En İyi Mekanik Klavye Tavsiyeleri – Haziran 2023

Mekanik klavyeler özellikle oyuncular için oldukça önemli bir bilgisayar parçası diyebiliriz. Çünkü mekanik klavyeler sayesinde daha iyi performans alablirsiniz. Fakat piyasada bir çok mekanik klavye bulunuyor. Eğer ki hangisinin sizin için daha uygun olduğunu bilmiyorsanız üzülmeyin çünkü doğru yerdesiniz. En iyi mekanik klavye tavsiyeleri listesi sayesinde kendinize ve bütçenize en uygun olan klavyeyi seçebilirsiniz.

Mekanik klavyelerde dikkat edilmesi gereken birkaç husus var. Bunlardan ilki klavyede hangi tür switch kullanıldığı. Daha sonrasında malzeme kalitesi, kullanım amacı, garanti kapsamı, markası ve tasarımı gibi konular geliyor. Bunlara dikkat edildiği sürece nokta atışı yapmaya hazırsınız demektir. Şimdi isterseniz listemizde bulunan klavyeleri tek tek incelemeye başlayalım.

Asus ROG Strix Scope NX TKL Moonlight White

Asus ROG Strix Scope NX TKL Moonlight White
En İyi Mekanik Klavye Tavsiyeleri

Klavye deyince aklımıza hep koyu renklerin hakim olduğu tasarımlar geliyor. Fakat en iyi mekanik klavye listesi içerisinde yer alan Asus ROG Strix Scope NX TKL Moonlight White adından da anlaşılacağı üzere beyaz bir tasarıma sahip ve çok şık duruyor.

Tasarım kısmına biraz daha bakacak olursak aslında tamamen beyaza kaplı olmadığını görüyoruz. Harfler, F serisi tuşlar ve boşluk tuşu hariç diğerleri açık gri renkte ki bu da oldukça güzel bir görüntü katmış. Asus’un bu klavyesi biraz küçük boyutlarda. En azından yan tarafta numpad olmaması bile büyük bir alan kazandırıyor.

Klavye üzerinde Asus’un ROG NX anahtar tipi kullanılıyor. Bu anahtar tipi özellikle FPS oyunları için birebir. Bunların haricinde çok güzel bir özellik daha barındırıyor. Gizlilik tuşu. Bu tuşa bastığınız zaman bütün uygulamaları gizleyebilir, sesi otomatik olarak kapatabilirsiniz. Devam etmek istediğiniz zaman aynı tuşa bir kez daha basmanız yeterli.


Monster Pusat K3

Monster Pusat K3

Ülkemizin oyuncu bilgisayar ve donanımları konusunda dünyaya açılan kapısı olan Monster üretmiş olduğu ürünler ile göğsümüzü kabartmaya devam ediyor. Mekanik klavye konusunda da geri kalmış değil. Hatta Pusat K3 modeli uygun fiyatlı mekanik klavyelerden birisi.

Klavye RGB aydınlatmaya sahip. Agresif tasarım çizgisinde olan Monster Pusat K3 en iyi mekanik klavye tavsiyeleri listesinde olmayı hak eden şık bir ürün. Üzerinde bulunan mutlimedya tuşlarına farklı görevler atayabilirsiniz. Monster bu klavyesinde kırmızı switch türünü tercih. Zaten az önce de söylemiştik, en çok tercih edilen switch türlerinden birisi kırmızı switch.

Klavyede Türkçe dil desteği bulunuyor. Ayrıca bileklik desteği isteyenler için de güzel bir alternatif. Bu bileklik desteği sabit değil. Dilediğiniz zaman çıkarıp takabilirsiniz.


Gigabyte Force K85

Gigabyte Force K85

Genelde Gigabyte markasını çıkarmış olduğu anakart modelleri ile tanıyoruz. Fakat Gigabyte son yıllarda diğer parçalara da el atmaya başladı. Mekanik klavyeler de bunlardan sadece birisi.

Gigabyte Force K85 modelinde kırmızı switchleri tercih etmiş. Tuşların 70 milyon kez kullanım ömrü bulunuyor. Oldukça basit bir tasarıma sahip. Ekstradan herhangi bir tuşu yok. Bunun yanı sıra görseldeki kırmızı aydınlatma sizi yanıltmasın. Çünkü sadece kırmızı aydınlatmaya sahip değil. RGB aydınlatma kullanılmış. Ürün yüzeyinde metal malzeme kullanılmamasına rağmen biraz ağır. 1.1kg ağırlığa sahip.


Logitech G413

Logitech G413

Logitech G413 mekanik klavye için piyasadaki en iyi mekanik klavyelerden birisi olduğunu söyleyebiliriz. Zaten daha önce sizler için uzun uzadıya Logitech G413 Klavye İncelemesi başlığı altında incelemesini yapmıştık. Dilerseniz o içeriğimizi de okuyabilirsiniz.

G413 çok yeni olmayan fakat bugün bile birçok oyuncu tarafından kullanılan bir mekanik klavye. Logitech’in kendisine özel olan Romer-G switch türüne sahip. Bu switch türü daha çok FPS oyunları ve rekabetçi oyunları tercih edenler için uygun. Tam 70 milyon kez kullanım ömrüne sahip. Klavyede Türkçe dil desteği var ki bu gayet güzel. Klavye üzerinde bulunan USB yuvası sayesinde bilgisayarınıza uzanmaya gerek kalmadan işinizi klavye ile halledebiliyorsunuz.

Klavyenin aydınlatması sadece kırmızı. Yani bir RGB aydınlatma söz konusu değil. Fakat oyunlara özel ışık efektlerinin olması da çok güzel bir detay olmuş. Tasarım konusunda ise oldukça sade. Üzerinde ekstra bir tuş yok ve yüzeyi de fırçalanmış metal görünümüne sahip.


Asus RA05 TUF Gaming K3

Asus RA05 TUF Gaming K3

Asus bildiğiniz üzere oyuncular için yıllardır ROG serisi ürünler ile karşımıza çıkıyordu. Fakat son yıllarda ortaya koyduğu yeni serisi TUF ile de oyuncuların beğenisini kanadı. Asus RA05 TUF Gaming K3 mekanik klavye de oyuncular tarafından tercih edilen klavyelerden birisi.

Klavye RGB aydınlatma düzenine sahip. Fakat bir güzel yanı var. Her tuşu ayrı ayrı renk düzenine sokabiliyorsunuz. Bu da size sınırsız modlama imkanı sunuyor. Yani farklı aydınlatma türleri ile klavyenizi farklı görünümlere sokabilirsiniz. Hazır bu kısma değinmişken tasarım konusunu da ele alalım. Biraz agresif tasarım çizgisine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca üzerinde bir de bileklik desteği bulunuyor. Dilerseniz bu bileklik desteğini çıkarma lüksüne sahipsiniz. Zaten mıknatıslı olması büyük bir avantaj. Takıp çıkartması kolay oluyor. Bu kısmı tamamen size kalmış. Klavyede kırmızı switchlere yer verilmiş. Bu tuşların da 70 milyon kez kullanım ömrü var. Tıpkı Logitech G413 modelinde olduğu gibi bu klavyede de bir adet USB girişi mevcut.


SteelSeries Apex 5

SteelSeries Apex 5

Steelseries markası da en iyi mekanik klavye tavsiyeleri listesi içerisinde kendisine yer bulan klavyelerden birisi. Oyuncular için özel ürünler sunduğu Apex serisi gerçekten birbirinden güzel ürünlere sahip.

Öncelikle Steelseries Apex 5 mekanik klavye Türkçe tuş düzenine sahip. Klavye üzerinde mavi switch türü kullanılıyor. Fakat bu tuşların ömrü rakiplerine kıyasla biraz daha az. Çünkü 20 milyon basma ömrüne sahip. Ama öyle bir özelliği var ki çok tatlı bir detay olduğunu söyleyebiliriz. O da üzerinde OLED ekranın olması. Bu ekranda Discord üzerinden gelen mesajları görebilirsiniz. Ya da hareketli GIF’ler atayarak şık bir detaya sahip olabilirsiniz. Klavye dayanıklılık konusunda ise ömür boyu garanti veriyor. Çünkü uçak sınıfı alüminyum alaşımına sahip. Asus klavyede gördüğümüz gibi tuş başına renk ataması da mevcut. Bu sayede dilediğiniz gibi klavyenizi aydınlatabilirsiniz. Görselde görmüş olduğunuz bileklik desteği manyetik özelliğe sahip. İstediğiniz zaman çıkarıp takabilirsiniz.


Razer Blackwidow V3

Razer Blackwidow V3

En iyi mekanik klavye tavsiyeleri listesi olur da Razer olmaz mı? Razer’ın olmadığı masa yok diyerek başlıyoruz detayları vermeye. Razer’ın oldukça kullanışlı bir yapısı olan Blackwidow V3 klavyesi bir çok oyuncu tarafından tercih ediliyor. Çünkü Razer’a özel yeşil switchlere sahip. Peki bu ne demek? Tüm oyun türlerine uygun bir switch türü demek. Bu arada Razer yeşil, mor ve turuncu olmak üzere üç farklı switch türüne sahip. Fakat içlerinde en iyisi yeşil renkli switch.

Klavye üzerinde Türkçe dil düzeni kullanılmış. RGB aydınlatma ile de desteklenmiş. Bu aydınlatmları tek tek her tuşa özel olarak atayabiliyorsunuz. Klavyenin üzerinde multimedya tuşları da mevcut. Bunun yanı sıra klavye alüminyum malzemeden üretilmiş. Bir de bileklik desteği mevcut. Fakat kullanmak zorunda değilsiniz.


Logitech G G915 Lightspeed

Logitech G G915 Lightspeed

En iyi mekanik klavye tavsiyeleri listemizde bulunan bir diğer ürün ise yine Logitech’e ait. Fakat listede bulunan diğer mekanik klavyelere göre biraz daha farklı. Daha fazla konfor sunuyor diyebiliriz. Çünkü bu mekanik klavye kablosuz.

Önce tasarımına bakalım. Oldukça küçük bir yapısı var. Çünkü NumPad kısmı yok. Yani bu klavyeyi aldığınızda karşınıza mini mini bir ürün çıkacak. Tabi NumPad kısmını aktif olarak kullanıyorsanız üzülmeyin, o şekli ile de satılıyor. G413 gibi üzeri fırçalanmış metak görünümüne sahip. Ayrıca RGB aydınlatma ile de destekleniyor bu mekanik klavye. Üzerinde bulunan multimedya tuşları sayesinde bir çok işinizi tek bir tuş ile halledebilirsiniz. Bunların haricinde çok ince bir yapısı olduğunu da ekleyelim. Ultra ince tasarımı ile özellikle minimal tasarımları sevenleri kalbinden vuracak gibi. Bu arada kablosuz olduğu için şarj etmeniz gerekiyor. Tek bir şarj ile 40 saat kullanabilirsiniz.


Asus ROG Claymore 2

Asus ROG Claymore 2

Asus’un oyunculara özel olarak ürettiği ROG serisi ürünlerde belki de en ilginç olanı Claymore 2 mekanik klavyesi. Çünkü bu mekanik klavye modüler bir yapıya sahip. Sağ tarafta bulunan numerik kısmı çıkartabilir hatta sol tarafa takarak LoL, WoW gibi oyunlarda makro tuşları olarak atayabilirsiniz.

Malzeme kalitesi oldukça iyi. Klavyeye dokunduğunuz andan itibaren kaliteli yapısını hissedebiliyorsunuz. Aydınlatması son derece güzel çünkü hem çok fazla göz yoracak kadar parlak değil hem de RGB. Kullanıcılarının rahatlığını düşünen Asus klavyenin alt tarafına manyetik yapıya sahip olan bir bilek desteği de eklemiş.

Klavyede kendi ürettikleri RX Optik mekanik switch’ler kullanılıyor. Bu switch yapısı oldukça kullanışlı. Oldukça rahat bir basış hissiyatına sahip. Ayrıca her tuş 100 milyon basış ömrüne sahip.


Cooler Master CK352

Cooler Master CK352

Farklı alanlarda sıklıkla karşımıza çıkan Cooler Master markası bu sefer de mekanik klavye ile çıkıyor. Tasarım olarak Logitech G413 modelini andıran Cooler Master CK352 G413 modelinden farklı olarak RGB aydınlatmaya sahip. Üstelik sadece tuşlarda değil, yan taraflarından da ince RGB şeritler geçiyor. Hatta bu RGB aydınlatmaları bir yazılım gerektirmeden klavye üzerinden değiştirebiliyorsunuz. Bu da güzel bir detay olmuş. Neredeyse her ekipmanda bir RGB aydınlatma mevcut. Fakat bir ekosistem üzerinden gitmiyorsanız o zaman her markanın kendine ait yazılımını bilgisayarınıza kurmanız gerekiyor. Cooler Master’ın bunun önüne geçmesi de çok mantıklı olmuş.

Klavyenin tuşları çift renkli. Hem siyah hem de açık gri olarak gördüğümüz bütün tuşlar aydınlatmaya sahip. Cooler Master bu modelinde kullandığı tuşlarda kırmızı switch kullanmış. Bu tuşlar da 50 milyon tıklama ömrüne sahip. Tuşlar ile ilgili söyleyeceğimiz son şey ise Türkçe dil düzenine göre bir dizilime sahip olması. Bazı kullanıcılar için bu kırmızı çizgi niteliğinde olduğu için belirtmek istedik.

Evet, donanım tavsiyeleri başlığımız altındaki ilk içeriğimiz olan en iyi mekanik klavye tavsiyeleri listemizde bulunan ürünler bu şekildeydi. Buraya mekanik hisli klavyeleri eklemedik. Tamamen mekanik klavyelerden oluşan listemizde bulunan ürünlerin fiyatları içeriğin yazıldığı tarihteki ortalama fiyatları. Siz satın alım yapmadan önce internet üzerinden fiyat araştırmanızı mutlaka yapın. Çünkü döviz kurunun sürekli olarak değişmesinden kaynaklı fiyatlar da sürekli değişiyor. Bir de indirim zamanlarını kovalamak da fayda var. Beklediğinizden daha da uygun fiyatlara sahip olabilirsiniz. Zaten büyük indirimler olursa ve bu tarz yüksek fiyatlı ürünlerin fiyatları düşerse sizlere MagniGame olarak duyuracağız. Şüpheniz olmasın.

Oyun oynamak sadece erkeklerin işi değil. Bunu göstermek için MagniGame'e geldim ve artık Genel Yayın Yönetmeni olarak karşınızdayım! Bunun yanı sıra sitede bulunan Donanım Tavsiyeleri de benim tarafımdan hazırlanacak. Okuyun, HF & GG!