1. Anasayfa
  2. Oyun

FIFA 23 İnceleme – Artık Daha Gerçekçi

FIFA 23 İnceleme – Artık Daha Gerçekçi

FIFA serisi yıllardır karşımıza çıkan bir seri. Açıkçası ben bu seriye FIFA 97 ile başladım. O zamanlar henüz 10-11 yaşındaydım. Oyunların trailerlarını izlemek için YouTube gibi mecralardan faydalanamıyorduk. Oyun CD’sinin kapağına bakıp alıyorduk ki o kapağın üstünde Newcastle United futbolcusu David Ginola vardı. O zamandan bu zamana teknoloji ilerledi. Kare vücutlu görseller kendisini gerçekçi görsellere bıraktı. Son çıkan FIFA 23 oyunu da bunun bir örneği. Ve bugün sizler için FIFA 23 inceleme konuğumuz olarak karşınızda.

Yakın tarih için söylüyorum, futbol oyunları denince akla ya 2-3 oyun geliyor. FIFA serisi, PES serisi (artık adı da değişti) ve Football Manager serisi. Ama bunlardan en eskisi ve en çok tercih edileni her zaman FIFA serisi oldu. Dedim ya, aktif olarak 97 yılından beri FIFA oyunlarını oynuyorum. Hepsini beğenmedim elbette ama çoğu güzeldi. Eskisi kadar aktif oynamasam da FIFA 23 inceleme içeriği için bu oyunu da bir süre oynadım. Normal şartlarda bana hangi FIFA oyunu güzel diye sorsanız benim için özel olan FIFA 99 ve FIFA 2000 oyunlarını söylerdim. Ama FIFA 23 inceleme içeriğini yazabilmek için oynadığım FIFA 23 de kendisini bu listeye eklettirdi.

Hemen “Ha tamam, oyun güzelmiş.” demeyin. Oyuna olabildiğince tarafsız bir şekilde yaklaştım ki bu oyuna para vermek isteyenlere bir fikir verebileyim. Yani iyi yanları olduğu gibi elbette kötü yanları da var. O nedenle arkanıza yaslanın ve FIFA 23 inceleme içeriğini dikkatlice okuyun. Daha sonrasında para vermeye hazır olup olmadığınızı kendiniz görün. Şimdi çaylar, kahveler hazırsa başlayalım.

FIFA 23 İnceleme – Artık Daha Gerçekçi

Tekrar Eden Bir Yapı mı?

Şimdi bu tarz oyunların bir sıkıntısı var. “Ben bu oyuna para verdim, seneye yenisi çıkacak. Yenisini almaya değer mi?” E tabi, döviz kurları, vergiler falan derken oyun fiyatları arttıkça artıyor. Doğal olarak oyuncular da bir oyuna para verince sonuna kadar değsin istiyor.

Spor oyunları yapısı gereği her sene yenilenmiş bir şekilde piyasaya çıkıyor. Sadece FIFA serisinde değil, NBA, F1 gibi spor branşlarının oyunlarında da aynı şeyleri yaşıyoruz. İşte bu da akıllardaki “Acaba tekrar mı?” sorusunun doğmasına neden oluyor. Aslında bu nereden baktığınızla alakalı. Şöyle ki bana göre bu tarz oyunlar her sene tekrar etmiyor. İlla ki farklı yenilikler sunuyorlar. Ama bu tarz oyunlara uzak olan kesim de “Abi ne alakası var, geçen senenin aynısı işte.” diyor. Yani bakış açısı önemli. Ama bu tarz oyunları oynayan kitledeyseniz açıkça söyleyebilirim -ki FIFA 23 inceleme içeriğinde birkaç kez bu karşılaştırmaları göreceksiniz- oyun FIFA 22 ile aynı değil. Yani kendi kendini tekrar eden bir yapıya sahip değil.

HyperMotion 2 Teknolojisi ile Tanışın

FIFA 22 oyununda HyperMotion isimli teknoloji ile tanışmıştık. Bu teknoloji sayesinde oyun çok daha gerçekçi olmuştu. Ama EA kendisini geliştirmiş ve HyperMotion 2 teknolojisi ile FIFA 23 oyununu inşa etmiş. Gerçekçilik konusunda kendisini ilerletirken de oyunun temposunu biraz düşürmüş. Aslında gerçekçi olma sebeplerinden birisi de bu.

Ben neredeyse oynadığım bütün FIFA serisi oyunlarda oyun hızını biraz düşürüyordum. Öbür türlü arcade oyun oynar gibi yaldır yaldır oluyor, zevk alamıyorum. Ama FIFA 23 inceleme içeriğini yazmak için oynadığım oyunda en çok bu dikkatimi çekti. Çünkü ayar değiştirmeme gerek kalmadı. Acaba ben mi alıştım bu tempoya diye düşündüm ve birkaç arkadaşımı aradım, onlar da fark etmişler bunu. Güzel olmuş. Bence daha gerçekçi kılan detaylardan birisiydi bu. Ayrıca temponun biraz düşmesi ile birlikte farklı taktikler de geliştirebilirsiniz. (Burada sadece 3-5-2 diyorum ve susuyorum.)

HyperMotion 2 teknolojisini de birazcık detaylandıralım ki ne kadar iyi bir şey olduğunu anlatmış olalım. Toplamda 9,2 milyon kareden alınan görüntülerle birlikte bir algoritma oluşturuluyor. Bütün bu verilerden de toplamda 6.000’den fazla HyperMotion destekli animasyon oluşturulmuş. Bu da daha doğal hareketler anlamına geliyor.

FIFA 23 satın al
FIFA 23 İnceleme – Artık Daha Gerçekçi

Grafik Kalitesi Olağanüstü

FIFA 23 inceleme içeriğinde sıra geldi grafiklerden bahsetmeye. Dedim ya ben FIFA 97 ile oynamaya başladım. O zamanlar kare vücutlu futbolcuların çok gerçekçi olduğunu düşünürdük. Malum onun öncesinde Atari ve Commodore 64 geçmişimiz var. Seneler ilerledikçe FIFA serisindeki oyunlarda daha gerçekçi olmaya başladı. Öyle ki FIFA 2000 bile bizim için harikaydı.

Yıllar geçtikçe teknoloji gelişti ve bir zamanlar hiç de tahmin edemediğimiz noktalara geldi. Artık resmen saha içerisinde top peşinde koşturan karakterimizin forma kıvrımlarını, sivilcelerini, ter damlalarını görmeye başladık. FIFA 23 oyununda da durum farklı değil. FIFA 22’nin üzerine bir tuğla daha koymuşlar. Grafik kalitesi biraz daha iyi olmuş.

Mesela eskiler bilir, kale ağları sanki demir tel gibi hareketsiz duruyordu. geçen seneye kadar tabi ki doğal olarak gelişti. Fakat 2021 ile 2022 yılı arasında gerçekten bu noktada bile farklar var. Kale ağlarının fizik mantığında hareket etmesi çok güzel olmuş. Bunun yanı sıra çim kalitesinde de ciddi bir artış var.

Diğer Değişiklikler

Oyunun bu sene hoşuma giden kısımlarından birisi kariyer kısmında biraz daha detaya inebilmek olmuş. Oyun içerisinde kazandığımız paraları oyun içerisinde harcayabiliyoruz. Bu paralarla yaptığımız alışverişler sayesinde oyun içerisindeki karakterimizin kişisel özelliklerini geliştirebiliyoruz. Mesela şovmen yapıda bir karakteriniz olabilir. Ya da zekasını kullanan bir karakter de olabilir. Bu tamamen size kalmış. “Hocam bunlar önceki oyunda da vardı ama.” diyebilirsiniz. Farkındayım ama bu oyunda biraz daha üstüne ek yapılmış.

FIFA 23 inceleme içeriğinde değinmek istediğim bir diğer yenilik ise menajerlik kısmında. Malum PES’te transfer olunca dandik bir ara sahne ile imza töreni gösteriliyordu. FIFA serisinde ise gazete haberinden ibaretti. Çok şükür artık gelen oyuncuya ayrı giden oyuncuya ayrı animasyonlar var. Hatta bu animasyonlara maç öncesini de ekleyelim. Maç öncesindeki animasyonlarda da çeşitlilik var.

Değinmek istediğim son değişiklik ise önemli anlara özel. Önceden maç yapmak istemediğimizde simüle ederek geçiyorduk. Şimdi ise sadece önemli anları oynayabiliyoruz. Maç içerisindeki önemli bir anı oynadıktan sonra kalan kısmı yine simüle edebiliyoruz. Yine bu da tamamen bize kalmış.

FIFA 23 indir
FIFA 23 İnceleme – Artık Daha Gerçekçi

Hiç mi Kötü Bir Şey Yok?

FIFA 23 inceleme içeriğinde buraya kadar hep güzel şeylerden bahsettim. Sıra geldi biraz da kötü kısımlarından bahsetmeye. Bunlardan ilki oyun modları kısmı. Bu tarz spor oyunlarında oyuna eklenen yeni modlar sayesinde oyunun oynanabilirlik süresi biraz daha artabiliyor. Fakat FIFA 23 bu konuda sınıfta kalmış. Neredeyse geçen senenin aynısı diyebiliriz. Mod kısmında oyuncuları kendine bağlayacak bir yenilik sunmuyor. Bu noktada oyunu online olarak oynamayı tercih edenler çok fazla bir sıkıntı yaşamıyor aslında. Ama benim gibi spor oyunlarında kariyer yapmayı sevenler için eksi puan olarak haneye yazılıyor.

Bir diğer kötü kısmı ise kaleciler. Oyunda kaleciler yok gibi. Çok tutarlı olduklarını söyleyemem. Fakat bu birkaç güncelleme ile ortadan kalkacak bir durum. Malum oyun firmaları oyunları piyasaya sürdükten sonra birkaç büyük güncelleme paketi ile bu tarz eksik ya da hatalı kısımları ortadan kaldırıyor. Bu FIFA 23 için de geçerli.

FIFA 23 Alınır mı?

FIFA 23 inceleme içeriğinde puanlara geçmeden önce oyun alınır mı alınmaz mı ona değinelim. Biz bu içeriği yazdığımız zaman oyun Steam üzerinde 699,99 TL’den satılıyordu. Bu standart sürüm için geçerli olan fiyat. Bir de Ultimate Edition var ki onun da fiyatı 899,99 TL. Yani her iki türlü de az para değil.

Spor oyunları konusunda açık fikirliyseniz ve iyi bir futbol oyunu arıyorsanız oyun alınır. Özellikle online olarak oynayabileceğiniz arkadaşlarınız varsa keyifli olur. Ama sonra “kol bozuk” diyerek ağlamak yok. Gelelim spor oyunlarının mantığına çok alışık olmayan oyunculara. Siz almayın. Çünkü bir sene sonra yeni oyun çıktığında “E şimdi boşa gitti o kadar para.” diyeceksiniz. İçiniz acımasın diye söylüyorum, almayın. Ya da alın ama son kuruşuna kadar çıkaracak şekilde oynayın, en sonunda “Sıkıldım ben ya.” deyin ve bırakın. Umarım anlatabilmişimdir.

8.2
FIFA 23 İnceleme Puanları

FIFA 23 bekleneni veren fakat bazı kısımlarda da "hala mı be kardeşim?" diye sorgulatan bir oyun olmuş. Genel hatları ile ele alırsak oynaması keyifli diyebiliriz. Fakat fiyat etiketi de biraz düşündürmüyor değil. Yaklaşık 1 ay süren oyun tecrübesinden dolayı aşağıdaki puanları vermeyi uygun gördüm. Oynanışı son derece keyifli. Zaten bana göre başka adam akıllı oynanacak bir futbol oyunu yok şu anda piyasada. Grafikler harika, üstüne çok konuşmaya gerek yok. Yenilikler kısmında ise modlar kısmı ortalamayı ciddi anlamda düşürüyor.

  • Oynanış 8.5
  • Grafikler 9
  • Yenilikler 7

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim M4gniGame isimli siteyi oluşturdum.

Yazarın Profili