Football Manager 2023 – Futbola Yön Veriyoruz

Beklenen oyun Football Manager 2023 sonunda piyasaya giriş yaptı. Bu oyunla beraber bu sene futbola doyacağız. Bir yandan Football Manager 2023, bir yandan Dünya Kupası ile artık iliklerimize kadar futbol olacak. Peki her sene yeni bir oyun ile karşımıza çıkan Football Manager serisi bu yıl bizim için neler sunuyor? Oyun fiyatlarının tavan yaptığı bir dönemde firmanın oyunculardan talep ettiği ücret karşılığını verecek kadar iyi mi?

İncelemeye başlamadan önce hemen birkaç açıklama yapalım. Bunlardan ilki Football Manager, NBA 2K, FIFA, F1 gibi spor oyunları her sene yeni oyunlar çıkarıyor. Tabi ki bir önceki seneye göre inanılmaz büyük farklılıkların olması saçma olur. Sonuçta bu oyunların da geliştirme süreci belirli bir süreyi kapsıyor. O nedenle Football Manager 2023 inceleme içeriğini okurken “Ya geçen senenin aynısı işte” diye okumayın. Evet geçen seneden alınan çok şey var ama zaten asıl olay oyunun güncelleşmesi.

Bunun haricindeki diğer bir konu ise menajerlik oyunlarındaki senelerdir dönen “İyi de kardeşim sen oynamıyorsun ki.” geyikleri. Zaten bu tarz oyunlara dair hiç tecrübeniz yoksa ve biraz da açık görüşlü değilseniz bu oyunlar size uygun olmayacaktır. Buna zaten birazdan değineceğiz. Ama şimdi lafı fazla uzatmadan Football Manager 2023 oyununun incelemesine geçelim.

Football Manager 2023 – Futbola Yön Veriyoruz

Sports Interactive’in Tekelinde Bir Piyasa

Sports Interactive aslında uzun yıllardır resmen piyasayı tekeline aldı diyebiliriz. Kendileri bu oyunu geliştirirken SEGA’da oyunu yayınlayan firma olarak karşımıza çıkıyor. Eğer bir oyun geliştiricisi firma piyasayı tekeline aldıysa aslında orada oyuncular için olumsuz şartlar ön plana çıkmaya başlıyor. Neden mi? Çünkü rakibiniz yoksa kendinizi çok fazla geliştirmek zorunda da kalmıyorsunuz. Bunu daha önceden NBA 2K23 oyun incelemesi içeriğinde de söylemiştik sizlere. 2K firması da bu alanda piyasanın tek hakimi olarak karşımıza çıkıyor. Hoş bu sene özellikle Michael Jordan Edition ile oyuna biraz renk kattı diyebiliriz.

Her neyse, futbol oyunları konusunda da durum çok farklı değil. Özellikle menajerlik kanadında. Çooook eskiden Sports Interactive’e karşı birkaç rakip gördük fakat onlar da bu güç karşısında sağlam duramadılar. Malum kulüplere ve oyunculara ödenen lisans ücretleri hiç de az değil. Aslında Sports Interactive piyasayı ne kadar tekeline almış olsa da hiç geliştirme yapmıyor değil. Her sene üzerine koyuyorlar fakat yeteri kadar mı, orası tartışılır. Peki Football Manager 2023 ne durumda?

Football Manager 2023 satın al
Football Manager 2023 – Futbola Yön Veriyoruz

Maç Motoru Sorunu Hala Devam Ediyor

Football Manager 2023 oyununda karşımıza çıkan belki de en büyük sorun oyunun maç motoru ile alakalı. Geçtiğimiz senelerde de bu alanda sıkıntılar oluyordu. Bu da doğal olarak oyuncuların ciddi anlamda canını sıkıyor. Maç motoru sorunu tam olarak ne, gelin ona değinelim.

Eskiden, çok eskiden FM serisi sadece iki boyutlu olarak maç görüntülerine yer veriyordu. Kuş bakışı olarak gördüğümüz futbolcuların forma numaraları arasında dolanan topu izlemek aslında oldukça keyifliydi. Fakat insanoğlu her zaman daha fazlasını istiyor. O dönemde özellikle oyunu oynamayan kesim “İyi de ne anlıyorsunuz ki bundan?” diye söylenip duruyordu. Bir bakıma haklılar çünkü ortada futbol maçına dair çok da bir şey yoktu. Fakat yine eskiler bilir, FM serisi isim değiştirmeden önce CM olarak geçerken bu bahsettiğimiz iki boyutlu görüntü bile ortada yoktu. Sadece spikerin maç anlatımı yazı ile geçiyordu. Yani iki boyutlu görüntü gayet iyi bir teknolojiydi. Fakat bir süre sonra maç görüntülerini görmek istedik. Sağ olsun Sports Interactive Football Manager serisine 3 boyutlu sistemi de entegre etti.

3 boyutlu grafiklerin oyunun içine girmesiyle de birlikte bir dizi sorun ortaya çıkmış oldu. Tabi ki bu bir simülasyon oyunu ve çok harika, kusursuz grafiklere sahip olmasını bekleyemeyiz. Fakat olacaksa da en iyisi olmalı değil mi? İşte bu aşamada kusurlar daha çok göze batmaya başladı. Maç motorunda yaşanan özellikle mantıksal ve görsel hatalar tat kaçırmaya başladı. Hoş bunları futbol simülasyonu oyununda görmek aslında çok normal çünkü bugün baktığınızda bu tarz hataları FIFA 23 oyununda bile görebiliyorsunuz. Ama her sene kendisini yenileyen bir oyunun da bu aşamada artık yavaş yavaş bu sorunları ortadan kaldırması gerekiyor.

Football Manager 2023 indir
Football Manager 2023 – Futbola Yön Veriyoruz

Yapay Zekanın IQ’su Artmış

Football Manager 2023 oyunu içerisinde hiç mi güzel bir şey yok? Tabi ki var, olmaz olur mu hiç? Belki de oyuncuları en çok mutlu eden değişikliklerden birisi de yapay zekanın artık daha gelişmiş olması. Tabi karşınızda çok da zeki bir yapay zeka yok ama geçtiğimiz senelere kıyasla çok daha iyi bir durum söz konusu.

Önceki senelerde yapay zeka ile yaşanan en büyük problemlerden birisi eğer siz çok formda bir takımsanız rakip takım hocalarının buna karşı ek bir tedbir almadan “Taktik maktik yok kardeşim! Bam, bam bam!” modunda karşınıza çıkmasıydı. Fakat Football Manager 2023 oyunu ile beraber bu durum biraz daha geliştirilmiş durumda.

Artık siz çok formda bir takımsanız rakipleriniz sizi daha iyi analiz ederek karşınıza çıkıyor. En azından taktiksel dizilim ve değişiklikleri daha mantıklı bir şekilde yapıyorlar. Tabi bu oyunu biraz daha zorlaştırıyor ama bu bir simülasyon oyunu, çok kolay olması oyuncuya zevk vermez. Gerçek hayattaki gibi zorluklarla mücadele etmek bu tarz oyunlarda daha da zevkli oluyor. Karşınızda ne kadar zeki teknik direktörler görürseniz siz de o kadar iyi oynamaya başlıyorsunuz aslında.

Sonunda Akıl Edilmiş – Kadro Planlayıcı

Football Manager 2023 oyunu içerisinde görmekten en çok zevk aldığım özellik aslında kadro planlayıcı olmuş. Ben oyun oynarken mutlaka notlar alırım. Çünkü oyun canavarı olmak bunu gerektirir. Ama bu not alma kısmına en çok simülasyon oyunlarında dikkat ediyorum. Resmen hayat kurtarıyor. Peki bunların kadro planlayıcı ile ne alakası var derseniz hemen açıklayayım.

Mesela yönettiğiniz takımın çok fazla bütçeye sahip olmadığını düşünelim. Böyle bir senaryoda ilk yapacağınız şey alt yapınıza bakmak olur. Çünkü para içeride kalırsa bir sonraki sene hatta senelerde daha iyi durumda olabilirsiniz. Fakat alt yapıdan beğendiğiniz bir futbolcuyu ilerleyen süreçte unutmanız mümkün. Eskiden bunu engellemenin en basit yolu bilgisayarınızın yanına bir defter ve bir kalem koyarak not almaktı. Allah Sports Interactive’den razı olsun ki beni bu dertten kurtardı. Şimdi beğendiğiniz oyuncuyu kadro planlayıcıya ekleyerek bu durumdan kurtulabiliyorsunuz. İşin güzel yanı buraya eklediğiniz oyuncuları sizden başka kimse görmüyor. Yani ilerleyen bir süreçte bir oyuncu size gelip “Hocam sen Ahmet’i buraya düşünmüşsün ama ben zaten bu pozisyondayım, hayırdır beni transfer mi edeceksiniz?” gibi sorular sorup trip atamıyor. Son derece kullanışlı ve güzel bir özellik olmuş. Özellikle alt liglerde olan takımları ya da ekonomik durumu çok da iyi olmayan takımları yönetiyorsanız o zaman bu özellik çok işinize yarayacaktır.

Football Manager 2023 torrent
Football Manager 2023 – Futbola Yön Veriyoruz

Menajerler Artık Daha Aktif

Gerçek hayatta futbolcuların menajerleri kulüplere oyuncuları satabilmek için bir sürü yol deniyor. Bazen de kulüplere kök söktürüyor. Bu da bir futbol simülasyonu olduğu için Sports Interactive menajerleri oyunun içerisine daha aktif bir şekilde eklemeyi uygun görmüş. Aslında çok da güzel olmuş.

Mesela bir futbolcuyu gözünüze kestirdiniz. Önceden direkt olarak futbolcu ile muhatap oluyordunuz. Fakat gerçek hayatta ilk yapmanız gereken menajere bir uğramak. İşte artık oyunda da böyle. Önce oyuncunun menajerli ile görüşme yapmanız gerekiyor. “Biz senin oyuncuya talip olduk ama nedir arkadaşın ederi?” diye sorabiliyoruz. O bize bir fiyat veriyor, biz pazarlık ediyoruz. Tabi ki kurbanlık koyun alır gibi değil ama malum, pazarlık sünnettir. Kulübün çıkarlarını göz etmemiz gerekiyor. Football Manager 2023 bize bu konuda çok güzel inisiyatif sağlıyor.

Football Manager 2023 sadece transfer konusunda menajerler ile bizi muhatap etmiyor. Mesela oyuncumuz sağ bek olsun. Biz rotasyon konusunda hamleler yaparak oyuncumuzu farklı bir pozisyonda oynattığımız zaman kendisi bu durumdan mutsuz olabiliyor. Bunu direkt olarak oyuncu ile konuşmak yerine menajerine “Hocam senin oyuncu biraz mutsuz, bi gazını alıverin” diyebiliyoruz. Gayet güzel olmuş.

Ha bu arada az önce de söyledik, menajerler gerçek hayatta kulüplere kök söktürebiliyor. Oyunda da aynı durum mevcut. Açıkçası bu da güzel olmuş. Zorluk seviyesini az da olsa arttıran bir etkisi var. Yine de işinizi biraz olsun daha rahat halletmek isterseniz menajerler ile aranızı iyi tutun derim.

Football Manager 2023 türkçe
Football Manager 2023 – Futbola Yön Veriyoruz

Taraftarlarınız Size Güveniyor mu?

Football Manager 2023 oyununda artık taraftarlar da daha aktif bir şekilde yer alıyor. Zaten gerçek hayatta da böyle değil mi? Aslında taraftarların önemini resmen pandemi döneminde yapılan maçlarda anladık diyebiliriz. Kötü zamanları hatırlatmak gibi olmasın ama o maçların ne kadar sessiz ve keyifsiz olduğunu hepimiz gördük.

Sports Interactive, Football Manager 2023 oyunu içerisinde bu dönemin kıymetini daha fazla anlamış olacak ki taraftarların daha fazla söz hakkı olması gerektiğine inanmış. Şöyle ki normalde takım kötü giderken takım patronu size gelir ve “Hayırdır hocam, ne bu haller?” diye soruyordu. Ama gerçek hayatta nasıl taraftarlar çıldırıyorsa oyunda da aynı durum söz konusu oluyor ve yaratılan algı ile birlikte takımdaki krediniz de giderek azalıyor. Taaaa FM 2005 oyununda bile vardı aslında, bir kulüp ile anlaştığınız zaman takımın sizden beklentisi oluyordu. Fakat Football Manager 2023 ile birlikte bu beklentiler de daha önemli olmaya başlamış. Taraftarları karşınıza almanız işleri zorlaştıracakken tam zıttını yaparsanız da kendinizi daha güvende hissedebilirsiniz. Güzel bir detay olmuş.

Ha bunlara ek olarak taraftarların stadyum içerisinde hangi bölgelerde yoğun olarak konuşlandıklarını da görebiliyorsunuz. Örneğin kale arkasında fanatik taraftarlar mı var yoksa çekirdekçi denen taraftarlar mı var hepsini görebiliyorsunuz. Yine aynı şekilde taraftarların yönetim üstündeki etkisini, sosyal medyadaki takipçi sayılarını, takımdan beklentilerini vs. tek bir ekran üzerinden görebiliyorsunuz.

Football Manager 2023 mobil
Football Manager 2023 – Futbola Yön Veriyoruz

Son Karar

Genel hatlarıyla Football Manager 2023 oyununu toplayalım ve ardından oyun puanlarına geçelim. İçeriğin en başında dediğimiz gibi aslında bu tarz oyunlarda senelik ilerlemeler çok fazla olmuyor. Hele ki Sports Interactive gibi piyasayı tekelinize aldıysanız zaten çok fazla bir şey yapmak zorunda kalmıyorsunuz. Neyse ki Football Manager 2023 oyununda gelişmeler olduğunu gördük. Bu bizi mutlu etti.

Geleceğe yönelik hamleler yapabilmenizi sağlayan kadro planlayıcı, sezonu geniş bir çerçeveden bakabilmenizi sağlayan bir zaman çizelgesi, arttırılmış yapay zeka oyunun kalitesini biraz daha arttırmış. Bunlara ek olarak Football Manager 2023 içerisinde artık daha aktif olan menajerler ve taraftarlar da son derece iyi olmuş. Oyunun daha gerçekçi olmasını sağlamış diyebiliriz.

Eğer ki bir futbol fanıysanız ve bu tarz oyunları seviyorsanız zaten şimdilik başka bir alternatifiniz yok. Football Manager 2023 tek opsiyonunuz. Allah’tan Türkçe dil desteği var da çok farklı arayışlara girmiyoruz. Artan oyun fiyatlarını da hiç dahil etmeyeceksek oyun gayet keyifli vakit geçirmenizi sağlayabilir.

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim MagniGame isimli siteyi oluşturdum. Artık burada beraberiz ve özgürüz!

“Football Manager 2023 – Futbola Yön Veriyoruz” üzerine bir yorum

  1. Birkaç tane inceleme okudum ama en iyisi buymuş. En azından oyunu satın alma konusunda baya bi bilgilendirici oldu benim açımdan. Elinize sağlık.

Yorumlar kapalı.