1. Ana Sayfa
  2. Oyun İncelemesi

God of War (PC) İnceleme – Kratos ile Kaldığı Yerden

God of War (PC) İnceleme – Kratos ile Kaldığı Yerden
+ -

Uzun zamandır özellikle PC oyuncuları God of War serisini kendi bilgisayarlarında oynamak istiyordu. Fakat yeni bir oyun da fena olmazdı. Artık oyuncular nasıl bir dua ettiyse sonunda Kratos’u bilgisayarımızda görme şansımız oldu. 2022 yılının ilk beklenen oyunu diyebiliriz Kratos’lu God of War oyunu için. Peki serinin yeni oyunu nasıl? God of War (PC) İnceleme içeriği ile sizlere aktarmaya çalışacağız.

Öncelikle son oyunun hikayesinin biraz daha anlaşılabilmesi için kısaca God of War oyununun geçmişinden bahsedelim. Serinin ilk oyunu 2005 yılında piyasaya çıktı. Sony firmasına bağlı olan Santa Monica Studios’un geliştiricileri bile bu kadar iyi bir oyun çıkardıklarını tahmin edememiştir. PlayStation 2 için geliştirilen ilk oyun 22 Mart 2005 yılında piyasaya sürüldüğünde çok büyük geri dönüş aldı ve 8 milyon kopya sattı. Daha sonrasında çıkan oyunların da çok farkı olmadı. Her biri çok beğenildi, çok satıldı.

Serinin ilk oyununda Kratos Ares’i öldürüp yeni Savaş Tanrısı oluyor. İkinci oyununda bir şekilde Zeus’a kafayı takar ve öldürmek ister. Tam öldürecekken önüne Athena atlar, onu öldürür ama Zeus kaçar. Kratos Athena’nın son nefesinde Zeus’un babası olduğunu öğrenir. Oyunların devamında Kratos’un kesmediği tanrı kalmıyor anlayacağınız. Ve yeni oyun da buradan itibaren devam ediyor.

Buraya kadar God of War serisinin geçmişinden oldukça kısa bir şekilde bahsetmiş olduk. Şimdi ise sıra PC’de oynayabileceğiniz God of War oyununun inceleme yazısına geldi. Merak etmeyin, her zaman olduğu gibi spoiler vermeden God of War inceleme içeriği olacak.

Kratos ve Çocuğunun İlişkisi

Yeni oyunda Kratos oğlu Atreus ile Eski Norveç topraklarında Midgard aleminde yaşıyor. Başına gelmeyen Kratos oldukça sessiz bir adam. Daha ilk sahnede oğlu ile çok fazla konuşmadan çocuğunun anası olan eski Jötunn savaşçısı Faye’yi defnediyor. Cenaze işlemleri sırasında oğlu Atreus Kratos’a annesinin ona çok fazla şey öğrettiğini söylüyor. Kratos hemen “Evladım avcılık ne durumda? Sen bana onu söyle asıl.” diyor. Annesinden iyi bir eğitim alan Atreus ise gayet gururlu bir şekilde “Hepsi beş baba!” diyor. Şaka bir yana avcılık konusunda yetenekli olduğunu düşünüyor Atreus. Kratos bunu duyunca “göster hele” diyor ve başlıyorlar avlanmaya.

Bir geyiğin peşinde bir süre giden ikili birkaç kez hayvanı ellerinden kaçırıyorlar. En sonunda tam yakaladık derken oyundaki küçük düşmanlardan bazıları karşımıza çıkıyor. Küçük olduklarına bakmayın, oyun özellikle en zor seviyede oyuncuları oldukça zorluyor. Burada hemen bir dipnot düşelim, eğer ki oyunu daha önce hiç oynamadıysanız en zor seviyeden başlamanızı tavsiye etmeyiz. Çünkü oldukça zor. Hatta seviye ayarlaması yaparken size birkaç kere “Emin misin?” diye soruyor. Bunu birkaç kez sormasının bir sebebi var. Çünkü oyunun ilerleyen vakitlerinde seviye değişikliği yapamıyorsunuz. Yani en başta nasıl başlarsanız öyle devam etmek zorundasınız. Mesela Assassin’s Creed serisinin son üçlemesinde giderek zorluk kademesini arttırıyorsunuz, çünkü gitgide oynadığınız seviye kolay geliyor. Ama God of War oyununda bu değişiklik hakkı yok.

god of war kratos

Aslında Kratos ve oğlu Atreus’un ilişkisi bize biraz The Last of Us oyunundan Joel ve Ellie’nin ilişkisini anımsatmadı değil. Fakat Kratos ile oğlunun ilişkisini daha çok sevdik. Ama Atreus ile olan ilişkisinden çok daha önce dikkatimizi çeken bir şey var. O da önceki oyunlara göre Kratos artık daha ağır başlı. E tabi adam o kadar şey yaşadı bir olgunluk olması gayet normal. Fakat oyundayız be kardeşim bunu nasıl bu kadar bize aktarabiliyorsunuz? Harika bir şey! Ayrıca tekrar Atreus ile olan ilişkisine dönecek olursa Kratos’un Atreus’a baktığı sahneler bile etkileyici. Tam bir baba figürü. Oyun yerine film olsa anlarız, oyuncu güzel aktarmış duyguları falan deriz. Ama sevgili God of War geliştiricileri, bu inceleme içerisinde duyguların çok güzel aktarıldığını söylemeyi biz de hiç beklemezdik.

Tek Derdimiz Faye’nin Külleri mi?

Oyunun başında hatırlarsanız Kratos’un ikinci eşi Faye’nin cenaze töreninin olduğunu söylemiştik. Aslında bütün hikaye buradan başlıyor diyebiliriz. Çünkü eşimiz Faye’nin son isteği küllerinin Dokuz Diyar’ın en yüksek dağlarından dökülmesi. E tabi Kratos ve oğlu da armut toplamayacak ya, Faye’nin son dileğini yerine getirebilmek için düşüyorlar yollara.

Oyunun asıl hikayesi bu gibi gözükse de oyunu sadece bu çerçeve içerisinde tutmak doğru olmaz. Yani Faye’nin son dileğini yerine getirirken aslında birçok şeyler uğraşıyoruz. Tabi önceki oyunları referans alacak olursak önceden Atreus yoktu, kendi başımıza çeker silahımızı mekan basar tanrı keserdik. Artık bu şekilde ilerlemiyor. Ama bu rahatsız edici de değil. Aksine oyunun hikayesi ile beraber oynanışı aynı paralellikte ilerliyor ki bu çok güzel.

Örneğin oyun içerisinde yer alan Valkür’lerin karşımıza çıkıp bize ağız burun dalmaları bile bir farklı geliyor insana. Yan görev tadında olsa da zorluk açısından bakacak olursak gayet güzel. Diyoruz ya ağız burun dalıyorlar. Resmen boss fight tadında. Faye’nin küllerini dağın tepesinden serpiştirmek için ilerlerken bir anda kendimizi çatışmaların içerisinde bulmak, o çatışmaların içerisinde bile Atreus ile olan ilişkimize değer katmak harika olmuş. Bir noktadan sonra bir Atreus’a bir düşmanlara bakıp “Babayım ben baba!” diyerek çatışmaya girebiliyorsunuz. Yani oyunda her ne kadar eşimizin isteklerini yerine getiriyor gibi görünsek de aslında iyi bir baba oğul ilişkisinin temellerini de atıyoruz.

god of war sistem gereksinimleri

Bu Oyunda Savaşmak Ayrı Bir Keyifli

God of War serisinin önceki oyunlarının inceleme içeriklerini yazsak muhtemelen “Harika bir savaş mekaniği, çek silahını kes düşmanları” falan derdik. Fakat bu oyunun çıkması ile şunu rahatlıkla diyebiliyoruz: Tamam önceki oyunlar iyiydi, hoştu ama bu oyunda savaşmak ayrı bir keyifli.

Peki neden böyle? Bize göre işin en iyi yanlarından birisi baltanın sisteme dahil olması. Yok zincirli bıçakmış, bilmem neymiş bunlarla uğraşmıyoruz. Açıkçası eski God of War oyunlarında savaşmak daha kolaymış, bu oyun bize bunu gösterdi. Oyun bizden bir silahla aynı anda 3-5 kişiyi almamızı istemiyor. Hatta buna izin vermiyor. Artık oyun bizden düşmanlara tek tek saldırmamızı, yeri geldiğinde savunma yapmamızı, komboları iyi kullanmamızı istiyor. Yani artık daha çok dikkatli olmak zorundayız. Artık eski Kratos yok! Oyun da olsa bu adam yaşlanıyor canım ne bekliyordunuz. Bir bilgelik, bir ağırbaşlılık olmasın mı?

Bu arada her düşman türüne aynı saldırı türü ile saldırmanız sizi başarılı yapmıyor. Çünkü her düşman türü için farklı saldırı türü gerçekleştirmemiz gerekiyor. Yani çıtır çerez düşmanlarda sıradan bir balta ile savaşırken karşınıza Revenant çıktığında aynı şeyi yapamıyorsunuz. Silahları geliştirmek, rünleri iyi kullanmak gerek.

Eski Kratos’u unutun. O eskidendi, artık hepsi bitti.

Klavye / Mouse mu? Yoksa Gamepad mi?

God of War (PC) İnceleme içeriğimizin en başında sizlere bu oyunun daha önceden PlayStation’a özel olduğunu söylemiştik. Serinin ilk oyunundan itibaren oyunu gamepad ile oynayan bir kesim var. Bu kesim için klavye ve mouse ikilisi zorlayıcı olabilir. Çünkü geçmişten gelen kas hafızaları tam olarak bu noktada bir boşluğa düşüyor ve her şeyi yeniden, sıfırdan öğrenmek zorunda kalıyorlar. Bu bağlamda eğer ki serinin diğer oyunlarını daha önceden oynadıysanız gamepad ile oynamak sizin için daha kolay olacaktır.

Fakat bir başka kesim daha var. Oyunları klavye ve mouse ile oynayanların oluşturduğu bir kesim. Genel olarak oyunları hep klavye ve mouse kullanarak oynarlar. İşte bu tür oyuncular için açıkça söyleyebiliriz ki klavye ve mouse ile oynamak oldukça keyifli. Başlangıçta biraz alışmanız zor olabilir ama kısa süre içerisinde kontrollere rahatlıkla alışabilirsiniz.

Yani oyunun geliştiricileri bu konuda oldukça iyi bir iş çıkarmışlar. Çünkü oyun her iki türde de oynamaya son derece müsait. Hatta şunu da söylemekte fayda var, bildiğiniz üzere PlayStation’dan PC’ye geçen ilk oyun God of War değil. Daha önce Horizon ve Days Gone oyunları da bu platformlar arasınad geçiş yaşamıştı. Horizon ilk geçişi yaşayan isim olduğu için haliyle bu işin tecrübesizliğinden kaynaklı çok da iyi sonuçlar sunmadı. Days Gone ise geçişini yaptığında gayet iyiydi. Arada ufak tefek sorunlar yok değildi ama sonuç Horizon’a göre oldukça iyiydi. Şimdi God of War bu geçişi yaptı ve sonuç Days Gone’a göre çok daha iyi. Neredeyse kusursuz bir geçiş sergilemişler.

Grafikler Ne Alemde?

God of War İnceleme içeriğinde geldik grafik kısımlarına. Baştan söyleyelim, eğer ki elinizdeki ekran kartı iyiyse ya da GeForce Now kullanıyorsanız o zaman grafikler şahane! Hatta ilk sahneden itibaren bunu hissedebiliyorsunuz. Kratos’un sırtladığı ağacın detayları, yaprakların kımıldaması hatta Kratos’un sahip olduğu kasların ince detayları bile çok güzel işlenmiş.

İyi bir ekran kartı ile 60 FPS’i sabit olarak görebilirsiniz. Fakat bildiğiniz üzere Nvidia’nın DLSS teknolojisi ve AMD’nin FidelityFX Super Resolution (FSR) teknolojisi gayet güzel sonuçlar veriyor. O zaman görüntü ayarlarını ultraya bile çektiğinizde sıkıntı yaşamıyorsunuz. Bu da son derece keyif verici bir durum. Yine de siz God of War oynamadan önce kendinize ve ekran kartınıza uygun ayarlamaları yapabilirsiniz. Hatta GTA V’te grafik ayarlarını değiştirdikçe altta ne kadar VRAM kullanacağını gösteren bir bar vardı ya sevgili okur, işte ondan burada da var.

god of war indir

Artıları ve Eksileri

Farkındayız, buraya kadar övdükçe övdük God of War oyununu. Ama övülmeyecek gibi de değil hani. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ilk olarak PlayStation’dan PC’ye geçişin bu kadar kusursuza yakın olması son derece güzel. Oyunun grafikleri ve müzikleri de son derece etkileyici. Her sahnede ayrı bir atmosfere sokuyor resmen.

Ama artıları kısmında değinmek istediğimiz çok ince bir detay var ki bizi çok etkiledi. Oyunun ilk sahnelerinde bu detayı görmek mümkün. Normal şartlarda bildiğiniz üzere bu tarz oyunlarda kahramanlarımız silahlarını sırtlarına “laps” diye yerleştiriyorlar. Fakat tam olarak o silahın nereye nasıl yerleştiğini görmüyoruz. Hatta bazen karakteri yandan incelediğimizde silah ile sırtı arasında baya gözle görülür bir şekilde boşluk olduğunu görüyoruz. Artık bir çeşit grafik hatası mıdır yoksa o silahın havada durması Allah’ın bir lütfu mudur bilemiyoruz. Ama God of War yaratıcıları bu konuyu halletmiş. Çünkü Kratos’un arkasında baltasını asabileceği bir kanca var. Evet, basit bir kanca var ama silahı “laps” diye oraya bırakmıyor. Adam özenle silahı yerine takıyor. Bilmiyoruz siz ne düşünürsünüz ama bize göre bu harika bir detay.

Oyunun bizleri en çok mutlu eden yanlarından birisi de Türkçe altyazı ve arayüze sahip olması. İşte bunlar sahalarda görmek istediğimiz hareketler sevgili Sony. Bizi unutmadığın için teşekkür ederiz. Oyunlarda anlatılan hikayeleri tam olarak anlayabilmek çok önemli. Özellikle Assassin’s Creed Valhalla’da olduğu gibi mitolojik terimler işin içine girince anlamak biraz güç olabiliyor. Ama neyse ki Sony Ubisoft gibi değil, vermiş Türkçe altyazıyı çok şükür.

“Kardeşim öve öve bitiremediniz, yok mu bunun eksi bir yanı?” diyen sevgili okur. Seni de unutmadık. Tabi ki var. Biliyorsunuz bazı oyunlarda kullanabileceğiniz silahları geliştirebiliyorsunuz. God of War’da da bu mümkün. Ama “Bak bu silah iyiymiş” diyerek geliştirdiğiniz silahlar bazen patates çıkabiliyor. Yani o kadar harcamış olduğunuz emek boşa gidiyor.

God of War Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 10 64-bitİşletim Sistemi: Windows 10 64-bit
İşlemci: Intel i5-2500k (4 core 3.3 GHz) veya AMD Ryzen 3 1200 (4 core 3.1 GHz)İşlemci: Intel i5-6600k (4 core 3.5 GHz) veya AMD Ryzen 5 2400 G (4 core 3.6 GHz) ya da daha iyisi
Bellek: 8 GB RAMBellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GTX 960 (4 GB) veya AMD R9 290X (4 GB)Ekran Kartı: NVIDIA GTX 1060 (6 GB) veya AMD RX 570 (4 GB)
DirectX: Sürüm 11DirectX: Sürüm 11
Depolama: 70 GB kullanılabilir alanDepolama: 70 GB kullanılabilir alan

God of War Alınır mı?

Oyunun yıllardır sadece PlayStation’da olması ve sonunda PC’ye gelmesi çok iyi oldu. Tabi bu çok da ucuza olmadı, özellikle günümüz şartlarında. Oyunu şu anda Steam üzerinden 329 TL’ye satın alabilirsiniz. Bu miktar çok mu? Birim fiyat açısından bakarsanız çok. Ama “Ben bu oyunu aldıktan sonra ekmekle dibini sıyırırım” diye düşünüyorsanız acımayın, basın parayı alın oyunu deriz.

Saatlerce başından kalkamayacaksınız. Hatta oyunu bitirdikten sonra aradan biraz vakit geçince tekrar kurup bu sefer farklı zorluk seviyesinde de oynayabilirsiniz. Hikayesiyle, grafikleriyle, müzikleriyle ve oynanışıyla ödeyeceğiniz parayı kuruşu kuruşuna hak ediyor.

Sizler için hazırlamış olduğumuz God of War inceleme içeriği bu kadardı. Peki siz God of war serisinden bir oyunu hiç oynadınız mı? Bu seride yer alan oyunlar hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım.

Yazar Hakkında

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim M4gniGame isimli siteyi oluşturdum.

Yorum Yap