Hogwarts Legacy İnceleme – 2023

Hogwarts Legacy inceleme içeriğini yazmak için uzun zaman bekledim. Açıkçası çok büyük bir Harry Potter fanı değilim. Hatta uzun yıllar boyunca da izlemedim. Eşim sıkı bir Harry Potter fani olduğu için onunla beraber izledim. O zamandan beridir de Harry Potter’ı az çok tanırım. Ama benim bu incelemeyi yazmak için sabırsız olmamın bir sebebi var, o da oyunun çıkmadan önce ciddi bir sükse yapmış olması.

Beklediğime değdi mi değmedi mi onu zaten Hogwarts Legacy İnceleme içeriğinde göreceksiniz. Fakat ondan önce oyunun detaylarına geçelim. Oyun hikaye olarak nasıl, grafikler iyi mi, oynanış kalitesi güzel mi hepsine tek tek değinelim. Hanımlar, beyler! Eğer ki çayınız, kahveniz hazırsa başlıyorum.

Hogwarts Legacy İnceleme

Harry Potter’dan Çok Daha Öncesi

Oyunumuz 1800’lü yıllarda geçiyor. Yani her ne kadar Harry Potter evreninde geçiyor olsa da Harry henüz doğmadan, hatta ana babasından bile önceki dönemi ele alıyor. Yani bu aşamada kendi karakterimiz ile yola devam ediyoruz. Bir aşamada iyi olmuş. Mutlaka Harry Potter fanları “Ben olsam kesin şöyle büyüler yapardım.” diye hayaller kurmuştur. Alın size fırsat!

Spoiler vermeden hikayeye geçeyim. Oyunda yöneteceğimiz ana karakter Hogwarts’a son sınıf öğrencisi olarak kabul alıyor. Harry Potter’dan bildiğiniz üzere normal şartlarda son sınıf olarak kabul almak biraz zordur. Her neyse, okula gitmek için okulun profesörlerinden Eleazar Fig ile buluşuyor ve yola koyuluyorlar. Bu arada hemen öncesinde Profesör Fig’in arkadaşı olan George Osric de bize katılıyor. Uçan at arabası eşliğinde (atların gözükmemesi çok tatlı olmuş) okula doğru ilerlerken Fig’in arkadaşı profesör eşinin kendisine verdiği ve çok sağlam büyüklerle korunduğunu söylediği bir kutu veriyor. Kutuyu açmanın neredeyse imkansız olduğundan bahsederlerken karakterimiz kutuda kimsenin göremediği mavi ışıltılar görüyor.

Işıltılar dokunan karakterimizi kutuyu açıyor ve içinden bir anahtar çıkıyor. Daha ne olduğuna anlam veremeden de ejderhalar tarafından saldırıya uğruyoruz. Gökten aşağı doğru süzülürken tek derdimiz anahtarı yakalamak olsa da sağ olsun Profesör Fig portal açıyor ve bizi bölgeden uzaklaştırıyor. George Osric ise ejderha tarafından yutuluyor.

Hogwarts Legacy türkçe yama
Hogwarts Legacy İnceleme

Göklerden Gringotts’a

Açılan portal sayesinde kendimizi kurtarıyoruz fakat gitmek istediğimiz yerden çok uzaklarda buluyoruz. kendimizi. Profesör ile bir yol ararken sonunda yine mavi kutunun üstünde olan işaretten bir tane daha buluyoruz. Karakterimiz bu simge ile yine etkileşime girince bu sefer kendimizi Gringotts Büyücü Bankasında buluyoruz. Bize yardım eden Bankacı Goblin bizden anahtarı istiyor ve bizi 12 numaralı kasaya götürüyor.

Uzun bir yolculuktan sonra kendimizi 12 numaralı kasa önünde buluyoruz. İçeri girdiğimizde ise Bankacı Goblin talimatlar gereği kasanın kapısını arkamızdan kapatıyor. Biraz ilerliyoruz ve yine aynı sembollerle karşılaşıyoruz. Son etkileşimimiz ise birden çok muhafızın bize saldırmasını neden oluyor. Ama bunlar küçük dertler, üzmüyor bizi. Açıkçası burada beni üzen tek şey karakterimizin düşmana sadece 3 hasar vermesi ama daha oyunun başındayız, daha iyi büyüklerle daha fazla hasarlar vereceğiz elbet. Neyse, sonrasında biraz başımızı belaya soktuktan sonra etrafta beliren ışıklar yardımıyla bir odaya kadar ulaşabiliyoruz. Ama burada yalnız değiliz.

Bazı sesler duyduktan sonra zaten kendileri açığa çıkıyor, Ranrok ve fedaileri. Ranrok oyundaki ana düşmanımız. Bizden anahtarı istiyor. Tabi ki vermiyoruz ve bulunduğumuz yerden topukluyoruz. Kaçış yolunu bulan karakterimiz ve Profesör Fig bir kapı sayesinde sonunda kendilerini olmak istedikleri yerde, okulda buluyorlar.

Seçmen Şapka Kaderimize Karar Veriyor

Hogwarts Legacy İnceleme içeriğine daha fazla hikaye ile devam etmeyeceğim. Bundan sonraki aşamada biraz daha yüzeysel olarak ilerleyeceğiz çünkü oyunun diğer detaylarına da bakmak gerekiyor.

Az önce okula geldiğimizi söylemiştim. Burada Seçmen Törenine katılmamış gerekiyor. Harry Potter hayranları için çok kritik bir an diyebilirim. Çünkü yine bununla ilgili hayaller zamanında kurulmuştur. İşte tam bu noktada Seçmen Şapka kafamıza konuyor ve bize bazı sorular soruyor. Bu sorulara verdiğimiz yanıta göre de dahil olmamız gereken evi bize söylüyor. Bildiğiniz üzere 4 farklı ev mevcut. Gryffindor, Hufflepuff, Ravenclaw ve Slytherin. Seçmen Şapka size dahil olmak istediğiniz evi söylemezse üzülmeyin. Çünkü sonrasında kendiniz de seçim yapabiliyorsunuz. Hangi eve dahil olmak istediğinize da tam olarak karar veremiyorsan evlerin altındaki açıklamalardan yararlanabilirsiniz.

  • Gryffindor: Cüret, cesaret ve şövalyelikle tanınan Gryffindor binası.
  • Ravenclaw: Zekası ve yaratıcılığıyla tanınan Ravenclaw binası.
  • Hufflepuff: Sabrı, sadakati ve sıkı çalışmasıyla tanınan Hufflepuff binası.
  • Slytherin: Kurnazlığı, hırsı ve güce olan açlığıyla bilinen Slytherin binası.

Bu arada bana sorarsanız sınıf seçimini kendiniz yapmayın. Bırakın Seçmen Şapka sizin için seçsin. Kaderiniz o belirlesin. Her neyse, seçimimizi de yaptıktan sonra müdür yardımcısı profesör bize sağ olsun evin girişine kadar eşlik ediyor. Bundan sonraki kısımlarda ise artık okul hayatımıza resmen başlıyoruz. Yani artık derslerimiz çalışacağız, ödevlerimi yapacağız, çeşitli büyüler öğreneceğiz. Ama maceradan da uzak kalmayacağız.

Hogwarts Legacy torrent
Hogwarts Legacy İnceleme

Birebir Hogwarts

Oyunda ilk dikkatimi çeken şeylerden birisi Hogwarts’ta odamıza yerleştikten sonra odanın yapısı oldu. Malum filmde birçok detay vardı. Oyunun içerisinde de bu detayları görebilmek gerçekten çok güzel olmuş. İlmek ilmek işlemiş geliştirici ekip. Duvardaki tablodan yatak ucundaki valize kadar her şey harika gözüküyor.

Odadan çıkıp öğrenci salonuna indiğimde NPC’leri inceledim biraz ne yapıyorlar diye. Sağda solda büyü yapıp hünerlerini gösteren de var, diğer evlerin dedikodularını yapan da var. Burada da güzel bir işçilik olduğunu söyleyebilirim.

Gelelim okulun içine. Şimdi malumunuz Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu memleketimin okulları gibi ufak değil. Kocaman bir yer. Tabi bu kadar büyük bir yerde yönünüzü bulmak biraz zor olabiliyor. Hele bir de filmden hatırlarsanız yer değiştiren merdivenler vardı. İşte onlar oyunda da var. Doğal olarak kafanız karışabiliyor. Ama oyunun geliştiricileri güzel bir harita eklemişler oyuna. Bu sayede nerede olduğunuzu rahatlıkla kestirebiliyorsunuz. Fakat sürekli haritaya bakarak ilerlemeyin. Yoksa etrafta olan incelikleri kaçırabilirsiniz.

Görevler Çok Çeşitli

Hogwarts Legacy İnceleme içeriğinde geldik görev sistemine göz atmaya. Şimdi öncelikle üç farklı görev türünün olduğunu söylemek gerekiyor. Bunlardan ilki ana görevler. Yani her oyunda olduğu gibi hikayenin akmasını sağlayan görevler. Bu görevlerde Büyücülük okulunda derslere girip büyüler öğreneceksiniz. Burada öğrendiğiniz büyükleri de sonrasında tabi ki kullanacaksınız.

İkinci tür görevler ise yan görevler. Ana görevlerden tamamıyla bağımsız olarak karşımıza çıkıyor. Okul içerisindeki arkadaşlarınızla vakit geçirebiliyorsunuz. Tam bir ergen toplaması yani. Büyüler, düellolar havada uçuşuyor. Bakmayın böyle dediğime, oldukça keyifli. Hatta sadece keyifli vakit geçirmenizi sağlamıyor, bunun yanında okulu daha iyi bir şekilde keşfedip öğrendiğiniz büyükleri de uygulayabiliyorsunuz.

Tüm bu görevlerin dışında bir de rastgele görevler var. Ne zaman nerede, nasıl karşımıza çıkacağı belli olmuyor. Yapmak zorunda değilsiniz ama yine de “Kardeşim o kadar para verdim, ben bu oyunun dibini ekmekle sıyırırım.” diyorsunuz.

Hepsinin haricinde bir de okuldaki öğretmenlerinin size verdiği ödevler var. Bu ödevleri yaparak da ekstradan XP kazanıyorsunuz. Kazanılan XP’ler ile seviye atlayıp ekipman ve kıyafetlerini de değiştirebiliyorsunuz.

Hogwarts Legacy sistem gereksinimleri
Hogwarts Legacy İnceleme

Artıları ve Eskileri Neler?

Hogwarts Legacy İnceleme içeriğinin bu kısmında da oyunun artıklarını ve eksiklerini ele alacağım. Fakat alışılmışın dışında artıklarını bir yere, eksiklerini bir yere yazmaktansa başlık başlık gideceğim. Çünkü bazı noktaları eleştirmemiz gerekecek.

İlk olarak hikaye ile başlamak istiyorum. Yukarıda hikayeye giriş kısmını zaten yazdım. Bu kısma baktığınız zaman heyecan verici, sürükleyici bir hikayenin bizimle olduğunu düşünebilirsiniz ama maalesef öyle değil. Geliştirici firma hikaye konusunda biraz kısır kalmış. Oyunun ilk aşamasında bize çok şey sunarken ilerleyen kısımlarında aynı kalitede iş sunamıyor. Yaklaşık 5 senedir oyun geliştiriliyor ama bu kısma keşke biraz daha odaklansalardı. Üstelik bunları Harry Potter fanı olmadan dile getiriyorum. Harry Potter fanları daha çok üzülecektir. Ama derdiniz sürükleyici bir hikaye değilse, sadece büyü yapıp ortalıkta takılmak istiyorsanız o zaman tatmin olabilirsiniz. Fakat benim gibi hikaye tabanlı oyunları sevenler bu oyundan hikaye konusunda (altını çizerim, hikaye konusunda) çok zevk almayacaktır.

Gelelim Hogwarts Legacy incelemesi içerisinde oynanaşı değerlendirmeye. Az önce hikaye konusunda ne dediysem tam zıttını oynanış için söyleyebilirim. Mesela oyun sadece Hogwarts içinde geçmiyor. Okulun dışındaki yerlerde de vakit geçirebiliyoruz. Hatta filmde olmayan yerler bile yapılmış. Yani güzel bir açık dünya sunmuş bizlere. Zaten RPG tarzındaki bir oyunda da olması gereken bu. Bu nedenle kocaman bir artıyı buraya eklemek istiyorum.

Oynanış konusunda eleştirmek istediğim bir nokta var, o da bizi hemen özgür bırakmaması. Yaklaşık 4-5 saatlik oynamadan sonra özgür kalıyorsunuz. Çok gereksiz uzatılmış. Hem açık dünya hem de RPG türünde ama ilk aşamada sadece birileri ile diyalog halindeyiz. Sürekli bir şeyler öğreniyoruz. Tamam burası okul ama hiç mi serbest zamanımız olmayacak hoca? Bir de bu diyaloglar seçenek de çok fazla yok. Ya iyi polis gibi olacaksınız ya da kötü polis gibi. Oraya 2-3 şık daha ekleselerdi fena olmazdı. Bu aşamada saçma olacak ama cidden gözlerim Football Manager oyunlarında ki seçenekleri aradı.

Yine beğendiğim bir nokta ise büyüler. Yaklaşık 30 tane büyü var ve zamanla hepsini açabiliyoruz. Bence gayet yeterli sayıda. Neredeyse her görevde farklı büyükleri kullanarak ilerliyorsunuz. Çok çeşitli olması oyunu daha keyifli bir hale getirmiş.

Oyunun görselleri de pek beğendiğimi söyleyemem. Kardeşim yıl olmuş 2023, yapmayın artık. Cidden öncesinde oyuncuları çok yükseltiyorsunuz, sonra bir açıyoruz oyunu alakası yok. Bence grafik kalitesinde net sınıfta kalmışlar. 3-4 sene önce çıkmış olsaydı kabul edilebilirdi ama artık neler yapılıyor be kardeşim, azıcık örnek alın da göz zevkimiz artsın.

Hogwarts Legacy indir
Hogwarts Legacy İnceleme

Hogwarts Legacy Almaya Değer mi?

Geldi Hogwarts Legacy İnceleme içeriğinin en kritik kısmına. Bu oyuna para verilir mi verilmez mi? Öncelikle ben bu içeriği yazdığım tarihte oyunun Steam üzerindeki standart sürüm fiyatı 699,00 TL’ydi. Deluxe Edition ise 799,00 TL. Tabi ki yeni çıkmış, AAA profilinde gösterilen bir oyun olduğu için, içinde bulunduğumuz şartları da göz önünde bulundurursak fiyatı normalleşiyor. Bakın normal demiyorum, normalleşiyor diyorum. Yoksa ben de bir oyuna 700,00 TL para vermek istemiyorum.

Şimdi fiyatı böyle olunca insan biraz oyunu sorguluyor. Bu para eder mi, etmez mi diye. Hogwarts Legacy İnceleme içeriğinde bu konuya çok açık bir şekilde cevap verebilirim ki bence etmez. Beklediğim kadar iyi bir oyun çıkmadı kendisi. Dedim ya ben Harry Potter fani da değilim üstelik. Yani beklentim eserin fanlarına göre birkaç tık daha düşük. Ona rağmen bunu söylüyorum. Ama oyun indirime girerse biraz daha alınabilir düzeyde olacaktır.

Bunların haricinde Hogwarts Legacy incelemesinin son kısmında İnceleme puanlarına değineceğim. Bu puanlarını verirken oynanış, hikaye ve grafiklerin tüm detaylarını puanlamaya dahil ettim. İşte Hogwarts Legacy İnceleme puanları.

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim MagniGame isimli siteyi oluşturdum. Artık burada beraberiz ve özgürüz!