1. Anasayfa
  2. Donanım

En İyi SSD Tavsiyeleri – 2023

En İyi SSD Tavsiyeleri – 2023

MagniGame olarak bilgisayar parçalarını tanıtmaya, satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair bilgilerimizi sizlerle paylaşıyoruz. Anakart, işlemci, RAM bellek, ekran kartı gibi parçaların ne işe yaradıklarını anlattık. Sonrasında da bu parçaları satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsettik. Son olarak da bu parçalara dair aylık tavsilerimizi güncelleyerek sizlerle paylaştık. Bugün de sıra en iyi SSD tavsiylerinde.

Fakat En iyi SSD Tavsiyeleri isimli içeriğimizi okumadan önce eğer ki bu parçaya dair çok fazla bilginiz yoksa sizi önce Bilgisayarda SSD Nedir ve Ne İşe Yarar? isimli içeriğimizi okumaya, ardından da SSD Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Satın Alma Rehberi isimli içeriğimizi okumaya davet ediyoruz. Çünkü bu içerikleri okuduktan sonra daha doğru kararlar verebilirsiniz. Şimdi gelin En İyi SSD tavsiyelerimiz nasılmış hep beraber öğrenelim.

Kingston KC3000

Kingston KC3000
En İyi SSD Tavsiyeleri

Depolama alanları konusunda kendisini piyasaya kanıtlamış olan markalardan birisi Kingston. Çıkarmış olduğu KC3000 modeli de yine piyasada ihtiyaçlara yönelik modellerden birisi. Bu modeli 512 GB kapasitesinde. PCIe 4.0 NVMe ile yüksek performans sağlıyor.

tour cappadocia

Form olarak baktığımızda kompakt M.2 2280 form faktörüne sahip. Bu faktör sayesinde hem PC’de hem laptoplarda kullanabiliyorsunuz. Üzerinde alüminyum ısı dağıtıcı bulunuyor ki bu da uzun süreli kullanımlarda fazla ısınmasına engel oluyor. Okuma yazma hızlarına baktığımız zaman çok ciddi oranları görüyoruz. Bu SSD 7.000MB okuma ve yazma hızına sahip. Oldukça sağlam değerler. deneme bonusu veren siteler 2023

XPG Gammix S50 Lite AGAMMIXS50L-2T-C

XPG Gammix S50 Lite AGAMMIXS50L-2T-C
En İyi SSD Tavsiyeleri

M.2 SSD’ler konusunda başarılı markalardan birisi olan XPG de en iyi SSD tavsiyeleri listesi içerisinde yer alıyor. XPG’nin Gammix S50 Lite AGAMMIXS50L-2T-C modeli aslında üst düzey bir SSD diyebiliriz. Zaten ücreti ile de bunu kanıtlar durumda. Fakat buna sonra değineceğiz.

Öncelikle bu SSD belleğin üzerinde oldukça şık bir soğutucu blok mevcut. Tasarım konusunda hiç de kötü gözükmeyen bu soğutucu blok kasanın içerisinde hoş bir görünüme sahip oluyor. 2 TB kapasitesindeki bu SSD bellek okuma yazma hızları ile dikkatleri üzerine topluyor. Çünkü bu SSD bellek 3900MB/s okuma, 3200MB/s yazma hızına sahip. Bu hızını PCIe Gen 4×4 yapısında olmasına borçlu ki bu da standart SATA SSD’lere göre 8 kat daha hızlı olduğunu gösteriyor. Tabi böyle güzel bir SSD’nin çok ucuz olmasını beklememelisiniz. Çünkü oldukça kabarık bir etikete sahip.

Kingston NV1 SNVS/1000G 1TB

Kingston NV1 SNVS/1000G 1TB
En İyi SSD Tavsiyeleri

Söz konusu bellekler olunca akla gelen markalardan birisi de Kingston diyebiliriz. Kingston NV1 SNVS/1000G 1TB modeli de kullanıcılar tarafından oldukça çok tercih edilen SSD belleklerden birisi.

Kingston NV1 SNVS/1000G 1TB adından da anlaşılacağı üzere 1 TB kapasiteye sahip. Oyunlar ve depolama için yeterli diyebiliriz. Tabi gün geçtikçe oyunların da boyutları giderek artıyor ama neyse, olacak o kadar.

Kingston bu SSD belleğinde 2100MB/s okuma, 1700MB/s yazma hızına sahip. 70 dereceye kadar çalışma sıcaklığı sunuyor. Ekstra bir soğutucu bloğa sahip değil. NVMe M.2 türünde bir SSD bellek arıyorsanız listenize ekleyebilirsiniz. Zaten Kingston güvencesi altında olması da oldukça iyi.

Callisto Protocol İnceleme Banner

WD Black SN750 WDS200T3X0C

WD Black SN750 WDS200T3X0C
En İyi SSD Tavsiyeleri

Senelerin eskitemediği marka olan Western Digital, kısaca WD SSD sektöründe yine öne çıkan kaliteli markalardan birisi.

WD Black SN750 WDS200T3X0C üst düzey kaliteye sahip olan SSD’ler arasında yer alıyor. 2 TB’lık depolama alanı akıllarda “Acaba yeterli mi?” sorularının oluşmasına engel oluyor. Okuma yazma hızları ile de kullanıcılarını etkilemeyi başarıyor. NVMe M.2 SSD türündeki bu bellek 3400MB/s okuma, 2900MB/s yazma hızında çalışıyor. Tasarım konusunda da adından da anlaşılacağı üzere siyah tonlara sahip. Ekstra bir soğutucu bloğa sahip olmasa da son derece karizmatik ve şık.

James Donkey JD240 LE 240GB

James Donkey JD240 LE 240GB
En İyi SSD Tavsiyeleri

Çıkardıkları kulaklık, klavye, mouse, monitör gibi donanım ve aksesuarlar ile dikkatleri üzerine toplan James Donkey markası SSD konusunda da ürünlerde adından söz ettiriyor. En iyi SSD bellekler listesinde kendisine yer bulan James Donkey markasının bu modeline şimdi yakından bakalım.

Öncelikle bu SSD M.2 SSD’ler kadar ufak ve ergonomik değil. Fakat eski tip SSD’lerden sisteminde kullanmak isteyenlere güzel bir alternatif oluşturuyor. Malum bütün anakartlarda M.2 desteği bulunmuyor. Eğer ki anakartınızda M.2 desteği yoksa bu ürüne bakabilirsiniz.

Depolama alanı konusunda 240 GB’lık bir destek sağlıyor. Açıkçası çok fazla oyun ve fotoğrafı bir arada tutmanız mümkün değil. Fakat bilgisayarınızın işletim sistemini ve oyunların haricinde yer alan programları buraya kurarak daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz. Kendisi 510MB/s okuma, 500MB/s yazma hızına sahip.

Kingston A400 SSDNow 120GB

Kingston A400 SSDNow 120GB
En İyi SSD Tavsiyeleri

Az önce 240GB’lık SSD’nin çok yeterli olmayacağını söylediğimizi unutmadık. Peki en iyi SSD tavsiyeleri listesinde neden 120 GB’lık bir SSD var diye soracaksanız çok geçerli bir açıklamamız var. Eğer ki sisteminizde M.2 türünde bir SSD kullanıyorsanız işletim sisteminizi burada uzakta, ayrı bir yerde tutmak için.

İşletim sisteminizi oyunlarınızın olduğu yerden ayrı bir yerde depolamak isterseniz bu tabi ki standart hard diskler ile de yapabilirsiniz. Fakat performans noktasında yavaş kalacaktır. Bu nedenle böyle bir amacınız var ise Kingston gibi güvenilir bir marka size yardımcı olabilir.

Bu SSD’nin kapasitesi 120 GB. Okuma hızı 500MB/s, yazma hızı ise 320MB/s olarak karşımıza çıkıyor. Koyu antrasit bir renge sahip ve üzerinde Kingston logosu da gözle görülür bir şekilde entegre edilmiş durumda. 2.5″ boyutundaki bu SSD oldukça şık.

HyperX Fury 3D 480GB 2.5″

HyperX Fury 3D 480GB 2.5"
En İyi SSD Tavsiyeleri

Kingston markasının HyperX serisini bilmeyen oyuncu yoktur herhalde. Bu seri SSD’lerde de karşımıza çıkıyor ve kendisine en iyi SSD tavsiyeleri listesinde yer bulmayı başarıyor.

2.5″ boyutundaki bu SSD 480 GB depolama alanına sahip. Özellikle oyunlarınız için iyi bir depolama kaynağı. 500MB/s okuma ve yazma hızına sahip. Güvenilir bir ürün diyebiliriz. Markanın kullanıcılarına vaad ettiği ilginç bir istatistiksel bilgi de var. Kingston markası bu ürünü için yaklaşık 1 milyon saat kullanım ömrü biçmiş. Siz yorulmayın diye biz hesapladık, 41.666 gün yapıyor. Tabi 24 saat aktif olarak çalışması durumunda verilen bir süre bu. Yani Kingston HyperX bu ürünü ile kullanıcılarına çoook uzun ömürlü bir kullanım sunuyor.

nfs unbound inceleme

Samsung 980 PRO MZ-V8P250BW

Samsung 980 PRO MZ-V8P250BW
En İyi SSD Tavsiyeleri

Hiç bilmeyenler için çok saçma gelebilir ama telefon, televizyon gibi ürünleri üreten Samsung markası aslında SSD konusunda lider markalardan birisi. Çünkü çok iyi işler yapıyorlar!

Samsung 980 PRO MZ-V8P250BW NVMe SSD türünde bir ürün. 250 GB’lık bir depolama alanına sahip. PCIe NVMe 4.0 olmasından dolayı okuma ve yazma hızı gayet iyi. Samsung 980 PRO MZ-V8P250BW kullanıcılarına 6400MB/s okuma hızının yanında 2700MB/s yazma hızı sunuyor. PCIe Gen 3.0’a göre 2 kat daha fazla performans sağlarken SATA SSD’lere göre 12,7 kat daha hızlı bir performans sağlıyor. Yani kendisi tam bir performans canavarı. En iyi SSD tavsiyeleri listesi içerisinde yer alan Samsung 980 PRO MZ-V8P250BW’nun fiyatı ise ortalama değerlerde diyebiliriz.

A-DATA XPG SX8200 Pro ASX8200PNP-1TT-C

A-data XPG SX8200 Pro ASX8200PNP-1TT-C
En İyi SSD Tavsiyeleri

Yine karşımızda “çıplak” gelen ürünlerden birisi daha var. A-data XPG SX8200 Pro ASX8200PNP-1TT-C modeli her ne kadar çıplak gözükse de kendisinden beklenen performansın çok daha üstünde bir performansa sahip.

A-DATA XPG SX8200 Pro ASX8200PNP-1TT-C 1 TB’lık bir depolama alanına sahip. 3500MB/s okuma, 3000MB/s yazma hızına sahip. Yani okuma yazma değerleri ile depolama alanı oldukça yeterli diyebiliriz. Bize göre tek eksiği üzerinde ayrı bir soğutucu bloğun olmaması. Böyle çıplak ürünler açıkçası PC kasası içerisinde çok da güzel gözükmüyor. Ama ben görüntüden çok performans ile ilgilenirim diyorsanız listenize eklemeniz gereken ürünlerden birisi kendisi. 5 yıllık garanti ile kullanıcılarına sunulan A-data XPG SX8200 Pro ASX8200PNP-1TT-C’nin fiyatı ise biraz yüksek.

Samsung 980 PRO w/Heatsink MZ-V8P2T0CW

Samsung 980 PRO w/Heatsink MZ-V8P2T0CW
En İyi SSD Tavsiyeleri

En iyi SSD tavsiyeleri listesi içerisinde Samsung markası bir kez daha karşımıza çıkıyor. Üstelik öyle sıradan bir SSD ile de değil. Baya kaliteli bir ürünle.

Samsung 980 PRO w/Heatsink MZ-V8P2T0CW birçok oyunucunun bilgisayarında görmek isteyeceği türden bir SSD. 2 TB’lık depolama alanı neredeyse her şey için oldukça yeterli. Tabi sadece depolama alanı önemli değil. Bunun yanında okuma ve yazma hızına da bakmamız gerekiyor. Bu noktada da Samsung kalitesini ortaya koyuyor. Karşımızdaki bu performans canavarının okuma hızı 7000MB/s, yazma hızı ise 5100MB/s. PCIe NVMe M.2 türündeki bu SSD’nin üzerinde çok karizmatik bir soğutucu blok da bulunuyor. Hatta Samsung soğutma konusunda biraz ileri gitmiş bile diyebiliriz. Çünkü birkaç kademeden oluşuyor. SSD’nin alt tarafında ilk olarak ısı yalıtıcı etiketler yer alıyor. Onun üzerinde de alt soğutucu blok bulunuyor. Üst tarafında da yine aynı şekilde çift katmanlı soğutma sistemi bulunuyor.

Oyun oynamak sadece erkeklerin işi değil. Bunu göstermek için MagniGame'e geldim ve artık Genel Yayın Yönetmeni olarak karşınızdayım! Bunun yanı sıra sitede bulunan Donanım Tavsiyeleri de benim tarafımdan hazırlanacak. Okuyun, HF & GG!

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir