Monster Pusat Virtual 7.1 Lite İnceleme

Oyuncu kulaklıkları günümüz oyuncularının en önemli aksesuarlarından birisi. Çünkü oyun içerisindeki rakiplerinizin hareketlerini anlık olarak doğru şekilde duymanız gerekli. Biz de bu standartlara uygun olan en iyi oyuncu kulaklığı modellerini her ay sizler için bir liste halinde hazırlıyoruz. Buna ek olarak donanım incelemeleri kapsamında tek tek inceleme şansımız da oluyor. Örneğin geçtiğimiz ay Logitech G335 Kablolu Oyuncu Kulaklığı incelemesini yapmıştık. Bugün de Monster Pusat Virtual 7.1 Lite oyuncu kulaklığını inceleyeceğiz.

Monster firmasını zaten bilmeyeniniz yoktur. Yurt dışına ihraç ettikleri oyuncu bilgisayarları, ekipmanları gayet güzel ve kaliteli. Hatta Monster ürünlerinden birisi olan Monster Abra A7 V13.1 model dizüstü bilgisayarı da bizzat incelemiştik. Bugün de konuğumuz bir süredir konuluşan Mosnter Pusat Virtual 7.1 Lite oyuncu kulaklığı oldu. Bu kulaklığa dair tüm görüşlerimizi -olumlu ve olumsuz- şeffaf bir şekilde sizlerle paylaşacağız. Şimdi dilerseniz önce kulaklığı inceleyelim, ardından da yorumlarımızı paylaşalım.

Kulaklık Rahat mı?

Monster Pusat Virtual 7.1 Lite modelinde 50 mm’lik sürücüler yer alıyor. Bu sürücülerden çıkan ses virtual 7.1 ile birlikte size daha iyi bir kalite ile sunuluyor. Yani 7.1 ses sistemi resmen kulaklığınızda yer alıyor. Bunun gibi piyasada birçok modek mevcut. Aslında güzel bir teknoloji. Monster’ın da bu teknolojiyi Pusat modelinde kullanması çok güzel olmuş.

Kulaklık kullanımında en önemli faktörlerden birisi rahat olması. Malum oyunlarda yarım saat oturup kalkmıyoruz. Daha uzun süreli oynadığımız oyunlarda eğer ki kulaklık kullanıyorsak o zaman kafamızın da rahat etmesi gerekiyor. Tabi bu da kulaklığın malzeme kalitesi ve tasarımı ile doğrudan alakalı. Monster Pusat Virtual 7.1 Lite modelinde bu kısımlar çok güzel düşünülmüş. Öncelikle kafa bandı kısmı esnek bir yapıda. Yani kafanız normal standartlara göre biraz daha iriyse hiç üzülmeyin, bu kısım esneme yaparak rahat etmenizi sağlıyor.

Kulaklık pedleri kısmında da malzeme kalitesi oldukça iyi. Kulağınızı çok sıkmayan yapısı uzun süreli kullanımlarda rahat etmenizi sağlıyor. Tabi kulaklığın rahatlığından bu kadar bahsettik, ağırlığından bahsetmemek olmaz. Çünkü kimse saatlerce kafasının üstünde çok ağır bir kulaklık taşımak istemez. Çok hafif olduğunu söyleyemeyiz. Aslında rakipleri ile neredeyse hemen hemen aynı diyebiliriz. 425 gram ağırlığa sahip olan Monster Pusat Virtual 7.1 Lite rahatsız etmiyor.

Monster Pusat Virtual 7.1 Lite inceleme
Monster Pusat Virtual 7.1 Lite İnceleme

Malzeme Kalitesi Nasıl?

Monster Pusat Virtual 7.1 Lite malzeme kalitesi açısından bakıldığı zaman oldukça iyi gözüküyor. Plastik malzeme kullanılmış olmasına rağmen metal parçalar ile de desteklenmiş. Yani kolay kolay kırılacak gibi değil.

Kulaklıklarda malzeme kalitesi açısından kullanıcıları en çok sıkıntıya düşüren iki kısmı var. Bunlardan ilki kulaklık pedleri. Genel olarak baktığımız zaman kulaklık pedleri suni deri olarak karşımıza çıkıyor. Bu kulaklıkta da yine aynı şekilde kulaklık pedlerini görüyoruz. Tabi belli bir zaman aşımından sonra bu kısımların hasar görmesi çok normal. Fakat bir de kulaklığın kablo kısmı var. Bu kısım kulaklık pedlerine göre aslında daha kritik bir önem arz ediyor. Çünkü kablo koptuktan sonra kulaklık kullanım dışı oluyor.

Monster Pusat Virtual 7.1 Lite modelinde örgü şeklinde kablo yapısı kullanılmış. Bildiğiniz üzere bu kablo türü standart plastik yapıdaki kablolara göre çok daha uzun süreli kullanıma sahip oluyor. Çünkü kopma şansı giderek azalıyor. Tabi örgü kablonun kullanılmış olması çok yerinde bir karar olmuş. Yeri gelmişken değinelim, bu kulaklığın kablosunun üzerinde bir adet kontrol mekanizması yer alıyor. Bu kontrol mekanizması ise sesi açıp kapatabilir, titreşim, mikrofon ve aydınlatma kısımlarının kontrolünü de bizzat manuel olarak yapabilirsiniz.

Tasarım Kısmında Neler Var?

Genel olarak siyah tonlarındaki bu kulaklığın kafa bandının üstünde yine siyah bir şekilde “Pusat” yazısını görüyoruz. Gayet karizmatik duruyor. Tabi bu kadar siyah içinizi karartmasın diye üzerine bir de RGB aydınlatma eklemişler. Kulaklığın çevresini saran RGB aydınlatmanın ortasında bir de Monster logosunu görüyoruz.

Örgü kablo türünün kullanıldığından bahsettik. Bu örgü kablo iki şekilde karşınıza çıkabiliyor. Bir düz siyah olarak bir de yeşil ve siyah iç içe geçmiş olarak. Sizin için çok önemli bir durumsa kulaklığı almadan önce kutusunu açıp bakmanızda fayda var.

Kulaklık pedleri suni deriden yapılmış. Gayet kaliteli bir görünüm kazandırmış. Taktığınız zaman kulağınızı da saran bir yapısı var. Tabi bu dışarıdan seslerin gelmesini engelliyor. Zaten bu da oyuncuların en çok istedikleri şeylerden birisi. Fakat suni deri ile kaplanmış olan kulaklık pedleri özellikle yazın sıcak bölgelerde bulunanları olumsuz yönde etkileyebiliyor. Yaz döneminde sıcak bölgelerde yaşayan oyuncular eğer ki bu tarz bir kulaklığa sahipse daha az terlemek için kulak içi kulaklıkları tercih edebilirler. Fakat bu durumu yok sayarsak oldukça iyi bir ped yapısına sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Kulaklığın mikrofon kısmında da yine bir aydınlatma kullanılmış. Yeşil olarak yanan bu ışık size mikrofonun açık mı yoksa kapalı mı olduğunu gösteriyor. Özellikle oyunlarda bazı anlarda sessiz kalmanız gerektiğinde arkadaşlarınızı trollememek adına güzel bir detay olmuş.

Monster Pusat Virtual 7.1 lite
Monster Pusat Virtual 7.1 Lite İnceleme

Kulaklığın Artıları ve Eksileri Neler?

Öncelik ürün tasarım anlamında oldukça şık. Siyah tonların hakim olduğu tasarımın kendine has bir albenisi var. Kafa bandında yer alan Pusat yazısı çok şık durmuş. RGB aydınlatma da gayet güzel duruyor. Kimi oyuncular kulaklıkta RGB detayını gereksiz olarak görüyor. Çünkü kulaklığı zaten taktığımızda bu ışıkları görmüyoruz. Hatta oyun seslerine kendimizi o kadar çok kaptırıyoruz ki bırakın kulaklık üstündeki RGB aydınlatmayı etrafta olup bitenden bile haberimiz olmuyor. Fakat RGB seven oyuncular için güzel bir detay olmuş. Ama illa ki RGB detayları olacaksa o zaman logosunda olmasını tercih ederiz. Bu kulaklıkta logonun etrafındaki çerçevede RGB aydınlatma varken logoda olmaması biraz eksik kalmış gibi.

Kulaklığın kablosunun örgü şekilde olması uzun süre kullanabileceğiniz anlamına geliyor. Çünkü plastik yapıda üretilen kulaklık kabloları zamanla zarar görebiliyor ve kopma gibi sorunlar yaşanabiliyor. Monster bu noktada güzel bir önlem almış. Kullanıcılarının bu ürünü uzun süre kullanmasını hedeflemiş.

Bu kulaklığın teknik detaylarından bahsederken hiç değinmediğimiz bir nokta vardı. Onu özellikle buraya sakladık. Son zamanlarda piyasaya çıkan bazı kulaklıklarda titreşim detayını görmeye başladık. Açıkçası bize göre çok mantıklı bir hamle değil. Gamepad üzerinde bulunan titreşimler oyun oynarken her ne kadar güzel bir his uyandırsa da kulaklıkta titreşim hamlesi o kadar da mantıklı olmamış. Tabi bu kullanıcıdan kullanıcıya göre değişecek bir durum. Fakat bize göre gereksiz bir hamle olmuş. Bunun yerine daha farklı alanlara odaklanılabilir ya da fiyatı biraz daha düşürülebilirdi.

Son değinmek istediğimiz kısım kulaklığın ağırlığı. Az önce de bahsettik, ortalama kulaklık ağırlıkları zaten 300-400 gram civarında oluyor. Monster Pusat Virtual 7.1 Lite modeli de bu şekilde. Kafanızı ağrıtmıyor, sıkmıyor. Rahatlık konusunda gayet iyi bir tecrübe sunuyor. Fakat daha hafif kulaklık kullanmak isterseniz o zaman Logitech G335 oyuncu kulaklığını deneyebilirsiniz. Çünkü o kulaklık sadece 240 gram ağırlığında. Fakat o kulaklık da Monster’a göre çok plastik bir gövdeye sahip. Pusat ise metal malzeme ile desteklendiği için daha sağlam bir hissiyat uyandırıyor.

Monster Pusat Virtual 7.1 lite oyuncu kulaklığı
Monster Pusat Virtual 7.1 Lite İnceleme

Monster Pusat Virtual 7.1 Lite Oyuncu Kulaklığı Alınır mı?

Alınır mı alınmaz mı demeden önce kafanızı karıştırabilecek bir soruya cevap verelim. Kulaklığın adında geçen Lite sürüm nedir? Kulaklığı almanıza bir engel midir? Aslında değil. Lite ibaresi geçen ürünler genelde asıl sürümde kullanılan tüm özelliklere erişim sağlamıyor. Yani gerek kulaklıkta olsun, gerek telefonda olsun ya da diğer teknolojik cihazlarda olsun eğer ki içerisinde Lite ibaresi geçiyorsa o zaman asıl sürüme göre daha kısıtlı bir erişim sağlandığını gösterir.

Fakat Monster Pusat Virtual 7.1 Lite için bunu tam olarak diyemeyiz. Çünkü oldukça kaliteli bir kullanım sunuyor. Yani kulaklığı kullanmaya başladığınız zaman Lite olup olmadığını anlamanız pek mümkün değil. Yani bu kısım sizde olumsuz bir etki yaratmasın.

Şimdi gelelim asıl sorumuza. Monster Pusat Virtual 7.1 Lite oyuncu kulaklığı alınır mı? Bize göre alınır. Çünkü malzeme kalitesi ve sunmuş olduğu kullanım kalitesi oldukça iyi. Tabi yerli malı olması da ürünü almak için biraz daha teşvik ediyor. Ama burada asıl etkileyici olan kısım ürünün fiyatı. Biz bu içeriği hazırladığımız sırada ürünün resmi internet sitesindeki satış fiyatı 529 TL olarak gözüküyordu. Bu fiyata böyle bir kulaklığa sahip olmak gerçekten çok iyi.

Yani genel olarak bakacak olursak ürün aslında tam bir fiyat performans ürünü. Eğer ki oyuncu kulaklığı almayı düşünüyorsanız mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz. Hatta bu ürüne ek olarak En İyi Oyuncu Kulaklığı Tavsiyeleri listemizi de inceleyebilirsiniz. Orada da farklı fiyat segmentinde farklı markalara ait kulaklıkları da bulabilirsiniz.

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim MagniGame isimli siteyi oluşturdum. Artık burada beraberiz ve özgürüz!