NBA 2K23 – İnceleme

NBA 2K23 o kadar güzel bir giriş yaptı ki hayatıma, oyun beni çocukluk yıllarıma, Michael Jordan’ın efsane olduğu dönemlere götürdü. Yaklaşık bir ay önce piyasaya çıktı ama incelemek ancak bugüne nasip oldu. Neden geciktin diye sorabilirsiniz. Oyunu öyle detaylı, öyle güzel yapmışlar ki inceleme yapacağım diye resmen oynamadan duramadım. Bugün yazarım, yarın yazarım derken bir ay geçmiş. Her neyse, şimdi geçelim basketbola doyacağımız NBA 2K23 oyun incelemesine.

İncelemeye başlamadan önce ufak bir bilgilendirme yapayım. Ben henüz ortaokula gittiğim dönemlerde basketbola ilgi duymaya başladım ve o tarihlerde de Michael Jordan şampiyonluk yüzüklerini teker teker parmağına takıyordu. Yani bizzat o dönemlere şahit oldum. Geceleri ailemden gizli bir şekilde uyanır, Chicago Bulls maçını izler, ardından da sabah yeni kalmış gibi yapıp okula giderdim. Yani bu incelemenin yeri bende ayrı. Ve sırf bu nedenle oyunun standart sürümü yerine Michael Jordan Edition versiyonunu mercek altına aldım. Yani inceleme içeriğinde Jordan hakkında yazdığım kısımlar oyunun özel versiyonunda geçen kısımları anlatıyor olacak. Sonra standart sürüm alıp vay bunlar bende yok, kandırıldım demeyin.

NBA 2K23 – İnceleme

Jordan’ın Macerasına Konuk Oluyoruz

NBA 2K23 oyununun Michael Jordan Edition sürümü ile incelemeye başlamak istiyorum. Dedim ya, benim için çok özel bu. 2023 yılında forma numarası efsaneleşmiş isim Michael Jordan ile anlaşan 2K ona özel bir kısım yapmış. Oyun içerisinde Jordan Challenge olarak geçiyor. Peki nedir bu Jordan Challenge?

Bu bölüme girdiğiniz zaman gerçek NBA tarihinde Michael Jordan’ın efsaneleşmesini sağlayan anları yeniden canlandırıyoruz. İlk olarak 1982 yılında Michael Jordan’ın yıldız olarak doğmasını anlatan bir bölüm karşımıza çıkıyor. North Carolina Tar Heels & Georgetown Hoyas takımlarının arasındaki maç ile başlıyor. Yani Chicago Bulls öncesindeki döneme de yer veriyor oyun. Tabi tek tek bütün maçlarını ya da maçların tamamını oynamıyoruz. Bunlar görevlere göre değişiyor. Örneğin “Maçı kazan”, “16 sayı fark at”, “15 rebound al” gibi görevler veriliyor. Bazen de tek bir şutlu görevlerimiz oluyor. Ama o tarihi anları NBA 2K23 oyunu ile beraber tekrar yaşamak inanılmaz güzel oluyor.

İyi tamam da biz bu görevleri tamamladığımızda 2K bizi gelip tebrik mi edecek? Hayır tabi ki. Bazı ödüller sizi bekliyor olacak. Bu da oyun içerisinde kullanabileceğiniz bazı özel Jordan ürünleri. Açık söyleyeyim ben oyunlarda kozmetik olayına çok takılmam, keza bunda da takılmadım. Benim için oyunda Jordan ürünleri olmuş ya da olmamış çok önemli değil. Ama NBA 2K23 bence Jordan Edition ile daha güzel. Yani sırf o anları yeniden yaşayabilmek için buna değer, sonunda bir ödül olmasına gerek yok.

Daha Gerçekçi Efektler

Bu kısımda 2K gerçekçiliği arttırmak için oyunculara iki farklı seçenek sunmuş. Ya günümüzdeki kaliteli grafiklerle oynuyorsunuz ya da o dönemin teknolojisine gidip nostaljik bir filtre ile oynuyorsunuz ki bence bu filtre fikrini kim ortaya attıysa maaşına zam yapılmalı, harika bir fikir. Ben iki türlü de denedim. Evet filtreyi kaldırdığımız zaman inanılmaz bir görüntü kalitesi bizi bekliyor ama filtre ile de oyun daha anlamlı bir hale geliyor. Bu arada görüntü kalitesi demişken PlayStation 4 ve PlayStation 5 arasında da ciddi anlamda kalite farkı var, akılınızda bulunsun.

Bu arada NBA 2K23 Michael Jordan Edition’da sadece maçlara çıkmıyoruz. Ara kısımlarda Netflix’te yayınlanan The Last Dance’i andıran röportajlar da oyunda yer alıyor. O dönemde Jordan il birlikte ya da ona karşı forma giyen isimlerin düşüncelerine de yer verilmiş. Bu da oyunun kalitesini ciddi oranda artırmış.

NBA 2K23 - Jordan
NBA 2K23 – İnceleme

MyCareer – Bir Basketbol Oyunundan Daha Fazlası

NBA 2K23 bu sene bir basketbol oyunu olmaktan çıkmış resmen bir yaşam simülasyonuna dönmüş. Normalde bir basketbolseverin NBA oyunundan beklentisi ne olur? Maç yapayım, takım kurayım, kariyer yapayım falan filan. Ama 2K bu sene işleri çığrından çıkarmış. Yapmadığımız şey yok. Bunlardan bazılarını NBA 2K22’de de yaptık tabi ama bu sene kariyer modu kısmında yok yok.

Kariyer modunda MP kod adına sahip karakterimiz NBA’de draft ediliyor. Hemen kısa bir bilgi, aslında draft edilmiyoruz, MyCareer modunda oynamak istediğimiz takımı direkt olarak seçiyoruz. Ama o draft edilme sahnesinin bir animasyonu var tabi. Hatta beni şok etti. Normalde takımın seçtiği oyuncu anons edilir, alkış kıyamet kopar biz de harika övgülerin arasında kariyerimize başlarız ya, işte onun tam tersini yapmışlar.

Draft edildiğimiz yani seçtiğimiz takımın bizi seçtiği anons edildikten sonra büyük bir yuhlama ile karşı karşıya kalıyorum. Çünkü takım taraftarları Shep Owens isimli oyuncuyu istiyor. Ama artık çok geç, ben kapak attım bile derken daha oyuna başlamadan ikinci şoku yaşıyorum. Ahmet Çakar, Rasim Ozan Kütahyalı gibi isimlerin olduğu programda bana gelen eleştiriler cidden bir ara oyunu kapattıracaktı bana. Ama bir an geri çekilip bakınca harika bir hikayenin beni beklediğini gördüm. Çünkü bu hikayeye göre istenmeyen adam olarak başladığım oyunda taraftarları kendi tarafımıza toplamaya çalışacaktım.

İstenmeyen Adam!

NBA 2K23 MP karakterini yarattıktan sonra demiş ki “Alıcam bunu, binicem üstüne, vurucam kırbacı, vurucam kırbacı!”. Sıfır şaka. Gerçekten böyle yapmış. Daha bismillah demeden yemediğimiz laf, almadığımız olumsuz yorum kalmadı. Hele ki ilk maça çıktığımda “Noluyor ya” dedim. Sanki ben rakip takım oyuncusuyım da bizim taraftarların anasına, bacısına sövmüşüm gibi. Bi sahaya inip dövmedikleri kaldı.

Her neyse, böyle bir ortamda işlerin altından tek başıma kalkamam tabi. Sağ olsun sevgilimin menajerim olduğu bir iş takımı sayesinde görevden göreve gidiyorum. Amaç kısa: taraftarın sevgisini kazanmak. Kolay mı? Kolay aslında ama bunu zorlaştıran bazı sebepler var ki uzun bir süredir benim gibi NBA 2K serisine saatlerinizi harcadıysanız bazen sıkabiliyor. Çünkü bu istenmeyen adam imajını ortadan kaldırmak için sadece sahaya çıkıp maç kazanmamız yetmiyor.

İstenmeyen adam adam imajından çıkmak için neler yapmadım ki? (Hala daha devam ediyorum, bitiremedim). Mesela bir vegan hotdog satıcısının dükkan açmasına yardım ettim. Gittim NBA oyuncusu olarak şehirde adamın broşürlerini dağıttım ya. Sonra iki kaykaycı arkadaşın kaykaylarını almak için şehirde kaykayla kaydım, çeşitli hareketler yaptım. Asla benim tarzıma hitap etmeyen bir moda tasarımcısının ürünlerinin tanıtımını yaptım. Rap yaptım ya rap! Yani basketbolcu olmak dışında neredeyse her şeyi yaptım. (Yapmaya da devam ediyorum, kısmetse albümüm çok yakında tüm müzik marketlerde.)

NBA 2K23 - MyCreer
NBA 2K23 – İnceleme

Grafikler, Sesler, Animasyonlar ve Oynanış

Şimdi bu hikayeli kısmı geride bırakıp biraz da teknik kısımlara değinelim. İlk olarak grafiklerle başlamak istiyorum. İlk bilgisayar oyununu 1997 yılında oynamış birisi olarak bilgisayar oyunlarının bu kadar geliştiğini görmek gerçekten çok güzel bir duygu. Yeni nesil oyuncular zaten iyi grafiklerle oyun oynamaya başladı ve aynı şekilde devam ediyor. Kendi jenerasyonumda olan oyuncular ise köşeli omuzlardan, balon kafalardan şimdi alındaki ter detayına kadar geldi. Muazzam bir şey. NBA 2K23 oynarken (Michael Jordan Edition hariç) yüksek görüntü kalitesine sahip olduğu için oldukça etkilendim. Harika bir çalışma yapılmış.

Oyun içerisindeki sesler de yine oldukça güzel. Taraftarların tepkisini iliklerinize kadar hissediyorsunuz ki az önce bahsettiğim gibi ilk aşamada istenmeyen adam olduğunuz için biraz ağrınıza gidebilir. Ha şunu da söyleyeyim öyle NBA 2K22 ile NBA 2K23 arasında da inanılmaz farklar yok ses konusunda.

Oyun içi animasyonları da gayet güzel. “Küçüksün”, “Night Night” gibi bildiğimiz NBA oyuncularının animasyonları da oyuna ayrı bir hava katmış ama ben nedense en çok bu oyunun görmekten zevk aldıkları “yeşil” animasyonunu sevdim. Kanatlanmış yeşil animasyon için bence RedBull sponsor olabilirdi.

Oyunun oynanışına bakacak olursak son derece keyifli. Sanırım 2K serisinde en çok keyif aldığım NBA oyunu NBA 2K23 oldu. Gerçekten çok güzel. Sadece yine az önce söylediğim gibi basketbol hariç incik cıncık bir sürü şeyle uğraşmak biraz can sıkabiliyor.

NBA 2K23 - MP
NBA 2K23 – İnceleme

NBA 2K23 Satın Almaya Değer mi?

Şimdi her zaman söylediğim gibi bu aslında bütçe meselesi. Çünkü oyun ucuz değil. Oyunu Steam üzerinden satın almak isterseniz standart sürümü 699,00 TL’den satılıyor. Fakat Michael Jordan Edition versiyonunu almak isterseniz biraz daha harcama yapmanız gerekiyor. Çünkü 1.099,00 TL’lik bir fiyat etiketine sahip.

Bu fiyatları bir kenara bırakarak oyunu değerlendirmek daha doğru olur. Fiyatlar harici bakacak olursak oyun harika bir oyun ve mutlaka oynamanız gerekiyor. Çok keyif alacağınız kesin. Az önce de belirttiğim gibi NBA 2K23 benim bu zamana kadar oynadığım en iyi basketbol oyunu. O nedenle açık yüreklilikle söyleyebilirim ki bu oyun satın almaya değer (işin içine parayı katmadan söylüyorum bunu).

Ya güzel kardeşim iyi hoş da bu oyun beleşe değil, ona göre söyle, alalım mı almayalım mı derseniz cevap vereyim. Paranız varsa alın, yoksa zorlamayın. Ya da tek atımlık kurşununuz varsa NBA gibi, F1 gibi, FIFA gibi sezonluk oyunları oynamak yerine Red Dead Redemption 2, God of War, Assassin’s Creed, Hogwarts Legacy gibi daha uzun soluklu oyunlara paranızı harcayın. En azından bir sezon sonra “Aaaaa bunun takımlarının güncellenmiş hali çıkmış” demezsiniz.

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim MagniGame isimli siteyi oluşturdum. Artık burada beraberiz ve özgürüz!