F1 2021 Mod Yükleme Nasıl Yapılır?

F1 2021 bu yıl 16 Temmuz’da oyunseverlere sunuldu. EA Games’in Codemasters’ı satın alması ile beraber oyunda bir çok değişiklik söz konusu oldu. Bunlardan en önemlisi şüphesiz ki hikaye moduydu. Aslında Codemasters bunu daha önceden de yaptı fakat bir süre ara vermişti. EA Games’in satın alması ile beraber tekrar gündem olmayı başardı. Fakat her ne kadar geliştiriciler tarafından değişiklik yapılsa da oyuncular da kendi takımlarını oyun içerisinde yapmak istiyorlar. Aslında My Team modu sayesinde bu da mümkün. Fakat tanıdığımız bildiğimiz markaları lisans sorunları nedeniyle oyun içerisinde göremiyoruz. Bunu ortadan kaldırmanın en basit yolu da oyunu modlamak. Bugün size F1 2021 mod yükleme en kolay nasıl yapılıyor, bu modları nereden bulabilirsiniz bunlardan bahsedeceğiz. Eğer hazırsanız başlayalım.

F1 2021 Oyunu İçin Mod Yüklemenin Avantajları Neler?

İlk olarak neden F1 2021 mod yükleme yapmalıyız bunlardan bahsedelim. Biliyorsunuz ki oyun bize farklı oynanış seçenekleri sunuyor. Tek yarış yapma seçeneği ile atıştırmalık bir eğlenceye sahip olabilirsiniz. Ya da My Career seçeneği ile birlikte güncel olan takımlardan dilediğiniz sürücü ile başlayabiliyor ve o sürücü üzerinden bir kariyer yapabiliyorsunuz. Ya da Breaking Point yani hikaye modunda başlayabilir ve Aiden Jackson ile başarıya koşabiliyorsunuz. Hatta Breaking Point size bir miktar Drive to Survive lezzeti de sağlayabiliyor. Veya her şeyi bir yana bırakıp kendi takımınızı oluşturup kariyerinize başlayabilirsiniz. Fakat bu aşamada bazı eksiklikler zamanla gözünüze batmaya başlıyor.

Bunlardan ilki lisanslı gerçek markalardan sponsorluk alamamak. Evet, oyun içerisinde size sponsor olan tüm firmalar hayali firmalar. Oysa ki kim aracının üzerinde Coca Cola ya da Vodafone gibi markaları görmek istemez ki? İkincisi farklı araç markaları. Örneğin içeriğin kapak görselinde de kullandığımız Lamborghini ya da Audi gibi farklı markaları F1 arenasında görmek de çok zevkli oluyor. Bir diğer durum ise biz ne kadar My Team ile kendi araç tasarımımıza sahip olsak da padok alanındaki görsellerde ya da ekibimizin kıyafetlerinde değişiklik yapamıyoruz. Örneğin aracınızla yarış öncesi start düzlüğünde beklerken diğer takımların çalışanları sürücülerin üzerine şemsiye tuttutklarında buralarda takıma ait logoları görebiliyorsunuz. Oysa ki iş sizi göstermeye gelince değişiyor. Sizde dümdüz bir şemsiye var. Peki sizin neyiniz eksik? Son olarak geçmiş yıllarda yarışan ve artık var olmayan takımları da yine oyun içerisinde görmek isterseniz mod yüklemesi yapabilirsiniz.

İşte F1 2021 mod yükleme bu şekilde ince değişikliklere sahip olabilirsiniz. Bu arada farklı araç tasarımlarına geçtiğiniz zaman yapmış olduğunuz sponsorluk anlaşmalarının logolarını artık kullanamıyorsunuz. Fakat ilk yaptığınız gibi anlaşma devam ediyor. Yani para kazanmanıza engel olan bir durum söz konusu değil. Sadece görsellik konusunda değişiklikler oluyor.

f1 2021 porsche modu
F1 2021 Mod Yüklemesi ile var olmayan firmaları dahil edebilirsiniz.

Bu Modlar Nereden İndirilir?

F1 2021 mod yüklemesi için farklı modları bulabileceğiniz bir çok yer var. Fakat biz burada sizinle en güvenli olan yeri paylaşacağız. Fakat ne kadar güvenli olursa olsun indirdiğiniz dosyaları virüs taramasından geçirmenizde fayda var. MagniGame olarak bilgisayarınıza ya da oyununuza gelebilecek olan zararlardan sorumlu olmadığımızı bildirmek isteriz. Burada F1 2021 oyununa mod yükleme sorumluluğu tamamen size aittir.

RaceDepartment bu konudaki en güvenilen sitelerin başında geliyor. Bu zamana kadar hem F1 oyunları hem de diğer yarış oyunları için çeşitli modları kullanıcıları ile paylaştılar. Aslında burada yer alan modları da yine sitenin kullanıcıları yapıyor. Yani bir çeşit forum diyebiliriz Racedepartment’a. F1 2021 oyunu için içeriğin yazıldığı tarihte sitede tam 119 adet mod mevcuttu. Bu sayı gün geçtikçe değişiyor. Tabi bu sadece My Team modu için olan miktar. Aynı zamanda başka görseller için de değişiklikler mevcut.

Bu siteden My Team modunda kullanmak için indireceğiniz modlarda bir şeye dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Bazı modlarda sadece araç tasarımı olurken bazıları full paket oluyor. Yani araç tasarımı, ekibin üniformaları, az önce bahsettiğimiz şemsiye gibi ince detaylar da bu paketlere dahil oluyor. Bu şekilde indirirseniz çok daha keyifli bir oyun tecrübesi yapayabilirsiniz. Tek başına yükleyeceğiniz araç modu ise bir süre sonra gözünüze batmaya başlayacak. Çünkü Lamborghini modu yükleyeceksiniz ama üzerinizdeki üniformada ya da kaskınızda logosu olmayacak. O nedenle full paketleri tercih ederek bu sorundan kurtulabilirsiniz.

F1 2021 Modlarını Nasıl Yükleyebilirsiniz?

Buradaki tüm işlemleri en basite indirgeyerek anlatmak istedik. Çünkü mod yüklemesi ilk aşamada biraz karışık olabiliyor. Fakat gözünüzde büyümesin, o kadar da zor değil. Hatta ilk kez yaptıktan sonra bir sonraki sezon için mod yüklemeniz çok daha basit olacak.

Öncelikle yapmanız gereken RaceDepartment sitesine giderek bir üyelik oluşturmanız grekiyor. Ardından “Downloads” yazan yeri tıklamak. Burada sol tarafta bulunan filtre kısmından önce “F1 20xx Series” kısmını tıklıyorsunuz. Sonrasında F1 2021’i seçmeniz gerekiyor. Burada göreceğiniz üzere diğer F1 sürümleri için de modlar mevcut. Onlara da aynı işlemleri uygulayabilirsiniz. F1 2021’i seçtikten sonra “Skins, My Team, Helmets ve Misc” seçeneklerinden My Team’i seçiyoruz. Artık açılan sayfada modları görebilirsiniz. Buradan az önce de bahsettiğimiz gibi full paket olan modlardan birisini seçmenizi tavsiye ederiz.

Seçmiş olduğunuz modun içerisinde yer alanları mutlaka okuyun. Burada bu zamana kadar ne kadar güncelleme yapıldı, hangi sorunlar giderildi hepsini bulabilirsiniz. Ayrıca oyun içi görüntülerden de sizi nelerin beklediğini öğrenebilirsiniz. Buraları inceledikten sonra en üst tarafta bulunan başlığın hemen altındaki “Download” butonuna tıklayın ve seçmiş olduğunuz modu indirin.

f1 2021 mod yükleme
F1 2021 Mod Yüklemesi oldukça kolay.

İndirmiş olduğunuz dosyayı rar’dan çıkartın. Burada genel olarak iki farklı klasör karşınıza çıkacaktır. Birisi manuel kurulum için, diğeri ise daha basit yöntem olan kopyala yapıştır kurulumu için. Burada size tavsiyemiz kesinlikle daha kolay olması adına kopyala yapıştır şeklinde olan kurulum.Çünkü burada sadece dosyaları kopyalayıp gerekli yerlere yapıştırmanız gerekiyor. Burada sadece klasörlerin içerisinde bulunan modlanmış oyun dosyalarını oyunun orijinal dosyaları ile değiştirmeniz gerekiyor. Fakat bunu yapmadan önce orijinal dosyaların bir kopyasını almayı unutmayın.

Manuel Kurulum Tercih Edenlere

Diğer yöntem ise manuel kurulum yöntemi. Burada öncelikle sizden Ego ERP Archiver isimli programı kurmanızı istiyorlar. Bunu yüklemek için önce arama motorunuza “Ego ERP Archiver” yazarak aratıp ve gerekli dosyayı indirebilirsiniz. İndirdiğiniz dosyayı rar’dan çıkarttıktan sonra klasör içerisinde yer alan Ego ERP Archiver dosyasını çift tıklayarak açın. Açılan programda üst kısımda menüde yer alan “Settings” kısmından “Game Directory” ve oradan da “Set Directory” seçeneğini tıklamanız gerekiyor. Burada sizden istenen oyunun kurulu olduğu dizini seçmeniz. Örneğin C: > Program Files (x86) > Steam > steamapps > common > F12021 dosya uzantısı gibi. Dikkat edin, oyun sizde nerede kurulu ise orayı seçmeniz gerekiyor. Seçimi yaptıktan sonra yine programın üst menüsünde bulunan “File” kısmından “Open” sekmesini tıklayın.

Burayı tıkladıktan sonra otomatik olarak oyunun kurulu olduğu dizinin penceresi açılıyor. Buradan da “2021_asset_groups” isimli klasörü seçmeniz gerekiyor. Sonrasında ise sırasıyla “f1_2021_vehicle_package”, “teams”, “fom_car” ve “wep” klasörlerini tıklayarak seçiyorsunuz. Seçtikten sonra program size bir çok dosyanın olduğu bir dizin çıkartacak fakat paniklemeyin. Bütün dosyalar bizi ilgilendirmiyor. Burada bizi ilgilendiren dosyalar indirmiş olduğumuz mod içerisinde yr alan dosyalar. İndirdiğiniz mod içerisinde yer alan dosyaların adını program içerisinde aratmanız gerekiyor. Aynı isimli dosyayı bulduktan sonra üst menüden “Textures” sekmesine gelerek “Import” seçeneğini tıklıyorsunuz. Açılan pencereden indirmiş olduğunuz modun aynı ismli dosyasını bularak seçmeniz gerekiyor. Aynı işlemi diğer dosyalar için de yapmanız gerekiyor.

Kaydetmeyi Unutmayın!

Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra yine üst menüden “File” ve “Save” kısmını tıklamalısınız. Burada size en baştaki “fom_car” dosyasını değiştirme seçeneğini sunacak. Kabul ettikten sonra işleminiz tamamlanıyor. Gördüğünüz gibi manuel kurulum biraz daha meşakkatli oluyor. O nedenle az önce de dediğimiz gibi kopyala yapıştır şeklinde olan kurulum size daha çok zaman kazandırır.

f1 2021 honda modu
Farklı modlar ile oyuna güzel bir görünüm katabilirsiniz.

Yeni Modunuz Hayırlı Olsun

Evet buraya kadar sizlere F1 2021 mod yükleme yöntemleri hakkında detaylı bilgiler verdik. Dileyen “kopyala & yapıştır” seçeneğini kullanabilir, dileyen kendisi manuel olarak kurulumu tamamlayabilir. Fakat dikkat etmeniz gereken birkaç şey var. Bunları tekrar hatırlatalım.

Bunlardan ilki hangi dosyayı indirirseniz mutlaka virüs taraması yapın. RaceDepartment her ne kadar güvenilir bir forum olsa da buraya yüklenen dosyalar diğer kullanıcılar tarafından yapılıyor. Yani önce tedbiri elden bırakmayın ve mutlaka virüs taramasını yapın.

Bir diğeri ise F1 2021 mod yüklemesini yapmadan önce mutlaka dosyaların orijinal hallerini başka bir yere kaydedin. Daha sonrasında oyunda sıkıntı yaşamanız durumunda dosyaları değiştirerek bu sorundan kurtulabilirsiniz. Fakat yedekleme yapmadan kurarsanız da üzülmeyin. Sıkıntı yaşamanız durumunda Steam’den dosyaları doğrula işlemi ile bu sorundan kurtulabilirsiniz. Fakat bu işlem sırasında oyun dosyalarından eksik ya da bozuk olanlar tekrar indirileceği için bu size hem internet kotasına hem de zamana mal olacaktır. Son olarak aşağıda göz gezdirmeniz gereken birkaç F1 2021 modunun linkini sizlerle paylaşacağız. Bu modlar oyun zevkiniz daha da arttıracak.

planet crafter banner

F1 2021 Mod Tavsiyeleri

Porsche markasını F1 pistlerinde görmek ister misiniz? Üstelik siyahın hakim olduğu bir tasarımla! Vodafone PORSCHE F1 Team – Ultimate Edition (2022 Regs Compatible) v3.0 modu bu tarz konsepti sevenler için gayet uygun.

Bu sene Formula 1’den çekilecek olan Honda’yı bizzat kendi aracı ile Formula 1 pistlerinde görmek çok güzel olurdu. Honda F1 Racing Team 1.2 modu incelemeye değer.

Geçmişte F1’de yer alan BMW markasına ait harika bir mod. BMW F1 Motorsport 1.0 Bunun yanında başka BMW tasarımları da mevcut. Onlara da bakmak isteyebilirsiniz.

İtalyan devi Lamborghini sarı bir tasarımla karşımıza çıkıyor. Lamborghini Squadra Corse My Team 1.2. Bunun haricinde birkaç tane daha Lamborghini tasarımı var ve hepsi birbirinden güzel.

Yine Porsche fakat kırmızı ve beyazın hakim olduğu bir tasarımla. TAG Heuer Porsche MyTeam | spood 1.2 Son derece şık bir tasarım diyebiliriz.

Ayrıca Nasıl Yapılır? ve diğer içeriklerimizi ilk okuyan siz olmak için Instagram sayfamızdan bizleri takip edebilirsiniz.

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim MagniGame isimli siteyi oluşturdum. Artık burada beraberiz ve özgürüz!