İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır?

Masaüstü Bilgisayar Temizliği Nasıl Yapılır?

Masaüstü Bilgisayar Temizliği Nasıl Yapılır?
+ -

Her gün başında saatlerce vakit geçirdiğimiz bilgisayarımızın içi ne durumda biliyor musunuz? Onun da bizim kadar temizliğe ihtiyacı var. Üstelik öyle sadece dışını ıslak mendil yardımıyla silmekle olmuyor. Çünkü asıl önemli olan özellikle kasanın iç kısmı. Uzun süre boyunca açılmayan, temizlenmeyen bilgisayar kasalarının içerisinde zamanla toz öbekleri birikiyor. Bu da bilgisayar performansınızı olumsuz yönde etkiliyor. İşte bunun önüne geçebilmek için bugün sizlere masaüstü bilgisayar temizliği nasıl yapılır ondan bahsedeceğiz.

Bilgisayar temizliği noktasında en çok dikkat edilmesi gereken yer PC kasasının içi. Çünkü genelde gözden uzak olan kısım kasa oluyor. Fakat en çok pislik de orada birikiyor. Tozlar filtrelerin içine, kabloların arasına, fanların üzerine adeta nüfuz ediyor. Bu kadar tozun kasa içerisinde birikmiş olması içerideki hava akışını olumsuz etkilediğinden dolayı sıcaklık artıyor ve performans noktasında ciddi sorunlara neden oluyor.

Tabi bu kirler sadece bilgisayar kasasının içerisinde olmuyor. Eğer ciddi bir bilgisayar temizliği yapmak istiyorsanız ekipmanlarınıza da müdahale etmek zorundasınız. Ekipman kısmında performansı çok fazla olumsuz yönde etkilemese de hijyen açısından temizliğin yapılması önemli. Şimdi dilerseniz önce kasa temizliği ile başlayalım, ardından diğer donanım ve aksesuarlara değinelim.

PC Kasa Temizliği

Bilgisayar temizliği söz konusu olunca en çok vakti kasa üzerinde harcayacaksınız. Çünkü içerisinde diğer donanım ve ekipmanlara göre daha çok detay var. Hatta daha da önemlisi performansı olumsuz yönde etkileyen hemen hemen bütün kısımlar bilgisayar kasası içerisinde yer alıyor. Bilgisayar kasası temizliğini yapabilmek için birçok malzemeye ihtiyaç duyacaksınız. Bunlar varsa hava spreyi (yoksa kompresör ya da elektrik süpürgesi veya saç kurutma makinesi), fırça (makyaj fırçası, diş fırçası ya da boya fırçası olabilir), kulak temizleme çubuğu, ıslak mendil, microfiber bez, tornavida ve termal macun. Şimdi gelin PC kasa temizliğinin detaylarına inelim.

NOT: Bilgisayar temizliği için bazı parçaların yerinden sökülüp, temizlik işlemi bittikten sonra tekrar takılması gerekiyor. Bu konuda bir bilginiz ya da deneyiminiz yoksa lütfen bir bilenden yardım isteyin. Ayrıca temizlik kısmından sadece siz sorumlusunuz. MagniGame herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

pc kasa temizliği

Gösteri Başlasın!

İlk olarak yapmanız gereken bilgisayar temizliği için temiz bir alan ayarlayın. Daha sonrasında bilgisayarınız açık ise kapatın ve ardından tüm çevre bilimlerini bilgisayar kasanızdan sökün. Bütün kabloları söktükten sonra kasanızın önce yan panellerini, ardından üst ve ön panellerini sökün.

Panelleri söktükten sonra elektrik süpürgesi ile kasa içerisinde biriken tüm büyük toz parçalarını çekin. Hatta elektrik süpürgesinin ince bir başlığı varsa bu daha çok işinize yarayacaktır. Büyük toz öbeklerinin tamamını çektiğinize emin olduktan sonra ikinci aşamaya geçiyoruz. Bu sefer işimiz daha detaylı olacak.

Tüm Parçaları Sökün

Kasa içerisinde bulunan anakartınıza bağlı tüm parçaları sökün. Tüm parçaları söktükten sonra tekrar elektrik süpürgesini çalıştırın ve üstlerinden birer kez daha bastırmadan geçin. Bu kısımdan sonra aralara sıkışmış olan toz öbeklerini temizlemekle uğraşacağız.

Elinizde varsa hava spreyi, yoksa hava kompresörü o da yoksa saç kurutma makinesi yardımı ile bu ince, detaylı kısımlardaki tozları dışarı çıkartacağız. Hava spreyinin ucunda ince bir pipeti andıran başlık bulunmakta. Aslında ince kısımlara en çok onunla ulaşabilirsiniz. Fakat şart değil. Güçlü bir hava kompresörü de aynı etkiyi sağlayacaktır. Fakat saç kurutma makinesi bu iki ürüne alternatif olsa da aynı performansı vermeyecektir. Ayrıca saç kurutma makinesini çalıştırırken sıcak mod yerine soğuk modda çalıştırmalısınız.

Özellikle anakarta kabloların bağlandığı kısımlar, kullanıyorsanız kule tipi işlemcinin ızgarasının içi tozların en çok girdiği detaylı alanlar. Bu kısımlarda kullanabilirsiniz. Buna ek olarak ekran kartının içerisine de hava verebilirsiniz. Verdiğiniz hava tozları dışarı itecektir. O nedenle sağlığınız için maske kullanmanızda fayda var.

bilgisayar parçaları temizliği

Fanlar ve Toz Filtreleri Çok Önemli

Bilgisayarınızı kullanırken kasa içerisinde bulunan fanlar dışarıdaki serin havayı alıp kasanın içerisine sokar. Buraya giren soğuk hava parçalara iletilir ve arka taraftaki bulunan egzoz fan ile içerideki sıcak hava dışarı atılır. Tabi bu işlem esnasında havada bulunan toz parçacıkları eğer ki kasanızda toz filtreleri var ise önce oraya ardından da fanlara ulaşıyor. Bu tozların da bir kısmı kasa içerisine doğru yol alırken bir kısmı fanlara yapışıp kalıyor.

Bu nedenle ilk olarak toz filtrelerinin temizliği ile başlamalıyız. Toz filtreleri genelde yıkanabilir oluyor. Süngerimsi yapıda olanları yıkayabilirsiniz. Fakat tekrar takmak için acele etmeyin. Önce tamamen kuruması gerekiyor. Eğer manyetik toz filtrelerine sahipseniz o zaman kuruma kısmı biraz daha kolay oluyor. Yıkamaktan çekiniyorsanız microfiber bir bez ile ya da ıslak mendil yardımıyla silebilirsiniz.

Toz filtrelerini hallettikten sonra ise geçiyoruz fanlara. Kasanızda bulunan tüm fanları sökün. Yine kompresör ya da yardımcı bir malzeme ile tozları üfleyin. Ardından ıslak mendil ile ya da ucu nemli bir kulak temizleme çubuğu ile tüm fanların arasını hiç toz ya da kir kalmayacak şekilde temizleyin. Bu arada power supply ünitesinde de fan olduğunu göreceksiniz. Fakat bu fanı sökmeniz çok mantıklı olmaz. Bu parça için sadece üzerinden yardımcı bir malzeme ile hava vermeniz yeterli olacaktır.

toz filtresi temizliği

Kasanın Kendisini de Temizleyelim

Bazı kasaların üstünde bulunan giriş çıkış panelleri kasadan rahatlıkla sökülebiliyor. Eğer bu şekilde bir kasaya sahipseniz giriş çıkış panellerinin olduğu devreyi kasanızdan sökebilirsiniz. Söktükten sonra üzerinde hiçbir parça, kablo ve bileşen kalmadığına emin iseniz kasayı yıkayabilirsiniz. Fakat giriş çıkış panelleri rahatlıkla sökülmüyorsa ya da kasanızı yıkamaktan çekiniyorsanız o zaman microfiber bir bez yardımı ile kasanın tamamını silebilirsiniz. Bu arada sökmüş olduğunuz yan, ön ve üst panelleri de silmeyi unutmayın.

Hazır Açmışken Bakım da Yapalım

Hazır bu kadar kasamızı bütün parçalarından ayırmışken iki parçamızın bakımını da yapalım. Bunlar işlemci ve ekran kartı. İşlemcinize ait termal macunu yakın bir süre içerisinde yenilemediyseniz aradan çıkarabilirsiniz. Ekran kartı konusu ise biraz daha uğraştırıyor. Önce ekran kartının üzerinde yer alan fanların olduğu koruyucu paneli sökmeniz gerekiyor. Altında bulunan GPU’nun üstüne bir miktar termal macun sıkarak daha iyi çalışmasını sağlayabilirsiniz. Fakat her iki parçaya da çok fazla sıkmamaya özen gösterin.

Bunları da yaptıktan sonra artık bütün parçaları yerlerine takabilirsiniz. Buraya kadar yaptığımız bilgisayar kasası temizliği sizi uzun bir süre idare edecektir. Fakat işimiz burada bitmedi. Sırada diğer donanım ve aksesuarlar var. Onları da temizlemek daha faydalı olacaktır.

termal macun nasıl sürülür

Klavye Temizliği

Bu kısım da biraz uğraştırıcı olabiliyor. Tabi bu tamamen size kalmış. Eğer ki mekanik bir klavye kullanıyorsanız o zaman şanslısınız. Çünkü mekanik klavyelerin yanında gönderilen mandallar sayesinde tuşlar oldukça kolay sökülüp takılabiliyor. Fakat mekanik bir klavye yerine normal bir klavye kullanıyorsanız tuşları sökmek biraz daha yorucu olabiliyor. Onları çıkarmak için bir bıçak ya da tornavidadan yararlanabilirsiniz. Birkaç tuçu çıkardıktan sonra zaten eliniz alışacaktır.

Tüm tuşları söktükten sonra her birini temiz bir su içerisinde bekletebilir ya da nemli bir bez ile silebilirsiniz. Fakat su içerisinde bekletecekseniz o zaman tamamen kuruduklarından emin olmanız gerekir.

Klavyelerde genelde siyah tonlar hakim oluyor. Bu aslında size klayve üstündeki kiri çok göstermiyor. Fakar beyaz tonlarda bir klavye kullanıyorsanız o zaman kiri daha net bir şekilde görebilirsiniz. Bu aşamada kirlerden tamamen kurtulmak isterseniz leke çıkarıcı ürünler kullanabilirsiniz. Mutfakta, banyoda kullanılan sıradan leke çıkarıcılar yeteri kadar iş görüyor.

Klavye tuşlarınızı söktükten sonra elektrik süpürgesi ile içinin kirini çekebilir, kompresör veya yardımcı benzer ürünler ile tozları dışarıya çıkarabilirsiniz. Tüm bu işlemler bittikten sonra tuşları tek tek yerine takmalısınız. Eğer ki tuşların yerini tam olarak bilmiyorsanız klavyenizin bir fotoğrafını cep telefonunuz ile çekip daha sonrasında bakarak rahatlıkla yerlerine takabilirsiniz.

mekanik klavye temizliği

Mouse ve Mousepad Temizliği

Abarttığımızı sanmayın. Çünkü mouse belki de en çok kirlenen donanımlardan birisi. Her zaman elimiz üstünde. Aslında yapacak çok bir şey yok bu kısımda. Nemli bir bez ile silebilir, ince bir kürdan, iğne gibi malzeme ile arasındaki kirleri çıkarabilirsiniz.

Fakat bunlara ek yapılabilecek bir şey daha var. Mouse’unuzu uzun süredir kullanıyorsanız ve eskisi kadar rahat kaymadığını düşünüyorsanız altında bulunan teflon pedleri değiştirebilirsiniz. İnternetten mouse’unuza uygun olan telfon pedlerden alabilirsiniz. Takmak için yapmanız gereken tek şey eskisini sökmek ve doğru yerlere doğru pedleri yerleştirmek. Bu işlemi yapmak size bir süre daha mouse kullanımı konusunda zaman kazandıracaktır. Özellikle oyuncu mouse kullananlara tavsiye ederiz.

Mousepad için ise yapmanız gereken çok basit. Eğer yıkanabilir özellikte bir mousepad kullanıyorsanız makinede yıkayın, yıkanabilir özellikte değil ise nemli bir bez yardımıyla silin.

mouse teflon değişimi

Kulaklık Temizliği

Özellikle oyuncuların temel aksesuarlarından birisi olan kulaklık sürekli kullandığı parçalardan birisi oluyor. Zamanla kulaklıklar da kirlenmeye başlıyor. Bu aşamada da yapacak çok bir işlem yok aslında. Nemli bir bez yardımı ile kulaklık pedlerini silebilirsiniz. Fakat uzun süredir kullandığınız kulaklıkların pedleri artık yıpranma noktasına geldiyse o zaman pedlerini değiştirebilirsiniz. Bu arada tüm kulaklıklarda ped değişimi olmuyor maalesef. Bazı kulaklıklarda satın aldığınız zaman yanında yedek pedler de gönderiliyor. O zaman yedekleri ile değiştirebilirsiniz. Fakat yedek pedler yok ise internetten araştırarak bulabilirsiniz.

kulaklık pedi değişimi

Monitör Temizliği

Monitörler için elektronik ürünlerin satıldığı mağazalarda satılan temizleme setlerini görebilirsiniz. Eğer durumunuz el veriyorsa bu temizlik setleri yardımcı olacaktır. İçerisinde bulunan spreyi monitör üzerine sıktıntan sonra microfiber bez ile silebilirsiniz. Ardından kuru bir bez ile tekrar üzerinden geçip kurulayabilirsiniz.

Elinizde böyle bir temizlik kiti yoksa veya almak istemiyorsanız o zaman evde bulunan malzemeler ile de temizliğini yapabilirsiniz. Bir sprey şişesi içerisine şişenin yarısı kadar su, yarısı kadar beyaz sirke katın. Ortaya çıkan karışımı monitör üzerine sıkın ve microfiber bir bez ile silin. Daha sonrasında kuru bir bezle üstünden geçin.

Tüm bu işlemler bittikten sonra bilgisayarınızın kablolarını tekrar bağlayıp güvenle çalıştırabilirsiniz.

Bilgisayar temizliği gördüğünüz gibi aslında çok detaylı bir işlem. Özellikle kasa içerisinde yapacağınız işlemler 1-2 saatinizi alabiliyor. Fakat sonrasında sizi tertemiz bir bilgisayar bekliyor. Buna ek olarak termal macun değişimi, teflon ped değişimi, kulaklık pedi değişimi gibi işlemlerle de parçalarınızı daha uzun ömürlü olarak kullanabilirsiniz.

Umarız sizler için hazırlamış olduğumuz “Masaüstü Bilgisayar Temizliği Nasıl Yapılır?” isimli içeriğimizi beğenmişsinizdir. Temizlik aşamasında sizin de uyguladığınız farklı yöntemler var ise yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim M4gniGame isimli siteyi oluşturdum.

Yorum Yap