1. Anasayfa
  2. Oyun

Kötü Bilgisayarlar İçin Oyunlar Hangileri? 2023

Kötü Bilgisayarlar İçin Oyunlar Hangileri? 2023

Kötü bir sisteme sahipseniz ve iyi oyun oynayamadığınızı düşünüyorsanız üzülmeyin. Çünkü MagniGame olarak sizlere harika bir liste hazırladık. Kötü bilgisayarlar için oyunlar listesi sayesinde siz de kötü ya da eski bir sisteme sahipseniz artık güzel oyunlar oynayabilirsiniz.

Şimdi böyle dedik diye de kalkıp Call of Duty Modern Warfare II’yi oynamayı beklemeyin. Ya da en iyi grafikli oyunlar listesinde yer alan oyunların da hayalini kurmayın. Malum onlar için iyi bir sisteme ve gerçekten iyi bir ekran kartına ihtiyacınız oluyor. Veya bunların yerine GeForce Now teknolojisinden yararlanabilirsiniz. Bildiğiniz üzere kötü bilgisayarlar için oyunlar arayanlara en iyi ve en ucuz çözümlerden birisi GeForce Now. Ama bugün bu liste sayesinde ek bir donanım ya da yazılım satın almadan iyi oyunları kendi sisteminizde oynayabileceksiniz.

Bu oyunların bazıları eski olmasına rağmen hala ilk günkü kalitesini koruyor diyebiliriz. O nedenle lütfen oyunlara karşı önyargılı yaklaşmayın. Her neyse, çok uzattık. Daha fazla lafı dolandırmadan kötü bilgisayarlar için oyunlar hangileriymiş hep beraber öğrenelim.

Stardew Valley

Kötü Bilgisayarlar İçin Oyunlar Hangileri?

Tek bir kişinin geliştirdiği harika bir oyun ile başlıyoruz. Stardew Valley. Bizi alıp çocukluğumuza götüren grafikleriyle karşımıza çıkan oyunun en güzel yanı harika bir hikaye ve oynanışa sahip olması. İlk bakışta biraz önyargılarınız olabiliyor. Fakat oynamaya başladıktan kısa bir süre sonra bunlar yok olup gidiyor.

Stardew Valley’de şehir hayatından sıkılan bir karaktere sahibiz. Ofise geldiğinde bu hayattan artık daha fazla keyif alamadığını fark eden kahramanımız dededen kalma köye yerleşme kararı alıyor ve şehrin yorucu hayatından uzaklaşıyor. Açıkçası sadece kötü bilgisayarlar için oyunlar arayanlardan çok iyi bir oyun arayanlara tavsiyemizdir. Mutlaka denemelisiniz.

Business Tour

Kötü Bilgisayarlar İçin Oyunlar Hangileri?

Kutu oyunlarını sevenleri buraya alalım. Çünkü kötü bilgisayarlar için oyunlar arayanlara harika bir oyun önerimiz var. Adı Business Tour. Günlük hayatta oynadığımız sevilen kutu oyunu Monopoly’nin yan sanayi versiyonu gibi kendisi. Yine arazi alıyoruz, ev dikiyoruz, otel dikiyoruz ve arkadaşlarımıza kiralıyoruz.

Dört kişiye kadar oyuncu desteği sunan bu oyunun sistem gereksinimleri oldukça düşük. Arayüzü Türkçe. Ve işin en güzel kısmı tamamen ücretsiz. Fakat oyun içerisinde “Benim piyonlarım, zarlarım daha güzel gözüksün isterim” derseniz o zaman kozmetik kısmında değişiklikler yapmanız için para ödemeniz gerekiyor. Bu kısım tamamen size kalmış. Ama aklınızda bulunsun, arkadaşlarla oynanabilecek oyunlar arasında yer alıyor.

The Room: Old Sins

https://www.youtube.com/watch?v=sjrs_4FRDhw
Kötü Bilgisayarlar İçin Oyunlar Hangileri?

The Room: Old Sins bulmaca tabanlı bir oyun. Oyunda bir oda içerisinde bulunan bulmacaları çözüp odadan kaçmaya çalışıyorsunuz. Tabi bununla beraber var olan gizemi de çözmeniz gerekiyor. Aslında The Room: Old Sins serinin dördüncü oyunu. Bundan önce çıkan üç oyunu da yine kötü bilgisayarlar için oyunlar listesine dahil edebiliriz. Ama onları oynamadan bu oyunu da oynayabilirsiniz.

Oyun aslında mobil platforma özel olarak piyasaya çıkmıştı. Fakat daha sonrasında serinin oyunları Steam’e de geldi ve bilgisayar oyuncuları da bu oyunu oynamaya başladılar. Bu oyuna bilmeniz gereken çok önemli bir şey var. Çok sabırlı olmalısınız. Çünkü bulmacalar bu tarz oyunlardaki kadar kolay değiş. Bir bölümü çözmek için (kopya çekmezseniz) saatlerce uğraşmanız bile gerekebilir. Ama bu tarz oyunları seviyorsanız kesinlikle denemelisiniz.

Supraland

Kötü Bilgisayarlar İçin Oyunlar Hangileri?

Sadece kötü bilgisayarlar için oyunlar arayanlara değil, herkese bir oyun önerisi ile karşınızdayız. Supraland. Oyunun grafikleri sizi aldatmasın. Saatlerce oynayabileceğiniz beyin egzersizleri yapmanızı sağlayacak olan muhteşem bir oyun kendisi.

Oyunda biz kırmızı çöp adamız ve halkımız susuz kalıyor. Kral olan babamız da git bak bakalım, maviler ne işler çeviriyor diyor ve yolluyor bizi açık dünyaya. Amacımız halkımızın yaşadığı su sıkıntısını çözmek. Ama bunun için bir dizi bulmacayı çözüp birçok düşmanla mücadele etmemiz gerekiyor. Yani hiç de kolay değil. Oyuna dair daha önceden size bir inceleme içeriği hazırlamıştık. Okumak isterseniz burayı tıklayarak Supraland oyun incelemesi içeriğine ulaşabilirsiniz.

Metal Gear Solid V: Ground Zeroes

Kötü Bilgisayarlar İçin Oyunlar Hangileri?

Kim derdi ki oyun dünyasının tepe isimlerinden Hideo Kojima’nın eserlerinden birisini kötü bilgisayarlar için oyunlar listesinde göreceğimizi? Hanımlar, beyler karşınızda Metal Gear Solid V: Ground Zeroes. Oyun dünyasına 2014 yılında giriş yapan bu oyun neredeyse 10 yıllık süreç içinde biraz eskidi. Ama gerek hikayesi gerekse oynanışı ile hala iş yapar düzeyde. Zaten Hideo Kojima’dan da bu beklenirdi doğrusu.

Oyunda tabi ki artık bir efsane haline gelen Snake ile oynuyoruz. Amacımız bir Küba askeri üssüne sızıp rehineleri kurtarmak. Tabi bunu yapmak biraz yetenek, biraz şans biraz da sabır gerektiriyor. Eğer bu özellikler bende var, bunlara ek olarak çok iyi olmayan bir de bilgisayar var diyorsanız Metal Gear Solid V: Ground Zeroes oyununu atın sepete!

Borderlands 2

Kötü Bilgisayarlar İçin Oyunlar Hangileri?

Oyun çıkalı çok uzun zaman oldu, hatta üstüne yeni bir oyun daha çıktı ama Borderlands 2 bir başka be! Hem zaten Borderlands 3 kötü bilgisayarlar için oyunlar listesine dahil olmaya pek de uygun bir oyun değil. Her neyse, biz Borderlands 2’ye bakalım.

Oyunun grafikleri resmen bir çizgi roman kalitesinde. Sürekli bir macera var oyunda. Bir yerlerden düşmanlar çıkıyor ve siz de mücadele etmeye çalışıyorsunuz. Eski olmasına rağmen son derece keyifli ve eğlenceli bir oyun. Eğer ki çok iyi bir bilgisayarınız yoksa ve kaliteli zaman geçirmek istiyorsanız deneyebilirsiniz.

Age of Empires II: Definitive Edition

Kötü Bilgisayarlar İçin Oyunlar Hangileri?

O bir efsane! O bir demirbaş! O bir Age of Empires II! Bir dönem internet kafelerde “Abi yarım saat daha açar mısın?” dememize sebep olan efsanevi oyun Age of Empires II, definitive edition versiyonu ile tekrar karşımızda. Definitive edition olması sizi ürkütmesin. Çünkü çok fazla bir sistem gereksinimi içermiyor.

Strateji tabanlı oyunlar arasında kesinlikle ilk üçte yer alabilecek olan Age of Empires II ile hem kötü bilgisayarlar için oyunlar arayanlar hem de bir dönemi tekrar anmak isteyen oyuncular aradıklarını bulabilirler. Dilerseniz arkadaşlarınızla, dilerseniz kendiniz başka medeniyetlere kafa tutarak ayakta kalmaya çalışabilirsiniz. Ama hile yapmak yok.

Oduncu, yaparım, usta!

Mr. Prepper

Kötü Bilgisayarlar İçin Oyunlar Hangileri?

Baskıcı bir yönetim insanları çileden çıkarsa da genel olarak halk sessiz kalıyor ve büyük başkanın emirlerine karşı gelmeden mutlu olduğunu zannederek yaşamaya devam ediyor. Mr. Prepper oyununda genel hatlar böyle. Ne kadar da tanıdık değil mi? 1984 isimli kitabı okuyanlar bilir. Aynı durum orada da vardı diyerek kıvırırız ve devam ederiz.

Oyunda karakterimiz Mr. Prepper bu yozlaşmış düzene karşı gelmek ister ve bir kaçış planı uygular. Fakat ilk aşamada başarılı olamaz. Sonra hatalarını görür ve zamanla daha dikkatli bir şekilde dikkat çekmeden bunu yapmaya koyulur. İki buçuk boyutlu bu oyunda yine kötü bilgisayarlar için oyunlar arayanlara birebir. Oyunun detaylı incelemesini okumak isterseniz burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.

cod warfare 2 sistem gereksinimleri

Far Cry 3

Kötü Bilgisayarlar İçin Oyunlar Hangileri?

Kötü bilgisayarlar için oyunlar listemizde öyle bir efsane var ki adından hala söz ettirmeyi başarıyor. Far Cry serisi içerisinde yer alan en iyi oyunlardan birisi kendisi. Hatta seri bu oyun ile hayat buldu desek abartmış olmayız. Çünkü bu oyundan sonra seri resmen ayrı bir yönde şekillendi.

Oyunda karakterimiz ve arkadaşları tatil yaparken bir anda bir adada esir düşüyorlar. Bir şekilde karakterimiz kaçmayı başarıyor fakat asıl amacı arkadaşlarını kurtarabilmek. Tabi bu hiç kolay olmuyor. Adada başımıza gelmeyen kalmıyor. Senaryosu ve oynanışı ile oldukça güzel bir oyun. Kötü bilgisayarlar için oyunlar arıyorsanız siz de listenize eklemelisiniz. Bu arada spoiler olmasın ama tek bir şey demek istiyoruz. Ah be Citra!

PC Building Simulator

Kötü Bilgisayarlar İçin Oyunlar Hangileri?

Kötü bilgisayarlar için oyunlar listesi içerisinde bu oyunun olması biraz trajikomik aslında. Çünkü oyunda bir bilgisayarcısınız ve müşterilerinize yeni sistemler topluyor ya da bilgisayarlarında oluşan problemleri çözmeye çalışıyorsunuz. Hatta bunlara ek olarak para kazandıkça kendinize de bilgisayar toplayabiliyorsunuz.

Oyun içerisinde yer alan tüm markalar lisanslı. Yani gerçek dünyadan gerçek ürünler ile oyunda karşılaşıyorsunuz. Öyle dandik markalar yok. Oyun oldukça eğlenceli ve güzel. Hatta o kadar çok beğenildi ki ikinci oyun da piyasaya çıktı. Denemek isterseniz çekinmeyin, saatlerce başında durabilirsiniz.

Counter Strike: Global Offensive

Kötü Bilgisayarlar İçin Oyunlar Hangileri?

Sıfır şaka. Maksimum eğlence. Counter Strike Global Offensive hala daha kitleleri peşinden sürükleyen muhteşem bir oyun. Hileciler var mı? Var. Ama hangi oyunda yok ki? Ha bu arada herkes de hile yapmıyor. Hemen “Adam hile abi!” demeyin.

Kaç yıl geçti oyun çıkalı ama hala eskimedi. Espor turnuvalarının da etkisi büyük tabi. Oyunun grafiklerinin hiçbir önemi yok. Hatta daha iyi FPS almak isteyen oyuncular grafik ayarlarını minimum düzeye çekiyorlar. Çünkü rekabetçi bir oyun ve saniyelerden daha kısa süreler oyunda bizler için önemli. Oynamayan yoktur ama biz yine de kötü bilgisayarlar için oyunlar arayanlara önerelim dedik.

Half-Life 2

Kötü Bilgisayarlar İçin Oyunlar Hangileri?

Çok iyi hatırlıyorum bu oyun çıktığında koşa koşa mahallede oyun satan CD’ciye (evet o zamanlar böyle derdik) gitmiştim ve bu oyunu satın almıştım. O zamanlar şimdiki gibi oyun çıktığı anda haberimiz de olmuyor tabi. Birileri söyleyecek ya da dönemin oyun dergilerinin içinde okuyacağız. Her neyse, yaşım daha çok ortaya çıkmadan devam edeyim.

Levyesine kurban olduğum Gordon Freeman uzaylıların dünyayı istila etmesine ve kaynakları tüketmesine daha fazla sessiz kalamayarak bir isyana başlıyor. Bu isyan doğrultusunda başlıyoruz maceralara atılmaya. Bugün bile hala “Half-Life 3” geliyor dedikoduları dönüyorsa bu oyun yüzündendir. Bu arada umudumuz yok ama bir gün inşallah çıkar. Eskileri anmak isterseniz, kaliteli oyun oynamak isterseniz düşünmeden sepete ekleyin.

Assassin’s Creed: Director’s Cut Edition

Kötü Bilgisayarlar İçin Oyunlar Hangileri?

Yeni dönem Assassin’s Creed oyunları olan Origins, Odyssey ve Valhalla güzel ama ilk oyun olmasaydı bunlar da olmayacaktı. Altair ile damdan dama atladığımız, sessiz suikastlar yaptığımız bu oyunu kim unutabilir ki? İşte ilk oyun da hala daha oynanabilecek türden kaliteli.

Assassin’s Creed evrenine ilk kez bu oyun ile giriş yaptık. O dönemde oyuncular tarafından çok sevildi ve sonrasında birçok oyun da peşinden geldi. Eğer ki bu seriye hiç başlamadıysanız ve kötü bilgisayarlar için oyunlar arıyorsanız doğru yerdesiniz. Altair ile yeni bir evrende güzel maceralara atılmanın tam zamanı. Sakın kaçırmayın sevgili oyunseverler.

Game Dev Tycoon

Kötü Bilgisayarlar İçin Oyunlar Hangileri?

Kötü bilgisayarlar için oyunlar arayanlara son tavsiyemiz de Game Dev Tycoon oyunu. Bu oyun sayesinde oyun oynarken sanki Inception filminin içinde gibi hissedebilirsiniz kendinizi. Çünkü oyunda oyun yapan bir firmada çalışıyoruz.

Malum Amerikalı firmalar ne hikmetse hep garajlardan çıkıyor, Game Dev Tycoon’da da durum aynı. Garajdan başlıyoruz ve işleri ilerlettikçe arşa kadar yükseliyoruz. Kötü bilgisayarlar için oyunlar arayanlara çok güzel bir tavsiye aslında. Oynaması oldukça keyifli.

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim M4gniGame isimli siteyi oluşturdum.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir