F1 22 Ne Zaman Çıkacak? Tüm Detaylar Burada!

Geçtiğimiz sene Electronic Arts’ın Codemasters’ı satın alması ile bir değişime uğrayan F1 oyunu oyunseverleri heyecanlandırdı. Oyuna yeniden dahil edilen hikaye modu da F1 tutkunları oldukça mutlu etti. Fakat F1 2021 geride kaldı. Ve artık yeni bir dönem başlıyor. F1 22 oyunu kısa bir süre sonra piyasaya çıkacak. Peki F1 22 oyununda neler olacak? Oyuna dair tüm detaylar bu içeriğimizde.

f1 22 sistem gereksinimleri
F1 22 Ne Zaman Çıkacak? Tüm Detaylar Burada!

F1 22 Oyunu Ne Zaman Çıkacak?

F1 oyununu her sene alanlar hemen fark etmiştir. Oyunun adı F1 2022 değil, F1 22 olarak değiştirildi. EA Sports oyunlarından alışık olduğumuz bu isim türü F1 oyununa da aktarılmış durumda. Fakat isim değişikliğinden daha çok merak edilen bir soru var akıllarda. F1 22 oyunu ne zaman piyasaya çıkacak?

EA Games’in dün yapmış olduğu açıklamaya göre oyun 1 Temmuz 2022 tarihinde oyunseverler ile buluşacak. Zaten her sene Temmuz ayında piyasaya çıkan F1 oyunları açısından beklenen bir durum diyebiliriz.

Peki neden F1 sezonu daha erken başlarken oyun bu kadar geç çıkıyor. Aslında bu noktada çok mantıklı bir açıklaması var. Bilmeyenler için kısaca bahsedelim. F1 sporu tamamen gelişime dayalı bir spor olduğu için araçlar da sezon içerisinde ciddi değişikliklere uğruyor. Neredeyse her araç her yarış öncesinde farklı bir kısımdan güncelleme alıyor. Tabi gerçek hayatta ortaya çıkan bu güncellemlerin bir kısmının da oyunun başında oyunculara verilmesi gerekiyor.

Bu sene Şubat ayının son haftasında İspanya’da sezon öncesi testler başlamıştı. Sezon öncesi test döneminde araçlar aslında yeni özelliklerinin tamamını kullanmıyor. Adı üstünde test süreci. Burada takım mühendisleri birçok noktayı test ediyor. Sezon öncesi testlerden sonra Mart ayının ikinci haftasında da Bahreyn GP’si ile birlikte F1 sezonu start aldı. Oyun içerisinde göreceğimiz araçların özellikleri de çok yüksek ihtimalle bu yarıştaki araçların özellikleri ile aynı olacak. Tabi bu kadar ciddi bir teknolojinin de oyuna aktarılması biraz zaman alıyor. O nedenle Temmuz ayı aslında ideal bir tarih diyebiliriz.

f1 22 oyun içi görselleri
F1 22 Ne Zaman Çıkacak? Tüm Detaylar Burada!

Yeni Kurallar, Yeni Pistler, Yeni Özellikler

Dün yapılan tanıtımda aslında oyunculara çok fazla detay verilmedi. İlk aşamada az önce de bahsettiğimiz gibi isim değişikliği göze çarpan ilk şey oldu. Ama asıl merak edilen oyuna dair görseller ve birkaç oynanış videosuydu. Beklenen de oldu, görsellik adına çok fazla bir şey elde edemedik. Fakat oyuna eklenecek olan yeni detayları da açıkladılar ki bunlar gayet güzel.

Yeni sezonda bildiğiniz üzere yeni kurallar da F1’e geldi. Artık eskisi kadar özgür hareket edemeyeceğiz. Yeni kuralların gelmesi ile birlikte biraz daha zorlayıcı bir tecrübe bizleri bekliyor olacak. Yeni sezonda takvime yeni pistler de ekleniyor. Miami pisti de bunlardan birisi ve oyuna dahil edilecek. Zaten çok merak edilen pistlerden birisi şu an için.

Sinematik formasyon turu da yeni eklenen özellikler arasında. F1’i iliklerine kadar hissetmek isteyenler için birebir. Buna ek olarak güvenlik aracı kısmında da yenilikler var. Güvenlik aracı periyotlarını da elden geçirecekler. Tabi burada her F1 fanının istediği “kırmızı bayrak” kısmı olacak mı merak konusu. Normal hayatta kırmızı bayrak süreci oldukça heyecanlı oluyor ki geçtiğimiz sene gerçek F1 sezonundaki kırmızı bayrak periyotları oldukça dikkat çekmişti. Fakat oyunda olmaması çok büyük bir eksiklik. Buna dair bir açıklama yok ama eklenirse çok efsane olacağı kesin. Tüm bunlara ek olarak yapay zekanın da biraz daha geliştirileceğini açıkladılar. Artık daha gerçekçi yarışlar bizleri bekliyor olacak gibi gözüküyor.

Bir yenilik de süper arabalar kısmında. F1 yönetiminin oyuna özel olarak dahil edilmesini istediğini biliyoruz. Muhtemelen motorsporlarına ilgi duyan kesimi biraz daha oyuna çekmek için böyle bir istekte bulundular. Fakat F1 oyunu içerisinde F1 haricindeki araçları görmek bize çok mantıklı gelmedi.

f122 oyun kokpit
F1 22 Ne Zaman Çıkacak? Tüm Detaylar Burada!

My Team, Kariyer Modu ve VR

F1 oyunları içerisinde bildiğiniz üzere kendi takımınızı kurarak yarışlara katılabiliyorsunuz. My Team modu sayesinde oluşturduğunuz takımın hemen hemen her şeyi ile ilgileniyorsunuz. Senelerdir oyunda olan bu özellik F1 22 ile devam edecek. Yeni kuralların içerisinde yer alan bütçe kısıtlaması burada da karşımıza çıkacak tabi ki. Eskisi kadar rahat hareket etmek zorlaşacak.

Kariyer modunda ise bildiğiniz üzere var olan bir takımda yeni bir kariyere başlayabiliyorsunuz. Yani takım sayısı artmıyor. Tabi My Team kısmı kadar da detaylı değil. En azından araç desenleri konusunda. Çünkü My Team kısmı daha özgür hareket etmenizi sağlarken Kariyer Modu ise “Elindekinle idare et” diyor bize.

Ve VR modu. Ülkemizde henüz VR sistemi çok fazla aktif olarak kullanılmasa da oyuna dahil edilecek olan modlardan birisi. VR gözlüğünü taktıktan sonra tamamen kokpit içerisinde kendinizi hissedeceksiniz.

f122 görselleri
F1 22 Ne Zaman Çıkacak? Tüm Detaylar Burada!

F1 22 Ne Kadar Olacak?

Geldik F1 22 oyunu ile ilgili en çok merak edilen soruya. Çünkü geçtiğimiz sene Electronic Arts’ın Codemasters’ı satın almasından sonra oyunun yeni fiyatları bir anda tavan yapmıştı. Tabi geçen seneden bu durumu tecrübe eden oyuncular bir senedir oyun için para biriktirmeye başlamıştı bile.

Şaka bir yana yine yüksek fiyat etiketi karşımıza çıkıyor. En azından ülkemizdeki kullanıcılar için. Yapılan açıklamaya göre şu an için iki farklı paket piyasaya çıkacak. Bunlardan ilki F1 22 Standard Edition. Bu sürümü ön sipariş kısmında satın alırsanız farklı özellikler tarafınıza tanımlanacak. Peki neler var bu sürümün içerisinde?

F1 Life Starter Pack, F1 22 Yeni Çağ (New Era) içeriği ve ekstradan 5.000 PitCoin. Bu PitCoin’ler ile oyun içerisinde alışveriş yapabiliyorsunuz. Standard Edition sürümünün satış fiyatı ise 599,99 TL olarak belirlenmiş.

Bunun haricinde daha ayrıcalıklı özelliklere sahip olmak isteyenler için bir de Champions Edition sürümü karşımıza çıkıyor. Ön sipariş döneminde satın alırsanız sınırlı süreli ek özellikler de sizin oluyor. Paketin içeriğine bakacak olursak Standard Edition’da bulunan F1 22 Yeni Çağ ve F1 Life Starter Pack özelliklerinin bu pakette de olduğunu görüyoruz. Buna ek olarak yeni My Team ikonları, 18.000 PitCoin ve normal çıkış süresinde 3 gün önce erişim hakkınız da bulunuyor. Sınırlı süreli bonus ise Miami temalı içerik paketi. Bu paketi almak isterseniz ödemeniz gereken tutar ise 799,99 TL.

F1 22 Ne Zaman Çıkacak? Tüm Detaylar Burada!

F1 22 Sistem Gereksinimleri Nasıl Olacak?

Oyuna dair sistem gereksinimleri henüz açıklanmadı. Fakat bir önceki sürüm olan F1 2021 oyunundan referans alacak olursak aşağı yukarı bizi nelerin beklediğini görebiliriz.

F1 2021 önerilen sistem gereksinimlerinde Intel Core i5 9600K ya da AMD Ryzen 5 2600X işlemci tavsiye ediliyordu. Bunu 16 GB’lık RAM bellek destekliyordu. Ekran kartı kısmında ise NVIDIA GTX 1660 Ti ya da AMD RX 590 yeterli oluyordu. Fakat RTX teknolojisinden de yararlanmak isterseniz o zaman GeForce RTX 3070 ya da Radeon RX 6800 ekran kartlarını kullanmanız gerekiyordu. Ayrıca 80 GB’lık bir depolama alanına da sahip olmalıydınız.

Muhtemelen F1 22 oyunu da çok farklı olmayacaktır. Bir tık yüksek özelliklere sahip olan sistem gereksinimi listesinin yakın zamanda oyuncular ile paylaşılması bekleniyor.

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim MagniGame isimli siteyi oluşturdum. Artık burada beraberiz ve özgürüz!