İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Satın Alma Rehberi

RAM Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

RAM Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
+ -

Bildiğiniz üzere M4gniGame olarak hiç bilmeyenler için bilgisayar parçalarını tek tek tanıtıyoruz. Daha sonrasında da bu parçaları satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğinin üzerinde duruyoruz. Çünkü bilgisayar parçaları eskisi kadar uygun fiyatlı değil. Biz de bu noktada herkesin tek atımlık kurşunu varmış gibi düşünerek hareket ediyoruz. Bahsi geçen donanım hangisi ise ona dair özel bir içerik hazırlayarak okurlarımızın satın almak istedikleri parçaları seçerken hata yapmasına engel olmaya çalışıyoruz. Daha önce anakart ve işlemci için satın alma rehberi hazırlamıştık. Bugünkü başlığımız ise “RAM Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?” olacak.

“Bilgisayarda RAM Nedir ve Ne İşe Yarar?” size bu parçanın bilgisayarınız için ne kadar önemli olduğunu aktarmıştık. Kısaca hatırlatmak gerekirse RAM bellekler bilgisayarınızın ihtiyaç duyduğu kısa süreli hafızayı karşılıyor. Bu kadar basit bir görev gibi gözükse de aslında bilgisayarınız performansını ciddi anlamda etkiliyor. Dolayısıyla satın almadan önce birkaç noktaya değinmek gerekiyor. Yine her zaman olduğu gibi maddeler halinde bunları inceleyeceğiz. Şimdi gelin RAM satın alırken nelere dikkat edilmeli hep beraber inceleyelim.

Anakartınız ile Uyumlu mu?

RAM direkt olarak anakart üzerine takılan bir parça olduğu için anakartınız ile uyumlu olması gerekir. Şu anda günümüzde aktif olarak DDR4 türündeki RAM’ler kullanılıyor. Fakat eski sistemlerin bazılarında DDR3 RAM’leri de görebiliyoruz.

DDR3 RAM’ler daha eski bir yapıya sahip olduğu için piyasada DDR4 RAM’lere göre daha ucuza satılmaktadır. RAM satın almak isteyen ve RAM’ler hakkında çok fazla bilgisi olmayanlar sırf daha ucuz diye bu tür RAM’leri satın alabiliyor. Fakat anakart eğer ki DDR4 uyumlu ise o zaman ödedikleri para ile ortada kalıyorlar. Böyle bir durumun olmaması için de RAM’ler arasındaki farkları iyi bilmek gerekiyor.

Peki DDR3 ile DDR4 RAM arasındaki fark nereden anlaşılıyor? Tabi ki satın almak istediğinizde ürün açıklamasında ya da kutu üzerinde RAM türünü görebilirsiniz. Fakat bir de ikinci el RAM satışı var. Böyle durumlarda genelde ürünlerin açıklaması ve kutuları çok fazla olmuyor. Böyle bir durumda yapmanız gereken RAM’i incelemek. RAM’lerin üzerinde anakarta takılacağı yerde bir adet çentik bulunuyor. Bu çentik yapısı aslında bize RAM’in türünü söylüyor. Eğer ki çentik tam ortada ise bu DDR4 RAM’dir. Fakat çentik biraz daha sola yakın duruyorsa (önden baktığınız zaman) o zaman elinizde tuttuğunuz DDR3 RAM’dir.

ram ve anakart uyumu

İhtiyacınız Tam Olarak Ne?

Her bilgisayar parçasını alırken yaptığımız gibi RAM satın alırken de ihtiyaçlarımızı gözden geçirmemiz gerekiyor. Bilgisayarınızı ne amaçla kullanacağınız doğrudan RAM’i de etkilecektir. O nedenle bunu en başından belirlemekk çok daha mantıklı olacaktır.

Örneğin günlük kullanım amaçlı bir bilgisayar toplamak istiyorsunuz. Yani genel olarak dizi & film izlemek, internette gezinmek ya da web tabanlı oyunlar oynamak istiyorsanız toplayacağınız bilgisayarın çok iyi bir donanıma sahip olmasına gerek yok. Tabi burada hemen bir artı parantez açalım, artık GeForce Now sayesinde düşük kapasiteli sistemlerde bile AAA kaliteli oyunları RTX özellikleri ile beraber oynayabiliyorsunuz. O ayrı. Bizim bahsettiğimiz GeForce Now ya da benzeri servisleri kullanmadan, bilgisayarınızın var olan donanımları ile oynayabileceğiniz oyunlar.

Oyun örneğinin yanında iş konusunda da örnek verebiliriz. Özellikle işi tasarım olan, video düzenleme olan kullanıcıların bilgisayarlarının iyi donanımlara sahip olması gerekiyor. RAM de bunlardan birisi. Hatta o noktada RAM’inizin kaç MHz frekansında çalıştığı bile önemli.

Ne Kadar Kapasiteli Bir RAM İşinizi Görür?

RAM satın alırken nelere dikkat edilmeli konusundaki bir diğer kısım da RAM kapasitesi ile alakalı. Aslında direkt olarak ihtiyaçlarınız kısmı ile de bağlantılı diyebiliriz.

Günlük kullanım amacı ile topladığınız bilgisayarlar için çok yüksek kapasiteli RAM’lere ihtiyacınız yok. Fakat iş ve oyun amaçlı bir sistem topluyorsanız o zaman durum daha farklı oluyor. Oyunlardan örnek verelim. Günümüzde yeni çıkan ve görüntü kalitesi olarak oyunculara iyi grafikler sunan oyunların çalışması için artık minimum sistem gereksinimlerinde 8 GB RAM bulunması tavsiye ediliyor. Önerilen sistem gereksinimlerine baktığımız zaman genel olarak 16 GB RAM ibaresini görüyoruz.

İleriye yönelik bir sistem toplamak istiyorsanız 16×2 şeklinde 32 GB kapasiteli bir sistem toplamanız tabi ki daha mantıklı olacaktır. Fakat bir RAM’in kaç GB kapasitesinin olduğu kadar frekans değeri de önem taşıyor. Bu da bir diğer maddemize geçiş demek oluyor.

ram frekans değeri

Frekans Değerleri Oldukça Önemli

Teknolojinin gelişmesi ile beraber her alanda ilerlemeler de söz konusu oluyor. RAM’ler de eskisi kadar düşük düşük frekans değerleri ile çalışmıyor. Gün geçtikçe yeni frekans değerleri karşımıza çıkıyor.

Daha önceden sizler için hazırlamış olduğumuz Bilgisayarda RAM Nedir ve Ne İşe Yarar? isimli içeriğimizde bu frekans değerlerinden bahsetmiştik. Fakat kısaca bir özet geçmekte fayda var. RAM satın alırken kapasitelerinin yanında bir de “MHz” şeklinde bir değer görüyoruz. Bu RAM’in frekans değerini gösterir. 2666MHz, 3200MHz gibi ibarelerdir bunlar. 1 MHz bize RAM’in saniyede 1 milyon devir yaptığını gösterir. Yani 3200MHz değerindeki bir RAM saniyede 3 milyar 200 milyon devir yapmaktadır. Bu devir sayısı ne kadar fazla olursa o kadar iyi performans alırız.

Yine RAM satın alırken nelere dikkat edilmeli kısmında dikkat edilmesi gereken bir husus. Piyasaya baktığınız zaman düşük frekans değerine sahip olan RAM’lerin daha uygun fiyatlarla satıldığını görebilirsiniz. Hatta çok güvenilir olmayan online satış sitelerinde RAM’e dair sadece kapasite bilgisi verilir, frekans değeri yazılmaz. Bunun da sebebi eski sistem RAM’leri elden çıkarmak. Böyle bir durumla karşılaşmamak için RAM satın alırken frekans değerlerine iyice dikkat etmeniz gerekir.

Frekans kısmında çok gözle görülen bir fark oluşmuyor aslında. Hatta 16 GB kapasiteli 2666MHz frekans değerine sahip olan bir RAM 8 GB kapasiteli 3200MHz frekans değerindeki bir RAM’e göre çok daha iyi bir performans verecektir. Fakat sisteminizi güncel tutmanız açısından frekans değerine de önem göstermenizi tavsiye ederiz. Yani her iki RAM’in de kapasitesi aynıysa o zaman frekans değeri yüksek olan RAM’i tercih etmelisiniz.

Güvenilir Markalardan Şaşmayın

Bilgisayarınızda kullandığınız hemen her parça aslında kritik bir öneme sahip. Bu kadar önemli parçaları da sırf ucuz diye bilinmeyen markalardan tercih etmek aslında Rus ruletinden farksız oluyor. O nedenle RAM satın alırken daha çok bilinen ve güvenilir markalar arasından tercih yapmak daha doğru olacaktır.

Corsair, Kingston, HyperX, G.Skill, Team-Group, Patriot ve XPG son zamanlarda ön plana çıkan RAM markalarından diyebiliriz. Bu markalar genel olarak kullanıcılarını çok üzmeyen, güvenilir markalar olarak geçmektedir. Tabi ki her kullanıcının kullanım deneyimi farklı olacaktır. O nedenle kesin olarak “şu marka çok iyidir, asla sıkıntı çıkarmaz” diyemeyiz.

ram ücretleri

Bütçenizi İyi Belirleyin

Piyasaya baktığınız zaman bugün 500 TL’nin altında da RAM bulabilirsiniz yaklaşık 10 bin TL’ye de RAM bulabilirsiniz. Fakat asıl olay sizin sisteminizde RAM için ayırabileceğiniz bütçenin miktarı. Eğer sıfırdan bir sistem topluyorsanız o zaman bütçe konusunu iyi dengelemelisiniz.

Çok iyi işlemci, çok iyi ekran kartına sahipken çok düşük kapasiteli bir RAM’e sahip olmak çok da mantıklı olmayacak. O nedenle bütçenizi dengeli bir biçimde tüm parçalara oranlamanız gerekiyor. Ayrıca RAM satın alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun maddi kısmıyla doğrudan ilgili olan bir durum daha var. Onu da bir örnekle açıklayalım.

Örneğin sisteminizde 16 GB kapasiteli RAM’e sahip olmak istiyorsunuz. Ve karşınızda iki seçenek duruyor. Birisi X markanın 16 GB’lık tek parçadan oluşan 3000MHz’lik bir RAM belleği. Diğeri ise aynı markanın 2 adet 8 GB’lık 3000MHz’lik RAM belleği. Böyle bir durumda hem performans açısından hem de maddi açıdan bakacak olursak tek kanallı yerine çift kanallı RAM’i satın almak çok daha mantıklı olacaktır. Maddi açıdan çok fazla bir fark yaratmasa da (Genelde 1.000 TL’lik üründe 10-15 TL fark ediyor) performans açısından fark yaratacaktır.

Kullanıcı Yorumlarını Okuyun

Bugün hangi siteden alışveriş yaparsanız yapın mutlaka alışveriş öncesinde kullanıcı yorumlarını okumanız gerekiyor. Başka kullanıcılar sizden önce o parçayı satın aldığında neler yaşamış öğrenmelisiniz.

Bazı online alışveriş sitelerinde yer alan mağazaların yanlış ürün yolladığını ya da kargo sürecinin sıkıntılı olduğunu görebilirsiniz. Böyle durumlarla karşılaşmamak için mutlaka kullanıcı yorumlarını okuyun. Bunun yanı sıra artık YouTube gibi mecralarda RAM’lerin bile detaylı incelemeleri yer alıyor. O videoları izleyebilir ve altındaki yorumları da okuyabilirsiniz. Yani kısacası satın almadan önce araştırma yapabileceğiniz birçok alan bulunuyor. Bunları es geçmeden araştırma yapmanızı tavsiye ederiz.

ram satın al

İkinci El RAM Bellek Satın Alınır mı?

Birçok bilgisayar parçasında olduğu gibi RAM belleklerde de ikinci el satışlar çok revaçta. Özellikle sistemlerini yükseltmek isteyen kullanıcılar satış yaparken satın alma işlemini daha ucuza halletmek isteyenler de ikinci el piyasasına ciddi anlamda yöneliyor.

Aslında ikinci el RAM dahil birçok parça satın alınabilir. Fakat bunu yaparken güvenebileceğiniz kanalları kullanmanız gerekiyor. Günümüzde bilinen birçok ikinci el satış uygulaması ve sitesinde haklarınız ciddi anlamda korunuyor. Fakat böyle elektronik parçaları denemeden almanızı çok tavsiye etmeyiz. Örneğin RAM satın alacağınız kişinin kendi bilgisayarında aktif olarak çalışıp çalışmadığını test etmeniz gerekir. Eğer ki o kişinin bilgisayarında deneme şansınız yoksa kendi sisteminizde denemeyi teklif edebilirsiniz.

Yani mantık olarak baktığımız zaman ikinci el RAM satın almakta herhangi bir sorun yok. Fakat önce mutlaka test etmelisiniz.

Sonuç Olarak

RAM satın alırken nelere dikkat edilmeli sorusuna elimizden geldiğince detaylı bir şekilde cevap vermeye çalıştık. Artık sisteminizi yükseltmek istiyorsanız ya da yeni bir RAM satın almak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken tüm konulara hakimsiniz. Yine de M4gniGame olarak sizi yalnız bırakmayacağız. En İyi RAM Tavsiyeleri listemiz ile sisteminizde kullanabileceğiniz farklı özelliklerde ve farklı fiyat aralıklarındaki RAM’lere bizim aracılığımızla ulaşabilirsiniz.

Peki siz sisteminizde hangi marka RAM kullanıyorsunuz? Ayrıca RAM’inizin özelliklerini de bizimle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Senelerce oyun oynadım, dergilerde ve başka sitelerde yazdım. Artık kendi deneyimlerimi ve kendi düşüncelerimi özgürce aktarabileceğim M4gniGame isimli siteyi oluşturdum.

Yorum Yap