1. Anasayfa
 2. Oyun

God of War Ragnarok İnceleme – Devam Ediyoruz!

God of War Ragnarok İnceleme – Devam Ediyoruz!

Hikaye kaldığı yerden devam ediyor, Kratos ve oğlu Atreus maceradan maceraya koşuyor. Kimilerine göre yılın oyunu, kimilerine göre tüm zamanların en iyi oyunu olan God of War Ragnorok inceleme içeriği sayesinde oyunu bir de biz değerlendireceğiz. Şimdilik sadece PlayStation platformuna özel olarak çıkan bu oyunun hikayesinden grafiklerine, oynanışından fiyatına kadar her detayına parmak basacağız.

God of War Ragnarok inceleme içeriğine başlamadan önce bu oyunun bir önceki oyunun devamı olduğunu belirtmek isteriz. Yani bir önceki oyunu oynamadan God of War Ragnarok sizin için biraz anlamsız kalabilir. Ama üzülmeyin, çünkü God of War Ragnarok inceleme içeriğimize başlamadan önce sizlere bir önceki oyunun kısa bir özetini geçeceğiz. Bu sayede inceleme içeriğimizi daha rahat anlayabilirsiniz. Şimdi çaylar, kahveler hazırsa başlayalım. Uzun bir yazı olacak.

God of War Ragnarok İnceleme

Bir Önceki Oyunda Neler Olmuştu?

God of War Ragnarok oyunundan önceki senaryoda Kratos’un eşi Faye ölmüştü. Oğlu Atreus ile beraber eşinin vasiyetini yerine getirmek için yollara düşen Kratos’u ve hatta oğlunu çok zorlu sınavlar bekliyordu. Maceradan maceraya koşan çift olarak olarak Freya’nın oğlu Baldur ile karşılaşıyordu. Burada geçen dövüş sahneleri bile bize oyunun geleceği hakkında ipuçları veriyordu. Çünkü oldukça güzel hazırlanmış bir senaryoya dahil ediliyorduk.

Bu dövüş sahnesinden sonra daha güvenli bir yere geçmek isteyen Kratos’un tek amacı oğlunun zarar görmemesi. Çünkü oğlu her defasında “Ben hazırım!” diye ortaya atlasa da aslında hazır değildi. Koskoca Kratos anlamayacak mı canım hazır olup olmadığını? Her neyse, bir yandan güvenli yere geçiş bir yandan da Faye’in vasiyetini yerine getirmek zorlu aşamalara sahne oluyordu. Bu yolculuk esnasında Dünya Yılanı, Mimir, Magni (valla biz değiliz, bir yanlışlık olmalı), Freya gibi birçok isimle karşılaşıyorlardı. Kimisi dost oldu, kimisinin cenazesi öğle namazına müteakip kaldırıldı.

Jotunheim’a kadar bir şekilde ulaşan ikili Faye’in küllerini vasiyeti üzerine savurdu. İlk oyundaki hikaye de burada sona erdi. Fakat burada yazdığımız kadar kısa sürmüyor. Biz bu satırları sadece God of War Ragnarok inceleme içeriğine temel oluşturması için yazdık. Çünkü hikaye God of War Ragnarok ile devam ediyor.

Atreus Büyümüş, Koca Adam Olmuş

God of War Ragnorok inceleme kısmına artık başlayabiliriz. Temel bilgiler artık sizde mevcut. Ama yine de oyunu oynamadıysanız mutlaka oynayın.

God of War Ragnarok aslında ilk oyunun üzerine harika bir devam senaryosu ile karşımıza çıkıyor. İlk oyunda henüz birbiri ile anlaşamayan Kratos ve Atreus’un baba-oğul ilişkisi ele alınıyordu. İkinci oyunda ise artık Atreus büyümüş, ergenlik zamanına gelmiş. Baba oğul arasındaki ilişki her ne kadar ilerlese de malum Kratos bu, çok da fazla güvenmiyor oğluna. Kötü anlamda değil ama, hani ergen ya, o açıdan.

Ergenliğin getirmiş olduğu o asi davranış stilleri Atreus’da da yer edinmiş. Hatta bir bölümde Mimir bu dönemle ilgili Kratos’a öğüt bile veriyor. “Az sal şu çocuğu, ergenlik zamanlarında normal böyle şeyler.” diyor. God of War Ragnarok incelemesine burada artı bir parantez açayım, God of War serisini en başından beri oynayan oyuncuların şu anda neredeyse ergenlik çağına girmiş çocukları var. Bu aşamada da Sony eski oyuncularına da bir nevi Mimir aracılığı ile öğüt vermiş oluyor.

Oyun ilerledikçe aslında Atreus’un hem annesinden hem de babasından bazı özellikler aldığını net bir şekilde görüyoruz. Özellikle dövüş sahnelerindeki komboları, davranışları ve cesareti tamamen Kratos’a çekmiş. Fakat zeka kısmı annede. Bunu da bulmacalar kısmında oyunculara inceden hissettirmiş Sony.

god of war ragnarok pc
God of War Ragnarok İnceleme

Ragnarok Geliyor!

God of War Ragnarok incelemesi içerisinde spoiler vermeyi çok istemiyoruz. Ama ilk oyundan bir olaya parmak basmak zorundayız. Merak etmeyin çok detaya girmeyeceğiz. İlk oyunda bir iki kez karşımıza çıkan Baldur karakteri en son bizi farklı duygulara yönlendirmişti. Tam öldüreceğimiz sırada annesinin haykırışlarını duyup bırakmıştık. Sonrasında o da annesine saldırmıştı. “O kadar da değil aslanım bırak ananı” desek de bizi dinlemeyen Baldur kollarımızda can vermişti. Gerçi sonra deli anası bize teşekkür edeceğine saldırmıştı. İşte Baldur’un ölümü yeni oyunda Ragnarok’un gelişine bir işaret oluyor.

Mitolojiden uzak olan okurlarımız için aktaralım, Ragnarok İskandinav mitolojisinde Tanrılar ile devlerin savaşı sonrasında ortaya çıkacak olan kıyamete denk geliyor. İşin kötü yanı bu savaşı her iki taraf da kaybedecek, onlarla beraber insanlık da yok olacak.

Bu oyunun başında da daha önceki oyundan Modi ve Magni (valla biz değiliz ve kesinlikle ondan ilham almadık bu isim için) adındaki oğullarını öldürdüğümüz Thor ve Odin evimize teşrif ediyorlar ve barış istediklerini söylüyorlar. Kratos da “Beni çok ilgilendirmez, herkes baksın dalgasına.” diyor ve postayı koyuyor. Zaten olaylar da sonrasında cereyan ediyor.

god of war ragnarok indir
God of War Ragnarok İnceleme

Atreus Çek Oğlum Yayını

God of War Ragnarok incelemesi çok fazla hikaye detayına girmeden devam edecek. Ama diğer kısımlara daha detaylı bakmamız gerekiyor ki oyunun nasıl bir şey olduğu hakkında fikriniz oluşsun. İlk oyunda ufacık, elleri titreyen Atreus bu oyunda daha cevval bir hal almış. Bunu zaten üstteki satırlarda da belirttik. Ama sıkı durun, God of War Ragnarok incelemesinin kritik yerlerinden birisine geliyoruz. Sony sınırlarını aşmış, bu oyunda bize Atreus’u kontrol etme yetkisini de veriyor.

Oyun her ne kadar Kratos özelinde olsa da Ragnarok dahil son iki oyundur karşımızda Atreus da var. Eee babasının oğlu tabi, o da iyi bir savaşçı olmuş. Ama bazı sahnelerde babasından gizli gizli hareket etmeye başlıyor. Çok şükür ki bu anların kontrolü bizde. Üstelik öyle çocuk yönetiyormuş hissini de vermiyor. Baya baya savaşçı yönetiyoruz.

Açık söyleyeyim, oyunun başlarında Atreus’a gıcık olduk. Tyr de Tyr diye ortalıkta dolanırken “Ama yetti artık ya” diye birkaç kez gamepad’i bırakasım geldi. Fakat God of War bu, öyle kolay kolay kendisini de bıraktırmıyor. Valla iyi ki de bırakmamışım çünkü Atreus ile oynamak da harika. Hatta karakter geliştirmesi konusunda da Atreus’a baya bir yatırım yapabiliyorsunuz. Benden söylemesi, elinizi korkak alıştırmayın. Ha bir ufak detay daha vereyim, Atreus’u kontrol ettiğiniz zaman Kratos bir kenarda kalmıyor. Yani çok dengeli bir iş çıkarılmış. Tebrik etmek lazım.

god of war ragnarok sistem gereksinimleri
God of War Ragnarok İnceleme

Oynanış Nasıl?

God of War Ragnarok incelemesinde bir de oynanışa göz atalım. Genel olarak baktığımız zaman oldukça hareketli bir oyun ile karşı karşıyayız. Savaşlar, dövüşler, bulmaca çözümleri, yan görevler falan derken zaten vaktin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Fakat macera dolu bir oyun olmasına rağmen Call of Duty Modern Warfare 2 gibi bir saniye bile soluksuz kaldığımız bir oyun da değil hani.

Hikayeyi oynanış ile öyle bir dengelemiş ki Sony bazen oyunu bırakıp alkışlayasınız geliyor. Mesela çok detaya girmeden bir denge unsurundan bahsedeyim. Atreus ile gizli gizli bir göreve çıkıyoruz ve bu görevde tepeden tepeye atlayıp biraz düşman kesiyoruz. Her şey bittiğinde cüce dostumuzla beraber eve geri dönüyoruz. Bu aşamada evde diğer cüce arkadaşımız, Tyr, Mimir ve Kratos bizi bekliyor. Beraber yemeğe oturuyoruz ve hoş bir sohbet başlıyor.

Oyunun ilerleyen kısımlarında yapacaklarına dair konuşmalar dönüyor ama hızlı hızlı değil. Yemek yedikleri için yavaş yavaş oluyor bu. Resmen karakterin ağzındaki bitmeden konuşmuyor. Konuşmalar bittikten sonra da sofradan ne zaman kalkacağınıza siz karar veriyorsunuz. İşte bu detaylar hem güzel hem de oyuncunun biraz nefes almasını sağlıyor. Öbür türlü gamepad tuşları parmaklarımıza monte oluyor desek yeridir.

Oynanış konusunda bir yenilik daha bizleri karşılıyor. Genel olarak yatay düzlemde ilerleyen bir oyun olmasına rağmen artık God of War Ragnarok oyununda dikey olarak da hareket edebiliyoruz. Tırmanmak için kimi zaman ellerimizi, kimi zaman da silahlarımızı kullanıyoruz. Bu tırmanma kısımları genelde bulmaca çözümleri kısmında karşımıza çıkıyor. Ama dövüş sahnelerinde de bu dikey oynanışın avantajlarından yararlanabiliyoruz.

god of war ragnarok ücretsiz
God of War Ragnarok İnceleme

Karakter Geliştirmeleri

God of War Ragnarok incelemesi içerisinde bir diğer bahsetmemiz gereken konu ise karakter geliştirmeleri. Bu konuda da Sony güzel işlere imza atmış. Bu özellik aslında bir önceki oyunda da zaten vardı. Fakat bu oyunda biraz daha üstüne koymuşlar. Belki size saçma gelebilir ama bana nedense Assassin’s Creed Valhalla oyununu hatırlattı bu karakter geliştirme kısımları.

Oyun içerisinde zaten silahlarınızı, kostümlerinizi vs. değiştirip geliştirebiliyorsunuz. Bunlar çok önemli olmayan, diğer oyunlarda da sıklıkla gördüğümüz şeyler. O nedenle çok fazla değinmeyeceğim. Fakat güzel bir özellik oyunu oynarken karakter geliştirmeleri kısmında işinizi kolaylaştırıyor. Ne mi? Yetenek puanları. Malum oyun içerisinde Kratos ve Atreus ayrı karakterler ve dövüşerek, savaşarak yetenek puanları alıyorlar. Fakat bu yetenek puanlarını ayrı ayrı kullanıyoruz. Yani Atreus için ayrı yetenek puanı toplarken bir yandan da Kratos için ayrı yetenek puanı topluyoruz. Bu da karakterleri geliştirirken “Haydaaaa! E bunu geliştirecek puan kalmadı ya!” diye düşünmüyorsunuz. Bence God of War Ragnarok inceleme içeriğinin karakter geliştirmesi kısmındaki en önemli ve güzel nokta da bu olmuş.

god of war ragnarok playstation
God of War Ragnarok İnceleme

Görseller ve Seslendirmeler Ne Durumda?

Bir oyun incelemesi içerisinde en çok merak edilen konulardan birisi de grafikler. Merak etmeyin God of War Ragnarok incelemesinde de bu konuya parmak basacağız. Es geçmek olmaz.

Bildiğiniz üzere God of War aslında PlayStation için özel üretilen bir seri. Hoş bir önceki oyunu sağ olsun PC oyuncularına da açtı Sony. Ama PlayStation özelinde üretildiği için zaten grafikler de ona uygun bir şekilde hazırlanıyor. Yani kötü grafikler beklemek olmaz. Ama PlayStation oyun konsolları da kendi içerisinde ayrılıyor tabi. PlayStation 4 ve PlayStation 5 olarak.

Birazdan bu konuya dair kendi düşüncelerimi de Son Yorumlar kısmında aktaracağım zaten ama o kısma gelmeden iki jenerasyon arasındaki farka da değinmek gerekiyor. Aslında God of War Ragnarok PlayStation 4 için de gayet güzel grafiklere sahip. Fakat yeni nesil olan PlayStation 5 daha iyi bir görsel teknolojiye sahip olduğu için tabi ki ciddi anlamda farklar da ortaya çıkıyor. PC’ye gelirse ne olur? İşte orada her şey ekran kartınızın gücüne bağlı.

God of War Ragnarok incelemesinin bir diğer ele alınması gereken kısmı ise seslendirmeler kısmı. Malum Kratos çok ikonik bir ses tonuna sahip. Oyundaki neredeyse bütün karakterlerin de sesleri oldukça güzel işlenmiş. Hangi karakteri kim seslendirdi diye merak ediyorsanız çok şanslısınız. Çünkü sizin için aşağıya bir video bırakıyorum. Bu videoda God of War Ragnarok oyunun seslendirme sanatçılarını bulabilirsiniz. Lütfen direkt Kratos’a bakmayın, sırasıyla gidin.

God of War Ragnarok İnceleme

İnce Detaylar

Oyunda birkaç detay var ki çok hoşuma gitti. Bunlara God of War Ragnarok incelemesi içerisinde değinmeyeceğim de nerede değineceğim? Bunlardan ilki grafiksel anlamda. Tamam Atreus büyümüş. Boy, kilo, ses ve davranışları ile bu oyunculara sonuna kadar hissettiriliyor. Fakat Atreus ilerlerken Kratos yerinde saymamış. Resmen yüzündeki çizgiler artmış. Oğluna olan güveni de yine aynı oranda artış gösteriyor. Baba oğul ilişkisinin geliştiğini de rahatlıkla görebiliyoruz. Faye’in küllerini serpiştirdikten sonra arada yaşananlar bağları kuvvetlendirmiş.

Bir diğeri Kvasir’in şiirleri. Sağdan soldan topladığımız bu şiirler aslında ilk bakışta çok anlamsız ki zaten birisinde bunun üzerinden geçiliyor. “Aslında çok anlamlıdır, nereden baktığına bağlı” gibi bir şey diyor Mimir. Gerçekten de öyle. Bu şiirlerden 14 tane var. topladıkça merak ediyorsunuz. Hepsini topladığınız zaman bulmacayı çözmek yetmiyor. Yine kafa yormanız gerekiyor. Merak edenler için spoiler içerdiği için aşağıya yazıyorum, kendiniz çözmek istiyorsanız başlığa tıklamayın.

Kvasir’in Şiirlerinin Anlamı

Hangi oyunlara işaret ettiğini öğrenmek için tıklayın. (Spoiler İçerir!)
 • The Sunrise of Nothingness – Horizon: Zero Dawn
 • Large Society Ground Orb, The Performance – MLB: The Show
 • We Who Remain, Part the Second – The Last of Us: Part II
 • Tool and Bang – Ratchet & Clank: Rift Apart
 • Afterlife Abandonment – Death Stranding
 • Visions After Rest – Dreams
 • Spirits Within Walls – Concrete Genie
 • Celestial Construct – Astro Bot Rescue Mission
 • Upon Pursuing a Place Not Marked On Maps – Uncharted: Drake’s Fortune
 • Trip – Journey
 • Eastern Specter – Ghost of Tsushima
 • An Organization: In The Future – The Order: 1886
 • Sanguinity – Bloodbourne
 • The Dead Do Not Ride – Days Gone

Bir de bilmeyenler için ek bir bilgiyi de God of War Ragnarok incelemesinin içine ekleyelim. Oyunun yapımcısı olan Santa Monica Studios içerisinde yer alan Göksu UĞUR da God of War Ragnarok ekibinin içerisinde yer alıyor ve kendisi AI Lead görevini üstleniyor.

Son Yorumlar

God of War Ragnarok incelemesinin bu kısımda biraz sert yorumlar yapacağım, şimdiden uyarayım. Öncelikle ölümüne bir God of War fanı olarak yazmıyorum bunları. Yiğidi öldür, hakkını ver mantığı ile ilerleyeceğim.

Bu kısımda eleştirmek istediğim birkaç husus var. Bunlardan ilki “Oyun ilkinin aynısı olmuş” yorumları hakkında. Net söylüyorum God of War Ragnarok kesinlikle ilk oyunun aynısı değil. Devamı. Hikaye kendi özünü bozmadan ilerliyor. Muhteşem bir iş çıkarılmış bu konuda. Bana HITMAN II ve HITMAN III aynı deseniz anlarım ama bu God of War için geçerli değil. Oyunu bitirmeden yorum yapmak çok da mantıklı değil.

Bunun haricinde PlayStation 4 ile PlayStation 5 arasında bir fark olmadığını da söyleyenler var. İki konsolda da oynama imkanınız yoksa YouTube üzerinden yapılan karşılaştırma videolarını izleyerek aradaki farkları net bir şekilde görebilirsiniz. Hatta aşağıya bir video bırakıyorum, oradan da inceleyebilirsiniz. Ha PlayStation 4 üzerinde oynanmaz mı? Yine oynanır ama PlayStation 5 özelinde grafikler daha iyi.

God of War Ragnarok İnceleme

God of War Ragnarok oyun incelemesinde bir şeyi eleştirebilirim. O da yetenek sisteminin sıfırlanması. İlk oyunu oynayarak buraya gelenlerin bence en çok canını sıkan nokta bu. İlk oyunda o kadar kastık ettik, ikinci oyuna geldik yetenekler uçmuş gitmiş. Hayır, hikaye bu şekilde özüne bağlı kalarak ilerlerken keşke o yetenekler de beraberinde gelseydi iyi olurdu. Ama bunun haricinde bu sene yılın oyunları ödülleri konusunda Elden Ring’in elinden ödülü kolaylıkla alacağına inanıyorum.

Şimdi dilerseniz God of War Ragnarok incelemesinin son aşaması olan puanlamaya geçelim.

9.8
God of War Ragnarok İnceleme Puanları

Oyun dünyasında sözü geçen birçok yer bu oyun için kesenin ağzını açtı. Puanlar neredeyse tam puana yakın çıkıyor. God of War Ragnarok yılın en iyi oyunu değil, belki de tüm zamanların en iyi oyunu olarak karşımızda yer alıyor. İşte bizim verdiğimiz puanlar.

 • Hikaye 10
 • Grafikler 10
 • Oynanış 9.5

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim M4gniGame isimli siteyi oluşturdum.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir