Haunt Chaser Röportaj – Geliştirici Volkan Demir

Geçtiğimiz günlerde sizinle Haunt Chaser isimli oyunun incelemesini paylaşmıştık. Açıkçası bu oyun şimdiye kadar incelediğimiz en iyi yerli yapım oyunlardan birisi. Korku oyunu olduğu için ufak bir ön yargıya sahip olsak da oyuna başladıktan sonra tüm şüphelerimiz ortadan kalktı. Bu keyifli oyunu daha detaylı incelemek istedik ve Haunt Chaser röportajını oyunun geliştiricilerinden Volkan Demir ile gerçekleştirmeye karar verdik. Sağ olsun kendisi de bizi kırmadı. Bu röportaj sayesinde hem oyunu daha yakından tanıdık hem de Türkiye’de oyun geliştiricisi olma konusunda biraz daha fikir sahibi olduk. Şimdi lafı daha fazla uzatmadan sizleri Haunt Chaser röportaj içeriği ile baş başa bırakıyoruz.

“Artık single player değil coop multiplayer korku oyunu yapmak istedik

MagniGame: Volkan Bey merhaba, Haunt Chaser isimli oyun ile tanıyoruz sizi. Fakat oyuna geçmeden önce kendinizi biraz tanıtabilir misiniz?

Volkan Demir: Merhaba İsmim Volkan Demir. 1980, İstanbul doğumluyum. Herhangi bir yüksekokul mezunu değilim. Birçok üniversitede workshop, seminer versem de herhangi bir yüksekokul lisansım olmadı. 90’lı yılların ortalarında grafik tasarım ile başladığım işime 2000’lerde birçok kaliteli reklam ajansında sanat yönetmeni olarak görevler aldım ve çalıştım.

Birçok bilindik büyük markaya kampanyalar ve reklam tasarımları hazırladım. Ve sonunda bu işi zirvede
bırakma kararı alıp çocukluk hayalim olan oyun sektörüne geçiş yaptım. Kısa süre sonra da Oldmoustache Gameworks’ü kurdum. Daha sonra da Clock Wizard Games’i kurduk.

MagniGame: Korku oyunları son birkaç yıldır ilgi gören kategorilerden birisi oldu. Haunt Chaser oyunu da bir korku oyunu. Sizin korku oyunu yapma konusundaki motivasyonunuz ne oldu?

Volkan Demir: Daha önce korku oyunu konusunda deneyimliydik. Bundan 6-7 sene önce No70 isminde bir korku oyunu yapmıştık. Üzerinden oldukça zaman geçmişti, haliyle oyuncularında beklentileri değişmişti. Mekanikler daha da gelişmişti. Bunun için oyunu artık single player değil coop multiplayer yapmak istedik.

haunt chaser oyun
Haunt Chaser Röportaj – Geliştirici Volkan Demir

“Tembel insanlara tahammülümüz yok!”

MagniGame: Steam mağaza sayfasında yol haritanıza kadar eklemişsiniz ki bu bize göre çok güzel bir detay olmuş. En azından oyuncular kendilerini neyin beklediklerini görebiliyorlar. Fakat asıl sorumuz şu, Haunt Chaser oyunundan sonra ne tarz bir proje ile oyuncuların karşısına çıkmayı planlıyorsunuz?

Volkan Demir: Şu anda iki oyun birden geliştiriyoruz. Bir tanesi son kez bir korku oyunu daha, diğer oyun ise farklı türde bir olacak.

MagniGame: Oyunu ilk açtığımız andan itibaren oldukça kaliteli bir oyunun karşımızda olduğunu iliklerimize kadar hissedebiliyoruz. Grafiklerden seslere kadar her şey çok güzel. Bu kadar kaliteli bir işe imza atmak yorucu olsa gerek. Ortalama günde kaç saatinizi bu oyunu geliştirmek için harcadınız?

Volkan Demir: Evet oldukça yorucuydu. Aslında yorucu olan oyunu yapmak değil, ekip içerisinde koordinasyonu sağlamak. O çok daha yorucuydu. Bu süreçte birden fazla ekip çalışanları ile yollarımızı ayırdık. Tembel insanlara pek tahammülümüz yok bizim. Günde ortalama 15 saat bilgisayar başında oluyoruz. Bu biraz yüksek bir çalışma saati biliyorum ama bu ekipte kimse işçi değil, maaşlı eleman da değil.

haunt chaser inceleme
Haunt Chaser Röportaj – Geliştirici Volkan Demir

“Başarılı bir iş çıkardığımızı düşünüyoruz.”

MagniGame: Oyunun 4 kişi ile beraber oynanabilmesi çok güzel. İnsan arkadaşları ile beraber oynadığı zaman aslında kendisini biraz daha güvende hissediyor fakat sizin oyununuzda bu biraz da imkansıza yakın. Çünkü jumpscare karşımıza çıkıyor ve çığlıklar atmamıza neden olabiliyor. Bu anlamda baktığınızda oyunculardan size gelen geri dönütler nasıl? Korkmaktan zevk alıyorlar mı?

Volkan Demir: Genelde korkmaktan zevk alan kişiler sanırım bu oyunu seviyor. Bunu oyun çıktıktan sonra YouTube, Twitch yayınlarında fazlasıyla gördük. Bu konuda başarılı bir iş çıkardığımızı düşünüyoruz.

MagniGame: Şimdi gelelim ülkemizdeki oyun geliştiricilerinin durumuna. Malum özellikle geçen sene ortaya çıkan bir oyun ile özellikle Türk oyun geliştiricilerine karşı çok gereksiz tepkiler verildi. Bu tepkilerin içerisinde olmak sizi nasıl etkiliyor?

Volkan Demir: Hangi oyundan bahsettiğinizi tam olarak bilmiyorum ama böyle bir şey olduysa bu tepkilerin içerisinde biz hiç olmadık. Bu ülkede “hyper casual” mobil oyun geliştiren çok iyi firmalar, bu işi gerçekten iyi yapan firmalar. Bu firmalar büyük şirketler tarafından çok büyük paralara satın alındı. Bu da parası olan inşaatçıların, doktorların, avukatların bile mobil oyun şirketlerine yatırım yapıp, işi bilmedikleri içinde bir ton para kaybettikleri saçma sapan bir şeye dönüştü. Bu sektörde Steam platformuna oyun geliştirdiğimiz için de mutluyuz. Bu zihniyetteki hiçbir yatırımcı ile de çalışmayız. Steam platformu biraz farklıdır mobil platformlara göre. İyi bir şey yaparsanız karşılığını alıyorsunuz. Kötü bir ürün yaparsanız da karşılığını alıyorsunuz. Son kullanıcı muhatabınız. Bu güzel bir şey.

haunt chaser sistem gereksinimleri
Haunt Chaser Röportaj – Geliştirici Volkan Demir

“İnsanlarla uğraşmak daha zor.”

MagniGame: Bu işlere ilk başladığınızdan beri birçok zorlukla karşılaşmış olmalısınız. Peki bunların arasında sizi en çok zorlayan hangisiydi?

Volkan Demir: Evet birçok zorlukla karşılaştık. Fakat bunların hiçbirisi bilgisayar başındayken karşılaştığımız zorluklar değildi. İnsanlarla uğraşmak sadece zor olan.

MagniGame: Bir soru da sizin oyunculuğunuzla ilgili olsun. Oyunu geliştirmek ayrı bir şey, oyunu oynamak ayrı bir şey. Siz ne sıklıkla oyun oynuyorsunuz ve hangi oyunları oynamaktan zevk alıyorsunuz?

Volkan Demir: Oyun geliştirmeye başlamadan önce çok daha fazla oynuyordum. Şimdi biraz farklı, daha az daha kaliteli oyunlar oynamaya çalışıyorum. Son zamanlarda God of War’u oynayıp bitirecek zaman yarattım kendime. Çok nadir olarak da Warzone ve Fifa oynuyorum.

Haunt Chaser Röportaj – Geliştirici Volkan Demir

“Ekip her şeyden önemli.”

MagniGame: Haunt Chaser röportajını Bitirmeden önce son sorumuza geçelim. Ülkemizde oyun geliştirme konusuna meraklı birçok genç var. Bu işe yeni başlayan ya da başlamayı düşünenlere ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz? Sizin gibi başarılı işlere imza atan geliştiricilerin tavsiyeleri kendileri için çok önemli olacaktır diye düşünüyoruz.

Volkan Demir: Ekip her şeyden önemli. Her şeyden önce iyi inanan bir takım olmaları gerekiyor. Gerisi kendiliğinden gelecektir.

MagniGame: Volkan Bey sorularımıza içtenlikle yanıt verdiğiniz için çok teşekkür ederiz. Son olarak sizin eklemek istedikleriniz varsa onları duyalım. Bu arada röportajı bitirmeden önce de takipçilerimize hediye ettiğiniz oyunlar için çok teşekkür ederiz. :))

Volkan Demir: Ben Teşekkür ederim. Çok yetenekli kardeşlerimiz var bu sektörde gözümüz arkada kalmıyor. Çok daha başarılı işler yapacaklardır.

Haunt Chaser röportajını oyununun geliştiricilerinden Volkan Demir ile gerçekleştirdik ve röportajımız burada sona eriyor. Haunt Chaser röportajını beğendiyseniz bizi mutlaka takip edin. Çünkü çok daha farklı yapımların geliştiricileri ile ilerleyen zamanlarda röportajlar gerçekleştireceğiz. Bu sayede özellikle yerli oyunlar dahilinde ülkemizde oyun sektörü ne durumda hepsini öğrenmiş olacağız. Ayrıca bugün Haunt Chaser oyununu kazanan talihlilerimizi açıklayacağız. Başka bir içerikte tekrar görüşmek üzere, hoşça kalın.

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim MagniGame isimli siteyi oluşturdum. Artık burada beraberiz ve özgürüz!