En İyi 10 Oyun Geliştirme Kursu Önerisi

Oyun geliştirme, günümüzün popüler mesleklerinden biri ve birçok insanın hayalini süsleyen bir kariyer seçeneği. Ancak, oyun geliştirme birçok farklı beceri ve bilgi alanını gerektiriyor ve bu becerileri öğrenmek ve geliştirmek biraz zaman alabiliyor. İyi bir oyun geliştirme kursu, bu süreci hızlandırmak ve gerekli becerileri kazanmak için mükemmel bir yol olarak karşımıza çıkıyor. Ancak, doğru kursu seçmek biraz zor. Bu içerikte, en iyi oyun geliştirme kurslarını seçmek için bazı ipuçları paylaşacağım ve farklı seviyelerde ve beceri alanlarında en iyi 10 oyun geliştirme kursunu birlikte inceleyeceğiz. Siz de bu kurslardan birini seçerek, oyun geliştirme becerilerinizi geliştirebilir ve hayalinizdeki oyunları tasarlayabilirsiniz.

İçeriğe lafı çok uzatmadan başlamak için önce en iyi 10 oyun geliştirme kursu önerisini paylaşacağım. Ardından da bu alanda en çok sorulan sorulara tek tek cevap vereceğim. Buna rağmen aklınıza takılan sorular olursa yorumlar kısmında bizimle paylaşmanız durumunda onları da listeye ekleyerek daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabiliriz. Şimdi hazırsanız en iyi 10 oyun geliştirme kursu önerisine başlayalım.

1- Türkiye Oyun Geliştiricileri Okulu (TOGO)

togo
En İyi 10 Oyun Geliştirme Kursu Önerisi

Oyun geliştirme kursu olarak size önerebileceğimiz ilk yer Türkiye Oyun Geliştiricileri Okulu olacak. MagniGame okurları kendileri aslında yakından tanıyorlar. Çünkü geçtiğimiz sene sizler için kendileri ile bir röportaj gerçekleştirmiştik. Türkiye Oyun Geliştiricileri Okulu – Yeni Nesil Okul isimli röportajımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Kısa adıyla TOGO dönemsel olarak eğitimler açıyor. Bu eğitimlere katılan adaylar Game Developer, Game Artist veya Game Designer olarak kurstan ayrılabiliyorlar. Hem online olarak hem de yüz yüze olarak eğitimlerinden yararlanabilirsiniz.

TOGO’nun en güzel yanlarından birisi farklı ödeme türlerine sahip olması. Nakit ya da kredi kartı gibi herkesin sunduğu ödeme türlerinin aksine kendi sistemlerine sahipler. Şöyle ki Şimdi Öğren Sonra Öde (İşe girince taksitler halinde öde), Şimdi Öde Daha Az Öde (Şimdi peşin daha az öde) ve Öğrendikçe Öde (Taksitler halinde öde) olarak 3 farklı sistemle karşınıza çıkıyorlar. Size uygun olan ödeme sistemini seçip eğitimlere başlayabilirsiniz. Bu arada web sitelerinde yer alan “Mezunlarımız” sekmesinde daha önceden eğitimlerini tamamlamış olan adayların videolarına da ulaşabilirsiniz. Oldukça güvenilir ve kaliteli bir yer olduğunu söyleyebilirim.

2- Olcay Kalyoncuoğlu (Udemy)

Olcay Kalyoncuoğlu Udemy
En İyi 10 Oyun Geliştirme Kursu Önerisi

Olcay Kalyoncuoğlu, Udemy üzerinde oyun geliştirme kursu veren eğitmenlerden birisi. 30.000’i geçen öğrenci sayısı ve 4.000’in üzerinde yorum sayısı gün geçtikçe artmaya devam ediyor. 15 yıldır PHP ile ilgili olan Olcay Kalyoncuoğlu 11 yıldır da eğitim kurumlarında ve Udemy gibi online mecralarda eğitimler veriyor.

11 yıldır oyun sektöründe oyunlar geliştiren Kalyoncuoğlu oyun geliştirme sürecinde eğitim alacak kişilerin başkalarının yürüdüğü yollardan yürümesinden ziyade yeni yollardan ilerlemesinin daha doğru olacağına inanıyor ve bununla ilgili çok güzel bir söz söylüyor. “Ben sana balık vermeyeceğim, ben sana balık tutmayı da öğretmeyeceğim. Ben sana okyanus olmayı öğreteceğim.”

Olcay Kalyoncuoğlu, Udemy üzerindeki en çok tercih edilen ve en güvenilir eğitmenlerden birisi. Şimdilik 15 farklı eğitimi mevcut. Unity C# | Sıfırdan Profesyonelliğe: 3D | 2D Oyun Yapımı, Sıfırdan Unity ile 10 adet HYPER CASUAL oyun yapımı, Unity ile sıfırdan çeşitli oyun sistemlerini öğrenin!, Unity & Photon Network ile Online Multiplayer Oyun Sistemi gibi birçok eğitime sahip. Bunlardan size çekici olan hangisiyse eğitimi satın alabilir ve siz de oyun geliştiricisi olabilirsiniz. Olcay Kalyoncuoğlu’nun Udemy eğitimlerine ulaşmanız için burayı tıklamanız yeterli. Ayrıca websitesini ve YouTube kanalını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

3- Devkod Akademi (Udemy)

Devkod Akademi Udemy
En İyi 10 Oyun Geliştirme Kursu Önerisi

Udemy üzerinde eğitim alabileceğiniz bir diğer oyun geliştirme kursu ise Devkod Akademi tarafından veriliyor. Oyun geliştirme konusunda hiç tecrübesi olmayanlar için oldukça verimli geçebilecek bir eğitime sahip Devkod Akademi. Adı Unity C# | Sıfırdan Zirveye 3D Oyun Geliştirme. Bu zamana kadar yaklaşık 5.000 öğrenciye sahip olan Devkod Akademi Udemy’de oldukça güvenilir bir puana sahip.

Unity C# | Sıfırdan Zirveye 3D Oyun Geliştirme eğitimine bir göz atalım. Devkod Akademi bu eğitim ile birlikte öğrencilerine oldukça kapsamlı bir eğitim sunuyor. Neler yok ki içinde? Öncelikle şunu söyleyebilirim ki eğitim 25 saatlik bir eğitim. Yani oldukça uzun. 7 tane makale ve 4 tane indirilebilir kaynağa sahip. 17 bölümden oluşuyor ve bu 17 bölümde toplamda 224 video bulunuyor. Devkod Akademinin bu eğitimini incelemek isterseniz burayı tıklayabilirsiniz. Ayrıca diğer eğitimleri görmek için de web sitelerini ziyaret etmeniz tavsiye ederiz. Çünkü sadece oyun geliştirme kursu vermiyorlar, aynı zamanda farklı alanlarda da eğitimleri mevcut.

4- Mustafa Akkuzu (Udemy)

Mustafa Akkuzu Udemy
En İyi 10 Oyun Geliştirme Kursu Önerisi

Udemy üzerinde oldukça fazla öğrenci sayısına sahip olan bir diğer güvenilir oyun geliştirme kursu ise Mustafa Akkuzu tarafından veriliyor. 10.000’in üzerinde öğrenci sayısına sahip olan Mustafa Akkuzu ODTÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimini tamamlamış. Hemen ardından ise ODTÜ Bilişim Sistemleri yüksek lisans eğitimini başarıyla bitirmiş.

Udemy üzerinde tek bir eğitime sahip olan Mustafa Akkuzu öğrencilerine oldukça kapsamlı bir eğitim sunuyor. 11 bölüm, 109 videodan oluşan eğitimin uzunluğu 13 saatin üzerinde. Ayrıca eğitim 21 adet indirilebilir kaynak da içeriyor. Kopyala & yapıştır tarzında bir eğitim vermektense neyi, nerede, ne zaman ve nasıl yapabileceğimizi öğretmenin daha doğru olduğunu savunuyor. Haksız da sayılmaz.

Oyun geliştirme kursu konusunda Mustafa Akkuzu’dan eğitim almak isterseniz Udemy üzerinden kendisine ulaşabilirsiniz. Bunun için burayı tıklamanız yeterli olacaktır. Ayrıca kişisel web sitesini de ziyaret ederek kendisi hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

5- Ömer Faruk Sarıkaya (Udemy)

Ömer Faruk Sarıkaya Udemy
En İyi 10 Oyun Geliştirme Kursu Önerisi

Sırada 50.000’e yaklaşan öğrenci sayısı ile Ömer Faruk Sarıkaya’nın Udemy üzerindeki oyun geliştirme kursu var. 15 yıllık eğitmen olan Ömer Faruk Sarıkaya bilgisayar mühendisi ve Çankaya Üniversitesinde aynı alanda yüksek lisans yapıyor. Aynı zamanda Alkame Games firmasında da oyun geliştiriciliği yapıyor.

Gelelim Udemy’de öğrencilerine sunduklarına. Ömer Faruk Sarıkaya’nın oyun geliştirme kursu 14 bölüm ve 91 videodan oluşuyor. Bu videoların toplam süresi ise 16 saat. Eğitim sıfırdan başlıyor, yani bir şey bilmenize gerek yok. İçinizde oyun geliştirmek için heves olsun yeter.

Eğitimi aldıktan sonra ne tarz oyunlar yapabileceğinizi Alkame Games’in web sitesini ziyaret ederek öğrenebilirsiniz. Ayrıca eğitimi satın almak için de burayı tıklamanız yeterli.

6- Bilge Adam Akademi

Bilge Adam Akademi
En İyi 10 Oyun Geliştirme Kursu Önerisi

Bilge Adam Akademi Türkiye’nin en köklü eğitim kurumlarından birisi. Dijital sektör adına eğitim vermedikleri alan yok diyebilirim. Oldukça güvenilir ve kaliteli eğitimleri ile her zaman isimlerini bir şekilde duyurmayı başarıyorlar ki onların bu başarılarını kimi zaman yazılı ve görsel basında da görebilirsiniz.

Bilge Adam Akademi Unity kullanarak öğrencilerine 2D ve 3D oyunlar yapmayı öğreten bir sisteme sahip. Bunu kullanmalarının sebebi ise çok açık, şu anda dünyada geliştirilen en iyi 1.000 mobil oyunun %34’ü Unity ile yapılmış. Unity üzerinden çalışabileceğiniz bu eğitime katılmanın herhangi bir ön koşulu yok. Toplamda da 120 saatlik bir eğitim sizleri bekliyor.

Programlama bilmeden oyun geliştirmek isteyen aday geliştiriciler için uygun bir seçenek. Oyun geliştirme kursu arayanların mutlaka Bilge Adam Akademiyi incelemesi gerektiğini düşünüyorum. Game Development with Unity isimli oyun geliştirme kursunu incelemek ve satın almak isterseniz burayı tıklayabilirsiniz.

7- BTK Akademi

BTK Akademi
En İyi 10 Oyun Geliştirme Kursu Önerisi

Devlet çatısı altındaki Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurumu yani BTK, uzun zamandır vatandaşlara yönelik çeşitlik eğitim fırsatları sunuyor. Oyun geliştirme kursu da bunlardan sadece birisi. Onlar da Unity tabanlı eğitimi öncelikli görüyorlar ve eğitimi bu yönde veriyorlar.

Bu kursun amacı yeterli derecede C# bilgisine sahip olan kişilerin, Unity programını öğrenerek dijital oyun geliştirmeye başlamaları için ihtiyaç duydukları temel ve orta düzey bilgileri edinmesi. Ezberci sisteme karşı bir yapısı olan BTK Akademi kişileri işin mantığını öğrenmeye sevk ediyor. Eğitim 4 bölüm ve 22 videodan oluşuyor. Eğitimi alabilmeniz içinse az önce de dediğim üzere yeterli düzeyde C# bilgisine sahip olmanız gerekiyor.

BTK Akademi Unity ile Dijital Oyun Geliştirmeye Giriş eğitiminin haricinde orta ve ileri düzeyde de Unity eğitimi, Oyunlarda Ürün Yönetimi ve Girişimcilik, Unity ile Eğitici Oyunlar gibi farklı eğitimlere de sahip. Kendinizi geliştirebileceğiniz eşsiz bir platform diyebilirim.

8- Gamelab İstanbul

gamerlab istanbul logo
En İyi 10 Oyun Geliştirme Kursu Önerisi

Oyun geliştirme kursu arıyorsanız bakmanız gereken adreslerden birisi de Gamelab İstanbul olmalı. Adından da anlaşılacağı üzere asıl işleri bu. Kökeni 2006 yılına kadar dayanıyor. Oyun geliştirme kursu olmanın dışında kendileri de oyunlar üretiyor hatta kendi oyun motorları ile. Geçtiğimiz sene “Yılın En İyi Oyun Motoru Geliştiricisi” ödülünü de aldıklarının altını çizelim. Ama bizim sizlere asıl aktaracağımız kısım oyun geliştirme eğitimleri.

Şu an için 6 farklı eğitimleri mevcut. Bunlar İleri Düzey Oyun Programlama Eğitimi, Bilgisayar Oyunu Programlama Eğitimi, Mobil Oyun Geliştirme Eğitimi, Oyun Programlamaya Giriş Eğitimi ve özel dersler. Size uygun olan eğitim türünü seçip o alanda eğitim almaya başlayabilirsiniz. Eğitim programlarını incelemek için de burayı tıklayabilirsiniz.

Bu arada ek birkaç bilgi daha verelim Gamelab İstanbul ile ilgili. Sertifikalı eğitimleri tamamlayan öğrenciler burada staja başlıyor. Öyle staj deyince aklınıza fotokopi çekmek falan gelmesin. Çünkü resmi, gerçek Ar-Ge projelerinde stajyerlere yer veriyorlar. Ve Gamelab eğtiimini tamamlayanlar EA, Ubisoft, Tencent, Zynga gibi dünya devi firmalarda üst düzey oyun geliştirici olarak çalışıyorlar. Yani size üstünkörü değil, oldukça kapsamlı bir eğitim veriliyor. Önümüzdeki günlerde Gamelab İstanbul ile bir röportaj gerçekleştireceğiz ve bu röportajda çok daha detaylı bilgi sahibi olacaksınız. Üstelik MagniGame okurlarına da bir sürprizleri olacak. Bizi takip etmeyi unutmayın.

9- BTK Campus

BTK Campus
En İyi 10 Oyun Geliştirme Kursu Önerisi

BTK Campus benim uzun zamandır eğitimlerini özellikle Instagram’dan takip ettiğim bir platform. Oyun geliştirme kursu arayanların ihtiyaçlarına cevap verdiği gibi birçok alanda da kendisini net bir şekilde gösteriyor. Ama biz yine oyun geliştirme eğitimlerine odaklanacağız. Şimdilik iki farklı oyun geliştirme kursu veriyorlar. Bunlardan ilki Unity ile 2D ve 3D Oyun Geliştirme Eğitimi, diğeri ise Unreal Engine ve 3D modelleme eğitimi. Unity eğitimini birçok yerde bulabiliyoruz ama iyi bir Unreal Engine eğitimini bulmak o kadar da kolay değil. O nedenle bunu biraz mercek altına alalım.

Unreal Engine ve 3D modelleme eğitimi Unreal Engine 4 üzerinden verilen bir eğitim. Unreal Engine 5 her ne kadar daha güncel olsa da birçok oyun firmasının tercihi şimdilik Unreal Engine 4. Eğitim içeriğinde Visual Scripting, Blueprints- Etkinlikler, Pawn, UMG UI Designer gibi birçok detaylı konuda eğitim alıyorsunuz. Ayrıca yüz yüze eğitimlerde de kendi bilgisayarınızı götürme zorunluluğu var. BTK Campus eğitiminden yararlanmak büyük bir avantaj olacaktır. BTK Campus’un oyun geliştirme kursu eğitimleri hakkında bilgi almak için burayı tıklayabilirsiniz.

10- Üçüncü Bin Yıl

En İyi 10 Oyun Geliştirme Kursu Önerisi

Üçüncü Bin Yıl uzun zamandır yazılım sektöründe eğitim veren firmalardan birisi. Bu yazılımların içerisinde tabi ki oyun geliştirme kursu da mevcut. Unity Oyun Programlama Uzmanlığı kursu sayesinde bu alanda bir kariyere sahip olabilirsiniz.

Kursun süresi biraz uzun. 4 ay sürüyor. 96 saatlik bir eğitim alıyorsunuz Başlangıç seviyesinde olanların da rahatlıkla katılabileceği bu eğitim sonunda e-devlet’ten de sorgulanabilen ve uluslararası geçerliliği olan bir sertifika da alıyorsunuz. Ama böyle eğitimlerde sertifikadan çok ne yapabildiğiniz önemli. Yani işi hakkıyla yaparsanız, karşınızdaki görüşme yaptığınız kişi çok eski kafalı birisi değilse önce ne yaptığınıza bakar ve ona göre karar verir. Her neyse, Üçüncü Bin Yıl’dan oyun geliştirme kursu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz burayı tıklamanız yeterli. Açılan sayfada eğitime dair birçok detayı rahatlıkla inceleyebilirsiniz.

Oyun Geliştirme Kursu Hakkında Sık Sorulan Sorular

Oyun geliştiricisi olmak için ne yapmalıyım?

Üniversitelerin yazılım ve programlama ile ilgili bölümlerinden mezun olanlar ya da yazılım ve programlama konusunda eğitim alanlar oyun geliştiricisi olabilir. Ancak bir oyun geliştirme kursundan eğitim alarak da oyun geliştiricisi olabilirsiniz.

Eğitim almak için belirli bir alt yapının olması gerekiyor mu?

Eğitimler farklı seviyelerde veriliyor fakat çoğu kurs sıfırdan başlayanlara özel eğitimler sunuyor. Yani birçok kursun eğitiminde altyapı şartı aranmıyor.

Aldığınız eğitim bu sektöre girmek için yeterli olacak mı?

İlk aşamada yeterli olacaktır fakat teknoloji günden güne gelişiyor ve özellikle oyun sektöründe çalışan oyun geliştiricilerinin bu alanda kendilerini güncel tutmaları gerekiyor.

Hangi oyun motoruna uygun eğitim almalısınız?

Bu soruya verilecek net bir cevap yok aslında. Örneğin çoğu mobil oyun için Unity kullanılırken bilgisayar oyunlarında ise artık Unreal Engine 5 motorunun kullanıldığını görüyoruz. Dolayısıyla asıl önemli olan hangi platforma uygun oyun geliştiricisi olmak istediğiniz.

Oyun geliştirme kursunu tamamladıktan sonra sertifika alacak mısınız?

Açıkçası birçok kurs bunu sağlıyor. Fakat artık geçmiş dönemdeki gibi sertifika sergilemekten çok portfolyo sergilemeniz isteniyor. Yani CV’de yer alan bilgilerden çok gerçekte ne yaptığınız daha önemli.

Eğitimler online mı oluyor yoksa yüz yüze mi?

Yukarıda sizinle paylaşmış olduğumuz en iyi 10 oyun geliştirme kursu listesinde yer alan kursların bir kısmı Udemy gibi online platformlardan eğitim verirken bir kısmı ise yüz yüze eğitimler vermektedir. Yani her iki seçenek de mevcut.

Oyun geliştirme kursu fiyatları ne kadar?

Bu da nereden nasıl eğitim aldığınıza göre değişiklik gösterebilir. Nereden eğitim almak istiyorsanız web sitesini ya da eğitim sayfasını ziyaret ederek oyun geliştirme kursu fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Oyun geliştirme kurslarına nasıl kayıt olunur?

Oyun geliştirme kursuna kayıt yaptırmak son derece basit. Kayıt yaptırmak istediğiniz kursun sayfasına giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

Oyun yapmak için kod bilmek gerekir mi?

Oyun geliştirme sürecinde kod bilmek tabi ki oldukça faydalı bir durumdur. Bildiğiniz program dilleri sayesinde daha iyi ürünler ortaya koyabilirsiniz. Bunu kazanmak için de oyun geliştirme kursu eğitimlerinden yararlanabilirsiniz.

Bir oyun geliştirici neleri bilmeli?

Oyun geliştiricilerin tüm oyunu şekillendirecek kod tasarlamak için donanım teknolojisinin yanı sıra C, C#, C++, Java, Python, Lua ve diğer programlama dilleri konusunda bilgili olmaları gerekir. Yani bu yazılım konusunda da kendinizi geliştirmeniz anlamına geliyor. Unutmayın, ne kadar çok programlama dili bilirseniz size geri dönüşü o kadar iyi olacaktır.

Kim demiş babalar oyun oynamaz diye? 42 yaşında 2 çocuk babasıyım. Hayattaki en büyük zevkim kızlarımla beraber oyun oynamak. Belki bir gün onları da burada görebilirsiniz. Ama o zamana kadar ben sizlere Satın Alma Rehberleri hazırlayacağım.