piyasaya çıkan bu oyunu denemek isterseniz 50 TL ödemeniz yeterli. Harika deği ama ilginç. Denemeye değer.


World of Warships

Oyunların hiç de ucuz olmadığı şu dönemde “Yeter artık, bize biraz da ücretsiz oyun önerin” dediğinizi duyar gibiyiz. Haklısın sevgili okur, sonuçta ne demişler, nerede beleş oraya yerleş. O zaman bu oyun bizden size gelsin.

Bu sefer karadan çıkıyor ve denizlere açılıyoruz. Çünkü adından da anlaşılacağı üzere denizlerde geçen bir oyun. Fakat diğer oyunlar gibi hikaye tabanlı değil. Arkadaşlarınızla girip denizleri birbirine katacağınız çok oyunculu bir sisteme dayanıyor. İkinci Dünya Savaşı döneminde geçtiği için o dönemde kullanılan gemileri ve uçakları kullanıyorsunuz. Oldukça keyifli.

Başında da dediğimiz üzere oyun ücretsiz. Hem online olsun hem beleş olsun hem de İkinci Dünya Savaşı döneminde geçsin diyorsanız hemen indirebilirsiniz.


Red Orchestra 2: Heroes of Stalingrad

Red Orchestra 2 oldukça sevilen İkinci Dünya Savaşı oyunları içerisinde yer alıyor. Adından da anlaşılacağı üzere Stalingrad Muharebesine yönelik bir oyun.

2011 yılında piyasaya çıkmış olmasına rağmen oldukça gerçekçi mekanik yapısı oyuncuları kendisine çekiyor. Şöyle ki diğer oyunlarda oyuncuların işini kolaylaştıran birçok gösterge bu oyunda yok. Yani grafikleri açısından olmasa bile oynanış açısından biraz daha gerçekçi olduğunu söyleyebiliriz. Bir de buna ek olarak bildiğiniz üzere normalde oyunlarda vurulduğunuzda bir süre beklediğiniz zaman sağlık barınız kendiliğinden dolmaya başlıyor. Fakat Red Orchestra 2: Heroes of Stalingrad oyununda bu mümkün değil.

Oyun ücretsiz değil ama bedavadan biraz pahalı. Sadece 18 TL’ye bu gerçekçi deneyimi tecrübe edebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim M4gniGame isimli siteyi oluşturdum.

Yorum Yap