Oyuncu Koltuğu Satın Alma Rehberi
  1. Ana Sayfa
  2. Satın Alma Rehberi

Oyuncu Koltuğu Satın Alma Rehberi

+ -

Oyuncu koltukları oyuncular için vazgeçilmez aksesuarlardan birisi. Saatlerce oyun oynadığımız bilgisayar karşısında konforlu olmak son derece önemli. Bu hem konfor açısından hem de sağlık açısında. Çünkü saatlerce üzerinde oturacağınız koltuğun kalitesi tahmin ettiğinizden daha da etkili. Biz de bunu bildiğimiz için sizlere oyuncu koltuğu satın alma rehberi hazırladık. Bu sayede bir oyuncu koltuğunu satın almadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğreneceksiniz.

Bu içerikte yer alan maddelerin her biri çok önemli. O nedenle dikkatle okumanızı tavsiye ederiz. Çünkü oyuncu koltukları maalesef ki ucuz değiller. Kalitesiz bir ürünü ucuz diye almak yerine daha kaliteli bir ürünü tercih etmeniz aslında bütçenizi daha az zorlayacaktır. Çünkü kalitesiz bir ürünü aldıktan bir süre sonra yeni bir oyuncu koltuğu satın almak isteyebilirsiniz. Böyle şeylerin olmaması için her maddeyi mutlaka dikkatlice okuyun. Şimdi hazırsanız başlayalım.

Oturacağınız Yer Kaliteli Olmalı

Bilgisayar oyuncuları genelde bir kez bilgisayarın başına geçtiğinde uzun süre kalkmadan oyun oynuyor. Uzun süreli oturuşlar da sırt ağrıları, anatomik bozukluklar, bel fıtığı hatta ölü popo sendromu gibi rahatsızlıklara neden olabiliyor. Evet, yanlış okumadınız, ölü popo sendromu. Literatürde geçen adı bu. Nedir bu diyebilirsiniz. Popo kaslarımız yani gluteal kaslar pelvesi destekler ve vücudu doğru duruşta tutar. Fakat uzun süreli oturuşlarda maalesef ki popo kaslarımız bunu nasıl yapacağını unutur. Unutsa ne olacak demeyin sonuçları cidden çok ağır olabilir. Hareketlerinizin kısıtlandığını görmek istemezsiniz.

Her neyse konumuza geri dönelim. Bu tarz sağlık problemlerinin oluşmaması için oturduğunuz yerin kaliteli olması gerekiyor. Burada da bilmediğiniz tabirler karşınıza çıkabilir. Örneğin sertlik düzeyi. DNS cinsinden ölüçülüyor. 60 DNS uzun süreli kullanımlar için oldukça yeterli bir derece. Satın alırken buna mutlaka dikkat edin.

Oyuncu koltuğu satın alma rehberi içerisinde bir diğer tavsiyemiz ise oturacağınız yerin akıllı sünger teknolojisine sahip olması. Artık her şeyin başına “akıllı” sıfatı geliyor biliyoruz ama gerçekten bu çok önemli. Malum hepimizin kalça yapısı birbirinden farklı. Oturduğunuz yerde bulunan akıllı süngerlerin kalça yapınıza uygun bir şekil alması sağlığınız açısından oldukça önemli. Çoğu iyi oyuncu koltuğunda bu teknoloji kullanılıyor. Mutlaka buna dikkat edin, tahta gibi yere oturmak istemezsiniz.

oyuncu koltuğu satın al

Kaplama Malzemesine Dikkat

Yine uzun süreli oturuşlarda konforunuzu etkileyecek bir durum daha var. O da kullanılan kaplama malzemesi. Bu aşamada suni deri, deri, kumaş gibi birçok farklı malzeme karşınıza çıkacaktır. Sorun ne diye sorarsanız, yakması, terletmesi diyebiliriz.

Malum %100 deri kaplama bir süre sonra özellikle yazın artık kalça bölgenizin fazla terlemesine neden oluyor. O nedenle %100 deri kaplama olması çok da mantıklı olmaz. Kumaş kaplamalı ürünlerde ise temizlik açısından sorun yaşayabilirsiniz. Eğer bir şeyler içerken genelde döküyorsanız kumaş kaplamalı ürünlerden uzak durun. Bir süre sonra ortada duran içecek lekesi canınızı sıkabilir.

Peki nasıl bir malzeme kullanılmalı. Oyuncu koltuğu satın alma rehberi sayesinde bunu da sizlere öğreteceğiz. Oturacağınız alanın yüzdesel olarak en düşük kısmı hakiki deri olmalı. %5’e kadar tölere edilebilir. %70-75’lik alan PU deri olarak geçen suni deriden olmalı. Bu da özellikle yazın oluşabilecek terleme sorununu ortadan kaldıracaktır. Kalan %15-20’lik bölüm ise polyester olmalıdır. Tabi seçeceğiniz ürünün kaplama malzemesi yırtılmalara ve çatlamalara da dayanıklı olmalı.

Boy – Kilo Desteği Çok Önemli

Oyuncu kolduğu satın alma rehberi içerisinde belki de rahatınızı ve sağlığınızı en çok etkileyecek maddelerden birisi de boy ve kilo desteği. Genel olarak ülkemizde istisnalar dışında boy ortalaması belli. Fakat bazı oyuncular çok uzun ya da çok kısa olabilir. Veya çok ağır da olabilir. İşte seçeceğiniz oyuncu koltuğunun buna destek vermesi gerekiyor.

Hemen hemen her marka piyasaya sürmüş oldukları oyuncu koltuklarının ürün açıklamalarında boy ve kilo desteklerini mutlaka yazarlar. Piyasa geneline baktığımız zaman ortalama olarak 2.00m ve 120-140kg ağırlığa destek verdiklerini görürüz. Mesela 2.00m’den uzun olan oyuncular bu tarz koltukları alsalar bile eklem yerlerinde yaşanacak olan ekstra kıvrılmalardan dolayı biraz daha rahatsız olabilirler. Fakat uzun oyuncular üzülmesin, 2.10m’ye kadar destek veren markalar da var.

Ağırlık kısmında ise yapacak bir şey yok. Tabi ki ürün açıklamasında yazan kilo firmanın kendisini garantiye almak istediği miktar. Fakat yine de ilk yapmanız gereken sağlıklı bir hayata başlamak ve biraz kilo vermek olmalı. Çünkü unutmayın, oyun oynarken saatlerce hareketsiz kalabiliyoruz ki bu da sağlığımız açısından hiç de iyi değil.

corsair oyuncu koltuğu

180 Derece Yatması Gerekir mi?

Oyuncu koltuklarının en güzel yanlarından birisi arkaya doğru oldukça yaslanabilmeniz. Bazı oyunlarda her ne kadar koltuğun ucunda da otursak diğer zamanlarda arkamıza yaslanıyoruz. Hatta oyun oynamak yerine Twitch üzerinden yayın izlerken ya da bir şeyler okurken arkamıza olabildiğince yaslanıyoruz. Bu tamamen konfor açısından önemli.

Bu aşamada bazı oyuncu koltuklarının 180 dereceye kadar arkaya yaslanma desteği verdiğini görüyoruz. Peki bu ne kadar gerekli? Aslında bize sorarsanız 180 derecelik yaslanma desteği tamamen şov için yapılmış bir şey. Çünkü 180 derecelik açıda artık sırt üstü uzanıyoruz. Peki buna ne gerek var? Zaten sırt üstü uzanmak istesek neden yatağa uzanmayalım? Ya da şöyle soralım, neden oyuncu koltuğu üzerinde yatma gereksinimi duyuyoruz?

Dedik ya tamamen şov. 120-130 derecelik bir açı sayesinde zaten geriye doğru gayet yatmış oluyorsunuz. O nedenle oyuncu koltuğu satın alma rehberi içerisinde 180 derecelik yatma açısının çok bir öneminin olmadığını 120-130 derecelik bir açının yeterli olacağını savunuyoruz. Ve kabul edelim, o kadar yaslandıktan sonra hepimiz ayaklarımızı bilgisayar masamıza uzatıyoruz.

Yastık Destekleri Sayesinde Daha Fazla Konfor

Bir oyuncu koltuğu satın almak istediğiniz zaman araştırmalarınız sırasında göreceksiniz ki bazı oyuncu koltukları size bel ya da boyun yastığı da hediye ediyor. Bu tabi ki yine konfor açısından olduğu kadar sağlık açısından da önemli.

Aslında oyuncu koltukları özellikle bel bölgesinde belirli bir kavise sahip. En azından iyi modellerde bu mevcut. Fakat anatomik yapılarımız farklı olabileceği için ekstradan bir bel yastığına ihtiyaç duyabiliriz. Aynı şekilde boyun kısmında da yine bir yastık biraz daha doğru şekilde oturmamızı sağlayacağı gibi bizi boyun ağrılarından da kurtaracaktır.

Dedik ya bazı modellerde her ikisini de hediye olarak veriyorlar. Bazıları sadece bel ya da kafa yastığı veriyor. Bazıları da IKEA mantığında ilerleyip “Onu aldıysan bunu da satın al” diyerek ek şeyler sunuyor. Eğer ki aldığınız modelde yastık yoksa ya da bir tane ise üzülmeyin. Çok pratik bir çözümü var. Artık marketlerde bile bulabileceğiniz araç içi boyun yastıkları var. Bu yastıklardan alarak hem belinize hem de boynunuza bir destek oluşturabilirsiniz. Oyuncu koltuğu satın alma rehberi gördüğünüz gibi size ekonomik çözümler de sunuyor.

corsair oyuncu koltukları

Ayarlanabilir Kolçaklar Kollarınıza Destek Olacak

Oyuncu koltuklarının bir başka güzel yanı ise ayarlanabilir kolçaklara sahip olması. Bu noktada da markadan markaya, modelden modele farklılıklar olduğunu görebiliyoruz. Peki ama hangisini tercih etmek daha mantıklı olacaktır?

Oyuncu koltukları piyasaya ilk çıktığında önce aşağı yukarı yönlü kolçaklar karşımıza çıktı. Daha sonrasında ileri ve geri giden bir özellik eklendi. Şimdi ise birçok oyuncu kolduğunda sağa sola hareket edebilen kolçakları da görür olduk. Burada aslında bizim tavsiyemiz hepsine sahip olan bir oyuncu koltuğunu seçmeniz olacaktır. Çünkü kolçak kısımları masanızın boyutuna göre ya da sizin klavye & mouse tutuş özelliğinize göre ayarlanmalı. Bu sayede hem daha çok rahat edebilirsiniz hem de maksimum performans sağlayabilirsiniz.

Bilinmeyen Markalardan Uzak Durun

Oyuncu koltuğu satın alma rehberi içerisinde her satın alma rehberinde olduğu gibi yine kaliteli markaları tercih etmenizi tavsiye edeceğiz. Marka takıntılı gibi olduk biliyoruz fakat yapacak bir şey yok. Adı sanı bilinmeyen markalardan ürün alıp pişman olmanızı istemiyoruz.

Bugün piyasa araştırması yaptığınız zaman MSI, HAWK, Asus, Razer, Corsair, Xdrive, Aerocool gibi markaların ürettikleri iyi oyuncu koltuklarının yanı sıra bilinmeyen birçok marka karşınıza çıkacak. Hatta bazı mobilya firmalarının da “oyuncu koltuğu” adı altında sıradan bilgisayar sandalyeleri satmaya çalıştıklarını göreceksiniz. Bu tarz firmalar genel olarak oyuncu ihtiyaçlarını göz etmeden ürünler ürettikleri için sonuçları da genelde hüsranla bitiyor. Bu şekilde aldığınız bir “oyuncu koltuğu” elinizde patladıktan sonra yeni bir koltuk alma gereksinimi duyuyorsunuz. O nedenle iki kere ücret ödemektense bir kerede güvenilir bir markaya ödeme yapmanız hem sağlığınız hem konforunuz hem de bütçeniz açısından daha mantıklı olacaktır.

oyuncu koltukları

Son Olarak Yapmanız Gerekenler

Oyuncu koltuğu görsellikten çok sağlığınızı ve konforunuzu etkilediği için ürünlerin tasarımlarına çok fazla önem göstermenize gerek yok. Hatta tasarım kısmı son dikkat etmeniz gereken nokta olmalı. Tabi ki aklınızı çelmek isteyen birçok marka tasarım konusunda dikkat çekici hamlelerde bulunabiliyor. Örneğin son dönemde çıkan oyuncu koltuklarında hoparlör, ses uyumlu RGB aydınlatma gibi ekstralar yer alıyor. Hadi ama koltuktan müzik dinlemek de nedir? Zaten oyuncu kulaklıklarımız bunun için yeterli değil mi? Ayrıca zaten üzerinde oturduğumuz bir koltuğun RGB aydınlatmaya da sahip olmasına gerek yok diye düşünüyoruz.

Asıl yapmanız gereken ise tercih ettiğiniz oyuncu koltuğunu imkanlar dahilinde bizzat denemeniz. Deneyerek bir ürün almanız daha sağlıklı olacaktır. Çünkü dedik ya herkesin anatomik yapısı farklı. Bu da sağlığımızı doğrudan etkileyen bir şey olduğu için tecrübe ederek almak en mantıklısı olacaktır. Ama işinizi biraz kolaylaştırmak adına MagniGame’i takip edin. Çünkü sizler için en iyi oyuncu koltuğu modellerinin olduğu bir liste hazırlayacağız. Sürekli güncelleyeceğimiz bu listeyi web sitemizden takip edebilirsiniz.

Oyuncu koltuğu satın alma rehberi isimli içeriğimiz burada sona eriyor. Peki siz bir oyuncu koltuğunda hangi özelliklere önem veriyorsunuz? Yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim M4gniGame isimli siteyi oluşturdum.

Yorum Yap