En İyi SSD Tavsiyeleri – 2024

MagniGame olarak bilgisayar parçalarını tanıtmaya, satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair bilgilerimizi sizlerle paylaşıyoruz. Anakart, işlemci, RAM bellek, ekran kartı gibi parçaların ne işe yaradıklarını anlattık. Sonrasında da bu parçaları satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsettik. Son olarak da bu parçalara dair tavsilerimizi güncelleyerek sizlerle paylaştık. Bugün de sıra en iyi SSD tavsiylerinde.

Fakat bu içeriğimizi okumadan önce eğer ki SSD’lere dair çok fazla bilginiz yoksa sizi önce Bilgisayarda SSD Nedir ve Ne İşe Yarar? isimli içeriğimizi okumaya, ardından da SSD Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Satın Alma Rehberi isimli içeriğimizi okumaya davet ediyorum. Çünkü bu içerikleri okuduktan sonra daha doğru kararlar verebilirsiniz. Şimdi hazırsanız listemize geçelim.

Kingston KC3000

Kingston KC3000

Depolama alanları konusunda kendisini piyasaya kanıtlamış olan markalardan birisi Kingston. Çıkarmış olduğu KC3000 modeli de yine piyasada ihtiyaçlara yönelik modellerden birisi. Bu modeli 2 TB kapasitesinde. PCIe 4.0 NVMe ile yüksek performans sağlıyor.

Form olarak baktığımızda kompakt M.2 2280 form faktörüne sahip. Bu faktör sayesinde hem PC’de hem laptoplarda kullanabiliyorsunuz. Üzerinde alüminyum ısı dağıtıcı bulunuyor ki bu da uzun süreli kullanımlarda fazla ısınmasına engel oluyor. Okuma yazma hızlarına baktığımız zaman çok ciddi oranları görüyoruz. Bu SSD 7.000MB okuma ve yazma hızına sahip.


XPG Gammix S70 Blade

XPG Gammix S70 Blade

SSD’ler artık sadece bilgisayarlarda değil aynı zamanda PlayStation’da da kullanılıyor. XPG Gammix S70 Blade SSD de bu ihtiyaca cevap veren türden bir SSD. Çünkü PS5 uyumlu.

Öncelikle bu SSD belleğin üzerinde oldukça şık bir soğutucu blok mevcut. Tasarım konusunda hiç de kötü gözükmeyen bu soğutucu blok kasanın içerisinde hoş bir görünüme sahip oluyor. 2 TB kapasitesindeki bu SSD bellek okuma yazma hızları ile dikkatleri üzerine topluyor. Çünkü bu SSD bellek 7400MB/s okuma, 6800MB/s yazma hızına sahip. Bu hızını PCIe Gen 4×4 yapısında olmasına borçlu ki bu da standart SATA SSD’lere göre 8 kat daha hızlı olduğunu gösteriyor. TFakat PlayStation cephesine baktığımızda oranlar biraz değişkenlik gösteriyor. Okuma hızı 6100MB/s’ye kadar düşüyor ama yine de yeterli bir değer olarak görüyorum.


Kingston NV2 SNV2S/1000G 1TB

Kingston NV2 SNV2S/1000G 1TB

Söz konusu SSD’ler olunca akla gelen markalardan birisi de Kingston diyebilirim. Kingston NV2 SNV2S/1000G 1TB modeli de kullanıcılar tarafından oldukça çok tercih edilen SSD belleklerden birisi.

Kingston NV2 SNV2S/1000G 1TB adından da anlaşılacağı üzere 1 TB kapasiteye sahip. Oyunlar ve depolama için yeterli diyebilirim. Tabi gün geçtikçe oyunların da boyutları giderek artıyor ama neyse, olacak o kadar.

Kingston bu SSD belleğinde bir önceki modele göre daha iyi bir performansı hedeflemiş. Önceki modelde 2100MB/s okuma, 1700MB/s yazma hızına sahipken bu modelde ise 3500MB/s okuma ve 2100MB/s yazma hızına sahip. 70 dereceye kadar çalışma sıcaklığı sunuyor. Ekstra bir soğutucu bloğa sahip değil. NVMe M.2 türünde bir SSD bellek arıyorsanız listenize ekleyebilirsiniz. Zaten Kingston güvencesi altında olması da oldukça iyi.


WD Black SN770 S200T3X0E 2TB

Black SN770 S200T3X0E 2TB

Senelerin eskitemediği marka olan Western Digital, kısaca WD SSD sektöründe yine öne çıkan kaliteli markalardan birisi.

Western Digital, Black SN770 S200T3X0E modeli 2 TB depolama alanına sahip. Mat siyah tasarımı gerçekten çok şık gözüküyor ama bizim işimiz tasarımdan çok teknik özellikleri ile ilgili. Bu SSD bizlere 5150 MB/s okuma ve 4850 MB/s varan yazma hızı sunuyor. 5 yıl garanti sunması da yaptığı işe güvendiğini kanıtlar nitelikte.


James Donkey JD240 LE 240GB

James Donkey JD240 LE 240GB

Çıkardıkları kulaklık, klavye, mouse, monitör gibi donanım ve aksesuarlar ile dikkatleri üzerine toplayan James Donkey markası SSD konusunda da ürünlerde adından söz ettiriyor.

Öncelikle bu SSD M.2 SSD’ler kadar ufak ve ergonomik değil. Fakat eski tip SSD’lerden sisteminde kullanmak isteyenlere güzel bir alternatif oluşturuyor. Malum bütün anakartlarda M.2 desteği bulunmuyor. Eğer ki anakartınızda M.2 desteği yoksa bu ürüne bakabilirsiniz diyerek geçelim ürün özelliklerine.

Depolama alanı konusunda 240 GB’lık bir destek sağlıyor. Açıkçası çok fazla oyun ve fotoğrafı bir arada tutmanız mümkün değil. Fakat bilgisayarınızın işletim sistemini ve oyunların haricinde yer alan programları buraya kurarak daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz. Kendisi 510MB/s okuma, 500MB/s yazma hızına sahip. Yani küçük dosyaları depolamak adına ekonomik bir çözüm istiyorsanız James Donkey JD240 LE 240GB size göre diyebilirim.


Kingston A400 SSDNow 960GB

Kingston A400 SSDNow 960GB

Düşük kapasiteli SSD’ler artık çok yeterli değil. Malum günümüzde ortalama bir oyunun boyutu 50 GB üstünde oluyor. Durum böyle olunca da artık kullanıcılar en az 1 TB kapasiteli depolama alanlarına yöneliyor. Fakat Kingston 1 TB’tan çok az daha düşük kapasiteli bir SSD’ye sahip. Kingston’ın A400 SSDNow modeli 960 GB’lık bir depolama alanına sahip.

Bu SSD 500MB/s okuma, 450MB/s yazma hızına sahip. Açıkçası artık oyunları depolamak için çok uygun mu emin değilim. Çünkü listede daha iyi okuma/yazma hızına sahip modeller yer alıyor. Bu SSD’yi daha çok oyun dışındaki dosyalarınızı saklamak için kullanabilirsiniz. Sizi üzmeyecektir. Son olarak 2.5″ boyutunda olduğunu da ekleyeyim.


Corsair Force MP600 CSSD-F2000GBMP600 2TB

Corsair Force MP600 CSSD-F2000GBMP600 2TB

Ben Corsair’in ürünlerini çok seviyorum. Aktif olarak kullandığım birkaç ürünü de mevcut. Size tavsiye edeceğim bu SSD maalesef ki onlardan birisi değil ama olmasını çok isterdim. Çünkü bu güzel SSD bilgisayar kasamın içinde oldukça şık duracaktır buna eminim.

Corsair’in Force MP600 CSSD-F2000GBMP600 modeli 2TB depolama alanı sunuyor. Büyük kapasitesini ise 4950 MB/s okuma ve 4250 MB/s yazma hızı ile destekliyor. Açıkçası böyle büyük kapasiteli SSD’leri tercih etmek bence daha mantıklı. Çünkü oyunların giderek depolama alanlarımızı işgal ettiğini düşünecek olursak büyük kapasitelere ihtiyacımız olacak gibi gözüküyor.

Üzerinde bulunan soğutucu blok rakiplerine göre daha hacimi duruyor. Yüksek boyutlara sahip tırtıklı yapısı çok güzel gözüküyor. Tabi sırf süs olsun diye koymamışlar, SSD çalışırken güzel de bir soğutma sistemi sunuyor.


Samsung 990 EVO MZ-V9E2T0BW 2TB

Samsung 990 EVO MZ-V9E2T0BW 2TB

Hiç bilmeyenler için çok saçma gelebilir ama telefon, televizyon gibi ürünleri üreten Samsung markası aslında SSD konusunda lider markalardan birisi. Çünkü çok iyi işler yapıyorlar!

Samsung 990 EVO MZ-V9E2T0BW 2TB model SSD kullanıcılara yüksek performans ve iyi bir depolama alanı sunuyor. Depolama kapasitesi tam 2TB. Önceki modelden %43 daha hızlı. Artık 5.000 MB/sn’ye kadar okuma yapabiliyor. Yazma hızı ise 4.200 MB/sn. Oldukça iyi diyebilirim.

Ayrıca içerisinde akıllı ısı çözümü de bulunduruyor. Üzerinde bulunan ısı yayıcı levhalar Dinamik Termal Koruma özelliği ile birleşip kullanıcılara tutarlı ve güvenilir bir performans sunuyor.


Lexar NM620X 1TB Gen3x4

Lexar NM620X 1TB Gen3x4

Yine karşımızda “çıplak” gelen ürünlerden birisi daha var. Lexar NM620X 1TB Gen3x4 modeli her ne kadar çıplak gözükse de kendisinden beklenen performansın çok daha üstünde bir performansa sahip.

Lexar markalı SSD’ler son dönemlerde sık sık karşımıza çıkar oldu diyebilirim. Bu nedenle daha bilindik markalara göre bir alternatif oluşturuyor kendisi. Bu modelde 1 TB depolama alanı mevcut. 3500 MB/s okuma hızı sunarken yazma kısmında ise 3000 MB/s’lik bir performans sergiliyor.


MSI Spatium M480 Pro 1TB

MSI Spatium M480 Pro 1TB

Ve geldik son ürüne. SSD denilince akla çok gelmeyecek ama oyuncu ekipmanları denilince ilk 5’te kendisine rahatlıkla yer bulabilecek MSI, Spatium M480 Pro modeli ile karşımıza çıkıyor.

MSI’ın bu modeli 1 TB depolama alanı sunuyor kullanıcılarına. Okuma ve yazma hızlarında da oldukça rekabetçi gibi gözüküyor. Okuma hızı 7400 MB/s, yazma hızı ise 6000 MB/s. Görselden de görebileceğiniz gibi üzerinde değişik bir tasarım var. 3 boyutlu görünüme sahip sticker ile sanki Corsair’in SSD’si gibi yüksek bir soğutma kulesi varmış gibi gözüküyor ama öyle değil. Yine de hoş durmuş.

Sizin için hazırladğım en iyi SSD’lerin olduğu liste bu kadardı. İlerleyen zamanlarda bu listeyi tabi ki güncelleyeceğiz. Bu tarz ürünleri almadan önce web sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın.

Oyun oynamak sadece erkeklerin işi değil. Bunu göstermek için MagniGame'e geldim ve artık Genel Yayın Yönetmeni olarak karşınızdayım! Bunun yanı sıra sitede bulunan Donanım Tavsiyeleri de benim tarafımdan hazırlanacak. Okuyun, HF & GG!