Haunt Chaser Oyun İncelemesi- HEDİYELİ Yerli Oyun

MagniGame olarak oyun incelemelerimiz tüm hızıyla devam ediyor. Yine bir yerli oyun ile karşınızdayız. İsmi Haunt Chaser. Kendisi bir çeşit korku oyunu. “Türkler de hep korku oyunu yapıyor ya!” demeyin çünkü bu oyun oldukça kaliteli. Zaten oyunun geliştiricisi Volkan Demir neden korku oyunu yaptıklarını da bizlere anlattı. Haunt Chaser oyun incelemesi yayınlandıktan sonra kendisi ile yapmış olduğumuz röportajı da sizlerle paylaşacağız. Hatırlarsanız aynısını Pawn of the Dead oyunu için de yapmıştık. Önce inceleme içeriğini paylaştık, hemen ardından geliştirici Ahmet Kamil Keleş ile röportajımızı yayınladık. Haunt Chaser için de yine aynı şekilde ilerleyecek.

Şimdi gelelim Haunt Chaser oyun incelemesi detaylarına. Yine her zaman olduğu gibi önce sizlere oyundan bahsedeceğiz. Daha sonra objektif bir şekilde bize göre artı ve eksi yanlarını yazacağız. Ardından da bu oyuna para verilir mi verilmez mi ona bakacağız. Fakat tekrar hatırlatmakta fayda var, amacımız yerli oyun geliştiricilerine destek olmak. Bu nedenle linç edecek gibi eleştirmeyeceğiz. Okurken buna dikkat ederseniz seviniriz. Son olarak Haunt Chaser oyun incelemesi içeriğine geçmeden başlıkta belirttiğimiz hediyeden bahsedelim. MagniGame okurlarından tam 10 kişiye bu oyunu hediye edeceğiz. Buna dair detayları içeriğimizin en altında okuyabilirsiniz. Şimdi lafı daha fazla uzatmadan Haunt Chaser oyun incelemesi içeriğimize geçelim.

Haunt Chaser Oyun İncelemesi- HEDİYELİ Yerli Oyun

İlk Bakış

Oyuna dair ilk önce teknik detaylardan bahsedelim. Öncelikle oyun yerli yapım bir korku oyunu. Clock Wizard Games tarafından geliştiriliyor ve yayınlanıyor. Steam’e 16 Temmuz 2021’de erken erişimde girdikten sonra 6 Ekim 2021 tarihinde erken erişim sürecini tamamladı. Çiçeği burnunda bir oyun. Fakat buna rağmen oldukça beğeni toplamış durumda.

Oyun yerli bir oyun olduğu için Türkçe arayüz ve alt yazı desteğine sahip. Sadece Türkçe ve İngilizce yok. Toplam 9 farklı dil seçeneğine sahip. Ayrıca bunun yanı sıra Steam başarımlarını da bünyesinde bulunduruyor. Açıkçası biz başarımların olduğu oyunları sevdiğimiz için bizi etkilemedi değil.

Tek Kişi Oynamak Zorunda Değilsiniz

Haunt Chaser oyununun en güzel yanlarından birisi tek başına oynamak zorunda değilsiniz. Çünkü oyunun çoklu oyuncu desteği de bulunuyor. “Ben korkmuyorum ama arkadaşlarımla oynamak daha keyifli oluyor(!)” diye düşünüyorsanız bu özellik sayesinde 4 kişilik co-op olarak oynamanız mümkün.

Diyelim ki co-op olarak oyuna girdiniz, o zaman ne yapacaksınız? İşte olay da burada başlıyor. Yani sıradan bir korku oyunu değil. Altında güzel bir hikaye var. Oyunda terk edilmiş bir köyde bulunan yetimhanedeki gizemleri çözmeye çalışıyoruz. Neden mi? Çünkü aklımızı kaçırdık! Sakin sakin evde oturmak varken gidiyoruz gizemleri araştırmaya.

Her neyse, oyuncuların yani chaser’ların amacı bu yetimhanede işkence gören çocukların ruhlarını kurtarmak. Bakın tekrar ediyoruz, bunu yapıyoruz çünkü aklımız başımızda değil. Şaka bir yana sadece bununla da kalmıyoruz. Bir de köye dadanmış şeytani varlıkları kovmaya çalışıyoruz. Ne ki o derseniz, valla biz diyelim şeytanın ta kendisi, siz deyin cin.

Peki bunu yapabilmek o kadar kolay mı? Tabi ki de hayır! Çünkü o varlık (artık adı her neyse) bizi hissedebiliyor. Bunu bildiğimiz için etrafı iyice araştırmalı, karşımıza çıkan av malzemelerini doğru bir şekilde kullanmalıyız. (Şahsen en son böyle “malzemeleri doğru şekilde kullanmalıyız dediğimde Phasmafobia isimli oyunda malzemeleri yanlış kullandığım için çığlıklar atıyordum. Neyse.)

haunt chaser oyun
Haunt Chaser Oyun İncelemesi- HEDİYELİ Yerli Oyun

Bizi Neler Bekliyor?

Açıkçası oyunu oynarken sizi bol bol tırsma bekliyor diyebiliriz. Çünkü konu güzel, oynanış güzel, grafikler güzel. Fakat oyun içi teknik detaylara bakacak olursak biraz daha fikir sahibi olabilirsiniz. Bunlardan ilki Chaser ekipmanları. Bunların içerisinde yok yok. Parabolik mikrofonlardan tılsımlara, proton ışığından mühürlere. Ne isterseniz var. Tabi hepsinin de kendine has özellikleri var. Mesela parabolik mikrofon sayesinde ahirete uzanarak o taraftaki ruhların ağıtlarını dinleyebiliyorsunuz. Bunun gerçek olmasını geçtim bu fikri kim akıl ettiyse aklına sağlık, çok yaratıcı. Bir de proton ışığını söyleyelim. Aslında bir nevi flashbang gibi bir şey. Attığınız zaman çok yüksek bir ışık yayıyor. Fakat bu ışık bizi kör etmek yerine bize ortalıkta bulunan doğaüstü varlıkları gösteriyor.

Bunların haricinde “ben çok zora gelemem” diye düşünüyorsanız üzülmeyin. Geliştirici ekip bunu düşünmüş ve farklı derecelerde yapay zeka ayarları yapmış. İlk aşamada kolaydan başlayarak biraz oyunu tanıyabilirsiniz. Fakat sonrasında zorluk seviyesini giderek arttırarak ya oyundan daha fazla keyif alabilir ya da “bende gram akıl yok, kendime bunları yaşatıyorum” diye sorgulayabilirsiniz.

Fakat gelelim oyunun en güzel yanına. Oyunu satın aldığınız zaman birinci sezon Yetimhane ile başlıyor. Ve oyunun geliştiricisi değişik tarzda haritaları ve daha fazla doğaüstü varlıkları ücretsiz olarak oyunculara vereceğini söylüyor. Maalesef günümüz şartlarında oyun firmaları bu kadar bonkör davranmıyor. Buradan sırf bunun için Clock Wizard Games’e teşekkür ederiz.

haunt chaser inceleme

Artıları

Haunt Chaser oyun incelemesi şimdi “artıları” kısmı ile devam ediyor. Açıkçası baştan söyleyelim artıları eksilerinden çok. Ama tabi bunları sıralamamız daha doğru olacaktır. Bu şekilde geliştirici firma biraz daha oyuncuların gözünden oyunu görmüş olur.

İlk olarak oyunun grafiklerine değinelim. Açıkçası özenle işlendiği belli. Çünkü grafikler oldukça iyi. Ama bu ekran kartı çok iyi olmayan oyuncuları korkutmasın. Önerilen sistem gereksinimlerinde bile yerli ve milli sayılabilecek olan ekran kartı 1050ti yeterli olarak gösterilmiş.

İkinci iyi yanı tek başına oynamak zorunda değilsiniz. Çünkü korku oyunları her kesime hitap eden bir oyun türü değil. Fakat bu oyun türüne yeni giriş yapanlar da mutlaka oyunu arkadaşları ile deneyimlemek isteyecektir. Bu bağlamda 4 oyuncuya kadar destek verilmesi de güzel olmuş.

Az önce bahsettiğimiz üzere oyunun bundan sonra karşımıza çıkacak olan aşamalarının ücretsiz olarak verilmesi de büyük bir nimet doğrusu. Çünkü bıktık artık her ekstra için DLC’lere para ödemeye. Sağ olsun Clock Wizard Games ticari kısımdan çok oyuncuları düşünmüş.

Sürprizlere hazırlıklık olmak gerekiyor çünkü oyunda jumpscare var. Ve işin güzel yanı bunlar oyunda rastgele yer alıyor. Şöyle ki oyunu bir kez oynadığınızı düşünün ve bir odada yaratık olduğunu gördünüz. İşte ikinci oynayışınızda hazırlıklı olamıyorsunuz. Çünkü oyunun geliştiricileri sizlere sürpriz yapmak için bunları sabit bir şekilde tutmamış. Her daim hazırlıklı olmanız gerekiyor.

Bunların haricinde diğer artılara da kısaca değinelim. Sesler harika hatta beklediğimizden iyi. Oynanış keyfi de gayet güzel. Özellikle arkadaşlarınızla girdiğiniz zaman daha çok keyif alabilirsiniz. (Valla korktuğumdan demiyorum.)

haunt chaser sistem gereksinimleri
Haunt Chaser Oyun İncelemesi- HEDİYELİ Yerli Oyun

Eksileri

Şimdi Haunt Chaser oyun incelemesi içerisinde oyunu övdük övdük, hiç mi kötü yanı yok? Tabi ki var. Fakat artıları kadar değil. Şimdi bunlara bir bakalım.

Öncelikle bunun “şimdilik” bir eksi olduğunu söyleyelim, oyunda bölüm az. Fakat incelemenin başında da dedik ya, henüz çiçeği burnunda. Aslında oyunun kalitesine baktığınız zaman ne kadar bölüm olursa olsun az gelir. Yani bu noktada Clock Wizard Games’in işi biraz zor.

Şimdi “Hangi grafikler iyiydi bunu niye diyorsun?” diyebilirsiniz. Evet grafikler çok güzel ama nedense bize göre yaratık modellemeleri çok iyi gelmedi. Yani iş grafikten çok modelleme kaynaklı. Ha tabi bu da kişisel zevklere bağlı bir durum. Fakat biz yaratıkları Yüzüklerin Efendisi filminden fırlamış Gollum’a benzettik. Çok mu kötü? Hayır çok kötü değil ama daha iyisi de olabilirdi.

Bir de oyunu oynayan kişilerin bazılarından jumpscare için geri dönüt aldık. Hepsi değil fakat bir kısmı jumpscare olayını sevse de çok fazla olduğundan dert yandılar. Fakat bu da kişisel zevklerle alakalı bir durum. Dolayısıyla bunu da çok eksi olarak nitelendiremeyiz.

Haunt Chaser Oyunu Alınır mı?

Bakın çok açık ve net bir şekilde diyoruz ki bu oyun kesinlikle alınır. Bizim bu içeriği hazırladığımız tarihte oyun Steam üzerinden sadece 25 TL’ye satılıyordu. Ve açıkçası bu parayı sonuna kadar da hak ediyor diyebiliriz.

Örneğin Phasmafobia oyunu da yine aynı türden bir oyun fakat iki oyunu yan yana koyduğumuz zaman Haunt Chaser açık ara farkla öne geçiyor. Sadece yerli oyun olmasından kaynaklı değil bu söylediklerimiz. Hatta daha çok kalite ile alakalı diyebiliriz.

Sistemi çok fazla yormayan, arkadaşlarınızla oynayabileceğiniz, yerli bir korku oyunu Haunt Chaser. Eğer bu özelliklerde bir oyun arıyorsanız mutlaka alın deneyin. Bir de oyunun geliştiricisi ve Clock Wizard Games’in kurucularından Volkan Demir ile çok güzel bir röportaj yaptık. Sizlerle o röportajı da paylaşacağız. Onu da okuduğunuz zaman oyunda ne kadar çok emek olduğunu kendiniz de göreceksiniz.

Son olarak gelelim içeriğin en başında belirttiğimiz hediye kısmına. Haunt Chaser oyununu 10 farklı MagniGame okuru bu oyuna ücretsiz olarak erişebilecek. Bununla ilgili detayları instagram sayfamızda bulabilirsiniz. Eğer siz de bu oyuna sahip olmak isterseniz mutlaka çekilişimize katılın diyoruz ve Haunt Chaser oyun incelemesi içeriğimizi burada sonlandırıyoruz.

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim MagniGame isimli siteyi oluşturdum. Artık burada beraberiz ve özgürüz!

“Haunt Chaser Oyun İncelemesi- HEDİYELİ Yerli Oyun” üzerine 14 yorum

  1. Oyun çok güzele benziyor ama incelemedeki samimiyeti daha çok beğendim. geliştiriciye destek amaçlı kendim alacam. ama yinede arkadaşlarıma söylerim onlar katılır.

  2. Açıkçası geliştirici ile bu konu hakkında hiç konuşmadık. Zaten hilelerin oyunların tadını kaçırdığına inandığımız için çok fazla bunları da paylaşmaktan yana değiliz. Fakat yine de siz alın, hem geliştiriciye destek çıkmış olursunuz hem de başarabileceğinize inanıyoruz! :))

  3. İncelemeyi okuduktan sonra biraz youtube a grip baktım baya güzele benziyor. denemek isterim.
    @ilker__onder

  4. oldukça merak ettiğim bir oyunda incelemesinin de detaylı yapılmış olması çok güzel

Yorumlar kapalı.