Logitech G413 Klavye İncelemesi

Logitech oyuncular için yeni ürünleri çıkarmaya devam etse de bazı ürünleri hiç eskimiyor diyebiliriz. Buna en güzel örneklerden birisi Logitech G413 mekanik klavyesi. Peki bu klavye yıllar geçmesine rağmen neden bu kadar ilgi görmeye devam ediyor? Bu içeriğimizde sizler için Logitech G413 mekanik klavyeyi tüm detayları ile ele alacağız.

Oyunseverler genellikle oyunlarda daha iyi performans alabilmek için mekanik klavyeleri tercih ediyor. Çünkü mekanik klavyelerin tepkime süreleri, tuş hissiyatları diğer klavyelere göre biraz daha farklı. Hatta biraz daha detaylandıracak olursak mekanik klavyelerde her tuşa özel bir mekanik anahtar mevcut. Her tuşa ayrı bir mekanik anahtar atanması klavyede tuşa bastığınız zaman klavyenin verdiği tepki süresini kısaltan bir durum. Tabi bu da doğal olarak oyuncuların ilgisini çekiyor.

Bir de mekanik klavyelerde “switch” kavramı çok sık kullanılır. Kırmızı, mavi, yeşil, kahverengi gibi bir çok switch türü karşımıza çıkıyor. Fakat Logitech G413 modelinde tüm bu switch modellerinin dışına çıkıyor. Ve bize kendi teknolojisi olan Romer-G switch türünü sunuyor. Zaten bu klavyenin en çok tercih edilen klavyeler arasında bulunmasının bir sebebi de bu.

Romer-G Teknolojisi

Romer-G teknolojisi Logitech G413 model klavyeler ile birlikte hayatımıza girdi. Peki tam olarak bu teknoloji nasıl bir şey? Romer-G switch türü aslında FPS oyunlarını ve rekabetçi oyunları oynayanlar için tavsiye ediliyor. Çünkü tuşa bastığınız anda güvenli bir hissiyat sunuyor. Fakat bunun yanında dikkatinizi dağıtmayan düşük bir geri bildirim sunuyor. Fark edilebilir bir tıklama hissiyatı oldukça önemli. 1,5mm işlem mesafesine sahip. Toplamda ise 3,2mm mesafesinde. Bunlar ilk bakışta kafanızı karıştırabilir. Sonuçta her gün mekanik klavyelerin mesafelerini incelemiyoruz. Fakat şunu bilmenizde fayda var, 1,5mm’lik mesafe demek standart mekanik klavyelerden %25 daha iyi performans almanız demek. Bu az gibi gözükse bile profesyonel oyuncular için oldukça büyük anlam ifade ediyor.

Ayrıca mekanik klavyelerde swtich türlerinde bir konu daha oldukça öne çıkıyor. O da mekanik klavyenin çıkarmış olduğu ses. Biliyorsunuz ki bazı klavyeler oldukça fazla ses çıkartıyor. Bu sesler bazen çevrenizdekileri rahatsız edecek düzeyde bile olabiliyor. Özellikle ailesi ile yaşayanlar ya da çocuğu olan oyuncular bu kadar çok yüksek ses çıkartan klavyelerden uzak durmaya çalışıyor. Fakat Logitech bu modelinde kullandığı switch ile diğer mekanik klavyelerden bir kez daha ayrılıyor. Çünkü oldukça az ses çıkarıyor diyebiliriz.

Logitech G413 carbon mekanik klavye
Logitech G413 çeşitli tekniklerle test ediliyor.

Sert Darbelere Dayanıklı Tasarım

Özellikle rekabetçi oyunlar oynayanlar bazı zamanlarda sinirlerine hakim olamıyor. Kimi zaman klavyeler kimi zaman mouselar bu anlık sinir patlamalarından nasiplerini alıyor. Bunu bilen Logitech firması ise işi garantiye almış ve bu klavyeyi oldukça sağlam malzemeler kullanarak üretmiş. Klavyede tuşlar haricinde plastik bir kısım kullanılmamış diyebiliriz. Genel olarak alüminyum ve metal ağırlıklı. Bu da klavyenin fiziksel ağırlığına yansımış. Oldukça ağır bir yapısı var.

Tasarım demişken hemen bahsedelim, üzeri zımparalanmış metal bir görünüme sahip. Oldukça sade gözüküyor. Eski tip oyuncu klavyeleri gibi her tarafından bir tuş çıkmıyor. Doğal olarak da çok fazla yer kaplamıyor. Aydınlatma konusunda ise kırmızı rengi tercih etmişler. Malum, oyuncular RGB aydınlatmalara bayılıyor. Fakat Logitech biraz dik bir duruş sergilemiş ve tek bir renk aydınlatma kullanmış. Bu büyük bir eksiklik mi? RGB takıntısı olan oyuncular için cevap evet olabilir. Fakat klavyeyi genel hatları ve kullanış özellikleri ile ele aldığımız zaman çok da büyük bir eksiklik olarak göze batmıyor.

Klavyenin kablosu örgü şekilde bir tasarıma sahip. Bu da kablonun zarar görmesini engelliyor. Klavyeden çıkan iki adet USB çıkışı var. Bunlardan birisi klavyenizin çalışmasını sağlayacak olan güç için. Diğeri ise klavyeniz üzerinde bir adet USB girişi sağlayan çıkış kablosu. Yani kasanızın arkasında bulunan bir USB portunu klavyenizin üzerine taşımış oluyorsunuz. Aslında oldukça kullanışlı bir tasarım olmuş. Çünkü bir USB bellek takmak için kasanızın arkasına kadar uzanmanıza gerek kalmıyor.

Klavyenin üzerinde bulunan F1 ve F12 arasındaki tuşlara makrolar atayabiliyorsunuz. Bir de klavyenin üzerinde bulunan bir tuş var ki oyun oynayanların çok işine yarıyor. F8 tuşu üzerinde bulunan bu fonksiyon tuşu sayesinde yazılım üzerinden atayacağınız tuşları oyun oynarken pasif hale getirebiliyorsunuz. Bu aslında çok iyi. Çünkü bazen oyun heyecanı ile insan “space” tuşu yerine “Windows” tuşuna falan basabiliyor. Tam böyle anlarda masaüstüne dönmek hiç hoş olmuyor. İşte bu nedenle sadece bu tuş bile oldukça fazla anlam ifade edebiliyor.

planet crafter banner

Yazılım Desteği

Logitech G413 klavye kullananlar aynı zamanda klavyeye ait bir yazılımı da bilgisayarlarına kurarak yararlanabiliyorlar. Bu yazılım sayesinde bazı özelliklere sahip olabiliyorsunuz. Bunlardan birisini az önce yukarıda kısaca anlattık. Gaming tuşu sayesinde istenmeyen temaslardan kaçınabiliyorsunuz. Özellikle rekabetçi oyunlarda rank kastığınız zamanlarda böyle durumlar ortaya çıkabiliyor. Bunu bilen Logitech çok güzel bir imkan sunmuş kullanıcılarına.

Bunun haricinde yazılım sayesinde aydınlatma ayarlarını da yapabiliyorsunuz. Hatta bu konuda o kadar ileri gitmişler ki klavyenizin oyunlara özel olarak tepki vermesini bile sağlıyorlar. Örneğin Assassin’s Creed Origins oynuyorsunuz ve düşmanlarınızla bir savaş içerisinde kaldınız. Savaş esnasında aldığınız hasarla beraber yavaş yavaş klavyenizdeki ışıklar sönmeye başlıyor. Hatta can çekiştiğiniz anlarda sürekli olarak adeta nabız ritminde yanıp sönmeye başlıyor. Gerçekten oyun esnasında klavyenizin bu şekilde tepki vermesi çok hoş oluyor. Bu arada işin en güzel yanı ise siz bunlarla tek tek uğraşmıyorsunuz. Yazılıma dahil olan her oyunda bunu kendisi otomatik olarak yapıyor.

Ayrıca dilerseniz klavyenizin aydınlatmasının normal kullanımda nasıl olacağına da karar verebilirsiniz. Örneğin nefes alma modunda çalışabilir. Ya da daha hızlı bir şekilde yanıp sönmesini isteyebilirsiniz. Hatta bazen tamamen kapatmak isteyebilirsiniz. Tamamen açıp kapatma ya da aydınlatma kısıp arttırmayı klavye üzerindeki tuşlardan da yapabilirsiniz.

Sunduğu yazılım sayesinde buna benzer bir çok özellikten yararlanabiliyorsunuz. Aslında oldukça kullanışlı olmuş. Zaten basit arayüzü sayesinde çok zorlanmıyorsunuz.

Logitech G413 mekanik klavye
Logitech G413’ün kendine has switcherli mevcut.

Muhteşem Teknik Destek Hizmeti

Tam bu noktada kendi yaşamış olduğum bir tecrübeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Klavyeyi aldıktan yaklaşık bir buçuk yıl sonra bir gün evde bilgisayarımı temizlerken klavyemi de temizleme kararı aldım. Kutunun içerisinden yedek tuş takımı ile beraber bir de tuşları rahat çıkarabilmeniz için tuş mandalı çıkıyor. Bu tuş mandalı yardımı ile tuşları çıkarırken “A” harfinin olduğu tuşu biraz kuvvetlice çektim. Tamamen gereksiz yere uygulamış olduğum bir kaba kuvvet sonucu tuşun klipsleri kırıldı. Hemen yedek tuş takımını açtım fakat muhteşem bir yetenek sergileyerek o tuşu da yerine yerleştirirken kırdım.

Tüm bunlar gerçekleşince klasik Türk mantığı ile “Japon yapıştıırıcısı ile yapıştırsam olur bence.” diye düşündüm ama uygulamaktan son anda vazgeçtim. Çünkü garantisinin devam ettiğini fark ettim. Logitech’in sitesinden ürün kaydımı daha önceden yaptırdığım için rahatlıkla müşteri temsilcileri ile iletişime geçebildim. Kendilerinden sadece bir adet “A” tuşu istedim. Benden fotoğrafını çekip göndermemi istediler ve bende bunu yaptım. Birkaç mailleşmeden sonra benden adresimi istediler. Adresimi verdikten sonra beklemeye başladım.

Bir hafta sonrasında kocaman bir kutu geldi. Üzerinde Logitech yazısı vardı. Kutuyu açtığımda kendilerinin bana aynı modelden sıfır klavye gönderdiklerini gördüm. Bu çok heyecan verici bir deneyimdi ama aynı zamanda “Acaba diğer klavyeyi isteyecekler mi?” diye düşündüm ve tekrar iletişime geçtim. Müşteri Hizmetleri bana “Logitech ürünlerini tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Eski klavyenizi göndermenize gerek yok. Yeni ürünün tadını çıkarın.” demişti. Ben satın aldığım dönemde 450TL olan klavye bana yeni klavye gönderdikleri dönemde yaklaşık 600TL’den satılıyordu. Ne eski klavyeyi istediler ne de aradaki farkı. Gerçekten çok iyi bir deneyimdi.

Bu Klavyeye Para Verilir mi?

Logitech G413 mekanik klavye tercih edecekler için çok iyi bir alternatif. Kullanım hissiyatı oldukça iyi. Yazılım desteği sayesinde oyunlarda sunmuş olduğu aydınlatma özellikleri çok keyif verici. Ayrıca çok yüksek sesli olmaması da gayet iyi. Gece oyun oynarken birileri uyanacak mı diye düşünmenize gerek kalmıyor. Sade tasarımı da gayet şık gözüküyor.

Böyle güzel özelliklerin yanında hiç mi kötü bir yanı yok. Tabi ki var. Artık eskidi diyebiliriz. Bu klavye ile ortaya çıkan Romer-G teknolojisi kendisini daha da geliştirdi. Yani daha farklı özelliklerde bir mekanik klavye arıyorsanız Logitech G413 sizin için çok uygun olmayabilir. Ayrıca RBG meraklıları da bu klavyeyi alırken iki kez düşünebilir. 2021’in Aralık ayında 715-720TL fiyat bandından satılıyordu. Tabi ilerleyen zamanlarda döviz kurlarındaki değişmelerden kaynaklı daha da artabileceği gibi bir ihtimal de mevcut. Fakat diğer mekanik klavyelere göre daha iyi bir fiyat/performans ürünü olduğu açık.

Sonuç olarak donanım konusunda lider markalardan birisi olan Logitech G413 model mekanik klavye oldukça güzel. Mekanik klavye almak isteyen herkesin bir göz gezdirmesi gerektiğini düşünüyorum. Peki siz hangi marka ve model klavyeleri kullanıyorsunuz? Yorumlar kısmında düşüncelerinizi ve tavsiyelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim MagniGame isimli siteyi oluşturdum. Artık burada beraberiz ve özgürüz!

“Logitech G413 Klavye İncelemesi” üzerine 2 yorum

Yorumlar kapalı.