En İyi PC Kasa Tavsiyeleri – Aralık 2022

Bilgisayar toplarken genelde anakart, işlemci, RAM ve ekran kartına yükleniyoruz. Fakat tüm bunları içerisinde tutacak olan PC kasası da son derece önemli bir parça. Çünkü içerisinde parçaların rahat hava alabilmesi gerekiyor. Ve tabi ki güvenli olması da gerekiyor. En İyi PC Kasa Tavsiyeleri listesi içerisinde yer alan PC kasaları da tam olarak buna yönelik olacak. Sadece güvenlik mi? Hayır, çünkü dış görünüşün de son derece önemli olduğunu biliyoruz. Ama yine de PC Kasası satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğinizi bilmiyorsanız burayı tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Listede yer alan ürünlerin fiyatlarını yazmayacağız. Malum fiyatlar her geçen gün değişiyor. O nedenle daha çok performans bazlı bakacağız PC kasalarına. Ayrıca çok ucuz olan markalar yerine güvenilir markalara listemizde yer vereceğiz. Her markadan da sadece bir ürün yer alacak. Sırf ucuz diye bir PC kasası almak bilgisayarınızın içerisinde bulunan diğer parçaların zarar görmesine neden olabilir. Bunun da olmasını istemeyiz. Şimdi hazırsanız En İyi PC Kasa Tavsiyeleri isimli listemize bir göz atalım.

Cooler Master MasterBox 540

En İyi PC Kasa Tavsiyeleri

En iyi PC kasa modelleri listemizde yer alan Cooler Master’ın MasterBox 540 modeli oldukça şık. Üzerinde yer alan ARGB aydınlatmalara karanlık ortamlarda bilgisayarınızın karizmasına karizma katıyor diyebiliriz. İçerisinde bulunan dahili ARGB kontrolcüsü sayesinde dilediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz.

Kasanın yan tarafı temperli camdan oluşuyor. Ve bu panel herhangi bir vida ile kasaya sabitlenmiyor. Bu oldukça güzel bir özellik. Üst paneli çıkıyor, bu da temizlik açısından önemli. Tam 7 adet 120mm fan desteği sunuyor. Ayrıca 360mm radyatör desteği de mevcut. Kule tipi işlemci soğutucu kullanıyorsanız 165mm yüksekliğe kadar uzanan soğutucuları rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ekran kartı türünde ise 410mm genişlik desteği var. Son derece güzel bir PC kasa örneği ve en iyi PC kasa tavsiyelerinde mutlaka olması gereken bir model.

Corsair Carbide SPEC-05

En İyi PC Kasa Tavsiyeleri

En iyi PC kasa markalarından bahsediyorsak mutlaka listede Corsair olmalı. Çünkü senelerdir çok kaliteli kasalar üretiyorlar. Hatta yıllar önce çıkardıkları kasalar bile o kadar ikonikleşmiş durumda ki bugün bile hala oyuncular tarafından tercih ediliyor. Corsair Carbide SPEC-05 de bunlardan sadece birisi. Peki bu kasada neler var?

Öncelikle tasarım kısmına bir göz atalım. Az önce bahsettiğimiz gibi ikonikleşmiş bir Corsair tasarımı bizleri karşılıyor. Son derece sade ve şık. Yan panellerden birisi şeffaf. Tam boy olması sayesinde PC kasası içerisinde bulunan tüm parçalarınızı net bir şekilde görebiliyorsunuz. Soğutma anlamında da oldukça başarılı. Ön tarafa dilerseniz 3 adet 120mm’lik ya da 2 tane 140mm’lik fan takabilirsiniz. Hatta 240mm’lik radyatörleri de destekliyor. Üst tarafa baktığımızda 2 adet 120mm’lik fan desteğini, arka kısımda ise 120mm’lik fan ya da radyatör desteğini görüyoruz. Yani soğutma için her şey düşünülmüş. Hatta bir tane de kırmızı LED aydınlatmaya sahip 120mm’lik fan da hediye ediliyor.

En iyi PC kasa tavsiyeleri listesindeki bu modelde RGB desteği yok. Fakat aynı tipte olan bir başka modelde RGB desteğini görebiliyoruz. Eğer ki RGB konusunda çok hevesliyseniz içerisinde kullanacağınız fanlar ve RGB destekli ekipmanlar sayesinde farklı bir görünüm elde edebilirsiniz. Bizim incelediğimiz modelde 650W kapasiteli 80 Plus Bronze sertifikalı bir PSU da mevcut. Fakat güç kaynağınız varsa dahil olmayacak şekilde de satın alabilirsiniz.

Son olarak kablo kanallarına bakalım. Kabloların geçeceği yerler kauçuk malzeme ile kaplanmış. Yani kablolarınız zarar görmeden arka taraftan öne doğru uzanıyor ve arka tarafta kablolama için oldukça geniş bir alan da var.


Lian Li O11 Dynamic Evo White

En İyi PC Kasa Tavsiyeleri

Kimileri bilgisayar setup’larında siyah tonları kullanmayı sever kimileri ise beyaz. Lian Li O11 Dynamic Evo modeli aslında her iki taraf için de kasa üretmiş. Hem siyah hem de beyaz seçeneği mevcut. Fakat biz burada beyaz modeli ele alacağız. En iyi PC kasa modelleri arasında beyaz tasarım olmasın mı hiç?

Bu kasa tam bir tasarım harikası diyebiliriz. Çünkü kasada yok yok. İlk olarak dikkat çeken özelliği hem önden hem de yandan şeffaf panele sahip. Yani kasanın içine oldukça hakimsiniz. Fakat asıl dikkat çeken özellik ise kasanın çift yönli olarak kullanılabilesi. Yani kablolama kısmını dilerseniz sağ tarafta dilerseniz sol tarafta kullanabiliyorsunuz. Herhangi bir zorlama yok, tamamen özgürsünüz. Kablolama demişken Lian Li markası kablolarınız zarar görmesin de geçiş yerlerine kauçuk tabanlar yerleştirmiş. Bu da oldukça güzel bir detay. Hatta bu zamana kadar alışık olmadığımız şekilde alttan geçen bile kablo yuvalarını görüyoruz.

E-ATX’e kadar anakart modellerini destekliyor. Maksimum 10 adet fan kapasitesini desteklerken 3 ayrı 360mm’lik radyatör desteğini de yine kullanıcılarına sunuyor. Açma kapama düğmelerinin olduğu yer de yine standartların dışında. Çünkü bu bölümleri kasanın alt kısmında görüyor. Yani kısaca özetleyecek olursak bu kasa oyuncuların tabularını yıkmak için üretilmiş. En iyi PC kasa tavsiyeleri listesinde kesinlikle olmayı hak ediyor.


MSI MAG Forge 100R

En İyi PC Kasa Tavsiyeleri

MSI kullanıcılarının çok sevdiği bir model en iyi PC kasa tavsiyeleri listesine giriş yapıyor. Aslında çok yeni bir model değil fakat ahala tercih edilen modellerden birisi. Özellikle az önce de belirtiğimiz üzere MSI tutkunları için özel bir model.

Kasada agresif çizgiler görüyoruz. Asimetrik kabartmalı mesh ön panel oldukça dikkat çekici. Zaten mesh paneller kasanın içerisine hava girmesi açısından oldukça önemli. Yine üst panel de mesh panel fakat asimetrik değil, düz. Yan panele baktığımızda ise 4mm’lik temperli cam paneli görüyoruz. Yine RGB ekipmanlar kullanıyorsanız içerinin ışıltısını dışarıdan izleyebilirsiniz. Zaten kasa ile beraber 2 adet ARGB 120mm’lik fan geliyor. Gerisi size kalmış. Unutmadan ekleyelim toplamda 6 adet 120mm’lik fan desteği sunuyor.

ATX boyutundaki anakartları, 33 cm’lik ekran kartlarını ve 16cm’lik işlemci soğutucuları destekliyor. Açma kapama düğmeleri ve giriş çıkış portları nerede diye soracak olursanız söyleyelim. Hemen kasının üst tarafında yer alıyor.


NZXT H510 Flow

En İyi PC Kasa Tavsiyeleri

En iyi PC kasa modelleri listesi olur da NZXT hiç olmaz mı? Aslında bu markayı daha çok yurt dışındaki yayıncıların setup’larında görüyoruz. Malum ülkemizdeki dalgalı kurlar zaten fiyatları olumsuz etkiliyor. E bir de NZXT markasının ürünleri çok da ucuz olmayınca bu markaya erişebilmek biraz zorlaşıyor.

NZXT H510 Flow modeli standart NZXT tasarım çizgisinden çok uzaklaşmamış gibi. Fakat her yerinde ayrı bir detay var. Öncelikle ön kısımda mesh ızgarayı görüyoruz. Genelde düz tasarım çizgilerini tercih eden marka için farklı bir tasarım olmuş. Yan kısmında ise alışık olduğumuz temperli cam panel bulunuyor. Fakat bu kasanın en büyük özelliği ise kablolama kısmında karşımıza çıkıyor.

Kablolama konusunda usat bir marka olduğunu gösteren NZXT bu modelde de ustalığını kanıtlamış durumda. Öyle ki temiz bir sistem kurabilmeniz için her şeyi düşünmüşler. Kabloların çirkin görüntüsünü engelleyecek olan panellerden tutun da düz geçişler için yuvalara kadar her şey mevcut. Bu sayede kasanızın içinde hava akışı muazzam derecede olacak. Eğer fırsatınız varsa en iyi PC kasa tavsiyeleri listemizde bulunan NZXT ürünlerini inceleyin ve sisteminize ekleyin.


Asus ROG Strix Helios

En İyi PC Kasa Tavsiyeleri

Söz konusu oyuncular ise Asus’un olmadığı masa yok! Kulaklıktan klavyeye, mousetan kasaya her yerde Asus var. Ama hakkını da verelim, çok iyi ürünler çıkarıyorlar. Son yıllardaki gelişimi asla azımsanmayacak derecede. En iyi PC kasa modellerinde de tabi ki yer alacak bir marka.

Gelelim Asus ROG Strix Helios modeline. Artık bilmeyen yok, eğer ki Asus ROG serisinde bir ürün varsa mutlaka bir yerinde ışıklandırma vardır. Hem de RGB olarak. Bu artık farz gibi bir şey oldu Asus için. Bu özelliğini Helios modelinde de görüyoruz. Ön panelde yer alan ROG logosu ve şekiller RGB aydınlatmaya sahip. Tasarımda her ne kadar RGB aydınlatmalar olsa da genel olarak baktığımızda çok sert bir tasarım çizgisini görüyoruz. Alman tankı gibi maşallah. Heybetinden sual olmaz. O derece.

Ön ve yan panelde isli cam bulunuyor. Yani içeriyi görebiliyoruz ama çok net değil. Ön panelin cam kısmı haricindeki yerlerde ise fırçalanmış alüminyum çerçeveler yer alıyor. Onun haricinde üst tarafa baktığımızda ise mesh ızgara karşımıza çıkıyor. Fakat bizi asıl şaşırtan bant geçişleri oluyor. Kasayı taşırken büyük kolaylık fakat tasarım konusunda da farklı bir çizgi. Ve en güzel özelliklerinden birisi de ekran kartını yatak ya da dikey olarak kullanabilmeniz. Fakat bunun için ayrıca satılan bir ara kabloyu satın almanız gerekiyor.


Cooler Master HAF 700 EVO

En İyi PC Kasa Tavsiyeleri

Agresif tasarım sevenler buraya gelsin. Çünkü Cooler Master kendisinden beklenilmeyecek kadar agresif bir tasarım ile karşımıza çıkıyor. HAF 700 Evo modeli bu zamana kadar alışık olmadığımız kadar sert fakat bir o kadar da güzel. En iyi PC kasa tavsiyeleri listesindeki en agresif modellerden birisi.

Lafı uzatmadan hemen incelemeye ön taraftan başlayalım. Ön tarafta dikey şetitlerin arasında bir adet ekran bulunuyor. Bu LCD ekranı dilediğiniz gibi kişiselleştirebilirsiniz. Dikey şeritler ise RGB aydınlatmaya sahip. İyi de hava nereden girecek diye düşünüyorsanız Cooler Master’ın buna da bir cevabı var. Dİkey şeritlerin hemen arkasında mesh ızgara bizleri bekliyor. Yine üst panelde de mesh ızgara mevcut.

Yan tarafta ise şeffaf panel kullanılmış. Buradan baktığınız zaman sizi kocaman bir kasanın karşıladığını görebiliyorsunuz. Kasa o kadar büyük ki sadece üst panele 6 adet fan takılabilirken arka kısma ise 2 adet fan takabiliyorsunuz. Ayrıca kasa o kadar modüler bir yapıya sahip ki hem kurulumlar çok kolay oluyor hem de temizlik. Gerçekten muazzam bir kasa. En iyi PC kasa tavsiyeleri listesinin göz bebeklerinden birisi.


XPG INVADER

En İyi PC Kasa Tavsiyeleri

Sade ama şık. Son yıllarda gördüğümüz en iyi pc kasa tasarımlarından birisi diyebiliriz. XPG markası her ne kadar PC kasaları ile adını çok fazla duyurmamış olsa da oldukça iyi bir ürün ortaya koymuş. XPG Invader modeli incelemeye değer bir ürün.

Öncelikle bu kasanın iki farklı renk seçeneğine sahip olduğunu görüyoruz. Bunlar siyah ve beyaz. Ön kısımda kapalı gibi duran panel mevcut. Fakat yanlarda bulunan hava panelleri kasanın içerisine hava girmesini sağlıyor. Zaten o düz panelin hemen arkasında da manyetik toz filtresini görüyoruz ki bu çok önemli. Kasanın içine giren hava ile beraber tozların fanlara yapışmasını istemeyiz. Ön tarafın alt kısmında ise ufak bir RGB led şerit yer alıyor. Buradan çıkan ışık yere yansıyor ve güzel bir görünüm sağlıyor.

Yan kısımda tam boyutlu bir cam panel yer alıyor. Bu sayede kasanızın içi eğer ışıklıysa çok güzel bir görüntü sağlayacaktır. Güç kaynağının olduğu bölüm tam boyutlu bir panel ile kapatılmış. Burada da kırmızı bir şekilde Invader logosu yer alıyor.

Kasa ATX boyutuna kadar anakart desteği sunuyor. Yani baktığınız zaman ufak gibi gözükse de aslında öyle değil. Zaten diğer yan tarafta bulunan kablo yuvalarını gördüğünüz zaman siz de kasanın hiç de küçük olmadığını anlayacaksınız. En iyi PC kasa tavsiyeleri listesinde olmayı sonuna kadar hak ediyor.


Sharkoon REV200

En İyi PC Kasa Tavsiyeleri

Tabuları yıkan bir başka kasa ile karşı karşıyayız. Sharkoon standart tasarımlardan sıkılmış olacak ki böyle bir tasarıma imzasını atmış. İlk bakışta standart bir kasayı andırsa da işin rengi anakartı yerleştirirken değişiyor. Çünkü bu kasa ters! En iyi PC kasa listesinin en garip üyesi diyebiliriz bu model için.

O da ne demek diye sorarsanız hemen açıklayalım. Bildiğiniz üzere hemen hemen bütün kasalarda anakartın giriş çıkış portları kasanın hemen arka tarafına denk gelecek şekilde yerleştiriliyor. Fakat Sharkoon REV200 modelinde bu durum farklı. Bu kasada anakartın giriş çıkış portları üst tarafa denk geliyor. Peki kablolar konusunda bir sıkıntı çıkarmıyor mu? Hayır, çünkü Sharkoon karşılaşabilecekleri her türlü sorunu çözmüş ve bu kasayı öyle üretmiş.

Öncelikle kasanınyan ve ön panelleri temperli cam. Geniş iç hacmi ile de birçok anakarta, ekran kartına ve işlemci soğutucuya rahatlıkla ev sahipliği yapabiliyor. Fakat gelelim aslı noktaya. Anakart bağlantılarının üst tarafa denk geldiğini söylemiştik. İşte bu sayede ekran kartınız da kasa içerisinde dikey bir konumda yer alıyor. Yani Sharkoon bir taş ile iki kuş vurmuş durumda. En iyi PC kasa tavsiyeleri listesinin belki de en çılgın üyesi kendisi.


GamePower WARCRY

En İyi PC Kasa Tavsiyeleri

Ve geldik en iyi PC kasa tavsiyesi listesinin son sırasına. Listemizin son sırasında GamePower markası yer alıyor. Üstelik oldukça şık ve ihtişamlı bir kasa ile. Bu modelin adı WarCry. Adından da anlaşılacağı üzere ATX boyutundaki anakartlara kadar destek sağlıyor.

Tasarım kısımına baktığımız zaman akvaryum gibi bir kasanın bizleri karşıladığını görüyoruz. Neredeyse her yeri cam olan bu kasa sayesinde kasanın içinde neler olup bittiğini rahatlıkla görebilirsiniz. Ön panel cam ve herhangi bir hava girişi bulunmuyor. Bu her ne kadar dezavantaj gibi gözükse de GamePower bize öyle bir fan desteği sunuyor ki içerisi resmen efil efil esiyor. Tabanından tavanına kadar her yere fan koyabiliyorsunuz.

Ekran kartını sergilemek isteyenler için dikey ekran kartı desteği de yer alıyor. Fakat bunun için ara bağlantı kablosuna ekstradan sahip olmanız gerekiyor. Yoksa stanadart şekilde kullanmanız gerekiyor. Kısacası genel olarak baktığımız zaman son derece şık ve ihtişamlı kasa. En iyi PC kasa tavsiyesi içeriğinde olmayı sonuna kadar hak ediyor.

Oyun oynamak sadece erkeklerin işi değil. Bunu göstermek için MagniGame'e geldim ve artık Genel Yayın Yönetmeni olarak karşınızdayım! Bunun yanı sıra sitede bulunan Donanım Tavsiyeleri de benim tarafımdan hazırlanacak. Okuyun, HF & GG!