En İyi Stardew Valley Modları – 2023

Uzun zamandır yazmak istediğim bir içerikti en iyi Stardew Valley Modları. Saf haliyle bile zaten güzel olan bu oyun, içerisine dahil edilen bazı modlar sayesinde çok daha keyifli bir hal alabiliyor. İlk aşamada “Bu ne ya?” diye yaklaştığım fakat eşimin sürekli olarak “Bak oyna, çok keyif alacaksın” demesinden sonra başladığım Stardew Valley oyununu çok uzun bir süredir oynuyorum.

Yaklaşık 120 saat oynadıktan sonra aklıma oyunla ilgili modlar geldi ve biraz araştırma yapmaya karar verdim. Özellikle yabancı forumlardan aldığım en iyi Stardew Valley modlarını da teker teker denedim. İçlerinden memnun kaldıklarım da oldu, patates çıkanlar da oldu. İyi çıkanlar hem oynayışımı kolaylaştırdı hem de oyuna ayrı bir zevk kattı. Ben de sizlere bizzat kendi tecrübelerimden oluşturduğum en iyi Stardew Valley modlarını aktarmak istedim.

En iyi Stardew Valley modları listesini tamamladıktan sonra da bu modları nasıl yükleyebileceğinizi anlatacağım. Bu kısmı da içeriğin en son bölümünde bulabilirsiniz. Şimdi sizleri hem oynayış kalitenizi arttıracak hem de oyunun hikayesini daha da güzel bir hale getirecek olan en iyi Stardew Valley modları ile baş başa bırakıyorum.

NPC Map Locations (NPC Harita Konumları)

stardew valley npc map locations
En İyi Stardew Valley Modları

İlk olarak NPC Map Locations isimli moddan başlıyoruz. Bu mod sayesinde oyunda yer alan neredeyse tüm NPC’lerin yerini harita üzerinde görebiliyoruz. Bu neden gerekli? Örneğin görev olarak Emily’e bir taş vermek zorundayız. Elimizde taş var, hemen çıkıyoruz Emily’nin evine gidiyoruz ama o da ne? Emily evde yok. Sonra bütün haritayı taramaya başlıyoruz ve bir bakmışız gün bitmiş. Yapacak birçok işimizi ertelemek zorunda kalmışız. İşte bunun olmaması için yardımımıza NPC Map Locations koşuyor. Son derece kullanışlı bir mod olduğunu söyleyebilirim.

Yukarıdaki görselde modun nasıl gözüktüğünü görebilirsiniz. Kullanması da gayet kolay çünkü sadece “M” tuşuna basarak haritaya bakmanız gerekiyor. Kesinlikle yüklemeniz gereken modlardan birisi. Bu mod sayesinde ne çiftçilik görevlerinizden ne de Zencefil Adası ya da Çöl ziyaretlerinizden geri kalıyorsunuz.

NPC Map Locations modunu yüklemek için burayı tıklayın.

Gift Taste Helper (Favori Hediye Yardımcısı)

stardew valley Gift Taste Helper
En İyi Stardew Valley Modları

Bırakın gerçek hayatı oyunda bile birisine hediye almak gerçekten çok zor. Ve Stardew Valley içerisinde de hediye alışverişi olduğu için tam bir sıkıntı. Ama bu noktada Gift Taste Helper isimli mod bize yardımcı oluyor. Oyunda yer alan her NPC’nin farklı bir karakteri var ve hepsi farklı şeylerden hoşlanıyor. Bunları akılda tutmak oldukça zor. Aslında ilişkiler sekmesine girdiğiniz zaman daha önceden vermiş olduğunuz hediyeleri görebiliyorsunuz. Fakat hep aynı hediyeyi vermek de olmaz tabi.

Gift Taste Helper sayesinde tüm NPC’lerin neyi sevdiğini görebiliyoruz. Bunu dilerseniz ilişkiler bölümüne gelip karakterin üzerinde, dilerseniz Pierre’in dükkanının önünde duran doğum günü takviminde mouse’unuzu getirdiğiniz zaman görebilirsiniz. Bu sayede ilişkileriniz daha sağlam olacak ve daha hızlı ilerleyecek. En azından bir hediye ayarlayıp verdiğinizde “Bana bunu neden verdin?” diyecek birisi karşınızda olmayacak. En iyi Stardew Valley modları içerisinde yer alan ve mutlaka yüklemeniz gereken modlardan birisi.

Gift Taste Helper modunu yüklemek için burayı tıklayın.

Ui Info Suite (Arayüz Bilgi Modu)

stardew valley Ui Info Suite
En İyi Stardew Valley Modları

En iyi Stardew Valley modları listesi içerisinde sırada öyle bir mod var ki sadece tek bir konuda işinizi görmeyecek, birçok konuda sizlere yardımcı olacak. Adı Ui Info Suite. Bu mod sayesinde oyunda hemen hemen her şeyden haberiniz olacak. Yani bir nevi gözünüz, kulağınız olacak. Neler mi yapıyor? Saymaya başlayalım.

Mesela sulama konusunda oyunun ilk başlarında sıkıntı yaşıyor olabilirsiniz. Ne kadarlık bir alanı kapsayacak, ürünlerinize ulaşacak mı, ulaşmayacak mı? İşte bu sorunu ortadan kaldırıyor ve etki alanını bizzat gösteriyor, siz de tek tek saymak zorunda kalmıyorsunuz. Bunun haricinde ürünlerinizin (tarım ürünü olsun ya da olmasın) bitiş sürelerini üstlerine geldiğiniz zaman görebilirsiniz. Bence çok önemli olmasa da ilişkilerin ilerleme hızını da gösteriyor. Yani tam boş ya da dolu kalp görmek yerine yarısını da görebiliyorsunuz. Bunların haricinde bence en önemli şeylerden birisi olan Pierre’in dükkanının önündeki takvimi alıp menünüze ekliyor. Yani her gün kasaba merkezine kadar gitmek zorunda değilsiniz.

Gizli Orman yolundaki kurulan ve nadir eşyaların satıldığı karavandan bozma küçük dükkan bildiğiniz üzere sadece iki gün açık oluyor. Bunu kaçırmak istemezseniz oyun saatinin altındaki simgeye bakabilirsiniz. Orada dükkanın açık olup olmadığına dair bir simge göreceksiniz. Bunların haricinde şans oranınızı da görebilirsiniz. Bu sayede boşu boşuna mağaraya gitmenize gerek kalmaz.

Ui Info Suite modunu yüklemek için burayı tıklayın.

Automate (Otomasyon)

stardew valley automate
En İyi Stardew Valley Modları

Oldukça kullanışlı bir mod daha karşınızda. İsmi Automate, yani otomasyon. Peki ne işe yarıyor? Mesela elinizde iridyum cevheri var ve bunu fırın aracılığı ile iridyum külçesine çevirmek istiyorsunuz. Ama fırın bir yerde, iridyum cevherleri bir yerde. Tabi bir yerden al diğer tarafa götür, işlensin, sandığa kaldır falan uzun iş. Bunun yerine Automate kullanarak zamandan kazanabilirsiniz.

Fırının yanına koyacağınız bir sandık işinizi çözecek. Bu sandığın içerisinde bulunan cevheri fırın otomatik olarak alıp külçe haline getirecek ve üstüne bir de külçe halini sizin yerinize otomatik olarak sandığın içine yerleştirecek. Üstelik bir sandık sadece bir fırına etki etmiyor. Bir kare yanındaki bütün fırınlar için bunu yapabiliyor.

Automate modunu yüklemek için burayı tıklayın.

Automatic Gates (Otomatik Kapılar)

stardew valley automatic gates
En İyi Stardew Valley Modları

En iyi Stardew Valley modları listesi içerisinde belki de en küçük detaylardan birisini etkileyecek bir mod ile karşınızdayım. Adı Automatic Gates. Bu mod oyunda inşa ettiğiniz çit kapılarının otomatik olarak açılıp kapanmasını sağlıyor.

Stardew Valley oynarken benim gibi takıntılarınız varsa aslında hayati önem taşıyor. Ben her girdiğim kapıyı mutlaka kapatır öyle geçerim. Sadece oyunda değil aynı zamanda günlük hayatta da kapılara, dolap kapaklarına, çekmecelere karşı böyle bir takıntım var. İşte sağ olsun Automatic Gates bunu ortadan kaldırıyor. Keşke gerçek hayatta da bu mod olsa da işimi biraz daha kolaylaştırsa.

Automatic Gates modunu yüklemek için burayı tıklayın.

Enemy Health Bars (Düşman Sağlık Barı)

stardew valley enemy healthbars
En İyi Stardew Valley Modları

Oyun oynarken en sinir olduğum şeylerden birisi düşmanların sağlık barını görememek. İster kılıç salla, ister atom bombası at hiç fark etmez. Ben o sağlık barını görmeliyim. Ona uygun bir şekilde ofansif ya da defansif bir oyun anlayışına geçiş yapmalıyım. İşte bu özellik maalesef ki Stardew Valley’in özelinde yok. Neyse ki modlar var.

En iyi Stardew Valley modları listesinde yer alan bu mod sayesinde düşmanlarınızın tepesine bir sağlık barı ekliyor ve kendi canınız gibi onların da canını görebiliyorsunuz. Küçük ama güzel bir özellik olduğunu düşünüyorum. Bu arada nedense sağlık barı deyince aklıma The Division geldi. Orada da zamanında boss denebilecek güçte düşmanlarla çatışırken 4-5 defa head atmama rağmen bir türlü yığılmayan düşmanlar vardı. Sağlık barı konusunda sorunlu olan oyunlardan birisiydi o da.

Enemy Health Bars modunu yüklemek için burayı tıklayın.

Object Progress Bars (Nesne İlerleme Çubukları)

stardew valley Object Progress Bars
En İyi Stardew Valley Modları

En iyi Stardew Valley modları arasında yine severek kullandığım bir mod daha. Object Progress Bars modu sayesinde hazırlamış olduğunuz ürünlerin ne zaman biteceğini bu bar sayesinde öğrenebiliyorsunuz. Çok kritik bir mod değil ama bir anlamda yine işinizi kolaylaştırıyor.

Mesela elinizde bulunan meyveler ile şarap yapmaya karar verdiniz. Meyveleri yerine yerleştirdikten sonra basıp gittiniz, Ertesi günü ürünleri sıra sıra toplayıp diğer işlerinize bakmak istediğinizi düşünün. Tarlayı hasat ettiniz, serayı kontrol ettiniz, inekleri sağdınız ve sıra geldi şaraplara bakmaya. Olmamış deyip gidebilirsiniz. Ama aslında onları da toplayıp satmak için çok kısa bir zamana ihtiyacınız varsa az da olsa bekleyip diğer işlerinize odaklanabilirsiniz. Dediğim gibi, çok kritik değil ama işinizi kolaylaştıracak türden. Yüklemenizi tavsiye ederim.

Object Progress Bars modunu yüklemek için burayı tıklayın.

Skull Cavern Elevator (Kafatası Mağarası Asansörü)

stardew valley Skull Cavern Elevator
En İyi Stardew Valley Modları

Oyun içerisinde kolay görev de var zor görev de var ve bence kafatası mağarasında 25. ve 100. seviyelere ulaşmak oldukça zor. Çünkü ilk girdiğimiz mağaradaki gibi burada her beş katta bir geçiş yapabileceğimiz bir asansör yok. Bu görevleri geçmenin iki farklı yolu var. Bunlardan ilki ekipmanlarınızı iyi bir konuma kadar beklemek ve daha sonrasında ekipmanlarınız ve silahlarınızla Allah ne verdiyse yardırmak. İkinci yolu ise bol bol taş stoklayıp bunları merdivene çevirmek ki taş stoklamak da çok sıkıcı kalabiliyor.

İşte bu iki yolu da atlayıp geçmek isterseniz o zaman Skull Cavern Elevator modunu kullanmak. Oyun hilesi gibi gözükebilir ama değil. Çünkü son kısma kadar götürmüyor. Yine ilk mağarada olduğu gibi ilerlediğiniz kadarını açıyor. Doğal olarak yine savaşmak zorunda kalıyorsunuz. Ama büyük anlamda rahatlatıyor. Mutlaka deneyin.

Skull Cavern Elevator modunu yüklemek için burayı tıklayın.

Child Age Up (Çocukların Yaşı Büyür)

stardew valley child age up
En İyi Stardew Valley Modları

Stardew Valley birçok açıdan baktığımız zaman çok geniş kapsamlı bir oyun. Bir kişinin geliştirmesi imkansız gibi düşünülse de bu gerçeği değiştirmiyor. Oyunun geliştiricisi Eric Barone muhteşem bir zekaya sahip. Neredeyse her şeyi oyuna eklemiş. Ama onun eklemeyi unuttuğu ya da bir nedenden dolayı eklemediği özellik ise oyunda sahip olduğumuz çocukların büyümesi olayı. Çocuğu yapıyoruz ama öyle kalıyor.

Child Age Up modu sayesinde çocuklarımız da büyümeye başlıyor. Üstelik sadece büyümüyorlar, bize yardımcı da oluyorlar. Hayır çocuk işçilikten bahsetmiyoruz! Birilerinin ev işlerine bizime kadar yardım etmesi gerekiyor değil mi? Onun haricinde tabi ki okula da gidiyorlar. Güzel bir mod olmuş.

Child Age Up modunu yüklemek için burayı tıklayın.

Stardew Valley Expanded (Genişletme Paketi)

stardew valley expanded
En İyi Stardew Valley Modları

Ve en iyi Stardew Valley modları listesinde sıra geldi en son moda. Baştan söyleyim bu mod bana kalırsa bu zamana kadar yapılmış en iyi Stardew Valley modu. Normalde oyun firmaları böyle büyük şeyleri oyunculara yeni bir oyun olarak pazarlar. (Burada hemen AC Valhalla oyununu hariç tutmak istiyorum, sağ olsunlar birkaç DLC paketini ücretsiz olarak verdiler).

En iyi Stardew Valley modu olarak görmemin sebebi oyun bitti derken bize yeni bir kapı açıyor ve oyuna yeni NPC’ler, yeni bölgeler, yeni etkinlikler dahil birçok şey sunuyor. BU arada bu yeni NPC’lerin tamamıyla etkileşim haline giriyoruz. Yani aslında bu mod bize resmen Stardew Valley 2’yi sunuyor diyebilirim. Mutlaka yükleyin ve deneyin.

Stardew Valley Expanded modunu yüklemek için burayı tıklayın.

En İyi Stardew Valley Modları Nasıl Yüklenir?

Yukarıda sizlere bu zamana kadar kullandığım ve memnun kaldığım en iyi Stardew Valley modlarını aktardım. Şimdi sıra geldi bu oyun modlarını nasıl kullanacağınıza. Bunun için ilk olarak yapmanız gereken nexusmods sitesine gidip kayıt olmak. Burası size az önce verdiğim modları indirebileceğiniz site. İndirmek için önce üye olmak gerekiyor.

Üyelik işlemini tamamladıktan sonra daha sonra arama kısmından Stardew Valley oyununu aratın. Çıkan sonuçlar arasında “Populer All Time” sekmesine geldiğinizde karşınıza SMAPI-Stardew Modding API çıkacak. Tıklayın ve indirin. Yükleme aşamasında işletim sisteminize uygun olanı seçmeyi unutmayın. SMAPI kurulum esnasında oyunun kurulu olduğu dizini otomatik olarak seçecektir. İşlemi tamamladıktan sonra oyun klasörünün içerisinde “Mods” isminde bir klasör yer alacak.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra yüklemek istediğiniz modu indirip bu klasörün içine atmalısınız. Oyunu çalıştırmak içinse iki farklı seçeneğiniz olacak. Bunlardan ilki oyun klasörün içine oluşturulan Modlu Başlatıcı seçeneği. Oyunun normal simgesinden farklı olarak tavuk simgesi sağa doğru bakıyor. Buradan tıklayıp girebilirsiniz. Ya da oyunu Steam üzerinden başlatmak için aşağıdaki kodu Steam’de Stardew Valley’e gelerek başlatma seçenekleri kısmına yapıştırıp kaydedebilirsiniz. Bu işlemi tamamladıktan sonra Steam üzerinden oyunu başlatabilirsiniz.

“C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\Stardew Valley\StardewModdingAPI.exe” %command%

NOT: Oyunun kurulu olduğu dizin farklıysa o dizini eklemeniz gerekiyor.

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim MagniGame isimli siteyi oluşturdum. Artık burada beraberiz ve özgürüz!