Monster Abra A7 V13.1 İnceleme

Bildiğiniz üzere Monster ülkemizde oyuncu ekipmanları ve bilgisayarları üreten bir firma. Çıkardıkları ürünler de gayet kaliteli. Bu kadar kaliteli ürünlerin ülkemizde üretilmesi son derece gurur verici. Biz de Monster’ın bu kadar iyi ürünler üretmesine kayıtsız kalamadık ve bir dizüstü bilgisayarını incelemeye karar verdik. Monster Abra A7 V13.1 inceleme içeriğinde sizlere tüm detaylarından bahsedeceğiz.

Her incelemede olduğu gibi bu incelemede de objektif olacağız. Yani gördüğümüz tüm artı ve eksi yanlarını sizler için sıralayacağız. Tasarımından teknik özelliklerine, teknik özelliklerinden fiyatına kadar her türlü bilgiyi bu başlık altında bulabilirsiniz. Şimdi hazırsanız Monster Abra A7 V13.1 İnceleme içeriğimize başlayalım.

Güçlü İşlemcisi Sisteme Büyük Katkı Sağlıyor

Monster Abra A7 V13.1 İnceleme içeriğimize önce bilgisayarın işlemcisinden başlamak istiyoruz. Son yıllarda oyuncu bilgisayarları oldukça iyi donanımlarla birlikte gelmeye başladı. Güçlü işlemciler, güçlü ekran kartları, yüksek kapasiteli RAM bellek ve depolama alanları oldukça öne çıktı. Monster da bu donanım savaşında hazırlıklarını yaparak piyasaya çıkmış diyebiliriz.

İçerisinde 11. nesil Intel Core i5 11400H işlemci yer alıyor. Tiger Lake mimariye sahip olan bu işlemci normal şartlarda 2.7 GHz hızında çalışıyor. Fakat overclock yapmak gibi bir niyetiniz varsa (ki bunu yapmayı bilmiyorsanız çok da tavsiye etmiyoruz) o zaman 4.5 GHz’e kadar çıkabiliyor. 45W’lık bir enerji tüketimine sahip. İşlemcinin chipsetini de merak edenler için yazalım, Monster Abra A7 V13.1 Intel HM570 chipset’e sahip.

Tabi bir de ön bellek konusu var. Malum sizlere daha önce Bilgisayarda İşlemci Nedir? Ne İşe Yarar? isimli içeriğimizde bundan bahsetmiştik. Bu bilgisayarın içerisinde yer alan Intel Core i5 11400H işlemcinin ön belleği de 12 MB. Bunlarla ilgili yorumlarımızı aşağıda dile getireceğiz.

monster abra a7
Monster Abra A7 V13.1 İnceleme

Kusursuz Görüntülerle Oyun Keyfi

Monster Abra A7 V13.1 inceleme içeriğine bilgisayarın grafik performansı ile devam edelim. i5 11400H işlemciyi gayet güzel bir ekran kartı ile de desteklemiş. Özellikle son dönemlerde piyasaya çıkan AAA kalitedeki oyunları göz önünde bulunduracak olursak iyi bir ekran kartının olması da şart aslında. O nedenle Monster Abra A7 V13.1 içerisinde RTX bir ekran kartına yer verilmiş.

NVIDIA GeForce RTX 3050 ekran kartı oyunlardan kusursuz bir performans almanızı sağlıyor. Bu ekran kartının detaylarına bakacak olursak ilk olarak 4 GB VRAM kapasitesine sahip olduğunu görüyoruz. Ayrıca 128 bit değerinde ve DirectX 12 desteği sunuyor. Ekran kartı işlemciye göre biraz daha fazla enerji tüketiyor. 60W’lık bir tüketim söz konusu.

Burada kısaca RTX teknolojisine değinelim. RTX teknolojisi aslında ışın izleme sistemini anlatıyor bize. Yani şöyle ki önceden oynadığımız oyunlarda yerde yağmur sularının biriktiği yerde ya da çevredeki arabaların üzerinde yansımaları göremiyorduk. RTX teknolojisi sayesinde artık daha gerçekçi grafiklere sahip oluyoruz ve bu mümkün oluyor. Yani aslında ışığın fiziksel hareketlerini simüle ediyor. Çok kritik bir özellik olmasa da oyun kalitenizi muazzam derecede arttırdığını söyleyebilriiz.

Bir de NVIDIA DLSS teknolojisine sahip. Peki bu ne derseniz, yapay zeka oyunun görüntü kalitesinden ödün vermeden kare hızlarını arttırıyor. Bu sayede güzel grafiklerle oynarken FPS konusunda da sıkıntı yaşamıyorsunuz.

monster abra a7 dlss
Monster Abra A7 V13.1 İnceleme

Depolama, Ekran Kalitesi ve Diğer Teknik Özellikler

Monster Abra A7 V13.1 inceleme içeriğimize diğer teknik özellikler ile devam ediyoruz. Sırada depolama kısmı var. Burada iki kısım karşımıza çıkıyor. Bunlardan ilki RAM bellek. Yani geçici bellek. Monster burada 8 GB kapasitesine sahip bir RAM bellek kullanmak istemiş. Bu RAM bellek 3200 MHz frekansında çalışıyor. İkinci depolama ise kalıcı olan depolama kısmı. Burada da güncel sistemlere ayak uydurmuş ve M.2 SSD kullanmış. 500 GB’lık WD BLUE SN550 PCIe M.2 sistemin depolama kısmındaki tek donanım parçası. Bu M.2 SSD 2400 MB/s okuma hızına ve 1750 MB/s yazma hızına sahip.

Standart SSD’lere göre gayet hızlı çalışan bir yapısı var. Ve sırf maliyetinden kısmak için bilinmeyen bir marka kullanmak yerine yılların köklü firmalarından olan WD markasını tercih etmeli çok mantıklı olmuş. Bu arada depolama alanını yetersiz olarak görürseniz bilgisayar üzerinde M.2 SSD ve normal SSD’ler ve HDD’ler için de genişletme yuvaları mevcut.

Geldik ekran kısmına. Standart 15,6″ boyutlu dizüstü bilgisayarların aksine biraz daha büyük bir ekran bizi karşılıyor. 17,3″ boyutundaki ekran 1920×1080 FHD çözünürlüğünde. Mat ve IPS olan bu ekranın en iyi yanlarından birisi ise 144Hz olması. Tabi oyunculara yönelik bir bilgisayarda da en az 144Hz’lik bir ekranın olması gerekirdi.

Yayın açmayı düşünürseniz diye üzerine bir adet HD kamera entegre edilmiş. 2x 2W’lık hoparlörleri günü kurtarmanıza yardım edecek türden. Ama böyle deyince çok da kötü bir şey beklemeyin. Çünkü içerisinde SOUND BLASTER Cinema 6 ses sistemi bulunuyor. Dahili kart okuyucusu sayesinde fotoğrafçılık gibi şeylerle uğraşıyorsanız ekstra bir kart okuyucu almaktan kurtuluyorsunuz.

Monster Abra A7 V13.1 inceleme içeriğimize tasarım kısmı ile devam etmeden önce son olarak kablosuz ağ konusuna değinelim. Intel WiFi 6 ve Bluetooth 5.1 M.2 desteği sunuyor.

Tasarım Detayları

Monster Abra A7 V13.1 incelemesine tasarım ile devam ediyoruz. Siyah tonların hakim olduğu bu dizüstü bilgisayarında yine agresif çizgilere yer vermiş. Arka tarafında aydınlatmalı Monster logosunun yan taraflarında iki tane açılı şerit bulunuyor. Bu şeritlerde yine logo gibi aydınlatmalı. Aydınlatmalar bir de klavye üzerinde yer alıyor. Fakat klavyede RGB aydınlatma kullanılmış.

Bilgisayarın alt tarafında iki adet fan bulunuyor ve soğutma işlemi buradan gerçekleşiyor. Hatta ızgara yapısı sayesinde de sıcak hava buralardan dışarıya tahliye ediliyor. Ayrıca arka taraf ve yan taraflarda da yine sıcak hava tahliye bölümleri bulunuyor.

Bilgisayarın yan taraflarında bulunan portlar noktasında da zengin olduğunu söyleyebiliriz. 1 adet Micro SD kart okuyucu, 2 adet USB 3.2, 1 adet USB 2.0, 1 adet USB Type-C’nin yanı sıra mikrofon ve kulaklık girişleri yer alıyor. Fakat bu kadarla da sınırlı değil. Arka tarafında da güç girişi, HDMI, LAN ve mini display portu yer alıyor.

monster abra a7 klavye
Monster Abra A7 V13.1 İnceleme

Artıları ve Eksileri

Monster Abra A7 V13.1 inceleme içeriğide objektif olacağımızı söylemiştik. Şimdi gelelim bize göre dikkat çeken artı ve eksi yanlarını değerlendirmeye.

İşlemci ve ekran kartının gayet güzel olduğunu söyleyebiliriz. Bunlara ek olarak monitörün de 144Hz değerinde olması oyunlardaki memnuniyetinizi ciddi oranda arttıracaktır. Depolama kısmında kullanılan 500 GB’lık WD M.2 SSD’nin okuma ve yazma hızları her ne kadar iyi olsa da 500 GB’lık kapasite çok da yeterli değil. Fakat Monster burada eksi durumu artıya çevirerek genişleme portlarına yer vermiş. Yani size yetmeyeceğini düşünürseniz bu kapasiteyi arttırabilirsiniz. Teknik donanım konusundaki en büyük eksi aslında RAM kısmında. Frekans değeri 3200 MHz olan 8 GB’lık RAM bize göre biraz yetersiz kalmış. Eğer 8 yerine 16 GB’lık bir RAM’e sahip olsaydı tadından yenmezdi.

Klavye oyuncuların sevdiği türden RGB aydınlatmalı olarak geliyor. Geliyor gelmesine de pek yeterli parlaklığa ulaşabildiğini söylemek mümkün değil. Özellikle gündüz saatlerinde aydınlatmanın açık olup omadığını fark etmek biraz zor. Bu çok kritik bir özellik olmadığı için üzerinde çok durmayacağız. Fakat RGB aydınlatmaları seven kullanıcılar bundan biraz rahatsız olabilirler.

Giriş çıkış portları tasarımda yeteri kadar değerlendirilmiş. Hatta ufak ama güzel bir detay olarak güç girişinin yan tarafta değil de arka tarafta olması çok güzel olmuş.

Monster Abra A7 V13.1 incelemesinde eleştirmek istediğimiz bir yer var. Kamera kısmında ise hemen hemen tüm bilgisayarlarda kullanılan standart kamera var. Buradan Monster dahil tüm üreticilere seslenelim, lütfen artık şu kamera kalitesini biraz daha arttırın. Giriş seviyesi bilgisayarlarda bu tarz kameraların kullanılmasını anlarız ama 15-20 bin TL verdiğimiz bilgisayarlardaki kameraların da biraz daha iyi olmasını bekleriz açıkçası. 720p ve 30 FPS’ten fazlasını hak eden bir kullanıcı kitleniz var.

Monster Abra A7 V13.1
Monster Abra A7 V13.1 İnceleme

Monster Abra A7 V13.1 Alınır mı?

Oyuncu bilgisayarları çeşit çeşit. Hatta sizler için her ay güncellediğimiz En İyi Dizüstü Bilgisayar Tavsiyeleri isimli içeriğimizde çeşit çeşit modelleri görebilirsiniz. İçerisinde birçok oyuncu amaçlı kullanılabilecek dizüstü bilgisayar mevcut. O liste içerisinde Monster Abra A7 V13.1’i görebilirsiniz.

Fiyat konusunda herkesin bütçesi değişkenlik gösterdiği için kesin alınır diyemiyoruz. Daha çok genel özelliklerine ve test sonuçlarına baktığımız zaman Monster Abra A7 V13.1’i alabileceğinizi söyleyebiliriz. Örneğin 3D Mark test sonuçlarına baktığımız zaman gayet iyi değerlerde FPS alıyor. Zaten oyun içi performanslarına da baktığımızda bunu rahatlıkla görebiliyoruz.

İçerisinde bulunan donanımların birçoğu oldukça iyi. Sadece RAM konusunda bir eksisinin olduğunu söyleyebiliriz. Fakat burada bizim gibi RAM kapasitesinin yetersiz olduğunu düşünen kullanıcılar için bırakılmış olan boş RAM slotu bu durumu biraz daha telafi ediyor. Aynı durum tabi M.2 SSD depolama kısmında da geçerli.

Eğer ki bütçeniz el veriyorsa ve bir oyuncu bilgisayarı arıyorsanız Monster Abra A7 V13.1 inceleme yapılması gereken bir oyun. Mutlaka aklınızın bir köşesinde bulunsun. Memnun kalmayacağınız bir durumun olacağını çok düşünmüyoruz.

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim MagniGame isimli siteyi oluşturdum. Artık burada beraberiz ve özgürüz!