Gamelab ile Oyun Geliştirme Üzerine Röportaj

Gamelab, oyun dünyasında öncü bir firma olarak tanınmakta. Geçtiğimiz hafta yayınladığımız En İyi 10 Oyun Geliştirme Kursu Önerisi isimli içeriğimizde de kendilerine yer vermiştik. Bu heyecan verici röportajda, Gamelab’in kurucusu Noyan Bey ile oyun geliştirme üzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Uzmanların deneyimlerini ve düşüncelerini paylaştığı bu röportajda, oyun geliştirmenin perde arkasına dair ilham verici detaylar keşfediyoruz. Gamelab firmasının oyun geliştirme süreçleri, trendler, zorluklar ve gelecek hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin!

Daha önce de yine oyun geliştiricileri ile röportajlar yaparak size bu sektör hakkında bilgiler sunmaya çalıştık. Yerli oyunlardan MEARTH, Haunt Chaser, Exorcist, Paranecro oyunlarının geliştiricileri, yabancı oyunlardan ise World Titans War, Disinfection, Moons of Ardan, Tunguska, Black On Blood Brothers ve Hold Your Own oyunlarının geliştiricileri ile keyifli sohbetler gerçekleştirdik. Şimdi sırada Gamelab var. Bu arada röportajın sonunda sizlere bir sürprizimiz olacak. Şimdi hazırsanız Gamelab’in kurucusu Noyan Bey ile yaptığımız röportaja geçelim.

Firmamız en eski oyun firmalarından bir tanesidir.”

Özlem: Merhaba Noyan Bey, sizi Gamelab İstanbul’un kurucusu olarak tanıyoruz ve sizin için ülkemiz özelinde bu sektörün ilklerinden olduğunuzu söyleyebiliriz. Fakat sizi tanımayan okurlarımız için kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Noyan: Merhaba. Öğrencilik zamanımda 1984 yılında ailem tarafından bana bir Sinclair Spectrum 48K
bilgisayar alındı. O yıllarda internet, bilgisayar dergileri ve hatta piyasada satılan bilgisayar programlama kitapları yoktu. Bilgisayarın yanında üreticisi tarafından verilen bir programlama kitapçığı vardı. O kitapçığı okuyarak ilk oyunlarımı programlamaya başladım. Ancak maalesef o yıllarda Türkiye’de distribütör bulunmaması sebebiyle ilk oyunlarımı pazarlama imkanı bulamadım. 90’lı yıllarda muhasebe ve yönetim yazılımları programlayarak geçimimi sağladım. Bir dönem çeşitli işler yaptıktan sonra, 2006 yılında Nitra Games’i kurarak tekrar oyun işine döndüm. Bugün firmamız ülkemizin en eski oyun firmalarından bir tanesidir.

Gamelab İstanbul eğitimleri
Gamelab ile Oyun Geliştirme Üzerine Röportaj

“İlk yıllarda bilgisayar programcılığı denince akla oyun programlamak gelirdi.”

Özlem: 80’li yıllarda oyun yapmaya başladığınız zamanlarda aslında ülkemizde oyun sektörü bu kadar gelişmiş durumda değildi. Hatta herkesin bir ön yargısının olduğunu da söyleyebiliriz. Peki siz oyun geliştirmeye başladığınızda çevrenizden ne gibi tepkiler aldınız?

Noyan: Benim bu konuda bir şansım vardı: Ortaokul ve liseyi Galatasaray Lisesi’nde okudum. Henüz 80’li
yıllarda iken okulumuzda 2 tane bilgisayar laboratuvarı vardı ve bilgisayar programlama dersleri veriliyordu. Hem benim hem birçok arkadaşımızın evlerimizde kendi bilgisayarımız da vardı. Dolayısıyla dünyadaki insanların pek çoğu, bırakın oyunları, henüz bilgisayar görmemişken, biz bilgisayar programlayarak büyüdük. Bugün geriye dönüp baktığımda bunun çok büyük bir şans olduğunu görüyorum. 35 yıl sonra bugün, maalesef hala ülkemizde bilgisayar laboratuvarı olmayan birçok ortaokul ve lise, bilgisayarı olmayan birçok genç var olduğunu düşünürseniz, büyük bir şans olduğunu anlarsınız.

Benim başladığım ilk yıllarda henüz hard disk icat edilmemişti. Hatta floppy disketler dahi icat edilmemişti. Yazdığımız programları kasetlere kaydederdik. Hard disk icat edilmediği için o yıllarda muhasebe ve yönetim yazılımları gibi yazılımlar yazılamıyordu. Çünkü işlem datasını kaydedemiyorduk. Bu nedenle o yıllarda sadece oyunlar yazılıyordu. Bu yüzden o ilk yıllarda oyun yazmamızı kimse garipsemedi. Hatta teşvik ediliyorduk. Çünkü o ilk yıllarda bilgisayar programcılığı denince akla oyun programlamak gelirdi.

“Oyun firmaları oyunları tutmazsa değil, oyunu çıkartamazlarsa batar!”

Özlem: Günümüzde oyun geliştiricisi olmak birçok kişinin hayali. Fakat birçok kişi de bunu yapmaktan çekiniyor. Mesela ben Jason Schreier tarafından yazılan “Kan, Ter ve Pikseller” kitabında Stardew Valley, Halo, Witcher 3 gibi oyunların yaratılış evrelerini okuduğum zaman çok etkilendim ama biraz da bu durumdan çekindim. Çünkü okuduğumuz ve duyduğumuz kadarıyla çok ciddi emek var ortada ve bu çoğu zaman uykusuz gecelere neden olabiliyor. Bu sürece nasıl dayanabiliyorsunuz?

Noyan: Oyun programlama işi tüm yazılım sektörleri arasında en ağır çalışma koşullarını sahip alandır.
Oyunlar büyük ve gelişmiş yazılımlardır. Yoğun bir şekilde çalışmadan bitirilebilecek ürünler
değildir. Örneğin bir oyunu 1 yılda yazıyorsak, son 6 ayını 7/24 çalışarak geçiriyoruz. Hatta bunun
son 3 ayında ofiste yaşıyoruz. Yani o meşhur saçları sakalları uzamış oyun geliştiricisi imajı yanlış
değil. Oyun geliştirmek çok çalışmak gerektiren bir iştir.

Şunu da genç meslektaşlarıma belirtiyim: Oyun programlama mesleğinde en büyük risk ürünün
tamamlanamamasıdır. Oyun firmaları oyun güzel olmadığı ve tutmadığı için batmazlar. Oyunu
çıkartamazlarsa batarlar. Bu risk nedeniyle, yoğun çalışmak ve ürünü tamamlayıp yayınlamak oyun
firmaları için hayati bir önem taşır.

İşte bu nedenlerle aşırı çalışıyoruz. Ama işin şu yönü de var: Bizler işimizi çok severek yapan
insanlarız. Bu sevgi her türlü zorluğa karşı yılmadan çalışmamızı sağlıyor. Bir de, yıllar geçtikçe,
geriye dönüp baktığınızda eserlerinizle gurur duyuyorsunuz. Bu duygular nedeniyle meslekten
kopamıyorsunuz. Yaşadığınız yorgunluklara fazlasıyla değiyor.

Gamelab oyun geliştirme kursu
Gamelab ile Oyun Geliştirme Üzerine Röportaj

“Eğitimlerimiz yoğun ilgi görüyor.”

Özlem: Bir oyun geliştiricisi olarak oyun oynamaya çok zamanınız kalmıyordur diye tahmin ediyoruz fakat fırsatınız olduğu zaman ne gibi oyunlar oynuyorsunuz? Sizin için “gördüğüm en iyi oyun” diyebileceğiniz oyun hangisidir?

Noyan: İtiraf etmek gerekirse, son yıllarda artık sadece casual tarzı basit oyunları oynuyorum. Çünkü iş yoğunluğundan dolayı hardcore oyun oynayacak vaktim kalmıyor. Geçmiş yıllarda Call of Duty oyununu çok oynardım.

Özlem: Peki bu sektördeki hayaliniz nedir? Evet oyun geliştirdiniz, eğitimler vermeye başladınız, eğitimlerinizi alanlar iyi yerlerde okumaya ya da çalışmaya da başladılar ama sizin ulaşmak istediğiniz, hayalini kurduğunuz hedef nedir?

Noyan: Bugüne kadar 30’un üzerinde oyun geliştirdik ve yayınladık. Geçmişte 60 milyon adet download rakamlarına ulaşan oyunlarımız oldu. İngiltere ve Silikon Vadisinde ofis açtık. Benim oyun sektöründe şahsi olarak hayalini kuracağım çok büyük bir hedefim kalmadı. Son yıllarda, Gamelab bünyesindeki eğitimlerimiz çok yoğun bir ilgi görüyor. Öğrencilerimiz önemli başarılara imza atmaya başladı. Bizim artık temel hedefimiz öğrencilerimizin büyük oyun firmaları kurmaları, AAA oyunlar geliştirip yayınlamaları veya dünyanın önde gelen oyun firmalarında yöneticilik yapmaları. Bütün çalışmalarımızı bunun üzerine kurguluyoruz.

“Türkiye’de devasa bir oyun sektörü kuruluyor.”

Özlem: Bugün kim hangi işi yapmak isterse istesin genel olarak ilk odaklandığı kısım para oluyor. Sizce ülkemizde oyun geliştiricileri iyi kazanıyor mu? Bu alanda ilerlemek, çalışmak isteyen okurlarımız için bu soruyu cevaplandırır mısınız?

Noyan: Oyun sektörü ürünü tutturduğunuz zaman hayal bile edemeyeceğiniz paralar kazandıran bir sektördür. İşini düzgün yapan firmalar iyi para kazanıyor. Bugün birçok önemli oyun firmamız var. Ve bunların sayısı yıllar geçtikçe çok daha artacak. Yüzeysel işler yapanlar, dışarıdan şablon satın alıp adını değiştirip yayınlayanlar ise sektörde uzun soluklu varlık gösteremiyorlar. Türkiye’de devasa bir oyun sektörü kuruluyor. Bugün birçok üniversitemizde oyun geliştirme ve ilgili alanlarda bölümler açıldı. Her sene 800-1000 gencimiz buralardan mezun oluyor. Onun haricinde geleneksel olarak bilgisayar mühendisliği ve bilgisayar programcılığı bölümlerinden gelenler de var. Bunlara alaylılar da eklenince büyük bir kitle oluşuyor. Her ay onlarca oyun firması kuruluyor. Bunlardan bazıları ürünlerini tutturacak ve dünya seviyesinde oyun firmalarına dönüşecekler. 5-10 yıl sonra insanlar ülkemizde devasa bir oyun sektörü oluştuğunu görecekler.

Gamelab oyun programlama
Gamelab ile Oyun Geliştirme Üzerine Röportaj

“Dev fimalarda ne teknoloji varsa aynısına sahibiz.”

Özlem: Şimdi biraz da Gamelab’i tanımak isteriz. Geçtiğimiz günlerde sitemizde “En İyi 10 Oyun Geliştirme Kursu” içeriğinde Gamelab de yer alıyordu. Gamelab içerisinde oyun geliştirme eğitimleri nasıl ilerliyor? Sizden eğitim alıp tamamlayan bir kişi ne kadar süre geçtikten sonra kendi oyunlarını üretmeye başlayabilir?

Noyan: Biz Gamelab olarak eski bir oyun firmasıyız. Kendi yazılım ve teknolojilerimiz var. EA, Ubisoft gibi dev firmalarda ne teknoloji varsa aynısına sahibiz. Eğitimleri ülkemizde ileri düzey oyun programlamayı öğrenmek, dünya devi oyun firmalarında ve kurumlarda işe girmeyi hedefleyen geliştiriciler için düzenliyoruz. Gamelab’te tüm müfredatımız buna göre düzenlenmiştir. Eğitimlerimiz bugün dünya genelinde kendi alanındaki en ileri düzey eğitimlerdir. Bu nedenle yoğun talep görüyoruz. Öğrencilerimiz dünya çapında önemli başarılara imza atıyorlar.

Eğitim aşamasında C++ dili ve OpenGL ile programlama yapmayı öğretiyoruz. Tamamen proje tabanlı olarak yürütülen eğitim çalışmaları 6 ay sürüyor. İlk 3 ayda 2D bir oyun geliştirirken aynı zamanda C++ dilinin özelliklerini öğretiyoruz. İkinci 3 aylık süreçte ise bir 3D oyun geliştiriyoruz. Bu aşamada oyunun yanında OpenGL’nin özelliklerini de gösteriyoruz. Eğitimler tamamlandıktan sonra öğrenciyi 1 ay süren bir staja alıyoruz. Stajda özel bir ek eğitim verdikten sonra öğrencilerimize oyun motoru geliştirme görevleri veriyoruz. Yani bizim yürüttüğümüz staj programı oyun geliştirme stajı değil, oyun motoru geliştirme stajıdır. Eğitimlerde 2D ve 3D oyunlar programlayan, sonrasında oyun motoru geliştirme faaliyetinde çalışan öğrencilerimiz ileri düzey yazılımcılar haline geliyor.

İlk 3 aylık kuru bitirdikten sonra 2 boyutlu oyun geliştirip yayınlayan öğrencilerimiz var. 6 aylık dönem sonunda her türlü 2D ve 3D oyunu programlayabilir hale geliyorlar. Stajdan sonra ise, artık dünya devi firmalarda işe girebilecek seviyede oluyorlar.

Gamelab’den MagniGame Okurlarına Özel İndirim

Özlem: Gamelab içerisinde birçok farklı türde eğitim veriliyor fakat bizim odaklanmak istediğimiz oyunlarla ilgili olan kısmı. Oyun geliştirme ile ilgili ne gibi eğitimler veriyorsunuz ve süreç nasıl ilerliyor?

Noyan: 3 öğrenci grubumuz var. Birinci grubumuz profesyonel yazılımcılardan, ikinci grubumuz bilgisayar programlamayı bilmeyen yetişkinlerden, üçüncü grup ise ortaokul öğrencilerinden oluşuyor. Kurslarımıza katılmak isteyenler websitemiz üzerinden Eğitim Başvuru Formu’nu doldurarak bize başvuruyorlar. Daha sonra bir görevlimiz kendilerini arayarak eğitimin içeriği hakkında bilgi veriyor ve ilgili dokümanları iletiyor. Öğrenci kursa katılmayı arzu ederse, programlama bilgisine ve yaşına uygun bir gruba yerleştiriyoruz.

Eğitimleri Discord üzerinden online ve canlı olarak veriyoruz. Sınıflarımıza maksimum 12 öğrenci alıyoruz. Az sayıda öğrenci aldığımız için eğitmenlerimiz öğrencilerle tek tek ilgilenebiliyor. Her grubun seviyesine uygun oyunlarımız var. Bunları öğrencilerimizle birlikte programlayarak ilerliyoruz.

Burada Gamelab tarafından okurlarımıza sağlanan bir avantajı anlatmak için ara verelim. Gamelab eğitimlerinden yararlanmak isteyen MagniGame okurlarına Gamelab’den %20 indirim fırsatı mevcut. Buradan başvuru linkini tıkladıktan sonra “M4gniGame GameCoded20” indirim kodunu yazmanız yeterli olacaktır.

Özlem: Sizden eğitim alanlar için bir garantiniz var mı? Örneğin staj garantisi, iş garantisi gibi? Oyun geliştirme eğitimi almak isteyen okurlarımız neden sizi seçmeli?

Noyan: Gameleb İstanbul’dan eğitim alanlara staj desteği sunuyoruz. Staj desteği esasen bizim eğitim hedeflerimizin temel unsuru. Bizim eğitimlerimizin temel hedefi dünyanın en ileri düzey oyun programcılarını yetiştirmektir. Dünyanın dev oyun firmalarına sadece girecek değil, gelecekte oralarda yönetici olacak geliştiricileri yetiştirmektir. Bu nedenle stajda ileri düzey çalışmalar yaptırıyoruz.

Gamelab oyun programlama eğtiimi
Gamelab ile Oyun Geliştirme Üzerine Röportaj

Üst düzey yazılımcılar yetiştirmek istiyoruz.”

Özlem: Şimdi dikkat çeken bir noktaya değinmek istiyorum. Bildiğim kadarıyla siz Unreal Engine kullanmıyorsunuz. C++ ve OpenGL kullanıyorsunuz. “Unreal Engine gibi oyun motorları kullanmıyoruz, bu motorları yazmayı öğretiyoruz” diyorsunuz. Peki bu zor değil mi? Yani var olan oyun motorlarını kullanmak daha iyi oyunlar yapmaya yöneltmez mi bizi?

Noyan: Gamelab eğitimlerimizin bir ruhu var: Dünyanın en üst düzey yazılımcılarını yetiştirmek. Biz yetiştirdiğimiz öğrencinin startuplarda işe girmesini hedeflemiyoruz. EA’de, Ubisoft’ta, Rockstar’da, Call of Duty’de, NASA’da ve bunun gibi kurumlarda işe girmesini hedefliyoruz. Eğitimlerimizin seviyesi buna göredir. Daha önce de belirttiğim gibi eğitimlerimiz kendi alanlarında dünyanın en ileri düzey eğitimleridir. Kendi alanımızın Şampiyonlar Ligi’nin oyuncularını yetiştiriyoruz.

Bunun yanında, eğitimlerimizi alan öğrencilerimiz oyun programlamanın low level mekaniğini öğrendikleri için her türlü oyun motorunu da rahatlıkla kullanabilirler. Şöyle düşünün, bir bilgisayar programcısı ofis programlarını kullanmak için özel bir eğitim almaya ihtiyaç duymaz. Yetiştirdiğimiz ileri düzey oyun programcıları da arzu ederlerse herhangi bir oyun motorunu zorluk çekmeden kullanabilirler.

Özlem: Noyan Bey sorularımıza içtenlikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederiz. Hatta MagniGame okurlarına özel sağlamış olduğunuz indirim için de ayrıca teşekkür ederiz. Sizin son olarak okuyucularımıza söylemek istediğiniz şeyler varsa onları da ekleyelim ve röportajımıza son verelim.

Noyan: Türk gençlerimiz son derece yetenekli insanlar. Gerek eğitimlerimizde gerek staj çalışmalarında gerekse staj sonrası dönemde gençlerimizin ne kadar üst düzey işler yaptıklarını sürekli gözlemliyoruz. Disiplinli çalışan gençlerimiz dünya çapında başarılara imza atıyorlar. Biz de verdiğimiz eğitimler ve sunduğumuz geliştirici araçlarıyla gençlerimizin hedeflerine ulaşmalarını sağlıyoruz. Son yıllarda insanlık yeni bir icatlar dönemine girdi. Eğitimlerimizin hedefi insanlığın teknolojik gelişimine katkı sağlayacak, ürünleriyle geleceğe damga vuracak geliştiriciler yetiştirmektir. Tüm gençlerimizi ve yazılımcılarımızı eğitimlerimize bekliyoruz.

Özlem: Noyan Bey bizimle bu keyifli röportajı gerçekleştirdiğiniz için çok teşekkür ederiz. Sayenizde hem Gamelab eğitimleri hakkında hem de yerli oyun geliştirme sektörü hakkında daha fazla bilgi sahibi olduk.

Uluslararası İlişkiler öğrencisiyim. Ders çalışmanın haricinde günümün neredeyse tamamını oyun oynayarak geçiriyorum. En sevdiğim oyun The Last of Us. MagniGame'de sizlere haberlerin yanı sıra "Nedir?" isimli içeriklerle yardımcı olmaya çalışacağım.