İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Donanım

En İyi Oyuncu Mouse Önerileri – Eylül 2022

En İyi Oyuncu Mouse Önerileri – Eylül 2022
+ -

Oyuncular oyunlardan maksimum verim alabilmek için bilgisayar donanımlarına da oldukça fazla özen gösteriyor. Mekanik klavyeler, kulaklıklar, monitörler derken birçok farklı ekipman karşımıza çıkıyor. Mouse da bunlardan birisi. Bu içeriğimizde sizlere en iyi oyuncu mouse tavsiyelerimizi sunacağız. Bu içerikte daha önce de yaptığımız gibi sırf ucuz diye bilinmeyen markalara yer vermeyeceğiz. Daha çok bu sektörde kendisini kanıtlamış, daha sağlam ve güvenilir ürünler üreten markalara yer vereceğiz. Listede bazı markalardan birkaç model görebilirsiniz. Fakat hepsinin özellikleri birbirinden farklı.

Bu arada belirtmekte fayda var, en iyi oyuncu mouse önerileri listesi içerisinde sadece kablolu mouse modellerine yer verdik. Kablosuz modelleri ilerleyen zamanlarda ayrıca ele alacağız. Eğer şimdi hazırsanız oyuncu mouse’larını incelemeye başlayalım.

Razer Basilisk V3 RZ01

Razer Basilisk V3 RZ01

Razer yine bir oyuncu ekipmanı ile karşımıza çıkıyor. Bu modelin adı Basilisk V3 RZ01. Yine standart siyah bir mouse karşımıza çıkıyor. Tekerlek ve logo kısmında RGB aydınlatma var. Ayrıca aydınlatma sadece bu kadar da değil. Aynı zamanda mouse’un alt kısmından da RGB aydınlatma şeridi geçiyor.

Agresif ama bir o kadar da şık olan tasarımından çıkalım ve biraz da teknik özelliklerine bakalım. Mouse üzerinde 2. nesil Razer optik anahtarlar bulunuyor. Toplamda 11 adet programlanabilir tuş karşımızda yer alıyor. Oyuncular için oldukça kullanışlı bir özellik. Kaydırma tekerleği ise ayarlanabilir özellikte. Yani kimi oyunlarda fıldır fıldır dönmesini kimi oyunlarda ise kontrollü bir şekilde dönmesini isterseniz bu tamamen size kalmış. Razer kontrolü size bırakıyor. Son olarak 26.000 DPI ve 650 IPS olduğunu da ekleyelim. En iyi oyuncu mouse listesi içerisinde olmayı fazlasıyla hak ediyor.


ASUS Cerberus

Asus Cerberus

En iyi oyuncu mouse önerileri listemizin ilk sırasında ASUS markasına ait Cerberus modeli yer alıyor. Bu model aynı zamanda liste içerisinde yer alan en ucuz oyuncu mouse’u olma özelliğini de elinde bulunduruyor. Fakat fiyatından önce teknik özelliklerini incelemek daha doğru olur.

ASUS Cerberus oyuncu mouse hem sağ elini hem de sol elini kullananlar için özel olarak tasarlanmış. Üzerinde toplamda 6 adet tuş bulunuyor. Bunlardan birisi DPI değerini ayarladığınız tuş. Bu arada DPI demişken 2500 DPI değerinde olduğunu söyleyelim. Mouse üzerinde yer alan bir LED aydınlatma mevcut. Burada Cerberus logosunu görebilirsiniz. Mouse’a ait kablo örgü kablo türünde. Bu da kopmalara karşı dayanıklı olduğunu gösteriyor.


HP OMEN 400 Gaming Mouse

HP OMEN 400 Gaming Mouse

HP Omen oyuncular ürettiği bilgisayarın yanı sıra aynı zamanda ekipmanlar da üretiyor. Oyuncu mouse’u olarak HP Omen 400 Gaming Mouse modelini önerebiliriz. Mouse sağ el ile kullanmaya uygun olarak tasarlanmış. Yan kısımları kauçuk malzeme içeriyor. Bu da ellerinizin terleyerek kaymasına engel oluyor. Mouse’un üzerinde bulunan Omen logosu 8 farklı renk ile aydınlatılabiliyor. Hatta iki farklı efekt de mevcut.

Üstünde bulunan 6 farklı tuş oyunlarda farklı kombinasyonlarda kullanmanıza imkan tanıyor. 5.000 DPI değerinde. Uzun süreli tıklamalara dayanıklı. Çünkü HP bu mouse için 10 milyon tıklama ömrü vaad ediyor. HP OMEN 400 Gaming Mouse oyuncu mouse’larını göz önünde bulundurursak düşük bir fiyata sahip.


Logitech G300s

Logitech G G300s

Bir döneme damgasını vurmuş bir mouse var karşımızda. Logitech G300s modeli birkaç yıldır oyuncular tarafından sıklıkla kullanılan mouse’lardan birisi. Ayrıca çok tuşlu mouse sevenlerin de ilk tercihlerinden. Çünkü üzerinde 9 adet tuş bulunuyor. Eğer ki oyunlarda çok fazla makro tuşa ihtiyaç duyuyorsanız gözden geçirmek isteyebilirsiniz.

Mouse kullanım olarak her iki ele de uygun olarak tasarlanmış. DPI derecesi ise 20 ile 2.500 arasında değişiyor. Ayrıca tıpkı HP Omen 400 Gaming Mouse gibi 10 milyon tıklama ömrüne sahip.


Corsair Harpoon RGB Pro

Corsair Harpoon RGB Pro

Corsair’in en çok bilinen mouse’u Harpoon RGB Pro en iyi oyuncu mouse önerileri listesinde kendisine yer buluyor. Orta segmentli bir mouse olduğunu söylemek mümkün. Üzerinde kaydırma tekerleği dahil 6 adet tuş bulunuyor. Tıklama kısımları özellikle Razer Deathadder serisini andırıyor. Yapı formu sağ ele uygun halde.

Mouse üzerinde bulunan Corsair logosu RGB aydınlatmaya sahip. Dilediğiniz renkte kullanabilirsiniz. Orta segmentli bir mouse olduğu için fiyatı da çok yüksek değil.


ASUS P303 ROG Strix Impact

Asus P303 Rog Strix Impact

ASUS’un oyuncular için özel olarak geliştirmiş olduğu ROG serisinde birbirinden iyi oyuncu mouse’ları mevcut. Bunlardan İlki P303 ROG Strix Impact. Siyah ve çok sade bir tasarıma sahip. Üzerinde bulunan Republic of Gamers logosu RGB aydınlatması ile çok şık gözüküyor. Eğer ki ASUS Aura Sync kullanıyorsanız diğer donanımlarınız ile beraber eş zamanlı bir şekilde aydınlatmasını kullanabilirsiniz.

Mouse üzerinde 5 adet tuş mevcut. Ayrıca mouse hem sağ el için hem de sol el için uyumluluk gösteriyor. Tıklama ömrü konusunda rakiplerine göz dağı veriyor. Çünkü standart tıklama ömrünün aksine 50 milyon gibi uzun bir ömre sahip. Ayrıca 5.000 DPI’a kadar destek veriyor.


MSI Interceptor DS B1

MSI Interceptor DS B1

MSI çıkarmış olduğu Interceptor DS B1 modeli ile kullanıcılarına agresif bir mouse tasarımı sunuyor. Kırmızı ve siyahın hakim olduğu bu mouse üzerinde 6 farklı tuşa sahip. 1.600 DPI’a kadar destek sağlıyor. Ayrıca çerçeve hızı da maksimum 4.000fps. Yan taraflarında kaydırmaz pedler bulunuyor. Bu sayede daha iyi bir tutuş hissiyatına sahip oluyorsunuz.

Bu mouse için söyleyebileceğimiz en farklı şey yanında bir ağırlık sistemi ile beraberinde size sunulması. Ağırlık haznesinde 8 adet yuva var ve bu yuvalara 2 gramlık ağırlık takılabiliyor. Fakat hepsini takmak zorunda değilsiniz. Çünkü mouse size uygun bir dengeye kavuşana kadar değişiklik yapabilirsiniz.


Monster Pusat V8

Monster Pusat V8

Buraya kadar en iyi oyuncu mouse önerileri listesinde çok tuşlu olarak gördüğünüz bütün mouse çeşitlerini unutun. Çünkü yerli gururumuz Monster kullanıcılarına Pusat V8 modeli ile yepyeni bir deneyim sunuyor! Nasıl mı? Üzerindeki tam 18 farklı tuş ile. Neredeyse bir mini klavye gibi diyebiliriz.

Standart makro tuşkaların bulunduğu yan bölmede diğer firmalar genel olarak 3-4 tuş kullanırken Monster biraz daha abartarak 12 tuşa yer vermiş. Tabi bu bazı kullanıcılar için iyi bazıları için kötü. Çünkü her oyun türüne uygun değil. Sağ ele uygun bir tasarımı var. Tıpkı MSI’da olduğu gibi bunda da ağırlık eklentisi mevcut. Üzerinde RGB aydınlatma var. Bu aydınlatma 8 farklı efekt içeriyor. 12.000 DPI’a kadar da destek veriyor.


Logitech G402 Hyperion Fury

Logitech G402 Hyperion Fury

Logitech G402 Hyperion Fury modeli de bir çok oyuncu tarafından en iyi oyuncu mouse modelleri arasında görülüyor. Üstten bakıldığı zaman her ne kadar sol ele uygun gibi gözükse de aslında sağ ele daha uygun. 8 adet tuşa sahip. Bu tuşlara dilediğiniz gibi atama yapabilirsiniz. Hatta kullanmadıklarınızı iptal de edebilirsiniz. Tercih sizin. Tek ihtiyacınız olan Logitech Gaming Software yazılımını bilgisayarınıza kurmak ve gerekli ayarları yapmak.

250 ile 4.000 DPI arasında değişen bir değere sahip. Üstünde bulunan DPI tuşu ile 4 farklı DPI değeri arasında değişiklik yapabilirsiniz. Hatta oyun içerisinde bile bunu yapmak mümkün. Üzerinde bulunan “G” logosu RGB aydınlatmaya sahip değil. Sadece mavi renkte kullanabilirsiniz. Fakat bu da yeterli oluyor.


Corsair Ironclaw RGB

Corsair CH-9307011-EU Ironclaw

Listemizdeki bir diğer Corsair ürünü ise Ironclaw RGB modeli. Her ne kadar bir oyuncu mouse’u olma özelliğini taşısa da bütün oyun türleri için uygun değil. Çünkü Corsair bu mouse için daha çok FPS ve MOBA türlerine uygun olduğunu söylüyor. Yani bu tarz oyunlar oynuyorsanız bir göz gezdirmeniz iyi olur.

Tasarım konusunda alışık olduğumuz üzere siyah renk hakim. Üzerinde de adından anlaşılacağı gibi RGB aydınlatma yeri mevcut. Corsair kendi logosunun ışıl ışıl gözükmesini istemiş gibi gözüküyor. Avuç içi kısmına gelen bölüm biraz daha kabarık bir tasarıma sahip fakat ele iyi oturuyor. Rahatsız edici bir his vermiyor. Üzerinde 7 adet tuş var. Bunlardan birisi DPI tuşu. Bu arada DPI demişken 18.000 DPI’a kadar çıkabiliyor. Ayrıca tuşların her biri 50 milyon tıklama ömrüne sahip.


Thermaltake Tt eSPORTS Volos

Thermaltake Tt eSPORTS Volos

Belki de en ilginç tasarıma sahip olan oyuncu mouse’u ile karşı karşıyayız. Çünkü görüntü olarak hem bir mouse’u hem de bir gamepad’i andırıyor. Üzerinde 14 adet tuş yer alıyor. Bu tuşlara farklı roller atamanız mümkün. Hatta 10 profilde toplam 140 farklı makro atamasına da izin veriyor.

Mouse’un alt tarafında bir ağırlık mekanizması yer alıyor ve burada dilediğiniz gibi değişiklik yapabiliyorsunuz. Üzerinde ise RGB aydınlatma mevcut. DPI olarak da 8.200’e kadar destek sağlıyor. Çok kullanışlı olur mu bilmiyoruz ama çok fazla tuş istiyorsanız mutlaka incelemeniz gerekir.


Razer Deathadder Essential Gaming Mouse 

Razer Deathadder Essential Gaming Mouse

En iyi oyuncu mouse önerileri listesi içerisinde bir efsane yer alıyor. Razer zaten başlı başına bir efsaneyken Deathadder Essential modeli ile daha da ayrı bir yer öneme sahip oluyor. Çünkü hem kalitesi çok iyi hem de fiyatı çok iyi. Fakat fiyatından önce teknik özelliklerine değinmek daha doğru olur.

Üzerinde sadece 5 adet tuş var. Gayet sadece ve ergonomik bir tasarıma sahip. Üzerinde bulunan Razer logosunu RGB aydınlatması sayesinde farklı renklerde kullanabiliyorsunuz. Sadece sağ ile değil sol ile oynayanlar da rahatlıkla kullanabiliyor. Ayrıca örgü şeklindeki kablosu da kopmalara karşı güzel bir önlem oluşturuyor. 6.000 DPI’a kadar destek veren mouse 100 milyon tıklama ömrüne sahip.


SteelSeries Rival 710

SteelSeries Rival 710

SteelSeries tasarım konusunda çok farklı bir mouse ile karşımıza çıkıyor. Bu sefer tuş sayısından değil, üzerindeki OLED ekrandan kaynaklı. Evet, üzerinde bir OLED ekran bulunuyor. Aslında bunu SteelSeries mekanik klavyesinde de kullanıcılarına sunuyor. Fakat mouse üzerinde böyle bir özelliğin olması son derece dikkat çekici. Bu ekran üzerinde oyun içi istatistiklerinizi görebilirsiniz.

Gelelim diğer özelliklerine. 60 milyon tıklama ömrüne sahip. Üzerinde bulunan titreşim motoru oyunlardan daha iyi bir geri bildirim almanızı sağlıyor. Yumuşak dokulu yapısı ürünün elden kaymasını engelliyor. SteelSeries yazılımı ile birlikte RGB aydınlatmasını dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. 12.000 DPI değerine kadar kullanılabilir. Örgülü kablo türü malzeme kalitesinin ne kadar iyi olduğunu gözler önüne seriyor. Böyle bir mouse için ödemeniz gereken tutar da tabi biraz fazla.


Corsair Gaming Glaive RGB

Corsair Gaming Glaive RGB

En iyi oyuncu mouse önerileri listesinin son sırasında en pahalı mouse yer alıyor. Corsair Gaming Glaive RGB modeli daha çok profesyonellere yönelik bir mouse. Standart mouse’larda genel olarak plastik malzeme kullanılırken bu üründe alüminyum malzeme tercih edilmiş. Bünyesinde 16.000 DPI optik sensör mevcut. Üzerinde bulunan 6 tuşun her biri 50 milyon tıklama ömrüne sahip.

RGB aydınlatması sayesinde farklı renklerde kullanmanız mümkün. Fakat en büyük özelliği ise el yapınıza uygun olan farklı tezgah seçenekleri. Hangisi sizin için iyi ise onu tercih edebilirsiniz. Yani 3 farklı tezgah ile en uygun olanı seçmeniz yeterli. Bu sayede oyunlardan maksimum performans alabiliyorsunuz.


SteelSeries Aerox 3 Wireless Gaming Mouse

steelseries aerox 3 wireless en iyi oyuncu mouse

SteelSeries Aerox 3 serisi içerisinde aslında kablolu modeller de mevcut. Fakat burada daha çok kablosuz model üzerinde durmak istiyoruz. Çünkü SteelSeries Aerox 3 Wireless Gaming Mouse hem hafif hem rahat hem de çok kullanışlı.

SteelSeries Aerox 3 Wireless Gaming Mouse White Matte Finish (Snow) ve Black Matte Finish (Onyx) adını verdikleri iki farklı renk seçeneğine sahip. Üzerinde bulunan delikler elinizin terlemesini engellerken bir yandan da mouse’a oldukça şık bir görünüm kazandırıyor. Bu delikler sizi tedirgin etmesin. Çünkü SteelSeries’in Aqua Barrier adını verdiği teknoloji sayesinde içine sıvı, toz, tüy gibi maddeler girse de aynı şekilde düzgün çalışmasını sağlıyor. Ayrıca bu mouse sadece 68 gram ağırlığında. En iyi oyuncu mouse önerileri listesine girmeyi sadece bu özelliği ile bile hak ediyor.

RGB aydınlatması da olan SteelSeries Aerox 3 serisi mouselar aslında oyuncular tarafından oldukça beğenildi. Kablosuz modelleri kablolu modellere nazaran biraz daha pahalı.


ASUS ROG Gladius II Core

Asus Rog Gladius II Core

ASUS markalı oyuncu mouse’ları çok beğeniliyor. Bu modelimizin adı da ASUS ROG Gladius II Core. Mouse siyah bir tasarıma sahip. Üzerinde ROG logosunu görebilirsiniz ve bu logo RGB aydınlatma ile aydınlatılıyor. Aynı şekilde tekerlek kısmında da bir aydınlatma mevcut.

ASUS ROG Gladius II Core 200’den 6200 DPI’a kadar çıkabiliyor. PAW3327 optik sensörü sayesinde oldukça hassas. Kablolu bir kullanım sunuyor. Fakat burada kablonun örgü kablo olduğunu belirtelim. Yani kopmalara ve zedelenmelere karşı oldukça dirençli. Üzerinde toplamda 6 adet tuş bulunuyor ki bu da birçok oyuncu için oldukça yeterli bir miktar.


En iyi oyuncu mouse önerileri listesi bu şekildeydi. Liste içerisinde yer alan ürünlerin her birinin özelliği diğerlerinden farklı. Siz kendinize en uygun olan mouse hangisi ise onu tercih edebilirsiniz. Fakat yine de internetten alacak olsanız dahi bir mağazadan denemenizi tavsiye ederiz. Çünkü elinizi rahat hissetmeniz oldukça önemli. Ayrıca oyuncu mouse’u satın almadan önce daha çok hangi oyun türlerinde vakit geçirdiğinizi de gözden geçirin.

Listede yer almasını düşündüğünüz oyuncu mouse’ları varsa ya da listede yer alan ürünler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz yorumlar kısmından bize ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim M4gniGame isimli siteyi oluşturdum.

Yorum Yap