1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır?

MagniGame’de Oyun İncelemeleri Nasıl Yapılır?

MagniGame’de Oyun İncelemeleri Nasıl Yapılır?

MagniGame olarak sizlere 2021 yılının başından beri hizmet veriyoruz. Web sitemizde oyunlara dair ne varsa paylaşmaya çalışıyoruz. Oyun incelemeleri, oyun tavsiyeleri, oyun modları, sistem gereksinimleri ve hatta oyun hilelerini bile sizler için yayınlıyoruz. Tabi ki bununla da sınırlı kalmıyoruz ve oyunlarda kullanılan ekipmanlara ve donanımlara da el atıyoruz. Donanım incelemeleri ve donanım tavsiyeleri de yine sitemizde oldukça rağbet gören başlıklardan. Fakat en çok oyun incelemeleri konusunda bir konuya açıklık getirmek istedik. Bu oyun incelemeleri neye göre yapılıyor? Hangi kriterleri baz alarak incelemiş olduğumuz oyunlara puanlar veriyoruz?

Bunu merak eden bazı okuyucularımız bizlere mail yoluyla ulaştı ve oyun inceleme kriterlerimizi sordu. Sonuçta incelemeler bir anlamda oyunu oynayan kişin zevkine göre yazıya aktarılıyor. Ama merak etmeyin, bizim bazı standartlarımız var. Tabi siz oyun inceleme içeriklerinde “Grafikler, hikaye ve oynanış” başlıklarını görüyorsunuz ama durum o kadar da basit değil. Şimdi meraklı okuyucularımız için hazırladığımız bu içeriğimizde oyun incelemelerinde nelere dikkat ettiğimizi maddeler halinde açıklayacağım. Ama baştan uyarayım, oldukça uzun bir içerik olacak. Çayınızı, kahvenizi ona göre hazırlayın.

red tour cappadocia

Puanlama Sistemi

Oyun incelemesinde hangi başlıklara dikkat ettiğimizi açıklamadan önce puanlama sistemimizden biraz bahsedeyim. Biliyorsunuz bu değerlendirmeler genelde 5 üzerinden, 10 üzerinden ve 100 üzerinden yapılır. Biz MagniGame olarak 10 üzerinden oyunlara puanlarımızı veriyoruz. kayseri evden eve nakliyat

Aşağıda göreceğiniz her bir bölümü tek başına bir değerlendirmeye alıp o bölüme 10 üzerinden bir puan veriyoruz. Üstelik sadece 1,2,3,4… diye gitmiyoruz, buçukları da kullanıyoruz. Hani biraz okul dönemlerinizi hatırlayacak olursanız öğretmenin ara puan vermesi gibi bir durum. Mesela 9,5 aldığını düşünelim. Ne 10 almayı hak edecek kadar iyi ama ne de 9’a inecek kadar kötü. Arada bir şey işte. Her bölüme kendi içerisinde puanlarımızı verdikten sonra tüm puanları toplayıp bölüm sayısına bölüyoruz (aslında yazılım bunu kendisi bizim için otomatik olarak yapıyor sağ olsun) ve ana puan ortaya çıkıyor. deneme bonusu veren siteler

Malum bu konunun otoriterlerinden en bilineni Metacritic. Senelerdir sadece oyunları değil, aynı zamanda dizileri, filmleri hatta müzikleri bile inceleyip puanlar veriyorlar. Eskiden çok önemli bir otorite olarak görülen Metacritic bile günümüzde çok da güvenilmez bir durumda. Çünkü Metacritic içerisinde kullanıcıların da 5 üzerinden puanlama yapabildikleri bir sistem var. Bu sistem bazen Metacritic’in kendi ayağına sıkmasına neden oluyor. Çünkü Metacritic’in öve öve bitiremediği oyunlardan bazılarına kullanıcılar çok düşük puanlar verebiliyorlar. Bakınız Star Wars Jedi: Survivior. Metacritic bu oyuna 85 puan verirken (ki başlarda 90’a yakındı), oyuncular ise sadece 3.1 puan verdi. Biz ise Metacritic’in 90 puan verdiği dönemlerde bu oyuna sadece 7.5 verdik.

Bu açıklama bizi Metacritic’ten daha iyi yapmaz. Burada söylemek istediğim herkesin değerlendirme kriteri farklı. MagniGame’in düzenli okurları oyun incelemelerinden zaten bizim nelere dikkat ettiğimizi az çok anılıyor, hatta bu içerik sonrasında resmen mutfağımızı görmüş olacaklar. Şimdi geçelim işin o mutfak tarafında neler olup bittiğine.

oyun incelemede grafikler ve görsel tasarım
MagniGame’de Oyun İncelemeleri Nasıl Yapılır?

Grafikler ve Görsel Tasarım

Kabul edelim, bir oyun piyasaya çıkacağı zaman bizi ilk olarak etkileyen oyunun grafikleri oluyor. Artık günümüzde öyle güzel ekran kartları var ki sağladığı teknolojiler açısından oyunların aşırı gerçekçi olmasını sağlıyor. Artık piksek piksel değil, en ince ayrıntısına kadar görüyoruz. Mesela God of War Ragnarok PlayStation özelinde bir oyun olarak çıkmasına rağmen görsel anlamda değerlendirilmeyi hak eden bir oyun. Kratos’un Atreus ile yaşadığı her şeyin tepkisini resmen Kratos’un mimiklerinden anlayabiliyoruz.

Oyunun görsel kalitesi tek başında oyun incelemesinde bir değer olarak kabul edilemez. Çünkü grafik demek her şey demek değil. hatta şöyle söyleyeyim, mesela eski Atari oyunlarını andıran görüntüsü ile bizi derinden etkileyen, ilk başta ön yargılara sahip olduğumuz fakat oynayınca aklımızdan çıkaramadığımız Stardew Valley’de buna bir örnek olacaktır. Yani bir oyun illaki gerçekçi grafiklere sahip olarak diye bir şey yok. Görsel tasarım noktasında farklı yollara da düşülebilir.

Yine severek oynadığım oyunlardan birisi ile örnek vereyim sizlere. The Long Dark. Farklı çizim teknikleri ile dikkat çeken bu oyun asla inandırıcı değil ve asla benim alıp Atari zamanlarıma da götürmüyor. Ama oyunu oynarken öyle bir sarıyor ki içerisinde bulunduğumuz karlı atmosferi resmen iliklerime kadar hissedebiliyorum.

Bu örnekleri verdikten sonra grafikler ve görsel tasarım kısmını toparlayacak olursak tabi ki ilk olarak grafiklere bakıyoruz ama sadece grafiklere göre bir değerlendirme de yapmıyoruz. Her aşamada yaptığımız gibi bu aşamada da 10 üzerinden bu bölüme özel olan puanımızı veriyoruz ve bir sonraki aşamaya geçiyoruz.

oyun incelemede yenilikçilik ve yaratıcılık
MagniGame’de Oyun İncelemeleri Nasıl Yapılır?

Yenilikçilik ve Yaratıcılık

Her oyunun konsepti birbirinden farklı. Yani oyun dünyası sadece FPS oyunları, yarış oyunları ya da hayatta kalma oyunları gibi dar bir alana sahip değil. Her bir kategori içerisinde bulunan oyunlar zaten bizlere yeni bir şeyler sunmalı ki bir kategorilerden çok oyunların ne kadar farklı olduklarını görebilelim.

Hatırlarsanız eskiden Atari konsollarımız için oyun kasetleri satın alırdık. Çoğunun üstünde “99999 in 1” gibi ibareler olurdu. Bizi heyecanlandıran bu detay aslında bir süre sonra kendisini hüzne bırakırdı. Çünkü kasetin içerisinde maksimum 20 farklı oyun olduğunu görürdük. Kalanı ise tekrardan ibaret olurdu. Yeni dönemde tabi bu durum biraz daha değişti. Hoş hala kendisini tekrar eden oyunlar ve oyun serileri mevcut. Fakat eskisi kadar değil. Çünkü oyuncular artık daha yenilikçi ve yaratıcı şeyler görmek istiyorlar.

Mesela F1 23 oyununu ele alalım. Aslında temelde bir önceki oyunla neredeyse aynı grafiklere sahip bile diyebiliriz. Fakat farklılık olsun diye içerisinde Braking Point adı altındaki hikayeye devam etme kararı aldılar. Bu sınırlı bir yenilikçilik anlayışıydı. Sınırlara sahip olmayan yenilikçi ve yaratıcı bir oyun görmek isterseniz Viewfinder’ı deneyebilirsiniz. 30 yıldır oyun oynarım ben böyle yaratıcı ve yeni bir şey görmedim.

Yani demem o ki piyasaya çıkan oyunlar artık bizlere yeni bir şeyler sunmalı. Eskiden kabul edilebilir bir durumda olan tek düze oyun mantığı artık çok da işe yaramıyor. Oyun firmalarının bize yeni bir şeyler sunması gerekiyor. Oyun inceleme puanlarını verirken incelediğimiz oyun içerisindeki yenilikçi, yaratıcı, farklılık yaratan her şeyi bir kenara not ediyoruz. Çünkü bunlar oyun puanlarına direkt olarak etki ediyor ki buradan da grafiklerin tek başına bir şey ifade etmediğini kanıtlamış oluyoruz. Ve geçiyoruz sıradaki başlığımıza.

oyun incelemede oynanabilirlik ve kontroller
MagniGame’de Oyun İncelemeleri Nasıl Yapılır?

Oynanabilirlik ve Kontroller

Oynanabilirlik aslında oyuncuların oyundan ne kadar anlayabildikleriyle alakalı. Yani bir oyunun yaratıcısı çok karışık bir oyuna sahipse ve oyuncular bunu anlamakta zorluk çekiyorsa bu, oyunun oynanabilirlik düzeyini düşürüyor. Tabi aklınıza Superliminal gelmesin hemen. O oyunda çok karışık fakat gerekli ipuçlarını oyun size bir şekilde veriyor.

Oynanabilirlik oranı ne kadar yüksek olursa oyun o kadar kefili oluyor olmasına ama tek başına yeterli olmuyor. Bir oyunun oynanabilirlik oranını sadece akıcılığı değil aynı zamanda kontrolleri de belirliyor. Kontroller ciddi anlamda etkili. Örneğin gamepad ile bir oyun oynadığınız zaman gamepad üzerinde yer alan tuşların oyunu oynarken yeterli olması gerekiyor. Ya da aşırı zor ve karışık combo’lara da sahip olmaması gerekiyor.

Biz oyun incelemesi yaparken bu durumlara çok dikkat ediyoruz. Duruma göre klavye & mouse, duruma göre gamepad & direksiyon seti ile test etmeye çalışıyoruz ki biraz daha objektif olabilelim. Fakat konsollara özel olarak üretilen oyunların incelemesini yapıyorsak o zaman direkt olarak o konsola uygun şekilde oyunu tecrübe ediyoruz. Tabi bir de işin mobil oyunlar kısmı var. Mobil oyunlarda ise herhangi bir aksesuar olmadan tecrübe etmeye çalışıyoruz. Ne kadar yalın halde test edersek o kadar çok kullanıcının sorularına cevap vermiş oluruz.

Hikaye ve Karakter Gelişimi

Özellikle hikaye tabanlı oyunlarda hikayenin akıcı olması, oyuncuyu sıkmaması, kendini tekrar etmemesi çok önemli. Mesela şahsi fikrim olarak bence Red Dead Redemption 2 ve God of War Ragnarok gelmiş geçmiş en iyi iki yapımdır hikaye konusunda. Hatta Red Dead Redemption 2 konusu açılınca günlük hayatta öve öve bitiremem. Çünkü çok etkileyici bir hikayesi var.

Hikaye anlatımı konusunda oyuncular akıcılık ister. Hikaye baştan sona kadar oyuncuyu almalı ve başka bir dünyaya götürmeli. Burada yine Red Dead Redemption 2 üzerinden örnek vermek istiyorum. DİKKAT SPOILER İÇERİR! Örneğin oyun hikayesine göre Arthur Morgan adındaki karakteri yönetiyoruz ve oyunun sonuna kadar onunla gideceğimizi düşünüyoruz. Fakat oyunun bir kısmında Arthur Morgan ölüyor ve aslında hikayenin bitmiş olması gerekiyor. Fakat Rockstar’ın hikaye yazarları öyle bir şeye imza atmışlar ki oyun ana karakter olan Arthur Morgan öldükten sonra da devam ediyor. John Marston olarak devam ettiğimiz oyun bize hikaye anlamında hala bir şeyler vermeye devam ediyor. İşte bir oyunun incelemesini yaparken tam olarak bu olmasa bile buna benzer hikaye akıcılığının olmasına özen gösteriyoruz.

Bir de karakter gelişimi var ki o da çok önemli. Bu noktada da ikinci favori oyunum olan God of War üzerinden örnek vermek istiyorum. DİKKAT SPOILER İÇERİR! 2018 versiyonunda ana karakterimiz Kratos’un eşi Faye ölüyor ve Faye’in vasiyeti üzerine küllerini en yüksek tepeden savurmak üzere oğlumuz Atreus ile yola çıkıyorduk. Baba ile oğul arasındaki ilişkinin yanı sıra karakterlerin gelişimleri de ciddi anlamda dikkat çekiyordu. Ama Ragnarok’un piyasaya girmesi ile bir seri içerisinde aslında karakterlerin ne denli değişmiş olduğunu gördük. Atreus biraz daha büyümüş, tam bir ergenlik dönemi karakterine sahip olmuş, baba Kratos daha ağır başlı olmuş, çünkü yaşlanmış Yüzündeki çizgilerden bile bunu anlayabiliyorduk. Bu da bize karakterlerin gelişimi ile ilgili bir ipucu vermiş oluyor.

Oyun incelemesinde karakter gelişimine farklı bir örnek de oyunda oynadığımız karakterlerin aldığı yetenek puanları sayesinde kendisine bazı uzmanlıklar kazandırmasıyla verilebilir. Eskilerden bir örnek vereyim, Far Cry 3 oyununda adaya düşen ve savunmasız bir halde olan Jason karakteri zamanla aldığı yetenekler ile kendisini geliştirerek adeta bir savaş makinesine dönüşüyor. Oyunun sonunda ilk halini hatırladığınız zaman aradaki farkı net olarak görebiliyorsunuz. Yani oyundaki karakterimiz sabit durmamalı, devamlı bir gelişim içerisinde olmalı.

oyun incelemede oyun mekanikleri
MagniGame’de Oyun İncelemeleri Nasıl Yapılır?

Oyun Mekaniği

Oyun incelemesi yaparken göz önünde bulundurduğumuz bir diğer husus ise oyun mekanikleri. Oyun mekanikleri aslında oyunun ne kadar zorlayıcı, eğlenceli ve stratejik olduğunu belirlemeye yardımcı oluyor. Biraz daha açacak olursak bir oyunu oynarken oyunun bizden istedikleri, bizi yapmaya yönlendirdiği şeyler oyunun mekanikleri sayesinde ortaya çıkıyor.

Mesela oyun mekanikleri ciddi anlamda zor olan oyunlar var, Dark Souls dediğimiz gibi. Bu oyunların kolay olmasını asla bekleyemezsiniz. Bu oyunlar ciddi sabır ve emek ister. Hatta bence yetenek de ister ki ben mesela bu tarz oyunlardan uzak durmaya çalışırım. Ya da bir başka örnek verelim, yine çok eskilerden. Age of Empires II. Oyunun mekanikleri o kadar komplike ki tam bir strateji oyunu. Bunu oynarken hemen hemen her alana dikkat etmemiz gerekiyor. Bir yanda ilerlerken bir yanda zayıf kalmak oyunun mekaniklerine ters. Çünkü böyle bir durumda rakiplerimiz tarafından anında cezalandırılabiliriz. Yani oyun mekanikleri de bir oyun incelemesinde dikkat çeken kısımlardan birisi diyebiliriz.

Ses ve Müzik

Beni benden alan kısımlardan birisi daha karşımızda. Oyun incelemesi yaparken şahsen bu kısma çok dikkat ediyorum. İlk olarak seslerle başlayalım. Bir oyunun sesleri ciddi anlamda oyunun kalitesine etki ediyor. Örneğin bir korku oyunu oynadığınızı hayal edin. Bu oyunda öyle sesler olmalı ki oyunun türünü cidden etkilesin. Oyunu oynarken ben kendimi tam olarak orada hissetmeliyim. Yani korku oyunu oynuyorsam korkmalıyım! Bu kadar basit.

Çevresel sesler oyun oynarken özellikle dikkatimizi verdiğimiz şeylerden birisi değil gibi gözükse de aslında öyle değil. Gerçekten istem dışı o sesleri beynimiz bir şekilde arıyor. Hele ki oyunda Türkçe dublaj varsa o zaman NPC’lerin konuşmalarına bile dikkat kesiliyoruz.

Bir de müzikler var tabi. Son zamanlarda müziklerini çok sevdiğim oyunlardan birisi Atomic Heart. Bakın müziklerini sevdiğim dedim, oyunu demedim. Atomic Heart oyununun müzikleri gerçekten tam bana göre. Çok sevdim. Ama işte maalesef ki bir oyunu değerlendirirken sadece oyunun müziklerine göre de değerlendiremiyoruz. Öyle olsa Atomic Heart’a yüksek puan verirdim.

oyun incelemede İçerik ve Uzunluk
MagniGame’de Oyun İncelemeleri Nasıl Yapılır?

İçerik ve Uzunluk

Bir oyunun çok uzun olması çok iyi olduğu anlamına gelmez. Bazen gerçekten kabak tadı veren görevlerle karşı karşıya kalabiliyoruz. Mesela Assassin’s Creed Valhalla oyununun saf haline, yani DLC paketleri olmadan oyunun oynanış süresi sadece ana görevler ile 60.5 saat sürerken oyunu yine DLC paketleri olmadan %100 yaparak bitirmek isterseniz 142 saat sürüyor. Ben 180 saat harcadım. Oyun normalde hikaye olarak güzel. Fakat yan görevlerde ağaç tepelerinde kağıt parçası peşinde koşmaktan ve taşları dizerek kule yapmaktan çok sıkıldım. Bu benim için oyunun kalitesini düşüren bir nedendir ki birçok kişi de bu durumdan şikayetçi oldu.

İçeriğin kaliteli olduğu fakat çok sıkmayan oyunlardan birisine de Supraland’i örnek gösterebilirim. Oyun bulmaca tabanlı bir oyun ve tatlı grafikler ve minnoş bir hikayeye sahip. Ana hikayeyi bitirmek 13 saat vaktinizi alırken %100 bitirmek ise 24 saat sürüyor. Çok sıkmadan bitmiş oluyor yani.

Eskiden CD şeklinde oyunları aldığımız dönemlerde oyunlar bu kadar uzun sürmüyordu. Daha kısa oluyordu fakat oyuncular da firmalardan daha uzun süreli oyunlar beklemiyordu. Onun yerine firmalardan devam oyunlarını bekliyorduk. Şimdi resmen bir seri uzunluğunda tek oyunları görüyoruz. Sırf uzun olsun diye boş şeylerle içeriklerin şişirilmesi de oyun inceleme puanlarını düşürüyor haliyle. Boş içeriklerle şişirilmiş oyunların yerine tekrar oynanabilecek oyunların olması çok daha mantıklı ki o da bir başka oyun inceleme kriteri olarak karşımıza çıkıyor.

oyun incelemede Replayability (Tekrar Oynanabilirlik)
MagniGame’de Oyun İncelemeleri Nasıl Yapılır?

Replayability (Tekrar Oynanabilirlik)

Az önce de söylediğim gibi bir oyunun tekrar oynanabilir olması kendini tekrar eden görevlere sahip olmasından kat kat iyidir. Peki bu nasıl olacak? Aslına bakarsanız oyunun türüne göre değişebilir. İlk olarak bilindik oyunlarla karşınıza çıkayım. Yılların eskitemediği oyun Counter Strike: Global Offensive. Hatta direkt olarak Counter Strike diyebiliriz. Çünkü dönem ne olursa olsun bu oyuna bir kere para verdikten sonra senelerce oynayabiliyorsunuz. Global Offensive’in 2013 yılında çıkmasına rağmen hala daha eş zamanlı oyuncu rekorları kırması bunun en güzel göstergelerinden birisi ki aynı yıl piyasaya çıkan GTA V’in Online versiyonu da yine aynı şekilde birçok oyuncu tarafından aktif olarak oynanıyor.

Counter Strike FPS türüne iyi bir örnek. Ama bu durum sadece FPS oyunları ile sınırlı değil. Örneğin FIFA, NBA gibi spor oyunları da tekrar tekrar oynadığımız oyunlardan. Hikaye kısımları bir yana rekabetçi kısımlarında sürekli olarak tekrar tekrar oynayabiliyoruz. Ama bir de hikaye tabanlı oyunlar var ki onlarda bu durum bir tık daha önemli. Zaten bitirdiğiniz bir hikayeli oyunu tekrar neden oynamak isteyesiniz ki?

Detroit: Become Human belki de bu alanın en iyi oyunlarından birisi. Çünkü hikaye tabanlı olmasına rağmen birçok farklı sona sahip ve her oynadığınızda farklı bir sonu görmüş oluyorsunuz. Tercihlerinize göre değişen oyunun sonucu ciddi anlamda tekrar oynanabilirlik konusunda örnek gösterilebilir.

Bir oyunun tekrar oynanabilir olması oyuncular için aslında çok önemli. Oyun fiyatları arttıkça oyuncuların sahip olabilecekleri oyun sayısı da azalmaya başlıyor. Böyle bir durumda oyuncular da oyun incelemelerinde oyunun tekrar oynanabilir olup olmadığını öğrenmek istiyorlar. Çünkü zaten yüksek fiyat vererek sahip olduğu bir oyunu iki günde bitirmeyi kimse istemez.

oyun incelemede çok oyunculu mod
MagniGame’de Oyun İncelemeleri Nasıl Yapılır?

Çok Oyunculu Mod Seçeneği

Oyun incelemelerinin bir kısmında da bu başlığa değiniyoruz. Çünkü bazı oyuncular tek başına oyun oynamak istemiyor ve daha çok arkadaşları ile ya da sevgilileri ile oynayabilecekleri oyunlar arıyorlar. Hal böyle olunca oynamak istedikleri oyunun çoklu oyuncu desteğine de sahip olmasına özen gösteriyorlar. Biz de bu durumu bildiğimiz için oyun inceleme puanlarını verirken bu durumu da göz önünde bulunduruyoruz.

Tabi her oyun çok oyuncu desteğine sahip değil. Genel olarak hikaye tabanlı oyunların böyle bir desteğe sahip olmadığını görüyoruz. Fakar Halo Infinite, GTA V ve Red Dead Redemption 2 gibi oyunlar ana oyunun yanında bir de Online versiyonunu piyasaya sürüyorlar ve oyuncuların farklı içerikle bu oyunu birlikte oynamalarına olanak sunuyorlar.

Bana kalırsa daha çok oyuncuya ulaşmak isteyen oyun firmaları bu sistemi oyunlarına dahil etmeleri gerekiyor. Tabi bu firma içerisinde yeni bir birim, yeni çalışanlar, yeni masraflar demek ama bugün GTA Online’In günlük 1 milyon dolar ciro elde ettiğini düşünecek olursak bence böyle bir yatırım yapmaya değer diye düşünüyorum.

oyun incelemede Performans ve Teknik Sorunlar
MagniGame’de Oyun İncelemeleri Nasıl Yapılır?

Performans ve Teknik Sorunlar

Ve geldik bir oyun incelemesinin en kritik noktasına, performans ve teknik sorunlara. Çünkü en çok can sıkan noktalardan birisi bu. Her oyun piyasaya çıkmadan önce elbette ki test ediliyor fakat bazı oyunlar alelacele bir şekilde piyasaya sürüldüğü için birbirinden saçma bug’ları oyunda görebiliyoruz.

Mesela Star Wars Jedi: Survivor piyasaya çıktığında çok fazla hatayı içerisinde bulunduruyordu. Ya da The Last of Us Part I’in PC versiyonunu bir başka örnek olarak gösterebiliriz. Harika olan bir oyun PC entegrasyonuyla ilk aşamada neredeyse patladı. Bunun olacağını bilen oyun firmalarda genelde “İlk Gün Yaması” adını verdikleri bir güncellemesini hemen kullanıcılara sunuyor. Fakat bu her zaman işe yaramıyor. İlk gün gelen güncelleme bile yetersiz kaldığında oyuncular için oyun tam bir fiyaskoya dönüşüyor.

Oyunun performansı da çok önemli. Birçok oyun çıkmadan haftalar öncesinde sistem gereksinimlerini oyuncularla paylaşıyor. Oyuncular bu sistem gereksinimlerine göre oyunu alıp almamaya karar veriyorlar. Sisteminin yeterli olduğunu düşünen bir oyuncu oyunu satın aldıktan sonra farklı optimizasyon sorunları ile karşılaşınca sonuç kötü yorumlara ve iadelere kadar varabiliyor. Mesela Sons of the Forest oyunu da bu anlamda sıkıntı yaşayan oyunlardan birisi. İşte bu nedenle oyun incelemeleri yaparken bu duruma çok önem veriyoruz ve gördüğümüz hataları sizlerle paylaşıyoruz.

Dil ve Sunum

Oyunun dili, altyazı ve dublaj destekleri de yine oyun incelemesinde değerlendirmeye aldığımız kriterlerden birisi. Fakat maalesef günümüz oyunlarında Türkçe dublaj desteğini görmek neredeyse imkansız. Yerli yapım oyunlarda bile Türkçe dublaj desteğini zor görüyoruz. Türkçe dublaj tabi ki altyazı desteğine göre çok daha masraflı bir iş. Bu nedenle firmaları eleştirmek yersiz olur. Fakat Türkçe dil desteğini oyunlarda görmek gerçekten oyun incelemesinde oldukça pozitif bir etkiye neden oluyor.

Örneğin Days Gone, God of War, Cyberpunk gibi oyunlarda Türkçe dil desteği bulunuyor. Bu oyunları oynamak isteyen ve İngilizce bilmeyen oyuncular ekstradan Türkçe yama aramakla vakit kaybetmiyorlar. Diğer oyunlarda ise hayran yapımı olan ya da makine çeviri olarak adlandırılan yapay zekanın otomatik çevirmesi ile yapılan, çok da düzgün olmayan Türkçe yamaları kurmak zorunda kalıyorlar.

Oyun firmaları tabi bir çeşit pazar araştırması yaparak altyazı desteklerini hazırlıyor. Düşük satışlara sahip oldukları bölgelerde dil desteği konusunda bir adım geride dururken daha potansiyel yerlere yatırım yapmayı uygun görüyorlar. Bana kalırsa Türkiye’de çok ciddi bir oyuncu potansiyeli var ve bu potansiyeli kullanmak isteyen her firma Türkçe dil desteğini mutlaka en azından altyazıyla da olsa sağlamalı. Bunun satışlarını arttıracaklarına inanıyorum. Ayrıca oyun incelemesi yaparken de Türkçe dil desteğine sahip olan oyunlar her zaman fazladan puan vereceğimizi de belirtmek istiyorum. Çünkü bize ne kadar çok hitap ederse bizler de oyunlara o kadar bağlı kalırız.

oyun incelemede dil ve sunum
MagniGame’de Oyun İncelemeleri Nasıl Yapılır?

Fiyat/Performans Oranı

Bu kısım son yıllarda en çok canımızı acıtan kısım oldu diyebilirim. Döviz kurlarındaki değişiklik ister istemez oyun sektörünü de vuruyor ve oyun fiyatlarına sürekli olarak zam geliyor. Zam geldikçe alım gücümüz de düşmeye başlıyor. Dolayısıyla oyun alırken artık buna değer mi yoksa değmez mi diye düşünmeye başlıyoruz. Hal böyle olunca da oyun incelemesi yaparken mutlaka fiyat/performans oranına da bakıyoruz.

Örneğin Dead Island 2’yi ele alalım. Bu oyunun fiyatı 400,00 TL’nin üstünde. Bir kere oynayıp rafa kaldıracağınız bir oyun için bu kadar para vermeye değer mi? Ya da şöyle de sorabiliriz, Dead Island 2 bize 400,00 TL’lik bir eğlence sunabiliyor mu? F1 23 ise 1.200,00 TL’lik bir fiyat etiketine sahip. Gerçekten bir oyuna bin liranın üzerinde para vermeye değer mi? Üstelik F1 23 sezonluk bir oyun, 2024 yılında yeni oyun çıktığında bir de ona para vereceksiniz? Gerçekten değer mi?

Bir oyunun pahalı olması çok iyi olduğu, ucuz olması da çok kötü bir oyun olduğu anlamına gelmez. Mesela Stardew Valley çok ucuz bir oyun olmasına rağmen saatlerce ekran başına bağlayabilen bir oyun. İşte oyun incelemesi yaparken sadece oyundan zevk almayı değil, vereceğimiz paranın gerçekten değip değmeyeceğine de bakıyoruz. Bunu da oyun incelemelerinde mutlaka sizlere bildiriyoruz.

Tarafsızlık ve Nesnellik

Bu bölüm bir oyun incelemesinin en önemli noktası diyebilirim. Çünkü oyun incelemesi yaparken gerçekten tarafsız olmak çok önemli. Ben bu bölüm için direkt kendi incelemelerimde tutunduğum tavrı size aktarmak istiyorum fakat öncesinde bilmeniz gereken birkaç bilgi var.

Bana göre dünyanın en iyi oyunu Red Dead Redempiton 2’dir, ikincisi God of War Ragnarok’tur. Bulmaca oyunlarını severim, futboldan uzağım, daha çok hikaye tabanlı oyunları oynamayı tercih ederim. 1997 yılından beri farklı türde birçok oyunu oynadım, serileri bitirdim. Bana kalırsa aslında oyun zevki konusunda çok çeşitliliği sevmiyorum. Yani oyun incelemesi yaparken genel olarak 2000’li yılların ortalarında çıkan oyunları övüp günümüz oyunlarını biraz daha eleştirmem gerekiyor. Ama bunu yapamam. Çünkü tarafsızlık ve nesnellik ilkesine aykırı.

Bir oyun incelemesini yapmak için tamamen kendimi nötrlüyorum ve o oyuna karşı diğer oyuncuların neler hissedebileceğini düşünerek incelemeye başlıyorum. Böylece herkese hitap edebilecek bir içerik oluşturmaya özen gösteriyorum. Oyunu incelerken çeşitli notlar alıyorum. Başka oyun otoritelerinin bu oyuna nasıl baktıklarını da kendi incelememi tamamladıktan sonra okuyorum ki benim görüşlerimi olumlu ya da olumsuz yönde etkilemesin. Ama oyuna dair haberleri, daha önceden çıkmış olan sızıntıları vs. incelemeye başlamadan önce okuyorum. Bunları da aktardıktan sonra şimdi gelelim son kısma, oyun incelemesi ile ilgili bize yöneltilen sıkça sorulan sorulara.

oyun incelemede sıkça sorulan sorular

Oyun İncelemesi İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Oyunları kendiniz mi oynuyorsunuz?

Evet, oyunları kendimiz oynuyoruz ve kendi tecrübelerimize göre değerlendiriyoruz.

Firmalar incelemesi için sizlere oyun gönderiyor mu?

Bazı oyun firmaları ve geliştiricileri bizlere incelememiz için oyunlara ait key’ler gönderiyorlar fakat göndermeyen firmaların oyunlarını da geç de olsa kendimiz satın alıp incelemeye çalışıyoruz. Tabi Xbox Game Pass’ten de yararlanıyoruz.

Firmalar sizden taraflı bir inceleme yapmanızı istiyor mu?

Hayır, bu zamana kadar böyle bir şey ile karşılaşmadık. Hatta web sitemizde yer alan ve çok iyi bir puan vermediğimiz oyunun yayıncı firması daha sonrasında objektif değerlendirmelerimiz için teşekkürlerini de sundu.

Bir oyunun incelemesini yapmak için kaç saat oynuyorsunuz?

Aslında oyundan oyuna değişen bir durum bu fakat ortalama 2-3 saatlik bir oynanış süresi oyun incelemesi yapmamız için yeterli oluyor.

Sadece PC oyunlarını mı inceliyorsunuz?

Mümkün olduğunca her platformdaki oyunları incelemeye çalışıyoruz. Fakat oyuncuların büyük bir bölümü PC’den oyunlara eriştiği için içeriklerde fiyatları genelde Steam ya da Epic Games üzerinden sizlere aktarıyoruz.

Yerli oyun geliştiricilerin çıkarmış oldukları oyunları da inceliyor musunuz?

Evet, bir dönem özellikle yerli oyun geliştiricilerinin oyunlarına ağırlık verdik. Haunt Chaser, Paranecro, Entasy Online gibi yerli oyunların incelemesini web sitemizde bulabilirsiniz. Hatta bunlara ek olarak yabancıların geliştirdiği, oyun geliştirme konusunda yeni hamlelerde bulunan geliştiricilere ait olan Hold Your Own, Black One Blood Brothers, Tunguska: The Visitation, World Titans War gibi oyunların incelemelerini de yaptık.

İncelemenizi istediğimiz oyunları size söylesek inceler misiniz?

Tabi ki inceleriz. info@magnigame.com adresine mail olarak göndermeniz yeterli olacaktır. Cinsel içeriklerin yoğun olarak ortaya konduğu oyunlar haricinde hemen hemen her oyunun incelemesini yapabiliriz.

Oyun incelemelerini YouTube’a taşımayı düşünmüyor musunuz?

MagniGame şu an için sadece web sitesi üzerinden devam ediyor fakat gelecek planlarımız arasında YouTube’da bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim M4gniGame isimli siteyi oluşturdum.

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.