1. Anasayfa
  2. Donanım

PC İçin En İyi Gamepad Önerileri – 2023

PC İçin En İyi Gamepad Önerileri – 2023

Oyun dünyasında kendinizi kaybetmek için ihtiyacınız olan tek şey doğru gamepad! Özellikle spor oyunlarında ve yarış oyunlarında ciddi bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkıyor. Ben de PC oyunculuğunuzun bir adım ötesine geçmek ve oyun deneyiminizi mükemmelleştirmek için en iyi gamepad önerileriyle karşınızdayım. Bu harika gamepad’ler, sizi oyunların içine çekmek için tasarlandı. Ergonomik tutuşları, tuşlardaki hassasiyetleri ve akıcı performanslarıyla size kontrolün anahtarını veriyorlar. Artık NBA, FIFA, F1 gibi oyunları oynarken daha rahat edeceksiniz. İşte, PC için en iyi gamepad önerileri listesi! Şimdi siz de rahatlayın ve oyun dünyasının tadını çıkarın!

Başlamadan önce kısa bir açıklama yapmak isterim. Listede bulunan ürünlere daha çok fiyat/performans odaklı baktım. Normal şartlarda bu listede yer alan gamepadlerden daha ucuzlarını da rahatlıkla bulabilirsiniz. Fakat bilinmedik bir markanın gamepad’ini sırf ucuz diye alıp çile çekeceğinize daha güvenilir ve kaliteli modellere yönelmek cebiniz için daha iyi olur. Yani en iyi gamepad önerileri listesinde çok ucuz ve bilinmedik markalara ait modelleri bulamayacaksınız. Bu açıklamayı da yaptıktan sonra şimdi geçelim listemize.

Razer Wolverine V2 Chroma

PC İçin En İyi Gamepad Önerileri

Razer oyuncular için her konuda olduğu gibi gamepad konusunda da oldukça iddialı. Çıkarmış olduğu Wolverine V2 Chroma model gamepad birçok oyuncunun hayallerini süslüyor desem yeridir. İlk aşamada Xbox Series X|S için üretilmiş gibi dursa da platform desteği bu kadarla sınırlı değil. Wolverine V2 Chroma gamepad Xbox Series X|S’in yanı sıra Xbox One ve PC platformlarını da destekliyor.

Alıştığımız üzere siyah bir tasarıma sahip olsa da buna ek olarak bir de beyaz modelini piyasaya sürdüler. Tam bir tasarım harikası. RGB hayranlarını sevindiren aydınlatma detayı bu gamepad üzerinde var. Birçok gamepad üzerinde bu tip aydınlatmaları görmüyoruz. Bana sorarsanız çok da gerekli değil, ben bu konuda tasarımdan çok kullanışa bakıyorum. Ama RGB tutkunlarını kendisine çekecektir.

Standart gamepadlere göre üzerined 6 farklı tuş daha bulunuyor ki bunları dilediğiniz gibi özelleştirebiliyorsunuz. Bunların 2 tanesi üst kısımda, 4 tanesi ise arka kısımda. Evet doğru okudunuz, arka kısımda. Ama bana kalırsa bu gamepad’in en büyük farkı özellikle FPS oyunlarında kendisini gösteriyor. Malum SMG ve shotgun gibi silahlar ayrı bir hassasiyete, keskin nişancı silahları ise ayrı bir hassasiyete sahip. Çıkarılabilir tuşları uygun olanıyla değiştirdiğiniz zaman seçtiğiniz silaha göre hassasiyete kavuşuyorsunuz ki bence bu harika bir özellik. Tüm bu özellikleri üst üste koyduğumuzda Razer Wolverine V2 Chroma kesinlikle en iyi gamepad önerileri listesi içerisinde yer almayı hak ediyor.

DualShock 4 V2

PC İçin En İyi Gamepad Önerileri

PC için en iyi gamepad önerileri listesi içerisinde yer alan DualShock 4 V2 aslında hemen hemen herkesin aşina olduğu bir gamepad. PlayStation 4 ile birlikte aktif olarak kullandığımız ve nereden baksanız 6-7 yıl kadar geçmişi olan bir gamepad. E bu kadar eski bir ürünün burada ne işi var? Tabi ki kalitesinden kaynaklı.

Normal şartlarda PlayStation özelinde kullanılabilen bu gamepad artık PC’lerde de sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Bugün piyasada birçok farklı markanın bu modelden esinlenerek (!) ürettiği gamepad mevcut. Fakat hiçbiri orijinali gibi kaliteli değil. Hatta bazı internet sitelerinde “Yenilenmiş” ibaresini görebileceğiniz orijinal gamepadler de bulunuyor ama çok da tavsiye etmem. Yenilemişten kasıt aslında “Abi biz bunu bir şekilde elde ettik, içerisinde bozulan parçaları değiştirdik, temizledik ve tekrar satıyoruz.” demek gibi bir şey aslında. Ama nereden bileceğiz yenilenirken orijinal parça kullanıldığını? Bunun yerine bence gidip sıfır ürün almak daha mantıklı olacaktır.

Xbox modellerine özel olarak üretilen gamepadlere göre tabi ki daha standart, alışık olduğumuz tuş yapısına sahip olması bazı kullanıcılar için avantaj olabilir. Ayrıca PlayStation 5’in çıkması ile birlikte fiyatları da çok olmasa da bir nebze düştü diyebilirim.

Logitech F710

Logitech F710 gamepad
PC İçin En İyi Gamepad Önerileri

PC İçin En İyi Gamepad Önerileri listesi içerisinde bir efsane ile karşı karşıyayız. Belki 10 yıllık bir efsaneden bahsediyorum sizlere. Abisi olarak tanımlayabileceğim model kablolu versiyonuydu fakat daha sonrasında F710 adıyla kablosuz bir şekilde karşımıza çıktı. Ve doğal olarak kablosuz olduğu için de daha çok sevdik.

Logitech F710 biraz PlayStation biraz da Xbox kırması bir gamepad aslında. USB ile bilgisayarınıza bağladıktan sonra rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Açıkçası ben hala kendi bilgisayarımda Logitech F710 kullanıyorum ve hala çok memnunum. 2 adet kalem pille çalışıyor ve bu piller uzun süre idare ediyor. Hatta dandik pil takmak yerine Duracell gibi uzun ömürlü pilleri tercih ederseniz en son ne zaman pil taktığınızı bile unutabilirsiniz.

Uzun süreli kullanımlarda parmaklarınızda herhangi bir ağrıya neden olmuyor. Tuşların hassasiyeti ise oldukça iyi. Özellikle fiyat/performans odaklı bir gamepad arıyorsanız mutlaka göz gezdirmelisiniz. Hatta tecrübe etme şansınız da olursa tadından yenmez.

SteelSeries Stratus Duo

PC İçin En İyi Gamepad Önerileri

Geçiyoruz farklı bir markaya, SteelSeries’e. Daha önce bu markaya ait başka bir gamepadi kullanmış ve çok memnun kalmıştım. Ta ki bir F1 oyunu sırasında kendimi bariyerlerde bulana dek. O anda ben de her Türk oyuncu gibi hıncımı elimde bulunan ilk şeyden çıkardım ve gamepadime birazcık (!) zarar verdim. Her neyse, biz SteelSeries’in Stratus Duo modeline geri dönelim.

Tasarım olarak baktığımda açıkçası çok karizmatik bulduğumu belirtmem gerekiyor. Yani bir gamepad bu kadar karizmatik olabilir. Siyah tonlarının ağırlıklı olması, dış hatları ve tuşları oldukça güzel. Performans konusunda da oldukça iyi. Lityum iyon piller ile birlikte yaklaşık 20 saatlik bir kullanım ömrü sunuyor. Üstelik sadece PC ile değil aynı zamanda Android cihazlarla da uyumlu. Yani bir ürünü birden fazla cihazda kullanabilirsiniz.

8BitDo SN30 Pro+

PC İçin En İyi Gamepad Önerileri

PC İçin En İyi Gamepad Önerileri listemiz içerisinde belki de ülkemzide çok fazla bilinmeyen bir gamepad ile karşınızdayım. 8BitDo SN 30 Pro+ modeli yine yurt dışında oldukça tercih edilen modellerden birisi. Görüntüsü itibariyle biraz daha Atari kuşağını andıran bir gamepad.

Eskiden TV’ye bağladığımız Nintendo oyun konsollarının yani bir diğer adıyla Atarilerin gamepadleri gibi bir görüntüsü var. Oldukça sadece. Başla bir versiyonunda avuç içlerinin de temas ettiği elcik kısımları da var fakat pro + modelinde bunu göremiyoruz. Beyaz renk ile piyasaya giriş yapan bu gamepad geçtiğimiz yıl gri rengini de piyasaya sürdü. Kimse yanlış anlamasın ama daha çok 30 yaş üstü jenerasyonun eskiden tecrübe ettikleri bir tasarıma sahip olmasından kaynaklı kendileri daha çabuk bir şekilde bu gamepad’e alışabilir. Yeni nesil için biraz daha “garip” olabilir.

MSI Force GC20 V2 White

MSI Force GC20 V2 White
PC İçin En İyi Gamepad Önerileri

MSI oyuncular için neredeyse her alanda ürünler ortaya koymaya devam ediyor. En iyi gamepad önerileri listesinde de bir şekilde kendine yer bulmayı başardı. Evet, sıradaki gamepadimiz ise MSI Force GC20 White modeli. Buraya beyaz modelini yazacağım ama aynı ürünün siyah versiyonu da var.

Açıkçası yine tasarım olarak çok beğendiğim ürünlerden birisi kendisi. Özellikle siyaha göre beyaz modeli daha çekici bence. Daha çok Xbox için üretilmiş gibi gözükse de rahatlıkla PC’de ve hatta Android cihazlarda da kullanabilirsiniz. Üzerindeki tuşların her birinin 2 milyon tıklama garantisi mevcut. Ama siz yine de bekleme ekranlarında durduk yere tuşlara basmayın. Ayrıca değiştirilebilir bir D-Pad kapağı da mevcut.

ASUS ROG RAIKIRI PRO RGB

PC İçin En İyi Gamepad Önerileri

Asus’un olmadığı bir masa var mı? Tabi ki yok! Gamepad konusunda da oldukça başarılı bir marka olan Asus, RGB aydınlatmalı gamepad’i ile biraz olsun Razer havasında diyebilirim. Ama bu sadece RGB aydınlatmadan kaynaklı. Yoksa Asus bambaşka bir tasarımla karşımızda.

İlk olarak bağlantı kısmına değineyim. Dilerseniz kablolu, dilerseniz kablosuz olarak kullanabiliyorsunuz. Kablolu kullanmak için kutusundan çıkan USB Type-C kablosu ile bağlamanız yeterli. Kablosuz kullanım içinse karşımıza iki farklı senaryo çıkıyor. Bunlardan birisi Bluetooth 5.0, diğeri ise Wireless 2.4GHz. Yani geniş bir yelpazeye sahip bağlantı konusunda. Razer gibi arka tarafında bulunan 4 tuş ile oyunlarda biraz daha hakimiyeti elinize alabiliyorsunuz.

Tuş diziliminden anlayabileceğiniz gibi hem PC için hem de Xbox Series X|S için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ürün üstünde bulunan ince RGB aydınlatma şeridi de oldukça şık gözüküyor ama az önce dediğim gibi bence çok da gerekli bir şey değil.

HyperX Clutch

PC İçin En İyi Gamepad Önerileri

HyperX markasına ait ürünlerden bazılarını daha önce web sitemizde incelemiştik. Sıra gamepad’e geldi. HyperX gamepad arayanların karşısına Clutch modeli ile çıkıyor. Üstelik sadece PC kanadında değil aynı zamanda mobil kısımda da kimliğini gösteriyor.

Kısaca mobil kısmından başlayalım. Eğer ki ürünü mobil cihazınızda kullanmak isterseniz kendisine entegre olarak gelen bölmeye telefonunuzu takarak kullanabilirsiniz. Oldukça basit bir şekilde bağlantısını yapabilir ve oyunlarınızı oynayabilirsiniz. PC kısmında da çok bir şey değişmiyor aslında. Xbox gamepad modellerini andıran görüntüsü ile bir gamepad’den istediğiniz ne varsa elde edebilirsiniz. Hem malzeme kalitesi hem de kullanılabilir olması ile en iyi gamepad modelleri arasında dikkat çeken ürünlerden birisi.

Thrustmaster ESWAP X PRO

PC İçin En İyi Gamepad Önerileri

PC İçin En İyi Gamepad Önerileri listesi içerisinde gerçekten sıra dışı bir gamepad ile karşınızdayım. Üstelik açık olacağım, hiç beklemediğim bir markadan bu ürünü görmek beni oldukça şaşırttı. Çünkü ben böyle sıra dışı bir tasarımı açıkçası Asus’tan beklerdim. Her neyse, bu gamepad Trustmaster markasına ait. Modeli ise Eswap X Pro. Peki nedir bunun farkı?

Ürüne ilk aşamada baktığınız zaman sıradan bir gamepad ile karşı karşıya olduğunuzu düşünüyorsunuz. Tasarım noktasında Xbox gamepadleri gibi bir görüntüsü var. Fakat D-Pad ile yön tuşlarının yerini değiştirebiliyorsunuz. Bu gerçekleşince de daha çok PlayStation tabanlı bir gamepad’e dönüşüyor. Evet, tuşlar yer değiştiriyor. Bu arada merak edenler için belirteyim bu gamepad kablolu. Kablolu olması birazcık rahatsız etse de kablonun örgü kablo olması son derece sevindirici. Yani kopmalara ve evcil hayvanlara karşı oldukça dayanıklı. Bu kadar güzel özellikleri olan bir ürün de haliyle biraz tuzlu olabiliyor, benden söylemesi.

Monster Pusat Clutch

PC İçin En İyi Gamepad Önerileri

Yerli ve milli her türlü şeyle övündüğümüz şu günlerde oyuncu bilgisayarlarını severek kullandığımız Monster markasını es geçemeyiz. Monster da sadece dizüstü bilgisayar üretmiyor. Kulaklık, gamepad gibi ürünlerle de oyuncuların karşısına çıkıyor.

Monster’ın Pusat Clutch adını verdiği bu gamepad iki farklı renk seçeneğine sahip. Bunlardan ilki bildiğiniz üzere siyah, bir diğeri ise Monster yeşili. Ürün sadece bilgisayarda değil aynı zamanda android cihazlarda ve akıllı televizyonlarda kullanılabiliyor. Bluetooh ve Wireless 2.4Ghz ile kablosuz bağlantı kurabiliyorsunuz. USB Type-C bağlantısı ile ürün içerisindeki dahili pili rahatlıkla şarj edebiliyorsunuz. Trustmaster’da olduğu gibi telefon aparatı ile telefonunuzu direkt olarak bağlayabiliyorsunuz. Son olarak değiştirilebilir bir D-Pad’e sahip olduğunu da ekleyeyim.

Sonuç olarak, PC için en iyi gamepad seçeneklerinden bazıları Razer, Asus, Logitech, SteelSeries ve Monster gibi tanınmış markaların ürünleri. Bunlar, geniş oyun desteği, tam uyumluluk ve özelleştirilebilir kontrol seçenekleri sunmalarıyla öne çıkıyor. Hangi gamepad’i seçerseniz seçin, oyun deneyiminizi zenginleştirecek ve PC’de oynadığınız oyunlardan maksimum keyif almanızı sağlayacaktır.

Oyun oynamak sadece erkeklerin işi değil. Bunu göstermek için MagniGame'e geldim ve artık Genel Yayın Yönetmeni olarak karşınızdayım! Bunun yanı sıra sitede bulunan Donanım Tavsiyeleri de benim tarafımdan hazırlanacak. Okuyun, HF & GG!

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir