1. Anasayfa
  2. Donanım

Logitech G335 Kablolu Oyuncu Kulaklığı İncelemesi

Logitech G335 Kablolu Oyuncu Kulaklığı İncelemesi

Oyuncu kulaklıkları gün geçtikçe daha da kaliteli hale gelmeye başladı. Logitech, Asus, Razer, SteelSeries, MSI gibi birçok marka bu alanda kullanıcılara iyi kulaklıklar sunmanın peşinde. Tabi oyuncular da bütçelerine en uygun kulaklıkları tercih etmek istiyor. Biz de sizlere En İyi Oyuncu Kulaklığı Tavsiyeleri listesi ile her ay birbirinden iyi kulaklıkları tanıtmaya çalışıyoruz. Logitech G335 kablolu oyuncu kulaklığı da bu listede yer alan kulaklıklardan birisi.

İyi bir kulaklık sadece oynadığınız oyundan, izlediğiniz filmden ya da dinlediğiniz müzikten daha fazla keyif almanızı sağlamaz. Bunun yanında özellikle oyun içi performansınızda da oldukça etkilidir. Seslerin nereden geldiğini hissedebilmek, detayları daha iyi duyabilmek oldukça önemli. Örneğin Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands oyununu oynuyorsunuz. Bir karakola baskın yapmadan önce etrafı iyi analiz etmeniz gerekiyor. Tam da bu sırada uzaklardan duyacağınız bir helikopter sesi sizin için çok önemli olacaktır. Çünkü bu sesi duyarsanız tüm operasyonu iptal etmek zorunda kalabilirsiniz. Ya da Counter Strike Global Offensive oynuyorsunuz ve iki kişiye karşı tek başınıza kaldığınızı düşünün. Böyle bir anda rakibinizin ayak seslerini nereden geldiğini tam tespit etmelisiniz ki kazanma şansınız artsın.

İşte bu kadar kritik durumlarda imdadınıza iyi bir kulaklık yetişiyor. Son zamanlarda adını sıkça duymaya başladığımız Logitech G335 kablolu oyuncu kulaklığı da bu konudaki ihtiyacınızı giderecek türden. Şimdi isterseniz Logitech G335 kablolu oyuncu kulaklığının incelemesine başlayalım.

Zengin Renk Paleti

Eskiden sadece siyah rengin hakim olduğu kulaklıklar karşımıza çıkardı. Tabi ki arada bazı ikonikleşmiş farklı renkli kulaklıklar da yok değil. Örneğin Razer’ın kendine has yeşili olan renkteki Razer Kraken Tournament Edition modeli ya da gördüğümüz anda yayıncı Elraenn’i hatırladığımız Corsair’in Void RGB Elite Wireless Premium modeli beyaz kulaklığı gibi. Logitech de artık kulaklıklarında farklı renklere yer vermeye başlıyor.

Kapak görselinde göreceğiniz üzere Logitech G335 üç farklı renk ile karşımıza çıkıyor. Bunlardan ilki klasikleşmiş olan siyah rengin hakim olduğu kulaklık. Fakat buna da tam siyah demek mümkün değil. Çünkü kafa bandı kısmında mor ve mavi renklerin hakim olduğu desenler var. İkinci model ise beyaz renkte. Onun da kulaklık pedleri mavi, kafa bandı kısmında yine mavi yer alırken araya az da olsa turuncu şeritler atılmış. Son rengi ise oyuncu ekipmanlarından çok da alışık olmadığımız bir renk olan nane yeşili. Onun da kulaklık pedleri kısmında eflatun tonları yer alıyor. Aynı zamanda kafa bandı kısmında da eflatun, sarı ve yeşil gibi tonlar mevcut.

Fakat Logitech bu modellerde kullandığı kafa bandı kısmında kullancılarını biraz daha özgür bırakmış. Çünkü Logitech’in internet sitesi üzerinden bu kafa bantlarını dilediğiniz gibi tercih edebilirsiniz. Hangi rengi kullanmak istediğiniz tamamen size kalmış. Hatta bütçeniz el verirse ekstradan bir veya iki tane daha farklı renkte kafa bandı satın alırsanız sıkıldıkça değiştirebilirsiniz. Ayrıca ayarlanabilir özellikteki bu kafa bandını kirlendiği zaman da yıkayabiliyorsunuz.

Logitech G335 renkleri

Farklı Cihaz Desteği

Logitech G335 kablolu oyuncu kulaklığı hemen hemen her cihaza uygun bir şekilde tasarlanmış. 3.5 mm’lik bir jaka sahip. Jakın ucunda 4 adet çizgi olması tek bir jak girişi ile hem kulaklık hem de mikrofon girişini bir noktaya taşımış Logitech. Bu sayede mobil cihazlarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Kutu içerisinde çıkan “Y” ayırıcı ise mikrofon ve kulaklık girişlerini dizüstü bilgisayarlarınız ve masaüstü bilgisayarlarınız için ikiye ayırıyor. Hatta bu kulaklığı oyun konsollarında da kullanabilmeniz mümkün.

Kulaklığın üzerinde bulunan mikrofonu açıp kapatmak son derece kolay. Mikrofonu yukarıdan aşağıya indirdiğinizde mikrofon açılıyor, yukarı kaldırdığınızda ise kapatıyor. Bunu yaparken çıkan “klik” sesini duymanız gerekiyor. Bu sesi duyduktan sonra açtığınızı ya da kapattığınızı anlayabilirsiniz. Buraya dikkat etmeniz gerekiyor çünkü kulaklık üzerinde mikrofonu açıp kapatabileceğiniz başka bir tuş bulunmuyor. Bunun yanında kulaklığın çıkartılamadığını da belirtmek gerekiyor.

Tüy Gibi Hafif

Bu kulaklığın en beğenilen özelliklerinden birisi kulaklığın oldukça hafif olması. Biliyorsunuz ki bazı kulaklıklar gerçekten ağır olabiliyor. Bu da uzun kullanımlarda özellikle oyuncuları rahatsız eden bir durum. Logitech firması G335 modelinde bu sorunu iyi tespit etmiş olacak ki kulaklığı tüy gibi hafif yapmış. Logitech G335 sadece 240 gram ağırlığa sahip.

Birçok kulaklığı inceleyecek olursanız 300-400 gram olduğunu görebilirsiniz. Hatta daha da fazla ağırlığa sahip olanlar bile mevcut. Tabi burada diğer ağır kulaklıklarda daha fazla metal parçaların yer aldığını bilmek gerekiyor. Logitech ise bu modelde sadece plastik parçalara yer vermiş. Fakat plastik olması sizi korkutmasın çünkü gayet kaliteli bir görünüme sahip. Bu nedenle de ağırlığı neredeyse yarı yarıya düşürmüş. Uzun süreli kullanımlarda kafanızda olduğunu bile unutabilirsiniz.

Kulaklık Pedleri Çok Rahat

Kulaklık pedlerinin derin yapısı kulağınızı rahatsız etmeyecek şekilde tasarlanmış. Yastıkları oldukça yumuşak bir yapıya sahip. Üstünde bal peteği deseni mevcut. Pedler de suni deri ya da deri değil, kumaş. Bunun bir dezavantajı var aslında. Çünkü suni deri ve deri kulaklıklar ses yalıtımını daha iyi yapıyor. Yani dışarıdaki sesi içeriye, içerideki sesi de dışarıya taşımıyor. Fakat Logitech G335 kulaklık pedini kumaş yapıda tasarladığı için bu mümkün değil.

Kulaklık pedleri çıkartılabilir. Bu da aslında hijyen açısından çok önemli. Pedleri belirli periyodlarda çıkartarak temizliğini yapabilirsiniz. Ayrıca çıkartması da gayet kolay. Kulaklık pedlerini çıkarttığınız zaman farklı bir tasarımla karşılaşıyorsunuz. Çünkü normalde kulaklarınıza sesin geldiği yerler genelde sert bir yapıya sahiptir. Fakat Logitech bu ses kanallarının hemen üzerine bir sünger parça daha yerleştirmiş. Bu da kulaklarınızın daha az rahatsız olmasını sağlıyor. Kulaklığı taktığınız zaman kulaklarınız yastığa yatmış gibi bir hisse kavuşuyor. Son olarak kulaklık pedlerininin de değiştirilebilir özellikte olduğunu ekleyelim.

Mikrofon ve Ses Kalitesi

Kulaklıklarda mikrofon kalitesi sadece kulaklığın kalitesi ile ilgili değil. Aynı zamanda bilgisayarınızdaki ses yongaları ile de alakalı bir durum. Örneğin çok iyi bir kulaklığınız var fakat kötü ses yongasına sahip bir bilgisayarda kullanıyorsunuz. O zaman kulaklığınız ne kadar iyi olursa olsun arada parazit sesler duyabilirsiniz. Fakat iyi bir ses yongasına sahip bilgisayarda bu sorun ortadan kalkacaktır. Logitech G335’in mikrofonu da bu durumdan doğal olarak etkileniyor. Ama yapılan testlerde mikrofonun iyi bir performans verdiğini söylemek mümkün. Zaten Discord tarafından sertifika almış bir ürün Logitech G335.

Tam burada ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Çünkü mikrofon kalitesi her ne kadar iyi olsa da Twitch, YouTube gibi kanallardan yayın yapmaya çok uygun değil. Logitech G335 mikrofon kalitesi daha çok oyun oynarken ya da sohbet ederken Discord gibi platformlarda ihtiyaçlarınızı karşılayacak türden. Yani eğer ki yayın yapmayı planlıyorsanız o zaman harici bir mikrofona ihtiyacınız olacak.

Logitech birçok kulaklığında 40 mm’lik sürücüleri kullanıyor. Yine G335 modelinde de bu yoldan sapmamış ve 40 mm’lik sürücüler kullanmış. Kalitesine göre iyi bir ses kalitesi sağlıyor. Fakat çok kaliteli kulaklıklar ile kıyaslamak da mantıklı olmaz. Zira 2-3bin liralık kulaklıklarda kullanılan sürücülerden tutun da yazılım desteğine kadar birçok fark mevcut. Fakat yine de kullanıcıları memnun edecek düzeyde diyebiliriz. Özellikle oyunlarda ses kasabilmeniz mümkün.

Artıları ve Eksileri

Kulaklığın en büyük artılarından birisi az önce bahsettiğimiz üzere hafifliği. Gerçekten bu kadar hafif bir kulaklığı kullanmak harika bir his. Uzun süren bir kullanımın sonunda baş ağrısı yapmamış olması son derece güzel. İkinci artısı ise tasarım konusunda diğer kulaklıklara göre çok daha geniş bir palet sunabilmesi. 3 farklı kasa rengi güzel bir alternatif sunuyor. Fakat en güzel kısmı kafa bandı ve kulaklık pedlerinin değişebilir olması. Bu sayede kulaklığınızı size özel bir hale sokabilirsiniz. Alışıla gelmiş olan siyah kasa, siyah kulaklık pedi görmekten biraz sıkılmıştık açıkçası.

Ses kalitesi yeterli düzeyde fakat çok üst düzey kalitede de değil. Ama oyunlarda ses kalitesi yeterli olur. Mikrofon kısmı da yayın harici kullanımlarda yine yeterli olacaktır. Fakat mikrofonun çıkarılabilir olmaması eksi bir not olarak eklenebilir.

Eksi bir nokta olarak plastik olmasını ekleyebiliriz. Evet, özellikle ağırlık kısmında çok ciddi bir avantaj kazandırıyor. Fakat plastik olması dayanıklılık konusunda bir problem oluşturabilir. Hatta bazı kulaklıklar bildiğiniz üzere katlanabiliyor. Özellikle çantaya koyarken bu işimizi oldukça kolaylaştırıyor. Fakat Logitech G335 katlanamadığı gibi plastik olmasından kaynaklı bunu yapmayı denerseniz kolaylıkla kırılabilir. O nedenle kullanırken çok dikkat etmelisiniz.

Logitech G335 inceleme

Logitech G335 Alınır mı?

Geldik en kritik soruya. Logitech G335 alınır mı? Burada bir kulaklıktan ne istediğinize yönelik sorunun cevabı değişebilir. Fakat bize göre alınabilir. Şu an için 700 TL gibi bir fiyattan satılıyor. Dolar kurunu günümüze göre endekslersek yaklaşık 50-55 dolara tekabül ediyor. Yurt dışında bu fiyat aralığında olan kulaklıklar daha çok giriş segmentinde kabul ediliyor. Fakat ülkemizdeki döviz kurunu baz alırsak bir kulaklığa 700 TL vermek isterseniz daha iyi performans beklersiniz çünkü 700 TL çok da az bir para değil. Tabi bu herkesin bütçesine göre değişkenlik gösterebilir.

Ülkemizdeki bu fiyat segmentinde olan kulaklıklara bakacak olursak özellikle hafif, kullanışlı ve birkaç yıl sizi götürebilecek bir kulaklık arıyorsanız tam size göre. Hatta siyah tonların hakim olduğu kulaklık tasarımlarından da sıkılanlara güzel bir alternatif oluyor.

Özetleyecek olursak Logitech G335 son dönemlere piyasaya çıkan iyi kulaklardan birisi diyebiliriz. Eğer ki 700 TL gibi bir bütçeniz var ise ve biraz da farklılık peşindeyseniz bu fırsatı değerlendirebilirsiniz. Peki siz Logitech G335 hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

8.3
Logitech G335 İnceleme Puanları

  • Malzeme 7.5
  • Kullanım 8.5
  • Tasarım 9
  • Fiyat/Performans 8

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim M4gniGame isimli siteyi oluşturdum.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir