PC Modifiye Nasıl Yapılır?

Bugün oldukça farklı bir konuya değineceğiz. PC modifiye konusuna. Malum ülkemizde modifiye denince akla ilk olarak araba modifiyeleri geliyor ki bunda da Need For Speed serisinin en beğenilen oyunlarından olan Underground ile hemen hemen aynı dönemlerde film olarak piyasaya giren Fast an Furious serisinin büyük etkisi var.

2000’li yılların başında caddelerde farklı türde arabaları görmek oldukça heyecan verici bir durumdu. Fakat herkesin arabası yok tabi. Bununla etkisiyle birlikte insanlar ellerindeki malzemeleri kullanarak çeşitli ürünleri modifiye etmeye başladı. PC kasaları da buna dahil edilebilir. Güzel bir hobi olarak karşımıza çıkan PC modifiye işi ülkemizde hemen hemen her hobi gibi bir miktar bütçe gerektiriyor. Tabi yapacaklarınız aslında bütçeyi doğrudan etkiliyor. Ama sınırsız bir hayal gücüne sahipseniz o zaman kesenin ağzını da biraz açmanız gerekiyor.

Maalesef ki yukarıda bahsettiğimiz nedenlerden dolayı bugün sizlere anlatmak istediğimiz PC modifiye işlemi de çok ekonomik olmayacak. Fakat bu içeriği daha çok bir yol gösterici rehber olarak düşünebilirsiniz. Çünkü burada yazılan her şeyi yapmak zorunda değilsiniz. En azından kendi zevkinize ve bütçenize göre düzenleyebilirsiniz. Şimdi dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan neler yapabiliriz onları inceleyelim.

PC kasa modifiye nasıl yapılır
PC Modifiye Nasıl Yapılır?

Önce Kasayı Belirleyelim

Bilgisayar parçalarını içerisinde tuttuğunuz parça olan kasanın seçimi aslında çok önemli. Çünkü kasanın kaliteli olması içerisinde bulunan donanım parçalarının sağlığı açısından önem teşkil ediyor. Ama bununla birlikte şık da olmalı. Sadece şık olması da yetmez, modifiye işlemine de açık olmalı.

Daha önceden sizlere PC kasası satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini açıklamıştık ki eğer okumak isterseniz burayı tıklamanız yeterli olacaktır. Bunlardan daha önce bahsettiğimiz için tekrar aynı konuya girmeyeceğiz. Fakat burada önemli olan nokta kasanın PC modifiye işlemine uygun bir yapıda olması. Biliyorsunuz bazı kasalar çok küçük boyutlu olabiliyor. İşte bu kasalar modifiye açısından çok da uygun değil. Boyut olarak ATX formatında kasalar en uygun kasa modeli olarak karşımıza çıkıyor.

Kasalarda önemli olan bir durum daha var. Eğer ki kasa içerisinde aydınlatmalardan yararlanacaksanız kasanızın yan panelinin cam olması gerekiyor. Bu noktada da eğer ki full cam panel bulursanız ne ala. Çünkü bazı kasaların yan panelleri tam boyutlu cama sahip olmadığı için görüş açısı daralıyor ve kasa içerisinde yaptığınız modifiyenin bir anlamı kalmıyor.

kablo toplama
PC Modifiye Nasıl Yapılır?

Dağınık Kabloları Toplayalım

PC modifiye işlemine tam olarak geçmeden kasa içerisindeki kabloları güzelce toplamak gerekiyor. Bu hem daha ferah bir çalışma ortamı sağlayacak hem de kasa içerisinde daha iyi bir hava akışı sağlayacak. Peki bu kabloları nasıl toplayacağız? İşte bu noktada belki de PC modifiye işlemi için en ucuz malzemeler olan kablo düzenleyicilerden yararlanacağız.

Kabloları toplamak için kasa içerisinde yer alan kablo toplama panellerinden yararlanabilirsiniz. Bazı kasaların içerisinde buna uygun oldukça fazla yer oluyor. Fakat tabi bu kısım genelde görünen kısmı için. Kasanın arka tarafına geldiğimiz zaman ise durum değişiyor. Arka kısım yani diğer yan panel dar bir yapıya sahip olduğunda işler zorlaşıyor. İşte tam bu noktada plastik kelepçelerden, kablo toplayıcılardan ya da kablo toplama tellerinden yararlanabilirsiniz. Kablolar ne kadar düzen içerisinde olursa kasanız hem daha toplu görünecek hem de daha sağlıklı bir yapıya kavuşacaktır.

Bu aşamada cırt bantlar da çok büyük iş görüyor. Bu cırt bantları sadece kasa içerisinde değil aynı zamanda kasa dışarısındaki PC modifiye işlemlerinde de kullanabilirsiniz. Özellikle her bir yerden prize doğru uzanan kablolar karışıklık yaratabiliyor priz üzerinde. Hangi kablonun nereye ait olduğunu bilmek isterseniz işinizi kolaylaştıracak bir yöntem var. Örneğin monitörden uzanan güç kablosunun monitör tarafına mavi cırt bant takarsanız priz tarafında da aynı rengi kullanın. Bu sayede o kablonun monitöre ait olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Fişten çekmek için bütün kabloları çıkarmanıza gerek kalmayacak.

sleeved kablo pc
PC Modifiye Nasıl Yapılır?

Biraz Maliyetli Çözümler de Var

Kablo toplama konusunda ucuz olmayan ama işimizi kolaylaştıracak olan iki faktör daha var. Bunlardan birisi modüler güç kaynakları. Bu güç kaynaklarının kabloları modüler yapıda olduğu için gereksiz kalabalık yaratmıyorlar. Yani gerekmeyen uzantıları kasanın altına tepmek yerine güç kaynağı ünitesinden çıkarabiliyorsunuz. Dolayısıyla kablo toplama konusunda ciddi bir avantaj sağlıyor.

Bir diğer ucuz olmayan kablo toplama konusundaki yardımcımız ise sleeved kablo yani örgü kablolar. Diğer kablolara göre farkı daha derli toplu bir yapıya sahip olması. Ama görsel açıdan da PC modifiye işlemleri için oldukça uygun. Bu kabloların renklerini kendiniz de tek tek belirleyebilirsiniz ya da hazır olan setlerden kullanabilirsiniz.

Bu arada sleeved kablolar güç kaynağından anakart, ekran kartı gibi donanımlara uzadığı için eğer ki güç kaynağınız modüler değilse güç kaynağının kendi kablosuna ek olarak takabiliyorsunuz. Tabi bu sefer de kasanın alt tarafında kablo konusunda bir yığılma olmasına neden oluyor. O nedenle modüler bir güç kaynağı ile sleeved kablo tasarımını kullanırsanız daha şık bir görüntü elde edebilirsiniz. Son olarak renk konseptinize uygun renkte kablo seçmeniz de mantıklı olacaktır.

rgb ram soğutucu
PC Modifiye Nasıl Yapılır?

Işıl Işıl RAM’ler ve SSD’ler

RAM belleklerin bir kısmı kendinden RGB aydınlatmalı, bir kısmı ise değil. Eğer ki PC modifiye işlemleri arasında kasanızın içini ışıl ışıl göstermek gibi bir niyetiniz varsa bu durumda belleklerinizi de elden geçirmeniz gerekiyor. Peki ama RAM bellekleriniz RGB aydınlatmaya sahip değilse o zaman ne olacak?

Üzülmeyin, teknoloji ilerledi. Artık RGB aydınlatmaya sahip olmayan RAM bellekler bile ışıl ışıl oluyor. RAM belleklerin üzerinde yer alan soğutucu bloklar artık PC modifiye kapsamında değiştirilebiliyor. Bunun için tek yapmanız gereken stokta bulunan soğutucu bloğu kaldırarak satın aldığınız RGB aydınlatmalı soğutucu bloğu takmak.

Aynı işlemi özellikle M.2 SSD diskleriniz için de yapabiliyorsunuz. Anakart üzerine kablosuz bir şekilde monte edilen M.2 SSD belleklerin de üzerinde soğutucu bloklar bulunuyor. Bazı markalar bu SSD’lerin üzerine RGB aydınlatmalı soğutucu bloklar ekliyor fakat olmayanlarda da durum RAM belleklerdekinin aynısı. Rahatlıkla söküp takabilirsiniz.

Burada tek dikkat etmeniz gereken nokta var. Özellikle M.2 SSD’ler çok yoğun çalıştıkları için ciddi anlamda ısınmaya maruz kalabiliyor. O nedenle soğutucu blokların iyi olması önemli. Var olan iyi bir soğutucu bloğu RGB aydınlatmalı bir blok ile değiştirmek çok mantıklı olmayacaktır. Çünkü RGB aydınlatmalı bloklar da belli bir oranda ısıya sahip ve bu da SSD’nin çalışma performansını etkiliyor. Yani kaş yaparken göz çıkarmak istemiyorsanız SSD belleğinizi aydınlatmasız bırakabilirsiniz, tercih sizin.

dikey ekran kartı tutacağı
PC Modifiye Nasıl Yapılır?

İyi Bir Ekran Kartı Dik Durmalı!

Özellikle yabancıların PC setuplarına baktığımız zaman ekran kartını dikey konumda kullandıklarını görüyoruz. İyi bir ekran kartına sahip olan çoğu oyuncu bu kartın ihtişamını tamamen sergilemek isteyebilir. Fakat anakart modellerini ekran kartını dikey olarak sergilememize izin vermiyor. Yine PC modifiye içerisinde bu kısma da el atabiliyoruz.

Bazı PC kasaları bu konuda kullanıcılarına destek sağlayabiliyor. Alacağınız bir adet uzatma kablosu ile ekran kartınızı dikey olarak kullanabiliyorsunuz. Fakat yine ülkemizde piyasada bulunan çoğu PC kasası da buna izin vermiyor. İşte o zaman da ek bir parçaya ihtiyacınız oluyor. Adı dikey ekran kartı tutucu kiti. Örneğin Cooler Master markasının buna uygun bir ürünü var. Kit olarak satışdığı için içerisinde uzatma kablosu da yer alıyor. Buna dikkat edin. Çünkü bazı markalar sadece dikey tutucu bloğu satıyor, siz dışarıdan ekstra para ödeyerek bir de uzatma kablosu almak zorunda kalıyorsunuz. Fakat öyle ya da böyle ekran kartınızı dikey olarak kasanın içerisinde görmek çok keyifli oluyor.

Dikey kullanmak istemeyenler için de bir önerimiz var. Ekran kartı desteği. Aşağı doğru sarkık olan ekran kartınızı ki özellikle de büyük bir boyuta sahipse desteklemek isteyebilirsiniz. Bu noktada da yine hem RGB aydınlatması olan hem de RGB olmayan seçenekler mevcut. Ekran kartı desteği size görsel anlamda bir farklılık katacağı gibi aynı zamanda ekran kartınızı alttan destekleyerek zarar görmesini engelleyecektir.

sessiz pc fan
PC Modifiye Nasıl Yapılır?

Hep Görsellik Olmaz, Biraz da Performans

Buraya kadar yazdığımız çoğu madde PC modifiye kapsamında daha çok görsel kısımla alakalıydı. Fakat şimdi yazacaklarımız dolaylı olarak PC performansını olumlu yönde etkileyecek olan modifikasyonları içerecek. Bunlardan ilki soğutma sistemlerinde kullandığımız fanlar.

Fanlar çok ciddiye alınmasa da aslında bilgisayarınızın performansı açısından büyük önem teşkil ediyor. Genel olarak 12 ya da 14 cm’lik fanlar kasa içerisinde kullanılıyor. Fakat rastgele alınmış bir fan gerekli performansı sunmayabilir. Bunun için bilinen markaların özellikle sessiz çalışan fanlarına odaklanın. Fan kısmında da aslında RGB aydınlatmalı fanlar bulunuyor. Ama burada asıl önemli olan fanların iyi ve sessiz çalışması. Kimse kasa içerisinde gürültü yapan fanların olmasını istemez.

Fanlarınızın vida deliklerinin etrafında silikon ya da kauçuk bir kaplama yoksa metal vidalar metal olan kasaya temas ettiği için titreşimlerden kaynaklı ses çıkarabilir. Bu aşamada da silikon vidalardan yararlanarak fanlardan gelen gürültüyü minimuma indirebilirsiniz. İlk aşamada “eee hiç fark olmadı” diyebilirsiniz fakat ilerleyen aşamalarda aradaki farkı rahatlıkla hissedeceksiniz.

Bir de kasa içerisine dışarıdan giren tozlar var. Bunları maksimum düzeyde engellemek için yine fanların üzerine toz filtreleri ekleyerek PC modifiye aşamasında performansa dayalı hamleler yapabilirsiniz.

Fan Izgaralarınızı Yenileyin!

Eskidenmiş öyle standart fan ızgaralarını kullanmak. Artık birbirinden farklı tasarımlar PC modifiye açısından bilgisayarınıza renk katıyor. Bu aşamada da iki farklı seçenek karşınıza çıkıyor aslında. Birincisi Asus gibi, MSI gibi markaların kendilerinin hazır taslak halinde sundukları ve herhangi bir üç boyutlu yazıcı ile çıkartabileceğiniz hazır ve şık ızgara tasarımları. Özellikle ROG serisine ait güzel ızgara modelleri mevcut. Bunlardan yararlanabilirsiniz.

Fakat “Ben daha farklı bir şeyler istiyorum, kimsede olmamalı!” diyorsanız o zaman birazcık emek harcamanız gerekiyor. Çünkü kendi hayal gücünüzü 3D yazıcılar ile birleştirdiğiniz zaman, bir de üstüne uygun renklere boyadığınız zaman ortaya inanılmaz sonuçlar çıkabiliyor. Nasıl ki bir araba modifiyesinde sadece bir jant değişimi bile arabaya farklı bir hava katıyorsa PC modifiye içerisindeki fan ızgaraları da aynı etkiyi yaratıyor. Mutlaka denemelisiniz.

pc odası
PC Modifiye Nasıl Yapılır?

Biraz da Atmosfere Renk Katalım

PC modifiye dediğimiz zaman sadece bilgisayar kasası aklınıza gelmesin. Aslında bilgisayarla ilgili her şeyi buraya dahil edebiliriz. Ama yine bu kısımda da kasadan başlayalım ve dışarıya doğru açılalım. Kasa içerisinde kasanın belirli yerlerine takacağınız RGB aydınlatma şeritleri kasanın içinin ışıl ışıl olmasını sağlayacak. Fakat bir yer daha var ki son derece şık gözüküyor. Kasanın altı. Bunu bir Razer kasada gördüğümüzde biz çok etkilendik. Sonra aldık RGB LED şeridi, çektik kasanın altına. Sonuç inanılmaz derecede güzeldi. Siz de deneyebilirsiniz.

Bunun haricinde RBG şeritleri masada ve monitörlerde de kullanabilirsiniz. Masanın duvara bakan sırt kısmına ve alt kısmına çekerseniz çok güzel bir ortam elde edebilirsiniz. Ufak bir tüyo, eğer ki altına farklı, sırt kısmına farklı şerit çekerseniz daha fazla renk seçeneğine sahip olabilirsiniz. Ama bu şeritlerin bakıldığı zaman direkt göze temas etmemesine de dikkat edin. Yoksa çok göz yorucu olabilir.

Bunun haricinde az önce de dediğimiz gibi monitör arkasına da kullanabilirsiniz. Ama buraya düz bir LED şerit çekmektense Philips TV’lerden bildiğimiz ambilight tarzı aydınlatma seçeneklerinden yararlanmanız daha mantıklı olacaktır. Bu sayede monitörde hangi renkler varsa o bölgelerde aynı renk aydınlatmalara yanacak ve tam bir görsel şölen ortaya çıkacak.

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim MagniGame isimli siteyi oluşturdum. Artık burada beraberiz ve özgürüz!